مطالب مرتبط:
واکنش سید حسن خمینی به طرح مجلس درباره حمایت از حقوق کاربران
محتشمی پور؛ بخشی از تاریخ پر افتخار معاصر
محتشمی پور همواره بر اساس اعتقادات دینی خود عمل می کرد
محتشمی پور؛ مرد سیاست و میدان
رضا اردکانیان: سبک مدیریتی محتشمی پور شایسته سالاری بود/ شدت و غلظت تقسیم بندی ها امروز وجود نداشت
-37 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 8 مرداد 1400 ساعت 02:502021-07-29سياسي

عطریانفر: اگر الان سید حسن نصرالله از چهره های شاخص جهانی است، احیا شده مرحوم محتشمی پور است


محمد عطریانفر که در صداوسیما و وزارت کشور همراه مرحوم علی اکبر محتشمی پور بوده، می گوید: سید حسن نصرالله از جوانان مبارز خط مقدم در جنوب لبنان بود که آقای محتشمی پور به ایشان علاقه داشت.

- پایگاه خبری جماران: محمد عطریانفر عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی، یکی از چهره هایی است که هم در صداوسیما و هم در وزارت کشور با مرحوم محتشمی پور همراه بود.

او از این روزها خاطرات زیادی دارد؛ جالب ترینش شاید روزهایی است که سیدحسن نصرالله تحت حمایت مرحوم محتشمی پور چند ماهی در تهران می ماند و بعد از آن حرکت عظیم خود در لبنان را آغاز می کند.

عطریانفر ضمن برشمردن ویژگی های مرحوم محتشمی پور، از او به عنوان ابوذر امام یاد می کند.

مشروح این گفت وگو را با هم می خوانیم.

آشنایی نزدیک شما با آقای محتشمی پور از چه زمانی بود؟ آشنایی من با جناب آقای مرحوم آقای محتشمی پور به ابتدای سال 59 برمی گردد؛ زمانی که بنده به اتفاق آقای عبدالله نوری به صدا و سیما رفتیم.

حسب تدبیری که از ناحیه حضرت امام (ره) اتخاذ شده بود، قرار شد فضای مدیریت خبری و سیاسی صداوسیما را در اختیار بگیرند و از حیطه دخالت های آقای بنی صدر خارج کنند.

من در این ارتباط به تهران آمدم و در بخش خبر صدا و سیما مستقر شدم.

در آن مقطع دو یا سه شخصیت نامور از ناحیه حضرت امام به مجموعه خبری و فرهنگی صداوسیما آمده بودند؛ از جمله آقای عبدالله نوری که برای مسئولیت سیاسی و خبری صدا و سیما تشریف آورده بودند.

در آن مقطع به موازات آقای عبدالله نوری، آقای محتشمی پور عزیز هم از ناحیه حضرت امام(ره) به صدا و سیما آمده و به عنوان مدیر منصوب شده بودند.

آشنایی ما با آقای محتشمی پور از این نقطه شروع شد؛ اگرچه قبل از این هم به اعتبار ارتباطی که با بیت حضرت امام(ره) و دوستان بسیار عزیزی که در آنجا داشتیم، می دانستم جناب آقای محتشمی پور یکی از اعضای نزدیک به بیت حضرت امام(ره) هستند و جزو حواریون ایشان بودند که از نجف اشرف به تهران آمده بودند و در بنیاد مستضعفان فعالیت داشتند.

بعد به صدا و سیما آمدند و به عنوان مدیر رادیو منصوب و به کار مشغول شدند.

در این نقطه ارتباط ما با آقای محتشمی پور تنگاتنگ شد.

آقای محتشمی پور به صفت شخصی، شخصیت آزاده ای بودند.

آدم زحمت کشیده و فانی در امام بود.

نسبت به حضرت امام تعلق خاطر بسیاری داشت و به نظر من، دلبستگی آقای محتشمی پور به حضرت امام کمتر از دلبستگی حاج احمد آقا به پدر نبود.

می دانید مرحوم حاج احمد آقا خمینی در عین حال که شخصیت بسیار رئوف و مهربانی بودند، اما نسبت به اتفاقاتی که در رابطه با امام به اطلاع ایشان می رسید و احتمالا تشخیص شان این بود که کسی در موضع مخالفت با امام است یا در مقام تخریب یا تضعیف حضرت امام قدم برمی دارد، نه از فرط دلبستگی فرزندی به پدری، از باب دلبستگی اعتقادی به خط انقلابی امام هیچ کسی را تحمل نمی کرد و نسبت به امام عنصر باغیرتی بود.

بخشی از رفتارهایی که از ناحیه حاج احمد آقا درباره آیت الله العظمی منتظری هم صادر شده و بسیاری از دوستداران حضرت آیت الله منتظری هم به حاج احمد آقای خمینی نقد دارند، ناشی از همین رفتار بود.

تصور حاج احمد آقا این بود که مرحوم آیت الله منتظری نسبت به امام زاویه تعریضی را آغاز کردند؛ به ادبیات عرفی ما مرحوم حاج احمد آقا بسیار بی رحمانه نسبت به فردی که در خط امام جفا داشته باشد، موضع می گیرد.

