موضوعات داغ: - همسر مهدي قائدي - جمهوري آذربايجان - بنياد شهيد و امور ايثارگران - پرسپوليسي ها - تفاهم نامه همكاري - مديرعامل استقلال - نقل و انتقالات - شوراي عالي مناطق آزاد - واكسيناسيون - بهاره رهنما - حوزه كارگري - شيطان خاردار - مرتضي ابراهيمي - واليبال باشگاه هاي آسيا - نصب وسايل گازسوز - نابودي اسراييل - شرطبندي - سنگسار - رانت 650 ميليون يورويي - فيلگاه - كاظم دهقاني - گروه جهادي بسيج - ابوالفضل طهماسبي

مطالب مرتبط:
چرا طوفان والیبالیست های ایران در المپیک فروکش کرد؟
استخدام کارشناس کنترل پروژه در شرکت مهندسی و ساختمان شمس عمران در تهران
استخدام کارشناس کشاورزی در شرکت کیمیا سبز یاخته در شهر گرگان
استخدام کارشناس تضمین کیفیت با بیمه تکمیلی و سرویس در شرکت قاره سبز- تهران
استخدام نقشه کش صنعتی، حسابدار و کارشناس فروش تجهیزات ساختمان در تهران
-167 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 11 مرداد 1400 ساعت 01:352021-08-01سياسي

یک کارشناس معماری: به ایجاد ساختمان های سبز در ایران آرمانی نگاه نکنیم/ چرا لایحه شورا قابلیت اجرا ندارد؟


یک کارشناس معماری، ایده ایجاد ساختمان هایی با انرژی های تجدیدپذیر یا ساختمان های سبز را به دلایلی چون نبود قوانین متقن و هماهنگی میان سازمانی قابل اجرا در کشور نمی داند.

- جامعه 24 لایحه توسعه ساختمان سبز شورای شهر تهران را بررسی می کند: یک کارشناس معماری: به ایجاد ساختمان های سبز در ایران آرمانی نگاه نکنیم/ چرا لایحه شورا قابلیت اجرا ندارد؟ یک کارشناس معماری، ایده ایجاد ساختمان هایی با انرژی های تجدیدپذیر یا ساختمان های سبز را به دلایلی چون نبود قوانین متقن و هماهنگی میان سازمانی قابل اجرا در کشور نمی داند.

جامعه 24 -" هفته گذشته در جریان جلسه صحن علنی شورای شهر تهران لایحه توسعه ساختمان سبز و معماری پایدار در شهر تهران مورد بررسی قرار گرفت و تصویب شد.

شهرداری تهران به موجب این لایحه مکلف شده است که بر اساس قوانین فرادست، سازندگان را به رعایت قوانین مرتبط با توسعه انرژی های تجدیدپذیر در شهر تهران و رعایت استاندارد های محیط زیستی و مدیریت انرژی و منابع تجدیدپذیر و همچنین حفظ و توسعه فضای سبز و کاهش تولید پسماند و… مجاب کند و مهمترین بحث آن هم افزایش آگاهی عمومی و افزایش مشارکت شهروندان است.

در این لایحه به کسانی که تمایل به ساختن ساختمانی با چنین ویژگی هایی داشته باشند در عوارض پرداختی تخفیف داده می شود، موضوعی که مورد انتقاد محسن هاشمی، رییس شورای شهر تهران بود.

او گفت که؛ سازندگان در زمان صدور پروانه ملزم به ایجاد برخی ضوابط می شوند، اما در فرایند ساخت آنطور که باید آن را عملیاتی نمی کنند.

او ادامه داد: یکی از مباحث مهم در ساختمان سبز بحث عایق سازی بدنه نسبت به گیاهان استفاده شده است و ساختمان سبز بدون عایق سازی یعنی کشک.

اما سازندگان در ابتدا ممکن است تخفیف هایی بگیرند، اما در ادامه به دلیل عایق سازی نکردن و یا استفاده از گیاهانی که مناسب ساختمان نیست، آن را جمع کنند.

شهرداری هم دیگر بر مرحله بعد از ساخت نظارتی ندارد.

اظهارات محسن هاشمی این پرسش را در ذهن ایجاد می کند که اساسا ساخت ساختمان سبز چقدر در تهران عملیاتی است و از طرف دیگر شهرداری تهران چقدر خود را ملزم می داند که چنین لوایحی را اجرا کرده و نظارت لازم را داشته باشد؟ از این دست لوایح که حالا در گوشه ای خاک می خورند، شورا های شهر بسیار گذرانده و تصویب کرده اند.

