مطالب مرتبط:
برپایی نمایشگاه «شیخ فضل الله نوری» در حرم حضرت معصومه(س)
آخرین روزهای شیخ فضل الله
حزب الله: دولت لبنان عاملان ترور الشبلی را محاکمه و مجازات کند
حزب الله: دولت لبنان عاملان ترور الشبلی را محاکمه و مجازات کند
قیمت روز خودرو امروز 10 مرداد 1400 + جزییات قیمت ایران خودرو و سایپا
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 10 مرداد 1400 ساعت 22:502021-08-01سياسي

روایتی از جزییات محاکمه شیخ فضل الله نوری


شیخ فضل الله نوری از علمای بزرگ مشروطه در مردادماه 1288 به اتهام مخالفت با مشروطه بازداشت و اعدام شد.

شهادت مظلومانه شیخ فضل الله از نقاط تاریک تاریخ مشروطه است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی در ادامه نوشت: یفرم خان ارمنی که ریاست کل شهربانی را داشت معتقد بود اگر خیال اعدام شیخ را دارند باید هر چه به موقع به اجرا بگذارند، زیرا بعداً احساسات آتشین مردم تخفیف حاصل می کند و اجرای این نقشه بلااشکال نخواهد بود.

از این رو، این ماموریت به خود یفرم محول گردید.

یفرم نیز شبانه با چند نفر از مجاهدین ارمنی شیخ را دستگیر نمودند.

پاسخ شیخ به سفارت روس پیش از دستگیری از راه های گوناگون به شیخ خبر توقیف رسیده بود.

در این میان سفارت روسیه ـ که اینک محمدعلی شاه را نیز پناه داده بود ـ شاید به قصد مقابله با انگلیس (که بعد از فتح تهران توسط مشروطه خواهان پیروز قطعی میدان بود)، با پذیرش و نگهداری مخالفان مشروطه خواست موازنه ای به نفع خود در حوادث ایران حاصل کند.

از این رو پیام هایی برای شیخ فرستاده شد که ایشان به سفارت پناهنده شوند.

پاسخ شیخ عطف به روحیه استقلال طلب او مشخص بود.

سفیر روس.

برای شیخ پیغام فرستاد که هر گاه مایل است فوراً به سفارت روس پناهنده شود و اگر هم خواسته باشد ممکن است چند نفر سالدات روسی به منزل او بروند و او را در پناه خود بگیرند تا مشروطه خواهان از تعرض او منصرف شوند.

شیخ با هیچ یک از این دو پیشنهاد موافقت ننمود و گفت در مقابل مشیت و اراده الهی تسلیم صرف است .

تلاش علما برای نجات جان شیخ چنان که معروف است، میرزای نایینی برای نجات شیخ از چنگ مشروطه طلبان به مرحوم آخوندخراسانی گفته بود خبرهای ناگواری که درباره شیخ نوری می رسد، نشانه آن است که زندگی ایشان در خطر است.

اگر مشروطه خواهان او را بکشند آبروی علما خواهد رفت و متعاقب این مسئله خراسانی، مازندرانی و تهرانی به گفته شیخ محمد حرزالدین تلگرافی در ضرورت حفظ و تأمین امنیت شیخ فضل الله به تهران فرستادند که وی را از مرگ برهانند، اما پس از قرائت آن در مجلس عالی انقلاب، تصمیم بر آن شد پس از اعدام شیخ این تلگراف منتشر شود.

البته هرگز این تلگراف منتشر نگردید و کسی از محتوای آن اطلاعی حاصل نکرد.

شرح دستگیری و اعدام شیخ فضل الله با قطعیت یافتن حکم دستگیری شیخ به بهانه همکاری با استبداد و عناد با مشروطیت، عده ای قریب به هفتاد، هشتاد نفر از مجاهدان مسلح ارمنی به فرماندهی یوسف خان ارمنی به خانه مجتهد بزرگ تهران یورش بردند و ضمن محاصره آنجا از دیوارها به داخل خانه آمدند.

به گفته نادعلی پیشکار شیخ: آقا در کتابخانه بودند و حال نداشتند؛ وقتی صدای حمله مجاهدین را شنید، فرمود چه خبر است؟ در این وقت رییس مجاهدین جلو آمد و گفت: آقا بفرمایید با هم برویم.

