مطالب مرتبط:
پاسخ عضو شورای عالی فضای مجازی به ایرادات مطرح شده در طرح صیانت/ تجربه ترکیه و روسیه در سامان دادن به شبکه های اجتماعی
طرح صیانت از فضای مجازی؛ جزییات تازه از جلسه غیرعلنی مجلس
یک نگاه متفاوت درباره طرح «صیانت از کاربران فضای مجازی» و توصیه به طراحان
درخواست برگزاری تجمع اعتراضی برای طرح «صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی»
هفت اشکال اساسی در طرح صیانت از کاربران فضای مجازی به زبان ساده
-61 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 10 مرداد 1400 ساعت 06:152021-08-01فناوري

طرح صیانت از فضای مجازی اشتغال چند نفر را تهدید می کند؟ | آوارگی کسب و کارهای اینترنتی | نگذارید تجربه ناموفق سال 98 دوباره تکرار شود


اجرای طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی، می تواند اشتغال بسیاری را که از این طریق درآمد خود را کسب می کنند، تهدید کند.

تجربه فیلتر شدن تلگرام خاطره خوشی برای بسیاری که از این راه کسب درآمد می کردند، - طرح صیانت از فضای مجازی اشتغال چند نفر را تهدید می کند؟ آوارگی کسب و کارهای اینترنتی نگذارید تجربه ناموفق سال 98 دوباره تکرار شود" اجرای طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی، می تواند اشتغال بسیاری را که از این طریق درآمد خود را کسب می کنند، تهدید کند.

تجربه فیلتر شدن تلگرام خاطره خوشی برای بسیاری که از این راه کسب درآمد می کردند، نبود و حالا زمزمه های فیلتر شدن اینستاگرام نیز مطرح است آن هم در حالی که شرایط کرونا، تعداد کسب و کارها در فضای مجازی را به شدت افزایش داده است.

همشهری آنلاین- نجمه احمدبیگی: اجرای طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام رسان های اجتماعی که در چند روز گذشته در صحن علنی مجلس مورد بررسی قرار گرفت ذهن بیشماری از مردم و فعالان کسب وکارهای مجازی را که دغدغه تامین امرار معاش دارند را درگیر و تحت تاثیر قرار داده است.

اگر چه به نظر می رسد این طرح در مجلس هم مخالفانی دارد.

اجرای طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام رسان های اجتماعی و مطرح کردن فیلتر شدن گوگل و اینستاگرام که موضوعی شوک برانگیز و دلهره آور برای همه مردم از کودک و نوجوان گرفته تا کسانی که در فضای مجازی برای خود کسب وکاری مهیا کرده اند و از این راه نان می خورند، بود.

از طرفی دیگر جای سئوال است که مسئولان چطور می خواهند در مدت هشت ماه پلتفرم ایرانی مشابه اینستاگرام را فعال و رایج کنند.

آن هم پلتفرمی مانند اینستاگرام که چندین میلیون کاربر در ایران دارد.

در این صورت تکلیف مردمی که از این راه کسب درآمد می کنند چه می شود؟ تعداد کسب و کارها در فضای مجازی عضوهیات مدیره اتحادیه و انجمن کسب و کارهای مجازی در گفت و گو با خبرنگار همشهری آنلاین گفت: این طرح اگر به همین نحو اجرایی شود ضررش اول متوجه افرادی است که در اینستاگرام کسب و کاری برای خود فراهم کرده اند و از این راه امرار معاش می کنند.

از دسترس خارج شدن اینستا و محدود شدن پهنای باند، شاغلان در این عرصه را دچار ضرر و زیان خواهد کرد.

رضا الفت نسب اضافه کرد: حتی کسب و کارهای بزرگ هم که ورودی هایشان از پلتفرم هایی مثل اینستاگرام وگوگل هست و مردم آنها را جستجو می کنند هم اگر مسدود شوند دچار ضرر و زیان می شوند.

کسانی که در این سال ها سرمایه گذاری های زیادی انجام داده اند.

وی ادامه داد: طراحان چنین بحثی باید بدانند که ما مخالف حکمرانی در فضای مجازی نیستیم اما تا زمانی که شرایط و زیر ساخت های طرحی فراهم نشده نباید مردم را درگیر کرد و نگذاریم تجربه ناموفق سال 98 دوباره تکرار شود.

