مطالب مرتبط:
بانک ملی ایران در صدر جدول واگذاری اموال مازاد
عکس| اقدام جالب بانک ملی از ترس اغتشاش خیابانی!
دوره آموزشی آزمون استخدامی پست بانک بصورت غیرحضوری برگزار می شود
در مجمع عمومی سال مالی 1399 بانک مهر ایران چه گذشت؟
دستور وزیر بهداشت برای واکسیناسیون کارمندان بانک
-209 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 7 مرداد 1400 ساعت 01:002021-07-28اقتصادي

تخلف برخی بانک ها با نرخ سود 22درصدی


رییس شورای هماهنگی بانک ها ضمن انتقاد از عدم تغییر 38ساله قانون بانکداری بدون ربا پیشنهاد کرد که در دولت آقای رییسی بانک مرکزی نسبت به تدوین و ارسال سریع لایحه اصلاح نظام بانکی به مجلس اقدام کند؛ - رییس شورای هماهنگی بانک ها ضمن انتقاد از عدم تغییر ۳۸ساله قانون بانکداری بدون ربا پیشنهاد کرد که در دولت آقای رییسی بانک مرکزی نسبت به تدوین و ارسال سریع لایحه اصلاح نظام بانکی به مولس اقدام کند؛ او البته از تخلفات سودی برخی بانک ها نیز گله کرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازاکوفارس، محمدرضا حسین زاده رییس شورای هماهنگی بانک ها و مدیرعامل بانک ملی ایران در گفت وگو با تسنیم، در پاسخ به این پرسش که "مهمترین مشکلات نظام بانکی الآن چیست و برای اصلاح چه باید کرد؟" با ابراز اینکه برای پاسخ باید دو جنبه فنی (قانون بانکداری بدون ربا) و حاکمیتی (نگاه دولت ها به نظام بانکی) را در نظر گرفت، اظهار داشت: قانون عملیات بانکی بدون ربا با بهره گیری از نظرات برخی علما، فقها و کارشناسان در سال 1362 در مجلس شورای اسلامی تصویب و به اجرا گذاشته شد و نماینده حضرت امام، مرحوم آیت الله رضوانی مسئولیت این پروژه را به عهده داشتند.

در آن زمان این قانون بسیار مترقی بود به خصوص در جهان اسلام؛ چرا که پیش از آن کشوری نبود که قانون بانکداری اسلامی را تصویب کند و.

.

بعد از تصویب این قانون، خیلی از کشورهای اسلامی از ایران الگو گرفتند و گروه های مختلفی از کشورهای اسلامی در ایران دوره آموزشی می دیدند یا با دعوت کارشناسان ما به کشورهایشان از اقدامات ایران برای قانون بانکداری آموزش می گرفتند.

وی تصریح کرد: هرچند در اجرای قانون و چند دهه بعد از اجرای آن همچنان مشکلاتی در حوزه نظام بانکی داریم، ولی 38 سال از اجرای این قانون گذشته است و نیازها و دانش مردم نسبت به آن سال ها تغییرات محسوسی داشته است و کسب و کارهای جدیدی نیز به وجود آمده اند، بنابراین بازنگری قانون بانکداری بدون ربا در این مقطع ضروری به نظر می رسد، ضمن اینکه در این قانون، انواع و اقسام عقود تعریف شده که هم برای بانک ها مقداری گیج کننده است و هم برای افرادی که قصد دریافت سرویس و خدمات از بانک ها دارند؛ علاوه بر آن، بخشی از مواد این قانون با نیازهای امروز جامعه همخوانی ندارد.

* ضرورت بازنگری در قانون بانکداری بدون ربا/ بعد از 38 سال هنوز نتوانستیم قانون را بِروز کنیم مدیرعامل بانک ملی ادامه داد: مالزی یکی از کشورهایی بود که در آن زمان از ایران آموزش گرفت و بسیار بهتر از ما قوانین را نوشته اجرا کردند؛ سال ها قبل در جلساتی که با بانکهای مالزی داشتم، دیدم که آنها بسیار شفاف تر و سهل تر از ما عمل می کنند.

ما الآن 12ـ14 عقد داریم که برای هر کدام دستورالعمل خاصی است که این موضوع معمولاً کارکنان بانک ها و مردم را به اشتباه می اندازد، ولی در مالزی این عقود با استفاده از نظر علمای شان در 2ـ3 عقد خلاصه شده است و جلوی تخلفات نیز در این قانون گرفته شده است.

حسین زاده ضمن اشاره به اینکه در دولت یازدهم با حضور آقای دکتر سیف در بانک مرکزی این نوید را دادند که قانون بانکداری بدون ربا بازنگری شود، تصریح کرد: من به عنوان کارشناس بانکی از این موضوع خیلی خوشحال شدم و گفتم خیلی خوب است که بعد از 30 سال به فکر افتادیم این قانون را بِروز کنیم، ولی در عمل بانک مرکزی نتوانست این اتفاق را رقم بزند؛ درحالی که برای شبکه بانکی بِروز رسانی قانون بانکداری بدون ربا از نان شب واجب تر است و بانک مرکزی باید با همکاری علمای متخصص و کارشناسان بانکی، این قانون را بِروزتر کنند.

