مطالب مرتبط:
آمار کرونا چهارمحال و بختیاری هفتم مردادماه؛ 4 فوتی و 453 ابتلای جدید
چهارمحال و بختیاری دومین استان خشک کشور/ بارش های پاییزی کمتر از حد نرمال خواهد بود
آغاز واکسیناسیون معلمان چهارمحال و بختیاری به روایت تصاویر
3420 امین مسکن محرومان در چهارمحال و بختیاری بهره برداری شد
2 هزار دستگاه لکوموتیو باری و مسافری در کشور تولید شده است
-61 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 8 مرداد 1400 ساعت 11:402021-07-30اقتصادي

چهارمحال و بختیاری، پیشتاز در تولید ماهی سردآبی


این استان با تولید سالانه بیش از 22 هزارتن ماهی قزل آلا، رتبه نخست تولید ماهیان سردآبی را طی یک دهه اخیر در کشور به خود اختصاص داده است.

- خاطره حسین زاده-همشهری آنلاین: پرورش ماهیان سردآبی در چهارمحال وبختیاری به دلیل برخورداری این استان از شرایط آب و هوایی مناسب، موقعیت جغرافیایی مطلوب، تکمیل زنجیره تولید و بهره مندی از نیروی متخصص، مزیتی نسبی برای اقتصاد استان به شمار می رود.

با این وجود کارشناسان و فعالان این حوزه معتقدند وجود ضعف های اساسی در زمینه بهره مندی از صنایع تبدیلی و تکمیلی دراین استان، مانع بزرگی دربرابر بهره گیری بیش ازپیش از این ظرفیت ایجاد کرده است.

این درحالی است که استان چهارمحال وبختیاری با تولید سالانه بیش از 22 هزارتن ماهی قزل آلا، رتبه نخست تولید ماهیان سردآبی را در کشور طی یک دهه اخیر به خود اختصاص داده است.

روزهای پرآب استان و همچنین در دسترس بودن خوراک آبزیان، فرصتی بی بدیل برای این استان به وجود آورده تا بتواند از مزیت های این حوزه در توسعه اقتصادی بهره بگیرد، اما نکته اینجاست که این زنجیره بدون تقویت صنایع تبدیلی ناقص است و سوددهی مطلوبی برای چهارمحال وبختیاری به همراه نخواهد داشت.

پرورش ماهی در قفس همین چند روز پیش بود که نبی الله خون میرزایی رییس سازمان شیلات ایران، در سفر به چهارمحال وبختیاری به قابلیت های این استان در آبزی پروری اشاره و اعلام کرد که ازمجموع 173 هزارتن ماهی سردآبی کشور، 13 درصد، یعنی چیزی حدود 22 هزارتن دراین استان تولید می شود.

دراین میان دریاچه پشت سد کارون 4 ازجمله ظرفیت های مهم استان است که می تواند در زمینه پرورش ماهی در قفس مزیت های بسیاری به همراه داشته باشد.

بررسی های کارشناسی نشان می دهد این دریاچه ظرفیت تولید سالانه 40 هزارتن ماهی در قفس را دارد.

این درحالی است که هم اکنون دراین دریاچه سالانه هزارو 200 تن ماهی پرورش داده می شود؛ موضوعی که نشان می دهد هنوز آنچنان که باید، از ظرفیت های موجود دراستان بهره گیری نشده است.

این موقعیت برتر سبب شده تا به گفته مدیر شیلات و آبزیان اداره کل جهاد کشاورزی چهارمحال وبختیاری، در یک سال اخیر میزان پرورش ماهی در قفس استان در دریاچه کارون 4 به 2 هزارتن ماهی افزایش پیدا کند.

پرویز منصوری درباره ظرفیت های استان در حوزه شیلات می گوید: سالانه حدود 22 هزارتن ماهی سردآبی به ارزش 484 میلیارد تومان در چهارمحال وبختیاری تولید می شود که گویای قابلیت های موجود دراستان است.

مهم ترین عوامل رونق صنعت شیلات وی ادامه می دهد: هم اکنون 455 مزرعه پرورش ماهی دراین استان فعالند که شهرستان اردل با دارا بودن 185 مزرعه، بیشترین سهم را دراستان در تولید ماهیان سردآبی با 8 هزارتن تولید، به خود اختصاص داده است.

