موضوعات داغ: - رتبه بندي معلمان - فدراسيون فوتبال - لايحه رتبه بندي معلمان - فرهاد مجيدي - محروميت فرهاد مجيدي - دانشگاه تربيت مدرس - مهناز افشار - شوراي نگهبان - ترلان پروانه - روابط عمومي فدراسيون فوتبال - فرهنگ و ارشاد - احياي معادن غيرفعال - اوراي احكام - عوارض گمركي - ستاد مديريت بحران - جعفر داراب خاني - سنا آمريكا - سعيد تركمان - پرويز شهبازي - بازيكن سابق تيم ملي - نرخ جديد كرايه تاكسي - سلول عصبي - برداشت پياز

مطالب مرتبط:
جشن ثبت جهانی هورامان لغو شد
راه آهن ایران ثبت جهانی شد، گردشگری راه آهن در گرو زیرساخت
لغو برگزاری مراسم جشن ثبت جهانی هورامان در کرمانشاه
لغو برگزاری مراسم جشن ثبت جهانی هورامان در کرمانشاه
نباید به بهانه ثبت جهانی به فرهنگ مردم اورامانات خدشه وارد شود
-14 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 8 مرداد 1400 ساعت 09:502021-07-30سياسي

ثبت های جهانی؛ محوری برای گفت وگو و صلح میان ملت ها


کارشناسان و مدیران فرهنگی در نت گپ یونسکویی با موضوع ثبت جهانی هورامان بر اهمیت ثبت های جهانی به عنوان محوری برای گفت وگو، دوستی و صلح میان ملت ها تاکید کردند.

- " از روابط عمومی کمیسیون ملی یونسکو- ایران، درنت گپ یونسکویی شامگاه 7 مرداد 1400 که با اجرای سیداحمد محیط طباطبایی پژوهشگر میراث فرهنگی و رییس باشگاه نوروز در صفحه اینستاگرام کمیسیون ملی یونسکو- ایران برگزار شد، حجت الله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران، ضمن تبریک ثبت جهانی منظر فرهنگی هورامان اظهار داشت: از همین جا به همه همکارانم در کمیسیون ملی یونسکو، وزارت میراث فرهنگی ، دفتر نمایندگی ثابت جمهوری اسلامی ایران در یونسکو و همه کسانی که ایران را دوست دارند به خاطر هفته خوبی که با دو ثبت جهانی آن را پشت سر گذاشتیم، تبریک می گویم.

خوشبختانه در کشور عزیزمان ایران، میراث ملموس و ناملموس بسیاری برای ثبت داریم و ما در ثبت مکان ها و فضاها، سیاستی هوشمندانه در پیش گرفته ایم که بر مبنای آن صرفا به جای ثبت یک بنا و یک نقطه مشخص، مناطق و فضاهای گسترده تری را ثبت می کنیم؛ مثلا ثبت جهانی راه آهن سراسری به عنوان بیست وپنجمین میراث ملموس یعنی ثبت حدود 1400 کیلومتر منظر فرهنگی و نخستین میراث صنعتی کشورمان و منظر فرهنگی هورامان (اورامانات) در استان های کرمانشاه و کردستان با حدود 409 هزار هکتار عرصه و حریم که 106 هزار هکتار آن مربوط به عرصه و 303 هزار هکتار نیز جزو حریم است، باعث ثبت هزاران کیلومتر از این سرزمین شدند و بدین ترتیب مجموعه ای عظیم را ثبت جهانی کردیم.

ثبت های جهانی عاملی مؤثر در پاسداشت میراث جهانی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران با اشاره به این موضوع که کارشناسان می توانند روزها و ماه ها درباره اورامانات صحبت کنند، گفت: در واقع یکی از وظایف و رسالت های یونسکو و به تبع آن کمیسیون های ملی یونسکو، رونمایی از این گنجینه های بشری به واسطه ثبت آن ها و بیداری و آگاهی هر چه بیشتر افکار عمومی در نگهداری و پاسداشت از این مواریث و جلوگیری از تخریب آن هاست.

به عنوان مثال پس از ثبت جنگل های هیرکانی در سال 2019، خود بومیان آن منطقه و دیگر مردم، کوچک ترین دست درازی و آسیب به این منطقه را بلافاصله گزارش می کردند و مانع از انجام آن ها می شدند.

