موضوعات داغ: - طرح رتبه بندي - باشگاه استقلال - فرهاد مجيدي - رتبه بندي معلمان - طرح رتبه بندي معلمان - دفاتر پيشخوان - استان كرمان - مديرعامل استقلال - امير عبداللهيان - مهدي پاشازاده - هادي صباغي - هفته بيستم ليگ برتر فوتبال - رده 13 - وزنه برداري - تيم شاهين - مركز مطالعات راهبردي ناجا - بانك رفاه - امير سرلشكر سيدعبدالرحيم موسوي - ال چيرينگيتو - مديريت مالي شخصي - فرشيد منافي - آسيب هاي طلاق - باكتري ها

مطالب مرتبط:
اردبیل جزو 5 استان دارای بیشترین چک برگشتی
اعلام آخرین وضعیت ترافیکی در محورهای مواصلاتی در کشور/بارش باران در استان های مازندارن و گلستان
انتخاب وزیر جدید چالش قدیمی اهالی ورزش + فیلم
مرگ رودخانه و موجوداتی کمیاب در استان ایلام/ مرگ طبیعت «چوار» در سکوت
بخش جدید دشت ذهاب به استان کرمانشاه اضافه شد
-61 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 8 مرداد 1400 ساعت 12:002021-07-30اقتصادي

چالش چک های برگشتی در 5 استان


براساس آمار استان های کهگیلویه وبویراحمد، سیستان وبلوچستان، اردبیل، کردستان و ایلام در بهار امسال وضعیت نامناسبی از نظر تعداد چک های برگشتی داشته اند که همشهری در پرونده ویژه ای دلایل و زمینه های آن را بررسی کرده است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازهمشهری آنلاین، آخرین آمارهای اعلام شده ازسوی بانک مرکزی نشان می دهد در اردیبهشت ماه سال جاری 670هزارفقره چک در کشور برگشت خورده که ازنظر تعداد و مبلغ معادل 17/8 و 3/46 درصد افزایش داشته است؛ موضوعی که نشان دهنده اوضاع نامساعد در فضای کسب وکار در کشور است.

وقتی به عمده ترین دلیل برگشت خوردن چک ها که فقدان موجودی است، می نگریم درمی یابیم که برهم خوردن توازن درآمد و هزینه در مبادلات اقتصادی، اصلی ترین دلیلی است که در ماه های اخیر و به ویژه پس از همه گیری ویروس کرونا، فعالان اقتصادی را از پرداخت بدهی های خود ناتوان کرده است.

دراین میان بررسی آمارها نشان می دهد برخی استان های کشور در زمینه میزان و مبلغ چک های برگشتی وضعیت نامساعدتری دارند و به نوعی صدرنشین این جدول به حساب می آیند.

کهگیلویه وبویراحمد، سیستان وبلوچستان، اردبیل، کردستان و ایلام ازجمله استان هایی هستند که در زمینه چک های برگشتی وضعیت مساعدی ندارند.

براین اساس خبرنگاران همشهری دراین 5 استان کوشیده اند، ورای بررسی های آماری که نشان دهنده تعداد و مبلغ چک های برگشتی دراین استان هاست، به واکاوی دلایل و زمینه های بروز چنین وضعیتی بپردازند که در ادامه می خوانید.

فضای نامساعد کسب وکار در کردستان کردستان در چند سال گذشته جزو استان های رکورددار در تعداد چک های برگشتی بوده است.

بررسی ها نشان می دهد در یکی دو سال اخیر کردستان بعد از استان های سیستان وبلوچستان، کهگیلویه وبویراحمد و اردبیل، کم ترین نسبت ارزش چک های وصولی به کل ارزش چک های مبادله شده در استان را به خود اختصاص داده است.

این استان در زمینه میزان چک های برگشتی نیز بعد از استان های سیستان وبلوچستان، کهگیلویه و بویراحمد و اردبیل، بیشترین نسبت ارزش چک های برگشتی به کل ارزش چک های مبادله شده در استان را به خود اختصاص داده است.

برهمین اساس اخیرا بانک مرکزی گزارش آمار چک های مبادله ای کشور در بهار سال جاری را منتشر کرد که طبق آن، کردستان بازهم جزو دارندگان بیشترین نسبت تعداد چک های برگشتی به کل چک های مبادله ای قرارگرفته است؛ موضوعی که نشان دهنده وضعیت نگران کننده اقتصادی این استان است.

