مطالب مرتبط:
120 هزار دوز واکسن مشترک ایران و کوبا تحویل وزارت بهداشت شد
صحبت های سعید نمکی درباره روند واکسیناسیون کرونا در ایران/ قرار نبود واکسن بیاوریم ما مجبور شدیم واکسن بیاوریم
امروز محور مقاومت با جنگ اقتصادی مواجه است/ با همکاری مشترک میان ایران و سوریه، دشمن را شکست می دهیم
تولید واکسن کوبایی کرونا از هفته آینده در ایران آغاز می شود
اهدا و ارسال 1.8 میلیون دز واکسن دیگر از ژاپن به ایران
-14 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 7 مرداد 1400 ساعت 23:352021-07-29پزشكي

نصف واکسن تولیدی در کوبا را به ایران می دهیم


نشست مشترک رؤسای انستیتو پاستور ایران و انستیتو فینلای کوبا در محل وزارت بهداشت ایران برگزار شد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه جامعه خبرگزاری آنا"، نشست مشترک رؤسای انستیتو پاستور ایران و انستیتو فینلای کوبا در محل وزارت بهداشت ایران برگزار شد.

در این نشست پروفسور ویسنته ورز بنکومو، رییس انستیتو فینلای کوبا گفت: انستیتو فینلای کوبا واکسن های مختلفی را در طول 30 سال گذشته تولید کرده است.

فلسفه شکل گیری این انستیتو برای تولید واکسن مننژیت بی برای کودکان بود و متعاقب آن، فیدل کاسترو و دولت کوبا اقدام به سرمایه گذاری خاص روی این انستیتو به عنوان یک مؤسسه واکسن ساز نمود و واکسن هایی نظیر استرپتوکوک پنومونیه، حصبه، وبا و هموفیلوس آنفلوانزا را تولید کرد.

وی ادامه داد: در ابتدای شکل گیری واکسن پنوموکوک هم همکاری مشترکی با انستیتو پاستور ایران را حدود 4 سال پیش آغاز کردیم.

مشکل و چالش جدی این بود که واکسن های پنوموکوک عمدتاً در کشور آمریکا تولید می شدند و دسترسی به این واکسن برای کودکان کوبا و ایران ممکن نبود و بنابراین تصمیم گرفتیم که این همکاری مشترک را رقم بزنیم تا واکسن پنوموکوک را برای کودکان دو کشور تولید کنیم.

رییس انستیتو فینلای کوبا افزود: با شیوع کووید 19 همه جهان شگفت زده شده بود و ما هم می دانستیم باید پاسخ سریعی به این پاندمی بدهیم و تجربه واکسن پنوموکوک را برای تولید واکسن کووید 19 به کار گرفتیم و همکاری مشترک ما برای تولید واکسن با نام سوبرانا 2 در کوبا و پاستوکووک در ایران شکل گرفت.

ویسنته درباره پلت فرم واکسن سوبرانا بیان کرد: این واکسن دو جز مجزای توکسویید کزاز و پروتیین RBD نوترکیب دارد که با اتصال آنها به هم، سیستم ایمنی این دو جز را به عنوان یک قسمت واحد شناسایی می کند و باعث افزایش پاسخ سیستم ایمنی می شود.

وی در مورد واکسن سوبرانا 2 افزود: هدف گذاری این واکسن پیشگیری از بیماری و انتقال ویروس است.

نتایج فعلی ما نشان دهنده اثربخشی خوب و بی خطر بودن این واکسن است.

اثربخشی این واکسن در دو دوز تزریق 65 درصد بوده است که با استفاده از دوز یادآور (سوبرانا پلاس) توانستیم آن را به 91.

2 درصد ارتقا دهیم و بر اساس یافته های مشترک ایران و کوبا در فاز سوم، مستندات قوی برای ارائه به سازمان جهانی بهداشت خواهیم داشت.

وی افزود: نکته مهم این است که زمانی که داشتیم کارآزمایی بالینی فاز 3 را در کشور کوبا انجام می دادیم، 74 درصد واریانت هایی که شناسایی کردیم از گونه آفریقای جنوبی بود که یک سوش واکسن گریز محسوب می شود.

