مطالب مرتبط:
مدیرکل آموزش و پرورش مازندران در غرب استان واکسینه شد
حل مسائل آموزش و پرورش، حل همه مسائل جامعه است
آموزش و پرورش خراسان رضوی به 23 هزار معلم نیاز دارد
حل مسائل آموزش و پرورش، حل همه مسائل جامعه است
آموزش و پرورش در انتظار رفع عیوب مجوز افزایش فوق العاده ویژه معلمان
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 10 مرداد 1400 ساعت 00:102021-07-31سياسي

نقش تکنولوژی در تحول آموزش و پرورش/ تعلیم و تربیت نباید سیاست زده شود


لازمه رشد آموزش و پرورش، به کارگیری نیروهای مجرب و متخصص است و آموزش و پرورش باید عاری از نگاه سیاسی باشد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار گروه تعلیم و تربیت خبرگزاری فارس، یازدهمین جلسه از سلسله نشست های روایت قرن در مرکز مطالعات راهبردی ژرفا وابسته به معاونت فرهنگی اجتماعی سپاه پاسداران برگزار شد؛ حجت الاسلام فیضی پور استاد دانشگاه فرهنگیان قم به تبیین موضوع فراز و فرود نظام تعلیم و تربیت اسلامی در سده اخیر پرداخت.

وی در ابتدای این نشست عنوان کرد: معلمان، مردم و مسؤولان باید جهان بینی صحیحی داشته باشند، علم را به درستی بشناسند و تعریف درستی از مأموریت و نقش خود در نظام آموزش و پرورش داشته باشند؛ یکی از دلایل اینکه ما تاکنون نتوانسته ایم عملکرد درستی ارائه کنیم، شناخت غلط و تعریف اشتباهی است که جامعه و در رأس آن، معلمان" و سیاستگذاران تعلیم و تربیت از حوزه  مأموریت خود دارند.

نقش تکنولوژی در تحول آموزش و پرورش حجت الاسلام فیضی پور افزود: تکنولوژی های آموزشی در امر تعلیم و تربیت سیری تکاملی را طی کرده اند؛ در مقطعی استفاده از تخته سیاه یک تکنولوژی آموزشی محسوب می شد اما امروزه پیشرفته ترین تکنولوژی ها نیز عطش انسان را برطرف نمی کند بنابراین می توان گفت در عرصه آموزش با انفجار تکنولوژی روبرو هستیم؛ اتفاقی که انفجار انتظارات در جامعه را نیز به دنبال داشته است.

وی ادامه داد: امروز مانند گذشته تخته سیاه کاربرد آموزشی ندارد اما باید مراقبت کنیم که غرق در تکنولوژی نشویم، در عین حال باید بپذیریم که آموزش در حال جهانی شدن است، البته نباید تسلیم و بنده تکنولوژی شویم، باید تعادل را حفظ کنیم و تکنولوژی را برای احقاق اهداف خود به کار بگیریم.

آموزش و پرورش باید از سیاست زدگی مصون نگه داشته شود این استاد دانشگاه در ادامه گفت: لازمه رشد آموزش و پرورش به کارگیری نیروهای مجرب و متخصص است، آموزش و پرورش باید عاری از نگاه سیاسی باشد؛ نباید از میان اعضای ستادهای انتخاباتی رؤسای جمهور و نمایندگان مجلس انتخاب شوند.

وی افزود: پیشنهاد ما این است که آموزش و پرورش تحت نظر شخص ولی فقیه اداره شود تا تحت تأثیر جریانات سیاسی قرار نگیرد؛ به زعم بنده اهمیت آموزش و پرورش بیش از برخی نهادی هایی است که در حال حاضر ذیل نظر حاکمیت اداره می شوند همچنین سیاست گذاران باید ذائقه مخاطب را بشناسد تا روش های آموزشی آنها از سوی جامعه پس زده نشود.