به اضافه اینکه اعضای جدید شورای شهر با سیاست های شورای پنجم طی 4 سال گذشته نیز هم راستا نبوده و شدیدا آن را نقد کرده اند و احتمالا لوایح دقیقه 90 شورا سرنوشت ویژه ای جز ورود به چاه عمیق مصوبات بی نتیجه نخواهد داشت.

ساختمان سبز یک شبه نتیجه نمی دهد آرش حسینی میلانی، رییس کمیته محیط زیست شورا و یکی از مدافعان این لایحه در گفتگو با جامعه 24 می گوید: ایراد هایی آقای هاشمی بنیادی نیست، ما با این لایحه نهادسازی کردیم.

شهرداری تهران توسعه انرژی های تجدیدپذیر را در ساختمان ها به تدریج الزامی می کند یعنی فرایند ساخت و ساز به آن سمت خواهد رفت.

ممکن است در بازه پنج ساله رخ دهد و قطعا از جمله اقداماتی نیست که یک شبه رخ دهد.

بیشتر بخوانید: ابعاد نجومی فرونشست زمین در تهران/ کدام مناطق پایتخت بیشترین میزان فرونشست را دارند؟" او ادامه می دهد: اصل مطلب این است که شهرداری از کار محیط زیستی در حوزه ساخت و ساز حمایت کند و حالا ممکن است از درصدی از منافع کوتاه مدت خود نیز بگذرد، اما این اقدامات برای افزایش توان محیط زیستی شهر لازم است.

ما در بخش ساختمان از نظر کاهش مصرف انرژی و بهینه سازی مصرف آب و سایر موارد تکالیف می دهیم و همزمان در اسناد بالادستی از جمله قوانین پنج ساله و راهبرد های کلی نظام، سیاست ها و دستورالعمل های دولت از جمله الزام دستگاه های دولتی به رعایت شاخص های محیط زیستی، تکالیفی تعریف می شود.

میلانی با بیان اینکه این لایحه طی همکاری شهرداری با کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران بعد از یکسال به بار نشست، تاکید می کند: هدف اصلی لایحه این است که یک بستر مناسب برای آغاز بهینه سازی مصرف انرژی و طراحی پایدار ساختمان ها و رعایت سایر مولفه های محیط زیستی در ساختمان سازی بخش خصوصی فراهم شود.

شهرداری قبلا برای ساختمان های خودش تکالیفی را در برنامه سوم توسعه داشته و لازم الاجرا بود.

اقدامات خوبی در همین دوره به ویژه در زمینه تبدیل انرژی الکتریکی از طریق سلول های خورشیدی انجام داد، اما هدف لایحه حمایت از این موضوع در بخش ساخت وساز شهری بود که شتاب پیدا کند.

عضو شورای شهر تهران با اشاره به تشکیل کمیته ای برای پیگیری این موضوع و الزام به ارائه گزارش از سوی آن، اظهار می کند: دستگاه ها و دولت باید با تسهیلات و کمک هایی که می دهند به بهینه سازی انرژِی کمک کنند.

در حال حاضر، چون این لایحه گام های اول برای نهادسازی این موضوع است هنوز تمام رده های ساختمان سازی ملزم به رعایت این موضوع نباشند، اما می تواند یک شروع خوب بوده و اثر ابقایی و تثبیتی داشته باشد.

حتی می تواند زمینه برندسازی و ایجاد رقابت در شرکت های ساختمان سازی را ایجاد کند.

یکی از جنبه های این لایحه کمک شهرداری به ایجاد فضای تبلیغاتی ساختمان هایی از این دست است.

او اضافه می کند: در این پروسه بخشی از درآمد های شهرداری به خاطر تخفیفی که در صدور پروانه این ساختمان ها در نظر گرفته شده، کم می شود، اما باید در کوتاه مدت از آن چشم پوشی کند، چون در بلندمدت به نفع شهر است.

میلانی در پاسخ به پرسشی درباره ضمانت اجرایی لایحه فوق می گوید: در چندین بند از لایحه، شهرداری ملزم شده در بازه زمانی دو تا شش ماهه دستورالعمل هایی در این زمینه آماده کند که در این دستورالعمل ها ضمانت های اجرایی برای تثبیت و تبدیل معماری پایدار در ساختمان ها حتما دیده خواهد شد.

