موضوعات داغ: - فرهاد مجيدي - تيم فوتبال استقلال - شيلا خداداد - اپراتورهاي تلفن همراه - پرداخت مطالبات - فوتبال استقلال - مجمع عمومي سازمان ملل - مناطق صعب العبور - هاشمي رفسنجاني - جمهوري اسلامي - همايش بين المللي شمس - خانواده هاي محروم - آپولو - ونگ يمن - عضو شوراي سياستگذاري - محمدقسيم عثماني - شهرداري سي سخت - شهر سراب دوره - مجمع نمايندگان مازندران - ورزشگاه امان - وحيد فخر موسوي - تداركات استقلال - شهر آبعلي

مطالب مرتبط:
شه بخش: زخم پیشانی ام کاری بود/ آماده تاریخ سازی بودم
شه بخش: زخم پیشانی ام کاری بود/ آماده تاریخ سازی بودم
گل محمدی: از مهدی تارتار و بازیکنان پیکان می خواهم بهترین بازی شان را مقابل ما انجام دهند/ به یک پرسپولیسی نمی نوانید انگ کم کاری بزنید
شه بخش: زخم پیشانی ام کاری بود/ آماده تاریخ سازی بودم
سریال زخم کاری : سعید چنگیزیان بازیگر نقش ناصر کیست؟+لینک دانلود قسمت هشتم
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 8 مرداد 1400 ساعت 10:202021-07-30سياسي

مهدویان حاج عمو ها را خوب نشناخته یا دچار خودسانسوری شده است?/ این زخمْ بر پیکره نفاق، کاری نیست


از دل سرمایه داری دولتی خاصی که حلقه های مشخص بر کشور حاکم کردند، گروه های نوکیسه اقتصادی، با روابط سیاسی و حتی امنیتی خاص شکل گرفت که "نفاق و تفاوت آشکار در ظاهر و باطن" ایشان، - از دل سرمایه داری دولتی خاصی که حلقه های مشخص بر کشور حاکم کردند، گروه های نوکیسه اقتصادی، با روابط سیاسی و حتی امنیتی خاص شکل گرفت که "نفاق و تفاوت آشکار در ظاهر و باطن" ایشان، از قضا به شدت دراماتیک است، و نقص بزرگ "زخم کاری" همین جا رخ می نماید.

خبرگزاری تسنیم"- سهیل صفاریمسئله مسخ هویت انسانی در مواجهه با مائده ها و تنعمات زمینی، و قربانی کردن اخلاق به پای بت قدرت، ثروت و شهوت، یکی از موقعیت های دراماتیک مهم و قدیمی در ادبیات داستانی دنیا است.

روایت شخصیت هایی که روح خود را به ابلیس می فروشند تا رشد کنند و به قیمت له کردن دیگران و کشتن روح انسانی خود، به زر و زور و زن برسند، آثار ماندگاری را در تاریخ ادبیات به یادگار گذاشته که تاریخچه تراژیک دکتر فاستوس اثر کریستوفر مارلو، فاوست اثر گوته، مکبث اثر ویلیام شکسپیر، شیطان در دره اثر کَسل فریمن جونیور، کلوب دوما اثر آرتورو پرز ریورته شماری از معروف ترین آثار با این بن مایه هستند.

داستان 20 زخم کاری نوشته ی محمود حسینی زاد، با به کارگیری همین بن مایه اصلی، یعنی مسخ هویت انسانی در طلب ثروت و شهوت سیری ناپذیر قدرت تلاش کرده نقبی به جامعه ایران بزند و وابستگان یک طبقه جدید نوخاسته و نوکیسه را به تصویر بکشد که در کشاکش مناسبات جدید اقتصادی بعد از جنگ و ظهور نوعی از سرمایه داری رانتی و نظارت گریز، هم خود دچار استحاله شدند و هم جامعه را قربانی مطامع خود کردند.

محمدحسین مهدویان با اقتباس از داستان حسینی زاد و بسط و تفصیل دادن به شخصیت ها و رویدادهای آن، تلاش کرده نگاه معاصرتری به همین موضوع داشته باشد.

دنیای شخصیت های داستان 20 زخم کاری محمود حسینی زاد و بالتبع، سریال زخم کاری مهدویان، دنیای عاری از هر آرمان ، عاری از هر حقیقت متافیزیکی، ماتریالیسم محض است.

