مطالب مرتبط:
مسئله سلامت مردم اولویت دولت سیزدهم باشد
به حمایت از مردم لیبی و دولت وحدت ملی ادامه می دهیم
ارتش مایه امید و نجات مردم در شرایط سخت است
ساماندهی اقتصاد و معیشت مردم اولویت اصلی دولت سیزدهم باشد
وضعیت فوق قرمز کرونا در کشور + فیلم / دولتی که مردم را در سخت ترین روزهای کرونایی رها کرد
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 11 مرداد 1400 ساعت 06:152021-08-02سياسي

برای نجات کشور دولت و مردم باید آخرین فرصت پنجره جمعیتی کشور را جدی بگیرند!


اگر در دولت سیزدهم اقدامی منسجم انجام نگیرد، سالمندی مفرط در انتظارمان خواهد بود! طرح جوانی جمعیت با اینکه ایده آل نیست اما بسیار ضروری است؛ - اگر در دولت سیزدهم اقدامی منسجم انجام نگیرد، سالمندی مفرط در انتظارمان خواهد بود! طرح جوانی جمعیت با اینکه ایده آل نیست اما بسیار ضروری است؛چون ما زمان نداریم!قانونگذار و مجری قانون باید بدانند که این قدم اول و آخرین فرصت "پنجره جمعیتی کشور" است! - اخبار اجتماعی - "به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ "پنجره جمعیتی" فرصتی منحصر به فرد برای رشد و شکوفایی جمعیت، از اوایل دهه 80 شمسی در کشورمان باز شده است، فرصتی بی نظیر که با اتکا به جمعیت جوانان دهه شصتی می شد در حوزه های مختلف کارهای اساسی کرد! متاسفانه تا اوایل دهه 90 عمل و عقیده مسئولان و دولتمردان بر کاهش جمعیت کشور بود! که در نوع خود بسیار موفقیت آمیز هم بود! از نرخ باروری بیش از 6 فرزند دهه 60 سقوط کردیم به زیر2 فرزند دهه 90! با عدم نظارت بر سقط جنین، رواج روش های پیشگیری از بارداری و هزار و یک طرح و ترفند دیگر، کانون خانواده ها رفته رفته خلوت و سرد شد.

رهبر معظم انقلاب در سال 1393 سیاست های کلی جمعیت را ابلاغ کردند، این به آن معنی بود که زنگ خطر جمعیت کشور به صدا درآمده و همه ارکان نظام اسلامی باید برای پاسداری از جمعیت کشور بسیج شوند؛ جبهه ای که قرار بود در دولت یازدهم و دوازدهم شکل گیرد! اما هرچه که بود این دولت ها آگاهانه این خطر و بحران را نادیده گرفتند تا به همین سادگی نیمی از فرصت "پنجره جمعیتی" کشور سوخت شود!فرصت بی توجهی ها به پایان رسیده و حالا همه امید و انتظارها به دولت سیزدهم و البته توده های مختلف مردم بسته شده است؛ اهمیت دولت سیزدهم زمانی برجسته می شود که بدانیم امروز تنها یک لنگه از پنجره جمعیتی بر روی کشور گشوده است! تا سال 1430 در صورت تداوم شرایط کاهش ازدواج و فرزندآوری، حدود 30 درصد جمعیت کشور سالمند خواهند بود!در این رابطه قبل از شروع به کار دولت سیزدهم برای تاکید بر اهمیت مطالبات و انتظارات جمعیتی از دولت جدید، میزگردی برگزار کردیم؛ در این میزگرد صالح قاسمی، نویسنده و کارشناس تحولات جمعیت؛ محمد ولی علییی، عضو هیئت علمی دانشگاه امام حسین (ع) و مدیر گروه جمعیت شناسی موسسه مطالعات تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران و دکتر علی پژهان، جمعیت شناس و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد به جوانب مختلف این مقوله پرداختند که در ادامه بخشت نخست آن تقدیم مخاطبان محترم تسنیم می شود: تسنیم: جناب دکتر علییی برای مقدمه بفرمایید، در حال حاضر اوضاع جمعیت کشور چگونه است و شاخص های جمعیتی چه روندی را نشان می دهند؟علییی: در زمان حاضر کشور ما 84.

