مطالب مرتبط:
مجلسی که نمی داند اولویت ها چیست
علائم اولیه کووید 19 براساس گروه سنی چیست؟
اولویت بندی واکسیناسیون دانشجویان اعلام شد
حمایت از کسب و کارهای خرد اولویت مدیریت شهری مشهد است
تعیین حدود اختیارات و وظایف، اولویت اصلی در تفکیک وزارت راه و شهرسازی
-103 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 10 مرداد 1400 ساعت 10:502021-08-01سياسي

مجلسی که نمی داند اولویت ها چیست


چرا طرح « صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی» ذیل اصل 85 قانون اساسی قرار گرفت اما طرح ها و لوایح دیگر نه مجلسی که نمی داند اولویت ها چیست طبق اصل 85 قانون اساسی سمت نمایندگی قائم به شخص است و قابل واگذاری به دیگری نیست.

- " :روز چهارشنبه هفته گذشته بود که به یکباره خبر آمد در شرایطی که مشکلات ریز و درشت کشور را احاطه کرده است، طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی که با مخالفت های گسترده ای در جامعه همراه شده به صحن علنی مجلس رسیده و با رای نمایندگان، ذیل اصل 85 قانون اساسی قرار گرفته است.

این خبر اذهان عمومی را در شوک فرو برد چرا که افکار عمومی معضلات دیگری را اولویت رسیدگی نمایندگان مجلس می دانستند که حالا مشخص است مجلس شورای اسلامی با 280 نماینده مردمی اولویتی برای آن معضلات قائل نیست.

اولویت دهی به طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و قرار دادن آن ذیل اصل 85 قانون اساسی سوالی را در اذهان عمومی به وجود آورد و آن هم این بود که چرا در ادوار گذشته لوایح مهمی که از قضا لازمه جامعه هم بوده اند در این درجه از اولویت قرار نگرفته اند؟ لوایحی مثل منع خشونت علیه زنان که سالهاست در پیچ و خم های مجلس، دولت، قوه قضاییه و شورای نگهبان گیر کرده است و هنوز هم به تصویب نرسیده، آن هم در شرایطی که یکی از ملزومات جامعه امروز به شمار می آید، چرا هیچ وقت ذیل اصل 85 قانون اساسی قرار نگرفت؟ یا چرا هیچ وقت این اولویت به لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان که سالها در بن بست های مختلف قرار گرفته بود داده نشد؟ آیا نمایندگان در ادوار گذشته کوتاهی کرده اند؟ چه زمانی یک طرح و لایحه ذیل اصل 85 قانون اساسی قرار می گیرد؟ ‏nاصل 85 قانون اساسی چه می گوید؟ طبق اصل 85 قانون اساسی سمت نمایندگی قائم به شخص است و قابل واگذاری به دیگری نیست.

مجلس نمی تواند اختیار قانونگذاری را به شخص یا هیئتی واگذار کند ولی در موارد ضروری می تواند اختیار وضع بعضی از قوانین را با رعایت اصل هفتاد و دوم به کمیسیون های داخلی خود تفویض کند، در این صورت این قوانین در مدتی که مجلس تعیین می نماید به صورت آزمایشی اجرا می شود و تصویب نهایی آنها با مجلس خواهد بود.

همچنین مجلس شورای اسلامی می تواند تصویب دائمی اساسنامه سازمانها، شرکتها، موُسسات دولتی یا وابسته به دولت را با رعایت اصل هفتاد و دوم به کمیسیونهای ذیربط واگذار کند و یا اجازه تصویب آنها را به دولت بدهد.

در این صورت مصوبات دولت نباید با اصول و احکام مذهب رسمی کشور و یا قانون اساسی مغایرت داشته باشد، تشخیص این امر به ترتیب مذکور در اصل نود و ششم با شورای نگهبان است.

علاوه بر این، مصوبات دولت نباید مخالفت قوانین و مقررات عمومی کشور باشد و به منظور بررسی و اعلام عدم مغایرت آنها با قوانین مزبور باید ضمن ابلاغ برای اجرا به اطلاع رییس مجلس شورای اسلامی برسد.

