موضوعات داغ: - ليگ قهرمانان - ليگ قهرمانان آسيا - قهرمانان آسيا - مركز ارتباطات - فرهاد مجيدي - سازمان همكاري شانگهاي - ارتباطات مردمي - دكتراي افتخاري - كودكان بي سرپرست - علي اي هماي رحمت - محصول گواهي شده - كارآزمايي باليني - گسترش فولاد - سيد محمد صادق خرازي - سفير لبنان در ايران - نيكلاي ملادينوف - پلاك 140 - سري جديد آيفون 12 - ثبت سوژه - ميتسوبيشي اوتلندر - جواهريان - مديرعامل باشگاه داماش - عمل زيبايي

مطالب مرتبط:
ممنوع الخروج کردن زن و فرزند؛ گَزَک قدیمی مردانه/داستانی که اینبار گریبان دختر سوارکار را گرفت
کنعانی زادگان ممنوع الخروج شد؟
باشگاه استقلال، ستاره پرسپولیس را ممنوع الخروج کرد؟
ممنوع الخروج شدن کنعانی زادگان به خاطر شکایت استقلال
دردسر بازیکن پرسپولیس با شکایت استقلال/ این ملی پوش ممنوع الخروج می شود؟
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 11 مرداد 1400 ساعت 04:202021-08-01سياسي

ممنوع الخروج کردن زن و فرزند؛ گَزَک قدیمی مردانه/داستانی که اینبار گریبان دختر سوارکار را گرفت


ممنوع الخروجی زنان از کشور به دست مردان، آن هم بعضا به صرف دلایل اختلافات و نظرات شخصی و نه منطقی، گَزَک قدیمی است که در هر برهه ای به اشکال مختلف در مسیر زندگی زنان قد علم می کند.

- آخرین نمونه رسانه ای شده این گزک قدیمی، ممنوع الخروجی سارا پور عظیمای 12 ساله به دست پدرش و بازماندن او از مسابقات جهانی سوارکاری بود که بنابر گفته وکیل مادر سارا که در سایتهای خبری منتشر شده است، دلیل این ممنوع الخروجی اختلافات پدر و مادر بر سر مهریه و لجبازی پدر سارا بوده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، ممنوع الخروج کردن زنان و استفاده ابزاری از این حق برای تحکم خواسته مردان، اینبار نه به طور مستقیم بلکه از طریق ممنوع الخروج کردن و به نوعی گرو کشیدن فرزند، خود را نمایان کرده است.

وکیل مادرِ سارا پور عظیما در گفت و گویی که با سایتهای خبری داشته، مدعی شده که ممنوع الخروجی سارا توسط پدرش علیرغم علم قبلی پدر نسبت به خروج از کشور سارا برای حضور در مسابقات جهانی سوارکاری بوده و به دلایلی نظیر اختلافات خانوادگی مادر و پدر بر سر مهریه و مسائلی از این دست معطوف می شود.

مشخص نیست این لج بازی مردانه در سایه سکوت قوانین که سرنوشت زنان را در دست گرفته تا چه زمانی ادامه خواهد داشت.

اگرچه در چنین مواقعی مادر می تواند از دادگاه درخواست خروج از کشور کودک را داشته باشد اما علاوه بر روند طولانی صدور اذن خروج از کشور کودک توسط دادگاه، اگر مادر درخواست خروج از کشور کودک را داشته باشد و پدر این اجازه را ندهد؛ صدور اجازه خروج از کشور کودک توسط دادگاه محل بحث و اختلاف نظر است چراکه تفسیرهای مختلفی از قانون حمایت خانواده مصوب سال 91 می شود.

رویکرد مردسالاری که زنان را مایملک مردان به حساب می آورده مرضیه محبی، فعال حقوق خانواده و زنان، در اینباره به ایسنا گفت: قانون گذرنامه مصوب سال 1351مجلس سنا است و ماده 18 آن که خروج زنان را بدون اجازه شوهر از کشور ممنوع کرده است، صرفا محصول رویکرد مردسالار نظام حاکم بر ایران در آن زمان بوده است.

