موضوعات داغ: - رتبه بندي معلمان - بهنوش بختياري - سرمربي استقلال - فرهاد مجيدي - بازار سرمايه - هفته دفاع مقدس - دانشگاه آزاد اسلامي - نيم قرن اخير - مجلس شوراي اسلامي - دستگاه آمبولانس - نرخ كرايه تاكسي ها - آبرساني به روستا - حسين فهيمي - نصرالله محله - فرانتس بكن بائر - آنتوني جاشوا - سلول بنيادي - حاج يوسف - روزنامه آمريكايي نيويورك - مركزخريد - جام جهاني زنان 2023 - عملكرد شركت هاي دولتي - بني اسراييل

مطالب مرتبط:
گزارش زنده و لحظه ای شب آخر لیگ برتر فوتبال | پنجمین قهرمانی پرسپولیس یا معجزه سپاهان؟ / بوی تبانی از بازی سایپا و تراکتور
گزارش زنده و لحظه ای شب آخر لیگ برتر فوتبال | پنجمین قهرمانی پرسپولیس یا معجزه سپاهان؟ / بوی تبانی از بازی تراکتور و سایپا
سایه روشن توسعه اینترنت روستایی در مرکزی
درخواست «ملانوری» از «نوبخت» | از تداوم طرح مسکن محرومین تا تخصیص 100 درصدی اعتبارات ملی
توسعه مهارت آموزی با پیوند دانشگاه و بازار کار | وقتی کاهش نرخ بیکاری دانش آموختگان دغدغه دانشگاهیان است
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 9 مرداد 1400 ساعت 06:152021-07-31اقتصادي

«معجزه آبخیزداری»|آبخیزداری محور توسعه روستایی/ درخواست های متعدد کشاورزان برای آبخیزداری و آبخوانداری


مدیرکل کنترل سیلاب و آبخونداری سازمان جنگل ها گفت: درخواست های متعددی از سوی کشاورزان و جوامع روستایی برای اجرای آبخیزداری و آبخوانداری وصول شده است.

- پرونده معجزه آبخیزداری ؛ کشور ایران در سرزمین گرم و خشک قرار دارد و سالانه با چالش ها و مخاطرات طبیعی مثل خشکسالی، سیل، فرونشست و غیره مواجه است.

به اذعان بسیاری از کارشناسان آبخیزداری و آبخوانداری از راه های موثر برای مدیریت این مخاطرات است که لازم است در برنامه ها و قوانین بخوبی به این مساله عنایت شود.

با توجه به تدوین قانون برنامه هفتم توسعه در سال جاری و ضرورت توجه بیشتر به آبخیزداری و آبخوانداری در این قانون، گفتگویی تفصیلی با ابوالقاسم حسین پور مدیر کل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری انجام دادیم.

اهم مطالبی که ایشان در این مصاحبه بدان اشاره کردند عبارت است از:آبخیزداری و آبخوانداری باید محور توسعه روستایی در کشور باشد.

راهکار غلبه بر خشکسالی و سیل که گاها به صورت همزمان اتفاق می افتد، آبخیزداری و آبخوانداری است.

ظرف برنامه ریزی در مدیریت آب و منابع طبیعی باید حوزه آبخیز باشد و نه تقسیمات استانی.

آبخیزداری و آبخوانداری، پشتیبان توسعه کشاورزی و امنیت غذایی در کشور است.

درخواست های متعددی از طرف کشاورزان و جوامع روستایی برای اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوانداری وصول شده است.

بیش از 40 هزار قنات در کشور وجود دارد که باید تحت پوشش اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوانداری قرار بگیرند.

اجرای عملیات آبخیزداری برای احیای قنوات بسیاری موثر بوده به طوری که میزان آب دهی قنوات با اجرای عملیات آبخیزداری و آبخونداری سه برابر افزایش داشته است.

عدم تخصیص اعتبارات مناسب برای آبخیزداری و آبخوانداری از چالش های اساسی است که باید در تدوین قانون برنامه توسعه هفتم مدنظر واقع شود.