البته در موضوع اصلاح نظام بانکی باید به نگاه دولت و حاکمیت به بانک ها هم توجه اساسی داشت؛ در ایران اقتصاد، بانک محور است و 90 درصد تأمین منابع پروژه ها و تولیدات از طریق شبکه بانکی است و تنها 10 درصد از طریق بازار سرمایه و.

انجام می شود، درحالی که این موضوع در کشورهای توسعه یافته به عکس است.

در کشور ما امکان ندارد پروژه ای یا کسب وکاری را پیدا کنید که به بانک وابسته نباشند؛ بنابراین وقتی تمام اقتصاد متکی به شبکه بانکی است، نگرانی مسئولان برای اصلاح نظام بانکی احتمالاً در این است که طوری نشود که اقتصاد به مشکل بخورد، چرا که آن وقت کل اقتصاد فلج می شود.

او در همین ارتباط تأکید کرد: من معتقدم اگر شرایطی فراهم شود که هم بانک مرکزی و هم شبکه بانکی مستقل تر شوند، قطع به یقین اصلاحات اساسی در نظام بانکی خود به خود انجام می شود، اما الآن چون بانک مرکزی و بانک های دولتی و نیمه دولتی تحت نظارت دولت هستند ناچارند مصوبات و تکالیف مجلس و هیئت وزیران و.

را اجرا کنند.

* مدیران ارشد بانک ها در تصمیم گیرهای کلان هیچ کاره هستند/ چرا لایحه اصلاح نظام بانکی در دولت روحانی به مجلس نرسید؟ وی در نقد شرایط موجود در بانک های دولتی گفت: در سیاست گذاری و تصمیم گیری های کلان تقریباً مدیران ارشد بانک ها و هیئت مدیره و مدیرعامل هیچ کاره هستند و امورات روزمره و سرویس های خدمات را مدیریت می کنند نه این تصمیم های اساسی را! بنابراین مشکل اصلی که همه الآن سر بانک ها می زنند مبنی بر اینکه اشکال در بانک هاست و.

ناشی از تصمیم های مدیران و کارمندان بانک ها نیست، بلکه باید دیدگاه، تفکر، نگاه حاکم، سیاستگذاری و قوانین بانکی تغییر کند.

رییس شورای هماهنگی بانک ها با بیان اینکه در دولت یازدهم، گروهی برای تدوین لایحه اصلاح نظام بانکی در بانک مرکزی تشکیل شده بود تا به روی دو لایحه یعنی اصلاح نظام بانکی و ساختار بانک مرکزی کار کنند، افزود: من هم یکی از اعضای آن کمیته 4ـ5نفره بودم؛ دو لایحه در آن زمان آماده و به دولت نیز ارسال شد؛ قرار بود در قالب لایحه ای به مجلس ارائه شود، ولی نمی دانم چه شرایطی در دولت پیش آمد که زمان ارائه لایحه به مجلس مدام عقب می افتاد تا اینکه مجلس دست به کار شد و اعلام کرد اگر دولت لایحه نمی دهد مجلس این کار را انجام می دهد.

حسین زاده گفت: کمیسیون اقتصادی مجلس روی طرح خودشان کار کرده اند، البته گاهی از بانک ها هم نظر می خواهند ولی به نظر بنده اگر مجلس پیش قدم شود شاید چون تخصصی نیست و با دیدگاه های خاصی این قانون مصوب شود، دوباره مشکلاتی داشته باشیم؛ بهتر است در دولت جدید حضرت آیت الله رییسی، یکی از وظایف بانک مرکزی بِروزرسانی این لایحه و ارسال سریع آن از طریق دولت به مجلس باشد؛ اگر قانون اصلاح نظام بانکی با مشارکت مجلس و متخصصین تصویب شود بیشتر به صواب نزدیک است.

وی در پاسخ به این سؤال که "خیلی موافق طرح مجلس برای بانک مرکزی نیستید؟" گفت: همه جوانب و نگرانی های شبکه بانکی را احتمالاً دوستان دلسوز مجلسی نبینند و این طرح در نهایت ناقص باشد، البته طراحان این طرح نیز بیشتر علاقه مند هستند دولت و بانک مرکزی لایحه را تقدیم مجلس کنند.

خبرنگار تسنیم گفت: نظارت معمولاً در بانک های دولتی دقیق تر و بیشتر اعمال می شود تا بانکهای خصوصی، یکی از مشکلات رایج نظام بانکی، عدم رعایت قوانین و ضوابط در برخی بانک های خصوصی و مؤسسات اعتباری است که مهمترین و مشخص ترین آن نرخ سود بانکی است؛ قطعاً بانک ملی نمی تواند فراتر از مصوبات شورای پول و اعتبار و.

عمل کند.

