مطالب مرتبط:
دولت و مجلس تکلیف خودشان را با برنامه پیشرفت کشور مشخص کنند/ زمانی برای سعی و خطا نداریم
مهمترین برنامه دولت برای پارس جنوبی در دولت آینده
اعتبار سازمان برنامه و بودجه برای رتبه بندی معلمان کافی نیست؛ تکلیف چیست؟
دولت تمام تلاش خود را برای توسعه رفاه و امنیت کشور انجام داد
12مردادماه؛ برگزاری مراسم تنفیذ در حسینیه امام خمینی(ره)/ رییسی از چه زمانی دولت را تحویل می گیرد؟
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 11 مرداد 1400 ساعت 00:102021-08-01سياسي

دولت و مجلس تکلیف خودشان را با برنامه پیشرفت کشور مشخص کنند/ زمانی برای سعی و خطا نداریم


رییس جهاد دانشگاهی با بیان اینکه توسعه اقتصاد متکی بر توان ملی باید به موضوع اول کشور تبدیل شود، گفت: ما در این زمینه زمانی برای سعی و خطا و تلف کردن نداریم.

- برخی مدیران بی انگیزه و برخی که احتمالا علاقه به توسعه تولید داخل ندارند مقصر عدم پیشرفت مناسب برخی از پروژه های فناورانه جهاد دانشگاهی هستند.

دکتر حمیدرضا طیبی در آستانه چهل و یکمین سالگرد تشکیل جهاد دانشگاهی در گفت وگو با ایسنا، ضمن بیان این مطلب اظهار کرد: ابتدا سالگرد تشکیل جهاددانشگاهی، این مولود مبارک انقلاب اسلامی و نمود توان حل مشکلات با باور به توان ایرانی را به همه همکاران عزیزم که رسیدن به این افتخارات، حاصل زحمات آنهاست، تبریک عرض می کنم.

پیشرفت دانش بنیان؛ حلال همه مشکلات کشور است.

مشکل این است که پیشرفت دانش بنیان به عنوان موضوع اصلی و اول کشور تبدیل نشده است و شرایط داخلی و خارجی برای تحقق آن به ویژه در حوزه اقتصاد دانش بنیان فراهم نشده است.

از طرفی تحریم های همه جانبه علیه کشورما تبعاتی به دنبال داشته است.

رییس جهاد دانشگاهی ادامه داد: راه حل عبور از این تحریم ها، سرعت بخشیدن به پیشرفت کشور به ویژه در زمینه تولید ملی و یا فناوری های مورد نیاز برنامه توسعه کشور و بی ثمر نمودن ادامه تحریم ها توسط تحریم کنندگان است، زیرا بر این باوریم که ادامه طولانی مدت تحریم به صلاح کشور و مردم نمی باشد و این کار در صورتی امکان پذیر است که اداره امور کشور به افراد خودباور، کارآمد و کاربلد واگذار شود.

امیدواریم اکنون که در آستانه تشکیل دولت جدید هستیم این امر مهم حاصل شود.

وی با اشاره به همزمانی سالگرد جهاد دانشگاهی و روی کار آمدن دولت جدید و زمینه های همکاری کمک جهاد دانشگاهی به دولت جدید افزود: همین طور که این روزها مشاهده می کنید، کشور با مشکلات متعددی روبرو است.

رکود اقتصادی، اشتغال و کمبود آب از مهمترین آنها می باشند.

راه حل در ایجاد ثبات و همبستگی در کشور و پرداختن به همکاری های علمی و فناورانه به همراه استفاده از تمامی ظرفیت های علمی برای حل مشکلات است.

سیاست زدگی مفرط، مانعی برای خدمت رسانی نیروهای توانمند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در این رابطه ادامه داد: سیاست زدگی مفرط باعث می شود ما در هر گرایش سیاسی حجم عظیمی از نیروهای توانمند خود را از مدار خدمت خارج کنیم و یا اصلا نیروهای توانمند و کارآمد غیر سیاسی را در مسئولیت های مهم به کار نگماریم.

عدم انتخاب پیشرفت اقتصادی به عنوان مسئله کشور و عدم اختصاص منابع کافی در کنار فراهم نشدن فضای مناسب داخلی و خارجی برای تحقق آن باعث عدم حل مشکلات، تلنبار شدن آنها روی هم و در نهایت سر باز شدن مشکلات و عدم نارضایتی ها می شود.