در این اصل تاکید شده که در شرایط ضروری مجلس می تواند اختیار وضع بعضی از قوانین را با رعایت اصل هفتاد و دوم به کمیسیون های داخلی خود تفویض کند، حال سوال اینجاست که چه اضطراری برای تصویب طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی وجود دارد که در خصوص لایحه منع خشونت علیه زنان که حالا با نام جدید صیانت، کرامت و تامین امنیت بانوان در برابر خشونت رونمایی شده، وجود ندارد؟ از طرفی در همین اصل تاکید شده است که طرح ها و لوایح باید طبق اصل 72 قانون اساسی باشد، اصل 72 می گوید: مجلس شورای اسلامی نمی تواند قوانینی وضع کند که با اصول و احکام مذهب رسمی کشور یا قانون اساسی مغایرت داشته باشد.

تشخیص این امر به ترتیبی که در اصل نود و ششم آمده بر عهده شورای نگهبان است.

این در حالی است طرح مطرح شده توسط مجلس یازدهم در تضاد با خیلی از اصول قانون اساسی است.

برای مثال اصل سوم قانون اساسی در بندهای مختلف بر این نکته تاکید دارد که دولت باید سطح آگاهی های عمومی در همه زمینه ها با استفاده صحیح از مطبوعات و رسانه های گروهی و وسایل دیگر را بالا ببرد.

اصل 9 قانون اساسی می گوید هیچ فرد یا گروه یا مقامی حق ندارد به نام استفاده از آزادی به استقلال" سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، نظامی وتمامیت ارضی ایران کمترین خدشه ای وارد کند و هیچ مقامی حق ندارد به نام حفظ استقلال و تمامیت ارضی کشور آزادی های مشروع را، هر چند با وضع قوانین و مقررات، سلب کند.

به غیر از این ها خیلی اصول دیگر در قانون اساسی وجود دارد و طرح صیانت از کابران در فضای مجازی آن ها را را نقض می کند! اما لوایحی مثل منع خشونت علیه زنان که تا کنون به تصویب نرسیده یا لوایحی مثل حمایت از کودکان و نوجوانان و تشدید مجازات اسیدپاشی که در شرایطی که لازمه جامعه بودند سالها و ماه ها طول کشید تا تصویب شوند هیچ یک از اصول قانون اساسی را نقض نمی کردند! با این همه چرا همچنان اولویت به طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی داده شد؟ چرا نمایندگان در ادوار گذشته از این استثناء استفاده نکردند تا ملزمات جامعه را تامین نمایند؟ ‏nنمایندگان ادوار گذشته چه می گویند؟ فاطمه ذوالقدر، نماینده مجلس دهم در این خصوص به آفتاب یزد گفت: معمولا طرحها و لوایحی که حواشی خیلی زیادی دارند و یا از مواد قانونی زیادی برخوردار هستند که بررسی آن ها وقت مجلس را می گیرد برای قرار گرفتن ذیل اصل 85 قانون اساسی مطرح می شوند.

در مجلس دهم هم طرح های زیادی مطرح شد که ذیل اصل 85 قانون اساسی قرار بگیرد اما قالب نمایندگان دوره دهم مجلس شورای اسلامی مخالف این بودیم که یک طرح در یک کمیسیون مخصوص مورد بررسی قرار بگیرد چرا که ما معتقد بودیم نماینده مردم هستیم و باید طرح ها و لوایحی را به عنوان قانون تصویب کنیم که جزو اولویت های جامعه است.

برای مثال در مجلس دهم قانون تجارت قرار بود ذیل اصل 85 قانون اساسی قرار بگیرد اما نمایندگان به آن رای ندادند.

وی تصریح کرد: لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان هم وقتی به مجلس آمد خیلی از نمایندگان معتقد بودند که چون مواد آن زیاد است باید ذیل اصل 85 قانون اساسی قرار بگیرد تا به صورت آزمایشی اجرا شده و بعدا بتوان آن را تغییر داد اما مجلس به آن رای مخالف داد و ما امضا جمع کردیم تا مطرح شدن آن در صحن علنی مجلس را در اولویت قرار دهیم و در نهایت هم این طرح تصویب شد.

این طور نیست که هیچ طرح و لایحه در مجلس دهم نیامده باشد که قرار شود ذیل اصل 85 قانون اساسی قرار بگیرد، اما جو قالب مجلس دهم مخالف این بود که طرح و لایحه ای ذیل این اصل قرار گرفته و تصویب آن بر عهده یک کمیسیون باشد.