حسین زاده پاسخ داد: بانک های دولتی تحت نظارت شبانه روزی هستند؛ در همین بانک ملی چند اتاق در اختیار سازمان بازرسی و چند اتاق دیگر هم در اختیار دیوان محاسبات است که روزانه عملکرد و مصوبات بانک را رصد می کنند، معمولاً از ما سؤال می کنند که "چرا مثلاً نرخ را نیم یا یک درصد اضافه یا کم کرده اید؟"، به هیچ وجه تخلف از قوانین و نرخ های مصوب بانک مرکزی در بانکهای دولتی امکان پذیر نیست، شاید یکی از دلایل کاهش مطالبات معوق در بانک های دولتی هم همین رعایت قوانین و نیز بهداشت اعتباری باشد.

در یک مقطعی که مشکلات کاسپین و.

به وجود آمد، مقداری نظارت در بانک ها کمرنگ تر بود، البته برای بانک های خصوصی نظارت باید از طریق بانک مرکزی انجام شود اما برای بانک های دولتی، دستگاه های نظارتی دولت، قوه مقننه و قوه قضاییه نیز نظارت انجام می دهند.

بار نظارت درباره بانک های خصوصی روی دوش بانک مرکزی است که مقطعی که شاید این نظارت کمرنگ شده بود آن اتفاقات عجیب و غریب افتاد و بانک ها نرخ های سود بالایی می دادند که البته آن زمان هم هشدار دادیم که این بانک ها حتماً مشکلاتی دارند که نرخ بالای سود را می دهند تا منابع جدید جذب کنند و یک روز به زمین می خورند، متأسفانه این اتفاق در مقطعی برای بانک های خصوصی افتاد.

رییس شورای هماهنگی بانک ها ادامه داد: در برخی از کشورها نظارت بر بانکهای خصوصی و دولتی زیر نظر بانک مرکزی نیست و یک نهاد مستقل از بانک مرکزی مسئولیت نظارت بر این بانک ها را به عهده دارد؛ البته نظارت در سال های اخیر بهتر از قبل شده است ولی بانک مرکزی باید از ابزارهای خودش استفاده کند و مانع تخلفات بانکها شود.

بانکهای دولتی، تکالیف زیادی دارند که از طرف مجلس یا دولت به آنها داده شده است؛ تسهیلات اشتغالزایی، تولید، مسکن، خشکسالی، سیل، زلزله، حمایت از محرومان، بهزیستی، وام ازدواج و.

از جمله این تکالیف است که اگر منابع کافی در اختیار این بانکها نباشد، نمی توانند اهداف دولت و مجلس را محقق کنند و امکان حمایت از تولید، اشتغالزایی و محرومان را ندارند، چون یکی دو بانک مشکل دار با افزایش نرخ سود، موجب مهاجرت منابع بانک های بزرگ دولتی و نیمه دولتی می شوند.

بانک های مذکور با افزایش نرخ سود می خواهند چاله های خود را پر کنند درحالی که با اختلالی که با افزایش نرخ ها به وجود می آورند موجب می شوند بانک های دولتی و نیمه دولتی نتوانند به خوبی تکالیف خود را به اجرا بگذارند و در نتیجه ممکن است مشکلاتی به وجود آید.

* نرخ های سود 20 و 22 درصدی در بانک های مشکل دار/ چرا بانک ها نرخ سود را رعایت نمی کنند؟ خبرنگار تسنیم گفت: الآن نرخ سود بالاتر از مصوبه شورای پول و اعتبار در بانک های خصوصی پرداخت می شود؟ حسین زاده گفت: ابزار نظارتی که البته ما نداریم ولی شنیده ایم که یکی دو بانک مشکل دار نرخ های بیشتری می دهند؛ وقتی که منابع بانک مهاجرت کرده و از بانک بیرون رفته است (الآن هم این اتفاق می افتد)، از شعب سؤال کردیم که "چرا اجازه خروج منابع را دادید؟"، گفتند که "مشتریان می گویند فلان بانک نرخ سود بیشتری می دهد، آیا شما هم می توانید با همان نرخ به سپرده ما سود دهید؟ ، ما هم گفتیم که نه، ما باید نرخ مصوب شورای پول و اعتبار را رعایت کنیم و نمی توانیم سود بیشتری بدهیم ".

رییس شورای هماهنگی بانک ها تأکید کرد: نرخ مصوب شورای پول و اعتبار برای سپرده های بلندمدت الآن 16 درصد است که تا 18 درصد هم اجازه انتشار گواهی سپرده را داده است ولی چند بانک بالای 18 درصد سود می دهند، ممکن است 20، 21 و 22 درصد هم سود دهند که باعث شده است منابع بانک های بزرگ دولتی و نیمه دولتی به سمت این بانک های مشکل دار مهاجرت کند.

حسین زاده در ادامه درباره کارکرد شورای هماهنگی بانک ها نیز به بیان توضیحاتی پرداخت و اظهار داشت: شورای هماهنگی بانک ها یک شورای صنفی است که بانک های دولتی و نیمه دولتی عضو آن هستند؛ این شورا پارلمان شبکه بانکی است که در تمام استان ها مدیران بانک های استان عضو شورای هماهنگی آن استان هستند و با رأی گیری، یکی از این مدیران رییس شورای هماهنگی آن استان می شود.

