موضوعات داغ: - علامه حسن زاده آملي - نشست هاي خبري - جام جهاني فوتسال - امير عابدزاده - سازمان هاي بين المللي - پياده روي اربعين - خدمات پس از فروش - همسر مهدي قائدي - شاعر پاكستاني - سرمايه گذاران - سفارت آمريكا در ايران - محمدعلي كشاورز - لئاندرو پادواني - بين المللي سازي دانشگاه ها - كمك هاي مومنانه - سازمان فاوا شهرداري - بزلانه - تيم مقاومت - كرايه خودرو - 21 سري - تنظيم بازار مرغ - روزهاي كودكي - موزه پزشكي

مطالب مرتبط:
پلیس تهران، مانع خودکشی جوان 23 ساله شد
کشور به لحاظ شرایط کرونایی وارد بحران شدیدی شده است
رکورد پرسپولیس دست نخورده باقی می ماند/ استقلال قهرمان حذفی نشود گرفتار بحران بدی می شود
خودکشی خونین دختر جوان
کشور به لحاظ شرایط کرونایی وارد بحران شدیدی شده است
-167 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 11 مرداد 1400 ساعت 07:302021-08-02دانش

خودکشی نخبگان؛ تنها در بحران


آنچه برخی رسانه ها «سریال خودکشی رزیدنت های پزشکی» نامیدند نشان از این بود که رویای دانشگاه آن هم در رشته پزشکی که نزدیک به نیم میلیون داوطلب کنکور را به سودای خود وادار به رقابت در رشته علوم تجربی می کند ممکن است تبدیل به کابوسی کند که حتی برخی جوانان .

- سردر دانشگاه فردوسی و زمین های وسیعی که پشت این سردر نشسته اند، برای بسیاری از دانش آموزان کنکوری ساکن مشهد و باقی شهر های سه خراسان، رویایی است که پس از کنکور شاید بتوان به آن دست پیدا کرد.

دانشگاه فردوسی، مانند شهر کوچکی است محصور میان بلوار وکیل آباد، بزرگراه کلانتری، خیابان پیروزی و خیابان باهنر.

خوابگاه فجر، جایی که سعید قلی بیگلو آخرین لحظات زندگی اش را در آن گذراند، در بخش پشتی دانشگاه است، یعنی نزدیک به نرده های جداکننده اراضی فردوسی با خیابان پیروزی.

روزی که مسوولان دانشگاه از ساختمان مدیریت به سمت فجر رفتند تا با دانشجویان و خوابگاه نشینان صحبت و در مورد این اتفاق ابراز تاسف کنند، جمعی دورشان را گرفته بودند و از خشم و ناامیدی صدای شان را بلند کرده بودند.

صدای چند نفر در ویدیو می آمد که می گفتند: شاید ما نفر بعدی باشیم.

این ها کسانی هستند که از سد کنکور و از سردر دانشگاه فردوسی عبور کردند، به آن رویا رسیدند و حالا رو به محمد کافی، رییس و سایر مسوولان دانشگاه می گفتند که حال آن پژوهشگر فیزیک را درک می کنند.

پیش از واقعه دانشگاه فردوسی، آنچه برخی رسانه ها سریال خودکشی رزیدنت های پزشکی نامیدند هم نشان دیگری بود بر اینکه رویای دانشگاه (آن هم در رشته پزشکی که نزدیک به نیم میلیون داوطلب کنکور را به سودای خود وادار به رقابت در رشته علوم تجربی می کند) ممکن است تبدیل به کابوسی شود که حتی برخی جوانان را از میل به زندگی هم پشیمان کند.

اما در این مسیر، آن سیستم آموزشی و درمانی که این جوانان را به سمت خودش جذب می کند چقدر در پدید آمدن این کابوس نقش دارد و چقدر از امکان خاموش شدن میل به زندگی در دانشجویان، استادان، پژوهشگران و اهالی دانشگاه جلوگیری می کند؟ در محاصره بحران های روان محمد شریفی مقدم، دبیر کل خانه پرستار ایران که در اردیبهشت ماه خبر چند مورد خودکشی در میان رزیدنت های پزشکی را تایید و از فشار های سنگین کاری و حقوق های پایین آن ها صحبت کرده بود، حالا با گذشت نزدیک به سه ماه از آن روز ها به اعتماد می گوید: سازمان نظام پزشکی قرار بود بررسی و نتایج را اعلام کند، اما دیگر نتیجه ای اعلام نشد.