مسئولان مربوطه اگر مخالفتی داشتند باید از همان ابتدا که تعداد نصب این پلتفرم ها پایین بود، جلوی آن را می گرفتند نه اینکه امروز40 تا 50 ملیون کاربر روی این پلتفرم ها قرار گرفته اند و بحث تامین معاش آنها در شرایط نابسامان اوضاع اقتصادی بسیار جدی است.

از سوی دیگر کرونا هم به کسب و کارهای بسیاری لطمه وارد کرد و خیلی از مشاغل تعطیل شد.

در این شرایط افراد زیادی برای تامین معاش به سمت اینستاگرام رفتند.

الفت نسب بیان کرد: تعداد افراد شاغل در اینستاگرام تا قبل از شیوع بیماری کرونا 150 تا 200 هزار نفربود.

اما بعد از کرونا این رقم به بیش از 300 هزار نفر رسیده و حتی رقم یک میلیون نفر هم مطرح شده است، اما این رقم 300 هزار نفر به نظر منطقی تر می رسد.

البته باید به این موضوع توجه کنید که بسیاری از این کسب و کارها خانوادگی است و یا چند نفر یک کسب و کار را اداره می کنند.

عضوهیات مدیره اتحادیه و انجمن کسب و کارهای مجازی گفت: در شرایط فعلی نمی شود طرح صیانت را اجرایی کرد و نباید مانند رییس مجلس که بلافاصله با مطرح شدن این بحث اعلام کرده که پلتفرم ها مسدود نخواهند شد امیدواری بیهوده داد و واقعیت ها را انکار کرد.

وی با اشاره به تعداد افرادی که در زمینه کسب و کارهای مجازی فعالیت دارند، افزود: اکنون کسانی که نماد اعتماد الکترونیکی دریافت کردند نزدیک به 40 تا 50 هزارنفر می شوند.

اجرای این طرح شامل جمعیت زیادی خواهد شد که از این راه نان می خورند و اجرایی شدن آن یک جامعه را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

الفت نسب اضافه کرد: بیشتر اپلیکیشن های داخلی ظرفیت ندارند اگر ظرفیت داشته باشند و به خوبی خدمات ارائه دهند مردم حتما از آنها استفاده خواهند کرد.

در حال حاضر مردم از کافه بازار استفاده زیادی می کنند و شاید بتوان گفت حدود 40 میلیون نصب داشته باشد.

اینکه می گویند مردم از پلتفرم های ایرانی استفاده نمی کنند هم درست نیست اگرخوب خدمات رائه دهند به طور ناخودآگاه همه به سمت آنها کشیده می شوند همانطور که اکنون افراد زیادی از تاکسی های اینترنتی یا اپلیکیشن های مسیریابی که اکثر هم داخلی هستند استفاده می کنند چرا که سرویس های خوبی ارائه می دهند.

وی ادامه داد:مردم می خواهند از این راه کاسبی کنند و دنبال سیاست و خیلی مسائل دیگر نیستند.

اگر می خواهند چنین طرح هایی موفق عمل کنند باید زیر ساخت های لازم را برای فعالیت در پلتفرم های ایرانی فراهم کنند.

به عنوان نمونه اگر کسی در پلتفرم های ایرانی مانند اینستاگرام شروع به فعالیت کرد تا 3 سال او را ازمالیات معاف کنند آن وقت شاهد خواهیم بود که چه تعداد از مردم به این سمت آیند.

سرمایه گذاری هایی که هدر می رود عضوکارگروه بلاک چین کمیسیون فاوا اتاق بازرگانی ایران نیز در این زمینه به همشهری آنلاین گفت: اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس اکنون مسئول این طرح هستند.

چشم همه مردم به این کمیسیون دوخته شده است تا ببینند در نهایت چه تصمیمی خواهند گرفت.

اما نمی توان به صرف نام گذاری مجازی از خیلی مسائل آن چشم پوشید و آن را غیر واقعی تلقی کرد.

اگر فضای مجازی محدود شود با منع تردد در فضای واقعی هیچ تفاوتی ندارد.

محمدرضا شرفی افزود: کسب وکارهای بسیاری در فضای مجازی سرمایه گذاری کرده اند.

هزینه های زیادی پرداخت کرده اند تا بتوانند بازاریابی کنند.

این مساله فقط به اقتصاد داخل کشور مربوط نمی شود مراودات بسیاری هم در خارج از ایران صورت می گیرد.

