موضوعات داغ: - علامه حسن زاده آملي - نشست هاي خبري - جام جهاني فوتسال - امير عابدزاده - سازمان هاي بين المللي - پياده روي اربعين - خدمات پس از فروش - همسر مهدي قائدي - شاعر پاكستاني - سرمايه گذاران - سفارت آمريكا در ايران - محمدعلي كشاورز - لئاندرو پادواني - بين المللي سازي دانشگاه ها - كمك هاي مومنانه - سازمان فاوا شهرداري - بزلانه - تيم مقاومت - كرايه خودرو - 21 سري - تنظيم بازار مرغ - روزهاي كودكي - موزه پزشكي

مطالب مرتبط:
شورای پنجم شهر فروشی را تقریباً متوقف و از آلودگی بیشتر هوا جلوگیری کرد
شورای پنجم شهر فروشی را تقریباً متوقف و از آلودگی بیشتر هوا جلوگیری کرد
شورای پنجم شهر تهران نماد شفافیت بود
نتیجه انتخابات شورای اسلامی شهر در آبادان تأیید نهایی شد
توصیه های رییس شورای شهر اصفهان در آخرین جلسه علنی به منتخبان شورا
-167 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 10 مرداد 1400 ساعت 11:552021-08-01سياسي

حق شناس: شورای پنجم شهر فروشی را تقریباً متوقف کرد


رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران گفت: این شورا با هدف شهر انسان محور و شهر پاک، شهر فروشی را تقریباً متوقف کرد.

از تخریب باغ ها جلوگیری و به زد و بند ها و فساد های چند هزار میلیاردی پاسخ رد داد.

- جامعه 24" - محمد جواد حق شناس در جریان جلسه سیصد و پانزدهم شورای شهر تهران در نطق پیش از دستور خود گفت: دوره پنجم شورای شهر تهران به پایان رسیده است این شورا با فهرست امید و شعار های شهر انسان محور، شهر پاک شهر زیست پذیر، شهری برای همه و مبارزه گسترده با فساد و شهر فروشی کار خود را آغاز کرد.

او ادامه داد: در طول چند دهه، رویکرد مدیریت شهری تهران بر آن بود که با صدور مجوز ساخت و ساز های نامحدود و گسترده به بهانه پاسخ به تقاضای مسکن با کسب درآمد های کلان و البته استقراض از بانک ها و فروش اوراق قرضه در عمل با فروش زمین و آسمان شهر، نسبت به توسعه کالبدی شهر اقدام کند.

حق شناس با بیان اینکه پل ها، تونل ها و اتوبان هایی ساخته شد و در حوزه مترو نیز پیشرفت های نسبتا خوبی صورت گرفت، اظهار کرد:، اما در برآیند کلی نتایج در حد مطلوب شکل نگرفت.

ساخت تونل ها، پل ها و اتوبان ها، ترافیک و آلودگی هوای شهر را کاهش نداد وحال مردمان شهر را خوب نکرد.

ساخت و ساز های گسترده نه فقط منجر به کاهش قیمت مسکن نشد بلکه قیمت ها نجومی شده و سر به فلک کشید.

بیشتر بخوانید: اصولگرایان نمی توانند منکر بدهی های دوره های قبلی شهرداری تهران شوند" رییس کمسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران اضافه کرد: جمعیت شهر و عرض و طول و ارتفاع شهر به دلیل همین سیاست ها در حد انفجار افزایش یافت و باغ های قدیمی شهر برای ساخت و ساز ها نابود شد.

آب و هوای شهر روز به روز آلوده تر و ترافیک نیز سنگین تر شد.

حق شناس با بیان اینکه بافت اجتماعی و آسایش و ایمنی در بسیاری از محلات شهر فدای توسعه کالبدی شهر وساخت وساز ها شد، گفت: این رشد نامتوازن بستر مناسبی هم برای رشد فساد در مدیریت شهری در فقدان هر نوع شفافیت را فراهم آورد و همچنین محیط زیست شهروندان و مدیریت شهری را همزمان با چالش های بزرگی روبرو ساخت.

