مطالب مرتبط:
مدیرکل دفتر موسیقی: ریز هزینه های کنسرت های آنلاین را اعلام می کنیم/ 40 گروه در سه دوره کنسرت آنلاین به صحنه رفتند
شکوری: نتیجه بازی پیکان و ماشین سازی جواب محکمی به دشمنان و حاشیه سازی ها علیه پرسپولیس بود
شکوری: نتیجه بازی پیکان - ماشین سازی جواب محکمی به دشمنان و حاشیه سازی ها علیه پرسپولیس بود
انحصار و ابهام/ پشت پرده همسریابی درهمدم
ابهام در سرنوشت میزبانی ایران در انتخابی جام جهانی قطر
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 5 مرداد 1400 ساعت 04:502021-07-27سياسي

کنسرت های آنلاین، قراردادهای کلان و چند ابهام دیگر/ بی حاشیه ایم


مدیر امور موسیقی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران ضمن ارائه گزارشی از روند فعالیت های مجموعه تحت مدیریتش به برخی از حاشیه های پیش آمده درباره فعالیت های این سازمان پاسخ گفت.

- مدیر امور موسیقی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران ضمن ارائه گزارشی از روند فعالیت های مجموعه تحت مدیریتش به برخی از حاشیه های پیش آمده درباره فعالیت های این سازمان پاسخ گفت.

خبرگزاری مهر"-گروه هنر-علیرضا سعیدی: یکی از اتفاقات و پیشامدها پیرامون فعالیت هنرمندان و فعالان عرصه موسیقی، ظهور مجموعه های مختلف در عرصه های مدیریتی است که از بدو پیروزی انقلاب اسلامی در بخش ها و مجموعه های مختلف تأسیس و هر یک به فراخور موضوعات و اولویت های کاری نسبت به بخشی از فعالیت های موسیقایی کشور مشغول به انجام مأموریت بودند و هستند.

مجموعه هایی که برخی از آنها دربرگیرنده نتایج و اثرات مثبتی برای اشاعه و گسترش موسیقی خوب بودند، و برخی هم آنچنان ضربات مهلک و ویرانگری به بدنه موسیقی به دلیل فقدان آگاهی و مدیریت درست زدند که همچنان بخشی از خرابی ها و تأثیرات منفی این حوزه نشأت گرفته از همان سوءمدیریت هاست.

یکی از مجموعه هایی که طی سال های اخیر به فراخور نوع فعالیت های شهرداری تهران در حوزه فرهنگ و هنر تبدیل به نهادی مهم و استراتژیک در حوزه فعالیت های هنری شده، سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران است که از تأسیس آن تا به امروز به دلیل نحوه فعالیت ها و البته حضور برخی مدیران جنجالی و حاشیه ساز، تبدیل به یکی از خبرسازترین مجموعه های فرهنگی شده که به دلیل تحت پوشش قرار دادن فرهنگسراها، خانه های فرهنگ و برخی از مجموعه های سینمایی و نمایشی در سطح پایتخت به عنوان یک نهاد مؤثر فرهنگی و هنری فعالیت هایش زیر ذره بین است.

نهادی که اگر چه در فراز و نشیب عملکرد مدیرانش، همواره در معرض چالش با اهالی رسانه، هنرمندان و کارشناسان حوزه فرهنگ و هنر قرار گرفته، اما حوزه اختیاراتش به قدری دربرگیرنده مسائل مختلف و اما و اگر است که نمی توان به راحتی از نقش و کارکردش در حوزه فرهنگ عبور کرد.

در این چارچوب مقوله موسیقی نیز به عنوان یکی از فعالیت های مرتبط با معاونت هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران مورد توجه قرار گرفته است.

که این بخش هم در سال های اخیر به ویژه از دوره مدیریتی حجت الاسلام شهاب مرادی در کسوت رییس سازمان تا به امروز که حجت الاسلام امرودی ریاست این مجموعه را به عهده دارد، به شدت با حاشیه های ریز و درشتی رو به رو بوده و هست.

حاشیه هایی که با دستور مرادی مبنی بر تعطیلی آموزش موسیقی در فرهنگسراها آغاز و تبدیل به یکی جنجالی ترین و حاشیه سازترین اتفاقات فرهنگی آن سال ها شد و پس از کناره گیری او از مدیریت سازمان، این حواشی به مقولات دیگری چون مکتب خانه های موسیقی، ارکسترهای مرتبط با شهرداری و دیگر مسائل انتقال پیدا کرد.