یکی از آن پرونده های بی پایانی که با یک بمب خبری شروع می شود و بعد در سکوت می ماند تا شاید یک بار (مثل همین حالا) به بهانه ای بیرون کشیده شود، یادی از آن شود و باز به دست فراموشی سپرده شود.

در مورد حوزه سلامت روان نظر شریفی مقدم این است که در سطح کشور الان مسائل روانی زیاد است.

آماری که خود وزارت بهداشت می دهد، می گوید که در کشور ما 26 درصد مردم اختلال روان دارند که از نظر من کاملا غیرواقعی است و شاید بیش از 40 درصد باشد.

در یک جلسه ای پرسیدم که جامعه آماری تان چیست؟ گفتند جامعه آماری بین 16 تا 60 سال است.

یعنی برای اینکه آمار خیلی بالا نباشد اتفاقا دو گروه پرخطر یعنی نوجوانان و سالمندان را که اتفاقا احتمال خودکشی و مشکلات روان در آن ها زیاد است را حذف کرده اند.

یعنی در جامعه ما اختلالات روان نسبت به سایر کشور ها بیشتر است.

در قشر تحصیلکرده بر خلاف تصوری که مردم فکر می کنند، ممکن است به خاطر تحصیلات اختلال روان هم کمتر باشد اصلا این طور نیست.

او از میان همان رزیدنت های پزشکی مثال می زند که البته به گفته او جامعه شناسان و روانشناسان باید در مورد دلایلش حرف بزنند، اما یکی از فشار هایی که در بلندمدت روان همین قشر تحصیلکرده را دچار اختلال می کند فشار هایی است که از سوی نظام آموزشی و خانواده ها بر آن ها وارد شده است: یکی می گفت پزشکی را می شناسد که از بوی خون بدش می آید، اما خانواده اش اصرار به پزشکی داشته اند.

خب پزشکی که از بوی خون بدش بیاید دچار تعارض درونی می شود.

نظام آموزشی مان هم بسیار مخرب است، نظامی که می خواهد همه را یک مدل از آب دربیاورد.

مراکز مشاوره خودگردان: از قوه قضاییه تا شهرداری و دانشگاه حالا این نظام آموزشی که می خواهد همه را به یک شکل درآورد اصلا امکانی برای حمایت روانی از افراد با ویژگی های متمایز و ظرفیت های مختلف روانی دارد؟ ناصر قاسم زاد، روانشناس می گوید که در جامعه با چارچوب های درست، فرد برای سلامت روان هم مانند سلامت جسمی یک پرونده دارد که در آن سیر سلامت روان، مشکلات احتمالی فرد و افت و خیز های روانش به ثبت می رسند.

برای همین در هر مرحله اگر اتفاقی رخ دهد، پرونده ای قابل رجوع وجود دارد که تمام مراحل مربوط به رشد روانی او و روند های درمانی اش در آن ثبت شده و حتی در صورت نیاز امکان ارجاع در سیستم های قضایی هم به آن وجود دارد.

نوع دیگر، می شود سیستمی که در جامعه ما وجود دارد.

او به اعتماد توضیح می دهد: نزدیک به دو دهه است که سازمان نظام روانشناسی ما راه اندازی شده است و قرار بر این بوده که این سازمان پرچمدار مسائل بهداشت روانی جامعه باشد.

شما در عمل ببینید چقدر به این سازمان توجه شد و چقدر به موازات آن سازمان های مداخله گر در امر بهداشت روان را داریم؟ از سازمان بهزیستی گرفته تا قوه قضاییه که دارد یکه تازی می کند و برای خودش آیین نامه مراکز مشاوره تدوین کرده.

در آیین نامه ما آمده است فردی که می خواهد مشاوره کار کند باید حتما ارشد و PHD داشته باشد، باید از سازمان پروانه کار گرفته باشد، بعد در قوه قضاییه فردی با لیسانس روانشناسی یا لیسانس حقوق می رود مرکز مشاوره می زند و نیرو استخدام می کند.

