مطالب مرتبط:
علائم اولیه کووید 19 براساس گروه سنی چیست؟
اولویت بندی واکسیناسیون دانشجویان اعلام شد
حمایت از کسب و کارهای خرد اولویت مدیریت شهری مشهد است
تعیین حدود اختیارات و وظایف، اولویت اصلی در تفکیک وزارت راه و شهرسازی
اولویت وزارت خانه های نیرو و نفت در دولت رییسی از نگاه ساعدی
-107 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 10 مرداد 1400 ساعت 10:502021-08-01سياسي

مجلسی که نمی داند اولویت ها چیست


طبق اصل 85 قانون اساسی سمت نمایندگی قائم به شخص است و قابل واگذاری به دیگری نیست.

مجلس نمی تواند اختیار قانونگذاری را به شخص یا هیئتی واگذار کند ولی در موارد ضروری می تواند اختیار وضع بعضی از قوانین را با رعایت اصل هفتاد و دوم به کمیسیون های داخلی خود تفویض کند - " :روز چهارشنبه هفته گذشته بود که به یکباره خبر آمد در شرایطی که مشکلات ریز و درشت کشور را احاطه کرده است، طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی که با مخالفت های گسترده ای در جامعه همراه شده به صحن علنی مجلس رسیده و با رای نمایندگان، ذیل اصل 85 قانون اساسی قرار گرفته است.

این خبر اذهان عمومی را در شوک فرو برد چرا که افکار عمومی معضلات دیگری را اولویت رسیدگی نمایندگان مجلس می دانستند که حالا مشخص است مجلس شورای اسلامی با 280 نماینده مردمی اولویتی برای آن معضلات قائل نیست.

اولویت دهی به طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و قرار دادن آن ذیل اصل 85 قانون اساسی سوالی را در اذهان عمومی به وجود آورد و آن هم این بود که چرا در ادوار گذشته لوایح مهمی که از قضا لازمه جامعه هم بوده اند در این درجه از اولویت قرار نگرفته اند؟ لوایحی مثل منع خشونت علیه زنان که سالهاست در پیچ و خم های مجلس، دولت، قوه قضاییه و شورای نگهبان گیر کرده است و هنوز هم به تصویب نرسیده، آن هم در شرایطی که یکی از ملزومات جامعه امروز به شمار می آید، چرا هیچ وقت ذیل اصل 85 قانون اساسی قرار نگرفت؟ یا چرا هیچ وقت این اولویت به لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان که سالها در بن بست های مختلف قرار گرفته بود داده نشد؟ آیا نمایندگان در ادوار گذشته کوتاهی کرده اند؟ چه زمانی یک طرح و لایحه ذیل اصل 85 قانون اساسی قرار می گیرد؟ ‏nاصل 85 قانون اساسی چه می گوید؟ طبق اصل 85 قانون اساسی سمت نمایندگی قائم به شخص است و قابل واگذاری به دیگری نیست.

مجلس نمی تواند اختیار قانونگذاری را به شخص یا هیئتی واگذار کند ولی در موارد ضروری می تواند اختیار وضع بعضی از قوانین را با رعایت اصل هفتاد و دوم به کمیسیون های داخلی خود تفویض کند، در این صورت این قوانین در مدتی که مجلس تعیین می نماید به صورت آزمایشی اجرا می شود و تصویب نهایی آنها با مجلس خواهد بود.

همچنین مجلس شورای اسلامی می تواند تصویب دائمی اساسنامه سازمانها، شرکتها، موُسسات دولتی یا وابسته به دولت را با رعایت اصل هفتاد و دوم به کمیسیونهای ذیربط واگذار کند و یا اجازه تصویب آنها را به دولت بدهد.

در این صورت مصوبات دولت نباید با اصول و احکام مذهب رسمی کشور و یا قانون اساسی مغایرت داشته باشد، تشخیص این امر به ترتیب مذکور در اصل نود و ششم با شورای نگهبان است.

علاوه بر این، مصوبات دولت نباید مخالفت قوانین و مقررات عمومی کشور باشد و به منظور بررسی و اعلام عدم مغایرت آنها با قوانین مزبور باید ضمن ابلاغ برای اجرا به اطلاع رییس مجلس شورای اسلامی برسد.

