موضوعات داغ: - اربعين حسيني - شاهرخ استخري - نيوشا ضيغمي - رتبه بندي معلمان - سربازان گمنام امام زمان - اميرعبداللهيان - كارخانه بازيافت زباله - شبنم قلي خاني - آژانس بين المللي انرژي اتمي - اربعين حسيني (ع) - پهن - استفاده ابزاري - 6 اخلالگر نظام اقتصادي - دستورالعمل بهداشتي - كپنهاگن - بيماري ناشناخته - اراضي 1948 - صنايع تكميلي - خدمت داوطلبانه - جزاير ايراني - تيم فوتبال ملوان بندرانزلي - صنعت چوب - غلامرضا حسين پور

مطالب مرتبط:
روایتی از جزییات محاکمه شیخ فضل الله نوری
برپایی نمایشگاه «شیخ فضل الله نوری» در حرم حضرت معصومه(س)
آخرین روزهای شیخ فضل الله
حزب الله: دولت لبنان عاملان ترور الشبلی را محاکمه و مجازات کند
حزب الله: دولت لبنان عاملان ترور الشبلی را محاکمه و مجازات کند
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 10 مرداد 1400 ساعت 23:002021-08-01سياسي

روایتی از جزییات محاکمه شیخ فضل الله نوری


شیخ فضل الله نوری از علمای بزرگ مشروطه در مردادماه 1288 به اتهام مخالفت با مشروطه بازداشت و اعدام شد.

شهادت مظلومانه شیخ فضل الله از نقاط تاریک تاریخ مشروطه است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی در ادامه نوشت: یفرم خان ارمنی که ریاست کل شهربانی را داشت معتقد بود اگر خیال اعدام شیخ را دارند باید هر چه به موقع به اجرا بگذارند، زیرا بعداً احساسات آتشین مردم تخفیف حاصل می کند و اجرای این نقشه بلااشکال نخواهد بود.

از این رو، این ماموریت به خود یفرم محول گردید.

یفرم نیز شبانه با چند نفر از مجاهدین ارمنی شیخ را دستگیر نمودند.

پاسخ شیخ به سفارت روس پیش از دستگیری از راه های گوناگون به شیخ خبر توقیف رسیده بود.

در این میان سفارت روسیه ـ که اینک محمدعلی شاه را نیز پناه داده بود ـ شاید به قصد مقابله با انگلیس (که بعد از فتح تهران توسط مشروطه خواهان پیروز قطعی میدان بود)، با پذیرش و نگهداری مخالفان مشروطه خواست موازنه ای به نفع خود در حوادث ایران حاصل کند.

از این رو پیام هایی برای شیخ فرستاده شد که ایشان به سفارت پناهنده شوند.

پاسخ شیخ عطف به روحیه استقلال طلب او مشخص بود.

سفیر روس.

برای شیخ پیغام فرستاد که هر گاه مایل است فوراً به سفارت روس پناهنده شود و اگر هم خواسته باشد ممکن است چند نفر سالدات روسی به منزل او بروند و او را در پناه خود بگیرند تا مشروطه خواهان از تعرض او منصرف شوند.

شیخ با هیچ یک از این دو پیشنهاد موافقت ننمود و گفت در مقابل مشیت و اراده الهی تسلیم صرف است .

تلاش علما برای نجات جان شیخ چنان که معروف است، میرزای نایینی برای نجات شیخ از چنگ مشروطه طلبان به مرحوم آخوندخراسانی گفته بود خبرهای ناگواری که درباره شیخ نوری می رسد، نشانه آن است که زندگی ایشان در خطر است.

اگر مشروطه خواهان او را بکشند آبروی علما خواهد رفت و متعاقب این مسئله خراسانی، مازندرانی و تهرانی به گفته شیخ محمد حرزالدین تلگرافی در ضرورت حفظ و تأمین امنیت شیخ فضل الله به تهران فرستادند که وی را از مرگ برهانند، اما پس از قرائت آن در مجلس عالی انقلاب، تصمیم بر آن شد پس از اعدام شیخ این تلگراف منتشر شود.

البته هرگز این تلگراف منتشر نگردید و کسی از محتوای آن اطلاعی حاصل نکرد.

