موضوعات داغ: - رتبه بندي معلمان - لايحه رتبه بندي معلمان - فرهاد مجيدي - صحن علني مجلس - پاداش پايان خدمت - اعضاي هيئت علمي - رييس سازمان - پرويز مظلومي - مجلس شوراي اسلامي - سازمان برنامه و بودجه - قائم مقام وزير كشور - قرارداد همكاري ايران و چين - تعهد ارزي صادركنندگان - نفوذ ايران - دوره گرد - حسن نصراصفهاني - موسسه باريتون - اراده هاي ايماني - تيم ملي تيراندازي - رشمه - خريد بيمه نامه - شاخص هاي عملكردي - حرم حضرت فاطمه معصومه(س)

مطالب مرتبط:
در میان استقبال مسئولان کمیته ملی تیم های شمیشر بازی،بدمینتون و دوچرخه سواری وارد فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) شدند
تیم های شمیشربازی، بدمینتون و دوچرخه سواری وارد فرودگاه امام خمینی (ره) شدند
تیم های شمیشربازی، بدمینتون و دوچرخه سواری وارد فرودگاه امام خمینی (ره) شدند
تیم های شمیشربازی، بدمینتون و دوچرخه سواری وارد فرودگاه امام خمینی (ره) شدند
فیلم | جشن عید غدیر در مصلی امام خمینی (ره) ارومیه
-37 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 8 مرداد 1400 ساعت 23:202021-07-30سياسي

جایگاه شیخ جلیل اشراقی در ذهن و ضمیر امام خمینی


هشتم مرداد ماه روز بزرگداشت یکی از ستارگان پر فروغ حکمت و معرفت «شیخ اشراق» می باشد.

در تاریخ بیش از هزار ساله فلسفه اسلامی و جدّ و جهد فلاسفه مسلمان، - پایگاه خبری جماران: هشتم مرداد ماه روز بزرگداشت یکی از ستارگان پر فروغ حکمت و معرفت شیخ اشراق می باشد .

فلسفه دانشی است که همزاد آدمی است و انسان متفکر و اندیشمند از آغازین روزهای زیست و زندگی خود در دنیا فلسفیدن و تلاش وتکاپوی عقلانی برای شناخت هستی را آغاز کرده است؛ اما از نگاه تاریخ علم به سرگذشت فلسفه؛ ریشه و پیشینه فلسفه اسلامی ، که هزاره ای را پشت سر گذاشته است، فلسفه یونان است ؛ چنانکه فیلسوف شهید استاد مطهری (قدس سره) بر این باور است : اسکلت اصلی فلسفه اسلامی، فلسفه یونانی و اسکندرانی است ( مجموعه آثار استاد شهید مطهری ، ج 13 ، ص 225) البته استاد شهید در یک تقسیم بندی کلی مسائل فلسفه اسلامی را به چهار قسمت تقسیم کرده است : 1) مسائلی که تقریباً به همان صورت اولی باقی مانده و مسلمین هیچگونه تصرف یا تکمیلی در آن به عمل نیاورده اند؛ 2) مسائلی که فلاسفه اسلامی آنها را تکمیل کرده اند؛ 3) مسائلی که در فلسفه قدیم مبهم و تاریک بود و در فلسفه اسلامی روشن و مشخص شد؛ 4) مسائلی که حتی عنوانش تازه و جدید است و موضوع بی سابقه ای است که فقط در جهان اسلامی مطرح و عنوان شده است؛ (همان ص225-226) در تاریخ بیش از هزار ساله فلسفه اسلامی و جدّ و جهد فلاسفه مسلمان، سه مکتب فلسفی شکل گرفته است ؛ حکمت مشاء حکمت اشراق حکمت متعالیه بر پیشانی حکمت مشاء نام حکیم فارابی وحکیم ابوعلی سینا می درخشد، چنانکه حکمت متعالیه به نام صدرالمتألهین شیرازی سکه خورده است، اما در این میان حکمت اشراق به نام نابغه زنجانی و مقتول و شهید در دیار غربت شام، شیخ شهاب الدین سهروردی (طاب ثراه) شناخته می شود.