اگر قرار باشد این طرح اجرایی شود متحمل ضرر و زیان های بسیاری خواهیم شد.

وی با انتقاد از اجرایی شدن این طرح بیان کرد: اگر قرار است طرحی با این وسعت تاثیرگذاری طراحی شود باید قبل از آن کار کارشناسی با حضور کسانی که در این حوزه بخصوص کارشناسان وزارت ارتباطات که صاحب نظر هستند، انجام شود.

از طرفی اکنون زمان درستی برای مطرح شدن این طرح نبود وقتی دولت دوازدهم در حال واگذاری است و دولت سیزدهم می خواهد روی کار بیاید چرا باید در این مقطع این طرح مطرح شود و این مساله بسیاری تامل برانگیز است.

همچنین این طرح از زوایای مختلف باید بررسی می شد.

اجرایی شدن آن هزینه زیادی برای کشور خواهد داشت.

صیانت از بیت المال هم وظیفه ماست در این شرایط بحران اقتصادی اجرای چنین طرحی اصلا به صلاح نیست منطقی این بود که طرح تا دولت جدید معلق می ماند.

شرفی ادامه داد: به نظر من با شناختی که از اعضای کمیسیون فرهنگی داریم این طرح اجرایی خواهد شد و نتیجه آن از بین رفتن کسب و کارهای بسیاری خواهد شد.

وی بیان کرد: با اجرایی شدن این طرح تمام ابزارهای کسب و کارهای اینترنتی نابود خواهد شد و فعالان در این بازار باید بازاری را که مدت ها برای آن سرمایه گذاری کرده اند دوباره از نو شروع کنند و این مساله یک آوارگی همراه با چالش های جدید برای کسب و کارهای اینترنتی خواهد داشت.

طرح صیانت کاربران در فضای مجازی چیست؟ در طرح صیانت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی که اکنون با نام صیانت کاربران در فضای مجازی شناخته می شود، کمیسیون عالی تنظیم مقررات که براساس مصوبه جلسه هشتم شورای عالی فضای مجازی ایجاد شد، به منظور اجرای مصوبات این شورا و قوانین مربوط به عنوان مرجع تنظیم مقررات خدمات پایه کاربردی، خدمات ارتباطاتی و فناوری اطلاعات شناخته شده که در ترکیب این کمیسیون در کنار نهادهای مرتبط نهادهایی همچون سازمان صدا و سیما، وزیر اطلاعات، رییس ستاد کل نیروهای مسلح، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و فرمانده نیروی انتظامی دیده می شود.

همچنین در ماده 11 طرح صیانت، بر صدور مجوز بر فعالیت خدمات اثرگذار پایه کاربردی بومی، داخلی و خارجی تاکید شده و در تبصره یک آن آمده است: عرضه و فعالیت خدمات پایه کاربردی خارجی اثرگذار مستلزم معرفی نماینده قانونی و پذیرش تعهدات ابلاغی کمیسیون است، این درحالی است که بسیاری از کارشناسان معتقدند که شرکت های خارجی چندملیتی با کشوری مانند ایران با وجود تحریم های مالی و حقوق بشری همکاری نمی کنند.

همچنین تاکنون پیام رسان ها و موتورهای جست وجوی بومی نتوانسته اند آنچنان که باید در این زمینه به مخاطبان خدمات رسانی کنند.

نمونه تجربی این وضعیت در سال 98 مشاهده شد که پلتفرم ها نتوانستند ترافیک را تحمل کنند و بعضا از دسترس خارج می شدند.


کلید واژه ها: فضای مجازی - کسب و کارهای اینترنتی - مجازی - اشتغال - درآمد - تهدید - صیانت - کسب درآمد - اینترنتی - فیلتر - کارها - کاربران - تلگرام - آوارگی - ناموفق - خاطره - اینستاگرام - تکرار - سال 98 - حقوق - همشهری - افزایش - شرایط - تعداد - داده

آخرین اخبار سرویس:
صفحهٔ درخواستی شما یافت نشد.

