موضوعات داغ: - پرويز مظلومي - رتبه بندي معلمان - تيم فوتبال پرسپوليس - ليگ قهرمانان - استقلالي ها - كميسيون صنايع و معادن - سازمان بهداشت جهاني - ايران خودرو - ايران و ازبكستان - فدراسيون فوتبال - فرشاد رضايي - يحيي بهاري - انوشا شاهقلي - نوسازي تاكسي فرسوده - پيرجد - پرونده هاي كلان اقتصادي - زبان فارسي - باشگاه الجيش - گردون - مهارت آموزي سربازان - روز جهاني آزادي مطبوعات - افراد مسلح - از دست رفتن سرمايه

مطالب مرتبط:
بسیاری از موافقان طرح صیانت در توییتر و تلگرام حساب کاربری دارند
چند کلام با موافقان طرح صیانت مجلس
طرح انتقال آب ارس به تبریز به حال خود رها شده است/ اگر به سیاست های ابلاغی رهبری در حوزه آب عمل می شد، ایران امروز کشوری پرآب بود
آموزش 1800 سرباز در مرحله سوم طرح سرباز ماهر خراسان جنوبی
افتتاح چهار طرح عمرانی، رفاهی و ورزشی در سنندج
-84 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 11 مرداد 1400 ساعت 00:002021-08-01اقتصادي

جایگاه مطالعات حمل و نقل در تهیه طرح های تفصیلی


سیستم حمل و نقل از جمله مهم ترین سیستم های شهری است که باید برنامه ریزی متناسبی به منظور انتظام بخشی به آن انجام شود.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایمنا"، در نظام شهرسازی و برنامه ریزی شهرهای ما، تهیه طرح های شهری از جمله طرح تفصیلی با چالش ها و معضلاتی روبرو است.

از آنجا که شهر یک سیستم است، نمی توان مسائل و ابعاد مختلف آن را از یکدیگر جدا کرد و به منظور تهیه یک طرح واقع بینانه و موفق نیاز است برنامه ریز تمامی جوانب شهر را در کنار یکدیگر بسنجد و مورد توجه قرار دهد.

ضعف در ساختارها و سیستم های حمل و نقل یکی از مهمترین معضلات امروز شهرهای ما است که موجب بروز یا تشدید سایر مسائل شهری می شود.

شاید بتوان گفت ریشه اصلی این ضعف ساختاری بی توجهی به مسائل مرتبط با حمل و نقل در روند تهیه طرح های شهری است، زمانی که در بهترین حالت ملاحظات حمل و نقل و ترافیک در اولویت های آخر روند تهیه طرح است.

به موجب اهمیت موضوع گفت وگویی با" مجید عموچی"، کارشناس ارشد راه و ترابری انجام داده ایم که مشروح آن را در ادامه می خوانید: نقش مطالعات حمل و نقل در تهیه طرح های تفصیلی چیست؟ برای تهیه طرح های تفصیلی یا طرح جامع شهرسازی معمولاً معاونت شهرسازی مشاوری را انتخاب می کند.

بخشی از کار مشاور طرح به مسئله ترافیک اختصاص دارد و مشاور طرح یک نفر را مسئول پیگیری می کند با این حال ترافیک در فرآیند تصویب و پیشبرد طرح چندان نقشی ندارد؛ نهایتاً در زمان تصویب یک نفر به نمایندگی از حوزه ترافیک طرح حضور دارد و در این مورد اظهار نظر می کند و از آنجایی که مطالعات طرح تفصیلی و طرح جامع از طریق اجماع به تصویب می رسد، نماینده ترافیک طرح چندان قدرتی برای تغییر روند ندارد.