الی ماشاءالله هم مراکز موازی در خانه های سلامت هستند که کارشناسان بهداشت روانی که بدون مجوز های لازم روانی در مراکز فرهنگی وابسته به شهرداری، نیروی انتظامی، ارتش، مراکز مشاوره وزارت آموزش و پرورش و .

کار می کنند.

هر یک از این ها که می گویم آیین نامه خودشان را دارند و به کسی هم پاسخگو نیستند.

پس از اینکه آن پژوهشگر فیزیک جان خود را در اتاقش در خوابگاه دانشگاه فردوسی گرفت، مدیر دفتر روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد به ایسنا گفته بود: مرحوم دکتر قلی بیگلو در مدت دانشجویی و پژوهشگری هیچ سابقه ای از خودکشی نداشته است.

همکاران مرکز مشاوره دانشگاه زمانی که علایم خودکشی را از ایشان مشاهده می کنند، او را نزد روانپزشک می فرستند و با مجوز روانپزشک ایشان را به خوابگاه برمی گردانند و اعلام می کنند که هیچ مشکلی وجود ندارد.

پس از این اتفاق دانشگاه اعلام کرد که ابوالفضل غفاری، رییس مرکز مشاوره و توانمندسازی دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد عزل می شود.

یک ماه بعد، روز نهم مرداد خبر برگزاری مراسم تودیع و معارفه رییس مرکز مشاوره و توانمند سازی دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد روی سایت معاونت فرهنگی - اجتماعی و دانشجویی دانشگاه قرار گرفت.

تا اینجا حاصل این اتفاق یک عزل بوده است و بعد هم سکوت.

نحوه مواجهه مراکز مشاوره دانشگاهی در موارد بحران شاید یکی از همان مثال هایی است که قاسم زاد در مورد قافله هزار و یک رنگ مشاوران در سازمان ها و نهاد های مختلف با آیین نامه های گوناگون می گوید.

او در این مورد توضیح می دهد: ببینید من از سازوکار آن مرکز مشاوره دانشگاه اطلاعی ندارم، اما یکی از ایراداتی که من به مراکز مشاوره دانشگاهی می گیرم این است که دانشجویان دکتری را فارغ از اینکه اصلا شماره نظام روانشناسی دارند یا نه، به عنوان کارورزی در این رشته به کار می گیرند و معلوم نیست که اصلا سوابق درمانی دارند و کارآمد هستند یا نه.

بعضا هم ممکن است شاهد مشاوره های ناکارآمد و غیرعلمی هم در این میان باشیم.

در بحث خودکشی از نظر او آن مرکز مشاوره دانشجویی باید مورد بررسی قرار بگیرد (که قطعا با عزل یک مدیر متفاوت است) و می گوید باید دید براساس چه دستورالعملی تشخیص بازگشت فرد به خوابگاه داده شده است: ببینید، در چنین موردی بحث ارجاع به روانپزشک هست، بحث دارودرمانی هست، بررسی تاریخچه خانوادگی، خصوصیات فردی و ارزیابی روانی هست.

آیا تمام این ها کامل به عمل آمده؟ معمولا در بیماری ها روان به خصوص در بیماری هایی که از درجه خفیف و متوسط بالاتر می آیند، بحث ترک مصرف دارو و مقاومت در مقابل درمان را داریم.

به ضرس قاطع می گویم تیم مددکاری در کار نبوده.

تیم مداخله در بحران های روانشناختی متشکل است از روانپزشک، روانشناس بالینی، مشاور و مددکار اجتماعی.

هر کدام از آن ها یک تعریفی دارند.

مددکار باید می رفته در محیط دانشگاه و بعد از اقدام به خودکشی پیگیر بازگشت او به محیط پژوهش و خوابگاه می شده و اینکه جلسات درمانش را ادامه دهد.

قاسم زاد می گوید حتی امکانات لازم در بیمارستان های روان و بیمارستان های دولتی هم برای دسترسی عموم مردم وجود ندارند: قانون خاک خورده تعلق 10 درصد ظرفیت بستری بیمارستان های دولتی به بیماران شدید روان هنوز اجرا نشده و اگر خدای نکرده در چنین شرایطی یک فرد دچار بیماری شدید روان شود و نیاز به بستری شدن پیدا کند، بیمارستان های دولتی ما اصلا این ظرفیت را ندارند و بیمارستان های خصوصی هم برای یک هفته درمان بیش از ده ها میلیون تومان طلب می کنند.