شرح دستگیری و اعدام شیخ فضل الله با قطعیت یافتن حکم دستگیری شیخ به بهانه همکاری با استبداد و عناد با مشروطیت، عده ای قریب به هفتاد، هشتاد نفر از مجاهدان مسلح ارمنی به فرماندهی یوسف خان ارمنی به خانه مجتهد بزرگ تهران یورش بردند و ضمن محاصره آنجا از دیوارها به داخل خانه آمدند.

به گفته نادعلی پیشکار شیخ: آقا در کتابخانه بودند و حال نداشتند؛ وقتی صدای حمله مجاهدین را شنید، فرمود چه خبر است؟ در این وقت رییس مجاهدین جلو آمد و گفت: آقا بفرمایید با هم برویم.

آقا به در و بام نگاه کرد و فرمود این همه تفنگچی برای گرفتن من یک نفر؟! سپس در میان شیون و زاری و ناله اهل خانه، یوسف خان دست ایشان را گرفت و کشان کشان بیرون آورد و توی درشکه انداخت.

فرمان حرکت داد، سواران مجاهدین دور درشکه را گرفتند و یکسره شیخ را به اداره نظمیه در میدان توپخانه بردند.

شرحی از جلسه محاکمه شیخ فضل الله نوری به گزارش سایت قطره و به نقل ازمحمدعلی شوشتری از شاهدان عینی ماجرا و نماینده مجلس شورای ملی محاکمه ای از مرحوم شیخ به عمل نیامد.

در جلسه ای ابراهیم زنجانی چند سؤال از مرحوم شیخ نمود که مورد استهزاء و تمسخر وی قرار گرفت و بلافاصله زنجانی حکم دار مرحوم نوری را داد .

تندرکیا جریان محاکمه شیخ و در حقیقت دفاعیه او را این چنین گزارش کرده است: شیخ: بسم الله الرحمن الرحیم.

بفرمایید ببینم با محمدعلی میرزا چه کردید؟ زنجانی: این به شما مربوط نیست.

شیخ: محمدعلی میرزا شاه بود و رأس استبداد.

در ظاهر هم که مشروطه مخالف استبداد است.

چطور است که به او امان داده اید از ایران خارج شود و تمام قتل و غارت های او را بی ملاحظه، ندیده گرفتید؟ مقرری هم تعیین کرده اید؛ سالیانه صد هزار تومان برای او بفرستید، آیا این همان حرفی نیست که ما از اول می زدیم؟ مشروطه ای که در سفارت انگلیس به عمل بیاید عاقبتی جز این ندارد.

زنجانی: فرصت کم است.

از خودتان دفاع کنید.

شیخ فضل الله: و اما با عین الدوله چه کردید؟ به خاطر معاونت در کشتار و ظلم بی حد مردم، شما که می دانید چه کسی باعث شد مردم ایران در گوشه و کنار دختران خود را بفروشند! زنجانی: وصیت خود را بگویید؛ به شما مربوط نیست که ما با دیگران چه کرده ایم.

شیخ فضل الله: بهتر است به عین الدوله یک پست وزارت بدهید؛ از امثال او خوب برمی آید.

اما با لیاخوف چه کردید؟ دیگر مجلس را که من به توپ نبستم، مردم تهران را که من نکشتم، با او چه کردید؟ شنیده ام که او هم به حضور سپهدار و سردار اسعد رسیده، شمشیر خود را باز کرده و تسلیم به زمین انداخته و سردار اسعد مجدداً شمشیر را به کمر او بسته! این را چه می گویید؟ زنجانی: او به وظیفه سربازی خود عمل کرده است.

شیخ: پس تنها به وظیفه اسلامی عمل کردن جرم است! غرض من این است که بگویم مشروطه ای که با پناه بردن به اجنبی پیش برود پیروزی اش را هم مستبدین جشن می گیرند.

اگر شما مرا خواهان استبداد می دانید که می دانیم نمی دانند و در دلتان به این امر واقفید، چرا با من لااقل همان رفتاری را نمی کنید که با محمدعلی میرزا و عین الدوله و لیاخوف کردید؟ اما می دانید که از من خواسته شده بود که به سفارت روسیه و عثمانی پناه ببرم و جانم در امان باشد و باز هم می دانید که من نپذیرفتم.