رویکردی که زنان را مایملک مردان به حساب می آورده و تمهیداتی برای محدود کردن آنها اندیشیده است و هیچ بنیان و تکیه گاه شرعی یا فقهی ندارد، کما اینکه در مقررات شرع هیچ ساز وکار بازدارنده و خشونت آمیز برای ممانعت از خروج زن از تمکین پیش بینی نشده و پاسخ به عدم تمکین تنها محرومیت زن از انفاق است.

همچنین در این قانون خروج از کشور افراد زیر هجده سال اعم از زن و مرد نیازمند موافقت رسمی پدر است و این امر اختصاص به دختران ندارد.

به گفته این حقوقدان، دختران پس از هجده سالگی هیچ منع قانونی برای خروج از کشور ندارند و قبل از آن نیز در صورت ممانعت پدر در مواقع خاص دادستان می تواند اجازه خروج بدهد.

  وی تصریح کرد: بنا بر اصل چهلم قانون اساسی هیچکس نمی تواند اعمال حق خود را وسیله اضرار دیگران قرار دهد، بنابرین دادستان می تواند، به هنگامی که یک پدر بدون هیچ توجیهی فرزند نوجوان خود را که برای اهداف تحصیلی یا علمی یا ورزشی عازم خارج از کشور است، بدون مراعات مصلحت او، ممنوع الخروج می کند، اجازه خروج بدهد.

تقدیم دادخواست خروج از کشور فرزند توسط مادر و طی روند آن زمان زیادی می طلبد محبی با بیان اینکه در قانون حمایت خانواده مصوب سال 1391نیز تمهیداتی برای خروج کودکان بدون اجازه پدر اندیشیده شده است است، در عین حال خاطر نشان کرد: این قانون که رعایت مصلحت کودکان و نوجوانان را محور و مبنای صدور احکام دادگاه خانواده قرارداده است، در ماده 42 به دادگاه اجازه داده در صورت احراز مصلحت صغیر یا مجنون و البته با گرفتن تضمین، اجازه خروج صادر کند.

 اجازه گرفتن از دادستان برای زن شوهردار تشریفات پیچیده ای ندارد اما اگر بنا به تحصیل اجازه از دادگاه خانواده برای کودکان باشد قاعدتا تقدیم دادخواست و طی روندهای مرسوم زمان زیادی می طلبد.

مادر حتی در موارد اضطراری، جز با اجازه ولی نمی تواند کودک را از کشور خارج کند همچنین الهه محسنی، پژوهشگر حقوق خانواده و کودک با اشاره به قوانین کنونی ایران، به ایسنا گفت: افرادی که کمتر از 18 سال تمام دارند، برای خروج از کشور به اجازه ولی یا قیم خود نیازمند هستند.

به این ترتیب، فرد زیر 18 سال چه دختر و چه پسر تنها با اجازه پدر یا پدربزرگ پدری به عنوان ولی قانونی می تواند از کشور خارج شود و درصورت نبود، فوت یا حجر ولی (پدر و پدربزرگ پدری)، دادگاه فردی را به عنوان قیم برای کودک و نوجوان تعیین کرده و در این صورت، مادر می تواند با نظر دادگاه به عنوان قیم کودک تعیین شود.

به گفته این عضو هیات علمی دانشگاه، در شرایط معمول و درصورت حیات پدر، مادر جایگاه قانونی در تصمیم گیری در زمینه صدور گذرنامه و خارج کردن فرزند صغیر از کشور ندارد.

درنتیجه پدر یا پدربزرگ پدری می تواند مستقلا حتی بدون اطلاع مادر، کودک را از کشور خارج کند و بالعکس، مادر حتی در موارد اضطراری، جز با اجازه ولی نمی تواند کودک را از کشور خارج کند.

وی همچنین این را هم گفت که دختران و پسران پس از رسیدن به سن 18 سال تمام می توانند به طور مستقل درخواست صدور گذرنامه دهند اما با این حال، زنان درصورت ازدواج، استقلال خود را بار دیگر در سفر آزادانه به خارج از کشور از دست خواهند داد.