این موضوع یک روند دینامیک و پویا است؛ یعنی یک تعامل و رابطه سازنده بین دو طرف شهرداری و سازندگان وجود دارد و اگر خلاقیت ها که بروز کند حمایت خواهد شد و حتما تاثیری سازنده و رو به جلو خواهد داشت.

مشکلاتی که بر سر راه ساخت ساختمان های سبز وجود دارد الهام علم، دانشجوی دکتری تخصصی معماری دانشگاه علم و صنعت نیز در پاسخ به پرسشی مبنی بر شرایط اجرای مصوباتی، چون الزام توسعه ساختمان سبز و معماری پایدار به جامعه 24 می گوید: معتقدم به دلیل ناهماهنگی میان سازمان ها و نهاد های مختلف، امکان اجرای چنین مصوباتی فراهم نیست.

برای مثال در یک ساختمان سبز باید از پساب برای برخی مصارف خانگی استفاده شود، یا انرژی برق به وسیله خورشید تامین شود و یا دفع زباله به صفر برسد، تمام این موارد نیازمند هماهنگی میان چند وزارت خانه و سازمان است تا عملیاتی شود.

او ادامه می دهد: هرچند چنین موضوعاتی در طولانی مدت اثرات مفیدی دارند، اما رسیدن به چنین ساختمانی بسیار پرهزینه است، در نتیجه دولت باید از این فناوری ها حمایت کند تا افراد انگیزه استفاده داشته باشند.

در غیر اینصورت مالکان یا صاحبان پروژه در پی این هستند که پروژه هایی با هزینه کم تر را اجرایی کند.

این کارشناس معماری اضافه می کند: درعین حال باید برخی موارد نیز اجباری باشد، یعنی همانطور که مالک متعهد به استفاده از کپسول آتش نشانی می شود، به استفاده از پساب در سیفون های سرویس های بهداشتی که در کشور ما در اوج کم آبی از آب آشامیدنی استفاده می شود، شده و در عین حال برای اجرای برخی فناوری ها نیز بسته های تشویقی و تسهیلات دریافت کند.

علم با بیان اینکه با توجه به شرایط کشور و موقعیت اقتصادی نمی شود چنین طرح هایی را اجرا کرد، تاکید می کند: نمی شود آرمانی نگاه کرد، چون کشور و شرایط ما از ساخت ساختمان هایی که به طور کامل از انرژی های تجدیدپذیر استفاده کنند، بسیار دور است، اما می شود برخی کار های ساده را انجام داد؛ مثل استفاده اجباری از آب پساب برای سیفون سرویس های بهداشتی که بالا به آن اشاره کردم.

وی اضافه می کند: در کشور ما نسبت به این موضوع آگاهی وجود ندارد و سرمایه گذاران یا به فکر زیبایی هستند و یا سود و متوجه مزایای اکولوژیکی آن نیستند، پس ضرورت دارد که علاوه بر هماهنگی بین نهادی گسترده، برخی قوانین اجرایی و درعین حال تسهیلاتی و تشویقی نیز برای سرمایه گذاران یا مالکان ایجاد شود.


کلید واژه ها: ساختمان - انرژی های تجدیدپذیر - معماری - کارشناس - شورای شهر تهران - شهر تهران - لایحه - ساختمان سبز - تهران - قوانین - شورای شهر - اجرا - شورا - قابل - در ایران - هماهنگی - سازمانی - شهرداری تهران - آرمانی - قابلیت - توسعه - جامعه - ایران - شورای - بررسی - انرژی - کشور - ایده - میان - هایی

آخرین اخبار سرویس:
ضرورت تبدیل شدن سازمان همیاری به قرارگاه سازندگی

یادواره آزادگان و مادران شهدای دفاع مقدس در قزوین به روایت تصویر

ملتی که قدر علم و دانش را می دانند

بیانات رهبرمعظم انقلاب در پایان مراسم عزاداری اربعین حسینی

سهم نخبگان استان در مدیریت استان رعایت شود / خاص گرایی،عامل عقب افتادگی ایلام از توسعه

