موضوعات داغ: - ورزش و جوانان - وزارت ورزش و جوانان - اميرالمومنين - ستاد اجرايي فرمان حضرت امام - تيم فوتبال استقلال - ستاد اجرايي فرمان - مجلس شوراي اسلامي - بهاره رهنما - فوتبال استقلال - كميسيون فرهنگي مجلس - محله نفرآباد - شوراياري - توسعه علمي - فاطمه سالاروند - ربع رشيدي تبريز - يحيي صادقي - آيت الله مكارم شيرازي - خط لوله قدرت سيبري - بليط هواپيما استانبول - تيم هاي اينتر - روابط عمومي باشگاه پرسپوليس - غلات كامل - اكستنشن مو

مطالب مرتبط:
محتشمی پور؛ بخشی از تاریخ پر افتخار معاصر
محتشمی پور همواره بر اساس اعتقادات دینی خود عمل می کرد
زنده زنده سوختن مرد 27 ساله در آتش سوزی خانه ای در اهواز
کشف جسد مرد 28 ساله در رودخانه کارون
الهامی: برای شرافت فوتبال به میدان می رویم، نه برای هیچکس!
-37 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 8 مرداد 1400 ساعت 03:202021-07-29سياسي

محتشمی پور؛ مرد سیاست و میدان


محتشمی پور همیشه سمبل صلابت در عقیده و صداقت در رفتار بود.

آرمانگرایی باورمند که در راه عقیده و ایمانش محکم و استوار بود.

- پایگاه خبری جماران: تاریخ پر فراز و فرود نهضت اسلامی ایران دارای ابعاد و لایه های متنوع و گوناگونی است که تفسیر و واکاوی آن در هر بخش برای نسل ها و عصرهای بعد نکاتی بسیار رهگشا و آموزنده در برخواهد داشت.

گرچه هر ملتی خود را در آیینه تاریخ پیشینیان ارزیابی می کند ولی آنچه مهم و بالنده است، رهگشایی گذشته هر ملت برای آینده او خواهد بود.

فهم درست دیروز چراغ راه امروز است که از اشتباهات عبرت گرفته و راز و رمز موفقیت ها را برای آینده ای بهتر بازیابیم.

همه کسانیکه دوران انقلاب اسلامی را درک کرده اند خاطرات به یاد ماندنی آن زمان را هیچگاه از یاد نمیبرند.

شکوه و عظمت آن مرحله از تاریخ ایران زمین بیشتر در تحول و دگرگونی روحی و آرمانی ملتی بود که علیرغم همه سختیها و فشارها و مشکلات روزمره زندگی به ناگهان از خود جامعه ای آرمان دار، تکامل پو، هدفدار و پیوسته ساختند به گونه ای که نه قومیتی دیده می شد و نه زبان و مذهب و آیین و مرامی.

گویا جامعه متنوع و مختلف سرزمین ما به یکباره به خانواده ای تبدیل شد که جز به یکدیگر نمی اندیشیدند و هر کدام در جهت رفع نیازها و پاسخگویی به مشکلات هم فکر میکردند.

از روشنفکران و دانشگاهیان گرفته تا بازاریان و کارگران، از زنان و دختران تا مردان و جوانان، از روحانیان تا دیگر طبقات و اقشار مختلف جامعه ایران، آنچنان احساس قرابت و نزدیکی در فکر و عمل داشتند که جهان را به شگفتی واداشتند.

قدرت نفس مسیحایی رهبر نهضت آنچنان در عمق وجدان و متن احساس جامعه تاثیر گذاشته بود که از مردم آن روز نسلی خدایی ساخت.

مگر نه این است که هنر پیامبران و رهروان راستین آنان قبل از هر جهش و جنبشی در زندگی انسان روح و روان آدمی را متحول و دگرگون می سازند؛ نگاه و نگرش او را نسبت به جهان و هستی تغییر می دهد و شعله ای از بیقراری و ناآرامی در عمق جان انسان برمی افروزند.

به گونه ای که جز خدا و رضای او به هیچ چیزی نیاندیشند.

امام خمینی(س) هنرش همین بود که بر مسند دین و ایمان تکیه زد و ملتی مسلمان و خداباور را به سرچشمه زلال ایمان و معنویت رهنمون ساخت.