ویسنته ادامه داد: در عین حال فاز 1 و 2 بالینی واکسن کرونا را در کودکان آغاز کرده ایم و خوشبین هستیم تا آخر تابستان بتوانیم نتایج این مطالعه را داشته باشیم و این امیدوارکننده است که بتوانیم بچه های خود را از پاییز با تزریق واکسن به مدرسه بفرستیم.

به نظر می رسد در کودکان نیاز به مطالعه فاز سوم بالینی نباشد زیرا با بررسی میزان همبستگی ایمنی زایی در کودکان و بزرگسالان شواهد کافی را برای اخذ مجوز مصرف اضطراری در کودکان خواهیم داشت.

وی همچنین گفت: در حال حاضر در حال دنبال این ایده هستیم که از تک دوز "سوبرانا پلاس" به عنوان دوز یادآور در افرادی که سابقه ابتلای قبلی به بیماری را داشتند استفاده کنیم و خوشحال هستم که بگویم با تزریق "سوبرانا پلاس" در این افراد، افزایش معنادار و 100 برابری آنتی بادی را شاهد بوده ایم.

رییس انستیتو فینلای کوبا در پاسخ به سؤالی مبنی بر امکان استفاده از واکسن سوبراناپلاس (دوز یادآور واکسن) به عنوان دوز یادآور سایر واکسن ها، اظهار کرد: در حال انجام مطالعاتی هستیم تا مشخص شود که آیا این واکسن می تواند به عنوان دوز یادآور سایر واکسن ها نیز مورد استفاده قرار بگیرد یا خیر.

ویسنته افزود: شاید ایمنی جمعی ناشی از واکسن بتواند برای واریانت های در گردش فعلی پاسخگو باشد اما این دغدغه جدی وجود دارد که واکسن ها برای واریانت های بعدی نتوانند کارایی داشته باشند، اما ظرفیت بازمهندسی واکسن کرونا برای "سوبرانا پلاس" وجود دارد که می توان با ایجاد تغییراتی، در برابر واریانت ها و جهش های جدید نیز ایمنی ایجاد کرد.

رییس انستیتو فینلای کوبا گفت: ما خوشبختانه همکاری علمی و فنی مشترک و مؤثری با ایران داشته ایم و مشارکت انستیتو پاستور ایران یک مشارکت جدی علمی در تولید واکسن فعلی بوده است و در هفته های آینده بالاترین مدال علمی کشور کوبا قرار است به دکتر علیرضا بیگری رییس انستیتو پاستور ایران به پاس این همکاری مؤثر اهدا شود.

وینسنته گفت: اگر ظرفیت تولید واکسن پاستو کووک در ایران در ابتدا به حد مطلوب نرسد، نصف واکسن تولیدی در کوبا را به ایران می دهیم.

وی بیان کرد: باید توجه داشت در شرایط کرونایی مسافرت سخت است و اگر من به ایران آمده ام برای این است که به شبهات پاسخ دهم و باید بگویم نتیجه همکاری های ثمربخش این است که جواب حاصل جمع "یک" و "یک"، جوابی بیشتر از 2 می شود و نتیجه همکاری ما نیز این طور بوده است که از آن خشنود هستیم.

ویسنته درباره ارزیابی تیم کوبا از سایت کارآزمایی بالینی ایران بیان کرد: تیم بالینی ما در یک هفته گذشته از بازدیدهایی که از مراحل کارآزمایی بالینی در ایران داشتند، هیجان زده شدند.

انجام کارآزمایی بالینی با توجه به چالش های آن بسیار پیچیده است و آنچه همکارانم اعلام کردند این بود که استانداردهای بکارگرفته شده در کارآزمایی بالینی ایران در حد استاندارهای جهانی بوده است و همچنین به من گفتند خیلی چیزها از این کارآزمایی بالینی یاد گرفته اند که از این بابت بسیار خوشحالم.

وی درباره پیش بینی از زمان باقی ماندن کرونا در جهان گفت: عوامل سیاسی و پذیرش مسؤولیت مشترک می تواند در زمان کنترل کرونا تأثیرگذار باشد.

