مطالب مرتبط:
غیبتِ مشکوک قالیباف در روز تلخ پارلمان /پایداری ها لیدر طرح ضداینترنت
افشای نظر قالیباف درباره طرح ضداینترنت مجلس از سوی عضو جبهه پایداری
غیبت مشکوک قالیباف در تلخ ترین روز مجلس/ دام تندروها پیش پای دولت رییسی
توضیحات قالیباف درباره طرح نمایندگان درمورد فضای مجازی: طرح باید بگونه ای اصلاح شود که تصمیم گیری درباره پلتفرم هایی مانند اینستاگرام و واتس اپ مبتنی بر منطقی عقلانی صورت گیرد
توضیحات اینستاگرامی قالیباف در خصوص طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی
-159 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 8 مرداد 1400 ساعت 11:402021-07-30سياسي

غیبتِ مشکوک قالیباف در روز تلخ پارلمان /پایداری ها لیدر طرح ضداینترنت


یک سال و چندماه گذشت از آن زمانی که ترکیب سیاسی پارلمان به نفع اصولگرایان تغییر کرد و نمایندگانی روی کار آمدند که نه برخواسته از جریان اصلاحات و طیف عقلا و میانه روهای اصولگرا که اکثریت از طیف تندرو اصولگرایان بودند.

- نمایندگانی که با رأی حداقلی آمدند و در این مدت هرجا که توانستند به دولت تاختند، هرجا که توانستند دولت را تهدید کردند، هرچقدر از دستشان برآمد کارت زرد، اخطار و تذکر دادند، هرجا که می شد چوب لای چرخ دولت گذاشتند چه هسته ای چه بودجه چه.

و حال این روزها که به پایان عمر دولت روحانی نزدیک می شویم اقدامات این مجلس از اقدام علیه دولت به سمت اقدام علیه ملت رفته است.

خوزستان و واکسن مهم است یا محدودسازی اینترنت؟ مجلسی که مدعی حل مشکلات معیشتی بود، این روزها دغدغه اش فضای مجازی و اینترنت و محدودسازی این فضا برای مردم شده است.

آنهم درست در روزهایی که کرونا می تازد و مردم دغدغه واکسیناسیون دارند، برق می رود و مردم دغدغه گرما و بی برقی را دارند، خشکسالی امان مردم جنوب کشور را بریده است و نمایندگان تنها بازدید میدانی می روند، عکس می گیرند و تمام.

طرح صیانت از کاربران در فضای مجازی در چنین فضای تلخ و تلنبار شده از مشکلات، جنجالی در کل کشور برپا کرده است.

طیفی از نمایندگان با لیدری جبهه پایداری از چند هفته قبل زمزمه محدودسازی فضای مجازی و اینترنت را مطرح کردند.

زمزمه های این طرح هم با واکنش هایی زیادی همراه بود و موج بلندی از اعتراضات را در فضای رسانه ای، سیاسی، افکار عمومی، فضای مجازی و .

ایجاد کرد و حتی طوماری بلند علیه آن امضا شد.

زمزمه ها اما تبدیل به واقعیت شد و طرحی که تصور می شد با عقب نشینی نمایندگان بخاطر اعتراضات همراه شود، در نهایت روز چهارشنبه به صحن رسید و با رأی نمایندگان اصل هشتادوپنجی شد تا اولین گام برای محدودسازی فضای مجازی در ایران برداشته شود.

آنهم در روزی که برخی آن را روز تلخ مجلس و برخی چون نماینده تندرو مجلس روز عید نمایندگان نامید.

براساس این طرح تقریبا همه پلتفرم های مشهور خارجی درصورتی که پس از گذشت 4ماه از اجرایی شدن این طرح اقدام به اخذ مجوز و معرفی نماینده در کشور نکنند درصورت معرفی جایگزین باید فیلتر شوند.

همچنین خدمات پایه کاربردی که اثرگذار بوده اند اگر به دریافت مجوز و معرفی نماینده ظرف 4 ماه اقدام نکنند تا زمان معرفی جایگزین حداکثر تا 8 ماه بعد از این مهلت امکان فعالیت دارند و در غیراین صورت فیلتر خواهند شد.

بر این اساس اگر کمیسیون عالی تنظیم مقررات جایگزین داخلی سرویس هایی مثل گوگل، اینستاگرام، واتساپ و.