حالا من نمی خواهم بگویم در حق امام جفایی صورت گرفته است و نمی خواهم بگویم حاج احمد آقا هم بی رحمانه رفتار کرده است.

می خواهم آن دلبستگی حاج احمد آقا را نسبت به امام بیان کنم و در ادامه تاکید کنم مرحوم آقای محتشمی پور هم نسبت به حضرت امام چنین غیرتی داشت.

به هیچ عنوان نمی توانست تحمل کند که کسی نسبت به پیشوای ایشان، مراد ایشان و کسی که عاشق و دلباخته ایشان است، تعرضی داشته باشد یا ایرادی بگیرد.

آقای محتشمی پور بسیار انسان پاک طینت و خوش اخلاقی بود و به وقتش هم انسان بسیار سلحشور و شجاعی بود.

گفتید دلبستگی و غیرت آقای محتشمی پور به امام شبیه دلبستگی حاج احمد آقا خمینی بود؛ مصادیق ارادت حاج احمد آقا فراوان است؛ اما کمتر کسی به صورت مصداقی از آقای محتشمی پور روایات مشابهی شنیده است.

یکی از مواردی که می توانم به آن اشاره کنم، به دوره ای برمی گردد که ایشان از صدا و سیما رفته بود.

ایشان بعد از صدا و سیما به وزارت امور خارجه تشریف بردند.

آنجا تحت آموزش های سیاسی و حقوقی قرار گرفتند که بعداً به عنوان سفیر انتخاب شوند.

مواضعی که در آن مقطع در وزارت امور خارجه بود، عمدتاً تحت تأثیر فضای نهضت آزادی و امثالهم بود.

ایشان مواضع خیلی شفافی می گرفت و نسبت به دیدگاه های به اصطلاح متسامحی که آن زمان از سوی برادران محترم نهضت آزادی در وزارت خارجه وجود داشت، واکنش نشان می دادند؛ یعنی موضع گرفته و برخورد می کردند.

یکی از مواردی که می توانیم به آن اشاره کنیم همان نامه معروفی است که در وزارت کشور به ایشان منسوب است و درست هم هست.

نامه نهضت آزادی که از حضرت امام استعلام کردند و ایشان تا پایان عمر هیچ گاه حاضر نشد نسبت به موضعی که حضرت امام در برابر نهضت آزادی گرفتند که به آن نامه معروف منجر شد، تردید کند.

برخی نسبت به آن تردید کردند، اما به نظر من نمی توانیم درباره آن هیچ هیچ تردیدی داشته باشیم.

بسیاری از دوستداران اما نسبت به آن نامه یا سکوت می کردند یا اگر به خودشان جرات می دادند تا درباره آن صحبت کنند، چه بسا نقد می کردند و می گفتند: موضع امام در آن نامه یک مقدار تند به نظر می آید، اما آقای محتشمی پور به هیچ عنوان موضعش را تغییر نداد و همچنان به آن مواضع پایبند بود.

زمانی که ایشان سفیر بودند، ما شاهد اتفاقات زیادی در آن حوزه هستیم؛ به ویژه در حوزه موضع گیری های ایشان به عنوان سفیر که نشان می دهد ایشان یک شخصیت کاملاً انقلابی و پرتوان بودند؛ به حدی که هیچ لحظه از زندگی ایشان از حضرت امام خالی نبود و امام تمام لحظه های شان را پر کرده بود.

آقای محتشمی پور انسان بسیار متشرعی بود؛ انسان بسیار سختکوشی بود.

انسان دردمندی بود.

سختی ها و مشکلات انقلاب را به راحتی تحمل می کرد و لب نمی گشود.

زمانی که زمینه ای ایجاد می شد که ایشان به عنوان خط مقدم مبارزه کند، فریادگر بزرگی بود.

از هیچکس در هر سطحی که بود حساب نمی برد و ابایی نداشت.

برخی از بزرگوارانی که در سطوح عالی قدرت بودند، بعضاً از این مسئله می رنجیدند، ولی تنها کسی که ایشان وجودشان را در آن فانی می دید، امام بود و هیچ کس دیگر را به حساب نمی آورد.

از منظر تمثیلی می توانم بگویم که آقای محتشمی پور به یک معنا ابوذر امام بود.

اما امام خمینی(س) در پیامی که به مناسبت رحلت آیت الله طالقانی نوشتند علاوه بر آنکه از وی به عنوان دوستی ارجمند نام بردند، آیت الله طالقانی را برای اسلام به منزله ابوذر دانستند.

بله؛ عنوان ابوذر را بیشتر به آیت الله طالقانی نسبت می دهند، اما من فکر می کنم در یک مرحله فروتری، آقای محتشمی پور چنین شخصیتی داشتند.

ایشان جزو شاگردان امام حساب می شد و از طلاب و حواریونی بود که در نجف در کنار امام بالیده بود و با عرفان امام، با سیاست ورزی امام، با تدین و تشرع امام، با روح مبارزاتی امام تربیت کرده بود.