منصوری وجود چشمه ها و منابع آبی را از مهم ترین عوامل رونق صنعت شیلات در چهارمحال وبختیاری می داند و می افزاید: بهره مندی از پرورش دهندگان ماهر و نیروی انسانی متخصص و همچنین وجود کارخانه تولید خوراک آبزیان و بچه ماهی، از دیگر مزیت هایی است که سبب رونق تولید ماهیان سردآبی در استان شده است.

این مسئول تصریح می کند: چهارمحال وبختیاری نه تنها برند تولید ماهی قزل آلا در کشور به شمار می رود، بلکه صادرکننده نیروی انسانی متخصص و ماهر به سایر استان های کشور نیز محسوب می شود.

همچنین کارخانه فراوری آبزیان استان نیز سال گذشته رتبه نخست را کشور به خود اختصاص داد.

چالش های موجود وی با بیان اینکه 30 درصد از ماهی تولیدی دراستان به مصرف داخلی می رسد و 70 درصد آن به استان های دیگر، ازجمله تهران ارسال می شود، می افزاید: در زمینه صادرات ماهی استان به خارج از کشور، هنوز اقدام موثری انجام نشده و سهم صادرات ماهی در استان ناچیز است.

منصوری با بیان اینکه زنجیره تولید ماهی در استان کامل شده است، عنوان می کند: هم اکنون در استان کارگاه تولید بچه ماهی، کارخانه تولید خوراک آبزیان، ناوگان حمل ونقل مناسب و نیروی متخصص وجود دارد.

بنابراین می توان گفت زنجیره تولید ماهی در استان تکمیل شده است.

مدیر شیلات و آبزیان اداره کل جهاد کشاورزی چهارمحال وبختیاری با بیان اینکه ماهی تولیدی در استان از کیفیت و طعم خوبی برخوردار است، می گوید: به دلیل کیفیت آب سبک و گوارای چشمه سارهای استان، فاصله کم میان مزارع پرورش ماهی و کارخانه تولید خوراک آبزیان و حفظ کیفیت این نهاده ها، گوشت ماهیان تولیدی در استان لذیذتر و باکیفیت تر است.

منصوری کم آبی را از مهم ترین مشکلات فراروی بخش شیلات استان می داند و ادامه می دهد: افت شدید آب های زیرزمینی و خشکیدگی و کم آب شدن چشمه ها، مزارع پرورش ماهی را با مشکل مواجه کرده است، به نحوی که درخواست های بسیاری برای ساخت یا توسعه مزارع وجود دارد، اما نبود منابع آبی، مانع عملیاتی کردن آنها شده است.

وی اضافه می کند: گرانی نهاده های تولید ازجمله بچه ماهی، پایین بودن قیمت ماهی، سنتی بودن مزارع و تمایل نداشتن پرورش دهندگان ماهی نسبت به مکانیزاسیون و بیمه کردن مزارع خود، از دیگر چالش ها و مشکلات پیش روی این بخش به شمار می رود.

ظرفیت هایی که خاک می خورد یک کارشناس اقتصادی چهارمحال وبختیاری نیز با تاکید بر بهره گیری از مزیت های نسبی این استان در راستای رونق تولید و اشتغال به خبرنگارهمشهری می گوید: پرورش ماهی یکی از مهم ترین مزیت های نسبی استان به شمار می رود که در سال های گذشته سرمایه گذاری مناسبی دراین بخش انجام شده است.

علی نصیری می افزاید: یکی از مهم ترین علل رونق پرورش ماهی دراین استان کیفیت و دمای مناسب آب (کمتر از 22 درجه) است که سبب شده حتی در فصل تابستان نیز بتوان این فعالیت را انجام داد و تولیدات باکیفیتی به بازار عرضه کرد.

وی تصریح می کند: با وجود شرایط مناسب آب وهوایی و همچنین موقعیت جغرافیایی مساعد، اما هنوز نتوانسته ایم از ظرفیت بخش شیلات در استان به طورکامل بهره بگیریم.

برهمین اساس هم هست که درحال حاضر بسیاری از مزارع به صورت سنتی فعالیت می کنند و این موضوع، میزان تولید را تا حد زیادی کاهش می دهد.

