مطالب مرتبط:
روزنامه آرمان ملی: مجلس ثابت کرد معیشت مردم اولویت نخست نیست
دیدار مدیرعامل ذوب آهن اصفهان و نماینده مردم شهرستان لنجان در مجلس
روحانی: ناراحتی مردم درباره مسائل اقتصادی و معیشت به حق است
نماینده مردم قزوین در مجلس: دغدغه نخست وزیر آموزش وپرورش آینده حفظ شأن و کرامت معلمان باشد
رانت هزاران میلیاردی با طعم دلار 4200 چه بر سر اقتصاد و معیشت مردم آورد؟
-107 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 10 مرداد 1400 ساعت 10:452021-08-01سياسي

مجلس ثابت کرد معیشت مردم اولویت نخست نیست


نمایندگان مجلس هفته گذشته طرح صیانت از فضای مجازی را مورد بررسی قرار دادند.

اجرای این طرح می تواند راه حلی برای حل مشکلات فضای مجازی باشد؟ - " :مردم ایران در تابستان داغ 1400 خبرهای خوبی نمی شنوند.

مردمی که با وجود گرمای سوزان تابستان مجبور هستند در شرایط کرونایی و با وجود تمامی خطرهای موجود صبح و شب، کار کنند.

حال در این میان کرونا، کمبود برق، گرانی، تحریم و هزار مشکل دیگر، مجلس یازدهم با مصوب کردن طرح صیانت از فضای مجازی دلهره ای را در دل این مردم انداخته است.

افراد زیادی در جامعه هستند که از اینستاگرام و تلگرام تامین معاش می کنند و حال می ترسند با بسته شدن یا حتی محدود سازی این صفحات جلوی خانواده خود شرمنده شوند.

این طرح در روزهای اخیر با انتقادات زیادی روبه رو شده و حال باید صبر کنیم و ببینیم که مجلس یازدهم در مجموع چه تصمیمی برای این طرح خواهد گرفت.

در همین رابطه با اشرف بروجردی، فعال سیاسی اصلاح طلب به گفت وگو پرداخته است که در ادامه می خوانید.

نمایندگان مجلس هفته گذشته طرح صیانت از فضای مجازی را مورد بررسی قرار دادند.

اجرای این طرح می تواند راه حلی برای حل مشکلات فضای مجازی باشد؟ یک مثال معروفی است که می گوید، آزموده را آزمودن خطاست.

مسئولان بارها و بارها با روش های مختلفی سعی کردند که با ایجاد فضای بسته و ممنوعیت های مختلف مردم را محدود کنند.

تاریخ ثابت کرده که هیچ وقت این ممنوعیت ها نتوانسته مردم را محدود کند و مردم خودشان شرایط بهتری را فراهم کرده اند.

جمع آوری ماهواره ها مگر جواب داد که حالا به دنبال محدودیت های جدید هستند.

این تفکری که به دنبال محدودیت فضای مجازی است، یک نگاه بی اعتمادی به مردم دارد و نمی خواهد مردم از عملکرد برخی در فضای مجازی مطلع شوند.

این افراد نمی خواهند که مردم متوجه شوند، چه فعالیت هایی را انجام می دهند و قصد دارند که مردم ناآگاه بمانند.

فضای مجازی چه مشکلاتی را برای جامعه ایجاد کرده که شما از آن ترس دارید! اگر شما نمایندگان مشاهده می کنید که افرادی در فضای مجازی به بیراهه رفته اند، باید آنها را راهنمایی کنید و نه اینکه کل فضای اینترنتی جامعه را ببندید.

با ایجاد فضای بسته در جامعه شما فکر نکنید که مردم محدود می شوند، مردم ایران هیچ وقت قبول نمی کنند که محدود باشند و از هر راهی برای استفاده از فضای مجازی استفاده می کنند.

چرا عده ای نمایندگان بر اجرای طرح صیانت از فضای مجازی اصرار دارند؟ این افراد منطقی لازم را قبول ندارند و انگار ترس دارند که مردم از افکار آنها در فضای مجازی آگاه شوند.