امام هم به ایشان خیلی علاقمند بود.

من باید تاکید کنم زمانی که امام در نجف اشرف بودند، ایشان نزدیک 15 سال در غربت و در تبعید بودند و در همان 13-14 سالی که ایشان در آنجا بودند، بخش بزرگی از زندگی آقای محتشمی پور در دوران غربت امام کنارشان بود.

اندکی از طلاب ایرانی حدود 20 تا 25 نفر بودند که این تیم 24-25 نفره که اطراف امام بودند، طلاب غیر ایرانی هم بودند اما در بین طلاب ایرانی 3-4 نفرشان شاخص بودند و آقای محتشمی پور یکی از آن چهره های شاخص است که در آن زمان مامویت می گرفت و کار می کرد؛ مثل آقای دعایی یا آقای فردوسی پور یا خود حاج آقا مرحوم مصطفی خمینی و بعد احمد آقای خمینی.

آقای محتشمی پور هوش سیاسی بسیار خوبی داشت.

در مسائل، مستقلا فکر می کرد و نظر می داد؛ به گونه ای که امام در مقطعی ایشان را به خاطر همین هوش سیاسی ستایش کردند.

ایشان به گونه ای بود که وقتی به حق می رسید، ادامه می داد و به هیچ وجه کوتاه نمی آمدند.

یک بیانیه خیلی کوتاه از حضرت امیر در نهج البلاغه داریم که برادران در راه خدای خودشان را توصیف می کنند: کَانَ لِی فِیمَا مَضَی أَخٌ فِی اللَّهِ وَ کَانَ یُعْظِمُهُ فِی عَیْنِی صِغَرُ الدُّنْیَا فِی عَیْنِهِ وَ کَانَ خَارِجاً مِنْ سُلْطَانِ بَطْنِهِ فَلَا یَشْتَهِی مَا لَا یَجِدُ وَ لَا یُکْثِرُ إِذَا وَجَدَ وَ کَانَ أَکْثَرَ دَهْرِهِ صَامِتاً فَإِنْ قَالَ بَذَّ الْقَائِلِینَ وَ نَقَعَ غَلِیلَ السَّائِلِینَ وَ کَانَ ضَعِیفاً مُسْتَضْعَفاً فَإِنْ جَاءَ الْجِدُّ فَهُوَ لَیْثُ غَابٍ وَ صِلُّ وَادٍ لَا یُدْلِی بِحُجَّهٍ حَتَّی یَأْتِیَ قَاضِیاً وَ کَانَ لَا یَلُومُ أَحَداً عَلَی مَا یَجِدُ الْعُذْرَ فِی مِثْلِهِ حَتَّی یَسْمَعَ اعْتِذَارَهُ وَ کَانَ لَا یَشْکُو وَجَعاً إِلَّا عِنْدَ بُرْئِهِ وَ کَانَ یَقُولُ مَا یَفْعَلُ وَ لَا یَقُولُ مَا لَا یَفْعَلُ وَ کَانَ إِذَا غُلِبَ عَلَی الْکَلَامِ لَمْ یُغْلَبْ عَلَی السُّکُوتِ وَ کَانَ عَلَی مَا یَسْمَعُ أَحْرَصَ مِنْهُ عَلَی أَنْ یَتَکَلَّمَ وَ کَانَ إِذَا بَدَهَهُ أَمْرَانِ یَنْظُرُ أَیُّهُمَا أَقْرَبُ إِلَی الْهَوَی فَیُخَالِفُهُ فَعَلَیْکُمْ بِهَذِهِ الْخَلَائِقِ فَالْزَمُوهَا وَ تَنَافَسُوا فِیهَا فَإِنْ لَمْ تَسْتَطِیعُوهَا فَاعْلَمُوا أَنَّ أَخْذَ الْقَلِیلِ خَیْرٌ مِنْ تَرْکِ الْکَثِیرِ.

حضرت امیر می فرمایند برادری دینی داشتم که در چشم من بزرگ مقدار بود؛ برزگی او در چشم من به این خاطر بود که دنیا در چشم او خیلی حقیر بود.

مفسرین در بیان حضرت قائلند به اینکه منظور حضرت در این نامه یا عثمان ابن مظعون هست یا ابوذر غفاری.

بعد از توصیفاتی که مرحوم آقای شریعتی در تاریخ مذهبی انقلابی ایران در دهه های 50 از ابوذر غفاری ارائه داد، ابوذر را به جامعه شناساند و از او نام برد و تاریخ و زندگی نامه اش را گفت.

آقای محتشمی پور را خیلی راحت می توان به ابوذر تشبیه کرد.

حضرت در وصف ابوذر نکاتی می گویند؛ مثلا می گویند: کَانَ أَکْثَرَ دَهْرِهِ صَامِتاً بسیاری از ایام زندگی شان ساکت بود.

آقای محتشمی پور هم واقعاً همینطور بودند و آدم پرهیاهویی نبود.