در این اصل تاکید شده که در شرایط ضروری مجلس می تواند اختیار وضع بعضی از قوانین را با رعایت اصل هفتاد و دوم به کمیسیون های داخلی خود تفویض کند، حال سوال اینجاست که چه اضطراری برای تصویب طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی وجود دارد که در خصوص لایحه منع خشونت علیه زنان که حالا با نام جدید صیانت، کرامت و تامین امنیت بانوان در برابر خشونت رونمایی شده، وجود ندارد؟ از طرفی در همین اصل تاکید شده است که طرح ها و لوایح باید طبق اصل 72 قانون اساسی باشد، اصل 72 می گوید: مجلس شورای اسلامی نمی تواند قوانینی وضع کند که با اصول و احکام مذهب رسمی کشور یا قانون اساسی مغایرت داشته باشد.

تشخیص این امر به ترتیبی که در اصل نود و ششم آمده بر عهده شورای نگهبان است.

این در حالی است طرح مطرح شده توسط مجلس یازدهم در تضاد با خیلی از اصول قانون اساسی است.

برای مثال اصل سوم قانون اساسی در بندهای مختلف بر این نکته تاکید دارد که دولت باید سطح آگاهی های عمومی در همه زمینه ها با استفاده صحیح از مطبوعات و رسانه های گروهی و وسایل دیگر را بالا ببرد.

اصل 9 قانون اساسی می گوید هیچ فرد یا گروه یا مقامی حق ندارد به نام استفاده از آزادی به استقلال سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، نظامی وتمامیت ارضی ایران کمترین خدشه ای وارد کند و هیچ مقامی حق ندارد به نام حفظ استقلال و تمامیت ارضی کشور آزادی های مشروع را، هر چند با وضع قوانین و مقررات، سلب کند.

به غیر از این ها خیلی اصول دیگر در قانون اساسی وجود دارد و طرح صیانت از کابران در فضای مجازی آن ها را را نقض می کند! اما لوایحی مثل منع خشونت علیه زنان که تا کنون به تصویب نرسیده یا لوایحی مثل حمایت از کودکان و نوجوانان و تشدید مجازات اسیدپاشی که در شرایطی که لازمه جامعه بودند سالها و ماه ها طول کشید تا تصویب شوند هیچ یک از اصول قانون اساسی را نقض نمی کردند! با این همه چرا همچنان اولویت به طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی داده شد؟ چرا نمایندگان در ادوار گذشته از این استثناء استفاده نکردند تا ملزمات جامعه را تامین نمایند؟ ‏nنمایندگان ادوار گذشته چه می گویند؟ فاطمه ذوالقدر، نماینده مجلس دهم در این خصوص به آفتاب یزد گفت: معمولا طرحها و لوایحی که حواشی خیلی زیادی دارند و یا از مواد قانونی زیادی برخوردار هستند که بررسی آن ها وقت مجلس را می گیرد برای قرار گرفتن ذیل اصل 85 قانون اساسی مطرح می شوند.

در مجلس دهم هم طرح های زیادی مطرح شد که ذیل اصل 85 قانون اساسی قرار بگیرد اما قالب نمایندگان دوره دهم مجلس شورای اسلامی مخالف این بودیم که یک طرح در یک کمیسیون مخصوص مورد بررسی قرار بگیرد چرا که ما معتقد بودیم نماینده مردم هستیم و باید طرح ها و لوایحی را به عنوان قانون تصویب کنیم که جزو اولویت های جامعه است.

برای مثال در مجلس دهم قانون تجارت قرار بود ذیل اصل 85 قانون اساسی قرار بگیرد اما نمایندگان به آن رای ندادند.

وی تصریح کرد: لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان هم وقتی به مجلس آمد خیلی از نمایندگان معتقد بودند که چون مواد آن زیاد است باید ذیل اصل 85 قانون اساسی قرار بگیرد تا به صورت آزمایشی اجرا شده و بعدا بتوان آن را تغییر داد اما مجلس به آن رای مخالف داد و ما امضا جمع کردیم تا مطرح شدن آن در صحن علنی مجلس را در اولویت قرار دهیم و در نهایت هم این طرح تصویب شد.

این طور نیست که هیچ طرح و لایحه در مجلس دهم نیامده باشد که قرار شود ذیل اصل 85 قانون اساسی قرار بگیرد، اما جو قالب مجلس دهم مخالف این بود که طرح و لایحه ای ذیل این اصل قرار گرفته و تصویب آن بر عهده یک کمیسیون باشد.

در واقع ما معتقد بودیم اگر قرار است یک طرح تصویب شود باید از زیر دست همه نمایندگان مجلس عبور کرده باشد تا حسابی چکش کاری شود.