رییس جهاد دانشگاهی در خصوص راه حل این مشکلات گفت: راه حل علاوه بر سپردن کار به کاردان ها، فارغ از گرایش های سیاسی آنها؛ تبدیل برنامه هفتم توسعه به برنامه ای ویژه برای جهش اقتصادی کشور با اجرای تعداد زیادی از پروژه های بزرگ و یا پروژه های منطبق با اولویت های استراتژیک کشور است.

وی با بیان اینکه برای اجرایی شدن این پروژه ها ما به سه عنصر اصلی فناوری، نیروی انسانی ماهر و سرمایه نیاز داریم عنوان کرد: جهاد دانشگاهی در زمینه مدیریت تولید و فناوری های مورد نیاز، می تواند از طریق توانمندی ملی، اشتغال فناوری و همچنین تامین و مهارت آموزی نیروی انسانی مورد نیاز  نقش آفرینی کند.

فناوری های تولید شده فعلی ما هم می توانند در تامین نیاز پروژه های کشور نقش ایفا نمایند.

در صورت تامین منابع مالی، خود ما اشراف کامل به نیازهای فناورانه کشور داریم و می توانیم فناوری های مورد نیاز را به سرعت تامین کنیم.

توسعه اقتصاد متکی بر توان ملی باید به موضوع اول کشور تبدیل شود دکتر طیبی با بیان اینکه دولت و مجلس محترم ابتدا باید تکلیف خودشان را با برنامه پیشرفت کشور مشخص کنند، اظهار کرد: توسعه اقتصاد متکی بر توان ملی باید به موضوع اول کشور تبدیل شود و ما در این زمینه زمانی برای سعی، خطا و تلف کردن نداریم.

وی با بیان اینکه جهاد دانشگاهی توان پذیرش مسئولیت های مهم در برنامه پیشرفت کشور را دارد اضافه کرد: در سال 98 و 99 با حمایتی که رهبر معظم انقلاب اسلامی و به دنبال آن دولت و مجلس به عمل آوردند 30 میلیون یورو، بودجه برای تولید فناوری های مورد نیاز تامین گردید.

تقریباً اکثر پروژه ها رو به اتمام است و برخی که از پیشرفت کمتری برخوردار هستند، مشکل کار در توان جهاد دانشگاهی در تولید فناوری نبوده و مدیران بی انگیزه و برخی که احتمالا علاقه به توسعه تولید داخل ندارند مقصر عدم پیشرفت مناسب آنها هستند.

رییس جهاد دانشگاهی با اشاره به برنامه های سال جاری این نهاد اظهار کرد: ما برای سال 1400 بر اساس تشخیص درست خودمان از نیازهای فناورانه کشور پروژه هایی را تعریف کرده ایم که با تامین منابع مالی از بودجه عمومی کشور بتوانیم آنها را اجرا کنیم.

ما از دولت و مجلس فقط توقع واگذاری ماموریت های مهم در بحث پیشرفت کشور را داریم.

دکتر طیبی با اشاره به چالش های اقتصاد دانش بنیان در سند چشم انداز 20 ساله کشور، خاطرنشان کرد: مطالعه تاریخ چین و هند که کشورهای انقلابی با تفکراتی شبیه ما بوده اند، می تواند راهگشای مناسبی برای برنامه ریزی پیشرفت کشور ما باشد.

این دو کشور پس از سال ها به این نتیجه رسیده اند که راه حل توسعه و پیشرفت کشورشان و حتی تحقق اهداف انقلابی آنها در مسیر توسعه اقتصادی و ساختن یک جامعه الگو محور و متکی بر توان ملی، با حفظ اصول خود ولی با استراتژی متفاوت میسر می شود.

نمی شود یک تجربه نو را با مدیرانی به سرانجام رساند که نه به آن اعتقاد دارند و نه کارآمدی لازم برای اجرای این تجربه را دارند.

بدیهی است به نتیجه نمی رسیم و تبعات آن بروز مشکلات و خدایی ناکرده پر هزینه در کنترل آنها را در پی دارد.

