موضوعات داغ: - شوراي نگهبان - كميسيون هاي تخصصي - مجلس شوراي اسلامي - كميسيون هاي تخصصي مجلس - شوراي اسلامي - بازار سرمايه - سازمان صداوسيما - مجمع عمومي سازمان ملل - فناوري اطلاعات - سخنگوي شوراي نگهبان - تپ سي - فينال كيف - غرب كشور - شهرستان فيروزكوه - آيين هاي ايران باستان - محمد مهدي بخشي - تولاييان - فرمانده انتظامي شهرستان گرمسار - ذو ب آهن - اصلاحيه - مواد شيميايي - دانش آموزان معتاد - كيوان ظهيري

مطالب مرتبط:
معاون فرهنگی اجتماعی وزارت کار تشریح کرد: جزییات مصوبه بسته حمایتی کمک به تامین مسکن زنان خانوار
روحانیت بیشترین شهید را در دوران دفاع مقدس تقدیم انقلاب کرده است
شرایط دریافت وام 30 میلیون تومانی دارو و درمان چیست؟
استخدام کارشناس فروش با حقوق و مزایای عالی در یک شرکت معتبر بیمه در تهران
پیام آیت الله بوشهری در پی درگذشت پدر همسر رییس دفتر رهبر انقلاب
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 8 مرداد 1400 ساعت 10:352021-07-30سياسي

تناقضات مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی با مطالبات رهبری چیست؟


این گزارش به بررسی رویه تصویب و محتوای مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی و ابلاغ عجولانه برخی از مواد آن قبل از اتمام دولت و تناسب آن با نظرات و مطالبات مقام معظم رهبری می پردازد.

- ؛ در حالی که بسیاری معتقدند نقد، پرسش و مطالبه گزارش سایت قطره و به نقل ازاز عملکرد شورای عالی انقلاب فرهنگی باعث تقویت جایگاه و تکامل مصوبات آن می شود و حتی برخی از اعضای حقیقی این شورا در این زمینه پیشقدم شده اند، در مقابل برخی نیز هستند که نقد، پرسش و مطالبه گزارش سایت قطره و به نقل ازعملکرد از این شورا را موجب تضعیف آن و مخالفت با امر مقام معظم رهبری تعبیر کرده و به منتقدان انواع برچسب ها را نسبت می دهند!در این گزارش سعی بر آن است تا با بررسی مصوبه اخیر کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی و تطبیق آن با فرمایشات مقام معظم رهبری، تصویری از وضعیت و نسبت این مصوبه با مطالبات ایشان ارائه شود.

مقام معظم رهبری در 11 شهریور ماه 1399 در اجلاس سالیانه روساء و مدیران آموزش و پرورش فرمودند: باید سطح و کیفیت مدارس دولتی از لحاظ آموزشی و تربیتی به گونه ای شود که دانش آموزان احساس نکنند با تحصیل در این مدارس، امکان قبولی آنها در کنکور کمتر است و خانواده ها نیز تصور کنند فرزندانشان را به یک جای بی پناه می فرستند.

اینکه بین نظرات و مطالبات مقام معظم رهبری و مصوبه اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی چه تناسب و قرابتی وجود دارد به خوانندگان واگذار می شود،تا ببینید آیا با این مصوبه، کشور به عدالت آموزشی نزدیک تر شده، مدارس عادی دولتی پناهگاه محسوب شده و جایگاه وزارت آموزش و پرورش نزد مردم بالاتر رفته است؟ آیا درگیری والدین و دانش آموزان با مدرسه و معلمان برای نمره، نمره محور شدن محتوای آموزش و پرورش، ناامیدی و حس بی عدالتی در بین دانش آموزان مدارس دولتی عادی، شدت خواهد گرفت؟ آیا رویه تعیین شده برای جلوگیری از عدم تداخل مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی با قوانین مجلس شورای اسلامی رعایت شده است؟نظر مقام معظم رهبری درباره تداخل مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی با مجلسدر شرح مذاکرات شورای نگهبان در هنگام بررسی قانون سنجش و پذیرش دانشجو در جلسه 30 مرداد ماه 1392 (صفحه 671 کتاب مشروح مذاکرات شورای نگهبان سال 1392 بخش اول) آمده است:آقای علیزاده: اگر یادتان باشد اینها [مجلس شورای اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی، در مورد حیطه صلاحیتشان] یک اختلافاتی با هم پیدا کرده بودند.