کردستان درحالی جزو استان های با وضعیت نامناسب در زمینه چک های برگشتی قرار گرفته که مسئولان اقتصادی این استان معتقدند این آمار براساس تعداد چک های برگشتی است، نه میزان و ارزش آن؛ بنابراین خیلی قابل استناد نیست.

نکته دیگری که در گزارش بانک مرکزی حائز اهمیت است آنکه، علت برگشت خوردن درصد بالایی از تعداد چک ها در استان کردستان کسری یا فقدان موجودی بوده است.

3 درصد از کل تعداد چک های برگشتی در استان کردستان به دلایلی مانند تطابق نداشتن امضاء، نقص امضاء، مغایرت تاریخ عددی و حروفی، مخدوش بودن امضاء یا مندرجات چک، مغایرت مبلغ حروفی با عددی چک، مسدود بودن حساب موردنظر و مسدود بودن چک با شماره سری و سریال مرتبط، برگشت خورده اند.

گزارش ها از سطح بازار کردستان نیز مشابه گزارش سایت قطره و به نقل ازهای چند سال پیش است و نشان می دهد بسیاری از فعالان اقتصادی کالای خود را از طریق صدور چک خریداری کرده اند و به دلیل رکود در بازار، نتوانسته اند آن کالا را به فروش برسانند و به همین دلیل، توان پاس چک های صادره خود را نداشته اند و چک شان برگشت خورده است.

کارشناسان اقتصادی کردستان معتقدند این آمارها بیانگر وضعیت نامناسب حاکم بر فضای کسب وکار دراین استان است.

با این وضعیت اینکه چرا کردستان در نسبت تعداد چک های برگشتی به مبادله ای، بازهم جزو استان های نخست کشور شده، پرسشی است که مطرح می شود و براساس گفته معاون اقتصادی استاندار کردستان در دست بررسی است، چراکه این آمار براساس تعداد چک های برگشتی است و نه براساس ارزش و میزان چک ها.

دراین میان باید به این موضوع هم اشاره کرد که زندانیان چک، بخش قابل توجهی از محبوسان استان را تشکیل می دهند؛ اگرچه آمار دقیقی از زندانیان چک در استان در دست نیست، اما به طورکلی می توان گفت وضعیت نامساعد اقتصادی حاکم بر کشور بر مبادلات اقتصادی کردستان هم تأثیر محسوسی برجا گذاشته و برخی صاحبان مشاغل و فعالان اقتصادی به دلیل ناتوانی در پرداخت بدهی های خود، با محکومیت های قضایی مواجه می شوند.

صعود غیرمنتظره اردبیل در جدول چک های برگشتی درحالی که استان اردبیل براساس اعلام مسئولان اقتصادی این استان، در سال های گذشته کم ترین میزان چک برگشتی را در تفکیک استانی داشته است، اردیبهشت ماه سال جاری به عنوان یکی از 5 استان با بیشترین مبلغ چک برگشتی نسبت به میزان چک های صادر شده قرارگرفته است.

بیشترین دلیل چک برگشتی در مدت اخیر، رکود حاکم بر کسب وکارها در شرایط همه گیری ویروس کرونا بوده است.

برخی کارشناسان و البته مسئولان مربوط دراستان درباره جایگاه اردبیل در زمینه چک های برگشتی که به لحاظ مبلغ چک های صادره اعلام شده است، معتقدند احتمال آن می رود برخی از شرکت های بزرگ چک برگشتی با مبلغ زیاد داشته اند که سبب شده اردبیل صعود غیرقابل پیش بینی از این نظر، در جدول کشوری داشته باشد؛ موضوعی که نیازمند بررسی بیشتر است.

دراین میان باید اشاره کرد که صعود اردبیل در جدول چک های برگشتی به آسیب شناسی دقیقی ازسوی کارشناسان و مسئولان مربوط نیاز دارد.

درباره راهکارهای موجود برای رفع مشکل آمار بالای چک های برگشتی، برخی مسئولان مرتبط معتقدند راه حل اصلی مسأله این است که در شرایط همه گیری ویروس کرونا، مردم و فعالان اقتصادی شرایط حاکم بر اقتصاد کشور و حتی جهان را درنظر بگیرند و برای وصول مطالبات خود، همدلانه برخورد کنند.