تبعات ملاحظه نشدن مطالعات حمل و نقل در طرح های تفصیلی چیست؟ مطالعات شهرسازی و مطالعات ترافیک باید عجین باشد و نمی توان تصور کرد که در منطقه ای از شهر کاربری در نظر گرفته شود ولی ترافیک حاصل از این کاربری منظور نشود، یا برعکس در برخی مناطق شهر امکانات حمل و نقلی (خیابان، خطوط حمل و نقل) و ظرفیت بارگذاری ترافیکی وجود دارد که می توان برای آن کاربری تعریف کرد تا از این ظرفیت موجود استفاده شود اما ناهماهنگی میان حوزه شهرسازی و ترافیک ظرفیت های ممکن را از بین می برد و موجب می شود ما در منطقه ای بارگذاری جمعیتی داشته باشیم اما نتوانیم ترافیک حاصل از این بارگذاری را مدیریت کنیم.

در این مناطق شهر به دلیل پیش بینی کردن مسئله حمل و نقل و ترافیک درخواست های غیر منتظره از سوی شهروندان ایجاد می شود.

در چنین شرایطی مدیریت شهری به ناچار باید شروع به برنامه ریزی برای کنترل ترافیک منطقه و فراهم آوردن امکانات حمل و نقلی کند.

در برخی مناطق شهرهای کشور ما به خصوص شهرهای بزرگ ساختمان های بلندمرتبه با جمعیت بالا در کنار یک معبر کم عرض ساخته شده است.

این میزان جمعیت فشار زیادی بر شبکه حمل و نقل و ساختارهای شهر وارد می کند.

برعکس ممکن است ما در کنار یک خط حمل و نقل مسافر (مترو و اتوبوس) زمین رها شده داشته باشیم در حالی که می توان با در نظر داشتن راهکارها و انجام برنامه ریزی متناسب از این ظرفیت به منظور بارگذاری جمعیت استفاده کرد تا همه شهروندان در نقاط مختلف شهر به راحتی به مرکز شهر دسترسی داشته باشند و با مقدار کمی پیاده روی به یک ایستگاه خوب حمل و نقل برسند.

ترافیک و شهرسازی در هم تنیده هستند.

نمی توان تصور کرد در منطقه ای بارگذاری جمعیتی در نظر گرفته شود، بدون اینکه به مسئله ترافیک توجهی شود یا برای منطقه ای امکانات حمل و نقلی در نظر گرفته شود بدون اینکه بارگذاری جمعیتی مناسبی برای آن در نظر گرفته شود.

سوا بودن حوزه شهرسازی و حمل و نقل از یکدیگر و ناهماهنگی میان حوزه تدوین طرح تفصیلی و ترافیک موجب شده ظرفیت ها از بین برود و مشکلات ترافیکی ایجاد شود.

معمولاً راهکارهایی که بعد از ایجاد این مشکل در نظر گرفته می شود به دلیل اینکه مسئله از پایه و اساس اشکال دارد، چندان مثمر ثمر نیست.

تلاش برای افزایش عرض خیابان، کاهش عرض رفیوژ میانی و تخریب بخشی از فضای سبز از راهکارهای مطرح است و باید هزینه زیادی صرف آزادسازی شود.

حتی اگر برنامه ریز قصد داشته باشد، حمل و نقل عمومی جدیدی در نظر بگیرد، نیاز به تعریف خط جدید است که همه اینها مستلزم صرف هزینه است و در نهایت ممکن است سکنه رضایت صد درصدی نداشته باشند.

جدا کردن مطالعات حمل و نقل و مطالعات شهرسازی تا چه اندازه مورد تأیید است؟ از نظر من مطالعات طرح تفصیلی و مطالعات حمل و نقل باید در یک راستا و به موازات هم به پیش برود.

نمی توان در نظر داشت که مطالعات ترافیکی به صورت جداگانه انجام شود و سپس این مطالعات به منظور طراحی در اختیار گروه شهرسازی قرار بگیرد چرا که شهر سازان نیز برای خود ملاحظاتی دارند و باید مسائلی از جمله جهت باد، جهت توسعه شهر، مسائل زیست محیطی، محدودیت های زمین از جمله زمین های کشاورزی و زمین های موقوفی را در نظر بگیرند.

بنابراین زمانی که معاونت شهرسازی برای تهیه طرح تفصیلی مشاوری انتخاب می کند، باید الزام کند تا یک گروه ترافیکی قوی همکار این مشاور در تهیه طرح باشد.

