موضوعات داغ: - پرسپوليس و استقلال - شوراي نگهبان - باشگاه استقلال - وزارت بهداشت - شباب الاهلي - كانون هاي فرهنگي - بيداري و آگاهي - كميسيون هاي تخصصي مجلس - مجلس شوراي اسلامي - ليگ قهرمانان آسيا - موزه هاي دانشگاهي - ابوالفضل جلالي - شهردار آستارا - گرانترين ماشين - پاريس - جام ملت هاي آسيا 2027 - گام چهارم كاهش تعهدات برجامي - وهمان - فدراسيون جهاني تكواندو - سعيد نعمت الله - دو رديف - يك سطر واقعيت - نخست وزير عراق

مطالب مرتبط:
ویدئو| درگیری در پارلمان ایتالیا بر سر پاسپورت واکسن کرونا
کرونا جان 270 نفر دیگر را گرفت | آمار واکسیناسیون از 12 میلیون دوز گذشت
گزارش زنده و لحظه ای شب آخر لیگ برتر فوتبال | دقیقه 27 | پرسپولیس با نورالهی و عبدی 2گل پیش افتاد، پیکان به تیر دروازه لک کوبید ، تراکتور دروازه سایپا را باز کرد
گزارش زنده و لحظه ای شب آخر لیگ برتر فوتبال | دقیقه 32 | پرسپولیس با نورالهی و عبدی 2گل پیش افتاد، پیکان به تیر دروازه لک کوبید ، تراکتور دو بر یک از سایپا جلوست
جولان کرونا در کشور جان 270 نفر را گرفت
-198 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 9 مرداد 1400 ساعت 07:002021-07-31اقتصادي

تیر خلاص کرونا به اقتصاد گردشگری همدان| عرصه ای که بیکاری جولان می دهد


در وضعیتی که بی برنامگی در مسیر گردشگری همدان را شاهد هستیم شیوع ویروس کرونا نیز تیر خلاصی به اقتصاد گردشگری همدان زده و در حالی که تصور می شد اوضاع بهتر شود وضعیت وخیم تر شده است.

- "؛ گروه استان ها: گردشگری می تواند در صورت توسعه و مدیریت مناسب به ایجاد توسعه پایدار کمک کند اما این روند، با شیوع ویروس کرونا به سمت و سوی دیگری رفت؛ سمت و سویی که در آن بی برنامگی و عدم وجود برنامه ریزی های منعطف گردشگری نیز از پیش در این مسیر وجود داشت.

شیوع ویروس کرونا در حالی یک سال و نیمه شده است که بسیاری از کسب وکارها را زمین گیر و به نوعی از رده خارج کرده است، صنعت گردشگری نیز نه تنها از این موضوع مستثنی نمانده بلکه این صنعت سفید با شکننده بودن پیکره اش، به زمین خورده وشاهد خروج نیروهای تخصصی خود است.

نیروهایی که با خروج از این چرخه، موجب می شوند که حتی درصورتی که همین فردا نیز شیوع ویروس کرونا خاتمه پیدا کند، نتوان به این زودی ها گردشگری را روی پای خود و در وضعیت دو سال پیش آن مشاهده کرد.

زمستان سال گذشته بود که مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همدان مطرح کرد: شیوع ویروس کرونا 248 میلیارد تومان به بخش گردشگری استان آسیب زده و در صورت تداوم محدودیت ها خسارت جبران ناپذیری به این حوزه وارد می شود.

30 درصد کسب و کار و درآمدها حوزه گردشگری در عید نوروز اتفاق می افتد علی مالمیر در این خصوص مطرح کرد: حوزه گردشگری جزو بخش هایی است که فصل رونق آن محدود بوده و فصل کار آن به عیدنوروز و سه ماهه تابستان ختم می شود ضمن اینکه 30 درصد کسب و کار و درآمدها حوزه گردشگری در عید نوروز اتفاق می افتد.

