مطالب مرتبط:
پایان دولت وارداتچی ها/ واردات 16 هزار میلیارد بیل، کلنگ، سنجاق قفلی و کالاهای عجیب دیگر طی 8 سال گذشته!+جدول
افزایش 27 میلیون تومانی متوسط قیمت مسکن در دولت روحانی
رویکرد امریکا در برابر برجام دولت رییسی چه خواهد بود؟/ «بازی اتهام» شروع شده
هادی هیربدوش آخرین نشست خبری سخنگو دولت دوازدهم
(ویدئو) زنگنه: این دولت، مظلوم ترین دولت بود
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 11 مرداد 1400 ساعت 12:102021-08-02اقتصادي

پایان دولت وارداتچی ها


بررسی ها از لیست کالا های وارداتی که توسط گمرک ایران منتشر می شود، نشان می دهد که 40 ردیف از کالا های وارد شده، بسیار عجیب و غریب بوده، به طوری که تولید برخی از آنها در یک زیرزمین خانگی هم ممکن است و اصلا بحث فناوری برای آنها مطرح نیست.

- فرهیختگان"، قبل از هر چیز به جدول بالابلند این گزارش نگاهی بیندازید، 40 کالای ذکر شده در این لیست عجیب ترین کالا های وارد شده به کشور را تشکیل می دهند.

از واردات که صحبت می شود، ناخودآگاه ذهن به سمت کالا هایی می رود که کیفیت و کمیت تولید داخلی آنها دچار چالش است و مجبور می شویم آن را از خارج از کشور وارد کنیم، مثلا ذرت دامی و کنجاله سویا و یا بسیاری از لوازم برقی و تکنولوژیک! اما ما نمونه مشابه سنجاق قفلی وارداتی را نداریم و یا نمی توانیم از آن تولید کنیم؟ بررسی ها از لیست کالا های وارداتی که توسط گمرک ایران منتشر می شود، نشان می دهد که 40 ردیف از کالا های وارد شده، بسیار عجیب و غریب بوده، به طوری که تولید برخی از آنها در یک زیرزمین خانگی هم ممکن است و اصلا بحث فناوری برای آنها مطرح نیست.

نتیجه چندین دهه تمرکز بیش از حد به صنایع بزرگ (فولاد، پتروشیمی، معدن و.

) و رهایی صنایع میان رده و پایین رده باعث شده که تنها در سال 99 و سه ماهه ابتدایی 1400 بیش از 623 میلیون دلار یا به عبارتی 15 هزار و 587 میلیارد تومان (در حدود 228 هزار تن) کالای های عجیب و غریب به کشور وارد شده باشد، کالاهایی که تولید آنها مزیت اقتصادی نمی خواهد و در کیفیت نیز می توان به راحتی با نمونه های وارداتی رقابت کرد.

زیپ، سنجاق قفلی، قیچی، برف پاک کن، کاغذ روزنامه، میخ، پیچ، سر بطری، دکمه لباس و.

بخشی از کالا های عجیب وارد شده را تشکیل می دهند.

تا مادامی که نتوانیم یک پیراهن ساده مردانه را در مقدار انبوه تولید کنیم، نمی توانیم حرف از صنعت خودرو و لوازم برقی بزنیم.

همین صنایع میان رده و پایین رده که فناوری بالایی نمی خواهند و سرمایه بر و یا کاربر هم نیستند اگر فعال باشند، دیگر لازم نیست برای واردات سنجاق قفلی و زیپ و.

دست به دامن کشور های دیگر شویم.

باید بیل، کلنگ و سنجاق را هم وارد کنیم؟وقتی از واردات کالا صحبت می شود، چیزی که از ذهن من و شما عبور می کند، واردات کالاهایی است که موردنیاز کشورند و ما در تولیدات داخلی خود مشابه آن را نداریم اما مساله آزاردهنده ای که دیگر عادی شده، این است که بسیاری از کالاها در کشور خودمان با قیمت های مناسب و کیفیت مشابه خارجی وجود دارند یا می توان آنها را تولید کرد اما همچنان از خارج از کشور به خصوص کشورهایی مانند چین وارد می شوند.

