مطالب مرتبط:
توصیه های دو فعال اصولگرا و اصلاح طلب به رییسی
آینده روابط ایران و عربستان در دولت رییسی | کارشناس مسائل خاورمیانه: چرخشی در مواضع حاکمان عربستان نسبت به ایران صورت نگرفته است/ گفت و های دو کشور متأثر از نتایج مذاکرات وین است
نخستین انتصاب و نخستین سیاست رییسی چه باید باشد؟
ببینید | گل دوم پرسپولیس به پیکان توسط احمد نوراللهی
تصاویر | شادی گل خاص احمد نور!
-61 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 8 مرداد 1400 ساعت 22:452021-07-30اقتصادي

توصیه احمد توکلی به رییسی درباره سهمیه بندی | اولین انتصاب رییسی چه باید باشد؟


پرداختن به اقتصاد بحران زده کشور و معیشت پرتنگنای مردم، مهم ترین کار دولت است.

مصاف در این میدان، تنها از اقتصاددانان مجربی بر می آید که به ویژگی های مخرب مدل تحمیلی صندوق بین المللی پول و بانک جهانی تحتِ نام تعدیل اقتصادی واقف باشند - توصیه احمد توکلی به رییسی درباره سهمیه بندی اولین انتصاب رییسی چه باید باشد؟ " احمد توکلی نوشت: پرداختن به اقتصاد بحران زده کشور و معیشت پرتنگنای مردم، مهم ترین کار دولت است.

مصاف در این میدان، تنها از اقتصاددانان مجربی بر می آید که به ویژگی های مخرب مدل تحمیلی صندوق بین المللی پول و بانک جهانی تحتِ نام تعدیل اقتصادی واقف باشند به گزارش سایت قطره و به نقل ازهمشهری آنلاین به نقل از فارس احمد توکلی رییس دیده بان شفافیت و عدالت نوشت: پرداختن به اقتصاد بحران زده کشور و معیشت پرتنگنای مردم، مهم ترین کار دولت است.

مصاف در این میدان، تنها از اقتصاددانان مجربی بر می آید که به ویژگی های مخرب مدل تحمیلی صندوق بین المللی پول و بانک جهانی تحتِ نام تعدیل اقتصادی واقف باشند؛ و به جای تمرکز بر رشدِ تنها، و سپردن عدالت به بازاری آلوده به انحصار و تبانی و بی قاعده و بی نظارت؛ رشد و عدالت، هر دو را توأمان موضوع کار خویش بدانند.

انتخاب معاون اولی اقتصاددان، از نظر علمی صاحب نظر و مسلط به مسائل کشور و از نظر شخصیتی فروتن، پاک دست، فسادستیز، دغدغه مند، مردم گرا و از اشرافیت بری باشد، نخستین و فوری ترین اقدام شما است.

وجود چنین شخصیتی در کنار جنابعالی مدیریت بر کابینه را متقن تر و علمی تر می سازد.

در رفع اختلاف نظرهای طبیعی بین وزیران، به ویژه، در تدبیر امور اقتصادی، تأثیر بسزا دارد.

تقدم انتصاب معاون اول، شما را لااقل در انتخاب تیم اقتصادی، از مشاوری امین و بصیر بهره مند می سازد.

طبعا این تیم از میان اقتصاددانانی خواهد بود که شرط های مذکور برای معاون اول را داشته باشند، به ویژه، اعتقاد و پایبندی به اقتصاد توسعه عدالت محور.

اقتصاددانان در ایران و جهان، به طور کلی، از جهت نسبتشان با عدالت، دو دسته اند.

دسته نخست، در پیروی از سازمان های واشنگتن-بنیان تنها رشد را موضوع سیاست گذاری حکومت می داند و عدالت را امری فرعی می شمارد که توجه به آن مانع توسعه اقتصادی است.

مدعی هستند آثار نشتی رشد سرانجام مشکل عدالت را حل خواهد کرد.