اگر غیر از این باشد، چه لزومی دارد تا محدودیت در فضای مجازی ایجاد شود تا مردم به همه اطلاعات دست پیدا کنند.

بگذارید مردم بدانند که چه اتفاق هایی در جامعه رخ داده است و از همه مسائل روز آگاه شوند.

اینکه عده ای از مسئولان می گویند فضای مجازی فرزندان را از خانواده ها دور می کند، صحبتی منطقی نیست.

این خود خانواده ها هستند که باید با فرزندانشان تعامل کنند و به آنها بگویند که چه کانال ها و گروه هایی مفید یا غیرمفید است و فرزندانشان از فضاهای مساله برانگیز استفاده نکنند.

اما مساله این است که طرح صیانت از فضای مجازی فقط در جامعه محدودیت ایجاد می کند و موجب نارضایتی مردم می شود.

این بزرگوارانی که در مجلس هستند، فکر می کنند که باید حاکمیت را از طریق رسانه ها به مردم اعمال کنند و بارها و بارها مردم ما این مسائل را تجربه کرده اند.

مردم فکر می کنند که اگر بخواهند فقط یک رسانه خاص را مشاهده کنند، به درک، شعور و شخصیت آنها توهین می شود.

سوال من هم از نمایندگان مجلس این است که چرا برای مردم تعیین تکلیف می کنند و اجازه نمی دهند که خودشان انتخاب کنند، از چه رسانه ای استفاده کنند.

اینکه ما به مردم بگوییم که شما به این شکل که ما دوست داریم، فکر کنید کار درستی نیست.

مردم ایران ابزار نیستند که مسئولان بگویند از این یا آن شبکه استفاده کنید.

مردم ایران خودشان فکر و اندیشه دارند و می توانند تشخیص دهند که چه کارهایی درست و یا غلط است و این مردم هستند که باید انتخاب کنند، کدام راه را بروند.

چرا نمایندگان مجلس مشکلات اقتصادی را در اولویت کاری خود قرار نمی دهند؟ به نظر می آید، ظاهرا مساله ای که برای نمایندگان اهمیت ندارد، موضوع آب و نان است.

مردم در شرایط سختی به سر می برند و مشکل آنها مساله اقتصادی است و مسئولان نباید به موضوعات حاشیه ای بپردازند و اولویت آنها حل مشکلات اقتصادی باشد.

اینکه شما به مردم می گویید، چه بپوشید و یا از چه فضای مجازی ای استفاده کنید، ره به جایی نمی برد.

این مساله در اصل خار کردن ملت ایران در سطح بین الملل است.

آیا مردم ما آنقدر درک ندارند که چگونه باید عمل کنند که ما برای آنها تصمیم گیری می کنیم.

طرح صیانت از فضای مجازی اگر اجرایی شود می تواند باعث ایجــاد اختلاف های جدی در جامعــه شود که قطعا خسارت های زیانباری برای مجموعه حــاکمیت خواهد داشت.

عــده ای در جامعه هستند که معتقدند فضای مجازی بایــد محدود باشد و این سمت هم اکثریت مردم موافق باز بودن فضای مجازی هستند، همین مساله باعث می شود که در بین مردم دو دستگی ایجاد شود و مردم نمی توانند یک انسجامی در رفتار خود داشته باشند.

کسانی که در مجلس یازدهم حضور دارند، بروند و ببینند که با چند درصد رای مردم به مجلس راه یافته اند که برای تمام مردم ایران تصمیم گیری می کنند.

ملت ایران 80 میلیون جمعیت دارد، نمایندگان مجلس یازدهم هر کدامشان 1 میلیون هم رای نیاورده اند، اینگونه رفتار نمی کردند.

برخی از نمایندگان مجلس یازدهم اصرار دارند که مردم بعد از محدودسازی و.

از اپلیکیشن های ایرانی استفاده کنند.

آیا این مساله باعث استقبال مردم می شود؟ مسئــولان فضــا را بــاز بگذارند تا خود مردم تصمیم بگیرند که از چه اپلیکیشنی استفاده کنند.