خودتان هم گفتید که من از اول با مشروطه همراه بودم اما بعداً جدا شدم و دلیل جدایی را هم می دانید.

زنجانی: دیگر بس است.

او را به میدان توپخانه ببرید.

وصیتی نداری؟ شیخ: نماز ظهرم را خوانده ام.

نماز عصر مانده است.

زنجانی: این مردم کارهای مهم تر از نماز تو دارند.

بیهوده نباید آنها را معطل گذاشت.

خط فکری اعضای محکمه ی شیخ فضل الله در نوشته ای اعضای دادگاه رسیدگی به اتهامات شیخ این چنین معرفی شده اند: منتصرالدوله، پیشکار سپهدار، نظام السلطان، وحید الملک شیبانی، جعفر قلی خان استانبولی، سالار فاتح، عبدالحمید خان غفاری کاشانی (یمین نظام)، میرزا علی محمد خان (خواهرزاده تقی زاده) میرزا علی محمد خان عمید السلطان، میرزا محمد (مدیر روزنامه ی نجات) اعتلاء الملک، سید محمد ملقب به امامزاده، جعفر قلی خان بختیاری (سردار اسعد) و میرزا ابراهیم زنجانی.

این قضات توسط اعضای مجلس عالی انقلاب انتخاب شدند که در آن کسانی چون سپهدار اعظم و سردار اسعد و تقی زاده و میرزا حسن خان وثوق الدوله و نظایر آنها از دوستان انگلستان و دارندگان نشان سی.

بی از آن دولت عضویت داشتند .

نکته جالب توجه، تأمل در خط فکری اعضای محکمه، هیئت مأمور و انتخاب ایشان و بالاخره رخ نمایی شخصی روحانی شیخ ابراهیم زنجانی در میان آنهاست و حاصل این تأمل آنکه جماعت حاضر به لحاظ برقرارکردن ارتباط با مذهب در نزد افکار عمومی کاملاً ضعیف می نماید و به همین دلیل نیز در صدر خود و تصمیم به اصطلاح انقلابی خود، زنجانی را در کسوت روحانیت برگزیده اند تا به گونه ای ابزار مشروعیت بخش حکم نهایی آنها قلمداد شود و در عین حال حکم اعدام یک روحانی مرجع تقلید را از زبان و قلم هم صنف او و از طبقه روحانیت بگیرند.

واپسین ساعات حیات شیخِ شهید حسن اعظام قدسی لحظات پس از محاکمه را این چنین روایت کرده است: پس از محاکمه، آقا را به نظمیه برگرداندند و در حیاط وی را نگه داشتند.

آقا به یکی از مسئولین مجاهدین به آرامی گفت: اگر من باید بروم آنجا (با دست اطاق حبس خود را نشان داد) که معطلم نکنید و اگر باید بروم آنجا (با دست چوبه دار میدان توپخانه را نشان داد) که باز هم معطلم نکنید.

آن شخص جواب داد: الان تکلیف معین می شود و با سرعت رفت بالا و بلافاصله برگشت و گفت: بفرمایید آنجا (میدان توپخانه را نشان داد) آقا با طمأنینه برخاست و عصازنان به طرف در نظمیه رفت.

جمعیت جلوی در نظمیه را مسدود کرده بود.

آقا همان طور که زیر در ایستاده بود نگاهی به مردم انداخت و رو به آسمان کرد و این آیه را تلاوت فرمود: و افوض امری الی الله ان الله بصیر بالعباد و به طرف دار راه افتاد.

به نقل از تندر کیا: .

آقا نزدیک به چهارپایه دار رسید.

یک مرتبه به عقب برگشت و پیشکار خود را صدا زد: ناد علی! او هم فوراً جمعیت را عقب زد و خودش را به آقا رسانید و گفت: بله آقا.

مردم که یک جار و جنجال جهنمی به راه انداخته بودند، یک مرتبه ساکت شدند و خواستند ببینند آقا چه کار دارد.

