موضوعات داغ: - شباب الاهلي - ستاد اجرايي فرمان حضرت امام - تيم فوتبال استقلال - پرسپوليس و استقلال - فوتبال استقلال - وزارت ورزش و جوانان - ستاد اجرايي فرمان - هواداران استقلال - فرمان حضرت امام - باشگاه استقلال - ثبت نام - نفتكش ايراني - داوران ايران - دفع آفات - صفحه موسيقي - ثروتمندترين كشورهاي جهان - رابطه غيراخلاقي - احمدزي - رييس حوزه هنري استان اردبيل - آذرآب - فاطمه شعبان خمسه - پاچنبري - گروه هاي حساس

مطالب مرتبط:
جمیله علم الهدی: مردم در انتخابات اخیر نشان دادند به دنبال گمشده ای هستند
جمیله علم الهدی: مردم در انتخابات نشان دادند دنبال گمشده ای هستند
اعلام زمان تنفیذ ابراهیم رییسی
زمان معرفی کابینه ابراهیم رییسی به مجلس
رییسی: 60 درصد مردم در برخی استان ها برای تزریق واکسن حضور نیافتند
-37 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 10 مرداد 1400 ساعت 23:102021-08-01سياسي

همسر ابراهیم رییسی: مردم در انتخابات اخیر نشان دادند به دنبال گمشده ای هستند


جمیله علم الهدی عضو هیات علمی دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه شهید بهشتی گفت: موفقیت هایی را که در انتخابات به وجود آمد، نوعی تکامل طبیعی می دانم، - به گزارش سایت قطره و به نقل ازجماران؛ ایرنا نوشت: دانشیار و عضو هیات علمی دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه شهید بهشتی گفت: برخلاف همه آنچه که امروز مطرح می شود، علت مشکلات کشور ابهام در ماهیت دولت است که برای حل آن به یک وفاق نخبگانی در رشته های متناسب علوم انسانی و همراهی طبقات مختلف مردم نیاز داریم.

جمیله علم الهدی روز یکشنبه در نخستین نشست از سلسله جلسات تخصصی "فصل تحول" با عنوان "دولت سیزدهم؛ گفتمان عدالت و جمهوریت" افزود: همه همسالان من به خوبی به یاد دارند که ما در زمان انقلاب اصول حرکت را به صورت شعار بیان می کردیم و 2 شعار اصلی خیلی مطرح می شد و بر اساس آن حرکت انجام گرفت.

یکی شعار" استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی" و دیگری "نه شرقی، نه غربی، جمهوری اسلامی" بود و تا آنجایی که من یادمه وقتی می گفتیم "نه شرقی، نه غربی" در واقع شرق ما اتحادیه جماهیر شوروی سابق و غرب ما نظام سلطه آمریکا بود.

وی گفت: در واقع دو تا دیدگاه سیاسی مارکسیسم یا سوسیالیسم و لیبرالیسم مدنظر بود و بعد می گفتیم "نه شرقی.

نه غربی، جمهوری اسلامی" یعنی جمهوری اسلامی باید چیزی جدای از این دو باشد.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: همچنین از "استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی" منظور این بود که الگویی می خواهیم که این نباشد.

اکنون که برمی گردیم و نگاه می کنیم می بینیم که باز سوالات و موضوعاتی که اکنون مطرح می شود نشان می دهد که گویی الگویی که به نظر می رسید الگوی سومی باید باشد، محقق نشده است.

علم الهدی افزود: من فکر می کنم که دولت سیزدهم و رییس جمهور هشتم موقعیت خیلی خوبی در این زمینه فراهم می کند چون به هرحال هم با شناخت خاصی که دارد و هم اینکه مبانی اسلامی که رییس جمهور به دنبال آن است، این فرصت را برای بازاندیشی در ماهیت دولت فراهم می کند.

این استاد دانشگاه توضیح داد: مردم ما، مردم فهیمی هستند که در همین انتخابات اخیر نشان دادند که خیلی خوب صداقت را درک می کنند و مسیر را خوب پیدا می کنند و این نشان می دهد که مردم ما بسیار فهیم و اتفاقا به دنبال گمشده ای هستند.