آقا به در و بام نگاه کرد و فرمود این همه تفنگچی برای گرفتن من یک نفر؟! سپس در میان شیون و زاری و ناله اهل خانه، یوسف خان دست ایشان را گرفت و کشان کشان بیرون آورد و توی درشکه انداخت.

فرمان حرکت داد، سواران مجاهدین دور درشکه را گرفتند و یکسره شیخ را به اداره نظمیه در میدان توپخانه بردند.

شرحی از جلسه محاکمه شیخ فضل الله نوری به گزارش سایت قطره و به نقل ازمحمدعلی شوشتری از شاهدان عینی ماجرا و نماینده مجلس شورای ملی محاکمه ای از مرحوم شیخ به عمل نیامد.

در جلسه ای ابراهیم زنجانی چند سؤال از مرحوم شیخ نمود که مورد استهزاء و تمسخر وی قرار گرفت و بلافاصله زنجانی حکم دار مرحوم نوری را داد .

تندرکیا جریان محاکمه شیخ و در حقیقت دفاعیه او را این چنین گزارش کرده است: شیخ: بسم الله الرحمن الرحیم.

بفرمایید ببینم با محمدعلی میرزا چه کردید؟ زنجانی: این به شما مربوط نیست.

شیخ: محمدعلی میرزا شاه بود و رأس استبداد.

در ظاهر هم که مشروطه مخالف استبداد است.

چطور است که به او امان داده اید از ایران خارج شود و تمام قتل و غارت های او را بی ملاحظه، ندیده گرفتید؟ مقرری هم تعیین کرده اید؛ سالیانه صد هزار تومان برای او بفرستید، آیا این همان حرفی نیست که ما از اول می زدیم؟ مشروطه ای که در سفارت انگلیس به عمل بیاید عاقبتی جز این ندارد.

زنجانی: فرصت کم است.

از خودتان دفاع کنید.

شیخ فضل الله: و اما با عین الدوله چه کردید؟ به خاطر معاونت در کشتار و ظلم بی حد مردم، شما که می دانید چه کسی باعث شد مردم ایران در گوشه و کنار دختران خود را بفروشند! زنجانی: وصیت خود را بگویید؛ به شما مربوط نیست که ما با دیگران چه کرده ایم.

شیخ فضل الله: بهتر است به عین الدوله یک پست وزارت بدهید؛ از امثال او خوب برمی آید.

اما با لیاخوف چه کردید؟ دیگر مجلس را که من به توپ نبستم، مردم تهران را که من نکشتم، با او چه کردید؟ شنیده ام که او هم به حضور سپهدار و سردار اسعد رسیده، شمشیر خود را باز کرده و تسلیم به زمین انداخته و سردار اسعد مجدداً شمشیر را به کمر او بسته! این را چه می گویید؟ زنجانی: او به وظیفه سربازی خود عمل کرده است.

شیخ: پس تنها به وظیفه اسلامی عمل کردن جرم است! غرض من این است که بگویم مشروطه ای که با پناه بردن به اجنبی پیش برود پیروزی اش را هم مستبدین جشن می گیرند.

اگر شما مرا خواهان استبداد می دانید که می دانیم نمی دانند و در دلتان به این امر واقفید، چرا با من لااقل همان رفتاری را نمی کنید که با محمدعلی میرزا و عین الدوله و لیاخوف کردید؟ اما می دانید که از من خواسته شده بود که به سفارت روسیه و عثمانی پناه ببرم و جانم در امان باشد و باز هم می دانید که من نپذیرفتم.

خودتان هم گفتید که من از اول با مشروطه همراه بودم اما بعداً جدا شدم و دلیل جدایی را هم می دانید.

زنجانی: دیگر بس است.

او را به میدان توپخانه ببرید.

وصیتی نداری؟ شیخ: نماز ظهرم را خوانده ام.

نماز عصر مانده است.

زنجانی: این مردم کارهای مهم تر از نماز تو دارند.

بیهوده نباید آنها را معطل گذاشت.