حضرت امیر درباره ابوذر غفاری می گویند: فَإِنْ قَالَ بَذَّ الْقَائِلِینَ وَ نَقَعَ غَلِیلَ السَّائِلِینَ وقتی هم که سخن می گفتند، واقعا مستمعین را از بیانات گهربار خویش سیراب می کرد.

بیان شان به گونه ای بود که وقتی منتشر می شد،همه گویندگان دیگر را تحت الشعاع قرار می داد.

آقای محتشمی پور هم همینطور بودند.

یا مثلا می گفتند که کَانَ لَا یَشْکُو وَجَعاً یعنی وجع و ناراحتی نمی کرد.

هیچ وقت اعتراض نمی کرد.

هیچ وقت بیان درد نمی کرد.

زمانی بیان می کرد که به قول حضرت عِنْدَ بُرْئِهِ بود؛ یعنی زمانی بود که خوب می شد.

آقای محتشمی پور همین طور بودند.

یکی دیگر از نکاتی که حضرت در وصف ابوذر دارند، این است که وقتی قرار بود به میدان حق طلبی بیایند، لَیْثُ غَابٍ وَ صِلُّ وَادٍ بودند؛ یعنی مثل مار بیابان و شیر جنگل بود.

آقای محتشمی پور نیز همینطور بود، وقتی به نقاطی می رسید که باید از مبانی انقلاب و امام دفاع کند، سر از پا نمی شناخت و با فریاد بلند و با صدای رسا حرف خودش را می زد و پیش می برد؛ اگرچه بسیاری از سیاست گذاران همان عصر نسبت به برخی از دیدگاه های ایشان گارد داشتند.

من اینجا یک خاطر شخصی برای تان بگویم؛ یک وقتی آقای محتشمی پور بزرگوار جایی صحبت کرده بود مبنی بر اینکه اگر قائل باشیم به اینکه بین اینکه انقلاب را حفظ کنیم یا نظام را حفظ کنیم، ما نظام را قربانی انقلاب خواهیم کرد.

این دیدگاه مبارزه طلبی و روح سلحشوری آقای محتشمی پور را نشان می داد.

من خاطرم هست صحبت ایشان پراکنده پخش شد و به گوش حضرت امام(ره) رسید و حضرت امام موضع گرفتند.

امام به مهندس میر حسین موسوی نامه ای نوشتند و گفتند: در برخی از محافل دوستان ما یک حرفهایی با این مضمون می زنند که غلط است.

استدلال حضرت امام این بود که اگر ما علاقمند به انقلاب باشیم و بخواهیم از انقلاب صیانت کنیم، باید اول نظام را صیانت کنیم.

من یادم هست که آن نامه دست من افتاد و من خدمت آقای محتشمی پور رفتم.

آن را نشان ایشان دادم و گفتم این را دیده اید؟ گفتند: نه.

گفتم: حضرت امام شما را دوست داشتند و غیر مستقیم گفتند و نامه را به مهندس موسوی نخست وزیر نوشتند.

آقای محتشمی پور یک نگاهی کرد و سری تکان داد و این حرف را تایید کرد و تسلیم شد.

بنابراین علقه آقای محشتمی پور به مسئله فلسطین هم به این دلیل بود که از دستگاه فکری امام نشأت می گرفت.

مسئله اسراییل و فلسطین به عنوان یکی از نقطه های محوری دکترین امام بود و آقای محتشمی پور به عنوان یک علمدار یک پیش کسوت و یک مبارز دراه تحقق منویات امام نقش آفرینی کرد؛ کما اینکه در مقطعی که در سوریه بودند، فراتر از سفیر دولت ظاهر شدند؛ در واقع سفیر حضرت امام بودند و در همین رابطه قربانی شدند و از ناحیه اسراییلی ها حادثه تلخی که برای ایشان اتفاق افتاد.

شما در وزارت کشور هم همراه آقای محتشمی پور بودید؟ بله؛ در 4 سالی که ایشان وزیر کشور بودند، من شبانه روز در خدمت ایشان بودم و حیات سیاسی داشتم.

خیلی هم به ایشان علاقمند و دلبسته بودم.

وقتی ایشان به عنوان وزیر کشور معرفی شدند ، من هم برای کمک رفتم.

مرحوم حاج احمد آقا نظرشان این بود و جمع بندی شان با دوستان این بود که من به ایشان کمک کنم.

چون من آن موقع در صنایع دفاع بودم.

به هر حال من از آنجا جدا شدم و به وزارت کشور آمدم.

من به ایشان علاقمند بودم و از قبل هم با ایشان آشنایی داشتم.

خاکی بودن، اخلاقی بودن، سرزنده بودن، شجاع بودن ایشان برای من که هم روحیه دانشجویی داشتم، هم تجربه فعالیت سیاسی داشتم خیلی جذاب بود.

همیشه پیشنهاد ایشان بود که من معاونت ایشان را به عهده بگیرم.

من خواهشم این بود که از خیر معاونت بگذرید تا من برای شما مشاور باشم.

ایشان با سختی و اکراه حرف من را پذیرفت و من به عنوان مشاور عالی ایشان بودم.