استخدام در ماسک تاوریس

استخدام پشتیبان نرم افزار با بیمه و بیمه تکمیلی در شرکت طراح داده پیشرو

نحوه ضدعفونی حمام بعد از استحمام افراد کرونایی

مراقب ویروس جدید در واتساپ باشید

واکنش تند شیائومی به ادعای سانسور در گوشی های این کمپانی

اجباری شدن کارت واکسن در کشور تا سه هفته آینده

آستانه مصرف منصفانه اینترنت چیست؟

سه روش برای هک نشدن در واتساپ/ چگونه امنیت واتس اپ را بالا ببریم؟

ببینید | سیر تکاملی گوشی های تلفن در 100 سال گذشته

واکنش شیائومی به ادعای سانسور در گوشی های این شرکت

مراقب کلاهبرداری در اینستاگرام باشید

اینترنت شاد در کدام اپراتورها رایگان است؟

اطلاعات دفاتر پیشخوان به روزرسانی می شود

نوع جدیدی از باتری که سازندگان خود را شگفت زده کرد!

ساخت دستگاه مانع یاب برای نابینایان

نفوذ بدافزار اسراییلی به تلفن های همراه 5 وزیر فرانسوی

«شاد» در کدام اپراتور ها رایگان است؟

اطلاعات دفاتر پیشخوان به روزرسانی می شود

شبکه ارتباطات سیار در مناطق روستایی خوزستان توسعه یافت

مشخصات غیررسمی گوشی Xiaomi Civi فاش شد

مراقب کلاهبرداری در اینستاگرام باشید

(ویدئو) ناراحتی دنیا جهانبخت از تتلو؛ امیر نباید رابطمون لو میداد

تصمیم اتحادیه اروپا برای الزام به استفاده از درگاه USB-C در همه دستگاه ها

کد غیرفعالسازی اینترنت شاد چیست؟

رونمایی مایکروسافت از تلفن همراه Surface Duo 2

گسترش سایه همراه اول بر سر اهالی روستای تپه لهبید بهبهان

آیا دز یادآور واکسن کرونا باید با 2 دز تزریق شده یکسان باشد؟

کد دستوری رایگان کردن اینترنت شاد برای همراه اول و ایرانسل

با اندروید 1.0 آشنا شوید؛ سیستم عامل گوگل 13 ساله شد

فناوری برای بهبود کار/ کار کردن مثل تفریح!

طرح صیانت از فضای مجازی آغاز شده است؟

طرح صیانت فضای مجازی آغاز شده است؟

راه اندازی اینترنت پر سرعت در 3 روستای باشت

ترفند هایی برای خشک کردن گوشی همراه

نکات مهم که قبل از خرید گوشی آیفون باید به آن توجه کنید

این نسخه از واتساپ را حذف کنید

دام جدید کلاهبرداران؛ اعطای تسهیلات کم بهره

مشاوره سلامت اپلیکیشن مسجدی ها به صورت رایگان فعال شد

توییتر بیت کوین را فعال کرد

آموزش انتقال پیام های واتساپ از اندروید به آیفون

تصویری از گوگل مپ که جنجال برانگیز شد!

نشانه های خرابی حافظه داخلی رایانه چیست؟

بابلسر و رامسر همچنان در وضعیت پُرخطر کرونایی

استخدام آبدارچی با بیمه در شرکت مصباح رایانه در تهران

استخدام پشتیبان فنی در شرکت پرداخت الکترونیک سامان کیش در تهران

بابلسر و رامسر همچنان در وضعیت پرخطر کرونایی

استخدام برنامه نویس Back End در شرکت انفورماتیک و نرم افزار پردازش پارسیان

استخدام 6 عنوان شغلی با بیمه، بیمه تکمیلی و سرویس در شرکت گلدیس کاشی یزد

استخدام 6 عنوان شغلی با بیمه در شرکت پارس امید بهاران در اصفهان

استخدام 4 عنوان شغلی با پاداش و بیمه در فناوری اطلاعات تراشه پارس در شیراز

استخدام کارگر ساده با بیمه تکمیلی و سرویس در البرز

استخدام اپراتور فرز CNC با بیمه در شرکت آرمان فردا در اصفهان

استخدام 3 عنوان شغلی در فناوری اطلاعات تراشه پارس در شیراز

استخدام اپراتور فروش تلفنی با حقوق ثابت در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس دیجیتال مارکتینگ در چرم کروکو در البرز