او خطاب به شهروندان تهرانی گفت: می دانید اکنون که بخش بزرگی ازشهروندان بویژه جوانان شما چالش مسکن دارند، حدود 500 هزار خانه خالی در تهران وجود دارد؟ از خود بپرسید 65 هزار میلیارد تومان بدهی و حداقل معادل همان مبلغ درآمد شهر در کجای شهر هزینه شده بود.

حتی با دلار میانگین 1500 تومان بین سال های 84 تا 96 با فرض صرف 13 هزار میلیارد تومان مبلغی معادل 90 میلیارد دلار به نام شهر هزینه شده است.

حق شناس اضافه کرد: آیا آنچه در شهر ساخته شده است با این مبلغ تناسبی دارد؟ آیا میدانید کل هزینه کرد مدیریت شهری دوره پنجم بر فرض تحقق کل بودجه چهار سال با دلار میانگین 25 هزار تومان کمتر از 5 میلیارد دلار است؟ رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران با اشاره به ویژگی های شهر انسان محور گفت: شهر انسان محور، شهری است که در آن سلامت و کیفیت و ارزش های زندگی فردی، اجتماعی و فرهنگی شهروندان فدای ساختمان ها و خودرو ها نمی شود.

شهر پاک، شهری است که برای کسب درآمد های کلان آب، هوا، زمین، آسمان، محیط زیست و بافت محلات و ارزش های فرهنگی و اجتماعی شهر فروخته نمی شود و همه سرمایه های تجدید ناپذیر فدای ساختمان، ماشین و فساد مدیریت شهری نمی شود.

او افزود: آری این شورا با هدف شهر انسان محور و شهر پاک، شهر فروشی را تقریباً متوقف کرد از تخریب باغ ها جلوگیری کرد، به زد و بند ها و فساد های چند هزار میلیاردی پاسخ رد داد.

آب و هوا را آلوده تر نکرد، بدهی های شهر را کاهش داد، آسیب های اجتماعی و فرهنگی شهر را افزایش نداد.

حق شناس با اشاره به گام های برداشت شده در در حوزه هوشمندسازی و شفافیت گفت: نگه داشت شهر در طول چهار سال با وجود همه کمبود ها و مشکلات هیچ گاه مختل نشد، مردم را صاحب اصلی شهر دانست و همه جلسات خود را علنی و در حضور خبرنگاران و اصحاب رسانه برگزار گرد و هیچ تصمیم محرمانه ای را اتخاذ نکرد.

او ادامه داد: شورای شهر پنجم با وجود همه کارشکنی ها و فشار ها و با وجود معضلات بدهی و هجوم چند هزار طلبکار چندساله، تورم نیروی انسانی، فساد و نابسامانی به جامانده از گذشته، با وجود کاهش شدید درآمد ها به دلیل توقف شهر فروشی، با وجود مشکلات کلان اقتصادی ناشی از تشدید تحریم ها و افزایش تورم و کاهش شدید ارزش پول ملی و با وجود آثار زیان بار ناشی از وقوع پاندمی کرونا، علیرغم وعده های برخی، در باتلاق شهرداری غرق نشد و در جهات عدیده ای موفق بود، هر چند که این توفیق با انتظارات مردم و بدنه اصلاح طلب و اعضای این شورا از خود فاصله بسیاری داشت.

او اضافه کرد: هر چند واقعیت های کناره گیری آقای محمد علی نجفی اولین شهردار، بازنشستگی ویژه آقای محمد علی افشانی دومین شهردار و بدعهدی ها و ناکارآمدی ها ی سومین شهردار منتخب توسط این شورا تاسف بار است که در مجال مناسب به آن پرداخته خواهد شد.

حق شناس در ادامه گفت: وقتی نمی گذارند شهرداران منتخب کار کنند، هیچ کمکی حتی آنچه را که قانون بر عهده اش گذاشته را به مدیریت شهری نمی کند و در یک رفتار شگفتی ساز از دعوت شهردار برای حضور در جلسات دولت خودداری می نماید یا مقامات عالی حتی از دیدار های تشریفاتی سالانه با منتخبان میلیونی مردم خودداری می ورزند.