این مساله نه تنها از ساختار اقتصادی کشور نشأت گرفته، بلکه به فرهنگ اقتصادی نیز بازمی گردد.

ساختار اقتصادی ایران در بحث های آمایشی و جغرافیایی به توسعه تهران و چند شهر بزرگ دیگر خلاصه شده و در بحث های صنعتی نیز هرچه در توان بوده برای توسعه صنایع سنگین و بالادستی؛ نفت و گاز و پتروشیمی خرج شده یا درحال خرج شدن است.

در این بین نباید فرهنگ اقتصادی و نقش مردم را نادیده گرفت.

بسیاری از مردم تصور می کنند کالاهای خارجی از آسمان آمده اند و کالاهای داخلی با کمترین کیفیت تولید می شوند.

ازاین رو حاضرند هزینه های گزافی را برای تهیه کالاهای خارجی صرف کنند.

همین موضوع باعث می شود این روند فرسایشی ادامه دار باشد.

روند فرسایشی یعنی اصرار بر سیاست های توسعه ای صنایع بالادستی که اولین سیبل کشور بعد از تحریم ها هستند و بیش از باقی صنایع مورد تخریب قرار می گیرند.

روند فرسایشی یعنی اینکه محصولات صادراتی ما عمدتا خام بوده و جزء صنایع سنگین و منابع محور تعریف می شوند و بیش از نیم قرن است که از متنوع سازی صادرات و حرکت به سمت صنایع سبک و میان رده کارخانه ای خبری نبوده است.

ما اگر نتوانیم پوشاک معمولی یا هر کالایی که فناوری بالا نمی خواهد، تولید و یا صادر کنیم، چطور می خواهیم در صادرات لوازم خانگی، خودرو و.

موفق باشیم؟ نتیجه آنچه در اقتصاد نفرین منابع نامیده می شود، واردات کالا های گران و متنوع و در ازای آن صادرات کالا های ارزان، خام و محدود است.

قیمت هر تن کالای وارداتی در سال گذشته 1150 دلار و هر تن کالای صادراتی تنها 350 دلار بوده است.

بررسی لیست کالا هایی که در سال 1399 و سال جاری به کشور وارد شده، نشان می دهد علاوه بر تنوع و گران بودن عمده کالا های وارداتی با پدیده کالا های عجیب و غریب روبه رو هستیم.

کالا هایی که تولید آنها در پایین ترین رده های صنعتی و چه بسا با کمترین فناوری رقم می خورد، اما آنها را وارد می کنیم.

قیچی، قاشق و چنگال، مدادپاک کن، در بطری، عطرپاش، ضایعات کارتن، کاغذ روزنامه، دکمه لباس، فندک، تیغ چاقو، بیل، کلنگ و.

تعداد کمی از لیست 40 کالای عجیب و غریبی است که در یک سال اخیر به کشور وارد شده و به دست مصرف کننده رسیده است.

16 هزار میلیاردتومان واردات کالا های عجیب!صنایعی که بیشترین احتمال موفقیت در کشور های درحال توسعه چون ایران را دارند، صنایع با فناوری های میان رده یا پایین رده هستند.

این صنایع نه نیازمند فناوری های پیچیده ای هستند که خیلی سرمایه بر و یا خیلی کاربردی باشند و نه آنقدر بدون فناوری هستند که درآمد پایینی را خلق کنند.

درحال حاضر بیش از 90درصد صادرات ما به موادمعدنی، خام و کشاورزی وابسته است و همین باعث شده تولید و صادرات در صنایع کوچک و میان رده نه موردتوجه باشد و نه از آن حمایت شود.

صنعت مبلمان، صنعت پوشاک و پارچه و.

صنایعی هستند که در قالب بنگاه های کوچک و متوسط می توانند به توسعه اقتصاد، تولید و اشتغال کشور کمک کنند.