در واقع ما معتقد بودیم اگر قرار است یک طرح تصویب شود باید از زیر دست همه نمایندگان مجلس عبور کرده باشد تا حسابی چکش کاری شود.

این نماینده مجلس دهم افزود: باید دید نمایندگان مجلس یازدهم چه صلاحدیدی داشته اند که ترجیح داده اند طرح به این مهمی در یک کمیسیون مورد بررسی قرار بگیرد، اما در مجلس دهم ما اجازه ندادیم هیچ طرح و لایحه ای ذیل اصل 85 قانون اساسی قرار بگیرد.

واقعیت این است که نمایندگان در هر دوره ای باید به عنوان نماینده مردمی به مردم در خصوص تصویب هر طرح و لایحه ای پاسخگو باشند.

‏nنمایندگان فرق اصل قانون با مواد قانون را نمی دانند با این اوصاف باید دید چرا طرح صیانت از کاربران در فضای مجازی ذیل اصل 85 قانون اساسی قرار گرفت؟ آیا دلیل خاصی برای این کار وجود دارد؟سید علی مجتهدزاده، حقوقدان و وکیل پایه یک دادگستری در این خصوص به آفتاب یزد گفت: واقعیت این است که طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی از همان روزهای اولی که مطرح شد با حواشی بسیاری همراه بود و جامعه نسبت به آن واکنش منفی داشت، نمایندگان هم برای اینکه حواشی پیرامون این طرح را کم کنند ترجیح دادند که آن را در یک کمیسیون و پشت درهای بسته به تصویب برسانند؛ در واقع طراحان این طرح میخواهند هزینه کمتری را برای تصویب این طرح پرداخت کنند.

وی تصریح کرد: بعضی از همین نماینده ها فرق بین قانون اساسی و قانون عادی را نمی دانند، حتی فرق ماده قانونی و اصل قانون را نمی دانند! صرفا روی جو یک طرح را مطرح کرده اند و حالا بر تصویب آن تاکید دارد.

هیچ استدلال حقوقی برای طرحی که مطرح کرده اند وجود ندارد و این طرح به هیچ طریقی قابل توجیه نیست اما این نمایندگان فکر می کنند اگر این طرح را بدون شفافیت و در پستو مصوب کنند کمتر هزینه پرداخت می کنند.

گفته می شود این طرح آزمایشی است در حالی که ما میدانیم قانون مجازات اسلامی از زمانی که به تصویب رسید به صورت آزمایشی بود ولی هنوز هم اجرا می شود؛ بنابراین خیلی بچگانه است که از اجرای آزمایشی این طرح صحبت می کنند چرا که اگر تصویب شود و به صورت قانون در بیاید دائمی خواهد بود.

این وکیل پایه یک دادگستری افزود: هیچ منعی وجود ندارد که یک طرح ذیل اصل 85 قرار بگیرد اما این بد سلیقگی است که قانونی به این مهمی که همه جامعه را شامل می شود، در یک کمیسیون خاص با تصویب افرادی خاص به قانون تبدیل شود.

این کار در واقع تضییع حقوق همه ملت است.

این طرح به این دلیل ذیل اصل 85 قانون اساسی قرار گرفت که نمایندگان می خواستند از فشار افکار عمومی به دور باشند.


کلید واژه ها: قانون اساسی - اولویت - فضای مجازی - کاربران - اساسی - مجلس - قانون - نمایندگان - مجلس شورای اسلامی - صیانت - مجازی - نمایندگان مجلس - قرار - معضلات - دیگر - صحن علنی مجلس - حقوق - شورای اسلامی - افکار عمومی - اذهان عمومی - عمومی - دیگری - مجلسی - چهارشنبه - نمایندگی - صحن علنی - واگذاری - نماینده - مشکلات - گسترده

آخرین اخبار سرویس:
آیا شهر گمشده آتلانتیس واقعاً وجود داشته است؟ + تصاویر

توافق پر حاشیه

رییس جمهوری سابق الجزایر درگذشت

کمک 60 میلیارد ریالی ستاد اجرایی فرمان امام برای مقابله با کرونا در استان بوشهر

نقدعلی: اژه ای گردن کلفتی ها را بر نمی تابد

رییس مرکز ارتباطات مردمی ریاست جمهوری: ایجاد ارتباطی نزدیک با مردم، راهبرد مرکز ارتباطات ریاست جمهوری است