شهاب الدین سهروردی در سال 549 ق در سهرورد، دهکده ای در حوالی زنجان کنونی متولد شد و تحصیلات خود را، نخست در مراغه نزد مجدالدین جبلی و در ادامه در اصفهان و در محضر ظهیرالدین، به انجام رسانید، آنگاه به مسافرت در مناطق مختلف ایران پرداخت و در پهنه گسترده ایران بزرگ با مشایخ صوفیه دیدار داشت و درسیر و صیرورت خویش از مناطق آناتولی و سوریه گذشت و در یکی از سفرهایی که به دمشق و حلب داشت، ملک ظاهر_ پسر صلاح الدین ایوبی_ سخت مجذوب او گردید، اما مقامات مذهبی به او بی مهر بودند و بعضی از انظار و افکار او را خطرناک دانستند و حکم به قتل او کردند و سرانجام ملک ظاهر بر اثر تهدید پدر، شهاب الدین را زندانی کرد و این حکیم بزرگ در سن سی و هشت سالگی در همان محبس شهید و به لقاء حق تعالی نائل آمد.

(ر.

ک به تاریخ فلسفه اسلامی، ص252-253) مؤسس حکمت الاشراق نابغه نادره ای بود که حکمت بحثی و ذوقی را به هم آمیخت، و در مکتب معرفت نفس، علم حصولی و حضوری را فرا گرفت و به برهان صرف بسنده نکرد؛ چه اینکه به شهود محض نیز اکتفا ننمود.

و ره آورد تهذیب و تحصیل او قرّه عیون اصحاب معارف است.

(آوای توحید ص66) از نگاه فیلسوف شهید استاد مطهری (طاب ثراه) حکمت اشراق یکی از چهار مولفه به وجود آورنده حکمت متعالیه صدرایی است.

او می گوید : فلسفه صدرالمتالهین به منزله یک چهار راه تلقی شد که در آن راه های چهارگانه مشاء، اشراق، عرفان و کلام با یکدیگر تلاقی می کردند (مجموعه آثار استاد شهید مطهری، ج13، ص240) ایشان درباره روش اشراقی میگوید : [در] روش اشراقی برای تحقیق در مسائل فلسفی و مخصوصاً حکمت الهی تنها استدلال و تفکرات عقلی کافی نیست، سلوک قلبی و مجاهدات نفس و تصفیه آن نیز برای کشف حقایق ضروری و لازم است.

(همان، ج5، ص140) استاد مطهری بر این عقیده است که : شیخ اشراق تحت تأثیر عرفا و متصوفه اسلامی روش اشراقی را انتخاب کرد.

[ولی] آمیختن اشراق و استدلال با یکدیگر ابتکار خود اوست.

(همان،ص143) بعضی از اساتید و محققان حکمه الاشراق، مکتب فلسفی و حکمی شیخ مقتول و شهید حکمت را چنین توصیف کرده اند : شیخ اشراق در دستگاه فلسفی اش کل هستی را بر اساس نور و ظلمت سامان داده است و بر اساس آن همه مراتب هستی از خداوند سبحان (نورالانوار) تا عالم ماده (جوهر غاسق) و حتی مباحث معاد را تبیین کرده است.

نظام نوری وی در مباحثی همچون علم النفس اشراقی و اخلاق و حکمت سیاسی اشراقی بازتاب داشته است.

[ولی] جوهره اصلی این فلسفه از سه رکن تشکیل شده است : روش اشراقی، متافیزیک نوری و علم النفس اشراقی.

(آموزش حکمت اشراقی، ص3) امام خمینی" (س) که بیش از دو دهه استاد برجسته علوم عقلی در حوزه علمیه قم بوده و علاوه بر تدریس متون رایج آموزشی حکمت متعالیه ، برای خواصی عرفان نظری و عرفان عملی را نیز تدریس می کرده ، در بعضی از تالیفات عرفانی_اخلاقی و نیز در مقام تدریس با تکریم و احترام خاص از مؤسس مکتب اشراق یاد می نموده است.

در کتاب ارزشمند مصباح الهدایه، در دو مسئله از شیخ اشراق و دیدگاه او یاد شده است: در علم باری : وجه صحّه رأی الشیخ المقتول_ مقدّم إشراقیّه الاسلام_ فی علم الباری، و جعل العلم علی مشربه ذاتیاً مقدماً علی الاشیاء وإن کان بوجه فعلیاً هوالاشیاء.