در تهران نیز مدیران عامل بانک ها عضو شورای اصلی هستند که با رأی گیری یک نفر را به عنوان رییس شورای هماهنگی بانک های دولتی کشور انتخاب می کنند.

این شورا البته 14ـ15 کمیسیون تخصصی دارد که اعضای این کمیسیون ها مدیران کل تخصصی بانک ها هستند.

موضوعات مربوطه در کمیسیون ها توسط بدنه کارشناسی قوی بحث و بررسی می شود؛ شورای هماهنگی یکی از ابزارهای مشورتی بانک مرکزی، دولت و مجلس می تواند باشد.

در برخی موارد کمیسیون اقتصادی خیلی خوب از این ابزار کارشناسی قوی استفاده می کند؛ در جاهایی که از نظرات این شورا استفاده می شود درصد خطا خیلی کمتر است چون نظرات کارشناسی شده است.

هماهنگی های این شورا باعث شده است تخلفات در بخش دولتی و نیمه دولتی نزدیک به صفر باشد.

* پشت پرده بنگاه داری بانک ها چیست؟/ تملیک واحدهای تولیدی اصلاً برای بانک ها صرفه اقتصادی ندارد او درباره بنگاه داری بانک ها و اقدامات انجام شده در نظام بانکی برای واگذاری بنگاه های اقتصادی و احیای واحدهای تولیدی تعطیل و نیمه تعطیل هم این طور توضیح داد: صادقانه می گویم که اصلاً برای بانکها صرفه اقتصادی ندارد که یک واحد تولیدی فعال را تملیک کنند؛ همیشه بانک ها مدارا می کنند و فرصت می دهند تا بدهکاران معوقات را پرداخت کنند، به هیچ عنوان هیچ بانکی نرفته است واحد تولیدی فعال را تملیک و بیکار کند؛ درصد خیلی کمی و در حد انگشت شمار، به نام تملیک شده است ولی کارخانه را تحویل نگرفته اند چون کارخانه فعال بوده، در اختیار صاحب کارخانه باقی مانده است ولی اعلام کرده اند که "هر وقت پول بانک را دادید اقاله می کنیم و سند را دوباره به اسم شما انتقال می دهیم".

حسین زاده تصریح کرد: عمده واحدهایی که تملیک شده اند بعد از تعطیلی کارخانه ها بوده است؛ طبق آسیب شناسی ای که انجام دادیم، در این واحدها یا اکثراً شرکا بین خودشان به مشکل خورده اند و دیگر ادامه فعالیت نداده اند و کارخانه را تعطیل کرده اند و کارگری هم شاغل نیست، بدهی بانک را هم نمی دهند؛ یا دستگاه هایشان قدیمی بوده است و یا قدرت رقابت را نداشتند و در نهایت تعطیل کرده اند، در اینجا بانکی که وظیفه وصول بیت المال را دارد باید چه کار کند؟ تمام تلاش خود را برای وصول انجام داده و در نهایت مجبور شده است سوله خالی را تملیک کند.

مواردی از این دست در بانک ملی داشتیم، سوله خالی را تملیک کردیم و بعد از مدتی رفتیم سراغ کارخانه دار و گفتیم "حاضری کارخانه را راه بندازی و حتی وام نیز بدهیم؟"، فقط چند نفر حاضر شدند و بقیه استقبال نکردند.

رییس شورای هماهنگی بانک ها تأکید کرد: اصلاً برای بانک ها نمی صرفد که کارخانه ای را تملیک کنند که فعال است، چون باید بدهی های متعدد آن را نیز بدهد که با عقل هم جور در نمی آید؛ بانک ها حتی برای واحدهای تعطیلی که تملیک کرده اند نیز برنامه های احیا داشتند ولی با عدم استقبال مالکان آنها همراه شده است.

تملیک یک واحد تولیدی یک شبه اتفاق نمی افتد، بلکه پروسه ای چندساله است که تا 5 سال هم طول می کشد، و حتماً هم با نظر مقام قضایی شهر یا استان اجرایی می شود و این طور نیست که بانک رأساً تملیک کند؛ مواردی هم بوده است که شورای تأمین استان بانک ها را مکلف به تملیک و واگذاری آنها به افراد دیگر برای راه اندازی مجدد کرده است.

وی درباره بنگاه داری بانک ها گفت: بنگاه داری بانک های خصوصی براساس اهداف و منافع سهامدارانشان است که من وارد آن بحث نمی شوم، ولی بنگاه داری بانکهای دولتی و نیمه دولتی بیشتر از نوع حاکمیتی بوده است؛ مثلاً در مورد بانک ملی، اوایل انقلاب و در زمان جنگ، کشور مجبور به جبران خرابی های جنگ و سازندگی بود، دولت بودجه کافی در اختیار نداشت تا برای پروژه های بزرگ سرمایه گذاری کند، آن زمان با مصوبه مجلس بانک های دولتی مکلف به راه اندازی شرکت و مشارکت در کارهای زیرساختی شدند، به بانک ملی تکلیف شد که بزرگراه ایجاد کند، بانک هم چند شرکت آزادراه تأسیس کرد و.