خط فکری اعضای محکمه ی شیخ فضل الله در نوشته ای اعضای دادگاه رسیدگی به اتهامات شیخ این چنین معرفی شده اند: منتصرالدوله، پیشکار سپهدار، نظام السلطان، وحید الملک شیبانی، جعفر قلی خان استانبولی، سالار فاتح، عبدالحمید خان غفاری کاشانی (یمین نظام)، میرزا علی محمد خان (خواهرزاده تقی زاده) میرزا علی محمد خان عمید السلطان، میرزا محمد (مدیر روزنامه ی نجات) اعتلاء الملک، سید محمد ملقب به امامزاده، جعفر قلی خان بختیاری (سردار اسعد) و میرزا ابراهیم زنجانی.

این قضات توسط اعضای مجلس عالی انقلاب انتخاب شدند که در آن کسانی چون سپهدار اعظم و سردار اسعد و تقی زاده و میرزا حسن خان وثوق الدوله و نظایر آنها از دوستان انگلستان و دارندگان نشان سی.

بی از آن دولت عضویت داشتند .

نکته جالب توجه، تأمل در خط فکری اعضای محکمه، هیئت مأمور و انتخاب ایشان و بالاخره رخ نمایی شخصی روحانی شیخ ابراهیم زنجانی در میان آنهاست و حاصل این تأمل آنکه جماعت حاضر به لحاظ برقرارکردن ارتباط با مذهب در نزد افکار عمومی کاملاً ضعیف می نماید و به همین دلیل نیز در صدر خود و تصمیم به اصطلاح انقلابی خود، زنجانی را در کسوت روحانیت برگزیده اند تا به گونه ای ابزار مشروعیت بخش حکم نهایی آنها قلمداد شود و در عین حال حکم اعدام یک روحانی مرجع تقلید را از زبان و قلم هم صنف او و از طبقه روحانیت بگیرند.

واپسین ساعات حیات شیخِ شهید حسن اعظام قدسی لحظات پس از محاکمه را این چنین روایت کرده است: پس از محاکمه، آقا را به نظمیه برگرداندند و در حیاط وی را نگه داشتند.

آقا به یکی از مسئولین مجاهدین به آرامی گفت: اگر من باید بروم آنجا (با دست اطاق حبس خود را نشان داد) که معطلم نکنید و اگر باید بروم آنجا (با دست چوبه دار میدان توپخانه را نشان داد) که باز هم معطلم نکنید.

آن شخص جواب داد: الان تکلیف معین می شود و با سرعت رفت بالا و بلافاصله برگشت و گفت: بفرمایید آنجا (میدان توپخانه را نشان داد) آقا با طمأنینه برخاست و عصازنان به طرف در نظمیه رفت.

جمعیت جلوی در نظمیه را مسدود کرده بود.

آقا همان طور که زیر در ایستاده بود نگاهی به مردم انداخت و رو به آسمان کرد و این آیه را تلاوت فرمود: و افوض امری الی الله ان الله بصیر بالعباد و به طرف دار راه افتاد.

به نقل از تندر کیا: .

آقا نزدیک به چهارپایه دار رسید.

یک مرتبه به عقب برگشت و پیشکار خود را صدا زد: ناد علی! او هم فوراً جمعیت را عقب زد و خودش را به آقا رسانید و گفت: بله آقا.

مردم که یک جار و جنجال جهنمی به راه انداخته بودند، یک مرتبه ساکت شدند و خواستند ببینند آقا چه کار دارد.

دست آقا رفت توی جیب و کیسه ای درآورد و انداخت جلوی نادعلی و گفت: علی این مهرها را خردکن.

نمی خواست بعد از خودش مهرهایش به دست دشمنان بیفتد تا سندسازی کنند.

نادعلی همان جا چند تا مهر را از کیسه درآورد و جلوی چشم آقا خرد کرد.

آقا بعد از اینکه از خردشدن مهرها مطمئن شد، به نادعلی گفت: برو، و دوباره راه افتاد و به جای چهارپایه زیر دار رسید، جلوی چهارپایه ایستاد.

اول عصایش را به جلو، میان جمعیت پرتاب کرد قاپیدند، عبای نازک مشکی تابستانه ای دوشش بود.

همان طور به جلوی میان مردم پرتابش کرد، قاپیدند.