وی با بیان اینکه حوزه گردشگری نه تنها عید نوروز 99 به علت شیوع کرونا بلکه در نوروز 98 نیز به علت سیل و آبگرفتگی دچار زیان شد، ادامه داد: چنانچه وضعیت کنونی کرونا و اعمال محدودیت های پیش بینی شده تداوم یابد این هراس وجود دارد فعالان در این بخش دیگر نتوانند قد راست کنند.

اما به راستی این روزها باید چه برنامه هایی داشت تا بتوان گردشگری را در پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین نجات داد و یا اینکه پس از این دوران کرونایی با یک وضعیتی که در گردشگری به نقطه صفر بازگشته است، مواجه نشویم؟ در این راستا و بررسی اوضاع پای صحبت های مجید شمس؛ از کارشناسان مطرح برنامه ریزی شهری نشستیم که در ادامه متن این گفت وگو را می خوانید: برای گردشگری در دوران پساکرونا برنامه ریزی کنیم مجید شمس در گفتگو با خبرنگار بازار" با بیان اینکه گردشگری موضوعی بوده که در عین مهم بودن پیچیده است، عنوان کرد: گردشگری چندبُعدی است و می تواند از ابعاد زیست محیطی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و غیره مبدأ تأثیر بپذیرد و البته بر آن ها در مقصد تأثیر بگذارد.

این کارشناس با تأکید بر اینکه بایستی اهداف گردشگری و مبدأ آن را شناخت و مقدماتی را در این مسیر مهیا کرد، مطرح کرد: گردشگری در توسعه پایدار شهری تأثیر داردچراکه گردشگری صنعتی سفید است و از آن با عنوان اقتصاد یا صادرات نامریی نام می برند.

وی با تصریح بر اینکه گردشگری در اشتغال، فعال کردن صنایع دستی، رونق دادن به فعالیت های تولیدی و مواردی از این دست نقش مهم و بسزایی دارد، گفت: پدیده های گردشگری در قالب های مختلفی چون طبیعت گردی، درمانی، مذهبی، اقتصادی و تجاری و غیره می توانند مطرح شوند، اما برخی از پدیده های گردشگری تک مکانی وتک زمانی است و می توان آن ها را در قالب نوعی از گردشگری چون گردشگری آیینی پیش برد.

می بینیم که خیلی از کشورها این رکود و تاثیرات کرونا بر بدنه اقتصاد گردشگری را نیز چشیده اند اما برای شرایط پساکرونا نیز برنامه ریزی دارند شمس ادامه داد: در شرایط فعلی که شاهد شیوع ویروس کرونا و هم چنان محدودیت های سفرها و کاهش میزان گردشگری هستیم، می بینیم که خیلی از کشورها طعم این رکود و تاثیرات کرونا بر بدنه اقتصاد گردشگری را نیز چشیده اند اما برای شرایط پساکرونا نیز برنامه ریزی دارند.

وی با تاکید بر اینکه این برنامه ریزی ها بایستی به لحاظ آموزشی، خدماتی، پزشکی و غیره باشد، اظهار کرد: باید این روند با تاکید بر گردشگری داخلی پیش رود.

شمس با اشاره به این موضوع ادامه داد: بسیاری از مردم از پتانسیل ها و جاذبه های شهر و استان خود بی اطلاع هستند و می توان این روزها گردشگری را با برنامه ریزی بر سفرهای داخلی و درون شهری تا حدی پیش برد و رونق آن را تاحدی بازگرداند.

وی در ادامه این گفتگو با تاکید بر اینکه گردشگری را نباید طی کردن مسیری طولانی قلمداد کرد، اظهار کرد: می توان بازارها، نوع معماری ها و مراکز گردشگری درون یک شهر را به شهروندان آن نشان داد و با این روند، هم کسالت را از بدنه شهر زدود و هم اقتصاد گردشگری را تاحدی احیا کرد.

اولین قدمی که گردشگری این روزها به آن نیاز دارد این است که با استفاده از ظرفیت های فضای مجازی، به معرفی جاذبه های گردشگری، صنایع دستی و بافت های تاریخی و معماری استان ها پرداخته شود شمس در ادامه صحبت های خود عنوان کرد: اولین قدمی که گردشگری این روزها به آن نیاز دارد این است که با استفاده از ظرفیت های فضای مجازی، به معرفی جاذبه های گردشگری، صنایع دستی و بافت های تاریخی و معماری استان ها پرداخته شود.