او با تمام توضیحاتی که در مورد سیستم های ناقص درمان روانی در دانشگاه ها و مراکز مشابه می دهد تاکیدش بر این است که شاید برای دانشجویان هم مانند بخش عمده جامعه امکان دیگری جز دل خوش کردن به همین مراکز پرنقص نباشد، چراکه راه بعدی انتخاب متخصصانی است که برای حق ویزیت شان باید ساعتی بالای 300 تا 400 هزار تومان هزینه کرد.

روز 21 ماه مه سال 2020 یعنی یک سال زودتر از آنچه در دانشگاه فردوسی مشهد رخ داد، ساموئل یوکو، مرد 20 ساله سیاهپوستی بابت بحران سلامت روان به بیمارستانی دولتی در ساسکاچوآن کانادا مراجعه و درخواست کمک کرد.

خانواده اش می گویند که او دو بار برای درخواست کمک پا پیش گذاشته، اما بیمارستان او را به خانه فرستاد و به او گفت اگر بعدا کمک بیشتری نیاز دید باز هم به آن ها مراجعه کند.

چند ساعت بعد جسد مرد جوان را که دست به خودکشی زده بود پیدا کردند.

ماه گذشته (پس از تکمیل تحقیقات در مورد شیوه برخورد بیمارستان با این مراجع در بحران) مقامات بهداشتی کانادا اقرار به اشتباه کردند و به خانواده یوکو 81 هزار دلار خسارت دادند.

در مقابل چند روز پس از، از دست رفتن جان پژوهشگر فیزیک در دانشگاه مشهد، موضع رسمی محمدرضا غفاری معاون فرهنگی، اجتماعی وزارت علوم و سرپرست سازمان امور دانشجویان (در گفتگو با ایسنا) این بود: براساس آیین نامه ای که در وزارت علوم وجود دارد پژوهشگران پسادکتری می توانند در قالب چارچوبی طرح های پژوهشی را با اساتیدی در دانشگاه ها انجام بدهند و برای خود فعالیت های پژوهشی تعریف کنند.

بنابراین ما در دوره پسادکتری دانشجو نداریم و دوره دانشجویی این افراد به اتمام رسیده است.

در بحث دکتر سعید قلی بیگلو دانشگاه فردوسی مساعدت لازم را با او انجام داده و خوابگاهی دراختیار این پژوهشگر قرار داده است و براساس گزارشی که دریافت کردم وقتی او در محیط دانشگاه حضور داشته و دانشگاه متوجه شرایط نامساعد او می شود از طریق دفتر مشاوره و مددکاری ایشان را به بیمارستان منتقل کرده و بخش های مربوطه در بیمارستان بررسی های حرفه ای و تخصصی خود را انجام داده و درنهایت به این نتیجه می رسند که مشکلی متوجه او نیست.


کلید واژه ها: دانشگاه - دانش - دانشگاه فردوسی - خیابان پیروزی - خیابان - فردوسی - کنکور - رشته علوم تجربی - خودکشی - روزی - پیروزی - داوطلب کنکور - دانش آموزان - نزدیک - پزشکی - رشته پزشکی - علوم تجربی - دانشجویان - قلی بیگلو - رشته - سردر - رسانه ها - خوابگاه - مسوولان - بزرگراه - ساختمان - جوانان - میلیون - داوطلب - رزیدنت

آخرین اخبار سرویس:
فقط به دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری خوابگاه داده می شود

اعلام نتایج نهایی آزمون دانشنامه تخصصی و فوق تخصصی پزشکی

برای بررسی کیفیت آموزش های مجازی پژوهش انجام می شود/ کیفیت آموزش های برخط مطلوب است

برترین دانشگاه های دنیا در حوزه «علوم زیستی»

برترین دانشگاه های دنیا در حوزه علوم زیستی

آمادگی دانشگاه پیام نور برای برگزاری کلاس های حضوری با مجوز ستاد ملی مقابله با کرونا