زیربغل آقا را گرفتند و از دست چپ رفت روی چهارپایه.

قریب ده دقیقه برای مردم صحبت کرد، چیزهایی که از حرف های او به گوشم خورد و با یاد مانده این جمله ها هستند: خدایا تو شاهد باش که من آنچه را که باید بگویم به این مردم گفتم.

خدایا تو خودت شاهد باش که من برای این مردم به قرآن تو قسم یاد کردم.

گفتند: قوطی سیگارش بود.

خدایا تو خودت شاهد باش که در این دم آخر هم باز به این مردم می گویم که مؤسسین این اساس لامذهبین هستند که مردم را فریب داده اند.

این اساس مخالف اسلام است.

محاکمه من و شما مردم بماند نزد پیغمبر خدا محمدبن عبدالله.

هنوز صحبت آقا تمام نشده بود که یوسف خان ارمنی به طرز خفت باری عمامه از سر شیخ برداشت و به طرف جمعیت پرتاب کرد.

حاج شیخ با همان صدای بلند و پرطنین گفت: این عمامه را از سر من برداشتند از سر همه برخواهند داشت .

آخرین جمله شیخ که حکایت از بی وفایی و در عین حال جهالت مردم زمانه خود داشت و در حقیقت گونه ای پیش بینی تکرار حوادث صدر اسلام در مشروطه و آینده آن بود عبارت هذه کوفه الصغیره بود که متعاقب آن یفرم ارمنی طناب دار را به نمایندگی از سکولاریسم و در میان انظار خلق مسلمان بر گردن شیخ افکند و در حقیقت نه شیخ که مشروطه مشروعه را حلق آویز کرد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: شیخ فضل الله نوری - مشروطه - مرکز اسناد انقلاب اسلامی - مشروطه خواهان - انقلاب اسلامی - دستگیر - الله - تاریخ مشروطه - سفارت روسیه - محمدعلی شاه - ارمنی - اعدام - سفارت - مرکز اسناد - اجرا - نوری - احساسات - محمدعلی - دستگیری - مجاهدین - بازداشت - ماموریت - شهربانی - مقابله - اسلامی - مخالفت - محاکمه - انگلیس - انقلاب - پایگاه

آخرین اخبار سرویس:
رییس ستاد اربعین: عراق دستورالعملی برای بازگشایی مرزهای زمینی صادر نکرده است

مراسم بزرگداشت مرحوم حاج «هاشم امانی» فردا برگزار می شود

مدیران آینده کهگیلویه و بویراحمد چه کسانی هستند؟/آقای احمدزاده؛ این ها از یک سال پیش کار را رها کرده اند

استخدام مدیر پشتیبانی فنی در شرکت آروین رایان سیستم در تهران

روزانه 50 پرواز به عراق داریم/ علت ازدحام فرودگاه امام چه بود؟

رعایت عفاف و حجاب سدی محکم در مقابل تهاجم فرهنگی

جمهوری اسلامی ایران یکی از قدرت های نظامی نیرومند در جهان است

ویژه برنامه های اربعین در حرم عبدالعظیم(س)/برنامه ای که موجب توقف یا تجمع زائرین باشد برگزار نمی شود

دشمن با تحریف واقعیت ها تلاش می کند زیرساخت های فکری را عوض کند

باید با کار و تلاش شبانه روزی و متفاوت عقب ماندگی ها را جبران کنیم

مقاومت امروز مقابل دشمنان محصول دوران دفاع مقدس است

واکنش نمایندگان به ایثار و درگذشت نوجوان فداکار علی لندی

روشن نگاه داشتن چراغ آموزش با شاد

استخدام طراح وب سایت و کارشناس تولید محتوا با بیمه و پاداش در شرکت آریاتک

الگو سازی کیش در اجرای برنامه های متنوع فرهنگی و مذهبی در سطح کشور

تسلیت رهبر انقلاب به خانواده علی لندی قهرمان نوجوان ایذه ای

طرح شفافیت آرای نمایندگان در اولویت دستور کار مجلس قرار خواهد گرفت

علاقمندم تجربیات، دانش و روابطم را برای پیشرفت ایران صرف کنم/زمینه بازگشت و سرمایه گذاری ایرانیان خارج از کشور در ایران فراهم شود/ ایران و جمهوری اسلامی از هم جدا نیستند