من پیشنهاد می کنم که تمام نرم افزارهای ایرانی و خارجی را در دسترس قرا دهید، تا خود مردم تصمیم گیری کنند از چه رسانه ای استفاده کنند.

مسئولان به جای بستن اپلیکیشن های خارجی مانند اینستاگرام، فضایی را ایجاد کنند تا مردم بتوانند از اپلیکیشن های داخلی استفاده کنند.

اینکه برای من مدیر به عنوان مثال ابلاغیه بیاید که از اپلیکیشن هایی مانند بله و سروش استفاده شود و دستور می دهند که حق ندارید از واتساپ و تلگرام استفاده کنید، کارنادرستی است.

از دیدگاه شما دولت آینده حاضر است که طرح صیانت از فضای مجازی را اجرایی کند؟ دولت آقای رییسی هنوز بر سرکار نیامده که ما ببینیم چه واکنشی برای این مساله خواهد داشت.

اما صحبت من این است که نمایندگان مجلس بدانند که طرف آنها ملت ایران است و مردم هم نمی پسندند که عده ای بخواهند قانونی در کشور مصوب کنند که باعث محدودیت آنها شود.

نباید دولت آینده هم کاری کند که مردم نسبت به آنها بی اعتماد شوند و تا چه زمانی مردم باید به مسئولان بی اعتماد باشند.

من خواهش می کنم مسئولان قانون هایی را مصوب نکنند که مردم نسبت به آنها بی اعتماد شوند و باعث نارضایتی در جامعه شود.

فکر می کنید مطرح کردن، طرح صیانت از فضای مجازی می تواند یک موضوع انحرافی محسوب شود؟می تواند بیان این موضوع یک انحرافی باشد تا جهت گیری های جامعه را به سمت یک مساله دیگری سوق دهند و مردم را برای مدتی سرگرم مسائل دیگری کنند.

اگر این موضوع واقعیت داشته باشد، زیاد پایدار نخواهد بود و مردم دوباره به خواسته های اصلی خود در جامعه باز خواهد گشت و این روش ها فقط باعث خاری و ذلت یک ملت در سطح بین الملل خواهد شد.

عملکرد دولت روحانی در باز گذاشتن فضای مجازی چگونه بود؟ روحانی به شدت موافق بود که باید از فناوری های جدید استفاده شود و نباید فضای جامعه را محدود کنیم.

دولت روحانی معتقد به تکنولوژی، استفاده از همه شبکه های اجتماعی و تقویت فضای مجازی بود و هیچ وقت موافق این نبود که اپلیکیشن های خارجی بسته شود.

حتما در آینده رویکرد دولت آقای رییسی هم مشخص می شود، اما به نظر می آید که صحبت های رییسی نشان دهنده این است که ایشان هم نظر با نمایندگان مجلس نیست و هم رییس قوه قضاییه و هم آقای رییسی به این طرح مجلس اعتراض کرده اند.

چرا جامعه ایران حال خوبی ندارد؟ کرونا چه پیامی را به ملت ایران رساند، آیا در دولت آینده یک صدای واحدی از حاکمیت شنیده می شود؟ به نظر من حال جامعه خوب نیست اما نه به این معنا که مردم نسبت به زندگی احساس یأس و ناامیدی داشته باشند.

من فکر می کنم مهم ترین اتفاقی که در این حادثه بیماری در جامعه رخ داد و حادثه مثبتی بود این است که مردم احساس می کنند خودشان باید مشکلات خود را حل کنند و در پی این باشند که نگاهشان بیشتر به دست و توان خودشان باشد.

این گفته از این جهت می تواند مهم باشد که در آینده یک مشارکتی را با حاکمیت ایجاد می کند که اگر جامعه زمانی خواسته ای داشت بتواند در کنار مسئولان در آن مساله مشارکت داشته باشد.