(ص67) در تعیین اول ما صدر من المبدء الاول پس از نقل کلامی از اثولوجیا می گوید : و إلیه یرجع کلام سائرالمحققین، کرییس فلاسفه الاسلام فی الشفاء وغیره من مسفوراته و الشیخ المقتول.

(ص83) حضرت امام در تعلیقات خود بر کتاب شرح الفصوص الحکم قیصری، در سه مورد از شیخ اشراق و نظرات او یاد کرده است : درمسئله صفات الهی: فعند تکثیرالاسماء و اعتبار مقام الواحدیّه و الکثره الاسماییه لا یرجع الصفات بعضها الی بعض؛ لا الاراده الی العلم بالنظام_کما هو المشهور بین الحکماء المحجوبین_ و لا السمع و البصر إلی العلم و لا العلم إلیهما کما هو رأی الشیخ المقتول شهاب الدین؛ فالکلام النفسی فی الحضره العلمیه عباره عن التجلّی الحبّی المظهر للمکنون العینی علی الحضرات الاعیانیه فی التجلی الواحدی.

(ص51-52) در بحث از نفس ناطقه : قال الشیخ الطائفه الاشراقیه : إن النفس الناطقه لا ما هیّه لها فلها مقام احدیّه جمع الحقائق الخلقیّه و ألامریّه.

(ص66) اشاره به شئون نفس؛ یمکن تطبیق هذا علی مسلک شیخ الاشراق فی باب الابصار، فان النفس باسمه البصیر یحیط علی المبصر علی مذاقه .

(ص191) در کتاب معروف شرح چهل حدیث نیز 3 مورد نام و نظر شیخ شهید حکمت به میان آمده است: در شرح حدیث 24 که در موضوع اقسام علم است: شیخ اشراق در اول حکمه الاشراق تقسیماتی میکنند راجع به کاملِ در علم و عمل و کاملِ در عمل و کاملِ درعلم که از آن استفاده می شود که کمال علمی با نقض در عمل و بعکس ممکن التحقق است و اهل کمال علمی را از اهل سعادت و متخلصین به عالم غیب و تجربه دانسته و مآل آنها را انسلاک در سلک علّیین وروحانیین پنداشته.

(ص429) در شرح حدیث 35 که سخن از اسماء حق تعالی است، ایشان با اشاره به دیدگاه شیخ اشراق چنین می گوید : شیخ جلیل اشراق (قدس سره) علم تفصیلی حق تعالی را به اشیا عبارت است از همین مقام علم فعلی می داند.

(ص665) در شرح حدیث 36 که موضوع صفات حق می باشد؛ یکی از مباحث که در باب اسماء و صفات حق_جل وعلا_ مورد بحث بین فلاسفه عظام است، اثبات سمع و بصر است از برای حق تعالی که جمهور حکما و متکلمین ارجاع نمودند سمع و بصر را به علم؛ و شیخ جلیل اشراقی، علم را ارجاع فرموده به بصر و سمع.

(ص680) در کتاب پر مغز سرّ الصلوه، در بحث حضور قلب، یکی از مراتب آن حضور قلب در جلوه فعلی معبود ذکر شده که انسان با قدم فکر و برهان، علم حاصل کند که منتهی النهایه حقایق مجرده عقلیّه تا أخیره تنزلات حقیقت وجود، تعنیّات وجود منبسط_که فیض اشراقی و تجلّی فعلی حق است_ می باشد؛ و این تجلّی فعلی مقام علم فعلی حق است که نفس حضور در محضر ربوبیت است، به مذهب عظمای فلاسفه.

و[لی] شیخ جلیل اشراقی و فیلسوف عظیم الشأن طوسی_قدس سره_ علم تفصیلی حق به موجودات را عبارت از همین تجلّی فعلی دانسته اند! گرچه انحصار علم تفصیلی به این مقام خلاف تحقیق است لکن اصل مطلب که علم فعلی حق به موجودات تفصیلاً، عبارت از فیض مقدس است، صحیح و مطابق با برهان و عیان است و اگر کسی چنین علمی برهاناً پیدا کرد، اول مرتبه حضور قلب در معبود برای او دست دهد و آن عبارت از آن است که در همه اوقات و خصوصاً وقت عبادت که موقع حضور است، ملتفت باشد که عالم محضر ربوبیت می باشد و جمیع موجودات نفس حضور در محضر مقدسند و تمام حرکات و سکنات و عبادات و طاعات و معاصی ومخالفات در محضر حق و حضور مقدسش واقع شود.