آقای هاشمی شاهرودی: اختلاف شدید.

آقای علیزاده: برای رفع این اختلافات، یک جلسه ای تشکیل شد.

آن موقع حضرت آیت الله [صادق آملی] لاریجانی عضو شورای نگهبان بودند.

ایشان با همکاری شورای عالی انقلاب فرهنگی و وزارت علوم، یک کارهایی انجام دادند و بعد خدمت مقام معظم رهبری رسیدند.

حضرت آقا فرمودند: در مواردی که شورای عالی انقلاب فرهنگی در حیطه وظایفش، مصوباتی داشته است، مجلس باید در قانون گذاری های خود رعایت این مصوبات را بکند و آن مواردی که تا به حال راجع به آن تعیین تکلیف نشده است، هر کدام از این دو نهاد که زودتر در آن زمینه مصوبه ای داشت، طبق همان عمل بشود.

آقای اسماعیلی: و آن نهاد مقابل، دیگر دخالت نکند.

آقای علیزاده: بله، آن یکی، دیگر [در خصوص آن موضوع] دخالت نکند.

این موضوع، یک وقتی در شورای نگهبان بحث شد و ما این جوری یادمان می آید.

حالا هر جور می فرمایید، حرفی نداریم.

لازم به ذکر است مجلس شورای اسلامی، قانون پذیرش دانشجو در دانشگاه­ ها و مراکز آموزش عالی کشور مصوب 1386.

08.

09، قانون سنجش و پذیرش دانشجو مصوب 1392.

05.

16 و 1392.

06.

10 و قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی مصوب 1394.

12.

18 را داشته و به تایید شورای نگهبان رسیده است و باید رعایت نظر مقام معظم رهبری در خصوص مصوبه کنکوری شواری عالی انقلاب فرهنگی (سیاست ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی پس از پایان متوسطه مورخ 1400.

04.

15) مورد بررسی قرار گیرد.

متاسفانه رییس مجلس شورای اسلامی و روسای سه کمیسیون مجلس که در شورای عالی انقلاب فرهنگی عضویت حقوقی دارند، تاکنون در زمینه رعایت نظرات و مطالبات مقام معظم رهبری به ویژه درباره مصوبه کنکوری اخیر، پاسخی صریح و شفاف ارائه نکرده اند؛ به هر صورت اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی باید بدانند مصوباتشان تا زمانی معتبر است که نظرات مقام معظم رهبری را رعایت و در چارچوب مطالبات ایشان حرکت کنند.

پیش از این نیز علیرغم وجود قانون مدیریت خدمات کشوری (مصوب 1386.

07.

08) و قوانین برنامه پنجم توسعه (1389.

10.

15) و احکام دائمی برنامه های توسعه (1395.

11.

10) مجلس شورای اسلامی، شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوبات تسری شمول مصوبات هیئت امنا به کارکنان ستادی:وزارت علوم (ابلاغیه 89.

12447.

دش)؛وزارت بهداشت، سازمان غذا و دارو، و سازمان انتقال خون (ابلاغیه 94.

15472.

دش)؛و سازمان سنجش آموزش کشور (ابلاغیه 98.

10823.

دش)؛و همچنین نحوه جذب منابع انسانی در مشاغل آموزشی و تربیتی وزارت آموزش و پرورش (مصوبه مورخ 1399.

08.

27)؛ را تصویب و ابلاغ کرده است که رعایت رویه تعیین شده از سوی مقام معظم رهبری و تناسب مصوبات مذکور با وظایف 28 گانه شورای عالی انقلاب فرهنگی (مصوب 1376.

08.

20) محل پرسش است.