خود من هم کمک کردم تا تیم ایشان را بچینیم.

آقای صدر را خود من دعوت کردم.

دوستان دیگری که به عنوان استاندار انتخاب شدند، کسانی بودند که من عمدتا به ایشان مشورت داده بودم.

منظورم این است که من با ایشان زندگی روزمره داشتم.

تقریباً در طول روز که ایشان وزارت کشور بود، 80 درصد مواقع من با ایشان بودم.

در ملاقات، در دیدارها، در نگارش نامه ها، در سخنرانی هایی که ایشان داشت، در مطالبی که برایشان تنظیم می کردم، خیلی زندگی صمیمانه و دوستانه ای با هم داشتیم.

من هم توقعی نداشتم؛ جز اینکه می خواستم خدمت کنم.

این دلبستگی باعث شد برخی از دوستان خودمان اینگونه عنوان کنند که فلانی خیلی نفوذ دارد و فلان و بهمان است.

ایشان، انسان پاکباخته ای بودند.

ایشان در مراد و معشوق خود فانی بودند.

در زندگی شخصی شان به قول علما قلیل المؤنه و کثیر المعونه بود؛ کارهایی برای خدا می کرد که کسی نمی دانست.

زمانی که ایشان در سوریه بود، مرقد حضرت رقیه (س) را با کمک خیرین بازار بازسازی کرد.

ایشان همت کرد و بدون اینکه کسی بداند، مرقد باشکوهی ساخته شد.

اگر کسی قبلا رفته بود، دیده بود مرقد حضرت رقیه چقدر کوچک بود.

تمامش به همت آقای محتشمی پور بود.

کسانی که به آقای محتشمی پور پول می دادند، به آقای محتشمی پور از چشم شان بیشتراعتماد داشتند.

زحمات زیادی کشیده شد انسان دوست داشتنی بودند.

آقای محتشمی پور از جمله آدم هایی بود که ما با ایشان زندگی کردیم.

شبانه روز در ماموریتی که فکر می کرد در مسیر منویات امام و تحقق منافع انقلاب است کوتاه نمی آمد.

جناب عطریانفر به سلوک شخصی و سیاسی ایشان اشاره کردند؛ سیاست ورزی ایشان و نگاه شان به مردم چطور بود؟ فکر می کنم این دوبخش در دوره ای که ایشان در وزارت کشور بودند، نمود بیشتری داشت.

آقای محتشمی پور در خط مقدم ماموریت های دولت بود.

دولت دو تا ماموریت ملی و منطقه ای داشت، رییس دولت که نخست وزیر بود، ماموریت های ملی را تعقیب می کرد.

وزیر کشور، وزیر خارجه و وزیر اطلاعات هم سرسلسه جنبان حوزه های مدیریتی میان بخشی دولت هستند که هر کدام در حوزه های خودشان تکالیف ملی دارند.

آقای محتشمی پور تکالیف ملی داشتند که محل اجرای آن در مناطق یعنی استان ها و استانداری ها بود.

واقعیت این بود که اگر در سطح فرماندار، استاندار، دهداری، بخشداری، معاونان سر سوزنی احساس می کردند که اینها به امام تعلق خاطر ندارند، به راحتی عذرشان را می خواستند و اگر کسی را می دید که مسائل امام را دنبال می کرد، به او عنایت داشت.

البته در آن مقطع نمی توان گفت کسی نسبت به امام تعریض داشت؛ همه علاقمند بودند.

ایشان در دولت مسئول انجمن اسلامی دولت بود.

یک تعداد از دوستان وزیر ما مسائلی را در دولت تعقیب می کردند و مثلاً می گفتند جنگ در اولویت است، اما مسائل مردم هم وجود دارد.

مواضع داشتند.

گاهی حس می شد این مواضع با دیدگاه امام مغایر است.

اینها یک تیم شده بودند، سلسله جنبانش هم آقای محتشمی پور بود و اسمش هم انجمن اسلامی دولت بود.

برخی از دوستان به آقای بهزاد نبودی گارد می گرفتند که شما در سیاست های تان امام را تضعیف می کنید.

اینها سینه چاکانی بودند که در دولت از منویات امام دفاع می کردند.

اگر امام نکاتی را مطرح می کردند، حتی اگر در حوزه وزارت کشور تعریف نمی شد، این بزرگوار میدان داری می کرد و جلو می رفت.

یکی از این تحرکات تشکیل مجمع روحانیون مبارز بود.

اما آقای محتشمی پور عضو جامعه روحانیت مبارز نبودند.

آقای محتشمی پور جزو جامعه روحانیت تهران نبود، ولی تیپ هایی مثل آقای دعایی، کروبی مرحوم درچه ای از جامعه روحانیت مبارز فاصله گرفتند.

اما یکی از تاثیر گذاران برای سر و سامان یافتن مجمع روحانیون آقای محتشمی پور بود.

دوستان حس کردند جامعه روحانیت مبارز تهران با امام مرزبندی هایی کرده اند و یک مقدار مسئله ساز می شوند.