وی ادامه داد: موفقیت هایی را که در انتخابات به وجود آمد، نوعی تکامل طبیعی می دانم، یک نوع تکاملی که اتفاق افتاده است و بر اساس دیدگاه حکمت متعالیه نمی شود بین فعل الهی و رویدادهای که در جامعه بشری اتفاق می افتد یا رویدادهای که در طبیعت رخ می دهد دوگانگی برقرار کرد و این ها حقیقت هستند.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: ما یک گام بالاتر آمدیم و لطف خداوند شامل حال ما شده و ما به عنوان مردم آماده شدیم که این لطف را بپذیریم که برگردیم به مبانی اسلام تا دولتی با نگاه عمیق و ریشه ای، خدمت گذار و فسادگریز بر پا شود.

علم الهدی اظهار داشت: برپایی دولت به دست یک شخص یا چند شخص نیست؛ بلکه به دست مردم اتفاق می افتد و این مردم هستند که فسادگریزی و برپایی عدالت را برعهده دارند و مردم هستند که حکومت را بر پا می کنند.

امیدوارم نخبگان اندیشه ای همراه با نخبگان سیاسی و نخبگان اقتصادی هر کدام تکلیف و وظایف خود را به عنوان طبقاتی از مردم انجام دهند و در آن طرف هم گروه های متنوع مردم، پژوهشگران، محققان، جوانان، بانوان، افراد کارآفرین و افراد خلاق همه با هم دست به دست هم این دولت را برپا کنند.

نخستین نشست از سلسله جلسات تخصصی "فصل تحول" با عنوان "دولت سیزدهم؛ گفتمان عدالت و جمهوریت" با هدف تبیین گفتمانی از دولت آیت الله سید ابراهیم رییسی در آغاز گام دوم انقلاب اسلامی و با حضور اساتید برجسته حوزه و دانشگاه توسط موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد.

ولایت مداری در رابطه دولت و ولایت، جریان شناسی سیاسی، دولت تحول و کارآمدسازی،دولت مردمی وگام دوم انقلاب اسلامی، مأموریت های دولت مردمی و کارویژه های آن، نظریه مقاومت و دولت مردمی، دولت و الگوی پیشرفت در گام دوم انقلاب، سرنوشت نظریه نوسازی و مدرنیزاسیون در دولت مردمی، دولت مردمی و وفاق ملی، موقعیت تاریخی دولت مردمی، وضعیت شناسی استقراردولت مردمی، سازوکارهای مردمی سازی حکمرانی در دولت مردمی و سرمایه اجتماعی و امید در دولت مردمی از محورهای این نشست علمی است.

باید از عدالت حقوقی به عدالت فقهی گذر کرد حجت الاسلام احمد رهدار استاد حوزه و دانشگاه گفت: باید برای تحقق عینی عدالت، از عدالت حقوقی به عدالت فقهی گذر کرد.

وی افزود: معتقد هستم که حقوق به رغم ادعای حقوقدانان و تلاش درخوری که در ایران برای پیوند حقوق و فقه صورت گرفته، حقوق کماکان علمی سکولار است.

اما تمام ماموریت هایی که دانش حقوق برای خود تعریف کرده از جمله وظایف ذاتی علم فقه است.

اگر این را در مقام ادعا دوستان از من بپذیرند، دلالت عینی اش را در عمل خواهند دید و مشاهده خواهند کرد که بسط حقوق در کشور ما چیزی جز سرعت بخشیدن به سکولاریزه کردن جامعه نبوده است.

این استاد حوزه و دانشگاه توضیح داد: عدالت حقوقی چه مشکلاتی دارد که هم اکنون در بستر جمهوری اسلامی هرکجا خواستیم سراغ عدالت برویم، از ظرفیت های حقوق برای عدالت استفاده می کنیم و روی این موضوع مانده ایم.

قبل از توضیح این مطلب به اختصار به سه نکته اشاره می کنم مبنی بر اینکه حقوق به رغم ادعایی که حقوقدانان مطرح کرده اند که تلاشی درخور در ایران برای پیوند حقوق و فقه حقوق صورت گرفته، اما همچنان یک علم سکولار است.