باید درنظر داشت که اوضاع نامساعد اقتصادی حاکم بر کشور بیشتر کسب وکارها را با چالش های اساسی مواجه و فعالان اقتصادی را در پرداخت بدهی های خود، ناتوان کرده است؛ بنابراین اصلی ترین راهکار کاهش چک های برگشتی، دعوت به صبر و برخورد همدلانه درقبال بدهکاران است.

این درحالی است که ازنظر قانونی، دولت نمی تواند در زمینه چک های برگشتی دخالتی داشته باشد.

در استان اردبیل به دلیل روند کند توسعه اقتصادی، درآمد سرانه اهالی استان کمتر از متوسط کشوری است و این موضوع سبب می شود در بحران های اقتصادی، مانند شرایط رکود کسب و کارها به دلیل همه گیری ویروس کرونا، آسیب پذیری بیشتری داشته باشد.

در واقع اردبیل ازنظر سرانه درآمد، جزو چند استان آخر کشور است که نشان دهنده کم برخوردار بودن این استان ازنظر اقتصادی است و میزان بیکاری قابل توجه در استان که در رتبه سوم کشوری قرار دارد، گواهی براین مدعاست.

کارشناسان اقتصادی معتقدند درآمد سرانه، نشان دهنده میانگین سهم هریک از اهالی یک منطقه از میزان کل درآمد سالانه همان منطقه است و پایین بودن سطح اقتصادی خانواده های اردبیلی، می تواند در ابعاد دیگر توسعه نیز نقش چشمگیری داشته باشد.

مشکل بیکاری و گسترش شغل های کاذب و ناپایدار از مهم ترین مشکلات اقتصادی خانواده های این استان است و درحال حاضر پایه اقتصادی خانواده های اردبیلی به دلیل نبود زمینه اشتغال پایدار با درآمد مناسب، بسیار ضعیف شده است.

در چنین شرایطی تاب آوری اقتصادی جمعیت در مقابل موج مشکلات اقتصادی کاهش پیدا می کند، علاوه براینکه مشکلات معیشتی هم به وجود می آید؛ مشکلاتی مانند افزایش چک های برگشتی، تأخیر در بازپرداخت وام ها و تأخیر تسویه بدهی ها که مردم را دچار مشکلات حقوقی و قضایی می کند.

همچنین نبود سرمایه گذاری دولتی در صنایع مادر، کم کاری در ساماندهی فضای کسب وکار در استان، ضعیف بودن محورهای ارتباطی و نبود شبکه ریلی ازجمله موانع توسعه و وضعیت نامناسب اقتصادی دراین استان است.

کاهش مبادلات بانکی در سیستان وبلوچستان سیستان وبلوچستان را می توان استانی محروم، تقریبا در همه حوزه ها ارزیابی کرد، به همین دلیل مناسبات اقتصادی اعم از تولید، صادرات و واردات دراین استان نسبت به سایر استان ها تحت تاثیر همین محرومیت هاست و در نتیجه میزان مبادلات و داد وستدهای اقتصادی که گردش مالی را به همراه دارد، در سیستان وبلوچستان نسبت به سایر استان ها بسیار پایین تر است.

این مسأله در آمارهای ارائه شده ازسوی مراجع ذی صلاح نیز قابل مشاهده است.

سیستان وبلوچستان به دلیل شرایط فرهنگی ویژه خود، تا یکی دو سال قبل جزو استان هایی بود که مردم این منطقه حتی علاقه چندانی به گرفتن وام از بانک ها نداشتند، که بعد از رایزنی های انجام شده ازسوی بانک مرکزی و برخی نهادها با مراجع و بزرگان دینی این استان، توافق نامه ای به امضاء رسید تا مردم استان برای گرفتن وام و شرکت در مبادلات پولی و اقتصادی ترغیب شوند.

با این وجود براساس آمارهای ارائه شده ازسوی بانک مرکزی، در شهریورماه سال 98 سیستان وبلوچستان با 2/71 درصد، کم ترین نسبت ارزش چک های برگشتی را به خود اختصاص داده بود.

این درحالی است که این آمار در سال جاری صورتی دیگر به خود گرفته که قابل تأمل است؛ در آمار امسال بانک مرکزی آمده است که استان های سیستان وبلوچستان و کهگیلویه وبویراحمد، کم ترین نسبت ارزش چک های وصولی به کل ارزش چک های مبادله شده در استان را به خود اختصاص داده اند.