(ص28) در کتاب سه جلدی تقریرات فلسفه امام خمینی که درس گفتار های ایشان و حاصل تدریس شرح منظومه حکیم سبزواری و کتاب النفس اسفار صدرالمتألهین ، به قلم مرحوم آیت الله سید عبدالغنی اردبیلی(ره) می باشد، فراوان از حکمت اشراق و مؤسس آن نام برده و یاد شده است.

چرا که حکمت متعالیه معجون متین و موزون فکری و معنوی است که یکی از مؤلفه ها و مواد شکل دهنده آن حکمه الاشراق شیخ مقتول می باشد.

حضرت امام در این درس 39 مرتبه از شیخ اشراق نام برده و سخن به میان آورده، چنانکه 47 مرتبه از اشراقیون نام برده و سخن گفته است.

جایگاه شخصیت و اندیشه شیخ اشراق شهاب الدین سهروردی در ذهن و ضمیر امام خمینی را می شود از نامه ی دعوت توحیدی ایشان خطاب به رهبر کمونیسم جهانی _میخاییل گورباچف_ دید ؛ آنجا که به او می گوید : اگر جنابعالی میل داشته باشید در این زمینه_در اینکه در حیوان و انسان چیز دیگری است که فوق ماده است و از عالم ماده جدا است و با مردن ماده نمی میرد و باقی است.

اصولاً اشتیاق به زندگی ابدی در نهاد هر انسانی نشانه وجود جهان جاوید و مصون از مرگ است_ می توانید دستور دهید که صاحبان این گونه علوم علاوه بر کتب فلاسفه غرب ، در این زمینه به نوشته های فارابی و بوعلی سینا (رحمه الله علیهما) در حکمت مشاء مراجعه کنند تا روشن شود که : قانون علیت و معلولیت که هر گونه شناختی بر آن استوار است، معقول است نه محسوس، و ادراک معانی کلی و نیز قوانین کلی که هر گونه استدلال بر آن تکیه دارد، معقول است نه محسوس.

و نیز به کتاب های سهروردی(رحمه الله علیه) در حکمت اشراق مراجعه نموده و برای جنابعالی شرح کنند که جسم و هر موجود مادی دیگر به نور صرف که منزه از حس می باشد، نیازمند است و ادراک شهودی ذات انسان از حقیقت خویش، مبرا از پدیده حسی است.

(آوای توحید ص12) کوتاه سخن اینکه نام و یاد و افکار و انظار حکیم شهید، شهاب الدین سهروردی همواره در اندیشه و آثار امام خمینی از جایگاه ویژه و تراز اولی برخوردار بوده است.

رحمت و رضوان الهی نثار روحشان باد.


کلید واژه ها: فلسفه - اسلامی - بزرگداشت - اشراق - استاد شهید مطهری - استاد - ستارگان - شهید - یکی از - پایگاه خبری - تاریخ - یونان - مرداد - مطهری - معرفت - امام خمینی - شهید مطهری - تاریخ علم - هزار - حکمت - آغاز - اندیشمند - اشراقی - یونانی - فیلسوف - سرگذشت - پایگاه - پشت سر - دانشی - خمینی

آخرین اخبار سرویس:
برگزاری مسابقات اسلالوم در سبزوار

نماز جمعه کرمانشاه این هفته اقامه می شود

حوزه ها در ارائه گفتمان نوین انقلاب کوتاهی نخواهد کرد

ایستادگی همه ایمان در برابر همه کفر در جنگ تحمیلی

افغانستان| تشکیل کمیسیون ویژه طالبان برای تامین امنیت کابل

سند روایت و احادیث طبی باید مورد بررسی قرار گیرد

طرح های ایستگاه پمپاژ شهرستان بدره در هیئت دولت پیگیری می شود

تأکید آیت الله سبحانی بر اهمیت ذبح شرعی

هرجا تلاش مخلصانه باشد پیروزی و سربلندی نیز هست

آینده درخشانی پیش روی نظام جمهوری اسلامی قرار دارد

تقدیر از روحانیون پیشکسوت همدانی

رهبرانقلاب: خون مطهّر شهیدان حقانیت جمهوری اسلامی را بر جبین تاریخ ثبت کرد / هرجا تلاش مخلصانه باشد پیروزی نیز هست