متأسفانه تاکنون واکسن توزیع عادلانه ای نداشته است و کشورهای فقیر دسترسی مناسبی به آن ندارند و در نتیجه ویروس این فرصت را دارد که در کشورهای فقیر گردش و جهش بیشتری داشته باشد و این جهش های جدید می تواند به کشورهایی که واکسن زده اند بازگردد و آنها را دچار چالش کند.

از این رو دسترسی همه کشورها به واکسن بسیار اهمیت دارد و برخلاف باور عموم، جنگ فعلی، جنگ شرکت های واکسن ساز نیست بلکه جنگ این ویروس و بشر است و شرکت های تولید کننده واکسن همدیگر را حمایت می کنند تا بتوانند واکسن های مؤثرتر و بیشتری تولید کنند.

علیرضا بیگلری رییس انستیتو پاستور ایران هم در این نشست با بیان این که انستیتو پاستور ایران سابقه 100 ساله دارد، اظهار داشت: از روزهای ابتدایی گزارش کرونا بار اصلی تشخیص بر انستیتو پاستور ایران بود اما در حال حاضر 400 آزمایشگاه تشخیص کرونا در سراسر کشور با محوریت انستیتو پاستور ایران و وزارت بهداشت شکل گرفته است؛ پس از تشخیص کرونا، به سراغ ساخت واکسن رفتیم و برای واکسن کرونا چندین شرط داشتیم از جمله آنکه بتوان از زیرساخت های موجود در انستیتو پاستور ایران بهره برد و زیرساختی فراهم شود که اگر کووید 19 تمام شد، آن زیرساخت برای پروژه های دیگر نیز مورد استفاده قرار بگیرد و با بررسی ها به این نتیجه رسیدیم که با کوبا همکاری کنیم.

علیرضا بیگلری با بیان این که تصمیم داریم با تکمیل شدن اطلاعات، مستندات این واکسن را به سازمان جهانی بهداشت ارائه دهیم، گفت: 120 هزار دوز از این واکسن به وزارت بهداشت تحویل شده است که از این هفته وارد واکسیناسیون عمومی می شود.

بیگلری تصریح کرد: کارآزمایی بالینی علاوه بر کوبا در ایران نیز با کیفیت خوبی در 8 شهر کشور برای 24 هزار نفر از هموطنان اجرا شده است.

وی افزود: نصب خط اول صنعتی این واکسن، شهریورماه آغاز می شود و امیدواریم در اوایل پاییز با ظرفیت 3 میلیون دوز به بهره برداری برسد و در انتهای پاییز نیز خط دوم با ظرفیت مشابه به بهره برداری خواهد رسید.

خط تولیدی که راه اندازی می شود علاوه بر تولید واکسن کرونا، می تواند در تولید سایر واکسن ها نیز به کار رود.

وی با بیان اینکه در کوبا با 2 دوز استفاده از این واکسن 65 درصد اثربخشی مشخص شد و نشان داده شد که اگر جهش های قابل توجه داشته باشیم، یک دوز یادآور کارایی واکسن را به 91.

2 درصد ارتقا می دهد و سه دوز واکسن در 75 درصد موارد جلوی انتقال ویروس را هم گرفته است و قریب به 100 درصد موارد از مرگ بیماران جلوگیری می کند.


کلید واژه ها: انستیتو فینلای کوبا - انستیتو پاستور ایران - انستیتو پاستور - ایران - واکسن - کوبا - وزارت بهداشت - تولید - نشست مشترک - برگزار - پاستور - مشترک - نشست - بهداشت - واکسن مننژیت - سرمایه گذاری - تولید واکسن - فیدل کاسترو - وزارت - آنفلوانزا - گیری - خبرگزاری - مننژیت - سرمایه - کاسترو - تولیدی - کودکان - همکاری - جامعه - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
استخدام کارشناس صدور و خسارت درمان بیمه با پاداش در چهارمحال و بختیاری