قانون گذرنامه نقشی برای دادستان در خصوص خروج از کشور فرزندان پیش بینی نکرده است رییس کلینیک حقوق کودک مشهد، با یادآوری اینکه قانون گذرنامه در خصوص خروج فرزندان از کشور نقشی برای دادستان پیش بینی نکرده است، خاطر نشان کرد: به این ترتیب، هرچند درخصوص زنان شوهردار، درصورت مخالفت همسر، زن می تواند در شرایطی با اجازه دادستان گذرنامه خود را دریافت کند اما این امکان برای فرزندان زیر 18 سال پیش بینی نشده است و اختیار ولی یا قیم در بیشتر موارد در این زمینه تام است.

بی شک در موارد بروز اختلاف و مشکل برای خروج نوجوانان به منظور شرکت در مسابقات بین المللی، مقام قضایی و مسئولین ورزشی می توانند با استفاده از ظرفیت میانجی گری، زمینه سازش و اتخاذ دوستانه تصمیم موافق مصلحت کودک را فراهم آورند.

تفاسیر مختلف از قانون حمایت از خانواده، بحث و اختلاف نظر بر سر موافقت دادگاه با خروج از کشور کودک وی در عین حال این را هم گفت که طبق ماده 42 قانون حمایت خانواده مصوب سال 1391، دادگاه خانواده می تواند هنگامی که پدر قصد دارد کودک را از کشور خارج کند اما به صلاح کودک نیست و مادر مخالف است؛ با خروج از کشور کودک مخالفت کند و وی را ممنوع الخروج کند.

درمقابل، برای مواقعی که پدر اجازه خروج کودک از کشور را نمی دهد و مادر درخواست خروج کودک را دارد؛ تفسیرهای مختلفی از قانون وجود دارد و محل بحث و اختلاف نظر است.

در این راستا، برخی قضات در آراء خود مجوز خروج از کشور کودک را با وجود نبود اذن پدر و در صورت اقتضاء مصلحت طفل صادر کرده اند.

  ایجاد بستر سوء استفاده با اختیار تام ولی و بی اختیاری مطلق مادر در خروج از کشور فرزند محسنی اختیار تام ولی و بی اختیاری مطلق مادر در زمینه خروج فرزند از کشور را از جمله عواملی دانست که می تواند بستر سوء استفاده را فراهم و حقوق والدینی مادر و همچنین مصالح فردی و خانوادگی فرزند را به خطر اندازد و ادامه داد: از این رو این اختیار تام قابل نقد است.

به دلیل ایرادات نظری و عملی وارده بر قاعده یاد شده، قانون گذار در قوانین جدیدتر سعی در تعدیل آن داشته است.

قانون حمایت خانواده 1353 و 1391 و قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی سرپرست و بدسرپرست مصوب 1392 با دادن جایگاه هرچند اندک به مادر و مقام قضایی (دادرس یا دادستان) دو استثنا را بر این حکم پیش بینی کرده اند.

وی درباره دو استثناء در خصوص اختیار تام ولی برای خروج از کشور فرزندان زیر 18 سال در قوانین، توضیح داد: نخست در فرض جدایی و طلاق زوجین و دوم درصورتی که والدین کودک را به فرزندخواندگی (سرپرستی) پذیرفته باشند استثناء پیش بینی شده است.

براساس ماده 42 قانون حمایت خانواده 1391، درصورت جدایی والدین، هیچ یک از پدر یا مادر دارنده حضانت به تنهایی نمی تواند اقدام به خارج نمودن کودک از کشور کند و اجازه والد دیگر یا دادگاه به این منظور الزامی است.

به علاوه، درصورتی که کودک یا نوجوان فرزند طبیعی والدین نباشد بلکه والدین او را به فرزندخواندگی پذیرفته باشند، اجازه هر دوی والدین و دادستان برای خروج او از کشور الزامی است.

در عموم کشورها والدین به طور مشترک اداره امور فرزندان را بر عهده دارند این پژوهشگر حقوق خانواده و کودک، تصریح کرد: سن بلوغ در قریب به اتفاق کشورهای دنیا 18 سال تمام تعیین شده است.