عضو شورای شهر تهران اضافه کرد: نمایندگان مجلس به ناروا به تحقیق و تفحص در حوزه شهرداری رای مثبت نمی دهند یا شهرداری پس از انتخاب دچار توهم شگفتی آور و رقت بار خود بزرگ بینی می شود، به مردم و کسانی که به او اعتماد کرده اند پشت می کند و پنجه بر صورت دموکراسی و شورای شهر می کشد، به تعهدات خود عمل نمی کند، بیشتر مدیران خود را نه بر اساس شایستگی و نه همسو با سیاست های شورا و رای مردم بلکه بر اساس رفاقت و مناسبات شخصی برمی گزیند، به جای تعامل، تقابل با شورا را در دستور کار خود و مدیرانش قرار می دهد و بی توجهی به مصوبات و نظرات شورای شهر منتخب مردم که او را شهردار کرده است را پیشه خود می سازد.

انتقادات و پیشنهاد های به حق اعضای شورای شهر را به ناروا سهم خواهی اعلام می کند و شورای شهر نیز به دلیل پاره ای از مصلحت ها سکوت پیشه می کنند و دم بر نمی آورند، شوربختانه فرصت ها می سوزد و حقوق مردم تضییع می شود.

او افزود: آری دموکراسی فقط نوشتن قانون اساسی و تدوین قوانین مترقی نیست، بلکه لازم است مردان و زنان باورمندی که به مردم و نهاد های برخاسته از آن وفا دارند و احترام می گذارند بر مسند امورقرار گیرند و بر عهد و سوگندی که یاد کرده اند پایداری کنند.

وقتی کارگزاران ناتوان و نا باور به رای مردم و نهاد های مردمی که جایگاه و مسند خود را مدیون رای و اعتماد مردم و نهاد های دموکراتیک هستند به جای وفاداری و تعهد به برنامه های شورا منویات و منش های شخصی خود را دنبال می کنند دیگر جایی برای دموکراسی و موفقیت مورد انتظار نهاد های برخاسته از آن نخواهد بود.

او با بیان اینکه باوجود همه این مشکلات، حوزه فرهنگی و اجتماعی این شورا توانست با رویکرد توسعه پایدار، و حفظ ارزش ها و منابع فرهنگی و اجتماعی شهر را در دستور کار خود قرار دهد اظهار کرد: احکام و شاخص های سطوح اول تا سوم سند عملیاتی برنامه سوم را در حوزه فرهنگی و اجتماعی برای اولین بار درکشور بر اساس پایداری فرهنگی و اجتماعی تدوین و تصویب و جهت اجرا ابلاغ و بخشی از آن را در بودجه سالیانه لحاظ کند.


کلید واژه ها: شورای شهر تهران - شهر انسان محور - شهر تهران - شهر فروشی - شورای شهر - شورا - تهران - فروش - شورای - حق شناس - مدیریت شهری تهران - محمد جواد حق شناس - فروشی - نطق پیش از دستور - کمیسیون فرهنگی - شهر پاک - گسترده - رییس کمیسیون - مدیریت شهری - متوقف - انسان - فروش اوراق - شورای پنجم - ساخت و ساز - صدور مجوز - فروش زمین - کسب درآمد - میلیاردی - محور - شهری

آخرین اخبار سرویس:
«حزب سوسیال دموکرات» پیروز نهایی انتخابات پارلمانی آلمان شد

اعمال روز اربعین

اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل و مسایل منطقه غرب آسیا

تاریخچه شکل گیری زیارت و پیاده روی اربعین / از جابر بن عبدالله انصاری تا امروز

ابراز علاقه مندی وزیر خارجه استونی برای تقویت مناسبات دوجانبه با ایران

دولت یارانه کالاهای اساسی را یک بار برای همیشه تعیین تکلیف کند/ تجربه تلخ بی عملی دولت روحانی در بازار