این دانشیار جغرافیا و برنامه ریزی شهری با تاکید بر این موضوع اظهار کرد: معرفی جاذبه ها به وسیله سیستم های موبایلی و اینترنتی و نرم افزارها می تواند صورت گیرد تا بتوانیم فضاهای گردشگری را به خوبی به مخاطبان معرفی کنیم.

وی با اشاره به اینکه بایستی این قدم ها برداشته شود تا در دوران پسا کرونا یا کاهش محدودیت ها در زمان کمتری بتوان گردشگری را به جایگاه قبل از شیوع این ویروس بازگرداند، مطرح کرد: یکی از برنامه های دیگری که می توان در این روزها از آن برای اقتصاد گردشگری استفاده کرد، توجه به آیین ها است به نوعی که در مسیر گردشگری آیینی وارد شویم.

شمس مطرح کرد: می توان جشنواره های لباس های محلی، بازی های سنتی، غذاهای محلی و غیره را به صورت حضوری (به شکل محدود و با رعایت پروتکل های بهداشتی) و به صورت مجازی برگزار کرد تا در کنار دستاوردهایی که پیشتر به آن ها اشاره شد، فعالین عرصه صنایع دستی و گردشگری استان ها را نیز به ادامه مسیر، تشویق کرد و شاهد کناره گیری آن ها و دلسرد شدنشان به ادامه راه نیز نباشیم.

بایستی از بی برنامگی به سمت برنامه محوری سوق پیدا کنیم وی با تاکید بر اینکه بایستی از بی برنامگی به سمت برنامه محوری سوق پیدا کنیم، اظهار کرد: این روزهای شیوع ویروس کرونا و درگیری ماه های بسیار با آن فرصتی است تا بتوانیم مناطق گردشگری و صنایع دستی استان های مختلف، آیین ها و رسوم آن ها را معرفی کنیم و از سویی، مخاطبین خود را نیز بشناسیم.

شمس در ادامه این موضوع یادآور شد: با این روند می توانیم بیشترین بهره وری را داشته باشیم.

دانشیار جغرافیا و برنامه ریزی شهری با بیان اینکه می توان با چنین گام هایی موجب تجدید روحیه، شکوفایی استعدادها و ظرفیت سنجی شویم، عنوان کرد: در صورتی که برای این روند برنامه ای نداشته باشیم، تلاش ها بیهوده و بی نتیجه خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه گردشگری به تجربه کردن گره خورده است، به آیات قرآن کریم و تاکید بر سیاحت، گردش روی زمین و کسب تجربه از گذشتگان اشاره کرد و افزود: اگر گردشگری بی دستاورد بود و تنها خستگی جسمی را رقم می زد، این تاکیدات را در قرآن شاهد نبودیم.

این کارشناس ادامه داد: بهترین زمان است تا با تاکید بر گردشگری به ویژه گردشگری آیینی برنامه ها را به سمتی سوق دهیم که نه تنها چرخ گردشگری در شهرها و روستاها به حرکت در بیاید، بلکه این آیین ها معرفی و زنده نگه داشته شوند، مخاطبان را بشناسیم و توان های درآمدی استان، شهر و روستاهایمان را نیز با این روند شناسایی کنیم.

شمس با تاکید بر اینکه با این قدم ها می توان نیازهای استان، شهر و روستاهایمان را نیز شناسایی کرد، گفت: در نتیجه زیرساخت ها، شبکه حمل و نقل و دیگر شرایط طبقه بندی و مشخص می شوند تا در صورتی که شرایط به حالت عادی برگشت بتوانیم با ریل گذاری های صورت گرفته و برنامه ریزی های مدون، پیش رفت و روش های مختلفی را در پیش گرفت و با کمک آن ها باز هم رونق را به گردشگری بازگرداند.

وی عنوان کرد: به راستی گردشگری در کنار این موضوع، می تواند فرهنگ ها را در کنار و تقابل با هم غنی سازد و از سویی ملاحظات زیست محیطی نیز در آن مطرح شود.