وی در پاسخ به این سؤال که در دوران گشایش سیاسی احتمالی و پساتحریم چه سیاست هایی در حوزه تعاملات بین المللی به خصوص در حوزه علم و فناوری باید دنبال شود، گفت: انقلاب ما با دو بال فرهنگ و علم و فناوری می تواند صادر شود و این کار زمانی اتفاق می افتد و توسط سایر ملل و انقلابیون قابل پذیرش است که ما توانسته باشیم با توجه به این دو اصل مهم توسعه فرهنگی و توسعه علمی و فناورانه، جامعه ای الگو محور درست کرده باشیم که علاوه بر ایجاد رفاه برای مردم خودمان، سعادت دنیوی و اخروی آنها را نیز تامین کنیم.

دکتر طیبی با بیان اینکه این کار با تحریم امکانپذیر نیست ادامه داد: تحریم باید بر اساس سه اصل عزت، حکمت و مصلحت برداشته شود.

برداشته شدن تحریم باید بدین معنا باشد که تولید کننده به بهترین قطعات مواد اولیه، تجهیزات با بهترین کیفیت و قیمت دسترسی داشته باشد تا بتواند محصول و یا خدمات پیشرفته ای را تولید کند که در اقتصاد دنیا و یا در اقتصاد کشورهایی که برای آنها از خون جوانان و منابع مالی این مملکت هزینه کرده ایم در رقابت با چینی ها و سایرین، بازار و سهم بگیریم.

برداشته شدن تحریم به معنای باز کردن بی برنامه کشور به روی شرکت های خارجی نیست.

حسب ضرورت باید بازار به خارجی ها در مقابل اشتغال و فناوری واگذار شود.

اجرا شدن 41 طرح فناورانه در جهاد دانشگاهی رییس جهاد دانشگاهی با اشاره به مهمترین دستاوردهای یک سال اخیر جهاد در عرصه علم و فناوری و در جهت رفع نیازهای کشور در بخش های مختلف تصریح کرد: دستاوردهای شاخصی در طی سال گذشته در زمینه تولید فناوری و پیشرفت خوب پروژه های فناورانه داشته ایم.

در این میان، 41 طرح فناورانه که از محل بودجه 30 میلیون یورویی اختصاص داده شده، در حال اجراست.

بیش از 70 درصد پروژه ها دارای پیشرفت 50 تا 100 درصد هستند و 30 درصد نیز دارای پیشرفت 15 تا 45 درصد هستند.

پروژه اصلاح نژاد دام سنگین ایران با موفقیت به پایان رسیده و با ایجاد یک شرکت مشترک با سازمان اوقاف در حال ادامه فعالیت به صورت حرفه ای است.

وی در این رابطه ادامه داد: پروژه طراحی و ساخت سیستم کامل رانش یک رام قطار هفت واگنه مترو در پروژه ملی ساخت یک رام قطار هفت واگنه مترو ملی با موفقیت توسط جهاد دانشگاهی انجام گردید و در حال حاضر مذاکرات با وزارت کشور، سازمان برنامه و بودجه و شهرداری تهران با حضور جهاد دانشگاهی جهت ساخت 420 واگن مترو در چهار بسته 105 واگنی در حال نهایی شدن است.

این اولین بار در کشور است که پروژه ای با این حجم از ساخت داخل و با تکنولوژی پیشرفته داخلی انجام شده است.

در کلیه پروژه هایی که دارای پیشرفت 70 درصد هستند فناوری در مدل پایلوت به دست آمده است و به دنبال عقد قراردادهای تولید صنعتی آنها هستیم.

دکتر طیبی خاطرنشان کرد: خارج از دایره این فناوری ها، قراردادهای متعددی با شرکت ایران خودرو برای تولید فناوری های مورد نیاز این شرکت بسته شده است.

همچنین طراحی و ساخت سامانه های بصری باند فرودگاهی پروژه دیگری است که در جهاد دانشگاهی با موفقیت به پایان رسیده و موفق به کسب گواهی های استاندارد گردیده است.

کلنگ ساخت آزمایشگاه ملی نخستی سانان از اقدامات مهم دیگری بود که شروع آن در پژوهشگاه رویان و با حمایت معاونت علم و فناوری و پژوهشکده علوم شناختی انجام گرفت.

با توجه به گستردگی فناوری های تولید شده بهتر است به صورت تخصصی با ادارات کل معاونت پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی و همچنین واحدهای خالق فناوری ها مصاحبه صورت پذیرد.