فراهم شدن شرایط آموزش حضوری دروس مهارتی هنرستان کشاورزی یاسوج

استخدام کارشناس استقرار نرم افزارهای سازمانی همکاران سیستم در تهران

جانشین احتمالی مرکل مشخص شد

رازی که در عدد 40 نهفته است

غریب آبادی: گزارش آژانس اتمی درمورد دوربین های مجتمع تسای کرج دقیق نیست

زائران اربعین در بازگشت از خطوط هوایی استفاده کنند

توصیه جانشین فرماندهی سپاه استان اصفهان به جوانان: هر کجا هستید با یک شهید دوست شوید

رونمایی از 5 عنوان کتاب دفاع مقدس در مراغه

هیچ مانعی محبت امام حسین (ع) را در قلوب محبان اهل بیت(ع) سرد و کم رنگ نمی کند

برگزاری مراسم یادواره شهدای روحانی خراسان در روز سه شنبه

باغ موزه دفاع مقدس همدان به روایت تصویر

یک پیشنهاد مهم به آقایان نماینده

فتوای رهبری درباره برهنه شدن در عزاداری ها

احضار یک مدیرکل و تعدادی از مدیران کرمانی در پی قصور در حفاظت از اراضی ملی/331 مورد اعلام جرم علی متصرفان غیرقانونی اراضی ملی و دولتی

نخست وزیر عراق: هرکس به دنبال اصلاح و تغییر است در انتخابات تلاش کند

غریب آبادی: گزارش جدید مدیرکل آژانس دقیق نیست

آخرین اخبار از مرز مهران| فراهم سازی زیرساخت ها در مرز؛ مسئولان با خدمات دهی به موقع از تجمع زائران جلوگیری کنند

مزار شهدای گمنام میدان امام حسین (ع) در قلب طهران غبارروبی شد

جزییات برگزاری مراسم راهپیمایی جاماندگان اربعین در تهران

اعلام مسیر های راهپیمایی اربعین حسینی در کهگیلویه و بویراحمد

اعلام فهرست کارگاه های آموزشی جشنواره34 کودک

پیام وزیر خارجه گرجستان به امیرعبداللهیان

پیاده روی جاماندگان اربعین 1400 در تهران

گزارش آژانس درباره مجتمع تسای کرج دقیق نیست

تجلیل از 22 بسیجی در خراسان جنوبی

چه خودروهایی وارد ایران می شوند؟

آغاز پیاده روی جاماندگان اربعین 1400

برگزاری نشست «جایگاه مولفه قومیت در بازتاب هویت ملی در ادبیات داستانی»

نماینده ولی فقیه در کاشان درگذشت علامه حسن زاده آملی را تسلیت گفت

واکنش غریب آبادی درباره گزارش مدیر کل آژانس درباره مجتمع تسا کرج

از تیرباران تا زیارت کربلا

اربعین است و ...؛ سروده حضرت آیت الله صافی گلپایگانی

امام جمعه اصفهان: انجمن ها و اصناف پل ارتباطی خوبی میان مردم و مسئولان هستند

پیام تسلیت نماینده ولی فقیه در مازندران/ اعلام پنج روز عزای عمومی در استان

تحریرات و سخنان علامه حسن زاده، منبعی سرشار از معارف و معالم برای بشریت

دیدار رییس پارلمان عراق با مقام اماراتی

رادیان رسا | از آخوند انقلابی تا آخوند انگلیسی

ششمین سالگرد شهادت سرلشگر شهید حاج حسین همدانی برگزار می شود

به حاشیه نشین های مشهد رسیدگی شود

سلام بر حسین جهان را فراگرفت / پیچیدن بوی کربلا در پایتخت ایران

امام جمعه زاهدان: حوزه های علمیه سیستان و بلوچستان به حمایت کشوری نیاز دارند

یادواره شهدای روحانی خراسان سه شنبه برگزار می شود

نمایشگاه شب های حماسه در قم

استخدام مسئول دفتر مدیر عامل با بیمه در کلینیک حفاظتی مددیان در مازندران

اربعینی بمانیم، نه اربعینی بشویم؛ نوشتاری از حجت الاسلام نیما ارزانی

پیاده روی جاماندگان اربعین حسینی در سمنان برگزار می شود

استخدام کارشناس سیستم ها و روش ها و کارشناس کنترل پروژه در تهران

لاییک های اروپا در اربعین

فهرست پروازهای فرودگاه اصفهان در پنجم مهر 1400

دفاع مقدس؛ ریشه اقتدار دفاعی و امنیتی ایران/ انسجام ملی به اندازه قدرت موشکی بازدارندگی ایجاد کرده است