در اینجا نظر مخاطبان را به گفتگوی تفصیلی با ابوالقاسم حسین پور جلب می نماییم:تسنیم: آقای مهندس حسین پور، با توجه به اینکه در سال جاری قرار است قانون برنامه هفتم توسعه تدوین شود، به نظر جنابعالی اهم موارد مربوط به آبخیزداری و آبخوانداری که باید در این قانون مدنظر واقع شود، چیست؟حسین پور: یکی از مسائلی که باید در تدوین قانون برنامه هفتم توسعه بدان اشاره شود جایگاه آبخوانداری و پخش سیلاب است.

این موضوع از آنجا حائز اهمیت است که در سال های اخیر شاهد مخاطرات طبیعی متعدد از جمله فرونشست زمین، سیل، تخلیه آبخوان ها و سفره های آب زیرزمینی بوده ایم و از سوی دیگر با توجه افزایش جمعیت، موضوع پایداری سرزمین و حفظ اراضی کشاورزی برای تولید محصول از اهمیت فراوانی برخوردار است.

از این رو برای مقابله با این چالش ها باید به موضوع آبخوانداری و پخش سیلاب در قانون برنامه هفتم توسعه عنایت ویژه ای صورت پذیرد.

در واقع آبخیزداری و آبخوانداری یک رسالت اصلی دارد و آن مدیریت حوزه های آبخیز و حفظ منابع آب و خاک و پوشش گیاهی است که اگر این مدیریت به درستی انجام شود و به سمت جامع نگری حرکت کنیم و از مدیریت بخشی صرفنظر کنیم می توانیم به صورت یکپارچه و منسجم و پایدار از منابع طبیعی خدادادی استفاده کنیم که باید این جامع نگری در قانون برنامه توسعه هفتم مدنظر برنامه ریزان واقع شود.

نکته دیگری که در اینجا حائز اهمیت است آن است که ظرف برنامه ریزی باید حوزه آبخیز باشد و نه تقسیمات استانی و این مهم باید در برنامه ریزی ها مربوط به آب به خصوص برنامه هفتم توسعه مورد تاکید قرار گیرد و بدان عمل شود.

در واقع ارتباط و هماهنگی این فرایند در مناطق مختلف کشور باید در واحد برنامه سرزمین به نام حوزه آبخیز اتفاق بیفتد.

تسنیم: یکی از مسائل مهمی که در حال حاضر کشور با آن مواجه است، مشکلات ناشی از خشکسالی و کمبود آب است؛ البته در همین شرایط نیز شاهد سیل های مخرب هم هستیم به نظر جنابعالی چگونه می توان با مشکل خشکسالی و سیل به صورت همزمان مقابله کرد؟حسین پور: امروزه در شرایطی هستیم که به خاطر تغییرات اقلیمی در کل دنیا و از جمله در ایران شاهد مسائلی مانند سیلاب هستیم و هم اکنون نیز در شرایط خشکسالی بسر می بریم.

حتی در شرایط خشکسالی نیز بروز سیلاب محتمل است و تنگناها و محدودیت های آبی در طی دوره خشکسالی و نوع بهره برداری از آب باعث شده است پایداری آب با تهدید مواجه شود.

خشکسالی های پیاپی در سال های گذشته باعث شده است آبخوان های ما با بیلان منفی مواجه شوند و در شرایط مناسبی نیستند و این مساله باعث بروز مخاطرات دیگری مثل فرونشست در کشور نیز شده است که برخی از مناطق کشور شاهد پدیده فرونشست بوده ایم.

برای گذر از این مخاطرات باید به آبخیزداری و آبخوانداری توجه کرد و خوشبختانه در سال های اخیر این موضوع توسط جوامع روستایی و کشاورزان مورد استقبال خیلی خوبی قرار گرفته است و درخواست های متعددی از سوی کشاورزان برای اجرای آبخیزداری و آبخوانداری از مناطق مختلف کشور دریافت شده است و حتی در جلسات مختلف، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی این مطالبه را از دولت و وزارت جهاد کشاورزی داشته و تاکید کرده اند که باید آبخیزداری و آبخوانداری، محور توسعه روستاها باشد.

مسلما چنانچه به آبخیزداری و آبخوانداری توجه شود نه تنها مشکلات ناشی از سیل نخواهیم داشت بلکه می توان رواناب ها را ذخیره و جمع آوری کرد و در مواقع خشکسالی برای مصارف مختلف شرب و کشاورزی مورد استفاده قرار داد.