این کارشناس اقتصادی همچنین به مشکلات زیست محیطی مزارع سنتی پرورش ماهی نیز اشاره می کند و می گوید: در سال های گذشته به صورت بی رویه مجوزهایی برای راه اندازی مزرعه پرورش ماهی در استان صادر شد که این تراکم، زمینه آلودگی زیست محیطی را در برخی رودخانه های استان فراهم کرد.

این چالش همچنان در برخی مناطق وجود دارد، درحالی که اگر صدور مجوزها به صورت اصولی و پراکنده در مناطق مختلف باشد، این چالش رفع می شود.

نصیری طرح های انتقال آب را از دیگر چالش های موجود در صنعت شیلات استان می داند و می افزاید: از آنجاکه وجود چشمه ها و رودهای پرآب موجب رونق مزارع پرورش ماهی استان شده است، اما به دنبال اجرای طرح های انتقال آب، به ویژه طرح های بین حوضه ای، بسیاری از این چشمه ها کم آب شده و برخی نیز خشکیده است که این موضوع می تواند تداوم این صنعت موفق در استان را به خطر بیندازد.

نیازمندی های صنعت شیلات استان وی همچنین تحقق حذف واسطه ها را نیازمند ایجاد بازار عرضه مستقیم ماهی در استان می داند و اظهار می کند: نبود جایگاه مناسب برای عرضه و توزیع ماهی در استان سبب شده تا سود تولیدکنندگان، به جیب واسطه ها ریخته شود.

منصوری تقویت صنایع تبدیلی بخش شیلات را از دیگر نیازمندی های این بخش عنوان می کند و ادامه می دهد: ورود سرمایه گذاران بخش خصوصی به این عرصه می تواند راهگشا باشد، چراکه هم برای سرمایه گذار توجیه اقتصادی دارد و هم می تواند در رونق اشتغال زایی نقش موثری ایفا کند.

این کارشناس اقتصادی بهره گیری از تکنولوژی های روز در مزارع پرورش ماهی را از راهکارهای توسعه این مزارع و رونق بخش شیلات استان در سال جهش تولید می داند و اضافه می کند: با بهره گیری از روش های جدید، ضمن استفاده کمتر از آب، می توان با اکسیژن دهی بیشتر، بار میکروبی آب را از بین برد و محصولی بیشتر و باکیفیت تر تولید کرد.


کلید واژه ها: چهارمحال وبختیاری - تولید - استان - تولید ماهی - چهارمحال - سردآبی - ماهی - صنایع تبدیلی و تکمیلی - پرورش ماهیان سردآبی - ماهیان - رتبه نخست - شرایط آب و هوایی - استان چهارمحال - اختصاص - سالانه - بهره - صنایع تبدیلی - یک دهه - ماهی سردآبی - تکمیل - برخورداری - آب و هوایی - کارشناسان - بهره گیری - کشور - نخست - مندی - رتبه - داده - دربرابر

آخرین اخبار سرویس:
استخدام مترجم حرفه ای با درآمد تا 10 میلیون، بیمه، بیمه تکمیلی در البرز

استخدام مترجم حرفه ای با بیمه، پاداش، وام و بن در فارس

استخدام سرپرست فروش با بیمه در شرکت بنیان کالای ایرانیان در تهران

استخدام نیروی خدماتی (آبدارخانه) با بیمه در شرکت آرمان رهرو کبیر در تهران

استخدام کارمند اداری با بیمه، پاداش مالی و تمامی مزایای قانونی در تهران

استخدام کارشناس انبار با بیمه در شرکت ارزش آفرینان سرآمد در البرز

استخدام کارشناس خرید و تدارکات با سرویس در شرکت بهداد الکتریک در تهران

مطالبات نماینده چابهار از وزیر جهاد کشاورزی

آیا تولید 3 میلیون دستگاه خودرو در افق 1404 امکان پذیر است؟

اتاق های فرار ترسناک در ایران!