نتیجه چندین دهه تمرکز بیش از حد به صنایع بزرگ باعث شده تنها در سال 99 و سه ماه ابتدایی 1400 بیش از 623 میلیون دلار یا به عبارتی 15 هزار و 587 میلیاردتومان کالا های عجیب و غریب به کشور وارد شده باشد، کالاهایی که تولید آنها مزیت اقتصادی نمی خواهد و در کیفیت نیز می توان به راحتی با نمونه های وارداتی رقابت کرد.

بررسی های ما از لیست کالا های وارداتی که توسط گمرک ایران منتشر می شود، نشان می دهد که 40 ردیف از کالا های واردشده، بسیار عجیب و غریب بوده، به طوری که تولید برخی از آنها در یک زیرزمین خانگی هم ممکن است و اصلا بحث فناوری برای آنها مطرح نیست.

لیست این 40 کالا براساس آمار منتشرشده از گمرک ج.

ا.

ا عبارتند از: قیچی، قاشق و چنگال، مدادپاک کن، بست فولادی شلنگ، صابون، کاغذ روزنامه به شکل رول یا ورق، تخم چمن برای کشت، سایر بذر سبزیجات، درز بند، واشر، چوب و قرقره ماهیگیری، دکمه لباس، اجزا و قطعات فندک، میخ، پیچ، ضایعات کارتن، مدادتراش و تیغه آن، عینک و محافظ چشم، انواع توتون و تنباکو، قفل و قطعات آن، اشیای دفتر کار مانند گیره نامه، منگنه، سگک کمربند، نوار جلوی پوشک، زردچوبه، لاستیک فرقون، کلنگ، زغال چوب، پنبه، کارتن و جعبه، تیغه چاقو، داس، آناناس، سر بطری، زیپ، عطرپاش و دیگر پاشنده ها، مدادنوکی و مغزی مداد، گچ خیاطی، سنجاق قفلی، برف پاک کن و تیغه آن و.

.

94 هزار تن پنبه در لیست وارداتسنجاق قفلی، مدادتراش، پنبه، قیچی و.

به کشور وارد می شوند که اینها نشانه عدم رعایت چارچوب های تعیین شده در سیاست های ابلاغی و قانون برنامه ششم توسعه در این خصوص است.

وزن 40کالای مذکور در قسمت قبل که به کشور واردشده چیزی حدود 228هزار تن بوده که با هیچ یک از شعارهای حمایت از تولید ملی یا سیاست های جایگزینی واردات همخوانی ندارد.

درمجموع سال 99 و سه ماهه ابتدایی سال جاری بیش از 94هزار تن پنبه، 25هزار تن توتون و تنباکو، 23هزار تن زردچوبه، 16هزار تن صابون و 10هزار تن کاغذ روزنامه وارد کرده ایم که این سوال را در ذهن ایجاد می کند؛ آیا با سرمایه گذاری ها و هزینه ای اندک نمی توان هیچ کدام از این کالاها را که شرایط اولیه تولیدشان در کشور وجود دارد، به جای واردات تولید کرد؟ علاوه بر اینها، مواردی مانند کارتن و جعبه، زغال، سر بطری و قفل در لیست واردات به چشم می خورد.

این کالاها گوشه ای کوچکی از واردات کالاهایی است که تولید انبوه آنها در داخل کشور سخت نیست.

145 میلیارد سنجاق قفلی زیپ و دکمه لباس واردشده استسنجاق قفلی، زیپ و دکمه لباس از دیگر کالاهای به ظاهر اساسی است که به کشور وارد شده و در داخل توان تولید آن به اندازه مصرف وجود نداشته است! براساس آمار 12ماهه گمرک در سال 99 و سه ماهه آن در 1400 چیزی حدود 1547تن دکمه لباس به ارزش 4میلیون دلار یا به عبارتی 101میلیارد تومان به کشور وارد شده است.