در واقع آبخیزداری و آبخوانداری، پشتیبان توسعه کشاورزی و امنیت غذایی است؛ و در صورتی که به این اصل مهم توجه شود هم موجب حاصلخیزی خاک، و افزایش تولیدات محصولات کشاورزی خواهد شد و هم منابع آب و خاک حفاظت شده و موجب پایداری منابع آب خواهد شد.

تسنیم: پس می توانیم بگوییم که محوریت آبخیزداری در توسعه روستایی باید مدنظر تدوین کنندگان قانون برنامه توسعه هفتم واقع شود ؟حسین پور: بله درست است؛ با توجه به آثار و دستاوردهای متعدد آبخیزداری و آبخوانداری، این مساله ضرورت دارد که آبخیزداری و آبخوانداری به عنوان محور توسعه روستایی باشد و توسعه روستایی باید با تمرکز بر آبخیزداری باشد و این موضوع در قانون برنامه هفتم توسعه به صورت خاص بدان پرداخته شود.

از همین پرونده بیشتر بخوانید: تسنیم: با توجه به اینکه تاکنون شش برنامه توسعه برای کشور تدوین شده است، ارزیابی جنابعالی درباره وضعیت منابع طبیعی در برنامه های توسعه چگونه است و آیا اهداف این برنامه ها محقق شده است؟حسین پور: در تدوین قانون برنامه توسعه هفتم یکی از مواردی که مهم است آن است که باید آسیب شناسی از شش برنامه قبلی به صورت دقیق صورت پذیرد تا با شناسایی چالش ها و آسیب ها، برنامه ریزی صحیح و درستی بتوان انجام داد.

درباره آبخیزداری باید گفت بر اساس آمار رسمی تنها 24 درصد حوزه های آبخیز، تحت پوشش طرح های آبخیزداری و آبخوانداری قرار گرفته اند و این کندی بخاطر عدم اختصاص بودجه کافی به آبخیزداری و آبخوانداری بوده است که نتوانسته است پاسخگوی مخاطرات طبیعی به خصوص مخاطرات ناشی سیل و خشکسالی باشد و در این باره عقب ماندگی تاریخی اتفاق اتفاده است و منابع تخصیص داده شده، فاصله زیادی با مطالبات و نیازها دارد.

در این باره آمارها نشان می دهد باید در 125 میلیون هکتار، عملیات آبخیزداری و آبخوانداری انجام شود که تنها 30 میلیون هکتار تاکنون تحقق یافته است.

البته همین میزان اختصاص بودجه هم به صورت قطره چکانی بوده است و با ادامه این رویه، زمان بسیار زیادی طول می کشد که کل عرصه های مورد نیاز تحت عملیات آبخیزداری و آبخوانداری واقع شود.

در برنامه توسعه هفتم باید این مساله مدنظر واقع شود که عملیات آبخیزداری و آبخوانداری توسعه و جهش مناسبی داشته باشد و عقب ماندگی ها در این زمینه جبران شود.

طبق برنامه باید سالانه 2 میلیون هکتار عملیات آبخیزداری انجام شود که به دلیل کمبود منابع مالی یک میلیون هکتار تحقق یافته است.

ما باید سالانه 3 تا 4 میلیون هکتار از اراضی کشور را آبخیزداری کنیم تا هم کانون های تولید در کشور پایدار شود و هم آب و خاک کشور حفظ بشود و مخاطرات طبیعی به حداقل برسد.

تسنیم: یکی از مشکلات سیل ایراد خسارات به زیرساخت ها و اماکن شهری است، توصیه شما برای کاهش خسارات سیل و تأمین آب شرب با مدیریت بهینه رواناب ها ناظر به قانون برنامه توسعه هفتم چیست؟حسین پور: برای مقابله با سیل و آسیب ندیدن سکونت گاه ها، تأسیسات و زیرساخت ها اعتقاد این است که باید از سرمنشأ مدیریت کرد و این مساله بصورت علمی و اقتصادی اثبات شده است که می توان از فرصت سیلاب ها برای رفع خشکسالی و کم آبی استفاده نمود و با تهدیدات ناشی از آن نیز مقابله نمود و این تهدیدات را به فرصت تبدیل کرد.

