مطالب مرتبط:
مراسم تنفیذ رییس جمهور منتخب چگونه برگزار خواهد شد؟
روزی که امام حکم ریاست جمهوری شهید رجایی را تنفیذ کرد
مراسم تنفیذ رییس جمهور منتخب چگونه برگزار خواهد شد؟
مراسم تنفیذ رییس جمهور منتخب چگونه برگزار خواهد شد؟
12مردادماه؛ برگزاری مراسم تنفیذ در حسینیه امام خمینی(ره)/ رییسی از چه زمانی دولت را تحویل می گیرد؟
-37 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 11 مرداد 1400 ساعت 04:102021-08-02سياسي

تذکرهای مهم امام خطاب به رییس جمهور در مراسم تنفیذ شهید رجایی


امام خمینی در یازدهم مرداد سال 60 و در سخنانی که به مناسبت تنفیذ ریاست جمهوری شهید رجایی ایراد کردند، نکته های مهمی را خطاب به رییس جمهور و سایر مسئولان یادآور شدند.

- به شرح زیر است: "بسم اللّه الرحمن الرحیم نصیحت به رییس جمهور و مسئولان این روز مبارک عید سعید فطر را بر همه ملت ایران و همه مستضعفان جهان و مسلمین کشورهای اسلامی و خصوص حضار این مجلس تبریک عرض می کنم.

من آنچه که لازم است به طور نصیحت به آقای رییس جمهور و به همه دست اندرکاران جمهوری اسلامی از لشکری و کشوری عرض کنم این است که آنچه که به سر انسان می آید از خیر و شر، از خود آدم است.

آنچه که انسان را به مراتب عالی انسانیت می رساند، کوشش خود انسان است و آنچه که انسان را به تباهی در دنیا و آخرت می کشد، خود انسان و اعمال خود انسان است.

این انسان است که خدای تبارک و تعالی به طوری خلق فرموده است که راه راست و کج را می تواند انتخاب کند.

و تمام انبیا از صدر عالم تا آخر برای این آمده اند که این آدم را از آن راه کج و راههای باطل هدایت کنند به صراط مستقیم انسانیت؛ یک سرش اینجاست و سر دیگرش عنداللّه است.

ما خودمان را اگر توانستیم اصلاح کنیم، کنترل کنیم و تربیت کنیم خودمان را، مراقبت کنیم از خودمان، در همه امور موفق خواهیم شد.

و چنانچه ـ خدای نخواسته ـ در آن مقاصد اسلامی یا انسانی که داریم، موفق نشویم، مع ذلک، آن توفیق الهی که برای اشخاص صحیح و متعهد هست، برای ما هم هست.

ما نباید نگران این باشیم که آیا در کارهایی که انجام می دهیم، چه کارهای شخصی و در بین خودمان و خدای خودمان و چه در کارهای اجتماعی که به عهده کسانی هست، نباید نگران باشیم که مبادا شکست بخوریم، باید نگران باشیم که مبادا به تکلیف عمل نکنیم؛ نگرانی از خود ماست.

اگر ما به تکالیفی که خدای تبارک و تعالی برای ما تعیین فرموده است عمل بکنیم، باکی از این نداریم که شکست بخوریم، چه از شرق و چه از غرب و چه از داخل چه از خارج و اگر به تکالیف خودمان عمل نکنیم، شکست خورده هستیم؛ خودمان، خودمان را شکست دادیم.

تأثیرناپذیری از مقام و ریاستها امروز باید همان طوری که در سابق به رییس جمهور سابق[1]بعضی مطالب را تذکر دادم، به آقای رجایی هم تذکراتی بدهم که قضیه مقام و ریاست هرچه باشد، این وقتی که نظر انسان یک نظر محدود دنیایی باشد، این مقامات، انسان را از خودش بیخود می کند، اینها را مقام می داند.