وی افزود: تمام ماموریت هایی که دانش حقوق در جهان امروز برای خود تعریف کرده، همه آن ها جزو ماموریت های ذاتی است.

کار علم حقوق تنظیم روابط انسان ها با یکدیگر و انسان ها با نهادها و انسان ها با حکومت ها است و تمام این وظایف، وظایف ذاتی علم فقه است و حالت عینی آن در صحنه عمل این است که گسترش حقوق در ایران همزمان به معنی تسهیل و سرعت بخشی به وضعیت سکولار جامعه است.

نخستین نشست از سلسله جلسات تخصصی " فصل تحول" با عنوان " دولت سیزدهم : گفتمان عدالت و جمهوریت"با هدف تبیین گفتمانی از دولت آیت الله سید ابراهیم رییسی در آغاز گام دوم انقلاب اسلامی و با حضور اساتید برجسته حوزه و دانشگاه توسط موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد.

ولایت مداری در رابطه دولت و ولایت، جریان شناسی سیاسی، دولت تحول و کار آمد سازی،دولت مردمی وگام دوم انقلاب اسلامی، مأموریت های دولت مردمی و کارویژه های آن، نظریه مقاومت و دولت مردمی، دولت و الگوی پیشرفت در گام دوم انقلاب، سرنوشت نظریه نوسازی و مدرنیزاسیون در دولت مردمی، دولت مردمی و وفاق ملی، موقعیت تاریخی دولت مردمی، وضعیت شناسی استقراردولت مردمی، سازوکارهای مردمی سازی حکمرانی در دولت مردمی و سرمایه اجتماعی و امید در دولت مردمی از محورهای این نشست علمی است.


کلید واژه ها: دانشگاه شهید بهشتی - عضو هیات علمی - علوم تربیتی - شهید بهشتی - روانشناسی - علم الهدی - هیات علمی - انتخابات - عضو هیات - دانشگاه - دانشکده - تربیتی - شعار - علوم - علوم انسانی - مشکلات کشور - جمیله - بهشتی - هیات - شهید - علمی - مردم - دولت - ابراهیم - همسالان - نخستین - موفقیت - متناسب - یکشنبه - مشکلات

آخرین اخبار سرویس:
«آب» تحفه ای برای روستاهای مرزی و محروم/ بهره مندی 2525 خانوار از خدمات «نذر آب 4» در خراسان جنوبی

«صدف» دانشجویان کرمانشاه را توانمند می کند/ ورود جدی صنعتگران در حمایت از استارت آپ ها

نامه یک بازنشسته به وزیر کار/ زودتر دائمی شدن همسان سازی تصویب شود

ادعای کذب دولت روحانی درباره ارتباط واکسن به FATF برملا شد

امیر سرتیپ نصیرزاده، جانشین رییس ستاد کل نیروهای مسلح شد

امیر سرتیپ نصیرزاده جانشین رییس ستاد کل نیرو های مسلح شد

امیر سرتیپ نصیرزاده، جانشین رییس ستاد کل نیروهای مسلح شد

جزییاتی از طرح جدید مجلس برای تعیین تکلیف سربازان فراری

معاون جدید گردشگری منصوب شد

بانوان طلبه چهار محال و بختیاری سال تحصیلی جدید را آغاز کردند + عکس

آیت الله رجایی دچار سانحه شد

محسنی اژه ای: خدمات قضایی باید با ارزانترین قیمت به مردم ارائه شود

امیر نصیرزاده، جانشین رییس ستاد کل نیروهای مسلح شد

گزینه احتمالی ریاست جدید صداوسیما

جانشین رییس ستاد کل نیرو های مسلح مشخص شد

ثبت نام 3500 فارسی برای اربعین/1900نفر به عراق اعزام می شوند

«رییس حوزه ریاست» و «معاون اجرایی» جدید مجلس منصوب شدند

فرصت تا 2024 - راه شانگهای باید هموارشود

حمایت همه جانبه مجلس شورای اسلامی از آموزش و پرورش

خداحافظی صادق لاریجانی با مجمع تشخیص؟

پیام انتصاب باقری کنی؛ مسیر مذاکرات هسته ای به کدام سو خواهد رفت؟

اعزام 149 نفر به مرخصی پایان حبس در ندامتگاه دماوند/ آزادی 14 زندانی در جریان بازدید رییس دادگستری تهران در پی دستور رییس قوه قضاییه