دسته دوم که در مجموعه اقتصاددانان تا پیش از کرونا اقلیت بوده¬اند، معتقد بودند و نشان می دادند که بازار آزاد خودبه خود، حلال مشکلات نخواهد بود و تکیه مطلق به سازوکار بازار، نتیجه اش، تلخ و بسیار ناعادلانه بوده و چاره کار را پذیرش اصالت عدالت در کنار رشد می شمرند.

وعده های تبدیل کشورهای تسلیم شده به صندوق بین المللی پول و بانک جهانی به بهشت آزادی و رفاه محقق نشد و به جای آن شکاف درآمدی شدیدتر شمال و جنوب، فقر، بیماری و ناهنجاری های اجتماعی کمرشکن به ارمغان آمد.

یک سال و نیم پیش، ناگهان سروکله کرونا پیدا شد.

بحران واگیرِ جانگیر جهانگیر و بحران های تبعی بسیار سخت اقتصادی و اجتماعی آن، همچون زلزله ای در علم اقتصاد سرمایه داری نئولیبرال عمل کرد: بسیاری از نظریات رشدمحور فرو ریخت یا به طرز خطرناکی ترک خورده است.

دانشمندان اقتصادی بسیاری، سراسیمه، ولی راه¬جویانه، از ساختمان های در حال ریزش نظریات اقتصاد نئوکلاسیک دور می شوند.

کرونا که جان میلیون ها انسان را و نان صدها میلیون انسان دیگر را گرفته است، از لحاظ آشکارسازی عیوب جامعه بشری و زمینه سازی درک نسبتاً همگانی از ضرورت پرهیز از اصالت دادن به حداکثر سازی سود و مطلوبیت و اصیل شمردن عدالت، اخلاق، تفاهم و همکاری درون کشوری و بین کشوری در کنار تولید ثروت و کسب سود، خوش یمن بوده است.

اکنون، این بحران فرصتی تاریخی برای نجات انسان و زمین شمرده می شود.

حالا دیگر، قاطبه اقتصاددانان با استفاده از کلماتی مانند Reset, Rebuilding, Reorder, Reconstruction, Reimagination, Reshaping Rearrangment از تجدیدنظر بنیانی در نظام سرمایه داری سخن می گویند.

تلاش برای تبدیل سرمایه داری مبتنی بر سهامداران (Shareholders Capitalism) به سرمایه داری مبتنی بر شراکت ذینفعان (Stakeholders Capitalism) در دستور کار است.

ذینفعان یعنی همه دسته های مؤثر بر، و متأثر از، فرایند تولید و مصرف: عرضه کنندگان مواد اولیه، کارگران، مدیران، سهامداران، زنجیره عرضه محصول، مشتری، بالاخره طبیعت! امروز ندای تحول خواهی از معابد نظام سرمایه داری (IMF, WB, WTO, WEF,…) به گوش می رسد و مجمع جهانی اقتصاد، اجلاس داووس (بزرگترین کانون همنشینی ثروت و قدرت) دارد به پشتِیبانی جریان اقتصاد منصفانه برخواسته.

این تحولات شگرف، امیدی منطقی و واقع بینانه را برانگیخته است، تا اقتصاد سودمحور و لذت¬پرست؛ که حرث و نسل را به نابودی سوق میدهد دیگر جریان اصلی و رسمی علم اقتصاد نباشد و جای حود را به اقتصادی منصفانه، متمایل به برابری، فراگیر و سبز، به عنوانِ جریان اصلی و رسمی علم اقتصاد واگذارد.

سی و اندی سال است که همین مدل،در ایران بکار گرفته شده است.

و تلخی ثمرات آن را مردم چشیده¬اند.

تحول خواهی بنیانی شرح داده شده، در نظام سرمایه داری، درصورت تحقق، در مناسبات خارجی ما تجانس بیشتری پیدا می شود که احتمالاً هزینه مبادلات را کاهش می دهد.