دنیایی که در آخر داستان نه خوب تر ها، بلکه زرنگ تر ها برنده می شوند، چون کل زندگی در قاموس این دنیا، یک بازی پوکر است، یک قمار، که حرفه ای ترها قهرمان آن هستند.

در چنین منظومه ای، با چنین مختصاتی، طبعا شرافت و انسانیت محلی از اعراب ندارد.

طبقات اجتماعی جدیدی که با پایان جنگ تحمیلی و فروکش کردن حرارت و شور انقلابی جامعه ایران و شکل گیری مناسبات اقتصادی تازه شکل گرفتند، مختصات و خصلت های خاص خود را داشتند که از قضا به لحاظ سینمایی پرداختن به آن ها بسیار هم جذاب است.

از دل سرمایه داری دولتی خاصی که حلقه های خاص سیاست گذار در سه دهه گذشته بر کشور حاکم کرده اند، گروه های نوکیسه اقتصادی، با روابط فرهنگی، سیاسی و حتی امنیتی خاص شکل گرفتند که نفاق و تفاوت آشکار در بود و نمود ، یا ظاهر و باطن ایشان، از قضا به شدت دراماتیک است.

حسینی زاد در داستان بلند 20 زخم کاری تلاش کرده آدم هایی وابسته به همین طبقات جدید و کنش ها و واکنش های درونی ایشان را ترسیم کند.

از این منظر، زمان نگارش و فضای ترسیم شده در داستان حسینی زاد (که دستمایه سریال مهدویان شده) بیشتر در حال و هوای اواخر دهه 70 و اوایل دهه 80 خورشیدی است که این طبقات جدید، با پیوندهای درون حکومتی و رانت های خاص، بازگشت شرکت های خارجی (که با وقوع انقلاب از کشور رفته بودند) و رونق گیری تجارت خارجی و حوزه های بزرگ و پولسازی چون نفت و گاز تازه در حال پدیدار شدن و شکل دادن امپراتوری های خود بودند.

مهدویان، با کمک تیم طراح و نویسنده خود، داستان حسینی زاد را به روزتر و دست کم 20 سال زمان آن را جلوتر آورده است و تلاش کرده نسل دوم و سوم این طبقه جدید را هم وارد بازی کند.

با این حال، تکلیف حسینی زاد در داستان، کمی مشخص تر از مهدویان است و طبقه ای که هدف تیغ نسبتا بی رحم پرداخت نویسنده قرار گرفته، عینی تر و ملموس تر است و قراینی از سوی نویسنده در متن قرار گرفته که عینیت بیشتری به این طبقه می دهد.

از جمله اِلمان های مذهبی و سنتی که در داستان جاگذاری شده (اشاره به جلسه مولودی که توسط سمیرا برگزار می شود، چادر سر کردن او و البته ارتباطات حکومتی مالکی و هلدینگ ریزآبادی) اما شخصیت های سریال زخم کاری از لحاظ وابستگی به طبقه اجتماعی بلاتکلیف و مبهم تصویر شده اند.

اگر ریزآبادی بزرگ (سیاوش طهمورث) و آدم های شرکت او و خانواده های ایشان، از طبقه مذهبی نما (دو رو) هستند، چرا مناسبات آنها هیج شباهتی به مذهبی نماها ندارد؟ چرا حتی برای تظاهر هم که شده، هیچ جلوه مذهبی ندارند؟ از قرائن خود سریال ظاهرا در جامعه، ریزآبادی بزرگ را به مذهبی بودن می شناسند و عنوان حاج عمو دلالت بر همین موضوع دارد.

اصولا همین وجهه بیرونی موجّه و مذهبی موجب می شود که نقطه عطف سریال، یعنی قتل حاج عمو، از طرف پسر و وابستگانش دنبال نشود که البته خود به یک گاف منطقی بزرگ تبدیل می شود.

یعنی طبق منطق سریال، ناصر(سعید چنگیزیان) از واهمه این که انتشار گزارش پزشکی قانونی درباره پیدا شدن الکل در خون حاج عمو باعث بی آبرویی اجتماعی می شود، از شکایت صرف نظر می کند.

یا در جایی دیگر، از قول نجفی (مهدی زمین پرداز) خطاب به مالکی (جواد عزتی) می شنویم که حاج عمو اصلا اهل مشروب خوردن نبود.

چطور کسی به قتل او شک نکرده است؟ اصلا وجود الکل زیاد در خون همچین انسانی که اصلا اهل مشروب نبوده، بزرگ ترین اماره برای غیرطبیعی بودن مرگ اوست.