، حالا اگر ما بخواهیم از بنگاه داری بیرون بیاییم این شرکت ها را به چه کسی بفروشیم؟ چه کسی حاضر می شود این شرکت ها را بخرد؟ در پروژه های سنگین دیگر نیز این اتفاق افتاده است؛ مثلاً صنایع نیشکر؛ چه کسی می تواند این شرکت بزرگ را که 22 هزار کارگر در آن اشتغال دارند بخرد؟ بنابراین بنگاه داری بانک های بزرگ دولتی تکلیفی و حاکمیتی بوده است، البته بخشی از آن هم رد مالی بوده است، به عنوان مثال 8 شرکت امیرمنصور آریا را به بانک ملی داده اند که هیچ کدام را هم راضی نبودیم تحویل بگیریم، یکی از کارخانه هایش را وقتی تحویل گرفتیم، بدهی های فراوانی داشت که بانک ملی ناچار شد 100ها میلیارد هزینه کند تا مجدداً احیا شود.

البته بخشی از بنگاه ها را که قابلیت فروش داشته اند از طریق بورس و مزایده به فروش گذاشته ایم که بخشی فروش رفته است و بخشی هم نه؛ تلاشمان را کرده ایم که این اتفاق بیفتد و بانک ملی هم رتبه خوبی برای فروش این اموال داشته است.

* معوقات بانک ملی چقدر است؟ حسین زاده درباره معوقات بانک ملی نیز این طور توضیح داد: مطالبات معوق بانک ملی در حد استانداردهای جهانی است، یکی از بهترین عملکردها بین بانک ها در جهت وصول معوقات و بهداشت اعتباری را بانک ملی داشته است؛ مانده معوقات به مانده تسهیلات (NPL) براساس استانداردهای جهانی حداکثر باید 5 درصد باشد و هر چقدر به سمت صفر برود عملکرد بهتر آن بانک را نشان می دهد.

در 5 سال گذشته NPL بانک ملی از 10 درصد به 5.

1 یا 5.

2 درصد رسیده است که به استاندارد جهانی نزدیک شده است.

الآن بانکی را داریم در شبکه بانکی که NPL آن 20 درصد هم هست ولی چون وزن بانک ملی در شبکه بانکی خیلی سنگین است، میانگین شبکه بانکی را هم پایین آورده و به 10 درصد رسانده است.

مدیرعامل بانک ملی درباره اقدامات این بانک برای حمایت از تولید و واحدهای تولیدی نیز ابراز کرد: بیشتر تسهیلات پرداختی این بانک در بخش های کشاورزی، صنعت، خدمات و مسکن بوده است؛ اولویت اول بانک ملی مخصوصاً بعد از تحریم های یک جانبه و ظالمانه ترامپ، پایدار نگه داشتن واحدهای تولیدی موجود بوده است.

تا جایی که امکان داشت به تأمین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی پرداختیم؛ نیاز واحدها به سرمایه در گردش بعد از نوسانات ارزی بیش از 3 برابر شده بود درحالی که منابع مالی بانک ها تغییر خاصی نکرده بود و همین امر نیز باعث فشار مضاعف به سیستم بانکی شد.

یکی از دلایل اعلام نارضایتی از بانک ها برای عدم تأمین منابع واحدهای تولیدی شاید همین باشد، اما با این حال شبکه بانکی اجازه نداد واحدهای تولیدی تعطیل شوند و در کشور کالایی با مشکلات قحطی مواجه شود و.

، به عنوان مثال سال گذشته و با آغاز شیوع بیماری کرونا در کشور، کمبود ماسک و مواد ضدعفونی کننده و.

را داشتیم، همزمان در بانک ملی از تولیدکننده های این کالا دعوت کردیم که "تولیدات را زیاد کنید"، ولی گفتند "مشکل تأمین منابع داریم"، ما به میزان مورد نیازشان منابع را تأمین کردیم و آنها نیز به صورت سه شیفت کار کردند، به همین دلیل نیز بعد از آن، بازار ماسک و مواد ضدعفونی کننده اشباع شد.

یا زمانی که شرکت های کره ای از بازار لوازم خانگی رفتند، تمام تولیدکننده های داخلی لوازم خانگی را دعوت و اعلام کردیم "هرچقدر سرمایه در گردش بخواهید، تأمین می کنیم ولی به شرطی که سه شیفته کار کنید و اجازه ندهید کمبودی در بازار لوازم خانگی داشته باشیم"، البته تأکید کردیم که کیفیت کالاها را هم بالا ببرند.