استخدام کارشناس دیجیتال مارکتینگ در شرکت مهندسی ایمن افزار داریک در تهران

استخدام کارشناس سئو با بیمه در مشاور نرم افزار محک در تهران

استخدام گرافیست در شرکت تشک پارسینا در اصفهان

استخدام کارشناس تحقیق و توسعه بازار در مشاور نرم افزار محک در تهران

استخدام مهندس برق و الکترونیک با بیمه و بیمه تکمیلی در شهریار

استخدام کارشناس حسابداری و کارشناس دیجیتال مارکتینگ با بیمه در اصفهان

استخدام کارشناس رسانه های اجتماعی در شرکت مشاور نرم افزار محک در تهران

استخدام طراح تیزر با بیمه در شرکت چرم کروکو در البرز

استخدام کارشناس محتوا در یک شرکت معتبر در فارس

استخدام برنامه نویس ASP.NET (تحت #C) در مهندسین نیکا رایان پویا در تهران

استخدام کارمند اداری (دستیار مدیر) در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام تکنسین آزمایشگاه با بیمه، بیمه تکمیلی و سرویس از سمنان

صفحهٔ درخواستی شما یافت نشد.

استخدام کارمند بازرگانی، طراح و بازرس کنترل کیفی با بیمه و سرویس در اصفهان

استخدام کارشناس الکترونیک-کنترل در یزد

استخدام اپراتور کامپیوتر در یک کافی نت معتبر در ساری

استخدام حسابدار، گرافیست و اپراتور تماس و پشتیانی در فرارفاه در یزد

استخدام کارشناس فروش و کارشناس آی تی (فناوری اطلاعات و ارتباطات) در اصفهان

اجرای پویش «زیارت نیابتی» به همت رسانه ملی

استخدام 7 عنوان شغلی با بیمه، بیمه تکمیلی و سرویس در شرکت گلدیس کاشی یزد

دعوت به همکاری مدرس نرم افزار های مهندسی مکانیک در مهام رایا رسا مانا

استخدام انباردار، حسابدار و کارگر ساده با سرویس در پردیس جامه بصیری -گلستان

استخدام منشی با پاداش و بیمه در شرکت فناوری اطلاعات تراشه پارس در شیراز

استخدام برنامه نویس Front-End و برنامه نویس Back-End وب در آذربایجان شرقی

استخدام تکنسین آزمایشگاه با بیمه، بیمه تکمیلی و سرویس از تهران

استخدام طراح مسلط به نرم افزار اتوکد و نرم افزارهای 3 بعدی/قائمشهر

استخدام کارشناس حسابداری با بیمه، بیمه تکمیلی، سرویس در شرکت گلدیس کاشی یزد

استخدام اپراتور دستگاه و اپراتور دستگاه فرز CNC با سرویس و بیمه در قم

استخدام نیروی خدمات و خانه داری با بیمه در عمارت ایرانمهر در فارس

اپراتور تولید شرکت آبمعدنی رضوانشهر

استخدام اپراتور تماس و پشتیانی در فرارفاه در یزد

استخدام طراح قالب، تراشکار ماهر و فرزکار ماهر با بیمه فیروزه در صفادشت

دلایل اختلال تلفن همراه در کهگیلویه و بویراحمد

رونمایی مایکروسافت از سری جدید سرفیس 2021

باگ جدید iOS 15 این بار حافظه آیفون را هدف قرار داد

دلایل اختلال در شبکه همراه اول استان کهگیلویه و بویراحمد چیست؟

استخدام تراشکار ماهر، تراشکار CNC و فرزکار ماهر با سرویس و بیمه در تهران

استخدام حسابدار با سرویس در یک شرکت معتبر در خوزستان

استخدام 9 عنوان شغلی در یک شرکت تولید نرم افزار در قزوین

استخدام حسابدار و کارشناس فروش در شرکت دنیای سیم و کابل ایرانیان در اصفهان

استخدام فرزکار CNC با بیمه و سرویس در شرکت کانفیدنت در البرز

استخدام کارشناس تعمیرات الکترونیک در شرکت فن آوران در خراسان رضوی

استخدام انباردار و کارگر ساده با سرویس در شرکت پردیس جامه بصیری در گلستان

مدیریت ترافیک فضایی یکی از عوامل عملیات در فضا است

طرح صیانت از فضای مجازی اشتغال چند نفر را تهدید می کند؟ | آوارگی کسب و کارهای اینترنتی | نگذارید تجربه ناموفق سال 98 دوباره تکرار شود

طرح صیانت از فضای مجازی اشتغال چند نفر را تهدید می کند؟ | آوارگی کسب و کارهای اینترنتی | نگذارید تجربه ناموفق سال 98 دوباره تکرار شود