چرا هم ناصر، هم منصوره و هم بقیه شرکا به راحتی و سادگی از کنار مرگ کاملا مشکوک ریزآبادی می گذرند؟ گیریم که ناصر و دیگران این اندازه نفوذ دارند که می توانند از فرستاده شدن یک جنازه کاملا مشکوک به پزشکی قانونی جلوگیری کنند، ولی آیا طبیعی است که از کنار مرگ کاملا غیرمنتظره و مشکوک بزرگ و همه کاره خاندان به راحتی بگذرند؟ آیا نمی توانستند گزارش پزشکی قانونی را با اعمال نفوذ دستکاری کنند یا از انتشار عمومی آن جلوگیری کنند و همزمان پیگیری موضوع قتل هم باشند؟ آیا اگر ریزآبادی این قدر مهره درشتی در اقتصاد و سیاست است، مرگ او اصولا قابل لاپوشانی است؟ناصر و نجفی شب قبل از قتل حاج عمو، در حال نظاره ی حاج عمو و سمیرا و دل و قلوه دادن آن ها کنار آتش اند و طعنه و کنایه می زنند که "فیل حاج عمو هوس هندوستان کرده است" و از سوی دیگر متوجه می شوند که مالک حرف های آن ها را شنیده است.

چگونه وقتی صبح فردا حاج عمو، که به قول مظفری اصلا و ابدا مشروب نمی خورده، با بطری مشروب و خفه شده در آب پیدا می شود، ناصر هیچ ظنی به مالک و سمیرا نمی برد؟ آن هم ناصری که از مالکی متنفر است و به دنبال کوچک ترین آتویی از اوست تا کله پایش کند؟حاج عمو در یک کشمکش سنگین با مالک در وان حمام خفه می شود.

جنازه ای که در آب و با تقلای زیاد خفه می شود، از رنگ کبودی تیره صورتش، نحوه مرگ او مشخص می شود.

چطور ناصر و وابستگان حاج عمو به راحتی مرگ او را به عنوان یک مرگ طبیعی می پذیرند؟جدای از این، هلدینگ ریزآبادی به واسطه ی پیوندها و ارتباطات حکومتی خود توانسته یک امپراتوری مالی ایجاد کند.

این نوع دار و دسته های مافیایی که با ارتباطات توانسته اند ثروت و قدرت خلق کنند، دارای نوع خاصی از زیست، تعامل و رفتارند و از قضا، استاد ظاهرسازی و موجه نمایی اند.

لیکن آنچه که از حاج عمو، ناصر، مالک، اخوان، نجفی و.

خانواده های ایشان می بینیم، کوچک ترین نشانه ای از زیست سنتی-مذهبی ایشان ندارد.

به راحتی مشروب می خورند، هیچگونه آداب شرعی را (حتی برای حفظ ظاهر) رعایت نمی کنند، روابط دختر و پسر در آنها باز است و .

این عدم شناخت نسبت به خصال این طبقه خاص (که امروز به واسطه برگزاری دادگاه های مفاسد اقتصادی و پرونده های افشا شده فساد اقتصادی) نسبت به زمان نگارش داستان 20 زخم کاری در دهه 80 بسیار شناخته شده تر است، حتی در بنر و آگهی ترحیم حاج عمو هم خود را نشان می دهد.

تیپ هایی چون ریزآبادی بزرگ را معمولا با پیشوند حاج می شناسند، اما در آگهی و بنر ترحیم از او با عنوان جناب نعمت ریزآبادی یاد می شود.

مهدویان شاید برای گذشتن از سد ممیزی، این نوع ایلمان ها و مؤلفه های هویتی را از شخصیت های سریالش زدوده است و این کار به قیمت پادرهوایی این کاراکترها به لحاظ خاستگاه و طبقه اجتماعی تمام شده است.

این را هم باید در نظر داشت که اگر نفاق و تزویر بین نمود و جلوه ی مذهبی و زیست بی قید و بند و روابط مسموم افراد این طبقه، با هم به تصویر کشیده می شد، در این کنتراست، سریال زخم کاری هم صادقانه تر می بود و هم به عنوان یک نقد اجتماعی عمیق، ماندگارتر می شد.

3 "تهدید ضمنی" مهدویان در پی سانسور "زخم کاری""به علاوه، به لحاظ منطقی هم مرگ ریزآبادی دچار مشکل است.