از آن مهم تر اثر آن در داخل است که یکی از آن ها هموار شدن راه تفاهم بین ما و اقتصاددانانی است که سابقاً فقط به رشد اهتمام داشتند.

برکت همین تفاهم آن قدر زیاد است که قدرت تشخیص و تجویز را در عرصه اقتصاد به سود مردم دوچندان می سازد.

نخستین سیاست نخستین اقدام دولت، اجرای سیاستِ حمایتی مؤثر از مستضعفان است.

روشن است که وقتی از این وضعیت غیرقابل قبول نجات پیدا میکنیم که دردها را با علم و دانش و با تکیه بر ارزش ها و اقتضائات کشور بشناسیم و چاره جویی اساسی پیش گیریم.

در غیر این صورت نه میتوانیم برای بلند مدت به سیاست حمایتی در این ابعاد ادامه دهیم، و نه حق داریم ادامه این وضعیت را بپذیریم.

درست است که راه نجات پایدار در اصلاح حکمرانی و حکمرانان است، که تنها به دست جمهور مردم محقق شدنی است.

اما اگر چرب و شیرین دنیا، دغدغه مردم، اسلام و وطن را در دسته ای از حکمرانان کمرنگ و بیرنگ کرد و آنها را از دین خدا و قوانین مردمسالار کشور و از علم و عقل دور ساخت، کار به اینجا کشیده میشود که بیش از نیمی از جمهور مردم نیازمند حمایت فوری باشند تا رمقی پیدا کنند و توان ایستادگی برای اصلاح مردمسالارانه حکمرانی و حکمرانان را بیابند به میدان بیایند.

درست مانند وقتی که حادثه دیده ای را به اورژنس میرسانند، نخستین اقدام تزریق خون به او است.

ده سالی است که اقتصاد ایران از رکود تورمی فزاینده ای رنج می برد که امان را از مردم ستانده و جانشان را به لب رسانده؛ آقای رییسی، مانند هر عالم و نخبه دیگری، به فرموده امام علی علیه السلام به خدا تعهد سپرده است که به گرسنگی ستمدیده و شکم بارگی ستمگر رضا ندهد.

ایشان، همچنین، در تبلیغات انتخاباتی، این تعهد را به مردم شریف ایران نیز داده اند.

فقر غذایی، فقر سلامت، فقر آموزشی و تبعیض و فساد گریبان میلیون ها خانوار ایرانی را گرفته و آبروی اسلام و جمهوری اسلامی در گرو نجات آنان از این بندهای اسارت است.

بحران کرونا و بحران های اقتصادی و اجتماعی متعاقب آن، رکود سختی را بر جهان تحمیل کرده که در کشورهایی، مانند ایران که پیش از این بحران، دچار فقر و نابرابری سنگین بوده¬اند، ضربه رکودی مضاعف و کاری تر شده است.

فکر می کنید رکود تورمی ده، دوازده سال اخیر، که ناشی از نادانی و ناتوانی برخی از زمامداران و فساد دیوانی و فشار رذیلانه بیگانگان بود، به اضافه این رکود مضاعف کرونایی برای مسضعفان توانی باقی گذاشته است؟ اگر کسی تصور کند مردم ایران ادامه این روند را میپذیرند، قطعا در اشتباه است.

باید به یاد داشت که گرچه رمقی برای تهیدستان نمانده، ولی گرسنگان برای اعتراض همیشه پرتوان بوده اند.

حوادث خوزستان و چندین شهر در استان های دیگر، نشان داد که وضعیت فعلی، استعداد بالایی برای امنیتی شدن دارد.

بنابراین انتظار است که رییس¬جمهور منتخب، در اجرای تعهدی که به خدا و مردم سپرده است، سبدی از غذا، درمان و آموزش را برای مستحقان تضمین نماید.

چون مصرف این اقلام، ضروری و غیرقابل چشم پوشی است، باید با کارت هوشمند، به¬طورغیرنقدی و غیرسرانه¬ بلکه متناسب با بُعد و درآمد هر خانوار، سهمیه بندی را اجرا کند.