3 میلیون جمعیت دارد، سالانه تعدادی به این میزان اضافه می شوند که این اضافه شدن ناشی از کاهش مرگ و میر است و نه موالید! همانطور که مستحضرید موالید سال به سال در حال کاهش است و امسال آنطور که گزارش شده بین 940 تا 960 هزار نفر بوده است، کرونا هم به این مسئله دامن زده است؛ نرخ موالید کشور براساس برآوردهایی که انجام داده ایم، 1.

64 فرزند است اما آمارهای جاری آن را 1.

7 اعلام می کند که بسیار پایین و زیر حد جانشینی است!اگر این روند ادامه پیدا کند و به زیر 1.

5 برسد به حفره یا چاله باروری خواهیم افتاد! نرخ رشد جمعیت نیز حدوداً 96 صدم درصد است یعنی به زیر یک درصد، نزول کرده است! البته در سرشماری که در سال 1400 صورت می گیرد این آمارها به صورت دقیق آشکار می شود.

ما وضعیت جمعیتی خوبی نداریم و در حالت اضطراری قرار داریم؛ دوره پنجره جمعیتی ما در حال سپری شدن است و اگر اقدامی جدی البته نه به معنای تبلیغی یا تبشیری، صورت نگیرد، در آینده از لحاظ جمعیت سالمند و حتی سالمندی مفرد را تجربه خواهیم کرد؛ پس باید اقدامات حاکمیتی و حکومتی برای بررسی و احیای جمعیت ایران صورت گیرد؛ اگر در دولت سیزدهم اقدامی با دقت و با چارچوب منظم و منسجم انجام نگیرد، سالمندی و سالمندی مفرط در انتظارمان خواهد بود.

تسنیم: تغییرات جمعیتی در کشور ما از کی آغاز شد و به طور کل در دهه های اخیر در دولت های قبل، چه رویکردی بر سیاست ها حاکم بوده است؟ پژهان: ما از سال 46 به فکر تغییرات جمعیتی افتادیم؛ از 46 تا 65 این تغییرات افزایشی بود، بازرگان و بنی صدر به کاهش جمعیت و میرحسین به افزایش آن معتقد بودند؛ در دولت آقای هاشمی در سال 68 تمرکز بر کاهش جمعیت خانواده بود؛ آقای خاتمی می گفت بین جمعیت و توسعه باید تعادل برقرار شود؛ در نتیجه در دولت های خاتمی از حاملگی های ناخواسته جلوگیری شد و تمرکز آن پیشگیری از باروری بود؛ به نظر من به تحکیم بنیان خانواده و ازدواج در دولت آقای احمدی نژاد بیشتر پرداخته شد.

احمدی نژاد حرف خوبی زد که ما باید هر 5 سال یک بار سرشماری داشته باشیم، تا سیاست های جمعیتی مناسب اتخاذ شود؛ آن زمان نمی دانستیم، این حرف چه معنایی دارد؛ مطالعه سیاست های جمعیتی دنیا نشان می دهد که سیاست ها بلندمدت و کوتاه مدت هستند؛ 30 سال است که شاهد مهاجرت از روستا به شهرهای کشور هستیم و هیچ برنامه ای برای آن نداریم؛ دولت احمدی نژاد با صندوق مهر رضا و مسکن مهر حداقل به برخی برنامه ها پرداخت اما دولت آقای روحانی هیچ برنامه ای برای جمعیت نداشت با این حال به سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری که یک سیاست بالادستی بود، نیز توجه نکرد و سیاستی متناقض با جمعیت داشت!تسنیم: آیا چالش های جمعیتی مختص به کشور ما است یا باقی کشورهای جهان نیز با آن درگیر بوده اند؛ رویکرد دیگر کشورها به این موضوع چه بوده است؟پژهان: مسائل جمعیتی مدتی است که بر روی همه تحلیل ها سایه انداخته است از جمله تحلیل های اجتماعی و سیاسی؛ چالش جمعیتی یک مسئله جهانی است با این تفاوت که کشورها متناسب با ساختار جمعیتی خود سیاست هایی را اتخاذ کردند؛ متاسفانه در مدت 40 سال بعد از انقلاب اسلامی مسائل جمعیتی در کشور ما سیاست گونه نبودند و این حوزه عملاً رها شده بوده است! ما فراز و نشیب های مختلفی از سال 1346 تاکنون داشتیم.