رگ غیرت اینها جنبید و تلاش کردند که در دفاع از حریم و گفتمان حضرت امام راه خود را از جامعه روحانیت مبارز جدا کنند.

من خاطرم هست خود من 7-8 تا از بیانیه ها را پیش نویس کردم و به آقای محتشمی پور می دادم.

چون می خواستند اعلام موجودیت کرده و اعلام کنند به چه دلیل از جامعه روحانیت مبارز جدا می شوند؛ ایشان به عنوان عضو ساده مجمع نبودند.

آقای محتشمی پور در مقام تاسیس مجمع روحانیون مبارز پیش کسوت بود و نقشش بیشتر از یک فرد عادی بود؛ چون احساس می کردند جامعه روحانیت ماموریت دفاع از حضرت امام را وا نهاده است و اینها باید دفاع کنند و از اینها فاصله بگیرند.

در انتخابات مجلس سوم هم جنگ سنگینی بین وزارت کشور و در راس آن آقای محتشمی پور و شورای نگهبان پیش آمد؛ درست برخلاف آنچه امروز می بینیم که وزارت کشور در برابر شورای نگهبان وا داده و زوری ندارند، آقای محتشمی پور در دفاع از مردم و نماینده مردم با قدرت می ایستاد و اجازه نمی داد نیروهای اطلاعاتی هر کاری بکنند.

نیروی های نظارتی از حریم خود دفاع می کرد و حرفش را به کرسی می نشست.

داستان معروف سال 68 مجلس را می دانید که حق با آقای محتشمی پور شد.

امام چند نامه خطاب به شورای نگهبان و آقای محتشمی پور نوشتند و آثار مقبولیت ادبیاتی که در نامه های محتشمی پور بود نشان می داد حضرت امام به آقای محتشمی پور علاقه داشت و ایشان را دوست داشت.

همیشه حرف از مردم می شد؛ از جمله در کارهای اقتصادی و می گفتند: چرا به مردم میدان ندهیم.

موضع ایشان این بود که شما دارید از مردم تعریف خاصی ارائه می دهید؛ یعنی دوستان خود را جمع کرده اید و به آنها کار و امکانات داده اید و می گویید که مردم اینها هستند.

آقای محتشمی پور می گفت: مردم در همین کوچه پس کوچه ها و خیابان ها هستند.

ذهنیت عمومی و مردمی متعارف داشت ؛ علتش هم این بود که آقای محتشمی پور از خاندان روحانیت نبود.

پدر ایشان بازاری و برادرش کاسب بود.

این قشر روحانی ما یکسری ایرادهایی دارند که به خودشان ربطی ندارد و ریشه خانوادگی دارد که به آنها منتقل شده است.

خوشبختانه آقای محتشمی پور این ویژگی را نداشتند.

منظورشان از مردم، همان مردم مستضعفی بود که اما از آنان تحت عنوان کوخ نشینان یاد می کرد.

داستان حزب الله هم روشن است.

به خاطر اینکه موضع حضرت امام حمایت از شیعیان و پیشبرد اهداف اسلام در منطقه بود، آقای محتشمی پور خیلی زحمت کشید.

می دانید موسس حزب الله لبنان آقای محتشمی پور بود.

در آن مقطع دو جریان شیعه در لبنان و بیروت داشتیم.

آقای موسی صدر و جریانی تحت عنوان امل بود که مخفف افواج مقامت مقاومت بود.

بعد که ایشان از صحنه تاثیر گذاری اش خارج شد، اختلافاتی شد و دو تا تیپ شد.

نقش کلیدی ایشان این بود که توانست از درون مرزبندی ها جریان سومی را شکل بدهد که حزب الله است.

سید حسن نصرالله از جوانان مبارز خط مقدم در جنوب لبنان بود که آقای محتشمی پور به ایشان علاقه داشت.

ایشان از چهره های طرد شده بود و اگر الان سید حسن نصرالله از چهره های شاخص جهانی است، احیا شده آقای محتشمی است.

من یادم هست زمانی که ایشان غریبانه طرد شده بود، به تهران آمده بودند و 6 ماه اینجا بودند.

ما هم روزهایی با سیدحسن نصرالله می گذراندیم ورزش می کردیم .

ایشان در پناه آقای محتشمی پور حفظ شدند و بعد حزب الله را تشکیل دادند.


کلید واژه ها: عطریانفر - حسن نصرالله - سید حسن نصرالله - محمد عطریانفر - نصرالله - وزارت کشور - علی اکبر محتشمی پور - صداوسیما - سیدحسن نصرالله - سید حسن - حزب کارگزاران - چهره های شاخص - آشنایی - پایگاه خبری - شورای مرکزی - لبنان - همراه - وزارت - جنوب لبنان - کارگزاران - حرکت عظیم - کشور - چهره - محمد - هایی - علی اکبر - گفت وگو - خط مقدم - سیدحسن - جوانان

آخرین اخبار سرویس:
استخدام مسئول دفتر و منشی با بیمه در شرکت فردا تجارت مهدیس در تهران