ضرورت تغییر نگرش مراجع تصمیم گیری نسبت به تامین اجتماعی

طرح نمایندگان مجلس برای الزام دولت به تثبت قیمتها و کنترل تورم

راه اندازی کارگروه رسانه کنگره شهدای دانشجوی زنجان

دانش آموزان مدارس روستایی و حاشیه شهرهای لرستان از کمبود تجهیزات رنج می برند

تقی رهبر: برای حفظ نظام و انقلاب اسلامی باید جهاد فی سبیل الله کرد

احتمال نامگذاری معبری در تهران به نام نوجوان فداکار ایذه ای

هرچقدر در احیای برجام تعلل شود، احتمال آشوب بیشتر می شود/ مردم درحال تاوان دادن برای تحریم ها هستند نه مسئولان

امکان بازگشایی مرز ها به هیچ وجه وجود ندارد

رییس جمهور: تا چند روز آینده 70 درصد جامعه واکسینه می شوند

اسرار مکتوم جنگ 8 ساله| ناگفته هایی از امدادگری بانوان در بیمارستان ها / روایتی از امدادگری بانوان در شهرهای جنگ زده

پست پاییزه یکتا ناصر /عکس

تاکید بر لزوم خروج نظامیان خارجی از لیبی در دیدار گوترش و المنفی

مردم به شایعات توجه نکنند، مرز مهران بسته است

فیلمی دیدنی از هیولای لخ نس

نماینده دولت اشرف غنی در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی می کند

تسلیت رهبر انقلاب اسلامی به خانواده علی لندی قهرمان نوجوان ایذه ای

سازمان هواپیمایی: دلیل ازدحام در فرودگاه امام مراجعه بدون ویزای تعدادی از زائران است

ابزارهای جدید روسیه برای ارتقای امنیت سایبری و رصد محتوای ممنوعه

استخدام مسئول دفتر با بیمه، سرویس و پاداش در شرکت نکانوین در تهران

رفع تصرف بیش از 20 هزار مترمربع از اراضی ملی سوادکوه و رامسر

هیچ کس نباید به خاطر فقر از تحصیل باز بماند

زنگ سال تحصیلی جدید در کاشان نواخته شد

استخدام مسئول تاسیسات و نگهبان با بیمه در شرکت دی دارو امید در تهران

برنامه های مدیریت شهری جدید برای نوسازی بافت فرسوده در تهران

بسیجیان نیازهای روز خانواده ها را شناسایی کنند/ لزوم کمک به اصلاح سبک زندگی

350هزار بسته معیشتی در رزمایش کمک مؤمنانه در استان مرکزی توزیع شد

رییسی: تا چند روز آینده 70 درصد جامعه واکسینه می شوند/ امسال آموزش مجازی و حضوری را دنبال می کنیم/ باید چهره های تحول گرا را در بخش های مختلف به کار گرفت

متولدین کدوم ماه حساس ترند؟

رییسی: تا چند روز آینده 70 درصد جامعه واکسینه می شوند

ایران، نایب رییس کمیته همکاری های فنی آیمو شد

انتقال 70 کیلومتر آب از تونل سوم به اصفهان

امروز در حال درو کردن محصولات دوران دفاع مقدس هستیم

رانتی میلیاردی برای اپلیکیشن های ایرانی بدون کارایی با طرح صیانت!

گفتگوی اختصاصی با «جیم اونیل» وزیر اسبق اقتصاد انگلیس؛ «شانگهای» ناتوی آسیایی می شود؟

ارتقاء مسئولیت اجتماعی و ترویج فرهنگ صلح و سازش نیازمند تلاش همگانی است

تلاش روسیه برای ارتقای امنیت سایبری و رصد محتوای ممنوعه با ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی

حضور فعال حوزه علمیه خواهران مازندران در نمایشگاه دفاع مقدس

شیطنت بچه گانه «پریناز ایزدیار» گل کرد/ عکس

مجاهد: گذرنامه های صادر شده در دولت قبل معتبر است

تسلیت رهبر انقلاب به خانواده نوجوان ایذه ای

اجتماع بزرگ جاماندگان اربعین حسینی برگزار می شود

ارتقا دانش و مهارت های توان بخشی شناختی / زندگی بیماران عصبی و حرکتی بهبود می یابد

زائران اربعین به هیچ عنوان به سوی مرزهای زمینی حرکت نکنند

طرح جدید نمایندگان برای متناسب سازی حقوق بازنشستگان

تیغ تیز بنگاه ها و بی پناهی مستأجران آبرومند/ اجاره بهایی که سامان ندارد!