فاتح ارتفاعات مَدَن را بیشتر بشناسیم

8 نفر از زنان زندانی جرائم غیرعمد در شیراز به همت بسیج بانوان آزاد شدند

سامانه «کشف فساد» در شهرداری راه اندازی شود

یکی از رموز موفقیت در دفاع مقدس روحیه اعتماد به نفس ملّی در جوانان بود

حل مشکل جاماندگان سهام عدالت به کجا رسید؟

نماهنگ | فرمان جهاد تبیین

رییس سازمان انرژی اتمی ایران وارد مسکو شد

جوادی حصار: احزاب اقماری بلای جان جبهه اصلاحات شدند

واکنش مطهری به حواشی ایجاد شده توسط آذربایجان

یک روزنامه: در رابطه با مذاکرات وین فقط یک امضا مانده است/ رییسی با امضای متن نهایی توافق می تواند قهرمان رفع تحریم ها شود

وقایع 8 سال دفاع مقدس گوشه ای از واقعه عاشورا

سه محور گم شده در مدیریت ادبیات دفاع مقدس

زنگ ملی »ایثار و شهادت« نواخته شد

تلگرام وادار به اطاعت از روسیه شد

وزیر کشور برای معرفی استاندار کهگیلویه و بویراحمد به استان سفر می کند

ماجرای حکم یک ساله معاونین و مدیران شهرداری چیست؟

اسلامی وارد مسکو شد

پرداخن نکردن جریمه علت محرومیت مجیدی بود

مداح اردبیلی: مداحی را از دوران مدرسه آغاز کردم؛ مداحی در یک کلمه عشق است + فیلم

بررسی اتهامات «اعتدال» و «فراز» در دادگاه مطبوعات

مشکل بازنشستگان با تمجید و تجلیل حل نمی شود

پیام تسلیت روابط عمومی شورای نگهبان درپی درگذشت عضو پیشین شورای نگهبان

راه حل ایمن برای انتخاب رمز عبور!

دشمنان اسلام از شور حسینی مسلمانان واهمه دارند

اعلام آمادگی کمیته مشارکت های مردمی ستاد اربعین برای استقبال از زائران

طالبان قانون اساسی دوران آخرین شاه افغانستان را اعمال می کند

برگزاری آزمون جبرانی مشمولان قانون تعیین تکلیف وزارت آموزش و پرورش در 20 مهرماه

اجرای برنامه های هفته دفاع مقدس در استان اردبیل تعطیل نشد

بازگشت 22 واحد تولیدی در منطقه ویژه اقتصادی پیام به چرخه تولید

خبر بد| اصرار مجلس بر تغییر طرح واردات خودرو بی فایده است

برنامه ریزی برای بازگشت زائران اربعین از مرزهای غربی

اسرار مکتوم جنگ 8 ساله| ناگفته هایی از عملیات رمضان/ پاتک رزمندگان لشکر عاشورا به 900 تانک رژیم بعث با استراتژی ناب شهید باکری

رییس سازمان تعزیرات حکومتی معرفی شد

وزیر کشور وارد یاسوج شد

نیمه دوم امسال زمان برگزاری راهیان نور

عدم استاندارد جاده ابیانه نطنز تهدیدی برای گردشگران/ تعریض جاده مطالبه به حق روستاییان است

راه اندازی مرکز رشد و حمایت از استارتاپ ها با محوریت اربعین

آب پاکی مجلس روی دست معلمان؛ حقوقتان همتراز هیات علمی نمی شود

علامه حسن زاده شخصیت وارسته و ممتاز بود

راهپیمایی بی نظیر اربعین حسینی یک مانور بزرگ سیاسی است

آینه تمام نمای سازمان

جزییات برنامه مجلس برای افزایش و همسان سازی حقوق ها

بهره برداری از بخش تخصصی اعصاب و روان بیمارستان امام حسین (ع) ارتش در کرمان

واکنش سخنگوی کمیسیون امنیت ملی به اظهارات «الهام علی اف»/ مواضع همسایگان به گونه ای باشد که سوءتفاهم ایجاد نشود/ آرزوی رژیم صهیونیستی این است که بین همسایگان مسلمان، اختلاف باشد

حکم شهردار تبریز ابلاغ شد

«حال خوش کودکی، رنگ خوش زندگی» شعار هفته ملی کودک

رسیدگی به دو پرونده در دادگاه مطبوعات

کسانی که می خواهند خباثت کنند باید سایه سنگین هزینه دادن را احساس کنند

لزوم آماده سازی فرم استاندارد در مبایعه نامه های مربوط به حوزه های معاملات املاک و خودرو