ماجرای اعتیاد علی ضیا /عکس

ماجرای اعتیاد علی ضیا /عکس

مشوق های مالی پژوهشگران جوان و نخبگان تقویت شود

کار علمی و گسترده برای پیشگیری از جرایم در فاروج

فرار مهران غفوریان از دست مردم در لاهیجان! + عکس

تشکیل پرونده تخلفات وزارت علوم در اجرای همسان سازی حقوق اساتید

توسعه ایمن محصولات نانو/ استاندارد ها ارتقا یافت

بیش از 80 مرکز آزمایشگاهی در روز های کرونایی به میدان آمدند/ افزایش سرعت تولید محصولات و تجهیزات

سید حامد عاملی استاندار اردبیل شد

یکی از شهدای گمنام آرمیده در دانشگاه آزاد نایین شناسایی شد

یکی از شهدای گمنام مدفون در دانشگاه آزاد نایین شناسایی شد

مراسم بزرگداشت مرحوم حاج هاشم امانی

مراسم استقبال از نودانشجویان دانشگاه تهران شنبه برگزار می شود

600 دانش آموز مدارس سمای تیران سال تحصیلی جدید را آغاز کردند

آغاز انتخاب رشته پذیرفته شدگان ارشد علوم پزشکی از شنبه/اعلام جزییات ثبت نام

 نحوه استخدام دانشجو معلمان 1400 + مدارک مورد نیاز

نواخته شدن زنگ مدارس سما در استان همدان

تجدید میثاق با شهدا در مهاباد و خلیفان

مأموریت دانشگاه فنی وحرفه ای تربیت نیروی متخصص در دو مقطع کاردانی و کارشناسی

استخدام طراح وب سایت در موسسه آموزش عالی فن پردازان در اصفهان

اولویت دهی آموزش مبانی فرهنگی به موازات آموزش علمی در مدارس سما

استخدام طراح صنعتی در شرکت صنعتی استیل در تهران

تبریک وزیر اطلاعات به سردار احمدی مقدم

اعتراف عجیب علی ضیاء به اعتیادش + عکس

معلمان و دانشجویان اینترنت رایگان خواهند داشت!

استخدام تکنسین مکانیک در شرکت پرتو خازن در البرز

میزان حمایت اتحادیه اروپا از دانشگاه محقق اردبیلی از مرز 41 هزار دلار گذشت

ماموریت دانشگاه فنی وحرفه ای تربیت نیروی متخصص در دو مقطع کاردنی و کارشناسی

الزام تمام دانشجویان به شرکت در طرح پایش سلامت جسم و روان

محصول یونجه از اراضی تحقیقاتی برداشت شد

دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی کرج قله دماوند را فتح کرد

نکاتی که پذیرفته شدگان رشته های خاص کنکور باید بدانند

اسماعیلی: عسگرخانی ادبیات بازدارندگی را تئوریزه کرد / دغدغه او صرفاً دغدغه اعتلای ایران بود

تدریس جهادی به دانش آموزان راهکار عبور از مشکلات

جمعی از دانشجویان دانشکده علوم پزشکی لارستان در اعتراض مشکلات صنفی تجمع کردند

پرونده تخلفات وزارت علوم به دادسرا ارسال شد

کرسی آزاداندیشی در دانشگاه بنت الهدی صدر فردوس برگزار می شود

جزییات برگزاری کلاس های درس رشته های غیرپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد

اقدامات پذیرفته شدگان کنکور سراسری 1400 برای ثبت نام

دستورالعمل استقبال از نودانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ شد

امضای تفاهم نامه همکاری بین واحد و دانشگاه دولتی جیرفت

اتمام طرح پژوهشی ساخت حالت جامد سنتز کامپوزیت باتری لیتیوم یون

برگزاری مراسم عزاداری و دسته سینه زنی جاماندگان اربعین در دانشگاه آزاد اسلامی اراک

نتایج انتخاب رشته متقاضیان رشته های با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی شرکت کننده در آزمون سراسری سال 1400 اعلام شد

اسماعیلی: عسگرخانی ادبیات بازدارندگی را تئوریزه کرد / دغدغه او صرفاً دغدغه اطلاع ایران بود

سرپرست اداره کل امور پژوهشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی منصوب شد