پنج شنبه های شهدایی| ملائکی از خاک به افلاک؛ پیش قراولان عرصه ایستادگی و جانفشانی

روسیه: آماده همکاری با دولت جدید آلمان هستیم

بازدید معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده از مرکز درمان ناباروی جهاد دانشگاهی خوزستان

خیابان گردی الهام پاوه نژاد و همکارانش + عکس

طرح رتبه بندی معلمان تا10روز دیگر در صحن مجلس

غیرسودمند ترین روش خصوصی سازی در ایران اجرا شد/ چرا خصوصی سازی در ایران شکست خورد؟

اعلام رویکرد وزارت کشور در انتخاب استانداران

سازمان ملل متحد جدیدی باید تأسیس شود

نویسندگان فاجعه منا تقدیر شدند

فرصت های شغلی امروز اول مهر1400

گلزار شهدای دارالسلام گلابچی کاشان غباروبی شد

مرکز واکسیناسیون شهدای صالحین در محله دارآباد افتتاح شد

اولین خلبان شهید دفاع مقدس چه کسی بود؟

ویدئو | رونمایی از تاکسی پرنده شرکت ایرباس | پهپادی غول پیکر

اهدا یک مرکز قرآنی در سیرجان

ایران، آمریکا را از اریکه قدرت به زمین کشید

ایران - کره جنوبی؛ حضور 10 هزار تماشاگر در آزادی به شرط تزریق 2 دُز واکسن

پیام رهبر انقلاب به مناسبت هفته دفاع مقدس

اخبار جوانه ها شبکه دو سیما؛ 1 مهر

استخدام کارشناس ارتباط با مشتری با بیمه و پاداش در کلینیک دندانپزشکی مدرن

بهره برداری بخش جراحی قلب باز بیمارستان امام خمینی (ره) آمل

«راویان فتح» به پل طبیعت می آیند

سردار سعید محمد هم سِمت گرفت

سعید محمد هم در دولت رییسی پست گرفت

علاج تحریم ها تکیه بر توان داخلی و حمایت از تولید ملی است

اعلام جزییات پوشش بیمه ای خدمات ناباروری

مدت زمان آموزشی سربازی 6 هفته شد / تمام سربازان دُز اول واکسن کرونا را دریافت کرده اند

آینده درخشانی پیش روی نظام جمهوری اسلامی است

خون مطهّر شهدا حقانیت جمهوری اسلامی را بر جبین تاریخ ثبت کرد

چه مطالبی را در فضای مجازی به اشتراک نگذاریم؟

«خیابان 204» روایت صادق از آنچه در حج 94 اتفاق افتاد

رهبر انقلاب: ملت ایران یادگار ارجمند دفاع مقدس را هرگز از خاطر نخواهد برد

تاکید انگلیس و روسیه بر ضرورت بازگشت ایران به مذاکرات وین

سعید محمد دبیر شورای عالی مناطق آزاد شد+ روزمه

خون مطهّر شهدا ثبت حقانیت جمهوری اسلامی بر جبین تاریخ

خبر مهم یک نماینده مجلس درباره مذاکرات برجام

آیین عطرافشانی و غبارروبی بزرگترین گلزار شهدای جهان برگزار شد

شهرداران 4 شهر با حکم وزیر کشور منصوب شدند

رییس جامعه مدرسین تاکید کرد: ضرورت ترویج فرهنگ دفاع مقدس

پشت صحنه عکاسی از استاد محمدرضا شجریان (فیلم)