فردی چون ریزآبادی که از نحوه تریاک کشی او در خانه حاج یحیی، مشخص است که یک مصرف کننده حرفه ای است، به خوبی می داند که مصرف مشروب الکلی بعد از مصرف تریاک (آن هم با وافور) چه اندازه خطرناک است، چطور این اندازه مشروب نوشیده که خون او پر از الکل گزارش می شود؟مهدویان چندان در شناخت طبقه نوخاسته و نوکیسه ای که درباره افراد وابسته به آن سریال ساخته، موشکافی و مطالعه نکرده و حتی تحقیقی جامع هم درباره این طبقه و مناسبات آن صورت نداده است.

این سؤال مطرح است که چرا نعمت ریزآبادی، با 75 سال سن و از عقبه ای سنتی و اعتقاد قوی به مفهوم خانواده ، هیچ برادر، خواهر و قوم و خویش دیگری جز هم ولایتی هایش که آن ها را پسرعمو می خواند، ندارد؟هانیه توسلی: "زخم کاری" قصه آدم های "طماع و بی اخلاق" است"سریال مهدویان به لحاظ شخصیت پردازی مشکلات عدیده ای دارد.

این جمع نامتجانس چگونه دور ریزآبادی گردآمده اند؟ بین اخوان و نجفی و مالکی و میرلوحی و مظفری تناسب سنی وجود ندارد.

از این لحاظ، شخصیت ها در داستان حسینی زاد تجانس و تناسب بیشتری دارند و کمابیش در یک رده سنی اند.

در سکانسی از سریال، مالک به کریم می گوید که نجفی (مهدی زمین پرداز)، در نوجوانی ناصر برای او پااندازی می کرده، در حالی که نجفی آشکارا از ناصر کم سن و سال تر است و به لحاظ سنی به این تعاریف نمی خورد.

یا چندباری از سوی اعضای هلدینگ اشاره می شود که مالک تنها فرد تحصیل کرده در بین وابستگان حاج عمو است، لیکن این پرسش مطرح می شود که منصوره که 20 سال در خارج از کشور بوده، چرا تحصیل نکرده است؟ یا اخوان ، وکیل شرکت، آیا تحصیل کرده و حقوق خوانده نیست؟به همین نسبت، رعنا آزادی ور ، در نمایش جذبه و نفوذ یک زن سلطه گر که گذشته سخت و تلخی داشته، چندان موفق نیست.

مضافا این که حملات فیزیکی چندباره او به مخاطبش، به عنوان یک عنصر معرف شخصیت، بیش از حد خرج شده است.

تا اینجا هیچ چیز ملموسی درباره گذشته سمیرا نمی دانیم، جز این که او قبلا با خان عمو رابطه داشته، لیکن هیچ ریشه و دلیل و عقبه ای از میزان کینه او نسبت به ریزآبادی ها، جاه طلبی، سردی و بی عاطفگی او نمی دانیم و شاید بتوان انتظار داشت که در قسمت های بعدی از شخصیت و عقبه او رازگشایی شود.

شخصیت کریم از برگ های برنده داستان حسینی زاد است، کسی که به عنوان یک فرد محروم و واپس زده اجتماع که از ریزآبادی ها خیانت دیده، تبدیل به موجودی مخوف و خطرناک شده که هر مأموریتی را، از قتل و دام افکنی جنسی، به خوبی انجام می دهد.

اما در سریال، شخصیت کریم، بیشتر یک موجود مفلوک شبه رمانتیک است که ادای لمپن ها را درمی آورد.

ضعف شخصیت کریم عمدتا به دلیل انتخاب نادرست بازیگر این نقش، امیرحسین هاشمی است که ابدا مناسب این نقش نیست.

نقص دیگری که در فیلمنامه زخم کاری وجود دارد، عدم معرفی درست هلدینگ ریزآبادی و نوع فعالیت ها و روابط این هلدینگ است.

درباره روند کاری این هلدینگ هیچ جزییات جذابی در زخم کاری وجود ندارد.

یعنی در واقع، چیزی که جنگ اصلی بر سر آن است، به درستی معرفی نمی شود.

از همه مهم تر روابط و پیوندهای این افراد است که آن ها را به این سطح از تأثیرگذاری رسانده است، و مهم ترین کارکرد را در نقد اجتماعی-سیاسی سریال می توانست ایفا کند، اما به خوبی پرداخت نشده است.

باز در مقایسه داستان بلند حسینی زاد و سریال مهدویان، باید متذکر شد که منطق روایی داستان نسبت به سریال منسجم تر و منطقی تر است و شاید گسست و سکته در منطق روایی سریال، قربانی شاخ و برگ و طول و تفصیل بخشیدن به شخصیت ها و الحاق داستانک های موازی شده است.