آزادی و عدالت اجتماعی، ستیز با ظلم و بیدادگری، دفاع از مظلوم و فروافتادگان را از متن دین و دیانت جستجو کرد و روح تشنه و روان خسته مردم سرزمین ما را از آموزه های رهایی بخش دین و دیانت سیراب کرد و زخم های آنها را التیام بخشید.

او توانست همه اختلاف ها را به وحدت و یکپارچگی، دشمنی ها را به محبت و دوستی، خود محوری ها و خودبینی ها را به ایثار و فداکاری تبدیل نماید.

و اینگونه نسلی را بنیاد کرد که نامش را نسل انقلاب خواهم گذاشت.

ویژگی نسل انقلاب این بود که پیوندی عمیق و ارادتی وثیق بین خود و امام خویش بازیافت و به او و راه او و آرمان او باور داشت و خدا و حقیقت را در چهره مصمم و نافذ او حس میکرد.

نسل انقلاب نه به قدرت می اندیشید و نه ثروت را جستجو میکرد.

از میز و مقام و موقعیت گریزان بود و رضای خدا و خدمت به مردم را اصلی ترین آرمان خود میدانست.

از مدرک گرایی گریزان بود و از رانت خواری نفرت داشت.

عدالت را نه در شعار که در عمل می دید.

پست و مقام را مسئولیت و خدمت می انگاشت و به تعبیر شهید مظلوم، نسل انقلاب شیفته خدمت بودند و نه تشنه قدرت.

بسیاری از عزیزان بودند که در آغاز انقلاب و احساس نیاز مردم به حضور و خدمت آنها از بهترین دانشگاه های اروپا و امریکا دست کشیدند و سرازیر کشور اسلامی خود شدند و چه بسیار از آنها که در جبهه های جنگ شهید گردیدند.

اگر توانستیم هشت سال در یک جنگ نابرابر و تحمیلی و مورد حمایت همه قدرت های جهانی سرافرازانه مقاومت نماییم و همه جهان را به تعجب و شگفتی واداریم، فقط به خاطر این نسل انقلاب بود.

سردارانی که خود قبل از دیگران جلودار بر حمله و هجوم می شدند و راه را برای دیگران می گشودند.

امام خمینی(س) که خود نماد یک آموزگار بزرگ معنوی و اخلاقی بود و در طول عمر با برکت خویش تمام تلاش و توان خود را در خودسازی و رهایی خویشتن از نفس و نفسانیات صرف کرده بود و جلوه ای از اخلاق خدایی شده بود و بر اندیشه و رفتارش چنان جاذبه ملکوتی و گیرایی معنوی نمودار بود که هر انسان تشنه حقیقت را مسحور خود میکرد و در همان نگاه نخستین شیفته کلام و سخن او می گشت.

آن کس که دل و دورن به خدا داد و خود را با او معامله کرد، خدای عالم نیز دل ها به او می گرایاند و درون ها را تسخیر اندیشه و کلام او خواهد کرد.

تحول بزرگ و شگفت انگیز انقلاب اسلامی رویش این نسل شکوه آفرین بود.

نسلی که در سایه رهبری امام بزرگوارش هویت اصیل خویش را بازیافت و در زیر آبشار معنویت و خداباوری آلودگی های منیت ها و خودخواهی ها را شستشو داد و سرآمد زمان خود گشته است.

آغاز آشنایی مرحوم محتشمی پور یکی از همین نسل انقلاب بود با همه ویژگی هایش.

اولین برخورد من با ایشان به سال های نخستین بعد از پیروزی انقلاب اسلامی برمیگردد.

او را در بیت امام و در کنار دیگر یاران حضرتش دیدم.

چهره ای آرام و دوست داشتنی، شخصیتی متواضع و گیرا.

در همان نگاه اول برق ارادت قلبی ام درخشید و از برخورد صمیمی و به دور از تکلف او لذت بردم.

سال ها گذشت و دست تقدیر مرا به فرنگ و ایشان را به سوریه گسیل داشت.

یکی از روزها که اخبار ایران را در آلمان پیگیری میکردم، خبری ملال آور به گوشم رسید و آن اینکه انفجار بسته پستی در سفارت جمهوری اسلامی ایران در دمشق موجب مجروح شدن سفیر ایران گردید.