را مصوب کند این سرویس ها پس از 4 ماه بلافاصله باید فیلتر شوند.

هر چند برخی حامیان این طرح برای کم کردن انتقادات گسترده کاربران می گویند قرار نیست سرویس های مورد استفاده مردم فیلتر شود اما شواهد و قرائن مسائل دیگری را نشان می دهد.

در حرف و صحبت گفته می شود خبری از فیلترینگ نیست اما درصورت تصویب این طرح عملا راه برای فیلترینگ گسترده و دیوار کشیدن به دور شبکه ارتباطی کشور به صورت قانونی مهیا می شود.

محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات نیز در نامه ای به قالیباف و ابراهیم رییسی هشدار داد که اجرای طرح صیانت از کاربران در فضای مجازی ضمن محدودسازی کاربران در دسترسی آزاد به اطلاعات، باعث کمرنگ شدن دولت در تصمیم گیری های فضای مجازی و همچنین حذف و بی اثر کردن وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات خواهد شد.

با وجود هشدار وزیر ارتباطات و مخالفت های شدید چهره های سیاسی، رسانه ای، افکارعمومی و .

در روزی که محمد باقر قالیباف در سفر به سوریه به سر می برد؛ 121 نماینده به بررسی طرح ضد اینترنت بر اساس اصل 85 قانون اساسی رای دادند تا بصورت مخفیانه بررسی شود.

غیبت مشکوک قالیباف /پایداری ها ورق را برگرداندند طرح ضداینترنت پارلمان نشینان یازدهم در روزی به صحن رسید که قالیباف در پارلمان حضور نداشت و ریاست مجلس در دست نایب رییس نزدیک به جبهه پایداری بود.

ریاست او کار را برای حامیان این طرح که برخواسته از جبهه پایداری و وزرای احمدی نژاد بودند راحت تر کرد و بعد از اینکه مجلس ابتدا غیرعلنی شد در نهایت در جلسه ای علنی و به سرعت تصمیم گیری شد تا با مهر اصل 85 راهی کمیسیونی خاص شود، مباحث غیرعلنی شود و مستقیم به جای طرح در صحن به شورای نگهبان ارسال شود.

غیبت قالیباف در چهارشنبهِ تلخ مجلس اما علامت سوالی بود که با پاسخ ها و گمانه هایی همراه بود.

برخی این غیبت و همزمانی بررسی این طرح در صحن با سفر قالیباف به سوریه را عمدی و برای خلاص شدن قالیباف از فشارها می دانند.

خاصه آنکه برخی اطرافیان او چون مجتبی توانگر طی روزهای اخیر این طرح را دامی پیش پای دولت رییسی توصیف کرده بود و تصویب آن در روزهایی که مشکلاتی جدی تر پیش روی زندگی مردم وجود دارد را واجب و فوری ندانسته بود.

این اظهارات توانگر تعبیر به مخالفت قالیباف با طرح صیانت شده بود.

این گمانه آنجا تقویب می شود که اسامی حامیان این طرح را مرور کنیم.

اسامی که همه اکثریت نزدیکی فکری و سیاسی به پایداری ها و مدیران احمدی نژاد دارند، طیفی از نمایندگان که از قبل از ورود به پارلمان تا همین روزهای حضورشان درحال چالش آفرینی برای قالیباف و باج گرفتن از او بوده اند تا در بزنگاه انتخابات هیات رییسه رأی شان را به سبد او بریزند یا دردسری در صحن برای ریاست او ایجاد نکنند.

توییت علی خضریان از چهره های عضو جبهه پایداری و تندروهای مجلس درباره حمایت قالیباف از این طرح در فراکسیون انقلاب اسلامی اما تیر خلاص به قالیباف بود و ورق را برگرداند.

او با این توییت، قالیباف را وارد بازی طرح ضداینترنت کرد تا فشارها از روی این جبهه تا حدی برداشته و به سمت آقای رییس مجلس روانه شود.

شاید همین توییت بود که قالیباف را مجبور کرد قبل از بازگشت به ایران و در سوریه علنا موضع خود را اعلام کند.

او البته در پستی که منتشر کرد ضمن تایید این طرح توجیهاتی مبنی براینکه این طرح به دنبال مسدودسازی نیست را مطرح کرد.