برای مثال، مالک فردی است که به واسطه ی هوشمندی، خونسردی و البته صبوری خود، در دستگاه حاج عمو از یک راننده ساده به سطح فرد دوم بعد از حاج عمو رسیده است.

با چنین عقبه ای، منطق حمله همزمان مالک، مظفر و اخوان به ناصر و منصوره و حمله کریم و دار و دسته به خانه ناصر چیست؟ چرا مالک که با هوش شیطانی و دام افکنی احساسی برای منصوره، اختیار اداره شرکت را به طیب خاطر و رضای کامل از منصوره گرفته، دست به چنین حرکت تند و خشنی می زند؟ آورده این اقدام تهاجمی (که البته در داستان حسینی زاد وجود ندارد) برای مالک و سمیرا و نقشه آن ها چیست؟ حمله وحشیانه به خانه ی ناصر و کشتن خدمتکار او چه منطقی دارد؟ مالک از این دشمن تراشی آشکار و ایجاد کینه ای چنین عمیق (تو أمان در ناصر و منصوره) چه دستاوردی دارد؟ مالک که تا آن مقطع، مانند یک پوکرباز قهار، با پنبه سر بریده و پازل قبضه قدرت را چیده، چطور به چنین اقدام نسنجیده ای دست می زند؟از سوی دیگر، این نکته بسیار مهم در بافت روایی داستان حسینی زاد و بیشتر از آن، سریال مهدویان نادیده گرفته شده، که فردی چون نعمت ریزآبادی، تنها نماینده منافع شخصی خود و خانواده اش نیست.

او با زد و بند و برقراری ارتباطات در سطوح مختلف قدرت، این امپراتوری مالی را ایجاد کرده و علاوه بر خود، نماینده طیفی از عناصر درون قدرت است.

حال چگونه است که چنین مهره درشتی به طور ناگهانی حذف می شود و هیچ بازخوردی از سوی شبکه حامیان ریزآبادی وجود ندارد؟ اگر مالک پیش از اقدام خطرناک و پرریسک خود در قتل ریزآبادی، با شبکه حامیان او زد و بند کرده و با هماهنگی اقدام به حذف او کرده است، هیچ اثری از آن در داستان یا سریال نمی بینیم و باز همین تغافل، عیار داستان و سریال را به عنوان یک نقد آسیب شناسانه علیه طبقات اجتماعی نوظهور وابسته به قدرت پایین می آورد.

قطعا در واقعیت امر، مرگ مشکوک و ناگهانی فردی چون حاج عمو در الیت اقتصادی-سیاسی که با او کار می کردند و بده بستان داشتند، سر و صدا و جنجال بسیاری ایجاد می کند.

فضاسازی و مؤلفه های محیطی در داستان حسینی زاد نقش بسیار کلیدی دارد، به نحوی که خیلی از اوقات افراط در توصیف عناصر مکانی و رویدادهای طبیعی نمادین که در صحنه کنش شخصیت ها رخ می دهد، آزاردهنده می شود.

با این حال، در بافت روایی داستان 20 زخم کاری این عناصر طبیعی (سر و صدای کلاغ ها، هیبت تاریک و سیاه درختان، عمق و سیاهی خوفناک دره و.

) کارکرد دراماتیک و نمادین دارند.

مثلا حضور سه زن اثیری در داستان که به مالک هشدار می دهند، به لحاظ اسطوره شناسی معنادار است و اگر در نمایشنامه مکبث شکسپیر به کار رفته، ریشه در اساطیر و فولکلور کهن سلتیک دارند که خود برگرفته از اسطوره سه الهه ی پیشگو در افسانه های نوردیک (اسکاندیناوی) است.

اما همین عنصر در سریال مهدویان تبدیل به دختربچه ای شده که حرف های قملبه سلمبه می زند و از آینده می گوید و گاه و بیگاه در تصور مالک پیدا می شود، بی آنکه ریشه و مبنای اسطوره ای درستی داشته باشد.

یا اینکه در داستان، باغ مالک در شمال همچون یک موجود زنده و دخیل در رویدادها حاضر است و حسینی زاد وقت زیادی صرف توصیف زوایا و ابعاد این باغ کرده، ولی انتخاب مکان در سریال چندان مبنای دراماتیک و حتی زیبایی شناختی ندارد.