در هر صورت شرایط جامعه به دلیل اتفاقاتی که افتاده و مشکلات اقتصادی که بر مردم حادث شده اقتضا می کند دولتمردان و عامه مردم برای اینکه بتوانند زندگی خود را بهتر اداره کنند محاسبه ای در زندگی خود داشته باشند.

از محدودیت هایی که برایمان اعمال می شود از یک طرف و از طرف دیگر مشکلات داخلی بر شرایط جامعه تاثیر می گذارند، البته همه مشکلات هم به گردن مدیران جامعه نیست بلکه بخشی از آن با توجه به اتفاقاتی است که افتاد و ما ناآگاهانه وارد این عرصه شده و به این بلیه گرفتار شدیم.

من فکر می کنم مقداری از این مساله ناشی از یک صدا نبودن حاکمیت است.

چون مردم صداهای مختلفی می شنوند این اعتماد کاهش پیدا می کند و مردم احساس می کنند که حرف واحدی نمی شنوند.

اگر مسئولان واقعا به شرایط جامعه و آنچه در عرصه بین الملل تجربه می کنیم توجه کنند و حامی یکدیگر باشند دلگرم خواهند شد.

جامعه در اعمال سیاست ها و رویه ها حتی در بین احزاب و گروه ها نیز یکدستی مشاهده نمی کند.

من شخصا احساس می کنم که این احزاب و گروه ها منافع گروهی خود را دنبال می کنند در حالی که خوب است منافع جامعه، منافع آینده این سرزمین بیشتر مدنظر قرار گیرد، هرچند این مساله بیشتر متوجه کسانی است که مدعی اصولگرایی هستند و مدعی هستند که برای حفظ اصول نظام گام بر می دارند، اما نهایتا وقتی نگاه می کنید می بینید منافع شخصی گاه بر منافع سرزمینی، ملی و منافعی که بارش می تواند بر روی دوش همه مردم باشد، تاثیرگذار است.

اگر واقعا یک صدای واحد داشتیم و علاوه بر آن بین سیاسیون و حاکمیت نیز این تفرقه وجود نداشت و این سیاسیون تقصیر را به گردن دولت نمی انداختند و همراهی مردم را وجهه همت خود قرار می دادند، امروز شاهد برخی مسائل در جامعه نبودیم.


کلید واژه ها: فضای مجازی - مجلس یازدهم - مجلس - مردم - مجازی - تابستان - نمایندگان مجلس - شرایط کرونایی - یازدهم - روزهای اخیر - اینستاگرام - صیانت - معیشت مردم - نمایندگان - حل مشکلات - انتقادات - مشکل - کرونایی - خانواده - تلگرام - مشکلات - اولویت - تامین - جامعه - شرایط - مردمی - کمبود - گذشته - ایران - سوزان