براساس قاعده مسلم حقوقی، افراد نابالغ به تنهایی قادر به انجام اعمال حقوقی و تصمیم گیری در خصوص امور مهم زندگی خود و مجاز به درخواست گذرنامه و خروج از کشور بدون اجازه اولیاء خود نیستند.

در عموم کشورهای دنیا در عصر حاضر، والدین به طور مشترک اولیا فرزندان نابالغ به شمار رفته و اداره امور ایشان را به عهده دارند.

از این رو در برخی کشورها چون فرانسه اجازه یکی از والدین (پدر یا مادر) و در برخی دیگر مانند ترکیه اجازه هر دوی ایشان به عنوان نمایندگان قانونی کودک برای خروج از کشور الزامی است.

رییس کلینیک حقوق کودک مشهد، افزود: در ایران از آنجا که تنها پدر و جدپدری ولی کودک محسوب شده و مادر ولی قانونی به شمار نمی رود، این اختیار صرفا به پدر داده شده است.

به این ترتیب، اصلاح قاعده موجود در زمینه خروج کودکان از کشور به قواعد مربوط به ولایت بر فرزندان بازمی گردد.

دادن جایگاه قانونی در زمینه ولایت بر فرزند به مادر می تواند زمینه اصلاح قواعد خروج از کشور فرزندان را نیز فراهم نماید.

حق تصمیم گیری فارغ از شان ولایت برای مادر در خصوص خروج از کشور فرزند وی معتقد است که با این حال، برخی کشورهای مسلمان چون تونس و الجزایر برای مادران فارغ از شان ولایت، حق تصمیم گیری و اقدام مستقل برای خروج فرزندان از کشور در زمان زندگی مشترک با پدر یا پس از جدایی و طلاق پیش بینی کرده اند و این امری است که از سوی قانون گذار ایران نیز قابل اجرا است.

محسنی در پایان سخنان خود تاکید کرد: قواعد مربوط به ولایت و خروج از کشور در قانون مدنی و قانون گذرنامه مربوط به حدود یک قرن گذشته است و احکام آن متناسب با عرف زمان تصویب صورت گرفته است.

ضروری است همگام با تحولات و اقتضائات زمان، قوانین نیز به روز رسانی شود.

انتهای پیام
کلید واژه ها: ممنوع الخروج - ممنوع الخروجی - ممنوع - اختلافات - قدیمی - مسابقات جهانی - زنان - مادر - پدر و مادر - خبری - سوارکاری - وکیل - رسانه ای - مسابقات - استفاده - لجبازی - مستقیم - جهانی - منتشر - گزارش - مختلف - زندگی - بنابر - نمونه - اشکال - رسانه - مهریه - آخرین - کشور - شخصی

آخرین اخبار سرویس:
کمک 60 میلیارد ریالی ستاد اجرایی فرمان امام برای مقابله با کرونا در استان بوشهر

نقدعلی: اژه ای گردن کلفتی ها را بر نمی تابد

رییس مرکز ارتباطات مردمی ریاست جمهوری: ایجاد ارتباطی نزدیک با مردم، راهبرد مرکز ارتباطات ریاست جمهوری است

مولفه های راهبردی عضویت دائمی ایران در سازمان شانگ های

لوح| شهریار، شاعر حق پرست و صادق

شهریار دوران‎ ها

اولین باری که رهبرانقلاب شعر علی ای همای رحمت را شنیدند

دیدار و گفتگوی صمیمانه وزرای خارجه روسیه، هند و چین با آیت الله رییسی در حاشیه اجلاس شانگ های