 اگر اراده برای تولید ملی وجود داشته باشد، مشکلی در زمینه تولید فناوری های کشور نیست عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه عنوان کرد: مشکلی در زمینه تولید فناوری های مورد نیاز کشور وجود ندارد.

به شرطی که اراده برای تولید ملی آنها وجود داشته باشد و کار پژوهش برای تولید این فناوری ها به موقع شروع شود و با حمایت مالی مناسب به پایان برسد.

رییس جهاد دانشگاهی با اشاره به تغییرات اعمال شده در فرآیند تدوین برنامه هفتم توسعه جهاد دانشگاهی اظهار کرد: روند کلی در حوزه های مختلف به این شکل خواهد بود که اولا سعی کنیم یک همکاری با برنامه های هفتم توسعه کشور در کمک به بهتر اجرا شدن این برنامه داشته باشیم.

همانطور که عرض کردم برنامه هفتم باید به گونه ای متفاوت نوشته شود که منجر به جهش اقتصادی در کشور شود.

ما در برنامه هفتم جهاد دانشگاهی سعی می کنیم چه به لحاظ تولید و  انتقال فناوری های مورد نیاز اجرای برنامه و چه به لحاظ تامین و بازآموزی نیروهای مهارتی مورد نیاز اجرای برنامه و چه فراهم آوردن فضای فرهنگی مورد نیاز برای اجرای این برنامه ها، نقش بسیار ممتازی داشته باشیم.

همچنین سطح اجرای پروژه های فناورانه به شدت ارتقاء پیدا نموده و با ایجاد کنسرسیوم با مجموعه های بزرگ صنعتی و سرمایه گذاری اقدام به اجرای پروژه های بزرگ در سطح ملی و حتی بین المللی می نماییم.

دکتر طیبی در پایان یادآور شد: جهاد دانشگاهی و موسسات آموزش عالی جهاد دانشگاهی نیز دارای ارتباط بسیار سیستماتیک تر با حوزه پژوهش و فناوری این نهاد خواهند داشت.

پرداختن به سرگذشت آینده مشاغل و همچنین آماده کردن زیرساخت ها برای این مشاغل از دیگر مسائلی است که در برنامه هفتم توسعه به آن خواهیم پرداخت.

نقش آفرینی حوزه علوم انسانی در شناخت و ارائه راه حل برای مشکلات کشور و تمرکز حوزه فرهنگ جهاد برای ارتقاء شاخص های فردی و اجتماعی جوانان و جامعه برای سرعت بخشیدن به برنامه پیشرفت کشور از دیگر اموری است که در برنامه هفتم توسعه جهاد دانشگاهی به آن توجه خواهیم کرد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: جهاد دانشگاهی - پیشرفت - دانش - دانش بنیان - رییس جهاد دانشگاهی - کشور - جهاد - دکتر حمیدرضا طیبی - انقلاب اسلامی - مشکلات - سالگرد - توان - مشکل - حمیدرضا طیبی - پیشرفت کشور - مشکلات کشور - مولود مبارک - توسعه - بنیان - تشکیل - موضوع - زمانی - تولید داخل - حل مشکلات - فناورانه - بیان - حمیدرضا - گفت وگو - برنامه - اسلامی

آخرین اخبار سرویس:
مرزهای زمینی برای اربعین همچنان بسته است/ امکان بازگشایی مرزها به هیچ وجه وجود ندارد

امیرعبداللهیان: به مذاکرات بازمی گردیم، اما اقتصاد خود را به آن گره نمی زنیم

وزیر خارجه پرتغال: به دنبال گسترش روابط با ایران هستیم/ حمایت لیسبون از برجام

فیلم | واکنش زائران مسیر اربعین، بعد از دیدن انگشتر حاج قاسم

بنی فاطمه و پویانفر به مناسبت اربعین حسینی مرثیه خوانی خواهند کرد

بازدید معاون رییس جمهور و تولیت آستان قدس رضوی از موزه ملک

اسلامشهری ها به مناسبت اربعین 1000 حسینیه سیار راه می اندازند

روز شنبه در ایذه عزای عمومی اعلام شد

خبر درگذشت محمود کریمی علویجه، گوینده خبر آزادی خرمشهر تکذیب شد

ایران اقتصاد خود را به مذاکرات برجام گره نمی زند

چهارمین سوگواره هنری «اربعین» برگزار می شود

روایت امام علی رحمان از «بحران انسانی» در پنجشیر

رییسی ایلام را به مقصد تهران ترک کرد

روایت مقاومت شهید اصغر وصالی در اکران عمومی مستند «دستمال سرخ ها»