در بسیاری از سکانس ها کارگردانی مهدویان بدون خلاقیت و به سبک تله فیلم است.

میزانسن بسیار تخت و کم عمق کارگردان (در کنار عدم سنخیت صحنه با موسیقی تند و تم راک غالب آن) در سطح دیگر ساخته های نمایش خانگی است.

با این حال در برخی سکانس ها، به ویژه در دو قسمت اول، که مهدویان خلاقیت بصری خود را به کار می گیرد، میزانسن و دکوپاژ متفاوتی را به نمایش می گذارد که اوج آن هلی شات از ماشین سواری ریزآبادی و وابستگان او در تاریکی شب کلاردشت است.

در مجموع، سریال زخم کاری از لحاظ فنی در قیاس با بخش عمده محصولات نمایش خانگی، یک سر و گردن بالاتر نشسته است و مورد توجه مخاطب عام قرار گرفته و این مسئله، جدای از عقبه کاری مهدویان (که در بخش های مختلف تولید سینمایی و تلویزیونی طبع آزمایی کرده) به یک اصل اساسی در ذائقه شناسی مخاطب ایرانی بازمی گردد.

مخاطب ایرانی در مواجهه با آثار هنری تصویری بیش و پیش از هر چیز به دنبال قصه است و هر اثری که از ابتدا تا انتها خط داستانی مشخص داشته باشد (هر اندازه که این داستان مکرّر و بازگفته باشد)، فارغ از ضعف و قوت در اجرا و کارگردانی، مخاطب ایرانی را به دنبال خود می کشد.

البته این مسئله درباره فرضا مخاطبان آمریکایی سینما هم صدق می کند و برگ برنده هالیوود تا همین امروز در مهارت قصه گویی است.

این را هم باید افزود که اقتباس ادبی باعث قوت قلب و اعتماد به نفس سازنده اثر است، چرا که فیلمساز با یک متن متعین و مشخص از پیش خلق شده سر و کار دارد که تکلیف قصه اثر را از ابتدا تا انتها مشخص و کلیت دراماتیک اثر را خلق کرده است.

در آثار هنری که به فساد و زوال شخصیت انسانی می پردازند، به تصویر کشیدن برخی سیاهی ها و تباهی ها ناگزیر است، چنان که در سریال آقازاده هم چنین امری، تا حد زیادی ناگزیر بوده، لیکن نتیجه گیری و جهت غایی و نهایی که اثر به سوی آن رهسپار است و سرنوشت و تقدیر شخصیت ها و عاقبت کردار و کنش ایشان بسیار تعیین کننده است.

از این رو، باید منتظر ماند و دید که سرنوشت این غوطه خوردن در تباهی به چه نتیجه ای خواهد رسید و آنگاه است که می توان درباره محتوا و بن مایه های اخلاقی اثر راحت تر قضاوت کرد.

گبرلو منتقدان و شاکیان "زخم کاری" را به داشتن "نگاه منحرف" متهم کرد
کلید واژه ها: سرمایه داری - دراماتیک - ادبیات داستانی - امنیتی - سرمایه - قربانی کردن - روابط - تفاوت - سیاسی - دولتی - کشور - خاصی - گروه - ظاهر - حلقه - داری - خبرگزاری - داستانی - ادبیات - موقعیت - قربانی - یکی از - اخلاق - روایت - قدیمی - شخصیت - ابلیس - سهیل - دنیا - دچار

آخرین اخبار سرویس:
جبهه بندی مسلمانان نقشه دشمنان برای ایجاد تنش درونی است

رای اعتماد هیات وزیران به استانداران منتخب بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد

توزیع 100 هزار پرس غذای گرم میان نیازمندان همدان

شعار ضداسراییلی زائران اربعین در حرم امام حسین (ع)+ ویدیو

کسری بودجه به معنای دست کردن در جیب مردم است

کتاب بر آستان اشک رونمایی شد

نظارت برخط دیوان محاسبات بر بودجه سالانه

مدیرکل صدور مجوز ساترا: طرح صیانت قابل اصلاح است

آموزش تصویری خودآرایی مو

دفاع دوباره سید جواد هاشمی درباره سکانس جنجالی زخم کاری

کسانی به نام دفاع از حقوق زن بیشترین ضربه را به زنان می زنند

رییسی: مدارس بازگشایی می شود / وزیران به نحوه خدمات دهی دستگاه ها به ارباب رجوع نظارت کنند

واکنش شرکت های کره ای به تحریم های ایران، فرار بود

گزارشی از نمایش اقتدار نیرو های مسلح در اردبیل

سرپرست حراست کل شهرداری تهران منصوب شد

سوابق استاندار جدید کهگیلویه و بویراحمد

خانم ها، اینگونه مردان را تحت تاثیر قرار دهید!