اینکه چرا این اتفاق افتاده، تابع دلایلی است که کارشناسان اقتصادی و بانکی استان، آن را بیرون از فعالیت های صنعتی در سیستان و بلوچستان می دانند و معتقدند میزان چک های برگشتی در حوزه صنعت استان در سال جاری نسبت به سال گذشته با کاهش همراه بوده و چرایی این اتفاق را باید در حوزه های دیگر که مربوط به بخش خدمات است، جست وجو کرد.

ازسوی دیگر کارشناسان معتقدند بیشتر شرکت های فعال در حوزه صادرات و تجارت در سیستان وبلوچستان غیربومی هستند و دفاتر آنها در استان های دیگر قرار دارد و اگر چکی دراین حوزه برگشت خورده باشد، باید جزو آمار استانی باشد که دفتر اصلی شرکت درآنجا واقع است و نباید این اتفاق را به پای سیستان وبلوچستان نوشت.

اما کارشناسان اقتصادی و بانکی استان، همه گیری ویروس کرونا و خشکسالی را از عوامل تاثیرگذار براین کاهش مبادلات مالی و همچنین برگشت خوردن چک ها دراستان عنوان می کنند و معتقدند تعطیلی بازارها و بسته شدن مرزها باعث برهم خوردن برنامه های اقتصادی کسبه و فعالان اقتصادی شده است و برخی از آنها نتوانسته اند به موقع چک های خود را به اصطلاح پاس کنند.

همچنین خشکسالی باعث کاهش تولید محصول کشاورزی شده است و به تبع آن تولیدکنندگان این بخش هم از پرداخت به موقع صورت حساب های خود ناتوان بودند.

یکی دیگر از نکات مهم و در خور توجه در رابطه با افزایش میزان برگشت خوردن چک ها، اصرار بانک های استان در زمینه اجرای صحیح قانون بانکی دراین رابطه است.

به عنوان مثال، یکی از عرف های رایج دربرخی استان ها، ازجمله سیستان وبلوچستان، رعایت حال مشتریان ازسوی بانک هاست، به این معنی که معمولا در نقد کردن چک های بین بانکی گاهی اتفاق می افتد برخی افراد وقتی می بینند موجودی حساب مشتری شان کافی نیست، برای تکمیل موجودی حساب مشتری، زمان می خرند تا او فرصت بیشتری برای تکمیل موجودی خود داشته باشد، اما اکنون این موضوع در بانک های سیستان وبلوچستان کمتر و سبب شده آمار چک های برگشتی دراین استان افزایش بیشتری پیدا کند.

کهگیلویه وبویراحمد در رتبه نخست چک های برگشتی کهگیلویه وبویراحمد در ماه های گذشته معمولا جزو استان های صدرنشین صدور چک برگشتی بوده است و براساس داده های بانک مرکزی درفروردین امسال، بیشترین تعداد چک های برگشتی نسبت به کل چک های مبادله ای با 5/13 درصد، مربوط به کهگیلویه وبویر احمد بوده است.

در اردیبهشت امسال نیز بیش از 670هزارفقره چک به ارزش حدود 232هزارمیلیارد ریال در کل کشور برگشت داده شد که نسبت به ماه قبل، ازنظر تعداد و مبلغ، به ترتیب 8/17 درصد و 3/46 درصد افزایش داشت.

نکته جالب اینکه در همین ماه هم کهگیلویه وبویراحمـد با سهم 3/83 درصدی، پایین ترین نسبت تعداد چک های وصولی به کل چک های مبادله شده در استان را به خود اختصاص داد؛ 7/15 درصد چک های مبادله ای دراین استان برگشت داده شده بود.

این درحالی است که تا همین چند سال قبل، استان کهگیلویه وبویراحمد پایین ترین رتبه را در چک های برگشتی به خود اختصاص داده بود.

مورد تأمل برانگیز در بررسی جدول های بانک مرکزی در ماه ها و همچنین سال گذشته، این است که کهگیلویه وبویراحمد باوجود قرار گرفتن در رتبه نخست تعداد چک های برگشتی ازنظر ارزش چک ها و رقم ریالی آنها در جایگاه های اول نیست و این نشان می دهد چک های مبادله شده ارزش زیادی نداشته اند.

برگشت خوردن این چک ها توانایی پایین اقتصادی مردم استان را هم نشان می دهد.