شما حساب کنید که این سیاره ای که ما در آن زندگی می کنیم به اسم زمین، در مقابل منظومه شمسی چه قدر است و این منظومه شمسی که ما یکی از سیارات کوچکش را در آن زندگی می کنیم، در مقابل کهکشان چه قدر است و این کهکشانهایی که تا کنون کشف شده است که گفته می شود که تا آن قدری که از ستاره های نورانی کشف شده است به مقدار شش میلیارد سال نوری است؛ یعنی، اگر نور آن ستاره ای که در آخر است بخواهد بیاید به پیش ما، شش میلیارد سال نوری طول می کشد و آن چیزی که ماورای اینهاست و باز کشف نشده است، حتماً بدانید که بیش از این معانی است، اینها هم در مقابل عظمت خالق ناچیزند، ما باید چقدر ضعیف باشیم که در این ذره ای که خودش و آن منظومه ای که این یکی از ستاره های کوچکش است، اصلاً به حساب نمی آید و اگر گم بشود نمی تواند پیدایش بکنند در این غائله بزرگ عالم.

ما چه قدر از این سیاره در اختیارمان هست؟ یک ایران، ایران یک قطعه کوچکی است در مقابل این سیاره، و حکومت ایران هم یک حکومت ناچیز کوچکی است در این سیاره و سیاره ما هم یک چیز کوچکی است در مقابل منظومه شمسی و منظومه شمسی ما هم یک چیز بسیار کوچکی است در مقابل منظومه های دیگر و همه آنها از خداست و خالق او خداست.

ما اگر بندگی خدا را بپذیریم و قلب ما منور بشود به نور بندگی خدا و عبودیت، این امر ناچیزی که به حساب در عالم نمی آید، در ما تأثیر نباید بکند.

شما[2]دیروز نخست وزیر بودید و پریروز وزیر بودید و قبل از او معلم بودید و قبل از او هم یک شاگردی بودید و بعد از این هم معلوم نیست کی از اینجا بروید.

ممکن است ـ خدای نخواسته ـ همین حالا که بیرون رفتید و یا همین حالا یک بمبی اینجا باز منفجر بشود و فاتحه همه را بخواند وقتی مطلب این است چرا باید انسان قبل از ریاست جمهور و بعدش فرق بکند؟ مگر ریاست جمهور چه هست؟ کسی که دلش به نور توحید روشن است مگر عالم چه هست؟ همه عالم چه هست؟ همه عالم در مقابل عظمت خدای تبارک و تعالی چیزی نیست.

تمام این عالم مادی در مقابل عالمهای معنوی که هست قدر محسوسی ندارد.

آن وقت ما برای یک کدخدای ده یا یک کدخدای شهر، یا کدخدای یک کشور خیال بکنیم که خیر، ما الآن یک چیزی هستیم و دیگران به نظرمان کوچک بیایند و خودمان را بزرگ.

اگر شما ملاحظه کردید در نفس خودتان که غیر از خدا از او کسی اطلاع ندارد و خودتان هم تا یک حدودی اطلاع دارید، اگر دیدید که این مقامی که خدای تبارک و تعالی، مردم را دلشان را متوجه کرده است به شما و به شما رأی داده اند، این مقام شما را محکوم خودش می کند و شما مرکوب او و او راکب شما هست، بروید خودتان را تصفیه کنید و بدانید این را که با دست خودتان ـ خدای نخواسته ـ خودتان را در دنیا و آخرت تباه نکنید.

مسئولیت رییس جمهور در مقابل آرای ملت خدای تبارک و تعالی حاضر است، همه این عالم در محضر حق تعالی است و تمام خطرات قلبی ما و تمام لحظات عمر ما و تمام آنچه که در باطن ما می گذرد در مغز ما می گذرد در محضر حق تعالی است و ما باید برگردیم به محضر حق تعالی و آنجا در آن محضر دیگر حساب پس بدهیم.

هر چه آرا زیادتر باشد مسئولیت زیادتر است.

اگر آرای شما پنج میلیون بود مسئولیتتان کمتر بود.

حالا که سیزده میلیون بیشتر است، مسئولیت شما حجمش زیادتر است؛ برای اینکه شما جواب یکی یکی از این افرادی که به شما رأی دادند و شما را به عنوان رییس جمهور اسلام، رییس جمهوری کشور اسلامی تعیین کردند هر یک از اینها فردا می آیند شما را می گیرند، جواب از شما می خواهند.