قالیباف اما با این اقدام خود به نوعی نشان داد که رییس روزهای سخت و بحرانی پارلمان نیست و ترجیحش خالی کردن صندلی به جای مدیریت صحن و مقابله با طیف تندروهاست.

81 نماینده غایب اما تنها غیب قالیباف نبود که جای سوال داشت.

در روزی که طرح مهم و پرسروصدا در صحن مطرح می شد 81 نماینده مجلس هم غایب بودند.

در این جلسه تنها 209 نماینده حضور داشتند و 74 نماینده رأی منفی به اصل هشتادوپنجی شدن این طرح دارند، چه بسا حضور این 81 نماینده می توانست بازی را تغییر دهد اما نمایندگان گویا ترجیح شان بر خالی کردن صحنه و غایب بودن در روز مهم و تصمیم ساز مجلس بوده است.

عقب نشینی مجلس از بررسی مخفیانه؟ تصویب این طرح از همان دقایق ابتدایی موج گسترده ی از واکنش ها را از طیف های مختلف به همراه داشت.

اعتراضات به بررسی مخفیانه این طرح و تنها در یک کمیسیون که از قضا پایداری ها در آن دست برتر را دارند آنقدر بالا گرفت که هیات رییسه وارد صحنه شد و گفت این طرح قرار نیست تنها در کمیسیون فرهنگی بررسی شود و کمیسیونی مشترک از نمایندگان آن را بررسی می کنند.

حتی برخی اعضای هیات رییسه و بعدتر رییس مجلس مدعی شدند جلسات علنی و مذاکرات رسانه ای خواهند شد.

او هم بررسی این طرح در کمیسیون مشترک از کمیسیون های مختلف را تکرار کرد تا برخی از این تصمیم تعبیر به عقب نشینی مجلس کنند.

دام تندروها پیش پای رییسی اما یک سوال مهم دیگر رویکرد دولت آینده به این طرح نمایندگان است.

درحالیکه برخی چون آقاتهرانی مدعی شده اند که نهادهای حاکمیتی موافق این طرح هستند اما موج مخالفت ها آنقدر بالا گرفته است که کار به هشدار دادن به ابراهیم رییسی هم رسیده است.

از نگاه این طیف از سیاسیون و تحلیلگران این اقدام مجلسی ها دامی جلوی دولت رییسی است و به اعتراضات عمومی نسبت به این دولت در همان شروع کار منجر می شود، آنچنان که محسن رضایی نیزاین طرح را برای دولت مساله ساز دانست و حتی خبر داد که این طرح در کمسیون عالی نظارت مجمع تشخیص بررسی خواهد شد.

در این میان برخی حتی مدعی شدند که رییسی موافق چنین طرحی است اما ساعاتی بعد فیلمی از اظهارات ابراهیم رییسی در فضای مجازی و مربوط به ایام تبلیغات انتخاباتی منتشر شد که در آن می گوید بستن فضای مجازی اتهامی است که برخی آقایان می زنند این فضا محل کسب و کار مردم و کسب درآمد آنها است و کسی نمی آید درآمد مردم را قطع کند.

او حتی می گوید دخترانش نیز از این فضا خرید می کنند.

حال باید منتظر ماند و دید که چنین طرحی به چه سرانجامی خواهد رسید، آیا واقعا ایرانی ها در دولت رییسی با مسدودسازی فضای مجازی روبرو خواهند شد یا رییس جمهور جدید بر عهد خود بر مردم درباره فضای مجازی باقی خواهد ماند.

در جدول زیر به برخی واکنش ها به این طرح اشاره شده است؛ {جدول براساس حروف الفبا است}
کلید واژه ها: اینترنت - اصولگرا - اصولگرایان - دولت - اقدام - پارلمان - جریان اصلاحات - مشکلات معیشتی - دولت روحانی - فضای مجازی - حل مشکلات - پایان عمر - مجلس - علیه - اصلاحات - اقدامات - خوزستان - قالیباف - هسته ای - معیشتی - مشکلات - روحانی - اخطار - نزدیک - تغییر - سیاسی - مشکوک - ترکیب - پایان - دغدغه

آخرین اخبار سرویس:
طرح شفافیت آرای نمایندگان، پنهانکاری می شود تا مجلس به آن رای بدهد!