مواد مناقشه برانگیز مصوبه کنکوریالف.

تاثیر قطعی معدل در نمره کنکور: طبق بند 3 ماده 3، برای پذیرش از سال تحصیلی 1402 و بعد از آن، سهم نمره کل سابقه تحصیلی، با توجه به سابقه تحصیلی موجود و مرتبط، 60 درصد با تاثیر قطعی در نمره کل نهایی و مابقی 40 درصد سهم آزمون اختصاصی خواهد بود.

موافقان این بند معتقدند افزایش سهم سوابق تحصیلی باعث افزایش نقش مدارس، کاهش استرس داوطلبان کنکور و شکست مافیای کنکور می شود.

اما مخالفان با اشاره به قطعی در نظر گرفته شدن سهم سوابق تحصیلی اظهار می دارند که نتایج تحصیلی محصول مشترک مدرسه و دانش آموز است و کیفیت مدارس عادی دولتی که قریب به 80% دانش آموزان کشور در آن تحصیل می کنند متناسب با افزایش نقش آنها نیست.

شکاف عمیق بین مدارس عادی دولتی و مدارس خاص و غیردولتی منجر به رونق شهریه ای شدن تحصیل در آموزش و پرورش و حذف دانش آموزان مدارس عادی خواهد شد که بر خلاف عدالت آموزشی بوده و تطابقی با اصل 30 قانون اساسی ندارد.

بر این اساس مخالفان خواستار اعمال سوابق تحصیلی به صورت مثبت (و نه قطعی) هستند.

ب.

تعیین شرط معدل علاوه بر نمره کنکور: طبق ماده 5، دانشگاهها می تواند در پذیرش دانشجو در رشته محل های پرمتقاضی حدنصاب برای نمره کل آزمون اختصاصی و نمره کل سابقه تحصیلی تعیین و پس از تصویب شورای سنجش و پذیرش دانشجو، حداقل دو سال قبل از پذیرش دانشجو اعلام عمومی کنند؛ موافقان این بند معتقدند تعیین شرط معدل باعث افزایش نقش دانشگاه ها در پذیرش دانشجو و ارتقای کیفیت خواهد شد!در مقابل مخالفان، تعیین شرط معدل را تیر خلاص به دانش آموزان مدارس عادی دانسته و معتقدند که در حالت کنونی سابقه تحصیلی در نمره کنکور لحاظ و با سهمیه مناطق تعدیل می شود اما وقتی معدل (سابقه تحصیلی) جداگانه و به صورت مستقل ملاک عمل قرار گیرد و برای آن حداقل تعیین شود بسیاری از داوطلبان قبل از برگزاری کنکور از دایره رقابت حذف می شوند.

این عده با اشاره به آمار تعداد داوطلبان گروه علوم تجربی کنکور سراسری (555 هزار نفر) و آمار ارائه شده توسط رییس سازمان سنجش مبنی بر وجود 73 هزار معدل بالای 19 در این گروه، بیان می کنند به عنوان مثال اگر دانشگاه های علوم پزشکی به ویژه در مراکز استان ها شرط معدل 19 را به عنوان حداقل تعیین کنند، در عمل قبل از برگزاری کنکور 482 هزار نفر از گردونه رقابت خارج می شوند! این دسته از مخالفان خواستار انتشار اطلاعات توزیع جمعیتی داوطلبان کنکور بر حسب معدل به تفکیک شهرستان برای روشن تر شدن وضعیت هستند.

ج.

حذف فارغ التحصیلان سنوات گذشته و تغییر رشته در کنکور سراسری: طبق تبصره ماده 4، از سال 1404 به بعد هر متقاضی در هر گروه آزمایشی باید دارای سوابق تحصیلی مرتبط و کامل در گروه آزمایشی که متقاضی پذیرش در آن است، مطابق نظام آموزشی جدید آموزش و پرورش (نظام 6.

3.

3) باشد.

در این صورت اولاً هر کسی که سوابق تحصیلی مطابق نظام 6.

3.