حضور محتشمی پور به عنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران در سوریه: دفاع از مردم فلسطین و مبارزه با اشغالگران صهیونیست یکی از مهمترین آرمانهای انقلاب اسلامی و رهبری فرزانه آن بود؛ چه اینکه رفع ظلم و بی عدالتی و مقابله با نظام سلطه و در راس آن امریکای جهانخوار و اصلی ترین پایگاه آن در قلب خاورمیانه، یعنی رژیم غاصب اسراییل، با روح انقلاب اسلامی عجین بود.

و به خاطر همین بود که ملت های مظلوم و گرفتار ستمگریها و بی عدالتیها خود را کنار انقلاب اسلامی می دیدند و در عمق ذهن و ضمیرشان احساس نزدیکی و قرابت با آن داشتند.

در روزهای آغازین پیروزی انقلاب اسلامی، رابطه ایران با اسراییل قطع شد و سفارت فلسطین رسما در تهران گشوده شد و صفحه ای نوین در مناسبات سیاسی ایران و جهان اسلام ورق خورد.

موج طوفنده انقلاب اسلامی نه تنها رژیم دو هزار و پانصد ساله شاهنشاهی را در هم کوبید که لرزه بر پیکره دیگر قدرتهای پوشالی منطقه انداخت.

به ویژه ملت های مسلمان خود را وامدار حرکتی میدیدند که برخاسته از باورهای دینی و ارزش های عقیدتی مشترک آنان است و الگوگیری و تاثیرپذیری از این رخداد عظیم خواب راحت را از چشم حاکمان جبار منطقه ربوده بود.

تجاوز رژیم بعثی عراق در پاییز 1359 به ایران، که از حمایت سیاسی و اقتصادی قدرت های بزرگ و به ویژه کشورهای ارتجاعی منطقه برخوردار بود، هدفی جز زمین گیر کردن این رستاخیز بزرگ دینی و اسلامی در جهان اسلام نداشت.

سوریه در این جنگ نابرابر کنار ایران ایستاد و موقعیت استراتژیک آن برای جمهوری اسلامی مضاعف گردید.

از یک سو تجاوز وحشیانه رژیم بعث عراق را برنتافت و از سوی دیگر در مقابله با تجاوزات رژیم اشغالگر قدس لحظه ای درنگ به خود راه نداده است.

از این جهت سوریه و حکومت اسد برای جمهوری اسلامی از اهمیت بالایی برخوردار بود.

سفیر ایران در سوریه به خصوص در آن مقطع از شرایط حساس ایران، باید شخصیتی توانمند و مطمئن و از هر جهت مورد وثوق ارکان نظام باشد تا یارای مدیریت در عرصه های مهم و تعیین کننده، دیپلماسی و میدان را توامان داشته باشد.

نقش بی بدیل حجت الاسلام و المسلمین محتشمی پور در ایجاد تشکیلات و ساماندهی حزب الله لبنان ستودنی است.

او با چنین موفقیتی توانست جوانان مومن و مبارز و مصمم لبنانی را با کمک شخصیت های تاثیرگذار دینی و سیاسی لبنانی به صورت ارتشی منظم و کارآمد متشکل نماید که امروز میتوان حزب الله لبنان را افتخاری بزرگ بر تارک مقاومت اسلامی یاد کرد.

از سوی دیگر، تلاش در ایجاد رابطه ای وثیق و فعال میان تهران و دمشق آن هم در وضعیت خطر جنگ عراق علیه ایران که رژیم بعثی بغداد می کوشید با همه توان آن را تقابل جهان عرب با ایران به تصویر بکشاند، توفیق او را در عرصه سیاست و دیپلماسی واگو می کند.

اسراییل و موساد حذف محتشمی پور را برنامه ریزی می کند تا بدینوسیله مغز تشکیلاتی حزب الله را فلج نموده و کینه توزانه حربه کاری خود را بر آن سازمان نوبنیاد وارد سازند.

در یکی از روزها بسته پستی به نام سفیر ارسال می شود که حاوی بمب قوی واکنش زا است.

متاسفانه انفجار آن بسته در لحظه بازگشایی دست راست او را قطع و نیمی از دست چپ او را متلاشی می کند.

موج شکننده آن نیز آسیب جدی به شنوایی او وارد می کند ولی خوشبختانه او زنده میماند.