استخدام کارشناس بازرگانی خارجی، حسابدار و کارشناس الکترونیک در تهران

استخدام کارگر تولید با بیمه، بیمه تکمیلی و سرویس در البرز

استخدام بازاریاب و ویزیتور (خدمات و کتب حقوقی) با بیمه در آذربایجان غربی

استخدام مدیر توسعه شعب در شرکت توسعه صنایع غذایی هرمس در تهران

استخدام مدیر مارکتینگ در شرکت لیوژن فارمد در تهران

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی بیمه با حقوق ثابت و بیمه تکمیلی در قزوین

استخدام پشتیبان دستگاه کارتخوان شرکت یاس ارغوانی زیر مجموعه بانک ملت

بسته بندی سفارشات

استخدام کارشناس فروش با بیمه در گروه صنعتی آر اس در تهران

نرخ اجاره بها و ژتون تغذیه دانشجویان افزایش یافت/آماده پرداخت وام های دانشجویی از مهرماه هستیم

استخدام کارشناس بازاریابی و فروش در موسسه حقوقی پارسه امین پایتخت در تهران

استخدام حسابدار با بیمه در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس حسابداری در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس حسابداری فروش با بیمه تکمیلی و پاداش در شرکت شیمیایی بهداش

استخدام کارشناس ارتباط با مشتری با بیمه و بیمه تکمیلی در فارس

استخدام اپراتور دستگاه خط تولید یا بیمه، سرویس و کارانه در یزد

استخدام کارشناس فنی پیشنهادات سیستم کنترل با بیمه تکمیلی در شرکت پتسا صنعت

استخدام سوپروایزر فروش در فروشگاه های زنجیره ای افق کوروش در هرمزگان

استخدام مدیر فروش با 7 میلیون حقوق ثابت، تا 20 میلیون پورسانت و بیمه

استراتژی مشخصی برای تجارت با عراق نداریم/ حضور هوشمند رقبا در بازار عراق

طرح ثبت نام از جاماندگان یارانه معیشتی در دست بررسی است

نرخ اجاره بها و ژتون تغذیه دانشجویان افزایش یافت/آماده پرداخت وام های دانشجویی از مهرماه هستیم

استخدام کمک حسابدار در یک شرکت بازرگانی محدوده سعادت آباد تهران

استخدام نیروی خدماتی با بیمه و وام در گروه صنعتی سرکان در تهران

استخدام حسابدار ارشد با بیمه در معدنی و صنعتی زر مس کانسار کیمیا در تهران

استخدام کارشناس سیستم ها و روش ها و کارشناس مهندسی صنایع در تهران

استخدام کارشناس فروش تلفنی با بیمه، بیمه تکمیلی، پورسانت و حقوق ثابت

یک صرافی رمزارز هدف تحریم آمریکا قرار گرفت

حضور خوزستانی ها در بازار عمان

مجوز کارگزاری ها در صورت عدم تجمیع مجوزها، مرحله به مرحله لغو می شود

بسته موضوعی 161 : ایده های دوست داشتنی

مرگ های کرونایی تهران 2 رقمی شد/ضرب الاجل 10 روزه برای واکسیناسیون؛ از امروز

مهمترین عوامل تاثیرگذار در تداوم رشد معاملات بورس

استخدام کارشناس فروش با حقوق مکفی، بیمه، بیمه تکمیلی و پورسانت در مرکزی

استخدام کارشناس فنی فروش کشاورزی در رویش پارس سبز ایرانیان در خوزستان

استخدام نگهبان با سرویس، بیمه، بیمه تکمیلی، وام، صبحانه و ناهار در نظر آباد

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی تجهیزات دارویی با بیمه، بیمه تکمیلی، سرویس