عضو هیأت علمی دانشگاه فرهنگیان قم تأکید کرد: با توجه به شناختی که بنده از روحیات رییس جمهور منتخب دارم، معتقدم ایشان کارها را در عرصه های مختلف به خصوص آموزش و پرورش به درستی پیش خواهد برد، البته بنده از اطرافیان و طرفداران آقای رییسی می خواهم که فردی را به ایشان تحمیل نکنند و اجازه دهند که حجت الاسلام رییسی افراد را بر اساس مشورت کارشناسان امر انتخاب کنند.

چالش های دولت سیزدهم برای بهبود نظام آموزش و پرورش حجت الاسلام فیضی پور تصریح کرد: دولت سیزدهم با چالش های متعددی در مواجهه با مسأله آموزش و پرورش روبرو است که برخی از این مشکلات را بیان می کنم.

1 ـ  یکی از مهم ترین موانع رشد و تعالی آموزش و پرورش، اعمال نفوذ جریان های سیاسی و برخی از نمایندگان مجلس برای به کارگیری نیروهای نزدیک به آنها در مناصب آموزش و پرورش است.

2 ـ چالش بعدی کادرسازی ضعیف در ساختار آموزش و پرورش است، در مقطعی بسیاری از وزراء، استانداران و صاحب منصبان کشوری از میان معلمان انتخاب می شدند اما در سال های اخیر کادر آموزش و پرورش تا حدی تضعیف شد که وزیر نیز سابقه معلمی ندارد و مدیران آموزش و پرورش از قشر معلمان انتخاب نشدند.

3 ـ جهان بینی فرهنگی دولت ها نیاز به اصلاح دارد اگر قوه مجریه قصد ایجاد تحول حقیقی در ساختار آموزش و پرورش و اجرای صحیح مأموریت خود را دارد، باید به جایگاه و شأن اجتماعی معلمان ارج نهد تا دید جامعه نسبت به این قشر خدوم اصلاح شود.

دیدگاه مصرفی که درباره معلم و آموزش و پرورش وجود دارد، باید اصلاح شود، این وزارتخانه مأمن رشد و تعالی نیروی انسانی کشور در همه رده هاست بنابراین ابتدا باید مشکلات معیشتی معلم ها را رفع کنیم تا آنها به درستی به وظایف خود بپردازند.

4 ـ در گذشته تمام استان ها کشور به آموزش معلم ها می پرداختند؛ به زعم بنده بهترین دوره تربیت معلم نیز همان مقطع بود.

مدتی بعد در سال 1386 طرح تشکیل مجتمع پیامبر اعظم مطرح شد و بعد از آن در سال 1390 دانشگاه فرهنگیان تأسیس شد.

معتقدم آموزش و پرورش و دانشگاه فرهنگیان اقبالی کوتاهی داشت و با چالش های جدی مواجه شد.

5 ـ چالش بعدی تبدیل وضعیت مدرسان این دانشگاه به عضو هیأت علمی است؛ به اعتقاد بنده احکام اساتید این دانشگاه همچون گذشته باید تحت عنوان مدرس صادر شود و ذیل نظارت وزارت علوم قرار نگیرند، کادر علمی دانشگاه باید از معلم ها باشند و وزارت علوم در انتخاب آنها دخیل نباشد.

ساختار فعلی دانشگاه را یکی از موانع اصلی رشد آن می دانم.

ضرورت تأسیس و بهره گیری از ظرفیت دانشگاه فرهنگیان اجتناب ناپذیر بود، شاید در گذشته جذب معلم دیپلم یا فوق دیپلم نیاز دانش آموز را رفع می کرد اما امروزه اینطور نیست و باید نیروهای تحصیل کرده وارد چرخه آموزش کشور شوند، البته باز هم تأکید می کنم که معتقدم ساختار این دانشگاه نباید تابع وزارت علوم باشد، بلکه باید مطابق اقتضائات خاص امر تعلیم و تربیت اداره شود.

تاریخچه تربیت معلم در ایران این استاد دانشگاه فرهنگیان قم در ادامه عنوان کرد: سال 1298 هـ .