من شما را تعیین کردم رییس جمهوری اسلامی باشید و اسلام را در این کشور تأیید کنید و پیاده کنید و ـ خدای نخواسته ـ شما نکردید، اقلاً سیزده میلیون و هزار و چند صد نفر می آیند سراغ شما، ببینید که می توانید جواب این را پیش خدا بدهید؟ این جمعیتی که آنجا در حساب جمع شدند و از شما بازخواست می کنند، اگر می توانید، جواب بدهید و نمی توانید و ما هیچ نمی توانیم.

باید بنابراین بگذارید که دیروز شما و امروزتان با هم فرقی نداشته باشد، هر دو برای خدمت به این مردم، اینهایی که زحمت کشیدند و جان دادند، مال دادند، رنج کشیدند و شما آقایان را به این مقام رساندند.

یک وقت نخست وزیر بودید حالا هم رییس جمهورید، جواب می خواهند اینها.

اگر شما پایتان را کج بگذارید، همین سیزده میلیونی که به شما امروز رأی دادند فردا مرده باد می گویند.

انقلاب این طور است، وضع انقلاب این طور است؛ طوری است که مردم دیگر سربسته و در بسته تسلیم کسی نمی شوند، مردم هر یکیشان نظر دارند.

شما می بینید که وقتی که در تلویزیون نظرخواهی می کنند از افراد، از زن، از مرد، از جوان، از پیر، همه نظر می دهند، این طور نیست که بی تفاوت باشند.

اگر هر یک ما تخطی کنیم از آن خواستی که ملت دارد و آن خواستش اسلام است و احکام اسلام، اگر هر یک از ما تخطی کنیم علاوه بر آنکه در محضر خدای تبارک و تعالی در آن روزی که همه وارد می شوند و حساب است در کار، جوابی نداریم، همین مردم هم در همین جا به حساب می رسند.

اینها نمی گذارند که ـ آنجا حسابش علی حده[است]ـ همین مردم در همین جا، شمایی که الآن به مقام ریاست جمهور رسیدید اگر فردا ـ خدای نخواسته ـ تخطی کنید از آن راهی که راه ملت است و راهی که اسلام پیش پای همه ما گذاشته است، همین سیزده میلیون و زیادتر که به شما رأی دادند و اعتماد به شما کردند بر می گردند.

آنجا هم حسابش، بدتر است.

اینجا وقتی برمی گشتند خوب، شما می روید منزلتان می نشینید، اما آنجا کار مشکل است، باید شما حساب آنجا را بکنید.

چنانچه ما نفوسمان این قدر به دنیا متوجه است و منکوس هستیم و استقامت نداریم، اگر ما این طور باشیم و خودمان را دنبال اصلاحش نباشیم، این اخلاد الی الارض و توجه به ارض و رو کردن به مرتبه پایین و پشت کردن به معانی و معنویات اثرش این است که انسان در آن عالم، یک حیوان این طور منکوس.

همان طوری که اینجا کرده است نقشه اش آنجاست، تمام چیزهایی که در اینجا واقع می شود یک صورتی در آنجا دارد.

انسان مستقیم القامه اگر تمام یک توجهش به طبیعت شد، این استقامت قامتش را در آن طرف از دست می دهد، مثل یک حیواناتی که سرشان رو به زمین است و تمام عذابهایی که در آن عالم است از خود ماست.

خداوند تبارک و تعالی مهیا نکرده یک چیزی را که ماورای خود ما به ما بدهند، همه اینها آنی است که ما خودمان به دست خودمان تهیه می کنیم و به آن می رسیم، اعمال ماست رد به ما می شود.

شاید چندین آیه در قرآن کریم به این معنا اشاره بفرماید که اینها اعمال خودتان است، از خارج به شما هیچ چی نرسیده است.

در روایات معراج هم هست که پیغمبر اکرم دیدند بعضی از ملائکه ای که در آنجا هستند دارند یک کارهایی را انجام می دهند.

درختهایی را می کارند، چه می کنند، گاهی هم می ایستند.

این را پرسیدند، جبرییل عرض کرد ـ به حسب آن طور که نقل شده است ـ که اینها اعمالی است که مصالحش را خودشان دارند می فرستند، اینها اینجا درست می کنند، وقتی آنها مشغول کار خیر هستند اینها هم مشغول هستند، مصالح می رسد.