روزانه30 هزار دز واکسن در سطح استان اردبیل تزریق می شود

استخدام کارمند اداری در موسسه مطبوعاتی ماهنامه پردازش در تهران

استخدام کارشناس بازرگانی خارجی در شرکت توان تدبیر پویا در تهران

یک بار برای همیشه!/ این گره فقط با دستان رییس جمهور گشوده می شود

عهد بسته ایم آمریکا را از منطقه اخراج کنیم

دفاع مقدّس ملّت ایران، اسلام را احیا کرد

تجلیل از حماسه سازان دفاع مقدس در خراسان شمالی

استخدام مسئول دفتر با بیمه در شرکت فن آوری پدیدار در کرمان

آیا هلال احمر همچنان به کشور های دیگر دارو ارسال می کند؟

موجودیت، دسترسی و پایداری در نوع توزیع؛ سه مولفه امنیت غذایی

شرایط برای برگزاری کلاس های عملی فراهم خواهد شد

بازسازی اعتماد عمومی از همان نقطه که آسیب دیده آغاز شود

استخدام وکیل با بیمه تکمیلی و پاداش در مجموعه فرهنگی و انتشاراتی جاد /تهران

استخدام دستیار دندانپزشک در زعفرانیه

استخدام منشی آشنا به حسابداری در شرکت چرم درفش اسفند در تهران

استخدام سرپرست فروش زنجیره ای در شرکت تک ناز یاسمن در تهران

شرایط برای برگزاری کلاس های عملی فراهم خواهد شد

برنامه شورای شهر تهران برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت چیست؟

استخدام منشی آشنا به امور اداری در شرکت پارسیان در تهران

استخدام کارمند اداری با بیمه، بیمه تکمیلی، سرویس و پاداش در فارس

گفت وگو با اولین خانم مدیر استانی حوزه های خواهران | به مدیران خانم اعتماد شود

عضویت ایران در سازمان شانگهای، پیروزی دیپلماسی تهران

مرزهای شلمچه و چذابه مسدودند / عودت مراجعه کنندگان به مبداء

ساعت رسمی کشور یک ساعت عقب کشیده شد

مرزهای شلمچه و چذابه مسدودند / عودت مراجعه کنندگان به مبداء

استخدام 5 عنوان شغلی در کلینیک تخصصی پوست و مو در تهران

آخرین اخبار از ثبت نام جاماندگان یارانه و تغییر مبلغ آن

درگیری در وقت اضافه تابستان/در مجموعه آپارتمان های ادب چه می گذرد؟

طالبان نماینده خود در سازمان ملل را معرفی کرد

هر گروهی که اهل قدرت طلبی باشد، از دایره انقلاب اسلامی خارج است/ ما شیفته خدمت هستیم نه تشنه قدرت!

آیت الله رییسی: باید منظومه فکری رهبری درباره وظایف شورای عالی انقلاب فرهنگی استخراج شود

شبیه سازی عملیات والفجر 8 در دریاچه خلیج فارس

شبیه سازی عملیات والفجر 8 در دریاچه خلیج فارس

روزنامه های چهارشنبه 31 شهریور 1400

اجازه ندهیم تا حقوق کارگران از تورم عقب بیافتد

شبیه سازی عملیات والفجر 8 در دریاچه خلیج فارس

تصاویر | بازدید ابراهیم رییسی از نمایشگاه ملی «در لباس سربازی»

نکات مهمی در مورد گردو که هر کسی باید بداند!

عکس/ پیتزا خوردن آقای رییس جمهور در خیابان

کتیرا چیست و برای چه مواردی استفاده می شود؟

عضویت دائم در سازمان شانگهای اهرم ایران در مذاکرات وین باشد

خاطرات دوران دفاع مقدس بازگو شود

استخدام کارشناس ایمنی (HSE) با حقوق 6 تا 8 میلیون در یک شرکت معتبر در تهران

امسال بیش از 2 هزار سلاح در خوزستان جمع آوری شد

بدون مشارکت مردم در نبرد فضای مجازی پیروز نخواهیم بود

فیلم | تشکر و قدردانی راهبه مسیحی از سید حسن نصر الله

سخنرانی رییس جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل

رایزنی امیرعبداللهیان با همتای آلمانی در نیویورک

ویدئو/ واکنش نفیسه روشن به شایعه بارداریش

آمریکایی که اول ناو هواپیما می فرستد چطور از خرد جمعی می گوید!

جدول پخش برنامه های صدا و سیمای جهانبین31شهریور 1400

استخدام کارشناس امور مالی و حسابداری در مجموعه خودرو 45 در تهران

استخدام Campaign Manager در انتشارات بین المللی گاج در تهران و البرز

برای فرهنگ عجولانه تصمیم نگیرید!