درباره کاهش خسارات سیل، برنامه ای با عنوان آبخیزداری و کاهش مخاطرات سیل در جمعیت شهری و روستایی توسط معاونت آبخیزداری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور تهیه شده است و در این راستا قرار است مناطق در معرض خطر سیل در مناطق مختلف کشور در اولویت اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوانداری واقع شود و لازم است این موضوع در قانون برنامه هفتم توسعه نیز برجسته شود.

همچنین با توجه به شرایط خاص آبخوان های کشور و بیلان منفی دشت های کشور و ضرورت پایداری تأمین آب شرب برای مناطق روستایی و پایداری تولید در بخش کشاورزی و کنترل سیلاب طرح دیگری با عنوان آبخوانداری و پخش سیلاب روی آبرفت ها برای کنترل سیلاب تهیه شده است که در این طرح 11 میلیون هکتار اراضی مستعد با اولویت دشت های تولیدی هدفگذاری شده است.

لذا موضوع آبخونداری و پخش سیلاب با هدف تأمین آب پایدار برای کشاورزی و حتی شرب نیز از موضوعاتی است که باید در قانون برنامه هفتم توسعه مورد توجه قرار گیرد.

تسنیم: یکی از موضوعاتی که اسناد و قوانین بالادستی مورد توجه واقع شده است، احیای قنوات با آبخیزداری و آبخوانداری است.

نظر جنابعالی درباره توجه به این موضوع در قانون برنامه توسعه هفتم چیست؟حسین پور: احیا و مرمت قنوات برای آبادانی و رونق روستاها و کاهش مهاجرت روستاییان به شهرها بسیار مهم است و اتفاقا در این راستا طرحی در سازمان جنگل ها و مراتع و آبخیزداری کشور برای احیا و مرمت روستاها تدوین شده است که نیاز به تخصیص اعتبارات مناسب است.

در حال حاضر بیش از 40 هزار قنات به طور پراکنده در مناطق بالادست وجود دارد و باید این میراث ارزشمند ایران زمین حفظ شود و تحت پوشش طرح های آبخیزداری و آبخوانداری واقع شود.

در این صورت است که این قنوات تغذیه و احیاء می شود و می تواند در خدمت تولید و آبادانی روستاها قرار بگیرد و با توجه به اینکه قنوات در شرایط خشکسالی و ترسالی در معرض خطر نابودی و تخریب قرار دارند باید در اولویت قانون برنامه توسعه هفتم در بخش منابع طبیعی و مدیریت آب قرار گیرد.

نکته قابل توجه آنکه خوشبختانه عملیات آبخیزداری و آبخوانداری در آب دهی قنات و چاه ها بسیار موثر بوده و شاهد افزایش آب دهی قنوات تا سه برابر آبدهی با عملیات آبخیزداری و آبخوانداری بوده ایم و تاکنون بیش از 9 هزار قنات در سرتاسر کشور با انجام عملیات آبخیزداری و آبخوانداری احیاء شده و قنوات باقی مانده دیگر نیز باید تحت پوشش اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوانداری قرار بگیرند.

مصاحبه از: مهدی عرفانیان
کلید واژه ها: آبخیزداری - آبخوانداری - سازمان جنگل ها - ابوالقاسم حسین پور - کشاورزان - برنامه هفتم توسعه - مراتع و آبخیزداری - روستایی - مخاطرات - درخواست - مخاطرات طبیعی - مدیر - برنامه - سازمان - قانون برنامه - توسعه - سیلاب - قانون - کنترل - ابوالقاسم - کارشناسان - برنامه ها - جنگل - گرم و خشک - حسین پور - فرونشست - مدیر کل - قوانین - سرزمین - پرونده

آخرین اخبار سرویس:
استخدام کارشناس بازرگانی با بیمه در شرکت تولیدی دلتا راه ماشین در غرب تهران