دست آقا رفت توی جیب و کیسه ای درآورد و انداخت جلوی نادعلی و گفت: علی این مهرها را خردکن.

نمی خواست بعد از خودش مهرهایش به دست دشمنان بیفتد تا سندسازی کنند.

نادعلی همان جا چند تا مهر را از کیسه درآورد و جلوی چشم آقا خرد کرد.

آقا بعد از اینکه از خردشدن مهرها مطمئن شد، به نادعلی گفت: برو، و دوباره راه افتاد و به جای چهارپایه زیر دار رسید، جلوی چهارپایه ایستاد.

اول عصایش را به جلو، میان جمعیت پرتاب کرد قاپیدند، عبای نازک مشکی تابستانه ای دوشش بود.

همان طور به جلوی میان مردم پرتابش کرد، قاپیدند.

زیربغل آقا را گرفتند و از دست چپ رفت روی چهارپایه.

قریب ده دقیقه برای مردم صحبت کرد، چیزهایی که از حرف های او به گوشم خورد و با یاد مانده این جمله ها هستند: خدایا تو شاهد باش که من آنچه را که باید بگویم به این مردم گفتم.

خدایا تو خودت شاهد باش که من برای این مردم به قرآن تو قسم یاد کردم.

گفتند: قوطی سیگارش بود.

خدایا تو خودت شاهد باش که در این دم آخر هم باز به این مردم می گویم که مؤسسین این اساس لامذهبین هستند که مردم را فریب داده اند.

این اساس مخالف اسلام است.

محاکمه من و شما مردم بماند نزد پیغمبر خدا محمدبن عبدالله.

هنوز صحبت آقا تمام نشده بود که یوسف خان ارمنی به طرز خفت باری عمامه از سر شیخ برداشت و به طرف جمعیت پرتاب کرد.

حاج شیخ با همان صدای بلند و پرطنین گفت: این عمامه را از سر من برداشتند از سر همه برخواهند داشت .

آخرین جمله شیخ که حکایت از بی وفایی و در عین حال جهالت مردم زمانه خود داشت و در حقیقت گونه ای پیش بینی تکرار حوادث صدر اسلام در مشروطه و آینده آن بود عبارت هذه کوفه الصغیره بود که متعاقب آن یفرم ارمنی طناب دار را به نمایندگی از سکولاریسم و در میان انظار خلق مسلمان بر گردن شیخ افکند و در حقیقت نه شیخ که مشروطه مشروعه را حلق آویز کرد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: شیخ فضل الله نوری - مشروطه - مرکز اسناد انقلاب اسلامی - مشروطه خواهان - انقلاب اسلامی - دستگیر - الله - تاریخ مشروطه - سفارت روسیه - محمدعلی شاه - ارمنی - اعدام - سفارت - مرکز اسناد - اجرا - نوری - احساسات - محمدعلی - دستگیری - مجاهدین - بازداشت - ماموریت - شهربانی - مقابله - اسلامی - مخالفت - محاکمه - انگلیس - انقلاب - پایگاه

آخرین اخبار سرویس:
مریم معصومی در آغوش رفیق عزیزش /عکس

وعده راه اندازی فولاد ازنا ظرف یک ماه آینده

حقوق و تکالیف قانونی زن و شوهر

برگزاری مراسم دهه آخر صفر در گناوه با رعایت پروتکل های بهداشتی

مراسم سوگواری اربعین حسینی در نقاط مختلف استان بوشهر برگزار شد

تزریق340هزار دُز واکسن کرونا به اتباع خارجی/تشریح روند بهره مندی اتباع از بیمه سلامت

مریم معصومی در آغوش رفیق عزیزش /عکس

استخدام مسئول دفتر با بیمه تکمیلی در مجموعه فصلنامه دانستنی اقتصاد در تهران

تزریق340هزار دُز واکسن کرونا به اتباع خارجی/تشریح روند بهره مندی اتباع از بیمه سلامت