راویان فتح در منطقه گردشگری عباس آباد اجرا می شود

سردار جلالی: فرصت های دفاع مقدس گنجینه رشد و توسعه است

برگزاری برنامه های هفته دفاع مقدس در کانون های فرهنگی هنری مساجد فارس با رنگ و بوی اربعین حسینی

مخالفت گروه های فلسطینی با برگزاری انتخابات محلی

افتتاح پروژه افزایش ظرفیت تولید روغن MES_T ایرانول در پالایشگاه روغنسازی آبادان

آقادادی، مدیرعامل جدید بیمه کوثر

دشمنان جنگ سخت را به جنگ نرم تبدیل کرده اند

دکتر سلمانپور برای دانشجوهایش مصداق عینی ساده زیستی است

سمیه آهنگرانی فراهانی همایش وحدت نیروهای مسلح در اراک

تحریم های یکجانبه علیه سوریه ناقض قوانین بین الملل است

نظارت برخط دیوان محاسبات بر بودجه سالانه

مؤلفه های اقتصادی به نفع مردم تغییر کند/گلایه از نگاه لیبرالی

رییس مجلس: کسری بودجه به معنای دست کردن در جیب مردم است

واردات 12 میلیون دُز واکسن دانش آموزی کرونا!

قانونمندی وظیفه ملت امام حسین

رمز پیروزی در دفاع مقدس حرکت جهادی بود و امروز هم برای حل مشکلات باید جهادی کار کرد

خاطرات جالب اعزام| از یواشکی های جوانان جنگ تا ماجرای آمبولانسی که سوغات ترور بود

گرامیداشت هفته دفاع مقدس در شرکت نفت پاسارگاد

ماجرای فیلم اعزام زائران اربعین با هواپیمای نظامی چه بود؟

اژه ای: کسانی به نام دفاع از حقوق زن بیشترین ضربه را به زنان می زنند

زمینه تسهیل سفر زوار اربعین حسینی فراهم شود

امیر عبداللهیان: دولت جدید در حال مطالعه پرونده مذاکرات است/ کشور را معطل وعده های توخالی سابقه دار خواهد کرد.

رییس قوه قضاییه: افرادی به نام دفاع از حقوق زن، بیشترین ضربه را به زنان می زنند

پیرغلامی که داغدار فرزند شهیدش بود، درگذشت

جلسه شورای سیاست گذاری نمایشگاه «شاخه های پیروزی» به میزبانی شرکت لوله سازی اهواز برگزار شد

رژه اقتدار نیروی دریایی سپاه در خلیج فارس

درخواست برای تعالی شرکت لوله سازی اهواز

لزوم نظارت آنلاین دیوان محاسبات بر بودجه سالانه/ کسری بودجه یعنی دست در جیب مردم کردن

دادستان کل کشور تشکیل شوراهای حل اختلاف را از برکات انقلاب در حوزه رسیدگی به دعاوی مردم دانست

تجلیل از پیشکسوتان ایثارگر و رونمایی از آثار فرهنگی دفاع مقدس در ذوب آهن اصفهان

اجرای200 ویژه برنامه هفته دفاع مقدس در لارستان

رایزنی «لاینز» با طالبان درباره چگونگی حضور سازمان ملل در افغانستان

نامه استاندار مرکزی کنایه آمیز و به دور از شأن اداری است

آیت الله جنتی: عشق به سیدالشهدا محور وحدت عدالتخواهان جهان خواهد شد

تداوم عزت کشور در گرو ادامه دادن راه شهدا است

جابر معافی؛ الگوی اصحاب رسانه مازندران

مصوبه واردات خودرو به مجلس بازگشت

حسین فریدون در زندان است/ مشایی از مرخصی برنگشته

شورای نگهبان طرح واردات خودرو را دوباره رد کرد

پیام تبریک وزیر کشور به مناسبت هفته دفاع مقدس

جلسه ستاد برگزاری مراسم پیاده روی جاماندگان اربعین حسینی

برپایی نمایشگاه دفاع مقدس در محوطه شهرداری بابل

استخدام مسئول دفتر با بیمه تکمیلی در شرکت فناپ تک در خوزستان

استخدام مسئول دفتر در یک شرکت معتبر مهندسی و پیمانکاری در اصفهان

پیام مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر شورای اطلاع رسانی استان مازندران به مناسبت هفته دفاع مقدس