با عضویت ایران در سازمان همکاری شانگ های طرح منزوی سازی ایران شکست خورد

عالمی گمنام از دیار مینودری

مولفه های راهبردی عضویت دائمی ایران در سازمان شانگهای

مولفه های راهبردی عضویت دائمی ایران در سازمان شانگهای

جمهوری اسلامی ایران یک هویت واحد در منظر و مرئای بین المللی

مولفه های راهبردی عضویت دائمی ایران در سازمان شانگهای

مولفه های راهبردی عضویت دائمی ایران در سازمان شانگهای

اعزام 100 طلبه مبلغ به عراق و استقرار در 3 نقطه از پیاده روی اربعین

تست سریع کرونا برای چه کسانی توصیه می شود و چقدر قابل اعتماد است؟

حواشی پررنگ تر از متن سفر ابراهیم رییسی به تاجیکستان/ در اجلاس سران شانگ های چه گذشت؟

پیکر معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه لنگه در زادگاهش به خاک سپرده شد

(ویدئو) طالبان نام «وزارت زنان» را به وزارت «امر به معروف و نهی از منکر» تغییر داد

وجود 20 گود پر خطر در شهر تهران

صفحه نخست روزنامه های شنبه

آخرین خبرها از اقدامات مجلس برای رفع مشکلات کارمندان شرکتی و قراردادی

پزشکیان: با لجبازی نمی توان مملکت را اداره کرد

برگزاری نماز جمعه در قندهار / افغانستان

تدابیر لازم برای بازگشت زائران از مرز مهران اندیشیده شده است

موسسه حامیان مهر خیریه ای برای حمایت و نگهداری از کودکان بی سرپرست و بد سرپرست

معاون اول رییس جمهور درگذشت پدر شهیدان شریفیان را تسلیت گفت

ظرفیت های خود را برای هماهنگی با دبیرخانه شانگهای به کار می گیریم

به نام شفافیت به کام اصولگرایان

حفاری 225متر تونل در پایاب اصلی سد کوثر

اولین شاسی بلند نسل بعد مزدا سال2022عرضه می شود

(تصاویر) شکوه پارسه

تصویری جدید از احمد مسعود

ویدئو| کرونا برای مقابله با اسلام و خداجویی ساخته شده/ بیماران کرونایی میل به عبادت را از دست می دهند

«برجام» و «واکسن» بهانه های تشدید فشار بر روحانی

آغاز واکسیناسیون دانش آموزان از هفته اول مهر 1400

مراحل حقوقی، فنی و اداری عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای آغاز شد

شفافیت در دستور کار شورای شهر بوشهر/ طرح « 48 48» کلید خورد

اعزام 100 طلبه مبلغ به عراق و استقرار در 3 نقطه از پیاده روی اربعین

تداوم استراتژی نگاه به شرق

آموزش ازدواج تا فرزندآوری به دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شرق

گزارش تصویری (7): پیاده روی اربعین حسینی؛ حرکت زائران به سوی کربلای معلی

شاخص های ارزیابی استانداران و فرمانداران بازنگری شود

تشکل های مردمی در خط مقدم خدمت رسانی در ایام کرونا بودند

تقدیر آیت الله سعیدی از رییس جمهور و وزیران برای سرکشی به مناطق محروم

ترتیل صفحه 217 قرآن/ کشتی نجات+فیلم، متن و مفاهیم

آتش شدید دشمن بر روی رزمندگان گردان کمیل

مخبر درگذشت پدر شهیدان شریفیان را تسلیت گفت

معاون اول رییس جمهور درگذشت پدر شهیدان شریفیان را تسلیت گفت

لابی من و نگهبان

مخبر درگذشت پدر شهیدان شریفیان را تسلیت گفت

معاون اول رییس جمهور درگذشت پدر شهیدان شریفیان را تسلیت گفت

بیانیه وزارت امور خارجه درباره روند عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای

عامل مشکلات آبادان و خرمشهر ضعف مدیریتی است

رییس مرکز ارتباطات مردمی ریاست جمهوری: ایجاد ارتباطی نزدیک با مردم، راهبرد مرکز ارتباطات ریاست جمهوری است

مولفه های راهبردی عضویت دائمی ایران در سازمان شانگ های

پیام تسلیت مخبر در پی درگذشت پدر شهیدان شریفیان

استخدام نیروی افغانی آقا با جای خواب و غذا

دعوت به همکاری نیروی ساده جهت کار بسته بندی گروه صنعتی لینا

نیازمند دستیار دندانپزشک

بیانیه وزارت خارجه در مورد عضویت ایران در سازمان شانگهای: دیپلماسی فعالی را به کار می گیریم