ش نخستین دارالمعلمین کشور تأسیس شد که مدتی بعد به دارالمعلمین عالی تبدیل شد.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تربیت معلم در قالب دو ساختار دانش سراها و مراکز تربیت معلم دنبال شد، برخی از دانشجویان بعد از پایان تحصیلات دوره راهنمایی به دانش سراها می آمدند و گروهی دیگر بعد از اخذ گواهی پایان تحصیلات دبیرستان در مراکز تربیت معلم ادامه تحصیل می دادند.

وی ادامه داد: معلمان دوره ابتدایی از دانش سرا و دبیران دوره متوسطه از مراکز تربیت معلم فارغ التحصیل می شدند؛ دانشگاه ها نیز برای جذب معلم سهمیه مجزا داشتند.

واقعیت های میدانی روش تربیت معلم را تغییر داد حجت الاسلام فیضی پور خاطرنشان کرد: واقعیت میدانی آموزش و پرورش حاکی از این واقعیت بود که مراکز تربیت معلم دیگر پاسخگوی نظام تعلیم و تربیت کشور نیست.

معلم با مدرک تحصیلی کاردانی توان رفع نیاز کشور را نداشت و دست کم احتیاج به تربیت معلمانی با مدرک تحصیلی کارشناسی داشتیم.

وی افزود: آموزش ضمن خدمت نیز یکی از راهکارهای مطرح بود اما این نوع آموزش آفات خود را دارد بنابراین وجود دانشگاه فرهنگیان ضروری است، مدیریت آن نیاز به بازنگری دارد.

بهبود امکانات زیربنایی در عملکرد دانشگاه نیز تأثیر خواهد داشت استاد دانشگاه فرهنگیان قم اظهار کرد: یکی از مشکلات دانشگاه فراهم نبودن زیرساخت های مورد نیاز برای توسعه امر تعلیم و تربیت کشور است، برای مثال دانشگاه فرهنگیان فضای فیزیکی مناسبی برای اسکان، تعلیم و تربیت معلمان در اختیار ندارد به زعم بنده، رفع این مشکلات تا حد زیادی در بهبود عملکرد دانشگاه تأثیر خواهد داشت، البته رفع مشکلات این دانشگاه نیاز به مدیر از بدنه خود دارد تا چالش های مدیریت بشناسد.

دستورالعمل های غلط دانشگاه را تضعیف کرد عضو هیأت علمی دانشگاه فرهنگیان قم گفت: دستورالعمل های نادرست چالش بعدی دانشگاه است، برای مثال اعلام کردند که رییس این دانشگاه باید دارای مرتبه علمی استادتمام باشد! دانشگاهی که فقط 10سال از عمر آن می گذرد چطور امکان تربیت نیروی استاد تمام را داشته است؟! بنابراین با این دستورالعمل های غلط در عمل دانشگاه را تضعیف کردند.

علم را می توان در دانشگاه آموخت اما معلم باید دارای ویژگی های اخلاقی والایی باشد حجت الاسلام فیضی پور تصریح کرد: دانشگاه فرهنگیان برای تربیت صحیح نیرو باید مدیر امور استان های توانمندی داشته باشد، این مدیر باید بداند آموزش و پرورش سالانه به چند نفر پرسنل جدید احتیاج دارد، وی باید ظرفیت استان های مختلف را بشناسد تا معلمان تخصصی در بهترین استان تحصیل کنند و آماده تدریس شوند.

وی افزود: معتقدم در تربیت و انتخاب معلمان شاخص های اخلاقی، رفتاری و.

بیش از شاخص های علمی باید مورد توجه قرار بگیرند؛ چرا که معلم باید الگوی جامعه باشد؛ قائل" نیستیم که معلم باید خالی از اشکال باشد اما حسن های بیش از ضعف هایش به چشم بیاید بنابراین به زعم بنده همانطور که استخدام خلبان ها، نظامی ها و.

ضوابط خاصی دارد، باید معلم ها نیز بر اساس مؤلفه ها سختگیرانه تری به کارگیری شوند.