پذیرش 364 و فوت 15 بیمار طی روز گذشته در فارس

کدام گروه بیشتر در معرض مرگ ناشی از کرونا قرار دارد؟

تزریق بیش از 894 هزار دوز واکسن کرونا در گلستان

ثبت نام واکسن برای متولدین 1363 به قبل باز شد

آش هفت قلم

پذیرش 364 و فوت 15 بیمار طی روز گذشته در فارس

ورود وزیر بهداشت به همدان

آغاز واکسیناسیون دانش آموزان تا دو هفته آینده

آخرین آمار کرونا در ایران، 25 شهریور 1400 / فوت 453 نفر دیگر در کرونا

آمار کرونا اردبیل 25 شهریور؛ 7 فوتی و 48 ابتلای جدید

آغاز واکسیناسیون دانش آموزان تا دو هفته آینده

استخدام کارشناس صدور و خسارت درمان بیمه در هرمزگان

استخدام کارمند اداری و کارگر ساده با بیمه، عیدی، تغذیه، سنوات در بابلسر

آغاز واکسیناسیون دانش آموزان تا دو هفته آینده

زمان حضور تماشاگران لیگ برتر فوتبال ایران

پیچیده ترین دلایل بروز درد در ناحیه دیافراگم

دانش آموزان تا دو هفته آینده واکسینه می شوند

اضافه کار پزشکان و پرستاران به زودی پرداخت می شود

سن واکسیناسیون در استان خوزستان کاهش یافت/مردم به مراکز تجمیعی شبانه روز مراجعه کنند

آشنایی با خواص شگفت انگیز خربزه تلخ

شناسایی 138 مبتلای جدید به کرونا در کاشان وآران بیدگل

آغاز واکسیناسیون دانش آموزان تا دو هفته آینده

27 فوتی در 24 ساعت گذشته براثر کرونا

خوراکی هایی که پوستتان را جذاب تر می کنند!

چتر حمایتی مدافعان سلامت قزوین از بیمارستان تا خانه

علائم رایج سنگ کلیه چیست؟

ایران رکورد واکسیناسیون هفتگی کرونا را در جهان شکست

بستری 106 و فوت 4 بیمار مبتلا به کرونا طی شبانه روز گذشته در خراسان شمالی

80 درصد بیماران کرونایی دیر به مراکز درمانی مراجعه می کنند/تزریق 162584 دز واکسن

بستری 106 بیمار مبتلا به کرونا طی شبانه روز گذشته در خراسان شمالی

استخدام تکنسین آرایشی و بهداشتی در داروخانه دکتر میری در تهران

نوبت واکسن کرونا در بوشهر به 27ساله ها رسید

ورود «اسپوتنیک لایت» به بازار واکسن ایران؛ به زودی

نوبت دهی هوشمند دُز دوم واکسن کرونا راه اندازی شد

نوبت دهی هوشمند دوز دوم واکسن کرونا + جزییات و لینک سامانه

فیلم/ کنکوری ها واکسن می زنند

دستورالعمل های بهداشتی پیشگیری از آنفلوآنزا چیست؟

آمار کرونا کردستان 25 شهریور؛ 6 فوتی و 380 ابتلای جدید

ابتلای ده ها نفر از کارمندان پوتین به کرونا

طرز تهیه سالاد نودل و پنیر با فیله گوساله

نوبت دهی هوشمند دُز دوم واکسن کرونا راه اندازی شد

پلوشرت چست، پلوشرت زنانه دارید؟

اضافه کار پزشکان و پرستاران به زودی پرداخت می شود/واکسن هراسان در انتظار برخورد باشند