با ورود به عرصه گردشگری نه تنها می توان در مسیر اشتغال زایی، درآمدزایی، ارزآوری، رونق اقتصادی و غیره پیش رفت؛ بلکه می توان در مسیر ارتقای مسائل فرهنگی، رضایتمندی، نشاط و سرزندگی، ارتقای کیفیت زندگی نیز گام برداشت دانشیار جغرافیا و برنامه ریزی شهری در بخش پایانی این گفتگو با بیان این موضوع عنوان کرد: با ورود به عرصه گردشگری نه تنها می توان در مسیر اشتغال زایی، درآمدزایی، ارزآوری، رونق اقتصادی و غیره پیش رفت؛ بلکه می توان در مسیر ارتقای مسائل فرهنگی، رضایتمندی، نشاط و سرزندگی، ارتقای کیفیت زندگی نیز گام برداشت.

به راستی در وضعیتی که شیوع ویروس کرونا در مسیر یک سال و نیمه شدن است، هتل های همدان همچنان روزهای بدون مسافر و اقامت را تجربه می کنند، دفاتر خدمات مسافربری طعم تعطیلی را می چشند، فعالین صنایع دستی دلسرد از ادامه مسیر هستند، راهنمایان گردشگری به سمت شغل دیگری روانه شده اند و همه این ها به معنای خروج تیم متخصص از این عرصه و رنگ و بوی ناامیدی است که بر تن آن ها وجود دارد، روزگاری که در آن، این فعالین گردشگری و صنایع دستی یا رنگ تسهیلات و حمایت ها را نچشیده اند و یا بازپرداخت همین تسهیلات آن ها را زمین گیر کرده است؛ روزهایی که با بغل کردن زانوی بیکاری و چشم انتظاری سپری می شود.

اما به راستی بایستی برای این روند چه چاره ای باید اندیشید؟ آیا قدمی برای گردشگری تندرستی، گردشگری ورزشی، گردشگری آیینی، گردشگری کشاورزی و یا قدم نهادن در مسیر گردشگری مجازی یا گردشگری شهری قرار است در همدان برداشته شود یا خیر؟ در دورانی که بسیاری از شهرهای گردشگر پذیر و البته با برنامه کشور تاحدی به چرخه گردشگری بازگشته اند و با برگزاری تورهای امن گردشگری قدمی در این مسیر گذاشته اند، زمان آن رسیده تا استان همدان نیز که بارها مسئولان آن بر گردشگرپذیری آن تأکید و آن را یکی از راه های توسعه و اشتغال استان خوانده اند در این مسیر قدم بردارد اما حال باید دید آیا قدمی برای گردشگری تندرستی، گردشگری ورزشی، گردشگری آیینی، گردشگری کشاورزی و یا قدم نهادن در مسیر گردشگری مجازی یا گردشگری شهری قرار است در همدان برداشته شود یا خیر؟ از سویی در دوران کرونا اگر قرار است که از کسب وکارها و بخش خصوصی در حوزه گردشگری حمایتی شود، چرا آن ها را مقروض دولت می کنیم؟ اعطای وام با سودهای بالا در وضعیتی که کسب وکاری وجود ندارد، چه معنایی می دهد؟ آیا با بازپرداخت دوماهه و نبود زمان تنفس مناسب و با این سودهای بالا به دنبال زمین گیر کردن این کسب وکارها هستیم یا به دنبال حمایت از آن ها؟ و به عنوان نکته آخر به راستی زمان آن رسیده تا استان همدان در اتاق فکر گردشگری که ماه ها است چشم انتظار آن هستیم، قدم های بلندی برای گردشگری بردارد تا بار دیگر عَلَم گردشگری در پایتخت تاریخ و تمدن را سر پا نگه داریم.