به طور میانگین بهای دلاری که به واردات این حجم از دکمه اختصاص داده شده است، 2600دلار به ازای هر تن بوده، این درحالی است که میانگین کالاهای صادراتی ایران اعم از فولاد، پتروشیمی، معدنی و.

به ازای هر تن تنها 350دلار بوده است.

در واردات زیپ هم کم کار نبوده ایم و 697تن زیپ به ارزش یک میلیون 635هزار دلار (41میلیارد تومان) را از گمرک گذرانده ایم.

سنجاق قفلی هم به نوبه خودش واردات جالبی است که احتمالا ایران با واردات 51تن به ارزش 157هزار دلار در مدت مذکور رکورددار دنیاست.

کالا های ممنوعه در کد مرموز سایر سال 97 وزارت صمت، لیستی از 1500 کالای ممنوعه وارداتی به کشور منتشر کرد.

اما بررسی های فرهیختگان نشان می دهد که برخی از این کالاها با وجود ممنوعیت واردات درنهایت از مسیر مناطق آزاد یا مسیر های دیگر به کشور وارد شده است.

مدادرنگی، قیچی، اشیای سرمیز یا آشپزخانه، لوازم دفتر کار و مدارس(مداد و مدادرنگی و مداد تراش و اتود و…) و صابون مایع و جامد ازجمله این کالا هاست.

علاوه بر اینها در لیست وارداتی گمرک ج.

ا.

ا کالا هایی در قالب سایر با کد 35030090 تعریف شده اند که عمده آنها تعریف کالاهای ممنوعه یا لوکس را به خود می گیرد.

براساس آمار ها در سال 99 و سه ماهه سال جاری 43 میلیون دلار کالا با عنوان سایر به کشور وارد شده که در حدود یک هزار و 100 میلیارد ارزش و بیش از 13 هزار تن وزن داشته است.

تولیدکننده ای در گفت وگو با فرهیختگان عنوان کرد: به دنبال ایجاد کارگاهی کوچک برای تولید یک نوع پیچ مورد استفاده در صنایع بودیم که به ما گفتند بازار از این محصول اشباع است.

لیست های گمرک را هم که جست وجو می کردیم نامی از آن پیدا نمی شد.

بعد ها متوجه شدیم که این کالا جزء کالا های ممنوعه است و در قالب کد وارداتی سایر به کشور وارد می شود.

علاوه بر این ظاهرا بسیاری از ماشین های لوکس که واردات آنها نیز ممنوع است از همین راه و با همین کد به داخل کشور وارد می شوند.

هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: واردات - کالا - وارداتی - گمرک ایران - تولید - لیست - کیفیت و کمیت - تولید داخلی - کنجاله سویا - منتشر - ایران - بررسی - عجیب و غریب - لوازم برقی - عجیب ترین - توسط - کشور - گمرک - نشان - عجیب - زیرزمین - فناوری - لوازم - خانگی - کیفیت - گزارش - داخلی - تشکیل - سنجاق - نمونه

آخرین اخبار سرویس:
پیش بینی قیمت دلار

معرفی و آشنایی با بهترین برندهای آیفون تصویری

در چه شرایطی زمستان هم خاموش می شویم؟

افزایش خشونت خانگی و ترک تحصیل؛ پیامد تعطیلی مدارس در کرونا

توکن نوکون/ توکنی که همه را شگفت زده می کند!

سفرهای مردم در هفته پایانی تابستان به اوج رسید

لباس مدرسه چند؟

برنامه ریزی تولید 1.5 میلیون تن محصولات شیلاتی سال جاری در کشور

پیش بینی قیمت دلار

چرا هدف جهانگردان نیستیم؟

قیمت خودرو های سایپا و ایران خودرو 3 مهر 1400

ناکامی مستاجرین برای دریافت وام ودیعه مسکن!