وضعیت ما در 3 شاخص مهم جمعیتی بحرانی است؛ یکی نرخ رشد جمعیت است، که یک کاهش چشمگیر داشته است؛ نرخ باروری نیز همین طور؛ ما کتابی در حوزه باروری مشاهده نمی کنیم مگر اینکه از کاهش باروری ایران حرفی زده باشد مبنی بر اینکه هیچ کشوری در این دوره زمانی چنین کاهشی نداشته است؛ در اروپا کاهش باروری در حدود 50 سال به طول انجامیده در حالی که در کشور ما در بین 15 تا 20 سال این اتفاق افتاده است!تسنیم: مهاجرت و مهاجرپذیری یک موضوع مهم در حوزه جمعیت است؛ شاهدیم که کشورهای مختلفی از جمله آمریکا، کانادا، استرالیا و بسیاری از کشورهای اروپایی بر روی مهاجرپذیری حساب ویژه ای باز کرده اند؛ امروز اوضاع جمعیتی و اقتصادی جهان به سمتی پیش رفته که توجه به این بخش ضروری است، این درحالی است که ما هیچ قانون و برنامه ای در این حوزه نداریم! حتی بسیاری از هم وطنان ما در مناطق مرزی به دلیل اینکه یکی از والدین آنها غیرایرانی است از داشتن شناسنامه محروم اند!پژهان: ما نزدیک به 35 سال است که از روستا به شهر مهاجرت داریم و هیچ مدل توزیع جمعیتی دیگری نداریم و نیز هیچ مدلی مناسبی برای شهرها نداریم؛ اینکه یک شهر چقدر جمعیت داشته باشد و چه استانداردی باید داشته باشد در دستور کار ما نبوده است! براساس یک ظرفیت اقتصادی، جمعیت از روستا به شهر آمد و از کلانشهرها به سمت کشورهای دیگر هدایت شد! سالانه 120 هزار نفر که عمدتاً جوان هستند از کشور خارج می شوند که خودش یک مسئله و معضل است! مثل اینکه ما بشکه ای را پر آب کرده باشیم درحالی که سوراخ باشد؛ به نظر من این مشکلات اساسی در حوزه جمعیت قابل اشاره هستند.

با این تفاسیر، آینده از آن ما نخواهد بود و آینده جمعیتی روشنی نخواهیم داشت؛ ما در جمعیت شناسی به شاخص هایی دست پیدا کردیم که بحرانی هستند؛ ساختار و جمعیت امروز ما منشاء در گذشته ما دارد ساختار و جمعیت آینده ساخته و پرداخته امروز ماست.

تسنیم: وقتی در مورد جمعیت صحبت می کنیم بسیاری از مردم به صورت مقطعی به آن نگاه می کنند و دهه های آینده را در نظر نمی گیرد! به عبارتی اکثر مردم به اشتباه تصور می کنند که اوضاع جمعیتی ما خوب است!قاسمی: در این رابطه می خواهم به نکته ای بپردازم؛ وقتی به روند تغییرات شاخص ها در تاریخ جمعیت شناسی نگاه می کنیم می بینیم ما در بسیاری از شاخص ها در حال رکورد زدن هستیم یعنی به رکوردهایی رسیدیم که تاکنون نداشته ایم! مثلاً من مقطعی از تاریخ ایران را سراغ ندارم که در آن نرخ رشد زیر یک درصد و در حال میل کردن به سمت صفر بوده باشد! این یک رکورد تاریخی است!علییی: این مورد در روند جمعیتی تاریخ کشور ما بی سابقه است، مگر اینکه اوضاع خاصی همچون جنگ، قحطی یا بیماری رخ داده باشد.

قاسمی: همینطور است! نرخ باروری ما به 1.

6 فرزند رسیده است که با نرخ جانشینی فاصله زیادی دارد (نرخ جانشینی: 2.

1) و وقتی سال ها این نرخ تغییر نکند، اصلاح آن به سمت نرخ جانشینی کار بسیار سختی خواهد بود؛ تجربه جهانی هم این را می گوید؛ کشورهایی که میلیون ها دلار هزینه می کنند، تنها در حدود یک یا دو دهم توفیق دارند و نه بیشتر! این رکوردها نگران کننده است؛ ما در مورد سرعت کاهش نرخ باروری که به آن اشاره شد نیز در حال ثبت رکورد هستیم؛ در کشور ما سقوط از نرخ باروری بالای 6 فرزند به نرخ زیر 2 کمتر از 20 سال در حالی که برای دیگر کشورها این اتفاق نزدیک به یک قرن یا بیشتر به طول انجامیده است.