3 نداشته باشد، نخواهد توانست در کنکور سراسری شرکت کند! ثانیاً شرکت در کنکور سراسری متناسب با رشته دیپلم خواهد شد و به عنوان مثال فرد با داشتن دیپلم تجربی نمی تواند در گروه علوم ریاضی کنکور سراسری شرکت کند و دانش آموزان مجبورند بر اساس هدایت تحصیلی که در ابتدای پایه دهم (پانزده سالگی) برای آنها انجام شده، در کنکور سراسری شرکت کنند!آیا پژوهشی انجام شده که نشان دهد که تعیین رشته انجام شده برای دانش آموزان تا چه اندازه صحیح و بر اساس علاقه و استعداد آنها بوده است؟ آیا مشخص است از دروس تخصصی دبیرستان، به جز کنکور چه استفاده ای در دانشگاه می شود که اگر فردی قسمتی از آنها را نخوانده باشد نتواند در کنکور آن شرکت کند؟!حذف فارغ التحصیلان نظام های آموزشی قبل از 6.

3.

3 نیز مورد جالب دیگری است که با انتشار ابلاغیه مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی از آن رونمایی شد؛ در این مورد باید متذکر شد مگر نظام های آموزشی با خواست دانش آموزان تغییر کرده است که نداشتن سابقه تحصیلی مطابق نظام 6.

3.

3 مانع از شرکت در کنکور سراسری شود؟!شواهد حکایت از آن دارد که محتوای درسی کتاب های نظام های قبلی آموزشی اگر مطالب بیشتری نسبت به نظام 6.

3.

3 نداشته باشد، محتوایی کمتر از آن ندارد؛ با چنین رویه ای، در صورتی که چند سال بعد، برای کاهش تعداد شرکت کنندگان کنکور سراسری شرط سن، قد و وزن تعیین شود، نباید تعجب کرد!صورت مسئله اشتباهمتاسفانه به نظر می رسد مسئولان به دنبال حل مشکل کنکور از طریق کاهش داوطلبان با وضع شرایط شرکت و قبولی در کنکور هستند! اما هیچکدام به این پرسش پاسخ نداده اند که تعداد زیاد داوطلبان کنکور به چه دلیل است؟ برخی معتقدند محدود بودن فرصت های پیشرفت فردی و اشتغال کم و بی کیفیت با مدرک دیپلم، از دلایل اصلی ایجاد صف پرجمعیت پشت دروازه های کنکور سراسری است و تا زمانی که این دو مشکل حل نشود، کنکور و صف پرجمعیت آن باقی خواهد ماند.

منابع:
کلید واژه ها: شورای عالی انقلاب فرهنگی - شورای عالی انقلاب - مقام معظم رهبری - انقلاب فرهنگی - شورای عالی - مقام معظم - رهبری - فرهنگی - شورا - انقلاب - مطالبات - گزارش - مصوبه - شورای - عالی - مقام - مطالبات رهبری - عملکرد - مطالبه - گزارش عملکرد - بررسی - پرسش - منتقدان - مصوبات - مخالفت - تصویری - تقویت - تصویب - اتمام - تضعیف

آخرین اخبار سرویس:
پیمان جبلی رییس جدید صداوسیما می شود

توضیحات رییس جمهور درباره عضویت ایران در پیمان شانگهای

وزیر بی اختیار؟

تقارن 3 رویداد اربعین، هفته دفاع مقدس و بازگشایی مدارس یک غنیمت فرهنگی است

پیام سید علی خمینی پس از گذراندن دوران بیماری کرونا

اجلاس شانگهای؛ پل و گذری برای رسیدن به شرایط مطلوب تر

ضوابط و تسهیلات تردد مشمولان وظیفه مقیم خارج از کشور تمدید شد

رسوایی 2 مدیر معروف شیراز

حضور ایران در شانگهای، فصل جدیدی در روابط بین الملل است

آب رسانی به 9 روستای شوشتر با همکاری خیران

آموزش دوره کارشناسی به صورت»مجازی»برگزار می شود/به دنبال توسعه میان رشته ای ها هستیم