نورافکن در اتاق تاریک بانکداری

قیمت روز موتورسیکلت؛ شنبه 3 مهر 1400

بورس در هفته اول مهر عرضه اولیه ندارد

درخشش پروژه طرح توسعه میدان آذر در جایزه جهانی مدیریت تعالی پروژه

پمپ استخری و جکوزی، لوله و اتصالات یو پی وی سی در فروشگاه آبیکو

12 باب منزل مسکونی توسط جهادگران مدینه النبی در شیراز احداث شد

دلایل ریزش بازار چیست؟ / با حمایت جزیی از 1.6 میلیون واحد عبور می کنیم

در چه شرایطی زمستان هم خاموش می شویم؟

تاسیس 50 مرکز مشاوره ازدواج توسط معاونت جوانان در 6 ماه اول سال/تشریح نحوه دریافت مجوز مرکز مشاوره

قیمت انواع موتورسیکلت در سوم مهر 1400

قیمت دلار امروز شنبه 3 مهر 1400

این هفته باید منتظر عرضه اولیه جدید باشیم؟

ابر چالش شهرداری تهران

قیمت سکه و قیمت طلا امروز شنبه 3 مهر 1400 + جدول

قیمت خودرو در بازار آزاد شنبه سوم مهرماه/ پژو پارس 252 میلیون تومان

مردم با واردات خودرو موافقند یا مخالف؟

قیمت روز ارزهای دیجیتال در بازار

پس از 11 سال انتظار؛ فاز یک منطقه ویژه اقتصادی دوغارون اجرایی شد

مِهر بی مهر برای لوازم التحریرفروشان| بازار سیاه نوشت افزارها در کهگیلویه و بویراحمد / کسبه حداقل درآمد هم ندارند + فیلم

تبعات تعطیلی مدارس در دوران کرونا/افزایش خشونت خانگی و ترک تحصیل

مشکلات عجیب متقاضیان وام ودیعه مسکن/ از خریدن ضامن تا پر شدن ظرفیت

استخدام کارمند فروش با حقوق بین 5 تا 7 میلیون، بیمه و پورسانت در تهران

استخدام وکیل در موسسه حقوقی پارسه امین پایتخت در خراسان جنوبی

استخدام وکیل در موسسه حقوقی پارسه امین پایتخت در تهران

استخدام وکیل در موسسه حقوقی پارسه امین پایتخت در بوشهر

استخدام طراح طلا و جواهر در شرکت طراحی طلا و جواهرات چنگ در تهران

استخدام وکیل در موسسه حقوقی پارسه امین پایتخت در ایلام

استخدام وکیل در موسسه حقوقی پارسه امین پایتخت در اصفهان

کلاهبرداری جدید در بازار ارز دیجیتال

طرح اقدام ملی مسکن در 55 شهر استان فارس آغاز شد

رجیستری تلفن همراه «هرگز» مشمول هزینه نخواهد شد

استخدام وکیل در موسسه حقوقی پارسه امین پایتخت در اردبیل

کشاورزان کد بین المللی ارگانیک بگیرند| افزایش 15 درصدی صادرات انجیر در 99

شرایط ویژه بورسی برای سیمان

سفرهای مردم در هفته پایانی تابستان به اوج رسید

بازگشت سوخت کثیف به نیروگاه های اروپا

  رکورد تولید ماهیانه ورق قلع اندود در فولاد مبارکه شکسته شد

استخدام وکیل در موسسه حقوقی پارسه امین پایتخت در البرز

ایران به مذاکرات هسته ای بازمی گردد؛ بازار ارز شوکه می شود؟

جدیدترین آمار جهانی کرونا

پیشنهاد دانشجویان دکتری در «فارس من»: شرط معدل را جایگزین آزمون جامع کنید

علت بدنام شدن موتور سیکلت های برقی| ماژور صدا را به خواست مشتری برای موتورسیکلت های خود گذاشته ایم

وام ودیعه مسکن چه زمانی به دست مستاجران می رسد؟

نقش محوری بانک مسکن در تامین مالی تولید سالانه 1 میلیون مسکن

پیش بینی بورس در هفته جاری

قیمت لباس فرم مدرسه چقدر است؟

معجزه تولید با موانع داخلی و بین المللی

دست «کشاورز ایرانی» در پوست «گردوی قاچاق» / مبدا واردات غیر مجاز گردو از کدام کشور ها است؟