در واقع نیاز است یک مشاور ترافیکی با یک مشاور شهرسازی در کنار یکدیگر مسائل را به پیش ببرند تا ملاحظات را به یکدیگر منتقل کنند.

چالش های پیش رو برای اصلاح این ساختار چیست؟ به لحاظ قانونی مانعی وجود ندارد.

در فرآیند تدوین طرح تفصیلی نیز مسئله ترافیک خیلی کم رنگ در نظر گرفته شده اما همین که در نظر گرفته شده، خوب است با این حال نیاز است برنامه ریزان شهری که وظیفه تهیه طرح را بر عهده دارند به مطالعات ترافیک اهمیت بدهند و مطالعات حمل و نقل به اندازه کافی در فرآیند تهیه این طرح ها مورد توجه قرار بگیرد.

البته ماهیت بعضی از مسائل ترافیکی به نحوی است که ممکن است شهر سازان چندان به آن علاقه نداشته باشند.

به طور مثال چنانچه قصد داشته باشیم در نقطه ای از شهر پایانه اتوبوس راه اندازی کنیم، به لحاظ شهرسازی شاید چندان تمایلی وجود نداشته باشد زیرا منطقه ای آلوده را موجب می شود.

همچنین برخی مسائل از جمله خطوط انبوه و در نظر گرفتن عرض زیاد خیابان ها ممکن است محل اختلاف شهر سازان و متخصصان ترافیک و حمل و نقل باشد.

بعضاً همکاران شهرسازی به ایجاد شهری زیبا فکر می کنند و تفکرات فانتزی از شهر دارند که ممکن است مقداری با واقعیت فاصله داشته باشد.

از این جهت اختلاف سلیقه هایی وجود دارد اما از نظر من قابل حل است.

زمانی که در قالب گروهی با یکدیگر تعامل دارند می توانند با ارائه دلایل یکدیگر را اقناع کنند و با یک تصمیم واحد طرح را به جلو ببرند.

قطعاً برخی اوقات ممکن است متخصصان ترافیک نظراتی دارند که متخصصان شهر ساز نمی پسندند و بر عکس ممکن است دوستان شهر ساز علاقه مند به ایجاد پیاده راه و تسهیلات پیاده روی و توسعه مسکونی و تجاری سنگین باشند که در تناقض با ملاحظاتی است که متخصصان ترافیک مدنظر دارند.

اما به هر حال این مسائل به تعامل قابل حل است.


کلید واژه ها: حمل و نقل - برنامه ریزی - سیستم - برنامه - شهری - مسائل - طرح های تفصیلی - معضلات - تفصیلی - انتظام بخشی - طرح تفصیلی - روند - توان - مهم ترین - خبرنگار - مطالعات - شهرسازی - اولویت - ترافیک - بهترین - یکی از - گزارش - مختلف - مرتبط - تشدید - زمانی - امروز - سایر - نیاز - مورد

آخرین اخبار سرویس:
حذف ارز ترجیحی از اقتصاد کشور همزمان با پوشش فراگیر بیمه؛ چند نرخی شدن ها فساد آور هستند

استخدام کارمند فروش با بیمه، پورسانت و پاداش در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام نیروی خدماتی با بیمه و پاداش در ایده بنیان مبتکر پارس در تهران