[3]وقتی آنها نه، در جهنم هم همین است و اگر جهنم و بهشت را هم ـ خدای نخواسته ـ ما قائل نباشیم، این دنیا مجازات ما را می دهد، همین جا.

معذور نبودن مسئولان در خدمت به مردم باید شما توجه کنید که مسئولیت شما از باب اینکه آرائتان خیلی زیاد است، مسئولیتتان خیلی زیاد است.

همچو نیست که آن آقایان دیگر نداشته باشند، آنها هم مسئولیت دارند، همه ما در مقابل اسلام مسئولیم.

این اسلامی که با خون اولیا و بزرگان به دست ما سپرده شده است و الآن ما مسئول او هستیم، این اسلام را ما باید به نسل آتیه برسانیم.

یک روزی بود که ما بعضیمان عذر داشتیم یا همه مان که نمی گذارند که ما عمل کنیم به اسلام، در رژیم سابق، خوب، خیلیها می گفتند که از ما نمی آید، اگر می آمد، می کردیم.

امروز این طور نیست، امروز دست همه باز است، مجلس دستش باز است و هیچ کس آقا بالا سر او نیست.

دولت هم دستش باز است و مجلس هم تأییدش می کند.

رییس جمهور هم دستش باز است و ملت تأییدش کرده اند.

هیچ عذری برای ما نیست امروز.

چنانچه یک خرابی در مملکت واقع بشود و دنبال اصلاحش نرویم، عذری نداریم.

همه ما، چه آنهایی که لشکری هستند و اینجا هستند و نیستند و چه آنهایی که در کشور خدمت می کنند و چه مردم دیگر، همه ما مسئول هستیم؛کُلُّکُمْ راعٍ وَ کُلُکُّم مَسْئول.

وقتی همه ما مسئول هستیم و همه ما در مقابل خدا جواب باید بدهیم، باید فکر این کشور باشیم، فکر این اسلام که در کشور ما تشریف آورده اند و قدمشان روی چشم، باشیم، نرویم سراغ اینکه حالا که من شدم رییس جمهور باید چه بشود و چه بشود و من هم باید مقامم چه باشد، خیر، این از ضعف نفس انسان است، از تنگی چشم و قلب انسان است که خیال می کند این یک چیزی است.

این یک چیز اعتباری است که امروز دادند فردا هم تمام است، می گیرندش می رود سراغ کارش.

شما برای این ملتی که در این چند سال آن قدر در طول تاریخ زحمت دیده، در مریی و منظر ما این همه جدیت کرده و جوان داده و مال داده و جان داده است تا اینکه آن رژیم را کنار گذاشته است و شما را روی کار آورده است، شما برای این ملت باید کار بکنید.

این مملکتی که به دست شما افتاده است، باید ارتش برای این کشور کار بکند، سپاه پاسداران، ژاندارمری، همه قوای مسلح باید برای این مملکت خدمت بکنند، این امانتی است دست شما.

مسئله، مسئله اینجا نیست تنها، اینجا هم اگر ـ خدای نخواسته ـ ارتش یک سستی بکند و ـ خدای نخواسته ـ یک غلبه ای واقع بشود از غیر ـ که نخواهد شد ـ آن هم در همین دنیا ننگش بر پیشانی همه است.

و مسئله، مسئله اینجا نیست.

مسئله جای دیگری است که ما از آن غافل هستیم.

تمام اعمال شما، تمام جدیتهای شما ثبت است و همه عالم این چیزها را ثبت می کند در خودش و ما باید جواب بدهیم؛ ارتشی باید جواب بدهد ـ اگر خدای نخواسته ـ کوتاهی بکند، و آنهایی هم که متکفل امور کشور هستند، آنها هم باید جواب بدهند.

شما باید برای این پا برهنه ها و مستضعفین که در طول تاریخ به استضعاف کشیده شده بودند و اینها را حساب نمی آوردند و فقط آن طبقه بالا را راضی نگاه داشتند و به اصطلاح کدخدا را می دیدند و ده را می چاپیدند، شما باید توجهتان به این توده های مستضعفی که با زحمت خودشان و رنج خودشان الآن در جبهه ها مشغول فداکاری هستند که خداوند تأییدشان کند و در پشت جبهه هم مشغول فداکاری هستند و مستضعف اند، آن بالاها اینها را ضعیف می شمارند و می شمردند و اینها به حساب نمی آمدند و در رژیم سابق برای اینها کاری نشده بود، برای اینها کار کنید.