استاد دانشگاه فرهنگیان قم اضافه کرد: اگر  به دنبال تربیت جامعه ای نظم پذیر هستیم ابتدا باید معلمان این جامعه به درستی آموزش ببینند؛ چرا که معلم یک نسل را تربیت می کند اگر می پذیریم که انسان اشرف مخلوقات است، باید وظیفه تربیت او را نیز به اشخاصی با ویژگی هایی منحصر به فرد بسپاریم.

قواعد دانشجویی دانشگاه باید متناسب با نیازهای آن باشد حجت الاسلام فیضی پور تأکید کرد: یکی دیگر از چالش های دانشگاه فرهنگیان این است که دانشجویان فکر می کنند باید مطابق ضوابط وزارت علوم عمل کنند، برای مثال می تواند در هرترم  16/3 در کلاس حاضر نشوند! در حالی که آنها مطابق قانون دانشجو-کارمند هستند و کد استخدامی دارند؟! بنابراین باید بر اساس ضوابط استخدامی در دانشگاه حضور داشته باشند.

راهکار رفع مشکلات دانشگاه، انتصاب مدیری است که مسائل آن را بشناسد عضو هیأت علمی دانشگاه فرهنگیان تصریح کرد: دانشگاه فرهنگیان و اسلاف آن به طور قطع در نظام تعلیم و تربیت کشور مؤثر بوده اند اما تأثیر 100درصد نداشته اند و برخی از مشکلات همچنان باقیمانده است.

نقطه ضعف هر 2 دوره مدیریت فعلی و سابق در آموزش و پرورش به کارگیری نیروهای خارج از سازمان در مناصب دانشگاه فرهنگیان است.

هنگامی که فرد مسأله را نشناسد، دست به اقدامات اشتباه می زند.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: تعلیم و تربیت - آموزش و پرورش - تربیت - آموزش - تعلیم - پرورش - دانشگاه فرهنگیان - سپاه پاسداران - معاونت فرهنگی - استاد دانشگاه - برگزار - فرهنگی - تربیت اسلامی - حجت الاسلام - سیاست - نگاه سیاسی - جهان بینی - نظام - یازدهمین - نشست - فرهنگیان - پاسداران - خبرگزاری - تکنولوژی - دانشگاه - خبرنگار - مطالعات - اجتماعی - راهبردی - مسؤولان

آخرین اخبار سرویس:
رییس جمهور درگذشت مرحوم حاح سید نور عاملی رنانی را تسلیت گفت

طرح واردات خودرو با هدف تنظیم بازار داخلی تدوین شد

اهدا 1500 تبلت به دانش آموزان نیازمند ایلامی

خاطرات رهبر انقلاب از سال های نخست انقلاب و جنگ

رییس جمهور درگذشت مرحوم حاح سید نور عاملی رنانی را تسلیت گفت

اعتقاد به «ما می توانیم» مهم ترین شاخص مدیر انقلابی است

مرکز واکسیناسیون عین القضات همدانی افتتاح شد

دلیل انحلال دفتر اوقاف و امور خیریه در سلطانیه چیست؟

دور کاری کارکنان اداری استان ایلام لغو شد

امنیت بالاتر از دفاع است/تاکید بر پشتیبانی از مأموریت های پلیس

اصفهان مظلومی است که ظالم تلقی می شود/ برای زاینده رود آب در هاون نکوبید

بازگشایی شهیدگاه تکمیل شود ایسنا

پیام تسلیت رییسی در پی درگذشت پدر حجت الاسلام سعیدرضا عاملی

آخرین مهلت ارسال مقاله برای کنفرانس وحدت اسلامی

ایجاد سامانه هایی برای مسکن و یارانه اقشار ضعیف

پاسخ به برخی جنجال ها و شایعات عجیب و غریب درباره واکسن کرونا

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خبر داد: ایجاد پلتفرم ملی اشتغال