نگرانی معماران فشارحداکثری از پیوستن ایران به سازمان شانگهای

ببینید | پایان 16 سال سلطنت آنگلا مرکل؛ گزارشی از انتخابات آلمان

سحر قریشی در برنامه دورهمی قهر کرد/ پای مهمان دیگری در میان بود

دغدغه های مردم به حق است

فیلم| درد دل های مردم ایلام با رییس جمهور

کریمی: زنده هستم و کرونا هم ندارم!

وزیر امور خارجه: ایران برای توسعه روابط با کوبا هیچ سقفی قائل نیست

پیمان قاسمخانی با همسرش و مارال فرجاد در خارج بعد از شایعه جنجالی!

تسلیت سران قوا در پی درگذشت علی لندی

دیدار امیرعبداللهیان و وزیر خارجه فرانسه در نیویورک

امیدوارم به تهران سفر کنم/ باید با دولت جدید ایران، گفت گویی مستقیم، درست و شفاف داشته باشیم

درگذشت گوینده خبر آزادسازی خرمشهر صحت دارد؟

کنایه خطیب زاده به آمریکا

پیام تسلیت رییسی در پی درگذشت علی لندی

چند سکانس جالب از سفر رییسی به ایلام + فیلم

عکس نوشت | 100 طرح تحولی در حوزه طراحی شده است

امیدواری گروسی درباره سفر به ایران

مرزهای زمینی برای اربعین همچنان بسته است/ امکان بازگشایی مرزها به هیچ وجه وجود ندارد

دعوت امیر عبداللهیان از وزیر خارجه نروژ برای سفر به ایران

رییسی: ایلام دِین خود را به انقلاب و نظام ادا کرده است

پایان سفر یک روزه رییس جمهور/ دکتر رییسی ایلام را به مقصد تهران ترک کرد

درخواست نماینده مجلس از دولت رییسی

عکس نوشت | در دفاع از مملکتم ساکت نخواهم نشست

مرزهای زمینی برای اربعین همچنان بسته است/ امکان بازگشایی مرزها به هیچ وجه وجود ندارد

قالیباف عروج آسمانی نوجوان فداکار ایذه ای را تسلیت گفت

عکس/ سلفی با رییس جمهور

وزیر بهداشت: طرح قرنطینه هوشمند، فردا در ستاد ملی مقابله با کرونا بررسی می شود

گوینده خبر آزادسازی خرمشهر: حتی کرونا هم ندارم

حمایت وزیر خارجه پرتغال از برجام

تصاویر/ غبارروبی و عطرفشانی گلزار شهدای فیض کاشان

تعدادی کارگر خانم و آقا برای کار در منزل نیازمندیم.

توییت میثم مطیعی درباره شناخت دهه هشتادی های واقعی

تصاویر/ غباروبی و عطرافشانی گلزار شهدای نوش آباد

نکات مهم سردار تنگسیری درباره شناورهای سپاه

تکذیب خبر درگذشت صاحب صدای ماندگار جنگ

مرزهای زمینی برای زوار اربعین حسینی همچنان بسته است/ زائرین به هیچ عنوان به سوی مرزها حرکت نکنند

رییس جمهور درگذشت علی لندی نوجوان غیور ایذه ای را تسلیت گفت

مسئولان سپاه فجر فارس از جانبازان دفاع مقدس عیادت کردند

اصرار استاندار خوزستان بر انتقال آب از سرشاخه های رودخانه های خوزستان

به هر میزان عراق آمادگی پذیرش داشته باشد، امکان اعزام زائر وجود دارد

محمود کریمی: حتی کرونا هم ندارم

تأکید امیرعبداللهیان بر ضرورت رفع تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ملت سوریه

امیرعبداللهیان: اقدام عملی سازنده ای از بایدن مشاهده نشده است/ نتیجه مذاکرات وین به رفتار آمریکا بستگی دارد