اعزام به ژنو جهت مداوا: از دوستان وزارت امور خارجه اطلاع دادند که جناب محتشمی را در یکی از بیمارستان های شهر ژنو بستری کرده اند و حال روحی مساعدی ندارد .

از دفتر امام تماس گرفتند که همراهی و مساعدت لازم در خصوص معالجه ایشان انجام گیرد.

در اولین فرصت برای ویزای سوییس اقدام شد و راهی ژنو شدم.

اولین دیدار در بیمارستان انجام گرفت.

لحظه ای که چشم در چشم یکدیگر دوختیم هر دو گریستیم و من با همه قدرت و توان بر خود مسلط شدم.

ساعتی کنار تخت او نشستم و گوشه ای از حادثه انفجار را توضیح داد.

دو روزی ماندم و با او در مورد ادامه معالجات صحبت کردم و از ایشان خواستم که پس از مرحله نخست مداوا بهتر است ادامه آن در آلمان صورت گیرد.

ایشان پذیرفت و تا اندازه ای از نگرانی تنهایی و غربت دوران مداوایش کاسته شد.

من برگشتم و در تماس مداوم بودم که پس از مدتی امکان ترخیص از بیمارستان حاصل شد.

ایشان به همراه خانواده و فرزند کوچکش سید علی و نیز دو همراه، مرحوم علیزاده که خدایش رحمت کند و آقای فتحی به هامبورگ آمدند و میهمان ما بودند و چون یک خانواده درکنار هم زندگی میکردیم و این سعادتی بود که خاطراتش هرگز فراموش نخواهد شد.

شناخت روحیات و خصلت های نهفته و ناپیدای هر انسانی زمانی بهتر و بیشتر آشکار می شود که با او همسفر و هم سفره باشی.

شخصیت آرام و توام با متانت و صداقت از مرحوم محتشمی پور، محصول شناخت من از آن دوران است.

تدین و دین باوری، صداقت و یکرنگی، تواضع و فروتنی، پاک چشمی و پاک دستی، مناعت و بلند طبعی، بخشی از صفات بارز و برجسته او بود.

ایمان و ارادتم به این مرد بزرگ ثمره ایامی است که در کنار هم زیستیم و از نزدیک با او محشور بودم.

برای من محتشمی پور همیشه سمبل صلابت در عقیده و صداقت در رفتار بود.

آرمانگرایی باورمند که در راه عقیده و ایمانش محکم و استوار بود.

روحش شاد و راهش جاودانه باد.

*معاون امور بین الملل موسسه تنظیم و نشر حضرت امام خمینی(س)
کلید واژه ها: تاریخ - انقلاب اسلامی - اسلامی - به یاد ماندنی - نهضت اسلامی - تاریخ ایران - پایگاه خبری - آینده - ایران - رمز موفقیت - ایران زمین - پیشینیان - ارزیابی - آموزنده - موفقیت - آرمانی - مشکلات - خاطرات - ماندنی - انقلاب - پایگاه - رفتار - تفسیر - متنوع - میدان - سیاست - گذشته - صلابت - صداقت - دوران

آخرین اخبار سرویس:
هشدار انتقال کرونا از جوانان به خانواده ها

آیین نامه سیاست های حاکم بر آموزش مجازی اصلاح می شود

هشدار سرلشکر باقری به گروهک های تروریستی و ضد انقلاب در شمال عراق/ عملیات ها همچنان ادامه خواهد داشت

نامگذاری خیابانی در اهواز به نام یکی از زنان شهید برای نخستین بار

بودجه نویسی باید تخصصی تر و واقعی تر شود

امیر سرتیپ «نصیرزاده» جانشین رییس ستاد کل نیروهای مسلح شد

از هم اندیشی و ایده پردازی تا حمایت رسانه ملی

تمامی بناهای تاریخی و محوطه های گردشگری در استان اصفهان بازگشایی می شود

جوکار: نقش احزاب سیاسی در کشور انتخاباتی است

باید کاری کنیم که کودکان آینده خوبی برای سرزمینمان رقم بزنند

آیا امضای همه بندهای عقدنامه لازم است؟

خجالت کشیدن پژمان جمشیدی از تمجید بهاره افشاری از او + ویدیو

آغاز اولین انتخابات صرفا میهن پرستان در هنگ کنگ

آسیب ها و شبهات عزاداری باید برای پاسخ به نسل جوان تشریح شود

تسلیت مدیر حوزه در پی ارتحال آیت الله موسوی

عضو کمیسیون آموزش مجلس خواستار ممنوع الخروجی رییس سازمان سنجش شد

وزیر خارجه فردا برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل راهی نیویورک می شود