این نماینده مجلس دهم افزود: باید دید نمایندگان مجلس یازدهم چه صلاحدیدی داشته اند که ترجیح داده اند طرح به این مهمی در یک کمیسیون مورد بررسی قرار بگیرد، اما در مجلس دهم ما اجازه ندادیم هیچ طرح و لایحه ای ذیل اصل 85 قانون اساسی قرار بگیرد.

واقعیت این است که نمایندگان در هر دوره ای باید به عنوان نماینده مردمی به مردم در خصوص تصویب هر طرح و لایحه ای پاسخگو باشند.

‏nنمایندگان فرق اصل قانون با مواد قانون را نمی دانند با این اوصاف باید دید چرا طرح صیانت از کاربران در فضای مجازی ذیل اصل 85 قانون اساسی قرار گرفت؟ آیا دلیل خاصی برای این کار وجود دارد؟سید علی مجتهدزاده، حقوقدان و وکیل پایه یک دادگستری در این خصوص به آفتاب یزد گفت: واقعیت این است که طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی از همان روزهای اولی که مطرح شد با حواشی بسیاری همراه بود و جامعه نسبت به آن واکنش منفی داشت، نمایندگان هم برای اینکه حواشی پیرامون این طرح را کم کنند ترجیح دادند که آن را در یک کمیسیون و پشت درهای بسته به تصویب برسانند؛ در واقع طراحان این طرح میخواهند هزینه کمتری را برای تصویب این طرح پرداخت کنند.

وی تصریح کرد: بعضی از همین نماینده ها فرق بین قانون اساسی و قانون عادی را نمی دانند، حتی فرق ماده قانونی و اصل قانون را نمی دانند! صرفا روی جو یک طرح را مطرح کرده اند و حالا بر تصویب آن تاکید دارد.

هیچ استدلال حقوقی برای طرحی که مطرح کرده اند وجود ندارد و این طرح به هیچ طریقی قابل توجیه نیست اما این نمایندگان فکر می کنند اگر این طرح را بدون شفافیت و در پستو مصوب کنند کمتر هزینه پرداخت می کنند.

گفته می شود این طرح آزمایشی است در حالی که ما میدانیم قانون مجازات اسلامی از زمانی که به تصویب رسید به صورت آزمایشی بود ولی هنوز هم اجرا می شود؛ بنابراین خیلی بچگانه است که از اجرای آزمایشی این طرح صحبت می کنند چرا که اگر تصویب شود و به صورت قانون در بیاید دائمی خواهد بود.

این وکیل پایه یک دادگستری افزود: هیچ منعی وجود ندارد که یک طرح ذیل اصل 85 قرار بگیرد اما این بد سلیقگی است که قانونی به این مهمی که همه جامعه را شامل می شود، در یک کمیسیون خاص با تصویب افرادی خاص به قانون تبدیل شود.

این کار در واقع تضییع حقوق همه ملت است.

این طرح به این دلیل ذیل اصل 85 قانون اساسی قرار گرفت که نمایندگان می خواستند از فشار افکار عمومی به دور باشند.


کلید واژه ها: اولویت - قانون اساسی - مجلس - فضای مجازی - نمایندگان - مجلس شورای اسلامی - قانون - کاربران - نمایندگان مجلس - معضلات - صحن علنی مجلس - واگذار - شورای اسلامی - افکار عمومی - اذهان عمومی - عمومی - اساسی - دیگری - قانونگذاری - صیانت - مجازی - قرار - چهارشنبه - نمایندگی - حقوق - صحن علنی - واگذاری - کمیسیون - نماینده - قوانین

آخرین اخبار سرویس:
استخدام مسئول دفتر با بیمه و مزایا در یک شرکت معتبر در تهران

نماینده خاش: بهبود معیشت روستاییان سیستان و بلوچستان در اولویت استاندار جدید باشد

استخدام مهندس مکانیک در مهندسین مشاور سپهر تهویه اسپیکوه در تهران

استخدام کارشناس پرستاری، مسئول روابط عمومی با بیمه تکمیلی در بیمارستان کیان

انتصاب جدید در نیروهای مسلح/سفر امیر عبداللهیان به نیویورک/مروری بر پرونده های خبرساز حقوقی