کلید واژه ها: شیوع ویروس کرونا - گردشگری - ویروس کرونا - شیوع ویروس - اقتصاد گردشگری - کرونا - ویروس - همدان - شیوع - اقتصاد - صنعت گردشگری - توسعه پایدار - برنامه ریزی - توسعه - وضعیت - کسب وکارها - مسیر - شاهد - صنعت - صورت - زمین - خروج - خلاص - برنامه - پایدار - بیکاری - مدیریت - دیگری - مناسب - جولان

آخرین اخبار سرویس:
نرخ سود بین بانکی افزایش یافت

نکات مهم درباره وام ودیعه مسکن

هشدار جدی کمبود آب برای تهرانی ها!

نشست اضطراری انگلیسی ها درباره قیمت گاز

طرز تهیه آش کارده چهارمحال و بختیاری

علت افت قیمت طلا چه بود؟

استخدام خانم و آقا در چناران برای خط تولید

قیمت چای بسته بندی شده در بازار چند است؟

خروج گسترده حقیقی ها از بورس/ پیوستن ایران به «پیمان شانگهای» چه معنایی برای بورس دارد؟

مروری بر مجوز اضطراری واکسن فخرا و تولید و انجام فازبالینی واکسن نورا

طرز تهیه فتوچینی با سبزیجات، متفاوت و خوشمزه

«چوپانان»؛ منظم ترین روستای خشتی جهان

تحریم ها فروش محصولات نفت ایران را بیشتر کرد

صعود خفیف دلار

برای تماشای این عکس ها باید زیر آب بروید

صادرات فرآورده های خام دامی کردستان از مرز 607 تن گذشت

توان تامین 100درصدی سیمان برای تولید سالیانه یک میلیون مسکن

جزییات آغاز فروش بلیت پروازهای اربعین از امروز

صادرات فرآورده های خام دامی کردستان از مرز 607 تن گذشت

دلار صعودی شد

چالش جهانی گرانی مواد غذایی

پرداخت 220 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال خرد خانگی/سرمایه گذاری 550 میلیاردی برای محرومیت زدایی

سیاست های انقباضی پولی و مالی چیست؟

کارگر بسته بندی خانم

21 هزار متر مربع زمین از زمین خواران پس گرفته شد

کاهش تولیدات کارخانه های آمریکا در اثر طوفان آیدا

ثبت روایت های مردم از سوانح برای توانمندکردن نهادهای مدیریت بحران

این خبرها آمار خودکشی را افزایش می دهد

سالاد روسی، یک سالاد خوشمزه و جذاب

چرا دریافت کد رهگیری املاک دارای اهمیت است؟

برای تماشای این عکس ها زیرآبی بروید

برای تماشای این عکس ها زیر آب بروید

برای تماشای این عکس ها زیرآبی بروید

برای تماشای این عکس ها زیر آب بروید

بازار صعودی رمزارزها/جهش سولانا ایسنا

صعود خفیف دلار ایسنا

مشترکان صنعت برق به مرز 38 میلیون رسید

گرد همایی خودرو های قرن 20

واکسن زدن چقدر تلفات کرونا را کاهش می دهد؟/ اینفوگرافیک

کاهش مجدد نرخ بیکاری انگلیس

کشور به 10 میلیون واحد مسکونی نیاز دارد

قیمت رهن و اجاره آپارتمان در نواب

پیش فروش «تارا» از امروز آغاز می شود

تورم عربستان در یک قدمی صفر شدن!

مخبر از تلاش ها برای تهیه و تامین واکسن و افزایش تولید داخلی قدردانی کرد

تورم عربستان در یک قدمی صفر شدن!

کاهش مجدد نرخ بیکاری انگلیس

گرانی برنج ادامه دار شد؛ علت التهاب بازار چیست؟

آشنایی با بزرگ ترین شرکت هر کشور

پرداخت 220 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال خرد خانگی/سرمایه گذاری 550 میلیاردی برای محرومیت زدایی

کاهش منابع آبی و رمز ارزها عامل قطعی برق | آینده انرژی های فسیلی نگران کننده است

صعود خفیف دلار

آشنایی با بزرگ ترین شرکت هر کشور

بازار صعودی رمزارزها/جهش سولانا

21 هزار متر مربع زمین از زمین خواران پس گرفته شد

پرداخت 220 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال خرد خانگی/سرمایه گذاری 550 میلیاردی برای محرومیت زدایی