استخدام فروشنده لوازم خانگی در شرکت بدرسان الکتریک در تهران

استخدام 2 عنوان شغلی در سام پردازش راشا در رشت

استخدام مدیر کنترل کیفیت در یک شرکت تولیدی و صنعتی در شهرک وردآورد

استخدام بازاریاب حضوری با حداقل حقوق 8 میلیون تومان در شرکت سیلور در تهران

استخدام کارشناس و مشاور فروش و اجاره مبتدی و پیشرفته در تهران

استخدام کارشناس شیمی نساجی در صنایع نساجی لیا پود در قزوین

چرا شناسه کالا، قاچاق را جمع نکرد؟

قیمت دستوری بلیت هواپیما باید برداشته شود

چرا شناسه کالا، قاچاق را جمع نکرد؟

قیمت دستوری بلیت هواپیما باید برداشته شود

طرح ساماندهی صادرات محصولات فولادی برای بار چهارم اصلاح و ابلاغ شد

استخدام حسابدار انبار با بیمه و بیمه تکمیلی در گروه مصیبی در تبریز

استخدام کارشناس حسابداری در شرکت فرامید تجارت در تهران

استخدام کارشناس فروش در سوپر پروتیین پرولند در تهران

استخدام کارمند فروش با حقوق ثابت، پورسانت و بیمه در شرکت راپکو در اصفهان

استخدام کارشناس فروش با بیمه تکمیلی و مزایای انگیزشی در شرکت گل خندان تجارت

چند خبر کوتاه از دانشگاه علوم اسلامی رضوی

استخدام آبدارچی با بیمه در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس فروش در شرکت ایران لاسا در البرز

جدول قیمت بلیت اتوبوس برای بازگشت زائران اربعین

فوت و فن های ساده برای تهیه خیارشور سرکه ای و نمکی

استخدام اپراتور فرز CNC، نیروی خدماتی و آبدارچی، پرسکار و نیروی فنی کار

استخدام کارشناس تحقیق و توسعه R&D در آسا صنعت ساتیا در تهران

استخدام کارمند فروش در شرکت مبنا کنترل افزار تبریز در مرزداران

استخدام کارشناس برنامه ریزی فروش دبا بیمه و بیمه تکمیلی/تهران

آخرین قیمت طلا، سکه و دلار تا پیش از امروز 2 مهر

رمزگشایی از قبض های نجومی برق

استخدام مهندس صنایع با بیمه در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس کنترل اسناد و مدارک DCC با بیمه، عیدی و سنوات در شوش

استخدام کارشناس حسابداری در یک شرکت معتبر در مشهد

استخدام مسئول فنی و کنترل کیفیت با بیمه در یک شرکت معتبر در بندرعباس

استخدام فروشنده کیف و کفش در فروشگاه چرم کروکو در تهران

جزییات اجرای طرح توزیع کالا و خدمات از هفته اول مهر 1400

رمزگشایی از قبض های نجومی برق

استخدام منشی با بیمه در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارگر انبار با بیمه در یک شرکت معتبر تولیدی در محدوده شهریار

استخدام کارشناس کنترل کیفیت با بیمه در یک شرکت معتبر در شهر قدس

استخدام حسابدار با بیمه در شرکت سبک سازان هوشمند آمود در تهران

استخدام کارشناس صنایع غذایی با بیمه و بیمه تکمیلی در کترینگ پاتیل در تهران

استخدام فروشنده (پوشاک آقایان) با حقوق ثابت، بیمه و درصد فروش در تهران

استخدام پشتیبان فروش با حقوق عالی، بیمه، بیمه تکمیلی، عیدی و سنوات در تهران

استخدام کارشناس عملیات با بیمه، بیمه تکمیلی و پاداش در توسن تکنو در زنجان

مزایای رونق صنعت گردشگری در دوران پساکرونا | سرمایه گذاری هنگفت کشورهای همسایه بر روی گردشگری

نقش مخرب بانک ها از خلق پول تا تورم

اسلامشهری ها به مناسبت اربعین 1000 حسینیه سیار راه می اندازند

آخرین قیمت خودرو امروز 2 مهر 1400 + جدول

استخدام کارشناس کنترل پروژه در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس حسابداری در شرکت بدرسان الکتریک در تهران