8 هزار کیلومتر از معابر پایتخت پیاده رو ندارند

تیپ شهید قهرمان ارتش در شورای تأمین همدان نقش ویژه دارد

دوره تخصصی کاربرد سبک زندگی در مشاوره حرفه ای برگزار شد

رمزارز کینگ مانی جعلی و فاقد ارزش است / مجلس مطالبات مالباختگان را پیگیری می کند

آخرین وضعیت پرونده شهدای سلامت در بنیاد شهید/چه مزایایی به فرزندان شهدای خدمت داده می شود؟

بازگشایی شهیدگاه در محوطه بقعه جهانی شیخ صفی الدین اردبیلی تکمیل شود

تسریع اجرای پروژه های ملی با عضویت در شانگهای

سه ساله شدن فعالیت کنگره شهدای استان مرکزی در فضای مجازی

اجرای 166 عنوان برنامه به مناسبت هفته دفاع مقدس در کهگیلویه و بویراحمد

پرداخت مالیات نیازمند فرهنگ سازی است/ عدالت مالیاتی باید مورد توجه باشد

پیام تسلیت استاندار آذربایجانغربی در پی درگذشت امام جمعه سابق مهاباد

کنترل مجرمان سابقه دار در پیشگیری از جرم تاثیر گذار است

طالبان: شیعه و سنی برادرند/ کشتار شیعیان توطئه دشمن بود

جواد عزتی: من مخالف مهاجرت نیستم

سال تحصیلی حوزه خواهران اردکان آغاز شد

4 ویژگی مهم برای طراحی بنر های شهادت امامان و پیامبران که باید بدانید

نیروی دریایی ارتش باید مورد حمایت مجلس قرار بگیرد

رییس جمهور درگذشت مرحوم حاح سید نور عاملی رنانی را تسلیت گفت

سرلشکر موسوی درگذشت مادر امیر «فرقانی» را تسلیت گفت

فرآیند تأیید شهردار همدان در حال انجام است 

مهلت 45 روزه مجلس به دولت درباره ساماندهی کارکنان دولتی

عملیات گسترده نظامی علیه مواضع تروریست ها در اقلیم شمال عراق/ بساط تروریست ها را برمی چینیم

قالیباف قانون جهش تولید مسکن را به رییس جمهوری ابلاغ کرد

ضرورت ساماندهی مراکز آموزش عالی کشور در دولت جدید

دولت روحانی کسری بودجه را با ایجاد بدهی پوشش داده است/ سهم ناچیز نفت در تامین منابع

اعلام برنامه های هفته دفاع مقدس سازمان عقیدتی سیاسی ناجا

تهدیدها و فرصت های همکاری ایران و کشورهای خلیج فارس

درخواست نماینده مجلس برای ممنوع الخروجی رییس سازمان سنجش

مسائل و مشکلات پروژه ساختمان مدرسه ریحانه الرسول (س) یزد بررسی شد

کُشندگی و قدرت انتقال بالای کرونا لامبدا هنوز اثبات نشده است

رییس جمهور درگذشت حاج سید نور عاملی رنانی را تسلیت گفت

قالیباف قانون جهش تولید مسکن را ابلاغ کرد

نشست خبری سخنگوی وزارت امور خارجه

 جزییات مصاحبه رشته های خاص ارشد اعلام شد

مدیر حوزه علمیه خواهران یزد با فرماندار یزد دیدار و گفت و گو کرد

طرح مجلس برای لغو تغییر و جابجایی ساعت ها+ جزییات

دو لایحه دولت تقدیم مجلس شورای اسلامی شد

چرا مجلس با حق بیمه برای کارگران ساختمانی مخالف است؟

ضرورت راه اندازی دومین گرمخانه بانوان در کلانشهر کرج

اهدا 1500 تبلت به دانش آموزان نیازمند ایلامی

برگزاری انتخابات شورای مرکزی جنبش عدالتخواه دانشجویی/ محمد اسکندری دبیر شد

سلیمی نمین: دولت رییسی، برجام را فعال خواهند کرد

هشدار سرلشکر باقری به کردستان عراق: سپاه بساط گروه های تروریستی را در شمال عراق جمع می کند/ کار سیاسی اشکالی ندارد اما فعالیت مسلحانه را تحمل نمی کنیم