مولفه های راهبردی عضویت دائمی ایران در سازمان شانگ های

لوح| شهریار، شاعر حق پرست و صادق

شهریار دوران‎ ها

اولین باری که رهبرانقلاب شعر علی ای همای رحمت را شنیدند

دیدار و گفتگوی صمیمانه وزرای خارجه روسیه، هند و چین با آیت الله رییسی در حاشیه اجلاس شانگ های

با عضویت ایران در سازمان همکاری شانگ های طرح منزوی سازی ایران شکست خورد

عالمی گمنام از دیار مینودری

مولفه های راهبردی عضویت دائمی ایران در سازمان شانگهای

مولفه های راهبردی عضویت دائمی ایران در سازمان شانگهای

جمهوری اسلامی ایران یک هویت واحد در منظر و مرئای بین المللی

مولفه های راهبردی عضویت دائمی ایران در سازمان شانگهای

مولفه های راهبردی عضویت دائمی ایران در سازمان شانگهای

اعزام 100 طلبه مبلغ به عراق و استقرار در 3 نقطه از پیاده روی اربعین

تست سریع کرونا برای چه کسانی توصیه می شود و چقدر قابل اعتماد است؟

حواشی پررنگ تر از متن سفر ابراهیم رییسی به تاجیکستان/ در اجلاس سران شانگ های چه گذشت؟

پیکر معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه لنگه در زادگاهش به خاک سپرده شد

(ویدئو) طالبان نام «وزارت زنان» را به وزارت «امر به معروف و نهی از منکر» تغییر داد

وجود 20 گود پر خطر در شهر تهران

صفحه نخست روزنامه های شنبه

آخرین خبرها از اقدامات مجلس برای رفع مشکلات کارمندان شرکتی و قراردادی

پزشکیان: با لجبازی نمی توان مملکت را اداره کرد

برگزاری نماز جمعه در قندهار / افغانستان

تدابیر لازم برای بازگشت زائران از مرز مهران اندیشیده شده است

موسسه حامیان مهر خیریه ای برای حمایت و نگهداری از کودکان بی سرپرست و بد سرپرست

معاون اول رییس جمهور درگذشت پدر شهیدان شریفیان را تسلیت گفت

ظرفیت های خود را برای هماهنگی با دبیرخانه شانگهای به کار می گیریم

به نام شفافیت به کام اصولگرایان

حفاری 225متر تونل در پایاب اصلی سد کوثر

اولین شاسی بلند نسل بعد مزدا سال2022عرضه می شود

(تصاویر) شکوه پارسه

تصویری جدید از احمد مسعود

ویدئو| کرونا برای مقابله با اسلام و خداجویی ساخته شده/ بیماران کرونایی میل به عبادت را از دست می دهند

«برجام» و «واکسن» بهانه های تشدید فشار بر روحانی

آغاز واکسیناسیون دانش آموزان از هفته اول مهر 1400

مراحل حقوقی، فنی و اداری عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای آغاز شد

شفافیت در دستور کار شورای شهر بوشهر/ طرح « 48 48» کلید خورد

اعزام 100 طلبه مبلغ به عراق و استقرار در 3 نقطه از پیاده روی اربعین

تداوم استراتژی نگاه به شرق

آموزش ازدواج تا فرزندآوری به دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شرق

گزارش تصویری (7): پیاده روی اربعین حسینی؛ حرکت زائران به سوی کربلای معلی

شاخص های ارزیابی استانداران و فرمانداران بازنگری شود

تشکل های مردمی در خط مقدم خدمت رسانی در ایام کرونا بودند

تقدیر آیت الله سعیدی از رییس جمهور و وزیران برای سرکشی به مناطق محروم

ترتیل صفحه 217 قرآن/ کشتی نجات+فیلم، متن و مفاهیم

آتش شدید دشمن بر روی رزمندگان گردان کمیل

مخبر درگذشت پدر شهیدان شریفیان را تسلیت گفت

معاون اول رییس جمهور درگذشت پدر شهیدان شریفیان را تسلیت گفت

لابی من و نگهبان

مخبر درگذشت پدر شهیدان شریفیان را تسلیت گفت

معاون اول رییس جمهور درگذشت پدر شهیدان شریفیان را تسلیت گفت

بیانیه وزارت امور خارجه درباره روند عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای

عامل مشکلات آبادان و خرمشهر ضعف مدیریتی است

رییس مرکز ارتباطات مردمی ریاست جمهوری: ایجاد ارتباطی نزدیک با مردم، راهبرد مرکز ارتباطات ریاست جمهوری است

مولفه های راهبردی عضویت دائمی ایران در سازمان شانگ های

پیام تسلیت مخبر در پی درگذشت پدر شهیدان شریفیان

استخدام نیروی افغانی آقا با جای خواب و غذا

دعوت به همکاری نیروی ساده جهت کار بسته بندی گروه صنعتی لینا

نیازمند دستیار دندانپزشک

بیانیه وزارت خارجه در مورد عضویت ایران در سازمان شانگهای: دیپلماسی فعالی را به کار می گیریم

لوح| شهریار، شاعر حق پرست و صادق

منطقه ما مهد علم، فرهنگ و تمدن است/ باید روابط دانشگاه های ایران و تاجیکستان بیش از پیش تقویت شود

شهریار دوران‎ ها

زباله های دپو شده در بیمارستان ایذه مربوط به بخش خصوصی هستند

بیانیه وزارت امور خارجه درباره روند عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای

مولفه های راهبردی عضویت دائمی ایران در سازمان شانگهای

حس و حال نفیسه روشن در ساحل مرجان/ عکس

بلینکن برنامه ای برای دیدار با امیرعبداللهیان در حاشیه مجمع عمومی ندارد

چگونگی ظهور در پیاده روی اربعین آشکار است

کشف شیوه جدید برای قطع پاندمی کرونا | «ایمنی دورگه» شیوه ای بالقوه برای خاموش کردن پاندمی کرونا

پویش همخوانی زیارت ناحیه مقدسه برگزار می شود

رییس شورای شهر بجنورد مشکلات انتخاب شهردار را حل شده عنوان می کرد

اولین باری که رهبرانقلاب شعر علی ای همای رحمت را شنیدند

دوام و مسیر مستقیم اسلام به وسیله امام حسین (ع) ادامه پیدا کرده است

بیانیه وزارت امور خارجه درباره روند عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای

محسن عراقی ساعت دلتنگی را خواند

عنوان طلبگی را ترجیح می دهم

ویژه برنامه «رهرو»، رویداد بزرگ رسانه ای کشور در ایام اربعین حسینی است

ارجاع شکایت از رییس جمهور سابق به قوه قضاییه وارد فاز جدیدی شد

10 نکته برای تدریس بهتر در مقابل دوربین

ثبت نام قطعی حدود 42 هزار زائر تاکنون

دیدار و گفتگوی صمیمانه وزرای خارجه روسیه، هند و چین با آیت الله رییسی در حاشیه اجلاس شانگ های

اطلاعیه روابط عمومی حوزه درباره فیلم منتشر شده در فضای مجازی

مولفه های راهبردی عضویت دائم ایران در سازمان شانگهای

تحریم آمریکا علیه چند شخص به بهانه ارتباط با حزب الله و نیروی قدس سپاه

احیای تمدن اسلامی با بهره گیری از هدایت های رهبر معظم انقلاب

ورود پنجاه و چهارمین محموله واکسن وارداتی کرونا به کشور

بعد از تالاب انزلی نوبت به پارک ملی بوجاق رسید/ ایجاد حریق در 7 هکتار از پارک ملی بوجاق

با عضویت ایران در سازمان همکاری شانگ های طرح منزوی سازی ایران شکست خورد

اربعین به همگان آموخت که اتحاد و انسجام واقعی شدنی است

بیانیه وزارت امور خارجه در خصوص روند عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای

احیای تمدن اسلامی با بهره گیری از هدایت های رهبر معظم انقلاب

بیانیه وزارت خارجه در خصوص روند عضویت ایران در سازمان شانگهای

گسترش اربعین سبب پایان صهیونیزم می شود

​عبدالملکی در دیدار با وزیر تندرستی تاجیکستان اعلام آمادگی کرد: همکاری در تمام حوزه های مشترک به ویژه حمایت های اجتماعی

مجلسی که نمی داند اولویت ها چیست

مجلسی که نمی داند اولویت ها چیست