استخدام سالن دار با بیمه، عیدی، سنوات و پاداش در آشپزخانه ویترین در تهران

استخدام کارشناس فروش با حقوق ثابت، پاداش ، بیمه و مزایا در تهران

استخدام اپراتور فرز CNC، نیروی خدماتی و آبدارچی و پرسکار در البرز

استخدام کارشناس فروش در شو روم در کاشی سازی فخار رفسنجان در تهران

استخدام کارشناس فروش و مسئول دفتر در اصفهان

تویوتا علیه خودروهای برقی

فروش های فوری سایپا ادامه دارد

صادرات یک میلیارد دلاری سریال ترکی

معاون دادستان کشور: بی توجهی به ظرفیت های داخلی عامل توقف تولید است

قول ساداتی نژاد برای اتمام پروژه های مهم جهاد کشاورزی ایلام

نخستین روز پاییز و قیمت میوه در میادین تهران

رییس فدراسیون فوتبال عزادار شد

ارزش سهام عدالت هفته گذشته چقدر شد؟

مشکلات همچنان گریبانگیر ساکنان گلمان

وزیر صمت: پروژه های نظام توزیع کالا و خدمات از هفته آینده اجرا می شود

قیمت طلای جهانی 14 دلار کاهش یافت

استخدام اپراتور تولید خانم در شرکت روژان طرح بشیر در البرز

استخدام مدیر مالی با بیمه در شرکت پرتو پیشگامان بندر در هرمزگان

استخدام کارشناس طراحی و مهندسی در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس مهندسی در گروه روشنایی آرند در تهران

استخدام کارشناس آزمایشگاه با بیمه و پاداش در یک شرکت معتبر در تهران

بافت فرسوده در قم نیازمند عزم ملی و استانی است

استخدام کارشناس فروش حضوری با پورسانت، بیمه و پاداش در خوزستان

پرداخت حقوق و مزایای شهریورماه بازنشستگان و مستمری بگیران

استخدام حسابدار با بیمه در یک نمایندگی خودرو معتبر در محدوده استاد معین

استاندار قم: 30 هزار دانش آموز تبعه خارجی در قم تحصیل می کنند

استخدام حسابدار ارشد در شرکت کهن درفش کاویانی در تهران

استخدام حسابدار انبار و انباردار با بیمه در محدوده شادآباد تهران

تنظیم سند قطعی انتقال خودرو در کمتر از 15 دقیقه

ساینا 155 میلیون تومان شد/ قیمت پراید، کوییک و تیبا

شتاب بخشی در روند احداث سد چناره هدیه دولت سیزدهم به مردم چرداول است

عمر ناوگان حمل ونقل عمومی قم به زیر 2 سال کاهش پیدا کرد

ساختمان دادگستری رابُر کرمان افتتاح شد

عرضه یک میلیارد و 261 میلیون دلار در سامانه نیما طی روز جاری

قیمت سکه، طلا و دلار در بازار 1 مهر 1400 + جدول

قیمت طلا، سکه و ارز 1400/07/01 قیمت طلا و ارز به اوج رسید

گزارش خبرگزاری مهر مسئولان استانی را به بانه کشاند/ مشکل آب بانه تا پایان آبان رفع می شود

هشدار / پیک جدید کرونا در راه است !

استخدام کارشناس حسابداری در شرکت راهکار هوشمند سینا در تهران

استخدام کارشناس صادرات با بیمه، بیمه تکمیلی و سرویس در شرکت هافمن در تبریز

استخدام کارشناس فروش حضوری با حقوق ثابت، بیمه، بیمه تکمیلی، پاداش و پورسانت

استخدام کارشناس فروش و منشی در یک شرکت تولید نرم افزار در قزوین

استخدام کارشناس فنی شبکه (پسیو) در شرکت توسعه داده پردازی سپنتا در اصفهان

استخدام کارشناس فروش در شرکت نوین سیزال صنعت در تهران

استخدام کارشناس برنامه ریزی و تولید، کارشناس مهندسی و انباردار در تهران

استخدام ویزیتور در صنعت دخانیات با حقوق و پورسانت بالا در تهران

استخدام نقشه کش صنعتی با بیمه در شرکت صنایع ماشین سازی پدیده پارس در تهران

تشریح آخرین وضعیت طرح اقدام ملی مسکن در استان اصفهان

مهلت ثبت نام وام ودیعه مسکن تمدید می شود

تورم ایران به 45.8 درصد افزایش یافت

آغاز استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادرات فصل زمستان سال1399 صادرکنندگان ظرف یک هفته آینده