تعطیلی بازارها و رکود اقتصادی درپی همه گیری ویروس کرونا به اعتقاد اتحادیه های اصناف کهگیلویه وبویراحمد مهم ترین عامل افزایش چک های برگشتی دراین استان بوده است.

در سال گذشته تعداد پرونده های ورودی در مجموعه دادگستری استان 34هزارو 235 مورد بود که از این تعداد، 33هزارو 705 مورد رسیدگی و حل شدند.

برهمین اساس تعداد پرونده های ورودی در دادگاه عمومی 11هزارو 921 مورد، پرونده های ورودی به دادسرا 16هزارو 260مورد، پرونده های ورودی به شورای حل اختلاف دهدشت هم 6054 مورد بوده است.

از این میان، مطالبه وجه نقد بیشترین فراوانی یعنی 923مورد را به خود اختصاص داده بود.

همچنین 203مورد از دعاوی سال گذشته در دادگستری استان، مطالبه وجه چک بوده است.

درحال حاضر 378نفر از زندانیان جرائم غیرعمد کهگیلویه وبویراحمد که بخشی از آنها مربوط به چک های برگشتی است، نیازمند کمک خیران هستند.

هرچند براساس اعلام مدیرکل زندان ها و اقدامات تأمینی این استان، از تیرماه سال گذشته تاکنون با همکاری ستاد دیه و شوراهای حل اختلاف استان کهگیلویه وبویراحمد، بدهی 320محکوم مالی در استان تامین و این افراد از زندان آزاد شده اند.

کاهش نقدینگی در بازار ایلام استان ایلام در بهار 1400 یکی از استان هایی بود که بیشترین تعداد چک برگشتی را داشت و نسبت تعداد چک های برگشتی به کل چک های مبادله ای دراین استان 3/14 درصد بود.

در چند سال گذشته با کاهش نقدینگی مردم در بازار، میزان مبادلات مالی توسط چک دراین استان افزایش داشته که رشد قارچ گونه چک های برگشتی ثمره آن است.

کارشناسان معتقدند تعطیلی مشاغل به دلیل همه گیری ویروس کرونا نیز فشار زیادی را به فعالان بخش خدمات، به خصوص کسبه و خیلی از صنوف وارد کرده است، چراکه این قشر ماهانه کرایه های سنگینی را باید به صاحبان مغازه پرداخت کنند و از طرفی نیز چون این بخش کالا یا اجناس را با چک تهیه کرده اند، بنابراین با توجه به تعطیلی های کرونایی، دچار مشکل فروش و کسب درآمد شده و در پاس کردن چک ها ناتوان مانده اند.

دراین شرایط اصناف و تولیدکنندگان، کسانی که مخاطب اصلی چک هستند، با مشکلات عدیده ای روبه رو شده اند.

به اعتقاد آنها شرایط بحرانی هم اکنون تولید و توزیع محصولات آنها را تحت تاثیر قرار داده و چک های برگشتی کمر تولیدکنندگان و کسبه بازار را شکسته است.

سال گذشته استانداری ایلام اعلام کرده بود که بانک های استان با مدیریت خود سعی کنند چک بازاریان و کسبه برگشت نخورد و به علت اینکه بازار تعطیل شده است، مشکلی برای کسبه ایجاد نشود.

امسال نیز براساس تصمیم ستاد ملی کرونا، مقرر شد در بازه زمانی یکم تا 20اردیبهشت ماه، بانک ها و موسسه های اعتباری از صدور گواهی عدم پرداخت چک اجتناب کنند.

همچنین مقرر شد محاکم و ضابطان قضایی از اجرای پرونده های چک دراین بازه زمانی خودداری کنند.

با این حال هنوزهم بسیاری از چک ها دراین استان برگشت می خورد.

برخی فعالان اقتصادی معتقدند که دولت و در ذیل آن بانک مرکزی باید نسبت به استمهال چک ها دستورهای لازم را صادر کند.

این اقدام هرچند راهکاری درست در راستای تأمین منابع برای پاس شدن چک هاست، اما باید آن سمت دیگر قضیه یعنی افرادی که چک را دریافت کرده اند نیز دیده شوند، چراکه شاید آنها نیز گرفتار بوده و برای حصول منابع از طریق چک های صادره برنامه ریزی کرده باشند.