لوح| نشان هویت ملت

پیشنهاد اقتصادی با پیوستن ایران به سازمان شانگهای

اعضای شورای مرکزی جنبش عدالتخواه دانشجویی مشخص شد

امیر نصیرزاده جانشین رییس ستاد کل نیرو های مسلح شد

احتمال لغو جلسات یکشنبه های شورای شهر تهران تا یک ماه آینده

دستور ویژه رییس دستگاه قضا برای ارتقاء و ارزان شدن خدمات الکترونیک قضایی

اجرای طرح « عهد سقایی » برای پذیرایی از زائران اربعین

ابراهیم خدایی ممنوع الخروج شود

هشدار سرلشکر باقری به گروهک های تروریستی و ضد انقلاب در شمال عراق/ عملیات ها در برخورد با ضد انقلاب ادامه خواهد داشت

عکس پربازدید رییسی در سفر به تاجیکستان

انتقاد رییس شورای شهر اصفهان از جابه جایی غیراصولی جمعیت بین استان ها

مهاجرنیا: دولت سازی انقلاب اسلامی پساسنتی و فرا دموکراتیک است

جریان تحریف در مسئله عضویت ایران در شانگهای شکست خورد

امیر سرتیپ نصیرزاده، جانشین رییس ستاد کل نیروهای مسلح شد

انتخابات پارلمانی عراق| از طولانی ترین تبلیغات تا شعارهای پر زرق و برق نامزدها

برنامه های هفته دفاع مقدس سازمان عقیدتی سیاسی ناجا در سال 1400 اعلام شد

دستور ویژه رییس دستگاه قضا برای ارتقاء و ارزان شدن خدمات الکترونیک قضایی

ظرفیت پذیرش دانشجویان پزشکی افزایش یابد

آب رسانی به 9 روستای شوشتر با همکاری خیران

مرکز تخصصی اشتغال در خوزستان راه اندازی می شود

باید کاری کنیم که کودکان آینده خوبی برای سرزمینمان رقم بزنند

بیش از 300 برنامه گرامیداشت هفته دفاع مقدس در استان کرمان برگزار می شود

در جلسه شورای شهر کرج با فرماندهان انتظامی البرز چه گذشت؟

گرفتار کلاهبرداران کلاس گویندگی نشویم/ انرژی با فریاد صبحگاهی!

یادبود شهید کریمی با نوای طاهری و بهمنی

نیاز هر چه بیشتر به کمپین های ایمنی و تصادفات جاده ای

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس: نقش ایران در منطقه محوری و سازنده است

روند ثبت جهانی «آسبادهای» سیستان تسریع پیدا کند

نشست تعاملی مدیرعامل ذوب آهن با امام جمعه چرمهین

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس: عضویت ایران در شانگهای به خاطر دستاوردهای اخیر ایران بوده

صفر تا صد سفر «دوشنبه»؛ تحول در «ایران» و «افغانستان» رقم می خورد؟

سپردن امور به مخالفین انقلاب، مهم ترین عامل خسارت و دلیل ریزش سرمایه انسانی انقلاب

/گزارش/ معتادین متجاهر تراژدی تکراری غم انگیز

عکسی از نماز خواندن ابراهیم رییسی در کنار نماینده اهل تسنن مجلس

لزوم رفع کمبودهای آبادان و خرمشهر با وجدان کاری

طرح «ممنوعیت سفر به مشهد» در پایان ماه صفر روی میز ستادملی کرونا

«امیرعبداللهیان» فردا عازم نیویورک می شود

طرح شفافیت آرای نمایندگان در مجلس به کجا رسید؟

خدمات قضایی با ارزانترین قیمت ارائه شود

دفاع مقدس و عقلانیت

جذب نیروهای جوان، نخبه و مسئولیت پذیر در جامعه روحانیت و ائمه جماعات

دستورات ویژه اژه ای برای ارتقاء خدمات الکترونیک قضایی / هموطنان خارج کشور هم باید سریع و آسان به خدمات قضایی دسترسی پیدا کنند

استاندار: مدیران بجای کارهای تبلیغاتی مشکل مردم را حل کنند

بودجه نویسی باید تخصصی تر و بودجه هم باید واقعی تر شود

اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از حوادث برقی در نواحی تهران

رییس سازمان سنجش ممنوع الخروج شود

محمدی فر: زائران اربعین بلیت برگشت بگیرند/ بازگشت از مرز زمینی، گران تر از هوایی!