براساس الگوهای آینده پژوهی، پیش بینی این است که ما در سرعت سالمند شدن جمعیت هم رکورد خواهیم زد! گاهی حرف های غیرعلمی مطرح می شود مبنی بر اینکه در 3 دهه آینده جمعیت کشور 30 میلیون نفر خواهد شد! که دقیق نیست؛ واقعیت این است که ما در سرعت سالمند شدن رکورد خواهیم زد! و تا سال 1430 یا 2050 به نزدیک 30 درصد جمعیت سالمند می رسیم!به خاطر سرعت سالمندی، ساختارهای اجتماعی ما هماهنگ با سالمند شدن جمعیت پیش نمی روند و ما یک دفعه با انباشت یک جمعیت سالخورده روبرو می شویم! مثل موالید دهه 60 که یکسری از ساختارها آمادگی آن را نداشتند، سالمند شدن جمعیت نیز به همین شکل خواهد بود.

تأمین اجتماعی و صندوق های بازنشستگی آمادگی این حجم را نخواهند داشت؛ علت اصلی عدم آمادگی ما این است که مسئولان ما فهم درست و بلندمدتی از موضوع جمعیت ندارند و نهایتاً 4 سال یا 8 سال دوره مدیریت شان را می بینند! نگاه راهبردی در این حوزه وجود ندارد، اندیشکده ها باید در این زمینه به کمک بیایند ما در حوزه جمعیت یک متولی مشخص نداشتیم؛ من غصه می خورم از اینکه موضوعاتی بسیار پیش پا افتاده، صنف و شورا دارند و موضوعی به این مهمی که جز یکی از ابرچالشهای جهانی و کشورمان است، با این وضعیت مواجه است البته به دولت سیزدهم امیدواریم که اوضاع را تغییر دهد.

تسنیم: متاسفانه مقوله جمعیت در میان مردم کشورمان از بعد سیاسی تحلیل و تفسیر می شود، به این خاطر، تا بحث از جمعیت می شود، گفته می شود این دغدغه حاکمیت است و به مردم ربطی ندارد! نظر شما دراین باره چیست؟علییی: در صورت آشنایی با تحولات جمعیت متوجه می شویم که این تلقی درست نیست! و فاجعه پیش رو مرتبط با همه مردم خواهد بود؛ بعد از انقلاب اسلامی یکسری تحولات بدون برنامه و اقتضایی در ایران صورت گرفت؛ رشد شهرنشینی و افزایش سواد و تحصیلات از این دسته اند؛ تعطیل شدن برخی از صنوف و مشاغل در نتیجه مهاجرت از روستا به شهر یکی از نتایج این اتفاق است؛ همزمانی بحث اقتصاد و معیشت با فرزندآروی نیز مورد دیگری است که از این اوضاع به وجود آمد.

پژهان: در جریان شناسی سیاسی، جمعیت در اصل یک مفهوم سیاسی است؛ نخستین بار برنامه تنظیم خانواده و کنترل جمعیت توسط سفیدپوستان برای سیاهپوستان طراحی شد که مؤید این موضوع است؛ در ذات جمعیت شناسی عملاً سیاست نهفته است؛ رییس جمهورهای دنیا همگی مشاور جمعیتی دارند چون معتقدند رییس جمهور در هر استان یا بخش باید متناسب با ساختار سن جمعیت آن منطقه حرف بزند و خوراک تهیه کنند که همان آمایش سرزمینی است.

مثلاً وزیر فرهنگ ژاپن اعلام کرده بود که می داند چند نفر از جمعیت کشور ساز می زنند، این یعنی چه بخواهیم و چه نخواهیم مسائل جمعیتی و سیاسی با هم درگیرند؛ در ادبیات کشورها هم رد پای آن است مثلا شعری که می گوید: "زن از قبیله دیگری خواه تا همه را خویش کرده باشی" در قومیت ها هم فرزند آبرو و ارزش اجتماعی است و یک نوع قدرت اجتماعی محسوب می شود؛ جمعیت برد سیاسی دولت ها را تعیین می کند، در مناقشات و منازعات بین المللی تعییین کننده است؛ نظریه پردازان زیادی داریم که به این موارد اشاره کردند، دیپلماسی بدون جمعیت یک شوخی تلخ است.