* سرمایه بانک ملی 10برابر شد حسین زاده درباره افزایش سرمایه بانک ملی گفت: پیش از شروع مسئولیتم، سرمایه این بانک کمتر از 10هزار میلیارد تومان بود که این رقم اکیداً در شأن بزرگترین بانک کشورمان نبود! اما با پیگیری های فراوان و با همکاری عوامل متعدد داخلی و برون سازمانی از جمله وزارت محترم امور اقتصادی و دارایی، طی چند مرحله سرمایه بانک ملی ایران تقریباً 10 برابر افزایش یافت و هم اکنون سرمایه این بانک نزدیک به یکصدهزار میلیارد تومان شده است که بعید می دانم در زمان حاضر هیچ بانکی بتواند به این رقم دست یابد.

وی در ادامه به تشریح اقدامات بانک ملی در حوزه بانکداری الکترونیک و بانکداری دیجیتال پرداخت و اظهار داشت: تا چند سال پیش، بانک ملی در حوزه فناوری اطلاعات از سایر بانک ها بسیار عقب بود و اغلب مشتریان به این بانک به عنوان یک سازمان قدیمی و سنتی نگاه می کردند.

طبیعی بود که با ادامه آن روند، شرایط برای ادامه فعالیت همکاران ما بسیار سخت می شد.

یکی از استراتژی های اساسی ام در زمان پذیرفتن این مسئولیت، پوست اندازی بانک در حوزه فناوری اطلاعات و مدرن سازی بانک بود.

البته بانک ملی ایران، قدمتی طولانی دارد و ایجاد تحولات بزرگ در آن کمی زمان بر و سخت است، با این حال همکارانم شبانه روزی در این حوزه فعالیت کردند تا یک بانک بزرگ سنتی را به بانکی مدرن و چابک تبدیل نمایند.

طی چند سال گذشته، بعد از نیازسنجی و برنامه ریزی های گسترده، بانک ملی ایران محصولات منحصر به فردی را در حوزه بانکداری الکترونیک و بانکداری دیجیتال طراحی و ارائه نمود.

یکی از بهترین نمونه های آن، پیام رسان بله بود.

بانک ملی ایران برای طراحی این اپلیکیشن از شرکت های دانش بنیان، دانشگاه ها و توان داخلی خود به خوبی استفاده و محصولی را تولید کرد که نمونه مشابه آن در هیچ بانک دیگری وجود نداشت.

به جرئت می توان گفت این اپلیکیشن، تنها پیام رسان بومی موفق کشور است که از خدمات بانکی و مالی نیز برخوردار است و اکنون بیش از 8 میلیون کاربر دارد.

بام خدمت دیگری است که با نمونه های خارجی نیز قدرت رقابت دارد.

این سامانه مدت هاست که به یکی از محبوب ترین محصولات شبکه بانکی کشور تبدیل شده است و بخش بسیار زیادی از نیازهای مشتریان را برطرف می کند.

بانک آفیسر نیز به عنوان یک محصول جدید و ویژه، مشتریان برتر هر شعبه را با همگام سازی پیام رسان بله پوشش می دهد تا بر اساس آن، مشتری برای انجام امور بانکی خود مراجعه ای به شعبه نداشته باشد.

محصول دیگر و بسیار حائز اهمیتی که طی این چند سال طراحی و معرفی شد نشان بانک نام دارد که آن را می توان نقطه عطف محصولات حوزه بانکداری دیجیتال، نه در بانک ملی ایران، بلکه در همه شبکه بانکی کشور دانست.

نکته جالب توجه اینجاست که برای طراحی این محصول، حتی برخی قوانین کشور تغییر یافت و مسئولان بسیاری در این مسیر، ما و بانک را یاری کردند.

این محصول مدرن و حرفه ای، بسیاری از قواعد بانکداری کشور را تازه کرد، به طوری که حتی مشتری برای احراز هویت نیز نیازی به مراجعه به شعبه ندارد و می تواند این کار را با تلفن همراه خود انجام دهد.

امضای دیجیتال و سفته و تمبر دیجیتال نیز دستاوردهایی است که تا سال ها آثار مثبت آن در فرایند اداری کشور باقی خواهد ماند.

ربات آلفا و ملی پلاس هم از دستاوردهای بی سابقه بانک ملی ایران در حوزه آینده پژوهی است.

بدون شک، آینده بانک با این دو دستاورد رابطه ای تنگاتنگ دارد، به طوری که بعید نیست در آینده شعب سنتی به طور کلی جمع آوری و شعب ملی پلاس جایگزین آن ها شود.

در این شعب، اثری از تبادل وجه نقد نیست و همه فعالیت های بانکی توسط سامانه های پیشرفته انجام می شود.

به اذعان برخی کارشناسان، در بانک های حرفه ای اروپایی نیز کمتر نمونه مشابهی وجود دارد.