مداح خوشنام مازندرانی دار فانی را وداع گفت

توضیحات سازمان هواپیمایی کشوری درباره انتشار یک فیلم

پیام استاندارمازندران بمناسبت فرارسیدن 31 شهریورهفته دفاع مقدس

افزایش واردات واکسن و تسریع واکسیناسیون، دستاورد بزرگ دولت سیزدهم

خبر فوری / محمود احمدی نژاد در دولت رییسی نفوذ کرد

مصوبه مربوط به تهاتر مطالبات و بدهی های دو شرکت خصوصی با دولت ابلاغ شد

مصوبه واردات خودرو به مجلس بازگشت

رسوب 140 هزار خودرو ناقص در پارکینگ خودروساز ها

احمد ابن قاسم پیشه بعنوان شهردار زرگر منصوب نمود

دستور جدید آیت الله رییسی درباره رتبه بندی معلمان وحقوق معوقه معلمان و فرهنگیان و پرداخت خسارات کشاورزان+ جزییات و نحوه بازگشایی مدارس

معاون تبلیغ و ارتباطات حوزه علمیه قم منصوب شد + متن حکم

نگاهی به اشک های اویدیپوس | سعیده امین زاده

رونمایی از کتاب «جهاد مقدس» در اولین روز دفاع مقدس

دانش بنیان ها تحریم های سیستم صوتی و تصویری سالن های کنفرانس را خنثی کردند

رییس سازمان پدافند غیرعامل: بزرگترین دستاورد دفاع مقدس نمایش قدرت مردمی و اراده ملی بود

کمک 250 میلیون ریالی شهرداری قزوین به جشنواره رسانه ای ابوذر

اقدامات قوه قضاییه پیرامون پرونده های مرتبط با رمز ارز ها

روایتی از زخم های کهنه یک روحانی خرمشهری در هشت سال دفاع مقدس

نماینده مردم فراهان در مجلس: امروز جمهوری اسلامی ایران در اوج قدرت نظامی و دفاعی قرار دارد

آیین تجلیل و تکریم سراسری از خانواده معظم شهدا و ایثارگران و پیشکسوتان دفاع مقدس

نسخ کاغذی بیمه سلامت تا پایان آذر حذف می شود

دیوارنگاره شهید سلیمانی در نقطه مرزی فلسطین اشغالی و لبنان

پیام تشکر خانواده مرحوم قاضی زرگر از رهبر معظم انقلاب

رژه خودرویی نیروهای مسلح در اردبیل برگزار شد

جانفشانی های مدافعان حرم و سلامت تداوم راه رزمندگان دفاع مقدس

واکسیناسیون 8500 نفر در مراکز تجمیعی هلال احمر مازندران

سازمان تبلیغات اسلامی نقش مهمی در ترویج ارزش های دینی و آرمان های انقلاب دارد

جزییات پوشش بیمه ای خدمات ناباروری اعلام شد

تاکید قالیباف بر نظارت برخط دیوان محاسبات بر بودجه سالانه

حمایت اساتید و کارکنان دانشگاه ها از تفکر دفاع و مقاومت و اعلام آمادگی برای حل مسائل و مشکلات

ماجرای فیلم اعزام زائران اربعین با هواپیمای نظامی چه بود؟

مدیر کل صدور مجوز ساترا: «طرح صیانت» قابل اصلاح است

انسداد 60 حلقه چاه غیرمجاز در استان اردبیل

سخنگوی قوه قضاییه: در اعطای مرخصی به زندانیان، تبعیضی وجود ندارد

آیین نامه تحویل مواد اولیه قیر به دستگاه های اجرایی ابلاغ شد

الگو سازی کیش در اجرای برنامه های متنوع فرهنگی و مذهبی در سطح کشور

میرسلیم: مبارزه با فساد در سرلوحه اقدامات مجلس است/ دولت قبل یک سال از فرصت های ما را بر باد داد

انتصاب استاندار جدید کهگیلویه و بویراحمد

مهدویان حاج عمو ها را خوب نشناخته یا دچار خودسانسوری شده است?/ این زخمْ بر پیکره نفاق، کاری نیست

مهدویان حاج عمو ها را خوب نشناخته یا دچار خودسانسوری شده است?/ این زخمْ بر پیکره نفاق، کاری نیست