لوح| شهریار، شاعر حق پرست و صادق

منطقه ما مهد علم، فرهنگ و تمدن است/ باید روابط دانشگاه های ایران و تاجیکستان بیش از پیش تقویت شود

شهریار دوران‎ ها

زباله های دپو شده در بیمارستان ایذه مربوط به بخش خصوصی هستند

بیانیه وزارت امور خارجه درباره روند عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای

مولفه های راهبردی عضویت دائمی ایران در سازمان شانگهای

حس و حال نفیسه روشن در ساحل مرجان/ عکس

بلینکن برنامه ای برای دیدار با امیرعبداللهیان در حاشیه مجمع عمومی ندارد

چگونگی ظهور در پیاده روی اربعین آشکار است

کشف شیوه جدید برای قطع پاندمی کرونا | «ایمنی دورگه» شیوه ای بالقوه برای خاموش کردن پاندمی کرونا

پویش همخوانی زیارت ناحیه مقدسه برگزار می شود

رییس شورای شهر بجنورد مشکلات انتخاب شهردار را حل شده عنوان می کرد

اولین باری که رهبرانقلاب شعر علی ای همای رحمت را شنیدند

دوام و مسیر مستقیم اسلام به وسیله امام حسین (ع) ادامه پیدا کرده است

بیانیه وزارت امور خارجه درباره روند عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای

محسن عراقی ساعت دلتنگی را خواند

عنوان طلبگی را ترجیح می دهم

ویژه برنامه «رهرو»، رویداد بزرگ رسانه ای کشور در ایام اربعین حسینی است

ارجاع شکایت از رییس جمهور سابق به قوه قضاییه وارد فاز جدیدی شد

10 نکته برای تدریس بهتر در مقابل دوربین

ثبت نام قطعی حدود 42 هزار زائر تاکنون

دیدار و گفتگوی صمیمانه وزرای خارجه روسیه، هند و چین با آیت الله رییسی در حاشیه اجلاس شانگ های

اطلاعیه روابط عمومی حوزه درباره فیلم منتشر شده در فضای مجازی

مولفه های راهبردی عضویت دائم ایران در سازمان شانگهای

تحریم آمریکا علیه چند شخص به بهانه ارتباط با حزب الله و نیروی قدس سپاه

احیای تمدن اسلامی با بهره گیری از هدایت های رهبر معظم انقلاب

ورود پنجاه و چهارمین محموله واکسن وارداتی کرونا به کشور

بعد از تالاب انزلی نوبت به پارک ملی بوجاق رسید/ ایجاد حریق در 7 هکتار از پارک ملی بوجاق

با عضویت ایران در سازمان همکاری شانگ های طرح منزوی سازی ایران شکست خورد

اربعین به همگان آموخت که اتحاد و انسجام واقعی شدنی است

بیانیه وزارت امور خارجه در خصوص روند عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای

احیای تمدن اسلامی با بهره گیری از هدایت های رهبر معظم انقلاب

بیانیه وزارت خارجه در خصوص روند عضویت ایران در سازمان شانگهای

گسترش اربعین سبب پایان صهیونیزم می شود

​عبدالملکی در دیدار با وزیر تندرستی تاجیکستان اعلام آمادگی کرد: همکاری در تمام حوزه های مشترک به ویژه حمایت های اجتماعی

ظرفیت های تخصصی را برای هماهنگی با دبیرخانه سازمان شانگهای به کار می گیریم

اقدام طلبه معترض در فضای مجازی فرافکنی و تشویش اذهان عمومی است

مولفه های راهبردی عضویت دائم ایران در سازمان شانگهای

ممنوع الخروج کردن زن و فرزند؛ گَزَک قدیمی مردانه/داستانی که اینبار گریبان دختر سوارکار را گرفت

ممنوع الخروج کردن زن و فرزند؛ گَزَک قدیمی مردانه/داستانی که اینبار گریبان دختر سوارکار را گرفت