آخرین اخبار سرویس:
لزوم بازگویی جوانان و نوجوانان در دوران دفاع مقدس

رهبر انصارالله: پیش از انقلاب، زمام امور یمن در دست سفیر آمریکا بود

برگزاری جشنواره ملی «در امتداد لاله ها» در همدان

شانگهای باطل کننده نظریه واگرایی در برابر مستکبران غربی است

فعالیت همه واحد های آموزشی تهران، مجازی شروع شود

مسئول جدید سازمان بسیج رسانه خراسان جنوبی معرفی شد

مجید منعمی «مشاور فرهنگی و رسانه ای» نهاد ریاست جمهوری شد

سخرانی دبیر کل جنبش انصارالله به مناسبت هفتمین سالگرد انقلاب یمن

ایران و آژانس درباره برجام همکاری می کنند

ترفند دستیاران بایدن برای جلوگیری از گاف دادنش

هیات رییسه شورای شهرستان تهران انتخاب شدند

اسناد مهم دفاع مقدس برای اولین بار در معرض دید مخاطبان قرار می گیرد

تجلیل از 10 هزار پیشکسوت دفاع مقدس در کردستان

سخرانی دبیر کل جنبش انصارالله

طالع بینی متولدین ماه های مختلف دوشنبه 29 شهریور تا یکشنبه 4 مهر 1400

افتتاح قریب الوقوع مجتمع بیمارستانی جهرم

جزییات مالیات اینفلوئنسرها در ایران مشخص شد

سرلشکر صفوی: آمریکایی ها مجبورند به برجام بازگردند

پخش «سفر به گرای 270 درجه» از رادیو نمایش و شبکه نسیم

برگزاری چهارمین نشست بین المللی امام حسین(ع) در کربلا + عکس

رییس سازمان بسیج: سپاه 50 درصد ظرفیت واکسیناسیون کشور را بر عهده دارد

قدم های آهسته نمایندگان برای حذف یارانه های پنهان/ انحصار یارانه ای قابل مدیریت است

اعلام آمادگی اداره کل تشکل های دانشگاه آزاد برای همکاری با انجمن های دانش آموزی

هفتمین صحن علنی شورای اسلامی شهر مشهد

دفاع مقدس پرافتخارترین دوران نظام جمهوری اسلامی است

پست معنادار ظریف در اینستاگرام: این نیز بگذرد + عکس

برنامه هلال احمر برای واردات 60میلیون دُز واکسن

تشریح اهداف و رویکردهای بنیاد شهید و امور ایثارگران در اجرای برنامه های هفته دفاع مقدس

اجرای 15 برنامه شاخص هفته دفاع مقدس در منطقه 3

برگزاری مسابقات ویژه هفته دفاع مقدس و اربعین حسینی در منطقه 19

پیام سرپرست سازمان تامین اجتماعی به مناسبت هفته دفاع مقدس

انتصاب معاون توسعه مدیریت و منابع بنیاد شهید و امور ایثارگران

برگزاری کمیسیون پزشکی بنیاد در استان های اصفهان و مازندران و شهرستان سردشت

سخنگوی شورای اسلامی شهر اراک: موضوع انتخاب شهردار از دستور کار خارج شود

آمادگی مدیریت شهری منطقه2 در تقویت مراکز واکسیناسیون

زاکانی: افتخارات کاروان پارالمپیک حصار تبلیغی ظالمانه دشمنان نظام را شکست

120 مدرسه در شمال تهران در طرح حمایت از مدارس قرار گرفت

رییس شورای عالی سیاسی یمن: آمریکا در جنایت علیه ملت یمن دست دارد

بررسی شخصیت هنری و ادبی رهبر انقلاب/ قرایی: در آیینه کلام رهبری جز صمیمیت و صفا چیزی ندیدم

سفیر ایران در ارمنستان: دریافت عوارض مضاعف از کامیون های ایرانی در ارمنستان پیگیری می شود

رییسی:سازوکاری برای ارتباط مستمر خانواده شهدا با دولت ایجاد می شود

چه کسانی حق تردد شبانه را دارند؟

آغاز طرح ضربتی واکسیناسیون کرونا در تهران از فردا

حوزه همه توان خود را برای حفظ و حراست از دستاوردهای دفاع مقدس به کار خواهد گرفت

موکب داران آذربایجانی به حرم مطهر رضوی مشرف شدند+ تصاویر

احمد صادقی رییس شورای شهرستان تهران شد

پاسخ تلویحی ظریف به انتقادات اخیر+عکس

رونمایی از کتاب شهید تجلایی

تأکید سرپرست حجاج ایرانی بر پیگیری مشکلات زائران اربعین

آغاز طرح واکسیناسیون اتوبوسی در مشهد مقدس

مردم به سمت مرزهای عراق عزیمت نکنند

500 هزار تن نهاده دامی در مسیر بندر امام خمینی

حمایت نمایندگان مجلس از دستگاه قضایی استان کرمان جای تقدیر دارد

کدام کاغذ دیواری مناسب اتاق پذیرایی است؟

تاثیر پیمان شانگهای بر صنعت نفت ایران

سرلشکر صفوی: آمریکایی ها مجبورند به برجام بازگردند

تصاویر| جلسه شورای عالی قوه قضاییه

برگزاری مراسم جاماندگان اربعین در تهران

افتتاح و کلنگ زنی طرحهای اقتصادی و عمرانی با مشارکت سپاه در استان

تکمیل مرکز «پرتودرمانی» خیریه یاس کرمان نیازمند کمک بنگاه های خصوصی استان

مجلس و دولت در سیاست هایی که موجب نارضایتی مردم است تجدیدنظر کنند

منع تردد شبانه چه زمانی برداشته می شود؟

ظرفیت های اقتصادی ری چیست؟

اعلام برنامه های هفته دفاع مقدس سال 1400 با شعار «ما مقتدریم»