زنگ گشایش مدارس سمای شهرضا نواخته شد

برگزاری پیاده روی جاماندگان اربعین در واحد جیرفت

افتتاح دو آزمایشگاه در دانشگاه تبریز

اضافه شدن چند رشته عجیب به دانشگاه ها

1500 دانشجو در دانشگاه آزاد ساری واکسینه شدند

اعلام نتایج پذیرش براساس سوابق تحصیلی در مقاطع کارشناسی پیوسته و کاردانی ناپیوسته مهرماه 1400 دانشگاه آزاد اسلامی

مجوز فعالیت 15 رشته ورزشی در واحد اصفهان صادر شد

دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی موفق به کسب رتبه اول مسابقات قرآن کرواسی شد

استخدام کارشناس حسابداری صنعتی در یک شرکت معتبر دارویی در اصفهان

استخدام نماینده علمی - فروش لاین روماتولوژی، تنفسی، انکولوژی در تهران

نتایج نهایی کنکور سراسری 1400 اعلام شد

لباس لاکچری عشق «محسن یگانه» در روز تولدش/ عکس

کارنامه علمی پذیرفته شدگان کنکور تا پایان هفته منتشر می شود

لباس لاکچری عشق «محسن یگانه» در روز تولدش/ عکس

ارسال پرونده تخلفات وزارت علوم به دادسرا

اراضی دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز رفع تصرف شد

جزییات برگزاری کلاس های رشته های غیرپزشکی دانشگاه آزاد

عطرافشانی و گلباران قبور شهدای گمنام در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس

برگزاری مسابقه نانوچارت ایسنا

مراسم تکریم و معارفه سرپرست اداره کل امور پژوهشی و پروژه های تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد

برگزاری مسابقه نانوچارت

آموزش مقدماتی نرم افزار کتیا

صعود دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی شهرکرد به قله نا در کوه جهانبین

موکب واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد تا غروب اربعین در کربلا برپاست

اعلام نتایج نهایی آزمون ارشد علوم پزشکی

بازدید رییس دانشگاه فرهنگیان از خبرگزاری آنا

عزاداری هیئات دانشجویی همزمان با اربعین حسینی در محضر رهبر انقلاب برگزار می شود

یادمان شهدای گمنام و فاز دوم دانشکده مهندسی در دانشگاه محقق اردبیلی افتتاح شد

نتایج نهایی کنکور ارشد پزشکی سال 1400 اعلام شد

1242 زندانی با تلاش شورا های حل اختلاف تهران آزاد شدند

توضیحی درباره نحوه فعالیت های فرهنگی دانشگاه صنعتی دزفول پس از بازگشایی دانشگاه

نکاتی درباره آغاز کلاس های ترم جدید دانشگاه آزاد اسلامی

آغاز انتخاب رشته پذیرفته شدگان ارشد علوم پزشکی از شنبه/اعلام جزییات ثبت نام

اضافه شدن چند رشته عجیب به دانشگاه ها

عزاداری اربعین حسینی در مرکز واکسیناسیون دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان اصفهان به روایت تصویر

تحلیل و بررسی فیلم «پدر» با محوریت بیماری آلزایمر

تحلیل و بررسی فیلم «پدر» با محوریت بیماری آلزایمر

کارگاه «آشنایی با تاریخ دین زردشتی در عهد باستان»

سرپرست دانشگاه علامه طباطبایی منصوب شد

نتایج نهایی کنکور کارشناسی ارشد گروه پزشکی اعلام شد

رتبه سوم دانشگاه علوم پزشکی تبریز در تحقیقات و فناوری

دانشگاه ها برای بازسازی امکانات رفاهی دانشجویان ردیف بودجه دریافت می کنند

زلفی گل: بودجه تعمیر و تجهیز در اختیار دانشگاه ها قرار می گیرد

عبدالله معتمدی، سرپرست دانشگاه علامه طباطبایی شد

نتایج نهایی کنکور کارشناسی ارشد گروه پزشکی سال 1400 اعلام شد

سرپرست دانشگاه علامه طباطبایی منصوب شد

ارسال پرونده تخلفات وزارت علوم در اجرای همسان سازی حقوق اساتید به دادسرا

انتصاب سرپرست دانشگاه علامه طباطبایی

خودکشی نخبگان؛ تنها در بحران

خودکشی نخبگان؛ تنها در بحران