خوب است بدانید ما نخستین کشوری هستیم که هم در ثبت جنگل های هیرکانی و هم اورامانات از هنرمندان هم کمک گرفته ایم.

چون این مورد یکی از امتیازات در ثبت های جهانی است؛ (یعنی حساس بودن افکارعمومی نسبت به آن ثبت).

ارزیابان اگر تصور کنند افکار عمومی نسبت به مسأله بی اعتنا هستند، ثبت ان منطقه به عقب می افتد.

به گفته خود ناظران یونسکو، هنرمندان ما سال گذشته نمایشگاه عکس خوبی برای اورامانات برگزار کردند و وقتی بازرسان آمدند از دیدن این نمایشگاه عکس شگفت زده شدند.

ایوبی ادامه داد: حدود 700 روستا در منطقه هورامان/ اورامانات قرار دارند که امروز با ثبت جهانی این منظر فرهنگی، دیگر صرفا روستا نیستند و جهانیان هر آنچه مربوط به آیین و رسوم، فرهنگ، سبک زندگی و حتی معماری ابنیه آن هاست، می بینند و آن را یک آیینه تمام نما از فرهنگ یک کشور و یک ملت می دانند.

بنابراین آگاهی بخشی هر چه بیشتر درباره این گنجینه ها به حفظ آن ها کمک شایانی می کند.

وی تأکید کرد: این یک افتخار است که ما در کشورمان در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که پیش از این سازمان میراث فرهنگی بوده است، از دیرباز کارشناسان بین المللی بسیار زبده و کارآزموده ای داریم که با تلاش بی وقفه، پرونده هایی جامع و بدون نقص را آماده و به یونسکو ارسال می کنند که در این میان مدیران پایگاه ها و استانداری ها نیز با عشق و علاقه پای کار هستند و همکاری خالصانه،مؤثر و بی دریغی دارند.

در اینجا بر خود لازم می دانم که از برادر و دوست عزیز و بزرگوارم آقای دکتر طالبیان معاون وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به نیکی یاد کنم که نه تنها برای این پرونده بلکه سالیان سال برای ثبت تمام این 26 میراث ملموس در فهرست جهانی یونسکوتلاش صادقانه کرده و کارشناسان خوبی تربیت کرده اند.

ایوبی تأکید کرد: ما انتظار داریم که ثبت جهانی هورامان سبب آشنایی بیشتر همه مردم ایران با این طبیعت بکر و بازدید هر چه بیشتر از این منطقه و البته همان طور که گفته شد منجر به همتی جمعی در پاسداشت و نگهداری از آن شود.

وی افزود: با توجه به این که سهمیه کشورها در ثبت های جهانی فارغ از تاریخ کشورها به طور مشخص به یک اندازه و محدود است، گفت: امروز رییس جمهور عراق این ثبت را به ایران تبریک گفت؛ چون علاوه بر این که چندین شهرستان و دو استان ایران در محور اورامانات قرار دارند، کردستان عراق هم در همین محور قرار دارد و خوشبختانه این امکان وجود دارد که در دوره بعدی به پرونده کردستان عراق کمک کنیم تا به این پرونده ثبت جهانی ملحق شود.

چراکه این موضوعات باعث می شوند تا مردم دنیا با جاذبه های گردشگری یکدیگر بیشتر آشنا شوند و محوری فرهنگی برای گفت وگو، دوستی و صلح میان ملت ها ایجاد شود.

ارزش های پایدار عاملی مهم در ثبت جهانی هورامان در ادامه ابراهیم زارعی عضو هیأت علمی گروه باستان شناسی دانشگاه بوعلی روی خط این نشست مجازی آمد و گفت: ابتدا از دکتر ایوبی دبیرکل محترم کمیسیون ملی یونسکو- ایران برای ثبت سنندج به عنوان شهر خلاق موسیقی تشکر می کنم و در ادامه ضمن تبریک ثبت جهانی منظر فرهنگی هورامان باید بگویم اورمانات در خط زلزله قرار گرفته است ولی مردم برحسب تجربه ای که از پیش تر داشته اند آثار معماری خود را به گونه ای ساخته اند که برابر زلزله مقاوم باشند و این موارد جایگاه درست این منطقه در حوزه معماری را نشان می دهد.