دیدار نمایندگان کارگرانِ پرو ژه ای با بازرسی وزارت نفت/ امیدواری برای رسیدگی به تخلفات در حقوق و لیست های بیمه

256 ساخت وساز غیرمجاز در زمین های کشاورزی رباط کریم تخریب شد

دبیر هفته ملی کودک انتخاب شد

مشاعره آزادگان ایرانی در ایام اسارت

ضوابط و تسهیلات تردد مشمولان وظیفه مقیم خارج از کشور تمدید شد

مراسم روز «شعر و ادب پارسی» هم زمان با سالروز درگذشت سیدمهدی شهیدزاده در مشهد برگزار شد

جلوگیری از حفاری چاه غیرمجاز در منطقه «دهشاد» شهریار با ورود مدعی العموم

دستورات ویژه رییس قضا برای ارتقاء خدمات الکترونیک قضایی /محسنی اژه ای: دنبال تصدی گری در دفاتر خدمات قضایی نیستیم

علل و ریشه های ورود تحریف در عزاداری ها نیاز به واکاوی دارد

ریخته گری شمش 95 تن فولادی در مجتمع صنعتی اسفراین

مهلت یک هفته ای استاندار خوزستان برای تسریع در روند واکسیناسیون

جنگ قدرت در میان طالبان

سیدمحمد یمنی مدیرعامل بیمه سرمد شد

کارشنکی دولت قبل امکان تخصیص آب از خلیج فارس به کرمان را فراهم نکرد/تصمیم وزارت کشور برای تعیین استاندار مورد حمایت است

نشست خبری سخنگوی وزارت خارجه آغاز شد

دستور دستگاه قضا برای آسیب شناسی نحوه فعالیت دفاتر خدمات الکترونیک قضایی / انحصار مجوزها برداشته خواهد شد؟

آغاز ثبت نام درس خارج حوزه علمیه یزد

ابوالقاسم سلیمانی، دبیر هفته ی ملی کودک

آمادگی فرودگاه شهدای ساری برای انجام پرواز های اربعین

بزرگداشت هفته جهانی گردشگری با میزبانی 5 استان

وعده وزیر اقتصاد درباره صورت های مالی عملی شد

آغاز تغییرات مدیریتی در دانشگاه علوم پزشکی تهران/ معاون آموزشی جدید منصوب شد

رساله «عله خلق الکافر» شیخ حر عاملی منتشر شد/مواضع روشن شیخ حر عاملی در باب افعال الهی و عدل

FATF مانع رابطه ایران با چین و روسیه نمی شود

دور زدن قانون فروش مسکن به اتباع با قولنامه

زندانیان استان خراسان رضوی همه علیه کرونا واکسینه شدند

طلبه و استاد باید نماد نظم و انضباط در حوزه های علمیه باشند

بازدید «رییسی» از آرامگاه «میرسیدعلی همدانی» عارف نامدار ایرانی + تصاویر

آغاز ضبط تلویزیونی برنامه «نوگلان حسینی»/ از 31 شهریورماه در شبکه قرآن پخش می شود

مطالبات رهبر انقلاب در حوزه کتاب| دولت چگونه می تواند بخش عمده ای از وظایف فرهنگی اش را اجرا کند؟

به زودی واکسیناسیون دانش آموزان کرمانی آغاز می شود/ واکسیناسیون استان بالاتر از متوسط کشور

قانون بودجه باید به روز شود/ لزوم تخصصی تر شدن بودجه نویسی

برگزاری 41 برنامه محوری در سطح استان به مناسبت هفته دفاع مقدس

جنگ قدرت در میان طالبان

کتاب «عاشورایی برای عاشورا» نقد و بررسی شد

زیارت روز یکشنبه

محتشمی پور؛ مرد سیاست و میدان

محتشمی پور؛ مرد سیاست و میدان