آمار کرونایی 25 شهریور خراسان شمالی/4 فوتی و 106 بستری

راه اندازی نوبت دهی هوشمند دُز دوم واکسن کرونا

کلیه مصنوعی جایگزینی برای دیالیز و پیوند عضو

اسامی استان ها و شهرستان های در وضعیت قرمز و نارنجی / پنجشنبه 25 شهریور 1400

سفر وزیر بهداشت به کرمانشاه

استخدام دستیار دندانپزشک در مطب دندانپزشکی دکتر وحید نکته دان در تهران

نوشیدنی جادویی برای کاهش فشار خون

رعایت پروتکل ها در چهارمحال و بختیاری به 50 درصد رسید

روند ابتلا به کرونا در جنوب غرب خوزستان نزولی شد

نوبت واکسن کرونا در خوزستان به 27 ساله ها رسید

استرس زیاد موجب افزایش چه نوع خطری می شود؟

ویدئو | کنکوری ها واکسن می زنند

نوبت دهی هوشمند دُز دوم واکسن کرونا راه اندازی شد

بخش ان.آی.سی.یو بیمارستان معرفی بندر ماهشهر به زودی راه اندازی می شود

ویدئو | زالی: ورزشگاه ها اوخر مهر باز می شود

نیاز مشهد به توسعه اورژانس های مغز و اعصاب

رعایت پروتکل ها در چهارمحال و بختیاری به 50 درصد رسید

مرگ 49 بیمار کرونایی در شبانه روز گذشته در اصفهان

قرنطینه هوشمند جایگزین محدودیت های کرونایی می شود

ایران در واکسیناسیون رکورد زد

وزیر بهداشت: سیل واکسن کرونا به سمت کشور سرازیر شده

سه برابر شدن تماس با اورژانس در خراسان رضوی به علت کرونا

سه برابر شدن تماس با اورژانس 115 در خراسان رضوی به علت کرونا

رعایت پروتکل ها در چهارمحال و بختیاری به 50 درصد رسید/ شروع واکسیناسیون سربازان

نوبت دهی دوز دوم واکسن هوشمند شد

واکسیناسیون پشت کنکوری ها تا دو هفته آینده

استخدام کارمند اداری با بیمه، عیدی، سنوات، تغذیه در بابلسر

صدور مجوز ایران برای یک واکسن امریکایی

اهمیت سبک فرزندپروری در ابتلای جوانان به اعتیاد

بازشد شدن سامانه ثبت نام برای متولدان 73 در خراسان جنوبی / سینوفارم موجود است

نوبت واکسن کرونا در بوشهر به 27ساله ها رسید

وزیر بهداشت: ایران رکورد واکسیناسیون هفتگی کرونا را در جهان شکست

تزریق 1.1 میلیون دوز «واکسن کرونا» در کرمانشاه/ نیمی از جمعیت هدف استان واکسینه شده اند

کاهش اعمال محدودیت ها در کشور

زالی: مرگ ناشی از کرونا در تهران 6 درصد کاهش یافت

احتمالا تا 6 ماه آینده پاندمی کووید-19 به اندمی تبدیل خواهد شد

تزریق 1.1 میلیون دوز واکسن کرونا در کرمانشاه/ نیمی از جمعیت هدف استان واکسینه شده اند

آمار کرونا البرز 25 شهریور؛ 22 فوتی و 101 بستری جدید

نوبت دهی هوشمند دُز دوم واکسن کرونا راه اندازی شد

حلزون دریایی، نیمی گیاه و نیمی حیوان

ویدئو | زالی: ورزشگاه ها اوخر مهر باز می شود

ایران رکورد واکسیناسیون هفتگی کرونا را در جهان شکست

سامانه ثبت نام اربعین دوباره باز شد | ظرفیت برخی از استان ها تکمیل نشده است

کلیه مصنوعی جایگزینی برای دیالیز و پیوند عضو

نوبت دهی هوشمند دُز دوم واکسن کرونا راه اندازی شد

تحصیلکرده ها کمتر ورزش می کنند

بیماری های نوپدید جان مردم را تهدید می کند/نیاز به مراقبت های پیش بیمارستانی

آمار کرونا چهارمحال و بختیاری 25 شهریورماه؛ 6 فوتی و 267 ابتلای جدید

کمپوت قیسی و انجیرخشک

تصاویر| سفر وزیر بهداشت به کرمانشاه

بازگشت به زندگی جوان کرونایی سمنانی در جنگ با کرونا

راه اندازی نوبت دهی هوشمند دوز دوم واکسن کرونا

تاثیر نمک در جلوگیری از رشد تومورها در یک بررسی در موش ها

نوبت دهی دز دوم واکسن هوشمند شد

آمار کرونا سیستان و بلوچستان 25 شهریور؛ 90 بستری جدید، بدون فوتی

خوراکی هایی که پوستتان را جذاب تر می کنند!

نصف واکسن تولیدی در کوبا را به ایران می دهیم

نصف واکسن تولیدی در کوبا را به ایران می دهیم