علاوه بر معماری و باغ های اورمانات، باید از طبیعت، رودخانه، موسیقی و آداب و رسوم آن هم حفاظت و حمایت شود.

وی ادامه داد: ما وظیفه داریم مردم را به تعامل و همکاری دلسوزانه با هم فرابخوانیم.

البته وظیفه حکومت نیز همین است که در این زمینه فعال باشد.

سازمان های مردم نهاد هم باید وارد کار شوند؛ یعنی همانطور که به ثبت جهانی هورامان کمک کردند باید در زمینه آموزش نگهداری و حفظ آن هم فعال باشند و این آموزش مستمر و مداوم باشد.

درواقع باید با مردم ارتباط مستقیم برقرار کرد تا بتوان ثروت های طبیعی، تاریخی و فرهنگی را حفظ کرد.

این عضو هیأت علمی گروه باستان شناسی دانشگاه بوعلی ضمن تأکید بر این موضوع که با توجه به ثبت جهانی اوراماناتت وظیفه مردم و مسؤولان دوچندان شده است، بیان کرد: باید در امور مختلف به ویژه جاده کشی و.

مراقبت باشیم تا به این منطقه آسیبی وارد نشود.

نسل جدید باید از نسل گذشته یاد بگیرد و ببیند آن ها چه کرده اند که امروز این منطقه مورد توجه جهانیان قرار گرفته است.

حفظ مناظر طبیعی، معماری، صنایع دستی و آداب و آیین های منحصر به فردی چون عروسی پیرشالیار و پالنگان ، صنایع دستی و.

بسیار مهم، لازم و ضروری است.

چون آن چه باعث ثبت جهانی اورامانات شده همین ارزش های پایدار بوده است.

موسیقی و معماری هورامان محل تلاقی مردم با یگدیگر محیط طباطبایی هم تأکید کرد: موسیقی، معماری و شرایط جغرافیایی این منطقه به گونه ای مهم است که مثل یک محل تلاقی باعث ارتباط مردم این سوی زاگرس با مردم آن سوی زاگرس شده است.

سپس زارعی گفت: موسیقی و ادبیات به عنوان میراث معنوی این منطقه شناخته می شوند و اهمیت بسیاری دارند.

این فرهنگ طی هزاران سال نگه داری شده است به طوری که در این خطه بزرگانی در حوزه موسیقی، ادب و عرفان بودند که مسایل مهم و کلیدی را آموزش داده اند.

بنابراین باید این مسایل را به نسل جوان منتقل کنیم تا آن ها هم بتوانند با عشق و علاقه میراث این منطقه را حفظ کنند.

مشارکت بالای جامعه محلی در ثبت جهانی اورامانات پویا طالب نیا مدیر پایگاه منظر فرهنگی هورامان هم اظهار کرد: منطقه اورامانات با معیار سوم و پنجم به ثبت جهانی رسید که معیار پنجم ناظر بر تعامل انسان با طبیعت است.

برای مثال در این منطقه مردم به خوبی مصرف آب را مدیریت می کنند که این مسأله بخشی از میراث ملموس و ناملموس را در بردارد.

ما در اورامانات پدیده خلق زمین را داریم.

وقتی در فلات ایران کمبود آب پیش آمد ایرانیان قنات را ایجاد کردند، در نمونه دوم هم در اورامان زمین را خلق کردند یعنی از کم ترین زمین بیشترین بهره را بردند.

وی افزود: در روستایی در منطقه اورامان جشنی به نام جشن باران خواهی وجود دارد که ریشه آن به مراسم میتراییسم بازمی گردد.

همچنین یکی از منحصربه فردترین زندگی های کوچ نشینی را می توان در همین منطقه دید؛ خلاف جاهای دیگر محوریت کوچ نشینی در این منطقه انسان است چون اهالی هورامان از دیرباز خوش نشین بوده اند.

هورامان نقطه تلاقی مهمی است که می تواند فرهنگ های مختلف را به هم پیوند دهد؛ به طوری که حتی تعاملات بین فرهنگی ایجاد کرده است.

طالب نیا عنوان کرد: در این منطقه یکی از مظاهر فرهنگی صنایع دستی است که اتفاقا متفاوت از جاهای دیگر است.

مثلا صنعت کاران در این حوزه به تجملات نمی اندیشند و تمام محصولات آن ها کاربردی است.