تحقیقات دیده بان نشان می دهد که با زحمات انجام شده در وزارت کار و توانایی های فراهم آمده در وزارت ارتباطات و کمک گرفتن از سازمان های مردم نهاد و نهادهای مذهبی عملی است.

از جهت تجربی نیز، دستان ما پر است.

جدای از تجربه زمان جنگ تحمیلی، از تجربه های زیادی در جهان نیز می توان آموخت؛ مانند توزیع کوپن غذا از جنگ جهانی دوم تا به امروز بین مستحقان امریکا که با چرخه رکود و رونق، مقدار و پوشش این خدمت بالا و پایین می رود.

بالاترین رقم مربوط به سال 2013 است که تبعات رکود و بحران سال 2008 آمریکا به حداکثر رسیده بود و دولت امریکا به 47 میلیون و 536 هزار آمریکایی کوپن غذا (Food Stamp)، یا همان کارت هوشمند برنامه کمک تکمیلی غذا برای مقابله با گرسنگی و سوءتغذیه ارائه کرد که 79 میلیارد دلار برای دولت وی هزینه داشت.

اما صحبت از محل تأمین منابع لازم برای حمایت از مردم، بیجاست؛ منطق این ادعا مانند روز روشن است: اگر رییس جمهور منتخب بخواهد تعهدی را که خدا از وی گرفته و عهدی را که با مردم بسته است و فرامینی را که علی به مالک اشتر داده، اجرا کند، یا بخواهد به حقوق بشر که شاید، مهم ترین آن ها حق دسترسی به غذای کافی، سلامت و آموزش است، پایبند باشد، تردیدی در اقدام سریع نمی ماند.

کسی نمی تواند در اولویت قطعی تأمین اعتبار آنچه با مرگ و زندگی مردمان یک کشور و یا بود و نبود حاکمان آن، ارتباط وثیق دارد، شک کند.

هر خرج دیگری، فقط و فقط پس از تأمین اعتبار برای رفع نیاز حیاتی به حداقل غذا، درمان و آموزش و نیز نیاز حیاتی نجات جان و زندگی هموطنان در برابر بحران بی سابقه کرونا، قابل طرح است.

سهمیه بندی نیز یک روش اجرایی برای دستیابی به اهداف ضروری است که در همه جای دنیا در مواقع لازم به کار گرفته می شود.

جناب آقای رییسی! بی تردید و قاطعانه اقدام بفرمایید.


کلید واژه ها: اقتصاد - احمد توکلی - صندوق بین المللی پول - رییس دیده بان شفافیت و عدالت - تعدیل اقتصادی - مهم ترین - اقتصاددانان - دیده بان شفافیت و عدالت - توکلی - رییس - رییسی - بین المللی - سهمیه بندی - بانک جهانی - احمد - بحران - معیشت - دیده بان شفافیت - اقتصادی - کشور - انتصاب - دولت - جهانی - توصیه - تعدیل - ویژگی - سهمیه - اولین - صندوق - واقف

آخرین اخبار سرویس:
آغاز هفته با کاهش قیمت خودروهای خارجی

بعضی از شهرهای خوزستان عقب ماندگی واکسیناسیون را جبران کنند

رونالدو چقدر پول دارد؟

ثبت نام پیش فروش ایران خودرو تارا امروز 28 شهریور 1400+ لینک ثبت نام تارا و قیمت ایران خودرو

استخدام «کارشناس پذیرش بورس انرژی/کالا»

مهلت ثبت نام در طرح تسهیلات کرونایی تالارداران تمدید شد

واکسن زدن چقدر تلفات کرونا را کاهش می دهد؟/ اینفوگرافی

افت شاخص بورس در دقایق ابتدایی بازگشایی

صادرات لوازم خانگی از سمنان به کشورهای همسایه

فیلم| هجوم آتش به اراضی جنگلی شرق گیلان

خروج 845میلیارد تومان از بورس در یک روز

بازار صعودی رمزارزها/جهش سولانا

استخدام «معامله گر بورس کالا»