کلید واژه ها: بانک - شورای هماهنگی بانک ها - رییس شورای هماهنگی - بانکداری بدون ربا - نظام بانکی - شورای هماهنگی - بانک ها - اصلاح نظام بانکی - بانکداری - مدیرعامل بانک ملی ایران - هماهنگی - رییس - بانکی - بانک مرکزی - نظام - مدیرعامل بانک ملی - محمدرضا حسین زاده - اصلاح - شورای - قانون - پیشنهاد - بانک ملی ایران - بدون - انتقاد - دولت - تغییر - مرکزی - اقدام - تدوین - رییسی

آخرین اخبار سرویس:
قیمت جهانی نفت خام افت کرد

استخدام کارشناس زمین شناسی و معدن در مشهد

افت هفتگی قیمت جهانی طلا

استخدام صندوقدار جهت کار در رستوران آبتین در مشهد

ثبت دومین افت هفتگی پیاپی شاخص اس اندپی آمریکا

قیمت آپارتمان های 40 تا 60متری در غرب تهران

پایان طرح نذر آب 4 در شهرستان نهبندان

استخدام کارشناس فروش با حقوق ثابت، پورسانت عالی، بیمه در هرمس پیشرو آسیا

تلاش مدیران نرگس برای فروش سه هکتار و نیم از زمین کارخانه/ توقف فروش ماشین آلات و دستگاه های کارخانه با ورود دادستان/ نماینده شیراز: نگرانم

یک میلیون دُز واکسن اتریشی در مسیر ایران

حداقل سن واکسیناسیون کرونا 5سال کاهش یافت

چرا هزینه دندانپزشکی بالا است؟

گره تار و پودهای اشغال و اقتصاد توسط بسیج سازندگی یزد

استخدام پیک موتوری جهت کار در فست فود در مشهد

استخدام کانتردار ماهر جهت کار در فست فود در مشهد

استخدام پیتزازن ماهر جهت کار در فست فود در مشهد

معافیت گمرکی ماشین آلات مستعمل بیش از 2 برابر شد

سرانجام تصمیم بانک مرکزی برای نرخ سود چیست؟ | سرمایه سپرده گذاران در بانک ها بی ارزش می شود!

آخرین آمار واکسیناسیون کرونا جهان 27 شهریور

استخدام کارشناس فروش با سابقه (کارتن و چاپ) در تهران

مصوبات سفر استاندار خراسان رضوی به گناباد 41 درصد پیشرفت فیزیکی دارد

استخدام تحصیلدار در شرکت دیبا صنعت مروارید باختر در تهران

استخدام تحصیلدار و کارشناس فروش با سابقه (کارتن و چاپ) در تهران

چرا طرح کاهش تولید فولاد در چین اجرا نشد؟

آمار کرونا جهان 27 شهریور؛ 8487 فوتی و 563 هزار ابتلای جدید

راه نجات تئاتر از وضعیت کنونی راه اندازی و قدرت گرفتن کمپانی هاست/ ضابطه مند شدن یارانه های دولتی می تواند هنر تئاتر را زنده نگاه دارد

9 شهر کرمانشاه در خط قرمز کرونا / 342 تیم در 41 پایگاه تجمیعی استان فعالیت دارند

کسی نمی تواند منکر لزوم حمایت دولت از مردم شود/ درست عمل کردنِ دولت و بانک مرکزی نیازمند مطالعه علمی است

استخدام کارشناس تولید محتوا در یک شرکت معتبر در محدوده شهرک غرب- تهران

نوسانات جزیی دما در استان یزد

نرخ ارز و روشن شدن وضعیت اقتصاد؛ 2 محرک اصلی بازار سرمایه

امکان ثبت نام واکسیناسیون برای متولدین 78 و قبل از آن

چرا وام های مسکن جذاب نیست؟

استخدام کارشناس فروش با حقوق ثابت در شرکت تیج در محدوده ونک

استخدام بازاریاب و ویزیتور (تجهیزات ساختمانی) با دریافتی تا 7 میلیون

استخدام معمار فاز 1 در شرکت معماران مورف در تهران

استخدام کارشناس مرکز تماس با بیمه و بیمه تکمیلی در شرکت EMRC در تهران

چگونگی ارزش گذاری خودرو های لوکس برای اخذ مالیات

چرا وام های مسکن جذاب نیستند؟

استخدام مهندس متالورژی در یک شرکت معتبر در تهران، شهرک صنعتی شمس آباد

استخدام منشی در شرکت صنایع غذایی ناردین صنعت آذربایجان - تبریز

اثر طرح آزادسازی واردات روی قیمت خودرو های کره ای

بهسازی و روکش 158کیلومتر از جاده های خراسان جنوبی

استخدام مهندس مکانیک، مهندس مکاترونیک و مهندس صنایع در اصفهان

انرژی هسته ای در خدمت تولید برق/ خاموشی هایی که روشنگری کردند!