ممنوع التصویری سیدجواد هاشمی یک شیطنت رسانه ای بود

لزوم رصد دقیق واکسیناسیون فرهنگیان در زنجان

ضرورت وجود برنامه جامع پزشکی/ ظرفیت پزشکی را افزایش می دهیم

خاکریزهای ما امروز در فضای مجازی و عرصه رسانه است

«دستمال سرخ ها» در آستانه هفته دفاع مقدس در کهف الشهدا رونمایی شد/ صدای مظلومیتی که بعد از 40 سال شنیده شد

استخدام مدیر اداری و منابع انسانی با بیمه در گروه ساختمانی زاگرس در قم

سازمان پدافند غیرعامل کشور عضو جدید شورای عالی فضای مجازی شد

پیام های تسلیت به رییس هیات مدیره بانک مسکن

غایبان امسال مجمع عمومی سازمان ملل چه کسانی هستند؟

رییس سازمان سنجش ممنوع الخروج می شود؟

استمراریارانه90درصدی بلیت حمل ونقل توسط شهرداری تهران

دو لایحه دولت تقدیم مجلس شد

دیداری بین ایران و آمریکا در مقر سازمان ملل انجام نمی شود/ جزییات ترور شهید فخری زاده مشخص شده

ببینید | حضور جالب یک خرس در فوردگاه روسیه برای سوار شدن در هواپیما

گفتمان فاطمی مسیر رسیدن به تمدن نوین اسلامی را فراهم می کند

ماجرای معرفی استاندار توسط نمایندگان چه بود؟/محرومیت های اصفهان باید نشان داده شود

عارفی در غربت غربیه دوباره چاپ شد

آغاز عملیات برق رسانی به روستای جدید لیره ای جاسک

نگرانی مردم درباره طرح صیانت از حقوق کاربران را درک می کنیم/ شفاف سازی مانع تصویب طرحی ناقص می شود

دانشگاه گذرگاه بهتری از فرهنگستان برای واژه گزینی نیست؟

رازهایی برای زیباکردن مبلمان در خانه

جایگاه پیمان شانگهای؛ واقعیت یا اغراق رسانه ای؟

هدایت جامعه مهمترین مأموریت حوزه و روحانیت است

طالبان درباره صلاح الدین ربانی دروغ می گوید

4هزار نفر روز آموزش حفظ محیط زیست به جوامع محلی در سمنان ارائه شد

رونمایی حداد عادل از واژه جدید فرهنگستان/ زین پس به جای«بِرند» از «ویژَند» استفاده کنید!

مسیر توسعه، صلح و ثبات یک مسیر دسته جمعی است/در ماه آتی 60 میلیون دُز واکسن وارد خواهد شد

لزوم انتصاب مدیران جوان برای حل مشکلات اصفهان

دچار پدیده وارونگی در سطح مدیریت هستیم/ بنگاه داری برخی بنیادها

برپایی میز خدمت حرکتی ارزشمند برای حل مشکلات مردم

اجرای طرح پویش «نذر آزادی مادران زندانی» در لرستان

رییس صدا و سیما عوض شد

نماینده مردم بیرجند: مشکلات 40 ساله در زمان کم برطرف نمی شود

جزییات قانون اساسی طالبان

گزارشی از اولین نشست شیعه و محرم در قاره سبز / اروپایی ها تصویر دقیقی از شیعه ندارند