فال حافظ امروز 1 مهر 1400

تکذیب ترور فرماندار شهرستان دلگان

رایزنی امیرعبداللهیان با رییس جمهور عراق

پیام تبریک وزرای خارجه کشورهای نروژ، زیمباوه و کنیا به امیرعبداللهیان

کارگران چگونه حق خود را از کارفرما بگیرند+ قانون کار

کیهان از کدام قسمت نطق رییس جمهور خوشش آمد؟

ابلاغ دعوت «رییسی» از «اردوغان» برای سفر به تهران

ببینید | امام خمینی(ره) در ساعات اولیه جنگ چه فرمودند؟

صفحه اول روزنامه های نخستین روز پاییز 1400

سنگر ما سنگر بانک صادرات ایران است و باید مانند دوران دفاع مقدس ایثارگرانه کار کنیم

محمد مخبر باید بخاطر عدم تولید انبوه واکسن ایرانی کرونا معذرت خواهی کند/ نقش رییسی در تسریع واردات واکسن

نظر هیئت عالی نظارت درباره طرح ساماندهی بازار خودرو اعلام شد

هزینه های درمان نازایی و ناباروری جزو خدمات بیمه های پایه قرار گرفت

آغاز ثبت نام رسانه ها برای حضور در خانه جشنواره تهران و اصفهان / فراخوان انتخاب خبرنگاران نوجوان جشنواره 34 منتشر شد

ضرورت تبیین مدیریت امام (ره) در دفاع مقدس/ دلیل تحریم ها نگرانی دشمن از افزایش عمق راهبردی ایران است

قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کیست؟

امیرعبداللهیان با رییس جمهور عراق دیدار کرد

مخالفت هیئت عالی نظارت مجمع با واردات خودرو به روش مجلس

دفاع مقدس هویت اسلامی را در فضای کشور بارز کرد

بیابان گردی گلاره عباسی و رفیقش /عکس

با تغییر رویکرد می توان تحریم ها را بی اثر کرد

حق الزحمه معوقه معلمان و خسارات کشاورزان را پرداخت کنید/ مدارس اول مهر بازگشایی می شود

آخرین وضعیت متهمان پرونده کریپتولند

مخالفت هیئت عالی نظارت مجمع با واردات خودرو به روش مجلس

چه کسی جانشین مرکل می شود؟

شرایط ازدواج مجدد مرد در چارچوب قانون

جزییات پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان به دستور معاون اول رییس جمهور

آزادسازی واردات خودرو منافع مصرف کنندگان را تامین می کند؟

مجمع تشخیص مصلحت؛ کنترل گری که کنترل خواهد شد!

امتیازهای عضویت ایران در سازمان همکاری‎های شانگهای چیست؟

رکورددار پرواز رزمی با جنگنده فانتوم کیست؟

مدرسی زاده یزدی؛ عالمی که او را آقا ضیاء الدین دوم می نامیدند

دیدار وزیر امور خارجه ایران با همتای نامیبیایی در نیویورک

روایت شهید صیاد شیرازی از اختلافش با بنی صدر، نزول درجه شهید، پادرمیانی بزرگان نظام نزد امام و نپذیرفتن ایشان

آیا اختیارات شهرداران با نیازهای مدیریت شهری مطابقت دارد؟

آمریکا وقتی از پشت به دوستان خود خنجر می زند با دیگران چه می کند!!!

روایتی متفاوت از ولادت امام خمینی

اماواگرهای حذف یارانه های پنهان

احکام مهمی که امام در اول مهر صادر کرد

یک خبر جدید برای فرهنگیان/ زمان نهایی رتبه بندی مشخص شد

حدیث روز | از حقوق فرزند بر پدرش

واکسیناسیون دانش آموزان؛ شرط حداقلی بازگشایی مدارس

«علی سلیمانی» برای هنرجویانش برنامه های زیادی داشت

تصاویر| سومین همایش یادها و نام ها

استخدام آقا و خانم در افق کوروش

دوبلین: ایران برای بازگشت به مذاکرات وین قصد بسیار واضحی دارد

گردش خانوادگی عباس غزالی /عکس

کمک اشپز و نیروی ساده ترجیحا شهرستانی باجاخواب

عکس/ زاکانی لباس پاکبان ها را پوشید

فال حافظ / سینه از آتش دل در غم جانانه بسوخت

رییس جمهور جمعه به ایلام می رود

عکس/ اسلحه «آقا» در دوران دفاع مقدس

دعوت امیرعبداللهیان از وزیر امور خارجه نامیبیا برای سفر به ایران

موکب های خوزستان خواستار تسهیل شرایط زیارت اربعین شدند

تذکر رییس جمهور به «وزرایی که هوس کربلا کرده اند»