خواستار تسریع در تغییر مدیریت اجرایی استان کرمانشاه هستیم

اقدامات عمرانی و فرهنگی در بقعه متبرکه بی بی حکیمه(س) گچساران + عکس

عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای اولین گام برای بی اثر کردن تحریم ها است

مخاطب خاص تا اربعین هر شب روی آنتن/ برنامه ای که در حرم امام حسین(ع) متولد شد

روزنامه های یکشنبه 28 شهریور 1400

آیا عدم رعایت حجاب در فضای مجازی جرم است؟

صفحه نخست روزنامه های یکشنبه ایسنا

تصاویر| بازدید های روز جمعه محمد مخبر

2 قتل غیرعمد در فرومد به سازش رسید/ اولیای دم از دیه گذشتند

برگزاری انتخابات شورای مرکزی جنبش عدالتخواه/ محمد اسکندری دبیر شد

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع): «اربعین» بیداری و آگاهی همه جانبه را به جامعه بشری می دهد

صفحه نخست روزنامه های یکشنبه

تصاویر: دیدار قهرمانان المپیک و پارالمپیک ایران با مقام معظم رهبری

امضای یادداشت های تفاهم بین هیئت های ایران و تاجیکستان

ماجرای داماده ساده ای که به دام عروس کلاهبردار افتاد!

افتتاح اولین پایگاه واکسیناسیون خودرویی در شهرستان پارس آباد

برپایی دوره آموزشی«صاحب قلم» با حضور بهروز افخمی و جلیل سامان

احتمال برگزاری نشست 1+4 در نیویورک

انتخابات کانادا

تدوین طرح واردات خودرو با هدف تنظیم بازار داخلی

رضایی: عضویت دائم در شانگهای فرصت مناسبی برای شکل گیری توازن سیاست خارجی است

طحان نظیف: جلسات آموزشی برای دبیران کمیسیون های تخصصی مجلس برگزار شد

بازگشایی کاخ ها و موزه های تهران

تکذیب از سر گیری اقامه نماز جمعه در حرم مطهر امام حسین (ع)

ساخت چهار میلیون مسکن تکلیف دولت است

دیدار و گفتگوی صمیمانه وزرای خارجه روسیه، هند و چین با آیت الله رییسی در حاشیه اجلاس شانگهای

شوشتری رییس حوزه ریاست مجلس شد

محدودیت سنی واکسینه شدن افراد در سه استان برداشته شد

افتتاح اولین پایگاه واکسیناسیون خودرویی در شهرستان پارس آباد

شهرداری سمنان شهروندان را از کمیسیون ماده 5 بی نیاز کرد

دولت سیزدهم ساز و کار لازم برای رفع ضعف تبلیغات رسانه ای را فراهم کند

حزب الله لبنان: تحریم غذا و دارو را هم خواهیم شکست

نگهبان ،کارگر ساده

آخرین اخبار از پرونده حمید صفت

2 انتصاب جدید قالیباف در مجلس

وزیر بی اختیار؟

آموزش بودجه ای لازم برای تسهیل روند تصویب بودجه برگزار شد

تقدیم لایحه دولت به مجلس، برای ساماندهی نیروهای شرکتی و قراردادی

جزییاتی از مدرسه روزنامه نگاری/برپایی کارگاه مواجهه با پاندومی کرونا توسط شکرخواه

روایت نیویورک تایمز از ترور شهید فخری زاده

جزییاتی از مدرسه روزنامه نگاری/برپایی کارگاه مواجهه با پاندومی کرونا توسط شکرخواه