تسنیم: با این حساب، مردم در کجای این پازل قرار می گیرند، آیا باید جمعیت، کاهش یا افزایش آن را به دولت ها واگذار کنیم؟!قاسمی: در سطح سیاست بین المللی دنباله های تحولات جمعیت پایش به سیاست و قدرت ملی می رسد لذا سیاسیون هم در این مورد مداخله می کنند و در این باره سیاستگذاری می کنند؛ پس در این سطح جمعیت سیاسی است، چمعیت هم ملی و کلان و هم خانوادگی و فردی است؛ هم حاکمیت و هم رسانه ها و خانواده ها در آن سهیم اند؛ خانواده برای کیفی کردن تعداد فرزند به تک فرزندی رسید اما متوجه شد که کیفیت تربیت فرزند را نیز از دست داده است! این خطای محاسباتی چه بسا توسط رسانه ها بین مردم ترویج شده است.

اما نکته دکتر پژهان ناظر به این موضوع است که در سطح ملی برخی جمعیت را نه سیاسی بلکه جناحی می کنند که این، یک آفت است؛ همه دنیا علاوه بر نگاه های دیگر، نگاه سیاسی هم به جمعیت دارند اما اینکه عده ای بیان می کنند که جمعیت دغدغه کشور نیست و دغدغه جریان اصولگرایی است، یک اشتباه است! جمعیت مسئله ملی است و مربوط به همه جناح ها؛ اتفاقاً دلسوزان جناح های مختلف به این موضوع حساسند؛ اما عده ای مشکوک تظاهر می کنند این نکته مهم را نمی دانند! مگر می شود کسی با این آمار روبه رو شود و متوجه وخامت و اهمیت اوضاع نشود؟!پژهان: در زمان حاضر فرانسه، انگلیس و آلمان یکی از چالش های مهم شان این است که اعلام می کنند که آینده متعلق به آمریکاست چون سیر تحولات جمعیت موافق با آمریکا پیش می رود و کشورهای اروپایی هم بر روی این موضوع حساسند .

(پایان بخش نخست)سبک مدرنیته در زندگی نرخ فرزندآوری را به سرعت کاهش داده است
کلید واژه ها: جمعیت - پنجره جمعیتی - دولت سیزدهم - کشور - آخرین فرصت - فرصت - دولت - باشگاه خبرنگاران - پنجره - خبرنگار - سالمندی - اجتماعی - ایده آل - اخبار اجتماعی - رشد و شکوفایی - سیزدهم - منحصر به فرد - ضروری - جوانی - قانون - آخرین - کاهش جمعیت - دولتمردان - خبرنگاران - ایده - کشورمان - مسئولان - جوانان - باشگاه - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
ایجاد ارتباط نزدیک، صادقانه و عزتمندانه با مردم، راهبرد مرکز ارتباطات ریاست جمهوری است

قدردانی خطیب زاده از اتریش در پی اهدای واکسن کرونا به ایران

بیانیه وزارت خارجه درباره روند عضویت ایران در شانگهای

9 شهر کرمانشاه در وضعیت قرمز کرونایی

آیت الله رییسی: روابط دانشگاه های ایران و تاجیکستان تقویت شود

توسعه همکاری های قضایی، محور دیدار وزیر دادگستری با مقامات قضایی تاجیکستان

عکس | تغییر نام وزارات امور زنان افغانستان توسط طالبان

تصویری از شهید سلیمانی در جمع دانش آموزان دبیرستان سپاه خوزستان

لزوم واردات کنترل شده برنج/ مراقب قشر آسیب پذیر باشیم

ایجاد ارتباط نزدیک، صادقانه و عزتمندانه با مردم، راهبرد مرکز ارتباطات ریاست جمهوری است