قانع نشوید به اینکه بعضی جاها کار شده است، می دانم شده است، خیلی هم شده است، اما نباید قانع شد، باید همه دست به دست هم بدهید که ان شاءاللّه ، برای اینها یک زندگی مرفهی، یک وضع صحیحی پیش بیاید، درست بشود.

اینها حق دارند به ما و به شما، خیلی حق دارند.

سیزده میلیون رأی به شما داده اند، اینها حق دارند به شما، باقی هم حق دارند به شما و همین طور وقتی دولتی پیش می آید، آن هم دولتی است که مردم به آن حق دارند.

اگر نبودند این مردم، شما هم شاید حالا در حبس بودید و آن زجرها را می کشیدید و دیگران هم که متعهد بودند، آنها هم در حبس بودند یا در جاهای دیگر.

این ملت حق دارد، دست شما را گرفته آورده این بالا نشانده، شما باید خدمت کنید به این مردم؛ شما، ما، همه باید خدمتگزار اینها باشیم.

و شرافت همه ما به این است که خدمت به خلق خدا بکنیم.

اینها بندگان خدا هستند، خدای تبارک و تعالی، علاقه دارد به این بندگان و ما مسئولیم، باید خدمت بکنیم و من امیدوارم که شما به حسب آن روحیه ای که دارید، آقای رجایی به حسب آن روحیه ای که دارند، این مقام ایشان را بازی ندهد شما سوار مقام بشو، مقام سوار شما نشود، این دو تا مثل راکب و مرکوبند.

اگر انسان روحیه اش طوری باشد که سوار بشود بر هر مقامی که برای او پیش می آید و مهار کند او را، این به سعادت نزدیک می شود و اگر روحیه ضعیف باشد و وقتی که به یک مقامی رسید او سوار آدم بشود، او هر جا دلش بخواهد انسان را می برد تا به هلاکت می رساند.

من از خدای تبارک و تعالی استدعا می کنم که شما را موفق کند به اینکه خدمت بکنید به این خلق و همه کسانی که دست اندرکار هستند، در هر جا، در مجلس هستند، در قوه قضاییه هستند، دولت هست، هر کس هست و همین طور قوای مسلح، اینها همه ان شاءاللّه ، موفق بشوند.

و مایی که امروز در هجوم همه جانبه داخل و خارج هستیم و بحمداللّه داخلش دیگر داخل آدم نیست، بله ما باید دست به هم بدهیم و این مملکت را نجات بدهیم.

و این اشخاصی که حالا هم باز یک فسادهای دزدکی می کنند، مثل دزدها که می روند و یک چیزی برمی دارند و فرار می کنند، این جوری نباشد.

ان شاءاللّه ، امیدوارم موفق بشوید خدمت بکنیم به این جامعه.

و من واقعاً متأسفم از اینکه این مسائل پیش آمد و من در مدتهای طولانی زحمت کشیدم که این کارها پیش نیاید و نشود این طور، لکن شد و اَلْخَیرُ فی ما وَقَعَ [4].

خداوند ان شاءاللّه ، همه شما را حفظ کند، مؤید کند، موفق باشید همه.

نصیحت به کارشکنان و خلافکاران و من سفارش می کنم به همه اشخاصی که در کنار رفتند و دارند کارهای خلاف می کنند، ما علاقه داریم که شما بیایید خدمت کنید به مملکت خودتان.

ما میل داریم که همه خدمتگزار به این کشور باشند، کشوری که از اطراف به آن هجوم آورده اند و دهانهای ابرقدرتها باز است برای بلعیدن او.

شمایی که می گویید ما علاقه داریم به این مملکت و علاقه داریم به این کشور، خوب دست به دست هم بدهید، با هم بسازید این کشور را.