استخدام وکیل با بیمه در شرکت رادمان تجارت البرز در البرز

استخدام آبدارچی و نظافتچی (نیروی خدماتی) با بیمه، عیدی، سنوات در تهران

استخدام سرپرست فروش آقا در شرکت زرین رویا در البرز

استخدام کارشناس تولید با بیمه، بیمه تکمیلی و پاداش در تولیدی پوشاک تیری جین

استخدام حسابدار با بیمه در شرکت گسترش صنعت نوآوران در فارس

اوپک پلاس از برنامه افزایش تولید نفت عقب ماند

بازار جهانی نفت امروز سه شنبه 30 شهریور| قیمت نفت سبک ایران 72.84 دلار

تعیین سقف برای تعداد تراکنش های واریزی به کارت هر شخص حقیقی از سوی بانک مرکزی

قیمت بازار جهانی فلزات غیرآهنی/ امروز سه شنبه 30 شهریور

استخدام کارشناس صدای مشتری در شرکت ایران نارا در تهران

استخدام تایپیست حقوق تا 6 میلیون، بیمه، بیمه تکمیلی و پاداش در تهران

استخدام کارشناس فروش، کارشناس پشتیبانی فروش، مهندسIT، کارشناس فروش اینترنتی

استخدام ویزیتور و بازاریاب حضوری با حقوق ثابت، پورسانت عالی، پاداش/ اصفهان

استخدام حسابدار با بیمه در گروه صنعتی فیدار پارسیس کاری نو در محدوده جردن

استخدام کمک میکسر و قیف زن خمیر کیک، بسته بند و نظافت چی و مسئول شستشو

استخدام انباردار با بیمه، بیمه تکمیلی، پاداش و سرویس در شهرک صنعتی جی

استخدام ناظر HSE، ناظر برق و ناظر مکانیک در تهران، اصفهان و قم

استخدام مهندس مکانیک، مهندس برق، کارشناس it در تهران

استخدام بازرس فنی با بیمه تکمیلی، پاداش تولید، وام و سرویس در تهران

استخدام کارشناس بازرگانی داخلی با بیمه در شرکت نیرو موتور سهند در تهران

هیدروژن پاک، پلی میان امروز و آینده سبز!

هیدروژن پاک، پلی میان امروز و آینده سبز!

استخدام حسابدار با بیمه در شرکت دقیق سازان آراز در تهران

استخدام مدیر وب سایت و مسئول تولید محتوا سایت در گیلان

استخدام 3 عنوان شغلی در شرکت پیشتازان کمپرسور پارسی در تهران

استخدام کارشناس مالی و حسابداری در شرکت آسا طب شریف در فارس

استخدام کارشناس طراحی و مهندسی در شرکت بهرام الکترونیک گستر در تهران

استخدام حسابدار در شرکت فراز فنون مرکزی در اراک

استخدام کارمند فروش (حوزه مسکن) در شرکت آدرس در تهران

استخدام مسئول کنترل کیفیت در شرکت صنایع پلاستیک دلفین شمس در تهران

استخدام حسابدار با بیمه در شرکت پرشیا سفال آب اصفهان

استخدام کارگر تولید و راننده لیفتراک با سرویس در 6 استان کشور

استخدام کارشناس فروش سازمانی با سرویس، بیمه، بیمه تکمیلی و پاداش در تهران

رشد اقتصادی در خوزستان قطعا رقم زده خواهد شد

استخدام کارشناس شبکه های اجتماعی در مجموعه فرهنگی و انتشاراتی جاد در اصفهان

استخدام کارگر تولید در یک شرکت کارتن سازی در شهر صنعتی البرز قزوین

استخدام مسئول دفتر در شرکت بازرگانی صنایع ایجاد رزمیاران در تهران

بهترین روغن موتور داخلی کدام است؟| صدرنشینی «بهران» و «ایرانول» در بازار

تاکید سازمان حمایت درباره نظارت بر نرخ مصوب بلیت اربعین

استخدام مسئول فنی در یک شرکت معتبر در شهرک صنعتی مامونیه

استخدام کارشناس بازرگانی و منشی در شرکت شیدکو در تهران

استخدام کارشناس طراحی (طراحی مکانیک) با بیمه تکمیلی و سرویس در البرز

استخدام کارشناس تحقیقات بازار در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام منشی در شرکت ایمن پیشرو صنعت عادل در تهران

استخدام پشتیبان دستگاه کارتخوان پایانه های فروشگاهی در دورود

استخدام حسابدار در یک شرکت معتبر معدنی در تهران

استخدام کارمند اداری با بیمه در شرکت صنایع پارس آلومینیوم در اصفهان

استخدام کارمند اداری با بیمه در نمایندگی مدیران خودرو در غرب تهران

آیا پدر و مادر می توانند ارث دختر و پسر را تغییر دهند؟

استخدام کارگر ساده، راننده لیفتراک و نگهبان در پایا زرند در مرکزی

استخدام حسابدار و کارمند فروش در شرکت صدف ایوانکی در تهران

استخدام راننده لیفتراک با پاداش و سرویس در یک شرکت معتبر در لرستان

استخدام کارگر تولید با پاداش و سرویس در یک شرکت معتبر در همدان

چهارمحال و بختیاری، پیشتاز در تولید ماهی سردآبی

چهارمحال و بختیاری، پیشتاز در تولید ماهی سردآبی