سامانه ثبت درخواست نقل و انتقال قضات راه اندازی می شود

دروس خاج فقه اقتصادی و پزشکی در حوزه خراسان دایر است

تدوین طرح واردات خودرو با هدف تنظیم بازار

جانشین رییس ستاد کل نیرو های مسلح تعیین شد

انتصابات جدید قالیباف در مجلس

آزادراه خرم آباد ـ بروجرد مشکل خاصی ندارد

از برپایی نمایشگاه بزرگ یاد حماسه تا اجرای ویژه برنامه آبروی محله در منطقه 15

شرایط کاهش کرونا در خراسان رضوی پایدار نیست

مرکز جدید تزریق واکسن در مصلای جمعه بوشهر راه اندازی شد

بازدید رییس حوزه قضایی رابر کرمان از کلانتری مرکزی

خدمات قضایی باید با ارزان ترین قیمت به مردم ارائه شود/ دنبال تصدی گری در دفاتر خدمات قضایی نیستیم

تصاویر ترافیک عجیب در گردنه حیران

ابوالقاسم سلیمانی دبیر هفته ملی کودک شد

اضلاع سه گانه تقوای علمی

اجرای 154 عنوان برنامه در هفته دفاع مقدس در آذربایجانغربی

«نصیرزاده» جانشین رییس ستاد کل نیرو های مسلح شد

توزیع 8 هزار سبد معیشتی و 230 هزار پرس غذا در بین نیازمندان ایلام

احیای فرهنگ دفاع مقدس با برنامه های تکراری میسر نمی شود/ نیاز به کار جهادی در عرصه فرهنگی داریم

خداحافظی صادق لاریجانی با مجمع تشخیص؟

تجربه دو شکست اصلاح طلبان

معرفی کتاب تقریبی-101|کتاب «لمحات من فکر بعض الشخصیات التقریبیه»

سفرهای دلگرم کننده مسئولان

«صاحب قلم» با تدریس بهروز افخمی و جلیل سامان برگزار شد

شهردار مشهد: هیچ محدودیتی برای همکاری با حوزه علمیه وجود ندارد

سرانجام طرح آزادسازی واردات خودرو چه می شود؟

6شهر خراسان رضوی؛ متقاضی برپایی نماز جمعه

دو مرگ قطعی و دو مرگ مشکوک به کرونا در سمنان

رشیدی کوچی: فشار حداکثری اگر عامل خارجی داشت، شریک داخلی نیز داشته است

وظیفه جدی دولت، نظارت بر این فرایند و کاهش واسطه ها و حل مشکلات تولیدکنندگان است

فرصت های ازدست رفته در اجرای طرح ملی چشمه نور ایران

یک حلقه 5 هزار نفری از طرفداران چین در انتخابات هنگ کنگ رای می دهند

نا به سامانی وضعیت معیشتی هنرمندان در گیلان/ بستر فعالیت های هنری فراهم نیست

سرنوشت نامشخص سفارتخانه های افغانستان در دیگر کشورها

ویدیو / از امپراتوری مدوف چه می دانید + زیرنویس فارسی

کیهان نوشت: قطار شانگهای و ایستگاه اقتصاد ایران

استخدام نیرو در تهران از سراسر ایران شرکت

آخرین وضعیت طرح شفافیت آرای نمایندگان در مجلس/ طرح به صورت عادی بررسی می شود

چطور می تونید این همه دروغ بگید!