حمایت وزیر خارجه پرتغال از برجام

تکمیل پروژه های نیمه تمام در اولویت دولت است/ عدالت را باید در میدان عمل اجرا کرد

رییسی: باید با کار و تلاش شبانه روزی و روحیه انقلابی و جهادی عقب ماندگی ها را جبران کنیم

گروسی: امیدوارم به ایران سفر کنم

قالیباف عروج آسمانی نوجوان فداکار ایذه ای را تسلیت گفت

آینده دموکراسی در خاورمیانه؛ کیومرث یزدان پناه: خاورمیانه تا اعماق وجود، زیر چکمه های اقتدارگرایی و پوتین های زورگویی است

مرز، نه یک تهدید بلکه یک فرصت بسیار خوب اقتصادی است

تکذیب خبر درگذشت محمود کریمی، گوینده حماسی رادیو

ایلام دین خود را به انقلاب و نظام ادا کرده است و توجه عدالت محور به این استان وظیفه همگانی است

گزارش آنا از ازدحام زائرین اربعین در فرودگاه امام خمینی(ره)

ایلام نیازمند توجه بیشتر دولت است

تکذیب خبر درگشت محمود کریمی، گوینده حماسی رادیو

پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پی درگذشت نوجوان ایذه ای

رییس جمهور درگذشت علی لندی نوجوان غیور ایذه ای را تسلیت گفت

ایران خواستار موضع قاطع سازمان ملل علیه ترور دانشمندان هسته ای شد

سازمان ملل در جهت رفع تحریم های ظالمانه علیه سوریه نقشی فعال تر ایفا کند

صدای ماندگار جنگ درگذشت

سهم ایران در تجارت منطقه بسیار پایین و در حدود دو درصد است

برپایی موکب شرکت واحد به مناسبت اربعین

آیت الله رییسی درگذشت علی لندی نوجوان غیور ایذه ای را تسلیت گفت

محمود کریمی علویجه، گوینده خبر آزادی خرمشهر درگذشت + علت فوت

استانداری نقش اجرایی در خصوص آب ندارد

پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پی درگذشت نوجوان ایذه ای

محمود کریمی علویجه گوینده رادیو درگذشت

تکذیب خبر فوت گوینده خبر آزادسازی خرمشهر/ کریمی: زنده هستم و کرونا هم ندارم!

سازمان ملل در جهت رفع تحریم های ظالمانه سوریه نقشی فعال تر ایفا کند

پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پی درگذشت نوجوان ایذه ای

هشدار وزیر اطلاعات به ضد انقلاب

استاندارسیستان وبلوچستان:اتمام طرح های نیمه تمام، اولویت اول دولت سیزدهم

پیام تسلیت بذرپاش برای نوجوان فداکار ایذه ای

مصوبه قانونگذاران آمریکایی برای گزارش دهی درباره روابط ایران ـ چین

درگذشت محمود کریمی علویجه گوینده خبر آزادی خرمشهر صحت دارد؟

کوچه به کوچه عشق تو را جار می زنیم/ روضه های خانگی حاج مهدی رسولی + تصاویر

سهم ایران از تجارت منطقه از نگاه رییسی

تبادل نظر ایران و پرتغال درباره تقویت روابط دوجانبه

وزیر خارجه پرتغال: مخالف یکجانبه گرایی در نظام بین المللی هستیم

دلیل بی نظمی در سفر زائران اربعین از زبان معاون وزیر راه

رییس جمهور: «عدالت» با سخنرانی عملیاتی نمی شود

ایلام یکی از قله های دفاع مقدس است

رایزنی امیرعبداللهیان و گیر پدرسون درباره آخرین وضعیت سوریه

امیرعبداللهیان: سازمان ملل در جهت رفع تحریم های ظالمانه سوریه نقشی فعال تر ایفا کند

برگزاری اردوی جهادی سردار دل ها در یکی از روستا های ماسال

تعیین تکلیف موافقت با اقدامات شهرداری در حوزه کرونا در یکشنبه آتی

دولت و مجلس تکلیف خودشان را با برنامه پیشرفت کشور مشخص کنند/ زمانی برای سعی و خطا نداریم

دولت و مجلس تکلیف خودشان را با برنامه پیشرفت کشور مشخص کنند/ زمانی برای سعی و خطا نداریم