تاکید امیرعبداللهیان بر گسترش روابط همه جانبه با عراق

دیدار امیرعبداللهیان با رییس جمهوری عراق

استخدام بسته بند برا نیرو در خانه

محرابیان: به زودی مرکز جهاد آب در وزارت نیرو شکل می گیرد

نقش پررنگ فناوری «واقعیت مجازی» در ایستگاه فضایی بین المللی

شگردهای رسانه ای در علوم شناختی|تکنیک 29: بازخوانی برای تحریف

مبنای پیشنهاد رییسی به اعضای سازمان ملل متحد چیست؟

روز اول سفر معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده به خوزستان

امیرعبداللهیان با رییس جمهور عراق دیدار کرد

سید احسان خاندوزی را بیشتر بشناسید

نباید هم و غم مردم، به دست آوردن یک لقمه نان باشد

سفر امیرعبداللهیان به نیویورک چه تاثیری در احیای برجام دارد؟

رسول نجفیان: چشمه ارادت به اهل بیت همیشه جوشان است/ موج عشق در راهپیمایی اربعین

چهره دوقطبی قطب زاده ایسنا

معاون رییس جمهوری: زنان مظهر ایستادگی و سازندگی هستند

بیوگرافی محسن خجسته مهر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران

الجزایر حریم هوایی خود را به روی مغرب بست

همکاری میراث فرهنگی با شهرداری در پروژه های مرمتی

چهره دوقطبی قطب زاده

عکس تازه از محمدرضا گلزار/ عکس

«نوید محمدزاده» پدرزنش را در آغوش گرفت + بیوگرافی

مسابقه فرهنگی «شعور عاشورایی» برگزار می شود

دورانی که نقطه عطف تاریخ شد

مقوله سلامت روان جدی گرفته نمی شود

جای خالی زنان خوزستانی بر کرسی های شوراهای شهر

تیپ جدید بهاره رهنما در دفتر کارش/ عکس

چرا رییسی توانست، امّا روحانی نتوانست؟ /بازار ها از فرو ریختن می ترسند/کرونا فقط با واکسن تمام نمی شود

صدور سند برای تنیانی ها پس از 50 سال

معنی اعداد روی میوه ها چیست؟

جای خالی زنان خوزستانی بر کرسی های شوراهای شهر

نامه استاندار کنایه آمیز و دور از شأن اداری بود

قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی منصوب شد

نباید هم و غم مردم، به دست آوردن یک لقمه نان باشد

پیام وزیران خارجه کنیا و نروژ به امیرعبداللهیان

الگوهای سالم و موفق را در زمینه مسایل خانوادگی به جامعه معرفی کنیم

روز اول سفر معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده به خوزستان

انتقال سند رسمی خودرو جزو وظایف دفترخانه های اسناد رسمی است/صدور سند برای تنیانی ها پس از 50 سال

166 هزار متر مربع به فضای حوزه های علمیه استان بوشهر اضافه شد

تأکید ایران بر نابودی کامل تمامی اشکال تبعیض نژادی از جمله آپارتاید و صهیونیسم

همکاری مشترک ستاد امر به معروف و نهی از منکر و حوزه هنری لرستان

کامیون های دپو شده در گمرک ترخیص می شوند

آغاز فصل جدیدی در استان بوشهر/ رفع خستگی از چهره سرزمین پر نعمت

مذاکره برای مذاکره را نمی پذیریم

ادعای جمهوری آذربایجان درباره خنثی سازی هزاران مین و مهمات عمل نکرده

غیبتِ مشکوک قالیباف در روز تلخ پارلمان /پایداری ها لیدر طرح ضداینترنت

غیبتِ مشکوک قالیباف در روز تلخ پارلمان /پایداری ها لیدر طرح ضداینترنت