توییت امیرعبداللهیان پس از عضویت ایران در شانگهای

اعطای دکترای افتخاری دانشگاه ملی تاجیکستان به آیت الله رییسی

با داشتن نگاه فرهنگی، شأن جهانی اصفهان را حفظ کنیم

اعطای دکترای افتخاری دانشگاه ملی تاجیکستان به آیت الله رییسی

تسلیت قالیباف به دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی

ظرفیت های تخصصی را برای هماهنگی با دبیرخانه سازمان شانگهای بکار می گیریم

رییسی: نباید نسخه تجویز شده غربی ها را برای مشکلاتمان اجرا کنیم

باید دید: برگزیده ی اخبار امروز

پیام تبریک وزیرخارجه بنین به امیرعبداللهیان

رییسی: نباید نسخه تجویز شده غربی ها را برای مشکلات خودمان اجرا کنیم

اعطای دکترای افتخاری دانشگاه تاجیکستان به رییسی

تمدید ماموریت نمایندگی سازمان ملل در افغانستان

حمله هکری به سیستم رای گیری الکترونیکی در روسیه

برگزاری کارگاه های سبک زندگی اسلامی در ازنا

اعتراض علی ضیا به کمبود واژه ها / حرف دل ضیا + عکس

زیارت به معنای احترام گذاشتن است، نه پرستیدن

رییسی: عنوان طلبگی را به دکترا ترجیح می دهم

وزارت امور خارجه: دیپلماسی فعالی را برای تقویت مناسبات با دستگاه های دیپلماسی کشورهای عضو شانگهای به کار می گیریم

خطیب زاده: عضویت ایران در شانگهای پیشرانی مهم برای سیاست خارجی آسیامحور ماست

آغاز واکسیناسیون افراد بالای 18 سال استان تهران از سه شنبه هفته آینده

ماجرای اربعین ظرفیت گفت و گوی شیعیان با دنیا را دارد

واکنش رییسی به اعطای دکتری افتخاری | عنوان طلبگی را ترجیح می دهم

تسلیت امام جمعه تبریز در پی درگذشت مادر شهید عبدی قویدل

جریان اصلاحات دچار سکته راهبردی شده است / هشدار مسجدی به زوار ایرانی درباره کردستان عراق / واکنش برادر رییس دولت اصلاحات به درخواست محاکمه روحانی / امام جمعه یاسوج: از هر خانواده ای دو فرزند متولد شود

درخواست های مردمی در سفرهای استانی رییس جمهور سریعاً پیگیری می شود

«آرام جعفری» چهره دیگرش را نشان داد/ عکس

اعطای دکترای افتخاری دانشگاه ملی تاجیکستان به آیت الله رییسی

حمله هکری به سیستم رای گیری الکترونیکی روسیه

از قرن سوم هجری شیعیان حَمَله علوم بوده اند

ارسال نامه های مردمی به دولت بدون پاسخ نمی ماند

دومین روز سفر رییس جمهور کشورمان به تاجیکستان

صدای استاد حوزه از گرانی دارو بلند شد

سخنرانی آیت الله رییسی در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای

گزارشی از برگزاری روز نخست مدرسه تابستانی شبهه پژوهی «از عاشورا تا اربعین»

رمزگشایی از کتاب «راز سر به مهر»؛ ناگفته هایی از مذاکرات هسته ای و برجامی - 18/ از نگرانی روس ها در مورد توافق ایران با غرب تا مکالمه مهم عباس عراقچی و ریابکوف

باید با نگاه فرهنگی، شأن جهانی اصفهان را حفظ کنیم

آیا لاغر شدن ما را قد بلندتر می کند؟

اعطای دکترای افتخاری دانشگاه ملی تاجیکستان به آیت الله رییسی

صدای استاد حوزه از گرانی دارو بلند شد

شازده کوچولوی پنجشیر را ببینید!

عارف و خاتمی هم می آمدند، شانس پیروزی نداشتیم/ روحانی غیر از «برجام» هیچ نسخه ای نداشت

رییسی دکترا گرفت

استخدام نگهبان و نیروی خدمات آقا و خانم

اظهارات عجیب قاضی زاده درباره دارایی های بنیاد شهید

ضرورت تقویت روابط دانشگاه های ایران و تاجیکستان

تحریم آمریکا علیه چند شخص به اتهام ارتباط با حزب الله و نیروی قدس سپاه

دستیار وزیر خارجه در گفت وگو با فارس: عضویت دائم ایران در سازمان شانگهای اعلام شکست پروژه منزوی سازی ایران توسط آمریکا و غرب بود

(ویدیو) مراسم عقد زوج جوان اهل فسا در یک آمبولانس!