علی عسگری رفتنی است؛ رییس جدید صداوسیما مشخص شد

از پشت پرده استعفای آملی لاریجانی بی خبریم

یخ رابطه تاجیکستان و ایران ذوب می شود؟

به ملت یمن قول می دهیم هیچ متجاوزی در یمن باقی نخواهدماند

دیدنی های روز؛ از انتخابات روسیه تا باغ گیاه شناسی لندن

«بهاره کیان افشار» آرزوی قلبی خود را فاش کرد! /عکس

نصب المان های شهدا همزمان با هفته دفاع مقدس در شهر قم

پیام سید علی خمینی پس از بهبودی از کرونا

یخ رابطه تاجیکستان و ایران ذوب می شود؟

حزب الله لبنان: تحریم غذا و دارو را هم می شکنیم

نگذارید کارد به استخوان میراث فرهنگی برسد

«بهاره کیان افشار» آرزوی قلبی خود را فاش کرد! /عکس

به ملت یمن قول می دهیم هیچ اشغالگرومتجاوزی در یمن باقی نخواهدماند

وزیر دفاع یمن: ائتلاف متجاوز منتظر شکست های سنگین باشد/شهادت 7 یمنی در حمله عربستان

حکم «افشای اطلاعات محرمانه» توسط مسئولان دولتی + جزییات

10 روز عزاداری ایرانیان با حضور منبری ها و مداحان شاخص در کربلای معلی

نگذارید کارد به استخوان میراث فرهنگی برسد

به ملت یمن قول می دهیم هیچ متجاوزی در یمن باقی نخواهدماند

شعر عربی قهرمان اهوازی در دیدار با رهبر انقلاب + فیلم

دنیا در به رسمیت شناختن طالبان دچار تردید است

2 حکم قالیباف برای قلی ها و شوشتری

دو انتصاب جدید قالیباف در مجلس

کوچه ...راهی به مهرومحبت...

تقدیم لایحه دولت به مجلس، برای ساماندهی نیرو های شرکتی و قراردادی

موضوع جاماندگان سهام عدالت در دستور کار دو وزارتخانه

پیام تسلیت رییس بنیاد شهید درپی درگذشت پدر شهیدان شریفیان

به ملت یمن قول می دهیم هیچ اشغالگرومتجاوزی در یمن باقی نخواهدماند

شهر جدید سهند شهر 72 ملت! / باغ های زرنق برای شهرک خاوران خشکیده می شود

کرونا برای آموزش عالی فرصت است اما تهدیدهای ناشی از آن باید واقع گرایانه کنترل شود/ لزوم برنامه ریزی برای ارائه دروس عملی

شعر عربی قهرمان اهوازی در دیدار با رهبر انقلاب

شوشتری رییس حوزه ریاست مجلس شد

پولدارهایی که از «سقط جنین جنایی» ابایی ندارند/ چه مجازاتی در انتظار متخلفان است؟

شعر عربی قهرمان اهوازی در دیدار با رهبر انقلاب

تسریع روند جامعه پذیری دانشجویان در کانون های فرهنگی | کانون ها پایگاه ظهور خلّاقیت هستند

رضاخان وقت نداشت به شبهات پاسخ بدهد!/ سیلی به گوش سردبیر روزنامه!

شهر جدید سهند 72 ملت! / باغ های زرنق برای شهرک خاوران خشکیده می شود

سقط جنین؛ حق والدین یا جنین یا خدا؟/ تفنگ را از روی شقیقه فرزندت بردار!/ کریستیانو رونالدو ثابت کرد سقط جنین، اشتباه است!

تقدیم لایحه دولت به مجلس، برای ساماندهی نیروهای شرکتی و قراردادی

3 دهه برای رفع حاشیه نشینی تبریز فقط شعار داده شده است

تدوین آیین نامه استخدامی در دولت / عدم ترک تشریفات، انتقال آب به تبریز را بسیار طولانی خواهد کرد

ترتیل صفحه 218 قرآن/ جوانان، پیشگامان ایمان+فیلم، متن و مفاهیم

تیزر| قاصد دلها

ری قطب گردشگری مذهبی و ملی شود

از جمعه تاریخی «دوشنبه» تا دیپلماسی برد-برد

اخبار 24 شبکه 5 سیما؛ 27 شهریور

اوقات شرعی بیست و هشتم شهریور در سمنان

بازداشت 2 مدیر در شیراز

موج ششم کرونا در خراسان رضوی چه زمانی از راه می رسد؟

تناقضات مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی با مطالبات رهبری چیست؟

تناقضات مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی با مطالبات رهبری چیست؟