زیارت اربعین + متن

دیدار امیرعبداللهیان با جمعی از ایرانیان مقیم آلمان

نگهبان شیفت شب 12ساعته

اقامه نماز رهبر معظم انقلاب بر پیکر مرحوم علامه حسن زاده آملی

صحنه معادله در کرانه باختری به نفع مقاومت فلسطین تغییر کرده است

تأکید دیپلماسی جدید ایران بر ارتقاء روابط با همه کشورهاست

آیت الله حسن زاده آملی جامع عقل نظر و عقل عمل بود +فیلم

3 پروژه درمانی در خراسان شمالی افتتاح می شود

تیپ مدرسه ای شبنم قلی خانی /عکس

کارت تحریم به طور مطلق دیگر خاصیتی ندارد

3 پروژه درمانی در خراسان شمالی افتتاح می شود

مسئله بیکاری جامعه ایثارگری در خوزستان سریع تر از کشور حل شود

تصاویر / مراسم عزاداری اربعین حسینی در بیت آیت الله مقتدایی

تصاویر/ ایجاد موکب در کنار مزار شهدا توسط مدرسه علمیه زینب کبری (س) ارومیه

اربعین حسینی، حماسه ای دیگر

اقامه نماز رهبرانقلاب بر پیکر علامه حسن زاده +تصاویر و فیلم

وزیر امور خارجه سوریه از تحریم های آمریکا به شدت انتقاد کرد

رمز و راز های اربعین حسینی

رافائل گروسی: ایران اجازه سرویس تجهیزات نظارتی را به آژانس داده

تصاویر | اقامه نماز بر پیکر آیت الله حسن زاده آملی توسط رهبر معظم انقلاب

فضیلت و اعمال روز اربعین حسینی + صوت زیارت اربعین

تسلیت آیت الله حسینی قائم مقامی در پی ارتحال آیت الله حسن زاده آملی

وزیر کشور: زائران ایرانی هنگام بازگشت باید تست PCR بدهند

اقامه نماز بر پیکر علامه حسن زاده آملی توسط رهبر ایران

رویترز: سوسیال دموکرات ها پیروز انتخابات آلمان/ تشکیل دولت سه حزبی محتمل ترین گزینه

کلیپ | بازدید امام جمعه خوی از مرکز واکسناسیون کرونا

تصاویر/گرامی داشت هفته دفاع مقدس واربعین حسینی با حضورخادمیاران رضوی درگروه 840 موشکی نزاجا آران وبیدگل

تصاویر/ مراسم بزرگداشت مرحوم علامه حسن زاده آملی در حوزه علمیه خوی

تصاویر/ حال و هوای شب اربعین حسینی در مسجد مقدس جمکران

تصاویر| قرائت نماز رهبر انقلاب بر پیکر حسن زاده آملی

پاسخ حضرت آیت الله شبیری زنجانی به زمان خواندن زیارت أربعین

امیر عبداللهیان: ایران حسن نیت را با حسن نیت جواب می دهد

کوچک اما بزرگ

اقامه نماز بر پیکر مرحوم آیت الله حسن زاده آملی

وزیر کشور: زائران ایرانی هنگام بازگشت باید تست PCR بدهند

حسین قربانزاده رییس کل سازمان خصوصی سازی شد

استخدام نگهبان

استقرار ایستگاه های سلامت در مسیر راهپیمایی جاماندگان اربعین مشهد

استخدام 11 ردیف شغلی در رستوران ارکیده در تهران

برخی دراصفهان ترویج واکسن نزدن می کنند/مانع تراشی تولیدکووبرکت

3 استاندار جدید منصوب شدند

استقرار ایستگاه های سلامت در مسیر راهپیمایی جاماندگان اربعین مشهد

دانلود فایل صوتی زیارت اربعین+ متن و ترجمه استاد حسین انصاریان

مراسم لاله گردانی و اربعین حسینی در حرم شاهچراغ (ع)

مساله بیکاری جامعه ایثارگری خوزستان سریع تر حل شود

دیدار امیر عبداللهیان با جمعی از ایرانیان فرهیخته مقیم آلمان

جعل مدارک به شکل سازمان یافته در مراکز دانشگاهی کشور امکان پذیر نیست/ بی تأثیری کرونا در فروش پایان نامه