سعید محمد به دبیری شورای عالی مناطق آزاد منصوب شد

گفت و گو با اسماعیل کوثری نماینده مجلس شورای اسلامی

پیام به مناسبت هفته دفاع مقدس و روز تجلیل از شهیدان و ایثارگران

سران سابق سه قوه/ پیش بینی آینده سیاسی روحانی و برادران لاریجانی

تصاویر| بازدید خزعلی از مرکز درمان ناباروی خوزستان

بزرگداشت هفته دفاع مقدس در لندن در حال برگزاری است

سید نزار پور موسوی،دعاخوان منتخب چهارمین جلسه ارتقا دعاخوانان شد

وبینار «امام حسین و نهضت عاشورا سرمایه مشترک انسانی» برگزار می شود

بانوان طلبه شهرستان زهک به تار و پود شعار سال جان بخشیدند

باید با ابزار هنر؛ پرچمدار مبارزه با جریان های انحرافی باشیم

تأکید آیت الله العظمی سبحانی بر اهمیت ذبح شرعی

گرایش به مادیات حوزه را از معنویت دور کرد

غرفه خبرگزاری حوزه در بین الحرمین شیراز برپا می شود

انتصاب جدید در وزارت اقتصاد

شب شعر و خاطره عاشوراییان در بردسکن

کاهش سهمیه اربعین نگرانی شیعیان را درپی خواهد داشت

شهروز سخنوری «الکس» به اعدام محکوم شد

آشنایی با برگزیدگان مرداد و شهریور سومین دوره آموزش غیرحضوری قرآن

خون مطهّر شهدا حقانیت جمهوری اسلامی را بر جبین تاریخ ثبت کرد

قداست شهدای دفاع مقدس حاصل تربیت حوزه های علمیه است/سازمان های جاسوسی از انقلاب سیلی خورده اند

ایزدخواه: در حوزه خصوصی سازی مماشات نکنید/منفعلانه ترین روش خصوصی سازی در ایران اجرا شد

«سعید محمد» به دبیری شورای عالی مناطق آزادو ویژه اقتصادی منصوب شد

دولت سیزدهم زمینه طنین انداز شدن روحیه جهادی را در کشور فراهم کند

وزیر جهاد کشاورزی: در تلاش برای تکمیل سامانه گرمسیری هستیم

سعید محمد دبیر شورای عالی مناطق آزاد شد

دبیر شورای عالی مناطق آزاد منصوب شد

پیام مشترک نماینده ولی فقیه در استان و استاندار اردبیل به مناسبت هفته دفاع مقدس

قالیباف در جمع بازاریان: وضعیت بازار ساماندهی می شود+ فیلم

مسئولان قضایی استان فارس با شهدا تجدید میثاق کردند

خراسان رضوی؛ دارای بالاترین سطح جنگل های دست کاشت مناطق بیابانی کشور

امام جمعه ماکو به دیدار خانواده شهدا رفت

سعید محمد به دبیری شورای عالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی منصوب شد

جانباز دهه هفتادی در چهل ودومین سالگرد دفاع مقدس

رمز پیروزی در دفاع مقدس وجود رهبری دوراندیش و مقاوم بود

حکم جدید برای «سعید محمد»

شب شعر و خاطره عاشوراییان دربردسکن

امام خامنه ای: خون مطهّر شهدا حقانیت جمهوری اسلامی را بر جبین تاریخ ثبت کرد

تلاش جهادی ائمه جمعه و جماعات برای صلح و سازش اختلافات و دعاوی مردم

تصاویر| بازدیدخزعلی از مرکز درمان ناباروی خوزستان

امروز در عرصه های سیاسی و اجتماعی به روحیه ایثار و جهاد نیازمندیم

استایل متفاوت مهدی ماهانی/ عکس

تغییر مدیران دستگاه قضا با هدف روان سازی نحوه خدمات رسانی به مردم

دفاع مقدس به انقلاب اسلامی ایران عمق بخشید/ 100 پروژه علمی متناسب با نیازهای نظام اسلامی در حوزه در حال تولید است

مراسم تحلیف شورای اسلامی شهر یاسوج ناتمام ماند

تصاویر/ مراسم تکریم و معارفه مدیر حوزه علمیه بابل

راه اندازی رستوران های مکمل از مهرماه/برنامه جذب 1500 دانشجوی افغان

اکنون زمان آن است تا جهان رفتارش را در قبال ایران تغییر دهد

نگاه «آیتی» به تاریخ منتقدانه و تحلیلی بود

جایگاه شیخ جلیل اشراقی در ذهن و ضمیر امام خمینی

جایگاه شیخ جلیل اشراقی در ذهن و ضمیر امام خمینی