معاون وزیر نیرو: خشک ترین سال نیم قرن اخیر به پایان رسید/ سال سختی در پیش است

پیش بینی 30 هزار میلیارد ریالی معوقات کادر درمان

خبر از شما پیگیری از ما

فرماندار مهران: عودت 1041 زائر از مرز به مبدا / مردم مراجعه نکنند

وعده وزیر صمت برای رفع تورم ناشی از نواقص نظام توزیع

عکس| پرداخت حقوق و مزایای شهریورماه بازنشستگان و مستمری بگیران

وعده وزیر صمت برای رفع تورم ناشی از نواقص نظام توزیع

تمدید مهلت ثبت نام وام ودیعه مسکن

استخدام انباردار و پشتیبان فروش در شرکت تجهیز طب اثر در تهران

استخدام گرافیست با بیمه و بیمه تکمیلی در شرکت کفش بهشتیان در اصفهان

استخدام سرپرست فروش و کارمند فروش در تهران

استخدام کارمند پذیرشگر با حقوق از 4 تا 6 میلیون و بیمه در تهران

استخدام کارشناس برنامه ریزی و تولید با بیمه در شرکت رادوکس در تهران

استخدام 6 عنوان شغلی با بیمه و سرویس در شرکت بازرگانی صنعتی دان ارتباط گویا

استخدام بازاریاب و ویزیتور فروشگاه های زنجیره ای با بیمه و پاداش در تهران

استخدام مهندس شیمی، اپراتور تولید، نگهبان و تزریق کار پلاستیک در تاکستان

ساینا 155 میلیون تومان شد

وزارت کار: حقوق و مزایای شهریورماه بازنشستگان و مستمری بگیران پرداخت شد

تحلیلی بر نوسانات شاخص دلار، آغاز تیپرینگ مشروط به بازار کار آمریکا

معاون وزیر نیرو: خشک ترین سال نیم قرن اخیر به پایان رسید

حقوق و مزایای شهریور ماه بازنشستگان و مستمری بگیران پرداخت شد

مالیات بر ارزش افزوده صادرات مسترد می شود

خشک ترین سال نیم قرن اخیر به پایان رسید/سال سختی در پیش است

استخدام مدیر بازرگانی در یک شرکت معتبر در اصفهان

استخدام مهندس صنایع در شرکت نقش رنگ خجستگان در شهریار

استخدام کارمند فروش با حقوق ثابت، بیمه و پورسانت در تجارت استیل راد - تهران

استخدام حسابدار با حقوق بین 4 - 7 میلیون در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس فروش با حقوق ثابت، پورسانت و بیمه تکمیلی در تهران

استخدام کارشناس خدمات فنی با بیمه و پاداش در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس فروش با حقوق ثابت، بیمه، عیدی و سنوات در غرب تهران

ساینا 155 میلیون تومان شد/ قیمت پراید، کوییک و تیبا

استخدام کارشناس تولید محتوا در تجارت الکترونیک آسیا سرمایه در شیراز

قیمت کالاهای اساسی؛ 1 مهر 1400

راه اندازی 22 کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار

اتمام پروژه های مهم جهاد کشاورزی در ایلام تا پایان 1401

افتتاح بزرگترین طرح آبیاری سنتر پیوت در بستان آباد

حقوق و مزایای شهریور ماه بازنشستگان و مستمری بگیران پرداخت شد

واریز حقوق و مزایای شهریور ماه بازنشستگان و مستمری بگیران در زمان مقرر

طرح ارتقا واکسیناسیون عمومی کرونا در زنجان

ببینید این ها واکسن زدند و زنده ماندند!

استخدام 5 عنوان شغلی در گروه مهندسی آینده کاوان کهکشان نرم افزار در اصفهان

استخدام اپراتور خط تولید با بیمه، وعده غذایی و سرویس در شهرک صنعتی پرند

استخدام کارشناس حسابداری با بیمه در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام نیروی فنی کار در شرکت تولیدی لوازم خانگی مه پویا در البرز

استخدام حسابدار با بیمه، بیمه تکمیلی و پاداش در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس تولید محتوا با بیمه در شرکت پونک شیر خاوران در خراسان رضوی

استخدام کارشناس حسابداری در شرکت تولیدی - بازرگانی در محدوده آرژانتین

پرداخت حقوق شهریور ماه بازنشستگان

«معجزه آبخیزداری»|آبخیزداری محور توسعه روستایی/ درخواست های متعدد کشاورزان برای آبخیزداری و آبخوانداری

«معجزه آبخیزداری»|آبخیزداری محور توسعه روستایی/ درخواست های متعدد کشاورزان برای آبخیزداری و آبخوانداری