استخدام کارمند فروش با بیمه و پاداش در شرکت بازرسی ناظرکاران هیراد در تهران

قیمت سانتافه نصف می شود؟

مِهر بی مهر برای صنف لوازم التحریر/ ضرر 10 میلیارد تومانی نوشت افزار فروشان کاشانی

ساماندهی وضعیت مسکن؛ هدف مشترک مجلس و دولت/ ضرورت به خط کردن بانک ها برای خانه دار شدن مردم

برای گرفتن وام جدید مسکن چقدر باید هزینه کنیم؟

امکان ثبت نام واکسیناسیون برای متولدین 78و قبل از آن

ساندرو استپ وی 170 میلیون تومان ارزان می شود

غلامحسین یحیی پور معلم ریاضی در استان فارس کیست؟ + علت خودکشی

ایران چه تعداد مولتی میلیاردر دارد؟ ساختار پرداخت یارانه در مسیر تحول

ساندرو استپ وی 170 میلیون تومان ارزان می شود

از ورود ایران به بزرگترین بازار شرق تا بهارستان جدید + تصاویر

راز عدم استقبال از وام های 480 میلیونی و یک میلیاردی مسکن

قیمت این خودرو بیش از 900 میلیون تومان ارزان شد

کمبود ذخایر آبی در سد های تامین کننده آب شرب تهران

چگونه از بورس کالا برنج بخریم؟ + جزییات و قیمت

فوت وفن درست کردن چیپس به سبک بازار

ردپای نفتی اژدهای زرد؛ از پنجشیر تا کاراکس/ جذب سرمایه گذاری خارجی در انرژی ایران جای سئوال دارد/ چین بین اوپکی ها چه می کند؟

خودکفایی کشاوزی به قیمت خالی کردن «سازمان تامین اجتماعی»/ چتر حمایتی 44 میلیون نفر توان گسترده تر شدن ندارد

قیمت بلیت پرواز یکطرفه اربعین 8 میلیون تومان

اهتمام دستگاه قضایی بر مسدود کردن گلوگاه های فساد / مقابله با مفاسد؛ بدون مختل شدن روند سرمایه گذاری و تولید

حراج یکی از کمیاب ترین بنجل های شرکت پژو/تصویر

بیم و امیدهای لبنان برای عبور از بحران

برای گرفتن وام جدید مسکن چقدر باید هزینه کنیم؟

چگونگی ارزش گذاری خودروهای لوکس برای اخذ مالیات

کوتاه کردن دست متصرفان از دست اندازی به منابع طبیعی ماسال

جزییات فروش قسطی خودرو به بازنشستگان از 27 شهریور+ لینک ثبت نام

الزامات گشایش مدارس و دانشگاه ها

راز عدم استقبال از وام های 480 میلیونی و یک میلیاردی مسکن

شرایط لازم برای دریافت وام 7 میلیونی بازنشستگان+ جزییات

استخدام کارشناس توسعه بازار ( مواد غذایی برند دلپذیر) در شرکت پخش پگاه

قیمت گوشت گوسفندی اعلام شد/ احتمال افزایش قیمت گوشت در نیمه دوم سال/ امسال ذبح دام بیش از حد است

جهش قیمت خودروهای کره ای در یک ماه گذشته

چگونگی ارزش گذاری خودروهای لوکس برای اخذ مالیات

گره کور پروژه آبرسانی بن- بروجن/ چه کسی باید پاسخگوی کم کاری 10 ساله باشد؟

اعتبارات تصفیه خانه های فاضلاب لرستان قطره چکانی تزریق می شود

بالاخره معضل عدم شفافیت قراردادهای تسهیلات بانکی حل خواهد شد؟

کارگر ماهر تاسیساتی

طراحی نقشه راه کلان اقتصادی توسط دولت

درخواست «رُسمان» برای حفاظت از جانداران دریای مازندران + فیلم

چرا مردم در ترکیه خانه می خرند؟ / خریدی که طی 2 سال گذشته 15 برابر شده!

افزایش قیمت آلومینیوم به علت محدودیت جدید تولید در چین

استانداران و مدیران حوزه «تنظیم بازار» سریعتر مستقر شوند/ ماجرای پیغام نوری و تاجزاده به مجلس پنجم

از فناوری تا تولید ثروت و اشتغال در کردستان

سنگ آهن به 100 دلار رسید

خسارت هایی که فولادی ها از قطعی برق متحمل شده اند

کمپین موافقان و مخالفان واکسیناسیون اجباری در «فارس من»؛ رئوس دلایل طرفین چیست؟

واکاوی تصمیم وزیر برای ارزانی سیمان

مردم، سرمایه گذار طرح های نخبگان می شوند/ مشارکت عمومی در توسعه اقتصاد دانش بنیان کشور با تضمین اصل سرمایه

نحوه دریافت برنج بورسی

استقبال مردم خراسان شمالی از واکسن برکت| تقاضای روز افزون در مراکز واکسیناسیون

بنادر مازندران قفل شدند| دپوی انواع کالا و نهاده در انبارها

حداقل سن دریافت واکسن کرونا

ابتلای بیش از 228 میلیون نفر به کرونا در جهان

وعده اختصاص سهام عدالت به جاماندگان عملی می شود؟!

بازپرداخت 150 میلیون دلار واله به اداره برق برزیل

تخلف برخی بانک ها با نرخ سود 22درصدی

تخلف برخی بانک ها با نرخ سود 22درصدی