نمودار قیمت طلا امروز 28 شهریور 1400

استخدام 3 عنوان شغلی با بیمه و سرویس در شفیع سازه شرق در مشهد

منفی های بورس طبیعی است

آغاز پیش فروش تارا از امروز

وقتی ویلاهای لاکچری بلای جان منابع آبی می شود

قیمت سیمان باز هم پایین آمد/ استان ها برای کاهش هر چه بیشتر نرخ سیمان به صورت ویژه پای کار بیایند

دورخیز شورای شهر تهران برای گران کردن بلیت مترو

ارزشمندترین گنج طلای جهان کجاست؟

عملکرد هند بر علیه انحصارگرایی گوگل در این کشور

قیمت ارزهای دیجیتال یکشنبه 28 شهریور/ رمز ارزها جهش پیدا کردند

بازنگری در مشمولان یارانه نقدی ؛پیش نیاز سیاست های حمایتی جدید

قیمت سیمان پاکتی کمتر از 25 هزار تومان شد

استخدام جوشکار مسلط کار موتور برق و جوشکاری سنگین

چه کسانی نمی توانند کارت هدیه بگیرند؟

تاثیر مستقیم فولاد مبارکه بر توسعه صنعت و اقتصاد

عرضه انواع فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی

توان تامین 100 درصدی سیمان برای تولید سالیانه یک میلیون مسکن

استخدام «کارشناس پذیرش مشتریان »

آغاز واکسیناسیون دانش آموزان 12 تا 18 سال از امروز (فیلم)

رشد قیمت بیت کوین و کاهش اتریوم

روند اصلاح شاخص بورس در هفته های اخیر طبیعی است | سهامداران نگران نباشند

جدیدترین قیمت لوازم خانگی در بازار

بازار ارز در انتظار شوک 30 شهریور / قیمت دلار چه می شود؟

ایرانی ها رکورد خود در خرید مسکن در ترکیه را شکستند

نماینده اهواز:زنجیره تولید خرما باید تکمیل شود تا نخلکاران متضرر نشوند

جزییات دخل و خرج خانوارهای شهری و روستایی/ دستمزد کارگران فقط 35 درصد هزینه های خانوار را پوشش می دهد

شبکه فروش بیمه نگران آیین نامه کارمزد نباشند

بازگشت 31 واحد تولیدی راکد استان مرکزی به چرخه

تزریق واکسن به بیش از 43 درصد قمی ها

حرکت شتابان قشم برای گذر از دوران کرونایی/ از پیک جدید غافل نشویم

قیمت سیمان در بازار ارزان تر شد

افزایش 30 درصدی پست های مدیریتی زنان در خراسان جنوبی

پویش حمایت از بیماران نیازمند در لارستان راه اندازی شد

نارضایتی کارگران سیر و حرکت راه آهن از شرایط کار با پیمانکاران

علت ریزش شاخص بورس در دیروز چه بود؟

پیش بینی روند شاخص کل بورس در نیمه دوم سال

ویدئو| این ساندویچ 3 میلیون دلار فروخته می شود

56 درصد جمعیت شادگان زیرپوشش بیمه تامین اجتماعی هستند

صدور خودسرانه مجوز ویلاسازی در حریم پایتخت

برنامه راه اندازی مرکز آموزش نیروی ماهر فرآوری گوهرسنگ در تایباد

نشست اضطراری انگلیسی ها درباره قیمت گاز

بلیت پروازهای اربعین 5 میلیون تومان است | با شرکت های متخلف برخورد خواهد شد

استراتژی نقدشونده در دستور کار گروه مالی سپهر صادرات

جدیدترین اخبار کرونا در ایران | کاهش ضریب اشغال تخت های بیمارستانی / رنگ قرمز کرونایی کم کم از نقشه ایران درحال حذف شدن است + نقشه و نمودار