قیمت گوشی امروز 2 مهر 1400

استخدام راننده پایه یک، راننده ماشین های راهسازی، سرویسکار و مکانیک خودرو

نرخ ارز آزاد امروز 2 مهر ماه 1400 + جدول

استخدام کارشناس فروش در یک شرکت معتبر در اصفهان

استخدام کارشناس ارشد بازرگانی خارجی در یک شرکت معتبر در غرب تهران

قیمت سکه امروز 2 مهر ماه 1400 + جدول

قیمت طلا امروز 2 مهر ماه 1400 + جدول

آتش بس تحقیقاتی برای محاسبه سرعت انبساط جهان

زمان پرداخت حقوق و مزایای شهریور بازنشستگان و مستمری بگیران اعلام شد

خرید تضمینی محصولات کشاورزی منوط به بیمه بودن محصولات شد

استخدام مدیر تولید در شرکت پارس متین نوار ایرانیان در تهران

استخدام حسابدار در یک هلدینگ معتبر در تهران

استخدام کارشناس فروش دستگاه های برق صنعتی با حقوق ثابت، بیمه و پورسانت فروش

تعداد مراکز واکسیناسیون کرونا در استان گیلان افزایش می یابد

افزایش نرخ بهره راهی برای تامین کسری بودجه است؟

عکس زیرخاکی از کودکی خواننده مشهور پاپ

حقوق بازنشستگان بلاخره چقدر شد؟

سرمایه گذاری 4 هزار میلیارد تومانی برای حاشیه شهر مشهد

خرید تضمینی محصولات کشاورزی منوط به بیمه بودن محصولات شد

استخدام کارشناس فروش در شرکت تولیدی سپاهان جارو در اصفهان

استخدام کارمند اداری با بیمه در شرکت کشت و صنعت طلاچین (باتو) در تهران

استخدام طراح معمار در گروه مهندسی معماری جهانی در خراسان رضوی

استخدام کارشناس فروش محصولات دام و طیور با حقوق ثابت بالا، پورسانت و بیمه

استخدام مدیر فروش در شرکت بازرگانی (حقوق ثابت + بیمه)

استخدام مهندس کامپیوتر یا برق

استخدام حسابدار، کارشناس حواله ارزی و مدیر داخلی در صرافی صدف در تهران

(دیجی کالا) استخدام راننده سواری یا وانت بار

استخدام نظافتچی و آبدارچی در شرکت کیان تجارت کاج در تهران

پرسکار جهت کار در شرکت معتبر

تصاویر| تب تند بازار کاغذ در نبود مشتری

پوسترهای جالب سریال «خاتون»+ تصاویر

تفاهمنامه ساخت 557 واحد مسکن نیازمندان در هرمزگان

استخدام حسابدار و کارشناس فروش با بیمه تکمیلی در شرکت گل خندان تجارت

استخدام نماینده فروش داروخانه (Pharm Rep) در شرکت میلان پارس فارمد در تهران

استخدام منشی با بیمه و سنوات در شرکت کوشا طرح شفق در غرب تهران

استخدام کارشناس فروش در یک شرکت معتبر در خراسان رضوی

استخدام حسابدار و رییس بازرگانی خارجی با بیمه، پاداش و سرویس در کمالشهر

استخدام کارشناس برق و الکترونیک در شرکت صنایع ماشین سازی پدیده پارس

استخدام مشاور فروش با حقوق ثابت، کمک هزینه ایاب ذهاب، بیمه و پورسانت

استخدام کارشناس فروش اینترنتی با حقوق ثابت و پورسانت در چرم کروکو در البرز

سرمایه گذاری 4 هزار میلیارد تومانی در حاشیه شهر مشهد

دعوت به همکاری جهت اعطای نمایندگی بیمه سامان در اصفهان

استخدام مسئول تولید محتوا در یک شرکت معتبر در تهران

فعالان بازار سرمایه در انتخاب سهم دقت کنند

معاون اقتصادی وزارت کشور خبر داد: ابلاغ فعال سازی معادن راکد و واحدهای صنعتی غیرفعال به استان ها

زمان پرداخت حقوق و مزایای شهریور بازنشستگان و مستمری بگیران اعلام شد

تورم سالانه شهریور ماه 45.8 درصد شد

استخدام کارشناس برنامه ریزی و تولید و انباردار با بیمه در تهران

استخدام کارشناس دفتر فنی در گروه مدیریت سرمایه نیکسا هزاره سوم در تهران

جایگاه مطالعات حمل و نقل در تهیه طرح های تفصیلی

جایگاه مطالعات حمل و نقل در تهیه طرح های تفصیلی