یا در نمونه ای دیگر خلاف جاهای دیگر خبری از خانه های عیانی نیست، خانه ها ساده اند چون برای مردم آن منطقه طبیعت ملاک زندگی بوده و هست.

هورامان جغرافیایی بزرگ را شامل می شود که میان مردم اش تعامل سازنده و پایداری وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه در ثبت جهانی این منطقه یکی از ویژگی ها مشارکت بالای جامعه محلی بود، مطرح کرد: به طور اساسی در ثبت های جهانی، طرح های مشارکتی به دلیل دخیل بودن مردم ماندگارترند.

به یاد دارم زمانی که حجت حسام مهدی ارزیاب مصری پرونده اورامانات از سوی سازمان ایکوموس (نهاد مشورتی یونسکو در خصوص نگهداری و پاسداری از میراث فرهنگی) برای بررسی این پرونده به اورامانات آمد، مردم روستا شروع به آب وجاروی روستا کردند و می شد شور و نشاط و ذوق و شوق و اراده جمعی را در آن ها دید.

مدیر پایگاه منظر فرهنگی هورامان با تأکید بر این موضوع که باید در حوزه آموزش و نگهداری این میراث، ضوابط و دستورالعمل های مختلفی را در نظر گرفت، توضیح داد: در حوزه ساخت وساز باید با نهادها و سازمان های مختلفی مانند بنیاد مسکن، وزارت راه و شهرسازی و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همکاری داشته باشیم و در زمینه گردشگری هم باید نظامنامه گردشگری محکم و سختگیرانه ای داشته باشیم تا از این منطقه به درستی محافظت شود.

هورامان به مثابه مهم ترین تاریخ میراث معنوی در پایان رییس باشگاه نوروز اظهار کرد: دکتر ایوبی پیش تر هم این موضوع را گفته بود که وقتی ارزیاب یونسکو به ایران آمد با کمک هنرمندان عکس هایی از منطقه اورامان تهیه و نمایشگاه زیبایی با70 عکس منتخب از 35 عکاس ایرانی به ویژه عکاسان استان های کرمانشاه و کردستان در خانه هنرمندان، برگزار شد؛ به طوری که بازرس یونسکو گفت: "اگر منطقه اورامان را ندیده بودم حتما می گفتم این عکس ها فتوشاپ هستند، اما حالا که این منطقه را از نزدیک دیده ام، می گویم که هورامان از این عکس ها هم زیباتر است.

" محیط طباطبایی گفت: هورامان؛ سرزمین خورشید یکی از مهم ترین میراث تاریخ معنوی ماست چون می توانیم رابطه سازنده انسان و طبیعت را در آن ببینیم.

پرونده منظر فرهنگی هورامان/ اورامانات در چهل وچهارمین نشست اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو (سه شنبه پنجم مرداد 1400 برابر با 27 جولای 2021) در شهر فوجوی چین، مورد بررسی قرار گرفت و با تصویب اعضای کمیته، به عنوان بیست وششمین میراث ملموس کشورمان در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

انتهای پیام/4104/
کلید واژه ها: یونسکو - ایران - کمیسیون - ثبت جهانی - جهانی - فرهنگی - میراث فرهنگی - جمهوری اسلامی ایران - منظر فرهنگی هورامان - وزارت میراث فرهنگی - میراث - هورامان - گفت وگو - حجت الله ایوبی - دفتر نمایندگی - جمهوری اسلامی - ملت ها - روابط عمومی - منظر فرهنگی - تبریک - ملموس - اینستاگرام - کارشناسان - طباطبایی - نمایندگی - دوست - میان - ناملموس - پژوهشگر - دبیرکل

آخرین اخبار سرویس:
دو مرکز واکسیناسیون دیگر در استان بوشهر افتتاح شد

اولین دورهمی بانوان فعال فضای مجازی در زاهدان برگزار شد

زنگ آغاز سال تحصیلی در گیلان با حضور رییس مجلس نواخته شد

«الکس» به اعدام محکوم شد

اولین دورهمی بانوان فعال فضای مجازی در زاهدان برگزار شد

ایجاد سایت ویژه بانوان در کمربند جنوبی مشهد در دستورکار مدیریت شهری

بازدید چهار ساعته رییس کل دادگستری و 150 قاضی خراسان جنوبی از زندان/ زمینه آزادی 100 نفر از زندانیان فراهم شد