دورخیز شورای تهران برای گران کردن بلیت مترو

ساخت مسکن در یزد به مناطق فاقد زیرساخت هدایت نشود

عرضه مسکن اجاره ای با اجاره داری حرفه ای

ردیابی مگس میوه مدیترانه ای در 7200 هکتار از باغات ساری

نقش پیمان های اقتصادی در توسعه

صعود خفیف دلار

از تنگستان تا تجریش؛ شیرینی خرما فقط به کام واسطه هاست

محصول «سرباره» چه کاربردهایی دارد؟

110 هزار نفر در صنعت خودرو واکسینه شدند

پیش بینی بویینگ درمورد افزایش تقاضا برای هواپیما/ فروش 7.2 تریلیون دلاری در 20 سال

ترخیص کالای ملوانی در آبادان از سر گرفته شد

قیمت خودروی تارا در بازار؛ 400 تا 890 میلیون تومان؟!

روسیه تا بیش از یک قرن دیگر ذخایر گازی دارد

وضعیت بورس امروز 28 شهریور 1400

سرپرست معاونت پالایش و پخش فرآورده های نفتی منصوب شد

اقدام جدید هند علیه انحصارگرایی گوگل در این کشور

پیشرفت 75 درصدی پل عنبرلو در پارس آباد / تعمیر و نگهداشت پل های بزرگ اردبیل با هزینه 8 میلیارد تومان

حداکثر مبلغ کارت هدیه 2 میلیونی شد

نگاهی به بازار کار و درآمد رشته های پزشکی

«از ما بهتران» در زندان

عضو هیئت مدیره خانه صمت تهران: عضویت کامل ایران در پیمان شانگ های برای اقتصاد ما بابرکت است

سرپرست شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران منصوب شد

امسال 49 پروژه آموزشی تحویل آموزش و پرورش استان مرکزی می شود

110 هزار نفر در صنعت خودرو واکسینه شدند

بزرگراه ساحل جنوبی قشم کلنگ خورد

زنجان در بن بست حاشیه نشینی/ معضلات اجتماعی بین حاشیه نشینان پرسه می زند

اقدام جدید هند بر علیه انحصارگرایی گوگل در این کشور

آخرین قیمت خرید مسکن یک شنبه 28 شهریور

آیا هفته جاری شوک جدیدی به بازار طلا وارد می شود؟

عرضه اولیه شکام به روش ثبت سفارش

پکن به تثبیت عرضه و قیمت کامودیتی ها پایبند است

شرایط خرید عرضه اولیه شکام+ نقدینگی

استخدام «تحلیلگر ارشد بازار سرمایه»

از «اعزام هیات نمایندگان ایرانی به اجلاس صندوق بین المللی پول» تا «افزایش صادرات نفت عربستان»

تمدید و اخذ گواهینامه های جهانی استاندارد در حوزه های کیفیت، محیط زیست، ایمنی و بهداشت

ابراهیم رحیم پور: استعداد این که نصف تجارت خارجی ایران با کشورهای سازمان شانگهای باشد، وجود دارد

مجوز بکارگیری 615 نیروی قرارداد کارمعین برای شهرداری ها صادر شد

نمایندگان مجلس می توانند با حقوق 4میلیون زندگی کنند؟

قیمت خودرو های سایپا و ایران خودرو 28 شهریور 1400

توسعه معادن به کمک بخش خصوصی

کاهش 6 هزار واحدی شاخص بورس

پهلوگیری 32 فروند کشتی حامل کالاهای اساسی در بندر شهید رجایی/ ورود 4 کشتی حامل 276 هزار تن گندم به بندر

صعود خفیف دلار

توصیه احمد توکلی به رییسی درباره سهمیه بندی | اولین انتصاب رییسی چه باید باشد؟

توصیه احمد توکلی به رییسی درباره سهمیه بندی | اولین انتصاب رییسی چه باید باشد؟