جوان ترین خلبان شهید دفاع مقدس را بشناسید

30 درصد جمهوریخواهان خواستار نامزدی ترامپ در انتخابات 2024

دو زائر ویژه اربعین مرقد سیدالشهدا؛ سخنان حجت الاسلام والمسلمین نوراللهیان - قسمت اول

نماهنگ | طریق الحسین(ع)

دیدار احمدزاده با آیت الله حسینی/ حمایت نماینده رهبری از استاندار جدید/گلایه امام جمعه یاسوج از سوء مدیریت ها و فرهنگ ضعیف کار

جدیدترین نظر باهنر درباره دولت رییسی/ به آقای قالیباف گفتم در مجلس 2 کار را انجام ندهید

دانلود نوحه و روضه اربعین/ حاج اکبر ناظم

حال و هوای محل تدفین علامه حسن زاده آملی در روستای ایرا +فیلم

طرح| دانشمند نادر و ذوفنون

طرح| حب الحسین یجمعنا

ایرادات یک نماینده مجلس به لایحه رتبه بندی معلمان

ترتیل صفحه 226 قرآن/ طوفان نوح+فیلم، متن و مفاهیم

راز لباس نو، شهید شکرریز

راضی نمی شویم باهنر از دبیرکلی «جبهه پیروان»کنار برود / برنامه ریزی مؤتلفه بر مبنای گام دوم انقلاب

روایت هایی از یک نامه، نامه 53 نهج البلاغه

پا روی پا انداختن های دردسرساز/ آیا رفتار امیرعبداللهیان در دیدار با همتای پرتغالی درست بود؟

اخبار 24 شبکه 5 سیما؛ 4 مهر

اعمال و ادعیه شب و روز اربعین حسینی

در کنار بزرگداشت اربعین، به قوانین هم باید احترام گذاشت

مساله بیکاری جامعه ایثارگری خوزستان سریع تر حل شود

سربازی دوران تمرین افتادگی و صبر است

ویدئو| رهبر معظم انقلاب بر پیکر مرحوم آیت الله حسن زاده آملی نماز اقامه کردند

آمادگی دانشگاه پیام نور برای برگزاری کلاس های حضوری با مجوز ستاد ملی مقابله با کرونا

فتوای رهبر انقلاب درباره برهنه شدن در عزاداری ها

اربعین، روزی که مغناطیس حسین قلب ها را جذب می کند

تولیت آستان قدس رضوی درگذشت علامه حسن زاده آملی را تسلیت گفت

انتصاب اعضای شورای عالی جمعیت هلال احمر با حکم رییس جمهور

رافائل گروسی: اجازه دسترسی به سایت کرج داده نشد

در کنار بزرگداشت اربعین، به قوانین هم باید احترام گذاشت

عکس های لو رفته ترلان پروانه و شبنم قلی خانی با روپوش مدرسه!

پیام تسلیت رهبر انقلاب، مراجع تقلید، علما و سران نظام درپی رحلت علامه حسن زاده

پایان پروازهای اربعین به نجف و کربلا از امشب

عاشورا مظهر عدالت طلبی و ظلم ستیزی و راهپیمایی اربعین نمادی از عشق و دلدادگی به همه خوبی ها است

ضرورت حضور و مشارکت ایرانیان خارج از کشوردر فرآیند تصمیم گیریهای داخل

اقدامات دولت برای زیارت اربعین حسینی

دادستان تهران با وزیر اطلاعات دیدار کرد

تصاویر| کوی سیاحی اهواز اسیر فاضلاب

دلخوش: کمیسیون حقوقی و قضایی به موضوع استخراج رمز ارزها ورود می کند

عکس های لو رفته ترلان پروانه و شبنم قلی خانی با روپوش مدرسه!

پارک صخره ای ایذه به نام علی لندی نامگذاری می شود

دیدار دادستان تهران با وزیر اطلاعات

تولیت آستان قدس رضوی درگذشت علامه حسن زاده آملی را تسلیت گفت

امیرعبداللهیان در جمع ایرانیان فرهیخته مقیم آلمان چه گفت؟

معاون رییس جمهوری به مقام شامخ شهدا در اهواز ادای احترام کرد

روایتی از جزییات محاکمه شیخ فضل الله نوری

روایتی از جزییات محاکمه شیخ فضل الله نوری