بیانیه پایانی نشست سازمان همکاری شانگهای

رییسی: شاهد هجوم گسترده غرب به حقوق انسان ها و هویت فرهنگی جوامع دیگر هستیم/ لزوم تقویت روابط دانشگاه های ایران و تاجیکستان

اعطای دکترای افتخاری دانشگاه ملی تاجیکستان به رییسی

اختصاص 780 میلیارد تومان برای اجرای پروژه های اجرایی خوزستان

آماده ایم تجربیات دانشگاه های ایران را در اختیار کشورهای همسایه قرار دهیم

رییسی: روابط دانشگاه های ایران و تاجیکستان تقویت شود/عنوان طلبگی را ترجیح می دهم

روابط دانشگاه های ایران و تاجیکستان بیش از پیش تقویت شود

تسلیت امام جمعه تبریز در پی درگذشت مادر شهید عبدی قویدل

رییسی: عنوان طلبگی را ترجیح می دهم

ارسال نامه های مردمی به دولت بدون پاسخ نمی ماند

خروج خراسان شمالی از وضعیت قرمز کرونایی

استخدام کارمند بیمه با حقوق ثابت و پاداش در نمایندگی بیمه ما-غرب تهران

عنوان طلبگی را ترجیح می دهم

عملیات اجرایی طرح گردشگری حوضیان الیگودرز به زودی آغاز می شود

«بدون تعارف» با دریادلان سهند و مکران

نماهنگ «ساعت دلتنگی» پیش روی مخاطبان قرار گرفت

اورژانس نسبت به اعتراض نیروهای فوریت های پزشکی خویشتنداری کند

روابط دانشگاه های ایران و تاجیکستان تقویت شود/ عنوان طلبگی را ترجیح می دهم

داشتن روحیه انقلابی رمز موفقیت در همه عرصه ها است

امام جمعه کرج: من با لباس دیگری رفتم نانوایی زمانی که باید باز باشد دیدم بسته است/ مردم را اذیت نکنید / با متخلفان برخورد قانونی کنید

تسلیت مدیر مدرسه علمیه معصومیه در پی درگذشت حجت الاسلام درخشان پور

حضور رییس جمهور دراجلاس سران سازمان همکاری شانگهای

پذیرش عضویت دائم ایران در شانگ های گامی بزرگ به سوی روابط توسعه یافته با همسایگان است

پلوسی: حمله به ساختمان کنگره مانند 11 سپتامبر بود

ایجاد ارتباطی نزدیک، صادقانه و عزتمندانه با مردم و حفظ کرامت آنان راهبرد مرکز ارتباطات ریاست جمهوری است

منطقه ما مهد علم، فرهنگ و تمدن است/ باید روابط دانشگاه های ایران و تاجیکستان بیش از پیش تقویت شود/ از اعطای دکترای افتخار تشکر می کنم اما عنوان طلبگی را ترجیح می دهم

واکنش خطیب زاده به پذیرش عضویت دائم ایران در سازمان همکاری شانگهای

مسئول نمایندگی ولی فقیه در سازمان بسیج مستضعفین: لازمه پاسداشت ارزش های انقلاب و شهدا داشتن سعه صدر است

رییسی: عنوان طلبگی را به دکترا ترجیح می دهم

تصمیم گیری درباره لغو تحریم ها علیه طالبان برعهده شورای امنیت است

شاهد هجوم گسترده غرب به حقوق انسان ها و هویت فرهنگی جوامع دیگر هستیم

پیام تبریک رییس مرکز اورژانس البرز به مناسبت روز اورژانس

قالیباف درگذشت پدر دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی را تسلیت گفت

بزرگداشت رییس فقید دادگاه انقلاب تهران در سمنان

اعطای دکترای افتخاری دانشگاه ملی تاجیکستان به آیت الله رییسی

مرم آثار عضویت ایران در سازمان شانگهای را در برنامه اقتصادی دولت مشاهده خواهند کرد

صحبت های ملیکا زارعی بعد از ابتلایش به کرونا

واکنش علم الهدی به اجلاس شانگهای: به عده ای غربگرا ثابت کنیم دنیا تنها آمریکا و اروپا نیست

از تصمیم سازمان همکاری شانگهای در پذیرش عضویت کامل ایران به گرمی استقبال می کنیم

موسوی: همه اضلاع «مربع قدرت شرق» کامل شد

پیام تبریک وزیر خارجه بنین به امیرعبداللهیان

دستور وزیر نفت برای تخصیص 780 میلیارد تومان برای اجرای پروژه های خوزستان

برای نجات کشور دولت و مردم باید آخرین فرصت پنجره جمعیتی کشور را جدی بگیرند!

برای نجات کشور دولت و مردم باید آخرین فرصت پنجره جمعیتی کشور را جدی بگیرند!