بازار جهانی نفت امروز شنبه 27 شهریور| قیمت نفت سبک ایران 72.96 دلار

قیمت بازار جهانی فلزات غیرآهنی/ امروز شنبه 27 شهریور

اجازه ادامه فعالیت باشگاه های ورزشی و استخرهای سرپوشیده صادر شد

قیمت انواع خودرو امروز شنبه 27 شهریور|از پراید 149 میلیونی تا ساینا 155 میلیون تومانی

صید ترال باید متوقف شود

استفاده از سرمایه های ایرانیان خارج از کشور با هدف شتاب در توسعه

کاهش بیش از 50 درصدی خرید تضمینی گندم در لرستان

خطرات دومین نوشیدنی پرمصرف در جهان

ابلاغ 120 میلیارد برای اجرای طرح های «هادی» روستایی در لرستان

جذب منابع مالی جدید از مزایای کاهش بنگاهداری بانک ها

رنگ قدرتمندتر از سامانه های تهویه مطبوع مرکزی!

بیش از 40 درصد شرکت های بزرگ انگلیسی نیروی کار پیدا نمی کنند

آیا هفته جاری شوک جدیدی به بازار طلا وارد می شود؟

ابلاغ 120 میلیارد اعتبار برای اجرای طرح های «هادی» روستایی در لرستان

آشفته بازار بلیت پروازهای اربعین

بیش از 40 درصد شرکت های بزرگ انگلیسی نیروی کار پیدا نمی کنند

بدون رتبه بندی مدرسه بی مدرسه /وعده های شیرین دولت و مجلس /افزایش درآمدهای دولت

کاهش بیش از 50 درصدی خرید تضمینی گندم در لرستان/ واردات از استان های دیگر

صنعت خودرو های مبتنی بر انرژی نوین در چین

نشست اضطراری انگلیسی ها درباره قیمت گاز

زمان عرضه اولیه «شکام» در فرابورس + جزییات

آیا هفته جاری شوک جدیدی به بازار طلا وارد می شود؟

جزییات آغاز فروش بلیت پرواز های اربعین از امروز

دستگاه های اجرایی برتر در هرمزگان معرفی شدند

آیا هفته جاری شوک جدیدی به بازار طلا وارد می شود؟

آخرین قیمت طلا، سکه و دلار تا پیش از امروز 28 شهریور

هنگام رانندگی دچار خواب آلودگی می شوید؟ این راهکارها به شما کمک می کند

آیا هفته جاری شوک جدیدی به بازار طلا وارد می شود؟

پیمان شانگهای چوبی لای چرخ تحریم ها

چالش جهانی گرانی مواد غذایی

جزییات آغاز فروش بلیت پروازهای اربعین از امروز

زیان انباشته بانک ملی معادل 73در صد سرمایه بانک

تارا ایران خودرو؛ از خودروی پیشرفته ای که روشن نشد! تا قیمت بازار معادل تویوتا کرولا، مزدا 3 و هیوندای الانترا با مدل 2021 (+عکس)

فال روزانه امروز یکشنبه 28 شهریور 1400

آخرین قیمت خودرو امروز 28 شهریور 1400 + جدول

قیمت گوشی امروز 28 شهریور 1400

قیمت طلا امروز 28 شهریور ماه 1400 + جدول

نرخ ارز آزاد امروز 28 شهریور ماه 1400 + جدول

استخدام 22 عنوان شغلی با بیمه تکمیلی و سرویس در شرکت کاشی فیروزه مشهد

قیمت سکه امروز 28 شهریور ماه 1400 + جدول

قیمت جوجه یکروزه به 7 هزار و 500 تومان رسید

با وام جدید مسکن چند متر خانه می توان خرید؟

کنترل پاندمی تا 6 ماه آینده چطور ممکن است؟

قیمت محصولات ایران خودرو در بازار 27 شهریور 1400 + جدول

تیر خلاص کرونا به اقتصاد گردشگری همدان| عرصه ای که بیکاری جولان می دهد

تیر خلاص کرونا به اقتصاد گردشگری همدان| عرصه ای که بیکاری جولان می دهد