نسخه پیچی یک نماینده مجلس برای ابراهیم رییسی

شماره جدید نشریه دانشجویی «نویز» منتشر شد

تجلیل از یک میلیون پیشکسوت دفاع مقدس و مقاومت

چهارمین نشست «تفاوت های جنسیتی» برگزار می شود

افتتاح نمایشگاه جاماندگان حسینی

ضوابط مصرف انرژی برای ساختمان های اصفهان تدوین شود

عضویت در سازمان شانگهای دروازه جدید اقتصادی باز می کند

آمار واکسیناسیون اسدآباد از مرز 50 هزار نفر گذشت

خاکریزهای ما امروز در فضای مجازی و عرصه رسانه است

تحرکات دشمن را روزانه رصد می کنیم/ هیچ قدرتی جرات تعرض به خاک کشور را ندارد

فریبا کوثری در مزونی شیک /عکس

وزیر فرهنگ: ریل گذاری های فرهنگی تغییر می کند

بهترین زمان تزریق واکسن آنفلوآنزا اواخر تابستان است

دو لایحه دولت تقدیم مجلس شد

همایش «مقدمه ای بر جنگنده ها» برگزار می شود

اعتراض بازنشستگان فولاد کشور به عقب ماندگی معیشتی

گفت وگو در میدان مین

تشریح ابعاد اجرایی راستی آزمایی رفع تحریم ها

تحلیل تبعات عادی انگاری روابط بین زن و مرد

قوه قضاییه: متهم ردیف اول پرونده شرکت مفتاح خودرو در پی سکته قلبی درگذشت

پتانسیل ویژه بیمه رازی برای جذب پرتفوهای بین المللی

علت مرگ میثم رضایی متهم ردیف اول پرونده مفتاح خودرو+ توضیحات قوه قضاییه

نامه بذرپاش به رییس سازمان برنامه و بودجه درباره انضباط بودجه

واکنش رسانه های خارجی به عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای

یاد مریم میرزاخانی با نقد و بررسی کتاب تهران

لزوم توجه سازمان برنامه و بودجه به انضباط بودجه کشور

زودتر دائمی شدن همسان سازی حقوق بازنشستگان تصویب شود

دفاع مقدس همچنان باقیست

وزیر بهداشت: توزیع نامتناسب آموزش در کشور مشکل امروز ماست

سرنوشت طرح صیانت در دست مجلسی ها | وزیر طرح را به نمایندگان سپرد

حمایت و پشتیبانی از جوانان انقلابی از وظایف روحانیت است/ دانشجویان عدالت خواهی و ظلم ستیزی را در خود تقویت کنند

یادواره شهدای دفاع مقدس در حرم حضرت معصومه(س) برگزار می شود

ماجرای ممنوع الخروج شدن «ابراهیم خدایی»، رییس سازمان سنجش کشور + تصاویر

برای بازگشایی مدارس و دانشگاه ها هیجان زده عمل نکنید

خدایی: خبر درخواست خروجم از کشور کذب است/از هیج نهادی درخواست فرصت مطالعاتی نداشته ام

ضرورت توجه به آمایش سرزمین

دو لایحه دولت تقدیم مجلس شد

فرصت آموزش فیلمسازی برای همه شرکت کنندگان در المپیاد فیلمسازی نوجوانان ایران

خدایی: خبر خروجم از کشور کذب است/از هیج نهادی درخواست فرصت مطالعاتی نداشته ام

برنامه ریزی 20 پروازِ اربعین از فرودگاه شهید بهشتی اصفهان

نمایشگاهی در اعماق آب

عضویت در سازمان شانگهای دروازه اقتصادی جدیدی باز می کند

سفر سازمان انرژی اتمی ایران به وین

مجید چگنی سکاندار شرکت ملی گاز شد

تصاویر/ نشست خبری همایش و پویش «طلاب و فضای مجازی»

اخبار مشروح 13 یکشنبه، 28 شهریور 1400

فرمانده قرارگاه ارتش در غرب کشو ر: نیروهای تکفیری، داعشی و معاند جرات نزدیکی به مرزهای ایران را ندارند/ با رصد روزانه مراقب حرکات آنها هستیم

ورود به منازل برای لکه گیری واکسیناسیون/ محدودیت ها هوشمند می شود

زودتر دائمی شدن همسان سازی حقوق بازنشستگان تصویب شود

رییس جمهوری که افتخارش «طلبه بودن» است + فیلم

بیمارستان تجریش جریمه نیم میلیاردی اش را پرداخت نکرده است / تخریب قطعی تخلفات پاساژ پالادیوم

عاشقانه مجید مظفری برای تولد «نیکی» دخترش+عکس

کیهان باز هم عصبانی شد؛ این بار از کسانی که پیوستن به پیمان شانگهای را مهم نمی دانند

واکنش رییس سازمان سنجش به ممنوع الخروج شدنش؛ حرف های نماینده کذب است

594 برنامه دفاع مقدس در استان تهران برگزار می شود

اولین جابه ‎جایی مدیران صدا و سیما اتفاق افتاد/ دارابی قائم مقام ضرغامی شد

آیت الله درّی نجف آبادی: دشمنان با توطئه و فتنه انگیزی به دنبال تحریف و فراموشی ارزش ها هستند

استخدام مهندس مکانیک در یک شرکت مهندسی و تولیدی در مهرشهر کرج

«ثبت نام و اعزام زوار به اربعین» ترفند جدید کلاهبرداران سایبری

توزیع 3000 دستگاه تبلت در بین دانش اموزان نیازمند ایلامی

مجلسی که نمی داند اولویت ها چیست

مجلسی که نمی داند اولویت ها چیست