امام جمعه سابق مهران بر اثر کرونا درگذشت

دفاع مقدس تابلویی ماندگار از ایستادگی یک ملت آزاده در مقابل مستکبران عالم است

صلح و امنیت پایدار در گرو اجرای عدالت است/ تحریم، روش جدید جنگ آمریکا با ملت ها است

سومین کتابخانه عمومی ارکواز ملکشاهی افتتاح شد/ پنجاه و دومین کتابخانه عمومی استان افتتاح شد

باید منظومه فکری رهبری درباره وظایف شورای عالی انقلاب فرهنگی استخراج شود

3 هزار بسته نوشت افزار در بین دانش آموزان نیازمند ایلام توزیع می شود

ایلام آمادگی لازم برای ارائه خدمات به زائرین حسینی در بازگشت به کشور را دارد

دفاع مقدس، مکتب فکری سازنده برای تحقق آرمان های انقلاب اسلامی است

بهره برداری از دومین دیواره نگاره شهیدان حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی مهندس

اصولگرایان بلاتکلیف در حل تحریم

رایزنی امیرعبداللهیان با همتای آلمانی

دو نظریه برای افزایش ارزش پول ملی| صیانت از پول ملی مبنای عمل دولت شود

ایالات متحده باید همه تحریم ها را لغو کند

فیلم | گزارشی از فعالیت طلاب جهادی استان آذربایجان شرقی در دوران کرونا

برای فرهنگ عجولانه تصمیم نگیرید!

پیام شهردار قم به مناسبت هفته دفاع مقدس

نام مرتکبین جرایم سازمان یافته باید برای مردم افشا شود

تشکیل کمیته اجرایی در شهرداری قم در راستای تسهیل تملکات و توافقات

ویدئوی عجیب از تقلب گسترده در انتخابات مجلس!

حاشیه های بی پایان شورای شهر کرمانشاه/ سرپرست شهرداری تعیین شد، استاندار قهر کرد

تصاویر/ مراسم بزرگداشت پیشکسوتان دفاع مقدس در بیرجند

کره جنوبی پرداخت بدهی خود را منوط به تهاتر کالا نکند

«علی ضیاء» عشقش را در روز تولدش لو داد/ عکس

راه اندازی کمپین «آقا من جاماندم» در فرهنگسرای رسانه

روزی که ایرانی ها فکر کردند کودتا شده اما جنگ شد/ «مردمِ همیشه در صحنه» از کجا آمد؟

اینفوگرافیک| 5 نکته اساسی برای رفع خواب آلودگی هنگام رانندگی

فیلم | هدف امام حسین(ع) مقدمه اصلاح عمومی در قیام حضرت حج(عج)

به عنوان منتخب ملت بزرگ ایران پیام عقلانیت، عدالت و آزادی را به جهان می رسانم/از کپیتال­ تا کابل نظام سلطه آمریکا بی اعتبار است/تحریم روش جدید جنگ آمریکا با ملت هاست

تصاویر/ آیین تجلیل و تکریم پیشکسوتان دفاع مقدس و مقاومت خراسان شمالی

حضور معاون وزیر خارجه کشورمان در نشست سه جانبه ایران، آذربایجان و ترکیه در باکو

الزامی شدن اخذ وکیل اقدامی موثر در رفع اطاله دادرسی است

اولین تیم ترور فخری زاده سال 78 به ایران آمد/ نیروهای امنیتی مورد حمایت صالحی در سازمان انرژی اتمی به هیچکس پاسخگو نیستند (فیلم)

انتقاد کلمبیا به توزیع ناعادلانه واکسن کرونا در مجمع عمومی سازمان ملل/ بی عدالتی منجر به گسترش سویه های خطرناک می شود

جدول پخش «نواهای عاشورایی» منتشر شد

اینجا؛ شهرک رجایی لنده ساعت 1.5 بامداد!/زجر بی آبی امان مردم را بریده است+فیلم

ترتیل صفحه 221 قرآن/ ارمغان دین برای دنیا و آخرت+فیلم، متن و مفاهیم

امام جمعه سابق مهران درگذشت

اخبار 24 شبکه 5 سیما؛ 30 شهریور

استخدام تایپیست در مجموعه فرهنگی و انتشاراتی جاد در خراسان رضوی

حضور ایران در «کمربند-جاده» جدی تر می شود| منافع خوب اقتصادی با عضویت در شانگهای

پیروزی نوادگان اویس قرنی در جنگ احزاب/ الشامی: حمایت رسانه ای ایران از انقلاب یمن، جای غرور و قدردانی دارد

سرپرست شهرداری کرمانشاه انتخاب شد

رمزگشایی از کتاب «راز سر به مهر»؛ ناگفته هایی از مذاکرات هسته ای و برجامی - 20/ از رفتار عجیب حقوقدان ها و خاطره تلخ ظریف تا درز اطلاعات توسط برخی افراد برای تخریب مذاکره کنندگان و روایت سازی برای گاندو!

ویدئو / رییسی: به وعده های دولت آمریکا اطمینان نداریم

ساعت رسمی کشور در 30 شهریور 1400 یک ساعت عقب کشیده شد

عطریانفر: اگر الان سید حسن نصرالله از چهره های شاخص جهانی است، احیا شده مرحوم محتشمی پور است

عطریانفر: اگر الان سید حسن نصرالله از چهره های شاخص جهانی است، احیا شده مرحوم محتشمی پور است