استقرار15 موکب در مرز مهران و 26 موکب در مرز شلمچه برای پذیرایی از زائران اربعین

ساماندهی معتادان متجاهر در اردستان؛ دغدغه ای که در پیچ و خم بروکراسی اداری گرفتار شده است

بهره برداری از بخش تخصصی اعصاب و روان بیمارستان ارنش کرمان

تجربه حضور در دولت را به همکاران قضایی انتقال می دهم

حجت الاسلام اژه ای روز اربعین کجا بود؟+ تصویر

پاسخ ایران به ادعای پوچ امارات درباره جزایر سه گانه ایران

آستارا آماده باش برای بحران سیل و آبگرفتگی

دادگستری هرمزگان: شناورهای صید ترال به نفع دولت ضبط خواهد شد

رییس سازمان تعزیرات حکومتی منصوب شد

چرا موج شوخی با کارنامه های قبولی کنکور 1400 به راه افتاده است؟

آثار گرانبهای آیت الله حسن زاده آملی ماندگار خواهد بود

اول دفتر به نام امام رضا(ع)

کارآیی تجربیات دفاع مقدس در گام دوم انقلاب

درک تکامل کهکشان ها با دستگاه شبیه ساز کیهانی

ظاهرشدن همسر اشرف غنی در یکی از فروشگاه های امریکا

آغاز فعالیت مهدهای کودک در شهرهای غیرقرمز

علت تشکیل ابر قله یا کلاه ابری در دماوند چیست؟

می گویند ماهیگیری کار زن نیست؛ مجوز نمی دهند!

عضو مجلس خبرگان رهبری: لازمه برون رفت از مشکلات اقتصادی بهره گیری از تدبیر جوانان نخبه است

فعال شدن شبکه ایمنی و محیط زیست نانو در کشور

مدودوف: ادعاهای غرب پشیزی برای ما ارزش ندارد

شاخص های فرهنگی دفاع مقدس برای نیاز امروز جامعه بکار گرفته شود/ شهید لندی نمونه نوجوان پرروش یافته در مکتب انقلاب است

یادکردی از پنج فرمانده شهید

یادکردی از پنج فرمانده شهید

تشکیل نهضت خدمت رسانی و محرومیت زدایی با تلاش مدیریت شهری

تدفین پیکر مطهر آیت الله حسن زاده آملی در روستای ایرا

پیاده روی عاشقان حسینی در گیلان به روایت تصویر

محبت امام حسین نشانه هدایت

سازمان تعزیرات حکومتی بسیار سالم و دارای کارمندان پاک دست است

صنایع موشکی کشورمان خواب را از دشمن گرفته است

در جوانی دوست داشتم جای محمدرضا گلزار باشم

تاکید بر ضرورت بعد ایجابی دانش اربعینی برای تحول در جامعه

نماینده مجلس: شفافیت آرا در تمام ابعاد قابل اجرا نیست

ترامپ با فاصله بایدن را در انتخابات شکست می دهد / محبوبیت بایدن 47 درصد

پیکر مطهر علامه حسن زاده آملی در زادگاهش آرام گرفت

ماجرای تخلف دولت روحانی در اجرای قوانین

سرپرست وزارت آموزش و پرورش: فرهنگ ایثار و شهادت در رأس آموزه ها و ارزش های جامعه است

مشاور وزیر اقتصاد در امور بانکی منصوب شد

سرتیپ آراسته: در دفاع مقدس؛ اخلاقی، علمی و انسانی جنگیدیم

واستاپ و تل گرام هم بگویید عیبی ندارد

قدرت های استکباری در جنگ امروز معیشت مردم را هدف قرار دادند

فراخوان دهمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران در قم

مساعدت 404 میلیون ریالی به بیماران سخت درمان همدان

توزیع 26میلیون پرس غذای گرم بین نیازمندان درقالب پویش اطعام حسینی

هشدار شدید اللحن آیت الله مدرسی به اقلیم کردستان/تنها اعلام انزجار مسئولین از این کنفرانس کافی نیست

تأسیس بزرگترین بیمارستان جنوب غرب استان اصفهان در لنجان

یک کارشناس معماری: به ایجاد ساختمان های سبز در ایران آرمانی نگاه نکنیم/ چرا لایحه شورا قابلیت اجرا ندارد؟

یک کارشناس معماری: به ایجاد ساختمان های سبز در ایران آرمانی نگاه نکنیم/ چرا لایحه شورا قابلیت اجرا ندارد؟