تأکید سرپرست حجاج ایرانی بر پیگیری مشکلات زائران اربعین

برخورد سازمان بازرسی با شرکت های هواپیمایی متخلف

تصاویر / مجمع استادیاران شهید مدنی در همدان

یادواره شهدای دانش آموز در یاسوج برگزار می شود

شورای عالی آموزش و پرورش از حاشیه خارج شده و وارد متن شود

زاکانی بدهی شهرداری تهران را اعلام کرد

بیش از 90 درصد سند راهبردی پیشرفت مازندران آماده و قابل ارائه است

طرح ثبت رسمی املاک برای یک روز هم قابلیت اجرا ندارد

اهتمام جدی سازمان زندان ها بر اجرای دقیق برنامه های اصلاحی و تربیتی

تجارب دفاع مقدس عامل عبور انقلاب از فتنه های بعدی بود

هشدار رییس قوه قضاییه به دروغگویان در فضای مجازی 

اخطار رییس قوه قضاییه به کسانی که در فضای مجازی «دروغ» می گویند

«مجید منعمی» مشاور فرهنگی و رسانه ای نهاد ریاست جمهوری شد

شوخی امیرحسین صدیق با واکسن برکت+عکس

لزوم توجه جدی به پدافند و آفند فرهنگی و مقابله با تهاجم نرم دشمن

آخرین مصوبات و تصمیمات کمیسیون ماده 10 احزاب

آزادی 149 زندانی با طرح نذر هشتم

استانبول یا دبی؟ کدام مقصد بهتری است؟

نامه دانش آموختگان کرمانشاهی دانشگاه امام صادق(ع) به رییس جمهور / امید را به کرمانشاه با انتخاب استاندار انقلابی برگردانید

یادواره شهدای دانش آموزان در یاسوج برگزار می شود

برخی از عضویت در سازمان شانگهای ذوق زده اند/ عضویت در سازمان‎های بین‎المللی ربطی به دولت‎ها ندارد

برنامه های هفته دفاع مقدس در استان قم تشریح شد

کاردرمنزل جهت بسته بندی

برنامه های اربعین در زنجان باتمام پروتکل های بهداشتی برگزارمی شود

دارایی های داده ای ثبت احوال باید هوشمندانه حراست شود

جشنواره ملی «در امتداد لاله ها» در همدان برگزار می شود

مجید منعمی مشاور فرهنگی و رسانه ای معاون اجرایی رییس جمهور شد

رییسی: برخی واردات واکسن را متوقف بر پذیرش FATF کرده بودند/ توجه ما صرفاً به غرب نیست

بازدید دبیرخانه شورای عالی حوزه ها از معاونت تبلیغ حوزه

مجید منعمی مشاور فرهنگی و رسانه ای نهاد ریاست جمهوری شد

نتایج نهایی انتخابات دومای روسیه روز جمعه اعلام می شود

تدوین آیین نامه محوریت بخشی به امام مسجد در بوشهر

قرایی: نوع رفتار رهبر انقلاب با اهالی هنر بیانگر حکمت ایشان است

ظریف: این نیز بگذرد

پیام های تبریک سرلشکر باقری به ذوالقدر و فرمانده جدید نیروی هوایی ارتش

تشریح برنامه های هفته دفاع مقدس لنده/از رونمایی مرد قانون تا اعزام جهادیون

مجلس ثابت کرد معیشت مردم اولویت نخست نیست

مجلس ثابت کرد معیشت مردم اولویت نخست نیست