استاندار آینده اصفهان پشت میز نشین نباشد

نحوه امدا رسانی به آبادان در زمان حصر این شهر

شهید ناصر سراغی: ای مردم روزی خون شهدا راه کربلا را باز خواهد کرد

ببینید | روایتی جالب از اتفاقاتی شگفت انگیزی که فقط در یک چشم بهم زدن رخ می دهند

استخدام استاد مجرب زبان انگلیسی در آموزشگاه زبان انگلیسی نورعلم در تهران

به 3 دلیل آزادسازی واردات خودرو قطعی است

5 مهر؛ در تاریخ چه گذشت؟

افزایش تعرفه گاز صنایع فلزی ، فقط شامل شرکت های فولادی است

نماینده مجلس : کارخانه های سیمان دهدشت و فسفات چرام احیا می شود

اربعین، نماد یا نهاد

نقش بانوان در عمق بخشی به مکتب شهید سلیمانی در اربعین

وعده راه اندازی فولاد ازنا ظرف یک ماه آینده

اسرار روز چهلم

اربعین حسینی؛ به تو از دور سلام

اجتماعات حسینی در دل مستکبران وحشت ایجاد می کند

جدول پخش برنامه های صدا و سیمای جهانبین 5 مهر 1400

انتخابات آلمان؛ رقیب حزب مرکل با اختلاف اندک پیشتاز است

انتخابات آلمان؛ رقیب حزب مرکل با اختلاف اندک پیشتاز است

وجود قانونی جامع با پرداختن به جزییات وظایف ضابطین کارگشا است

نقش حواریون انقلاب در دفاع مقدس

سردار هور ، فرمانده سِری ترین قرارگاه جنگ + فیلم

حل مشکل آسیب های اجتماعی در تهران نیازمند همکاری همه جانبه است

وجود قانونی جامع با پرداختن به جزییات وظایف ضابطین کارگشا است

حدیث روز | زیارتی که یکی از نشانه های مؤمن است

نجات زندگی آبزیان، نیازمند پایش مستمر دریاهاست

ببینید | مبارزه جانانه دو پرنده بر سر شکار یک مارمولک نگون بخت!

روضه اربعین از زبان مرحوم علامه حسن زاده آملی + صوت

چگونه از بیدار شدن در نیمه شب جلوگیری کنیم؟

ام سلمه ؛ یکی از بانوان نهضت امام حسین(ع)

شهردار الشتر انتخاب شد

نمازی: تغییر همه مدیران میدان را برای فرصت طلبان فراهم می کند

آیت الله جوادی آملی رحلت علامه حسن زاده آملی را تسلیت گفت

مشق عاشقی در قطعه ای از بهشت بهشهر در عمود آخر+ فیلم و عکس

نمازی: تغییر همه مدیران میدان را برای فرصت طلبان فراهم می کند

اهمّیّت اربعینِ اوّل این بود که رسانه پُرقدرت عاشورا است

استخدام حراست و نگهبان

«حسین (ع)» قطب نمای آزادگان و آزادی خواهان جهان

نکاتی مهم برای پیاده روی اربعین از بیان حضرت امام صادق(ع)

آیین عزاداری اربعین حسینی (ع) در پایتخت سوئد برگزار شد

دستور رییس جمهور به وزارت کشور برای تسهیل بازگشت زائران اربعین

تعبیر دیدن آتش در خواب

خادمان آستان قم در تکاپوی خدمت به زائران اربعین

غریب آبادی: گزارش جدید مدیرکل آژانس دقیق نیست

واکنش ایران به گزارش آژانس درمورد دوربین های مجتمع تسای کرج

حق شناس: شورای پنجم شهر فروشی را تقریباً متوقف کرد

حق شناس: شورای پنجم شهر فروشی را تقریباً متوقف کرد