چرا با هم جنگ و دعوا می کنید؟ خوب، کشتن یک دسته مردمی که دارند خدمت می کنند به این مملکت، خدمت می کنند به این کشور، این طریقی است که خدمت به خلق است؟ این آقای محترم که حالا با زحمت تشریف آوردند و من خیلی خوشحال شدم از اینکه آقای خامنه ای ـ سلمه اللّه ـ آمدند و حاضرند، ایشان آخر چه کرده بود؟ خوب بگویید آخر، یک کاری، یک کار خلافی، چه کرده بود ایشان که می خواستید ایشان را بکُشید و موفق نشدید بحمداللّه .

دیگرانی که شما کشتید و از بین بردید، اینها چه کرده بودند، جز یک هو و جنجالی شما می کردید که چه و چه و چه، انحصار طلب، و انحصار طلب.

و مسئله این طورها نبوده، ما هم ریشه هایش را می دانیم، لکن از خدای تبارک و تعالی می خواهیم که همه را خدا هدایت کند و همه برگردند به دامن اسلام و همه خدمتگزار باشند.

و من میل ندارم اینهایی که از ایران رفتند، بیشتر از این خودشان را مفتضح کنند.

آنها هم نروند با آن انگلهایی که رفتند و فرار کردند بروند با هم بنشینند و صحبت کنند، آنها هم بفهمند که وظیفه این است که به این کشور خدمت بکنند، وظیفه این است که این مملکت را حفظ بکنند.

شاید بعد از ده ـ بیست سال دیگر شما برگشتید به ایران، یک راهی داشته باشید، همچو جدا نشوید از ملت و بروید سراغ کارتان، حالا بروید با بختیار و نمی دانم چه.

گرچه بختیار گفته من نمی پذیرم، اما لازم نیست شما بروید.

شما همه تان خدمتگزار باشید و برگردید به این مملکت، مملکت شما را قبول می کند.

من از خدای تبارک و تعالی خواهانم که همه ما را به راه راست و به صراط مستقیم هدایت بفرماید، و این جمهوری اسلامی را به ثمر برساند و ما را خدمتگزار این کشور قرار بدهد.

و همه مان نسبت به هم محبت داشته باشیم و در محیط دوستی، خدمت به این مملکت بکنیم.

دشمنی برای چه؟ چرا دشمن باشیم با هم؟ با هم دوست باشیم در ساختن کشور.

والسلام علیکم و رحمه اللّه و برکاته" 1 ـ آقای ابوالحسن بنی صدر.

2 ـ شهید محمد علی رجایی.

3 ـ بحارالانوار، ج 8، ص 123، ح 19.

4 ـ خیر و نیکی در آن چیزی است که پیش می آید.

صحیفه امام؛ ج 15، ص 69-78
کلید واژه ها: انسان - رییس جمهور - جمهور - شهید رجایی - رییس - مسئولان - آقای رییس جمهور - کشورهای اسلامی - جمهوری اسلامی - اسلامی - جمهوری - ریاست جمهوری - عید سعید فطر - مراسم تنفیذ - مسئولان این - دنیا و آخرت - نصیحت - امام خمینی - ملت ایران - مستضعفان - خطاب - عالی - شهید - امام - سعید فطر - انسانیت - یازدهم - مناسبت - تبریک - کشوری

آخرین اخبار سرویس:
نظام اسلامی کاخ مستحکم الهی است

انتشار کتاب انرژی حرارتی خورشیدی  در جهاد دانشگاهی اردبیل

برگزاری مراسم یادبود دانش آموز فداکار ناحیه 2 شهرکرد شهید علی لندی

رییس بنیاد شهید: اسلام مکتب انسان سازی است/ رونمایی از موکب مجازی اربعین تشکل های شاهد و ایثارگر

پیاده روی جاماندگان اربعین در کرج برگزار می شود

کیهان: قصد اهانت به عراقچی را نداشتیم/ یک تار موی تیم مذاکره برجام را با وندی شرمن عوض نمی کنیم

کسب رتبه سوم اداره کل ثبت اسناد و املاک بوشهر در اخذ سند اراضی نیرو های مسلح

عضویت 5460 دانش آموخته در سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی ایلام

ساماندهی و آموزش 3000 روایتگر ایثار و شهادت

نحوه ثبت اعتراض داوطلبان به نتایج کنکور

میر تاج الدینی: افزایش حقوق فقط برای حقوق های پایین اعمال شود 

کارشکنی شورای مرکزی نظام مهندسی در انتخابات هیئت مدیره استان ها/ پیش بینی افزایش 15 درصدی مشارکت مهندسان