رهبر: برای حفظ نظام و انقلاب اسلامی باید جهاد فی سبیل الله کرد

نماینده مجلس:مذاکرات هسته ای باید برای توقف تحریم ها باشد

«شهرخون» با صدای علیرضا افتخاری/اثری برای شهدای دفاع مقدس+صوت

عرضه 200 کتاب شاخص در نمایشگاه «عطر لاله های حسینی»

طرح شفافیت آرای نمایندگان در اولویت دستور کار مجلس قرار خواهدگرفت

درخواست از رییس جمهور برای پرداخت حق مناطق جنگی بازنشستگان

مدال عالی پدافند غیرعامل به شهید علی لندی اعطا شد

کامران پارسی نژاد دوباره راهی بیمارستان شد

دفاع مقدس تجربه تمام نشدنی برای نسل های مختلف انقلاب است

ایران برای سومین سال پیاپی نایب رییس کمیته همکاری های فنی آیمو شد

تسلیت رهبر انقلاب اسلامی به خانواده علی لندی قهرمان نوجوان ایذه ای

رییس جمهور: هیچ کس نباید به خاطر فقر از آموزش و تحصیل بازماند

پرسش مهر رییس جمهور از دانش آموزان/ آیت الله رییسی: ایران قوی چه ویژگی هایی دارد و نقش دانش آموزان در تشکیل آن چیست؟

رییسی: تا چند روز آینده 70 درصد جامعه واکسینه می شوند

نگاه همه جانبه مسوولان استانی فقط در حد شعار است

نواخته شدن زنگ آغاز سال جدید تحصیلی با حضور و سخنرانی رییس جمهور

مدیران شهری و استانی تعصب کافی برای اداره امور ندارند

ایجاد تنش در روابط ایران و آذربایجان، آرزوی رژیم صهیونیستی است

6 لشکر اعتقادی بیرون از مرزهای ایران سازماندهی شده اند

پرسش مهر رییسی جمهور چه بود؟

وزیر ارتباطات:فضای مجازی فرصت های بی نظیری برای بشر خلق کرده است/ باید سعی کنیم تا از آفت های فضای مجازی محفوظ باشیم

اصرار استاندار اصفهان بر انتقال آب از سرشاخه های رودخانه های خوزستان

آثار و برکات حضور در کلاس درس

پیشرفته ترین فناوری ها جایگزین آموزش حضوری نیست

با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از کتاب «مدیریت میدان و هنر فرماندهی» رونمایی شد

دفاع مقدس برگرفته از آموزه های کربلا بود

تاکید رییس جمهور بر عدالت آموزشی در آیین آغاز سال تحصیلی جدید؛ هیچکس نباید به علت فقر از آموزش باز بماند

مدیر جدید حوزه علمیه بابل معرفی شد + عکس

برگزاری مسابقه «در مسیر عشق» در دانشگاه ارومیه

چاره اندیشی برای رانش بخشی از سازه های آبی ـ تاریخی شوشتر

فراخوان دومین دوره رقابت علمی کنز

زنگ آغاز سال تحصیلی 1401-1400 مدارس نواخته شد

مردم به شایعات توجه نکنند ، مرز مهران بسته است

ارزش های دفاع مقدس در همه ابعاد مورد توجه قرار گیرد

درخواست الکاظمی برای حضور گسترده در انتخابات/صدور دستور برای بی طرفی موسسات امنیتی

تفاوتی بین شهدای مدافع سلامت و دفاع مقدس وجود ندارد

تسلیت رهبر معظم انقلاب به خانواده علی لندی قهرمان نوجوان ایذه ای

روایتی از جزییات محاکمه شیخ فضل الله نوری

روایتی از جزییات محاکمه شیخ فضل الله نوری