امیر سرتیپ نصیرزاده جانشین رییس ستاد کل نیرو های مسلح شد

استخدام کار در منزل دوره کاری کل کشور

4 دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی کازرون در رویداد صنایع خلاق برتر شدند

امیر نصیرزاده جانشین رییس ستاد کل نیرو های مسلح شد

استاندار اجاره ای، دولت را تضعیف می کند

دستورات ویژه حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای برای ارتقاء خدمات الکترونیک قضایی/ خدمات قضایی باید با ارزانترین قیمت به مردم ارائه شود

امیر نصیرزاده جانشین رییس ستاد کل نیرو های مسلح شد

تذکر استاندار خوزستان به مدیران/ بساط کلنگ زنی ها را جمع کنید/نه افتتاحیه نه اختتامیه، کار مردم را حل کنید

طرح تسهیل مجوز های کسب وکار؛ زمینه ساز تحقق شعار «تولید؛ پشتیبانی ها، مانع زدایی ها»

فرصت های ازدست رفته در اجرای طرح ملی چشمه نور ایران

پرواز های فرودگاه رشت، 28 شهریور 1400

حمید صفت دوباره محاکمه شد!

مقاوم سازی روستایی، مصداق بارز خدمت به انقلاب است/ تجربه بازسازی مناطق زلزله زده میانه و سراب مکتوب شود

قانون شفافیت برای تمام ارکان های نظام اجرایی شود

استاندار اجاره ای، دولت را تضعیف می کند

فوری/ فرمانده بلندپایه ارتش، جانشین سرلشکر باقری شد

جلسه ستاد راهبری اجرای سند تحول قضایی

دستورات ویژه حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای برای ارتقاء خدمات الکترونیک قضایی: نگاه دفاتر خدمات قضایی باید خدمت محور باشد؛ نه تعرفه محور/ خدمات قضایی باید با ارزانترین قیمت به مردم ارائه شود

برای بازگشایی مدارس و دانشگاه ها هیجان زده عمل نکنید

مذاکره مجلس با دولت برای رتبه بندی معلمان

«نذر آب» تحفه ای برای روستاهای مرزی و محروم/ بهره مندی 2525 خانوار از خدمات «نذر آب 4» در خراسان جنوبی

ورودی های ذهن و زندگی خود را نیمه باز بگذارید

2 انتصاب جدید قالیباف در مجلس شورای اسلامی

وزیر کار با دو وزارتخانه تاجیکسان قرارداد همکاری امضا کرد

تفاهم همکاری گردشگری بین ایران و تاجیکستان امضاء شد

میرزایی: استاندار جدید صنایع هایتک را توسعه دهد

کلانشهر اراک برهوت سیاست ها و فعالیت های فرهنگی راهبردی است

ادامه مذاکرات نخست وزیر مراکش برای تشکیل کابینه

دو حکم جدید قالیباف در مجلس برای حلقه مدیران نزدیکش در دوره شهرداری

عضویت در سازمان شانگهای ما را از تلاش برای رفع تحریم ها و رعایت استانداردهای مالی بی نیاز نکرده است/ چانه زنی برای عضویت در این سازمان توسط د ولت های قبل انجام شده است

جایگاه والای نماز در کلام امام کاظم(ع)

آغاز به کار دومین دوره کنگره ملی شعر و داستان امر به معروف و نهی از منکر در ساوجبلاغ

مزایای عضویت دائم ایران در سازمان همکاری شانگ های با اشاره به ایجاد ظرفیت های بالقوه برای منطقه آزاد ماکو

عکس مهناز افشار با تیپ کلاسیک!

احتمال تعریف پول واحد بین کشورهای عضو پیمان شانگهای

امیر سرتیپ نصیرزاده، جانشین رییس ستاد کل نیروهای مسلح شد

قالیباف حکم دو انتصاب جدید در مجلس را امضا کرد

«نذر آب» تحفه ای برای روستاهای محروم/ بهره مندی 2525 خانوار از خدمات «نذر آب 4» در خراسان جنوبی

شورای امنیت رهبران سومالی را به مذاکره خواند

اندیشمندان مسلمان باید آرا خود را با یکدیگر تطبیق دهند

همسر ابراهیم رییسی: مردم در انتخابات اخیر نشان دادند به دنبال گمشده ای هستند

همسر ابراهیم رییسی: مردم در انتخابات اخیر نشان دادند به دنبال گمشده ای هستند