دانشجویان دانشگاه بیرجند در مراسم عزای سیدالشهدا (ع) شرکت می کنند

ایثارگران، یادگاران دورانهای جهاد سخت و آموزگاران عمل مخلصانه اند

سامانه تجربه نگاری قضات راه اندازی شد

40 درصد اقتصاد لرستان در بخش کشاورزی است

تسلیت معاون اول رییس جمهور در پی درگذشت علامه حسن زاده آملی

کیهان: قصد اهانت به عراقچی را نداشتیم/ یک تار موی تیم مذاکره برجام را با وندی شرمن عوض نمی کنیم

بدهی دولت به بانک ملی چقدر است؟

اعلام زمان و مکان تشییع و خاکسپاری پیکر علامه حسن زاده آملی

عضویت دائم ایران در سازمان همکاری شانگ های هژمونی و روند تک بازیگر بودن آمریکا را خدشه دار می کند

عکس نوشت | گزارش پویش «اگر من جای دبیرکل مجمع جهانی تقریب بودم» تقدیم آقای دبیرکل شد

باید حافظ استقلال کشور در فضای مجازی باشیم/ شهدا بهترین الگو برای جوانان و نوجوانان هستند

حسن روحانی درگذشت علامه حسن زاده آملی را تسلیت گفت

موافقت زاکانی با واریز مستقیم حقوق کارگرانِ پیمانی توسط شهرداری

تألیفات علامه «حسن زاده آملی» راهگشای حوزه علمیه خواهد بود

استخدام «کارشناس داده کاوی»

اهدای نشان فداکاری به خانواده شهید امان اللهی/شهیدی که تا شهادت دست از تلاش برنداشت+تصاویر

تصاویر/ بازدید امام جمعه پردیسان از کتابخانه امام رضا (ع)

تسلیت نمایندگان مجلس برای درگذشت علامه حسن زاده آملی

جبلی: مهم ترین چالش، عدم تناسب برونداد رسانه ملی با ظرفیت های وسیع انقلاب است

زندگینامه علامه حسن زاده آملی از فرش تا عرش

وزیر امور خارجه الجزایر برای سفر به تهران اعلام آمادگی کرد

مشکلات منطقه «کسبایر» موجب فقر شده است/ لزوم اصلاح راه ها

یادواره های شهدا زمانی اثرگذار است که به راهواره تبدیل شود

اولین محموله واکسن تک دُز برای 3 تا 17 ساله ها وارد کشور شد

اجرای قانون مالیات بر خانه و ماشین های لوکس چه شد؟

محمد مخبر درگذشت علامه حسن زاده آملی را تسلیت گفت

مقتل از زبان منتقم منتشر شد

تلاش برای فراموش شدن هاشمی

آثار شگفت انگیز علامه حسن زاده آملی راهگشای سالکان الی الله خواهد بود

جانشین اصلی لنین چه کسی بود؟+تصاویر

حسن روحانی کجاست؟

ویترین روزنامه ها/ گفتگوی خوب «وطن امروز» درباره ابعاد معرفتی زیارت اربعین /روایت زنانه «همشهری» از اربعین

آموزش آنلاین دختران توسط بنیاد احمدشاه مسعود

حل مشکل تالاب انزلی نیازمند شناخت و رفع مشکل منشأ است

عذرخواهی قاسمی از زائران اربعین/ وعده برخورد با هواپیمایی العراقیه

رونمایی از گزینه های جدید شهرداری ساوه در انتظار تعیین تکلیف شهردار منتخب توسط وزارت کشور