علت ازدحام در فرودگاه امام(ره)/ روزانه 50 پرواز به عراق داریم

معدن زغال سنگ سرخس پس از یک سال تعطیلی، بازگشایی شد

دلار بالا رفت

استخدام وکیل در موسسه حقوقی پارسه امین پایتخت در آذربایجان غربی

استخدام کارشناس واحد تحقیق و توسعه با بیمه تکمیلی و بیمه در قزوین

استخدام وکیل در موسسه حقوقی پارسه امین پایتخت در آذربایجان شرقی

استخدام وکیل در موسسه حقوقی پارسه امین پایتخت در کل کشور

استخدام مدیر فروش در شرکت باتاب صنعت اوژن در غرب تهران

استخدام کارشناس بازرگانی خارجی با بیمه تکمیلی در سورنا انتخاب برتر در تهران

استخدام رییس شعبه در شرکت کوانتوم (اسنوا) در 10 استان کشور

صادرات کهگیلویه و بویراحمد در 6 ماهه اول سال/کالاهای استان به چه کشورهایی صادر شد؟

فروش گنجشک به جای قناری

علت بدنام شدن موتور سیکلت های برقی/ ماژور صدا بنا به خواست مشتری برای موتورسیکلت های خود گذاشته ایم

بازگشت سوخت کثیف به نیروگاه های اروپا

سفرهای مردم در هفته پایانی تابستان به اوج رسید

سد زاینده رود 224 میلیون متر مکعب آب دارد/ نابودی میوه های 20 هزار هکتار باغات اصفهان

خدمات ویژه مدیریت ارتباط با مشتریان به دارندگان تارا/ افزایش تولید روزانه به 100 دستگاه

قبوض چگونه محاسبه می شوند؟

چگونه بخش کشاورزی به کاهش تولید زباله کمک کند؟

عکس/ آخرین رنگ بندی کرونایی ایران

افزایش سودآوری پسته

توزیع 1000 بسته لوازم التحریر به ارزش 190 میلیون تومان در قم 

فعالان صنعت فولاد در نمایشگاه بین المللی اصفهان گرد هم می آیند

استخدام کارگر ساده با بیمه، بیمه تکمیلی، سرویس، عیدی و سنوات در اصفهان

عرضه یک میلیون و 186 هزار تن سیمان و فولاد در بورس کالا

هدفگذاری اشتغال 80 درصدی زندانیان در سال جاری

اسب سیاه ترلان پروانه با موهای بافته شده! /عکس

قیمت میوه و تره بار 3 مهر 1400

استخدام کارشناس ارتباط با مشتری در شرکت اریکه تجارت لاهوت در البرز

دست «گردوکار ایرانی» در پوست «گردوی قاچاق» / مبدا واردات غیر مجاز گردو از کدام کشور ها است؟

دست بسته کارخانجات تولیدی کنسانتره دام و طیور در صادرات

آخرین آمار کرونا در جهان / شمار مبتلایان از 231 میلیون نفر فراتر رفت

آخرین قیمت انواع لپ تاپ در بازار

 ارزش بیت کوین و ارز های دیجیتالی مهم نزولی باقی ماند (3 مهرماه 1400)

پلمپ دفتر خدمات گردشگری و مسافرتی در قم

استخدام سرپرست/ مدیر واحد استخراج (مهندس استخراج معدن) از سمنان

بازار فولاد همچنان کساد| متوسط کاهش 5 درصدی قیمت محصولات فولادی

آخرین قیمت خانه در تهران

معرفی گرانفروشان بلیت پروازهای اربعین به سازمان تعزیرات حکومتی

کاهش نرخ رسمی یورو و 20 ارز دیگر

پایان دولت وارداتچی ها

پایان دولت وارداتچی ها