اربعین، دانشگاه آگاهی بخشی و نجات بشریت است

دکوراسیون داخلی آنلاین و تحول در چیدمان منزل

ضریب محرومیت 1598 روستا را به زیر 6 می رسانیم

اعلام برنامه های هفته دفاع مقدس سازمان عقیدتی سیاسی ناجا

ضرغامی معاون میراث فرهنگی را تغییر داد

مقاومت ها در تکاپویِ تولیدِ علومِ سیاسیِ قرآن-بنیاد، جدّی است!

تشکیل نخستین انجمن حرفه ای راهنمایان گردشگری استان قزوین

لحظه های بی تکرار یک عکاس

توزیع 7600 بسته لوازم التحریر در پویش مشق احسان بین دانش آموزان محروم استان کرمان آغاز شد + تصاویر

ضرورت تقویت ارتباط مراکز علمی و پژوهشی با تولید و صنعت

ابلاغ قانون جهش تولید مسکن

قتل مرد بی گناه به خاطر سوءتفاهم / سرنوشت قاتل کرمانشاهی

رصد خطوط مرزی توسط سیستم های تصویری و شنیداری

تحریم ها ابزار راهبردی آمریکا هستند

زائران اربعین هرکدام یک رسانه باشند

کارشناس مسائل بین الملل: مسئله FATF خط قرمزی برای پیوستن به سازمان شانگهای نبود

برگزاری کارگاه آموزشی طراحی پرایمر با نرم افراز Oligo 7

روحانی به توچال می رفت و رییسی روزهای تعطیل بین کارگران است

20 زندانی غیر عمد در استان البرز به مناسبت هفته دفاع مقدس آزاد می شود

رییس اداره تعزیرات پاوه دستگیر شد

هیچ مماشاتی در ارفاق به زندانیان حرفه ای پذیرفتنی نیست

نمی توانیم بر همه مراکز رأی گیری عراق نظارت کنیم

40 موکب از استان قزوین برای مراسم اربعین راهی عراق می شوند

ناگفته های دختر علی سلیمانی درباره پدرش

برنامه ای برای ملاقات با مقامات آمریکایی در دستورکار نیست

قالیباف قانون «جهش تولید مسکن» را ابلاغ کرد

چرا آیت الله رییسی به صورت حضوری در نشست مجمع عمومی سازمان ملل شرکت نمی کند؟

علی دارابی، معاون میراث فرهنگی شد

دیدار زاکانی با قهرمانان پارالمپیک/ مناسب سازی 12هزار کیلومتر پیاده راه در تهران

اژه ای: خدمات قضایی با ارزانترین قیمت ارائه شود

برنامه هیات های ایرانی به مناسبت دهه اربعین حسینی در کربلای معلی

تشییع پیکر آیت الله موسوی ننه کران فردا در قم

استخدام نیرو پذیرش کلینیک زیبایی زرین

تاکید آیت الله رییسی بر ایجاد ثبات در بازار

مصوبات مجلس در صورت عدم اعلام نظر شورای نگهبان در مهلت مقرر تبدیل به قانون می شود

نیروهای حق التدرس غیر بومی به کار گیری نمی شوند

تمدید مهلت ارسال آثار به کنگره شعر دفاع مقدس در قم تا 15 مهر

ارتباط عمیق ایران و تاجیکستان در سایه زبان مشترک فارسی

از ورود طالبان به جامعه جهانی پیشگیری کنید!

سرلشکر باقری: بساط تروریست ها را برمی چینیم

نقش تکنولوژی در تحول آموزش و پرورش/ تعلیم و تربیت نباید سیاست زده شود

نقش تکنولوژی در تحول آموزش و پرورش/ تعلیم و تربیت نباید سیاست زده شود