برگزاری مراسم پرفیض زیارت عاشورا در جوار قبور مطهر شهدای مدافع حرم در شهرکرد

اسناد یهودی بودن لنین

انتخابات در آلمان برای گزینش جانشین مرکل آغاز شد

راهبرد دشمن در مهار قدرت دفاع موشکی ایران موفق نخواهد شد

احتمال تغییر و افزایش ساعت طرح ترافیک در نیمه دوم سال

پیام مقام معظم رهبری به نخستین اجلاسیه 3 هزار پیام آور ایثار

علامه حسن زاده آملی جامع معقول و منقول و صاحب علوم درسی و نفسی بود

تسریع روند واکسیناسیون در استان اردبیل

تسلیت نمایندگان مجلس برای درگذشت علامه حسن زاده عاملی

اعلام آمادگی وزیر خارجه الجزایر برای سفر به تهران و پیگیری موضوعات دوجانبه

10 کتاب ممتاز درباره صبر و حضرت زینب(س)

ببینید | چند تصور اشتباه بعد از تزریق واکسن

طالبان را به رسمیت نشناسید

نمی گذاریم شهدا را از شهر عقب برانند!

همایش پیاده روی جاماندگان اربعین در اردبیل برگزار می شود

فولاد مبارکه سنگر جنگ اقتصادی و افتخار جمهوری اسلامی است/ به جای مجادلات تخریب گر، خودمان را خالص کنیم

بدهی دولت به بانک ملی به 70 هزار میلیارد تومان رسید

انتخابات سراسری آلمان برای تعیین جانشین مرکل آغاز شد

پلمب دفتر مسافرتی هواپیمایی العراقیه در قم با ورود سازمان بازرسی

دو رباعی برای زنده یاد علی لندی

اصلاح طلبان می دانند باید در استراتژی خود بازبینی کنند

علامه حسن زاده آملی؛ «کلمه باقیه» در میان عالمان ربانی

مداحی ترکی حاج مهدی رسولی در آستانه اربعین حسینی/ کربلا سن هارا من هارا + فیلم

نمایندگان مجلس در انتخاب استانداران دخالت نکنند

یکی از رموز موفقیت در دفاع مقدس روحیه اعتماد به نفس ملّی در جوانان بود

حسن روحانی کجا رفته است؟

انجام 3500 تست کووید 19 از زائران اربعین حسینی

اخبار 21 شبکه یک سیما؛ 4 مهر

حسن روحانی ارتحال علامه حسن زاده آملی را تسلیت گفت

نمایندگی انجمن MMA در دست هیئت های استانی

همه واکنش ها به درگذشت علامه حسن زاده آملی

حداقل هزینه رتبه بندی معلمان چقدر است؟

راهپیمایی جاماندگان اربعین حسینی در ایلام برگزار می شود/ مسیرهای پیاده روی اعلام شد + فیلم

جبلی: ظرفیت صداوسیما باید در وسعت دایره ظرفیت فرهنگی انقلاب گسترش یابد

هفته دفاع مقدس فرصت ارزشمندی برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت/ رونمایی از جدیدترین دستاوردهای نظامی در فولاد مبارکه

راه ویلاسازی را هموار نکنید

پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی درگذشت آیت الله حسن زاده آملی

تصاویر/ موکب حضرت علی اصغر (ع) مدرسه علمیه فیلسوف الدوله

نقره داغ دوشغله ها در انتخابات نظام مهندسی

پیام تسلیت شخصیتهای کشوری در پی ارتحال آیت الله حسن زاده آملی

حرکت قهرمانانه نوجوان ایذه ای الگو گرفته از شهدای دفاع مقدس بود

توجه به شفاف سازی در شرکت های تابعه تامین اجتماعی

بلخاری، ارتحال علامه حسن زاده آملی (ره) را تسلیت گفت

بدهی دولت به بانک ملی 70 هزار میلیارد تومان شده است

غبارروبی گلزار شهدا بندرعباس همزمان با هفته دفاع مقدس

پروژه های فرهنگی منطقه سیستان تامین اعتبار شود

استمداد رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان از نمایندگان استان در مجلس

راهکار دعوت فرزندان به خواندن نماز

مادر شهید حیدر خداقلی آسمانی شد

اجرای کنارگذر غربی مریوان به 130میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد

تقدیر امیرعبداللهیان از موضع الجزایر علیه رژیم صهیونیستی

پیام تسلیت دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در پی درگذشت آیت الله حسن زاده آملی

تذکرهای مهم امام خطاب به رییس جمهور در مراسم تنفیذ شهید رجایی

تذکرهای مهم امام خطاب به رییس جمهور در مراسم تنفیذ شهید رجایی