حمایت شورای شهر از تأمین نیاز آموزشی دانش آموزان حاشیه شهر مشهد

اقدامات حمایتی برای گسترش دانش و فناوری سلول های بنیادی میان دانش آموزان

شهردار اهواز با حکم وزیر کشور منصوب شد

طرح جنجالی صیانت از فضای مجازی کلید خورد؟

سازمان امور دانشجویان: امکان آموزش حضوری برای دانشجویان همه مقاطع فراهم نیست

پیام درگذشت رهبر انقلاب برای درگذشت مبارز پیشکسوت، حاج هاشم امانی

اهل هنر گمان کردند که روحانی اهل هنر است / دولت قبل از نام شجریان سوءاستفاده کرد

7 دوره آموزش مهارتی و حرفه ای علوم پزشکی مصوب شد

معرفی اعضا هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی به شورای انتظامی/ احتمال لغو پروانه مهندسی اعضا

حق جامعه پزشکی در ترسیم ایثارگری های آنها ادا نشده است

نمایشگاه دستاوردهای دوران دفاع مقدس قوه قضاییه افتتاح شد

آیا چپ دست ها باهوش ترند؟

تقارن آغاز سال تحصیلی با هفته دفاع مقدس یک فرصت خوب است

تجدید بیعت کادر درمان بیمارستان حضرت فاطمه (س) با شهدا

پیام تسلیت رهبرمعظم انقلاب درپی درگذشت حاج هاشم امانی

حکم شهردار اهواز صادر شد

زنگ جشن شکوفه ها در خوزستان نواخته شد

نماینده مردم تفت در مجلس: جوانان در گام دوم انقلاب با جدیت برای فتح قله های علم و دانش تلاش کنند

امیرعبداللهیان: موضوع برجام، هسته ای است/ ایران بازنگری در آن و اضافه کردن موضوعات جدید را هرگز نخواهد پذیرفت

فرهنگ دفاع مقدس؛ نیاز امروز، راهبرد فردا

کلاس های حضوری کاشان با حداکثر 15دانش آموز برگزار می شود

سفر یک روزه رییس مجلس شورای اسلامی به گیلان

اصلاح و بازسازی شبکه ی فرسوده ی برق جزیره ی اسلامی

ایلام میزبان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شد

سفر رییس یک روزه رییس مجلس به گیلان

آیین تجلیل از 14 نفر از رزمندگان پیشکسوت مازندران به نمایندگی از 55 هزار رزمنده استان

وزاری جهاد کشاورزی و گردشگری وارد ایلام شدند

باحکم استاندارمازندران احمد ابن قاسم پیشه بعنوان شهردارزرگرمنصوب شد

دفاع مقدس رمز عزتمندی ایران اسلامی است

شورای اسلامی شهر یاسوج همچنان در بلاتکلیف

بیانیه مجمع جهانی صلح اسلامی: «نخبگان» و «آزادی خواهان» به صلح جهانی اهتمام بیشتری داشته باشند

پیام روشن برجامی ایران در نیویورک

پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی درگذشت حاج هاشم امانی

غبار روبی و عطر افشانی گلزار شهدای آبادان

حکم شهردار شیراز تأیید شد/ کلید بلدیه به اصنافی رسید

پیام سردار سلیمانی به مناسبت آغاز سال تحصیلی

زنگ شکوفه ها در گیلان / قالیباف: مدرسه و دفاع مقدس دو دانشگاه تربیتی هستند

خدمات وکالت بیش از 600 وکیل به گلستانی ها/ محرومیت موقت 4 وکیل گلستانی از وکالت

ترکیب موضوعات هسته ای، موشکی و امنیت منطقه پیش از آغاز مذاکرات وین کنار گذاشته شد

خبر بد برای معلمان؛ اجرای رتبه بندی متناظر با حقوق هیات علمی دانشگاه ها غیر ممکن است

یک توضیح درباره نشست خبری معاون زنان و خانواده ریاست جمهوری

چالش ها و فرصت های اجتماعی - فرهنگی بندرعباس

عملیاتی سازی محورهای بیانیه گام دوم انقلاب اولویت آموزش عالی باشد

دومین دوره طرح جامع «از مهارت تا اشتغال» برگزار می شود

تشریح ویژه برنامه های حرم مطهر رضوی در دهه آخر صفر

تبیین فرهنگ انتظار در برنامه «عطر عاشقی»