کلید واژه ها: چک های برگشتی - برگشت - استان - اقتصادی - فعالان اقتصادی - نشان - همشهری - فضای کسب وکار - آمار - تعداد - خوردن - بررسی - بانک مرکزی - کشور - ویژه - اردیبهشت - کهگیلویه - همه گیری - کسب وکار - کردستان - مبادلات - موجودی - پرونده - سیستان - فعالان - افزایش - پرداخت - هزینه - گزارش - ویروس

آخرین اخبار سرویس:
سهم هر ایرانی از یارانه انرژی چقدر است؟

کاهش ارزش سهام در معاملات بورس اروپا

کوفته غوره

تضمین تولید، مانع زدایی هاست/ تسهیلاتی که چراغ راه شد

تولید کوره های القایی در شرکت دانش بنیان دورود

جلوگیری از تعدیل بیش از 7 هزار نفر در واحدهای تولیدی تاکستان 

تزریق 2هزار و 135دُز واکسن کرونادر گلستان

فعالیت های ورزشی که در تهران تا 9 مهر ممنوع شدند؟

ساعت کاری جدید بانک های خصوصی اعلام شد

زمان قرعه کشی ایران خودرو مشخص شد

ساخت بخشی از آزادراه شرق اصفهان تا پایان سال

خبر مهم در مورد پول دیجیتال از چین: معاملات رمزارزها ممنوع شد!

نشانی مراکز جدید واکسیناسیون شهرداری تهران

واردات قطعات توسط خودروسازان به شرکت های داخلی ضربه زده است

سیل در راه این سه استان کشور

رکورد روزانه 146 ذوب در فولاد مبارکه شکسته شد

کوییک 168 میلیون تومان شد/ تازه ترین قیمت پراید، ساینا و تیبا

سیر نوسانی ارزش سهام در بازارهای بورس آسیا

تصویب خواهی توسعه میدان چنگوله را دنبال می کنیم

ابلاغ وام ساخت مسکن + جزییات

تزریق 2 هزار و 135 دُز واکسن کرونادر گلستان

استخدام فروشنده و صندوقدار در چرم مشهد در تهران

معاملات رمزارزها در چین ممنوع شد 

اصلاح نظام بانکی روی زمین مانده است| دولت سیزدهم چاره اندیشی کند

کاهش مرگ و میر کرونایی/ تزریق 50 میلیون واکسن

رانا پلاس پانوراما (سقف شیشه ای) با گیربکس MT6 + عکس، مشخصات فنی و قیمت

پیش بینی بورس فردا شنبه 3 مهر 1400

تمام خدمات در مراکز تجمعی بر اساس ارائه کارت واکسن صورت خواهد گرفت

تورم سالانه شهریور ماه چقدر شد؟

گنج باختر کجا است؟ طالبان به دنبال یافتن یکی از باارزش ترین گنج های جهان

ممنوعیت معاملات رمزارزها در چین

رییسی: توسعه صادرات به عراق و کشورهای همسایه ضروری است

نتایج قرعه کشی فروش فوق العاده 4 محصول سایپا (شهریور 1400) اعلام شد + اسامی برندگان

عوامل ایجاد مطالبات معوق بانکی

راه اندازی بازارچه صنایع دستی و محصولات خانگی در حاجی آباد

اختصاص 13 هزار میلیارد تومان به هزار شهر کشور

حفظ پنج هزار و 507 شغل با تسهیلات جبران خسارت کرونا در استان سمنان

معاملات رمزارزها در چین ممنوع شد/ قیمت بیت کوین سقوط کرد

چگونگی کشف قیمت در عرضه اولیه به شیوه ترکیبی

دست رنج یکساله باشگاه استقلال!

کمک 300 میلیارد تومانی برای توسعه صنایع پتروشیمی در ایلام

رکورد بی سابقه ترخیص کالاهای اساسی از گمرکات کشور

باغ موزه دفاع مقدس لرستان در انتظار تامین اعتبار

بازار خودرو در هفته ای که گذشت

زمان قرعه کشی فروش فوق العاده رانا پلاس پانوراما مشخص شد

بررسی مشخصات و آپشن های یواز هانتر | رقبا و قیمت احتمالی

آیا می توان پس از فوت شخص چک او را از بانک نقد کرد؟

وزیر اقتصاد: اختصاص 13 هزار میلیارد تومان به هزار شهر کشور

ترین های بورس در نیمه نخست 1400

تاکید رییسی بر لزوم افزایش صادرات به عراق و دیگر کشورهای همسایه | سهم ایران از سبد واردات همسایگان نباید 2 درصد باشد

کرونا همچنان در لاین سرعت

وضعیت چک های عادی و رمزدار در بازار

گزارش یک ساله عملکرد حقوقی استقلال اعلام شد

سرمایه گذاری 2 میلیارد دلاری وزارت نفت در پتروشیمی ایلام

بهره برداری از مجتمع آبرسانی در خفر

برداشت انگور از مزارع میمه

حمله سایبری به اداره آمار فدرال آلمان

توسعه حرم مطهرشاهچراغ در دستور کار قرار گیرد

12 میلیون واکسن دانش آموزی هفته آینده در دست دانش آموزان

شیک پوش ها، این نکات را هرگز فراموش نمی کنند!

قیمت پژو206 در بازار

کار در منزل بسته بندی لواشک

ایجاد 2 میلیون شغل تا چهار سال آینده در حوزه صنعت

سلطان مشروب چین به حبس ابد محکوم شد

هپکو در مسیر تولید انبوه قرار گرفت

طرح راکد سورتینگ و سردخانه خرما با حمایت بانک کشاورزی به چرخه تولید برگشت

نام بیش از 70 طلبکار باشگاه استقلال منتشر شد

وزیر صمت: 4 میلیون شغل تا پایان دولت ایجاد می شود

وزیر صمت از پتروشیمی ایلام بازدید کرد

نام بیش از 70 طلبکار باشگاه استقلال رسما منتشر شد

تاخیر در روند پروازهای اربعین در فرودگاه امام

پخت نان سنتی عباسعلی به مناسبت اربعین

اگر یک مشاور املاک کد رهگیری نداد چه کنیم؟

آمادگی وزارت راه و شهرسازی برای جهادی به گستره ایران

میرکاظمی: رشد اقتصادی ایلام باید متناسب با ظرفیت های هر شهرستان تدوین شود

معاملات رمزارزها در چین ممنوع شد/ قیمت بیت کوین سقوط کرد

قیمت سبد نفتی اوپک وارد کانال 76 دلار شد

در گروه نساجیِ بازار سهام چه خبر است؟

ویدئو | رییسی: 2 میلیون و 400 هزار دوز فایزر سفارش دادیم | خرید 5 میلیون دوز جانسون اند جانسون نهایی شد

پیش بینی گرد و خاک برای خوزستان

رییس بنیاد مسکن انقلاب ا: تمامی واحدهای مسکونی روستای «دهگاه» بروجرد نوسازی می شوند

بهره برداری فازاضطراری سامانه دوم آبرسانی اصفهان نیمه اول مهرماه

خروج 2 برابری نقدینگی از بورس

ویدئو | ایران 2 میلیون و 400 هزار دوز واکسن فایزر سفارش داد | خرید 5 میلیون دوز جانسون اند جانسون نهایی شد

پیشران های طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در اولویت اخذ تسهیلات قرار گرفتند

قیمت دستوری بلیت هواپیما باید برداشته شود

افزایش سرعت واکسیناسیون در شرق تهران

پیش بینی برداشت 21 هزار تن شلتوک در کهگیلویه و بویراحمد

انتقاد رییسی از سهم 2 درصدی ایران در تجارت با کشورهای منطقه/ باید سهم خود را به بیش از 50 میلیارد دلار برسانیم

هزینه خانوار ها سنگین تر شد

گزارش تصویری آیین پروژه افزایش ظرفیت تولید روغن MES_T و مراسم تقدیر از همکاران ایثارگر ایرانول

چرا فروش اوراق بدهی شتاب پیدا کرده است؟

عکس های برگزیده هفته

10 سال 250 میلیون متر مکعب آب از اصفهان دریغ شد

نحوه پنچرگیری لاستیک های تیوبلس + عکس

7 شهرستان آذربایجان غربی به وضعیت نارنجی بازگشتند

تدوین اطلس خوراک استان سمنان با هدف توسعه گردشگری

مشکلات بانک ها در پرداخت وام ودیعه مسکن به بانک مرکزی اعلام شد

خبر مهم درباره چک های جدید

قانون جهش تولید مسکن برای از بین رفتن دغدغه مهم مردم ایران توسط رییس جمهور ابلاغ شد

چالش چک های برگشتی در 5 استان

چالش چک های برگشتی در 5 استان