ضرورت طرح مباحث مهدوی بررسی شد

تربیت اسلامی ایرانی دانش آموزان مهم و تاثیر گذار است

مانند آفتاب که بر مه می تابد

تصاویر| سفر انسیه خزعلی به خوزستان

پیام تسلیت رهبر انقلاب به مناسبت درگذشت حاج هاشم امانی

انتخاب یک فرمانده دفاع مقدس برای استانداری بوشهر اتفاق مهمی است

آبروی ایران را در اکسپو دبی بخرید

دستگاه قضایی استان در صیانت از حقوق بیت المال جدی است

مدارس بر اساس الگوی ابلاغی آماده بازگشایی است

سفر وزیر جهاد کشاورزی به استان ایلام

امیدوارم شاهد استفاده از جریان جوان دارای عقلانیت انقلابی در مدیریت ها باشیم

تغییر احتمالی تیم برجامی تازه ترین بهانه آمریکایی/ گمانه ها از تیم جدید برجامی ایران چیست؟

مدرسه و دفاع مقدس دو دانشگاه تربیتی هستند

به مناسبت هفته دفاع مقدس: 175 زندانی در آذربایجان غربی آزاد شدند

دفاع مقدس قدرت ایستادگی در برابر استکبار را به کشورمان داد

شب های پرستاره - قم

آغاز فعالیت موکب احمدبن موسی(ع) در بین الحرمین شیراز

شهردار اهواز و سنندج منصوب شدند

میراث حماسه-2|بنیاد شهید و امور ایثارگران، توجه جدی به جانبازان اعصاب و روان داشته باشد+عکس و فیلم

برگزاری کارگاه آموزشی بازی های بومی محلی

قاطعیت، نکته اساسی سخنرانی رییس جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل

میادین آیینی و تاریخ ساز تهران، رنگ و بوی ایثار و شهادت گرفت

جذب نیرو شرکت دانش بنیان

حفظ دستاوردهای انقلاب نیازمند حضور آگاهانه و میدانی مردم است

قالیباف در گیلان زنگ شکوفه ها را به صدا درآورد

با پویش «زیارت نیابتی» چطور از راه دور به زیارت امام حسین (ع) برویم؟

توزیع 1000 دستگاه تبلت بین دانش آموزان نیازمند هرمزگانی

امیرعبداللهیان از وزیر خارجه «نامبیا» برای سفر به ایران دعوت کرد

رفع موانع بر سر واردات کامیون های دپو شده در گمرک

رتبه بندی معلمان همچنان در دست انداز بودجه

دعوت رییسی از اردوغان ابلاغ شد

سکوتِ سیاسی روحانی می شکند؟

استاندار جدید بوشهر: برای من بنر و پلاکارد نصب نکنید

عجیب اما واقعی؛ اعتبار لازم برای اجرای رتبه بندی از کل بودجه آموزش و پرورش بیشتر است!

عمار، معیار حق و باطل صفین

پیام تسلیت رهبر انقلاب درپی درگذشت حاج هاشم امانی

پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی درگذشت حاج هاشم امانی

پیام تبریک معاون اول قوه قضاییه به مناسبت هفته دفاع مقدس

سکوتِ سیاسی روحانی می شکند؟

آخرین وضعیت بررسی لایحه رتبه بندی معلمان در مجلس+ جزییات

ماجرای لیست انتصابات احتمالی در شهرداری تهران

پیام تسلیت رهبر انقلاب درپی درگذشت حاج هاشم امانی

قالیباف: دانشگاه و دفاع مقدس، دو ید مهم تضمین کننده آینده هستند

چرا سیاستگذاری ها به نتیجه نمی رسد؟!

وزیر میراث فرهنگی وارد ایلام شد

پویش ملی مشق احسان در دانشگاه فرهنگیان یزد برگزار شد

راهی برای حرکت دوباره به روستا

ثبت های جهانی؛ محوری برای گفت وگو و صلح میان ملت ها

ثبت های جهانی؛ محوری برای گفت وگو و صلح میان ملت ها