هنوز هم به دلیل بسیاری از نکته ها و مسائلی که در حوزه موسیقی مورد توجه قرار دارد، برخی ابهامات درباره این سازمان به سرنوشت روشنی نرسیده است.

آنچنان که همین شرایط، مجموعه امور موسیقی و سرود سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران را به عنوان خبرسازترین و پرچالش ترین مجموعه های زیر نظر سازمان تبدیل کرده که به فراخور حضور هر گروه مدیران با چالش هایی رو به رو بوده است.

تهیه و تدوین آیین نامه ها، دستورالعمل ها و اساسنامه های جشنواره ها و فعالیت های موسیقی، تولید محصولات فاخر موسیقی و نماهنگ در مناسبت های ملی، مذهبی و وقایع اجتماعی، هنری و فرهنگی، کارشناسی، صدور مجوز و نظارت بر کیفیت اجرای برنامه های موسیقی اعم از: کنسرت های حرفه ای و آماتور، کنسرت های آموزشی، برنامه های علمی و پژوهشی موسیقی، بزرگداشت و تجلیل از استادان موسیقی ایران، نقد و بررسی کتاب و آلبوم های موسیقی، مشارکت با سایر نهادهای مرتبط با موسیقی (دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دفتر موسیقی حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، دفتر موسیقی سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، انجمن موسیقی ایران، خانه موسیقی ایران)، حمایت از فعالیت های هنرمندان موسیقی شهر تهران، برگزاری جشنواره های موسیقی، تشکیل ارکسترهای مختلف و راه اندازی گروه کر در مراکز مختلف سازمان از جمله اهداف مهمی است که به عنوان اولویت های امور موسیقی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران مطرح می شود، اولویت هایی که اگرچه در دستیابی یا عدم دستیابی به آنها شک و تردیدهای وجود دارد، اما فعلاً به عنوان اهداف اصلی مورد توجه مدیران قرار گرفته است.

مدیرانی که عملکردشان هم می بایست بر اساس حد و حدود اختیارات، بودجه، نوع تعامل با مدیر بالا دستی و مسائل ریز و درشت دیگر مورد ارزیابی قرار گیرد.

شهرام صارمی (1383-1376)، عباس سجادی (1389-1384)، بابک ربوخه (1390-1397) و امیر حسین سمیعی (از 1398 تا کنون) از جمله افرادی هستند که طی بیش از دو دهه گذشته به عنوان مدیر در امور موسیقی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران مشغول به فعالیت بوده اند.

افرادی که دارای پیشینه ارزشمند و قابل اتکایی در حوزه موسیقی هستند که نام و کارنامه فعالیتی شأن در حوزه موسیقی از آنها به عنوان مدیرانی دارای آگاهی و دانش یاد می شود که در حوزه موسیقی به فراخور تخصصی که دارند، آثار مؤثری را پیش روی مخاطبان قرار داده اند.

اما به هر حال باید پذیرفت که مدیریت در عرصه موسیقی چیزی فراتر از تخصص موسیقایی و هنرمند بودن است که حضور در مجموعه ای به نام سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران شرایط را دو چندان سخت تر هم می کند.

به ویژه اینکه در همین چارچوب باید شرایطی را ایجاد کرد تا در کنار مجموعه هایی چون دفتر موسیقی وزارت ارشاد، مرکز موسیقی و سرود حوزه هنری، دفتر موسیقی سازمان صدا و سیما، مرکز موسیقی مأوا و دیگر مجموعه ها حرکتی در قالب کلید واژه موازی کاری صورت نگیرد.

چارچوبی که در کنار رعایت خط قرمزها، حفظ منافع سازمانی، ذائقه شناسی مخاطب، توجه به عملکرد بودجه ای و هزینه کردها آن هم در شرایطی که وضعیت بودجه کشور به سامان نیست، قطعاً مدیریت هوشمند می خواهد که فراتر از هنرمند بودن است.

همه این شرایط و البته برخی از حاشیه های این ماه های حوزه موسیقی به ویژه فعالیت های مرتبط با امور موسیقی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران باعث شد تا به سراغ امیر حسین سمیعی مدیر امور موسیقی این نهاد رفته و از او درباره فعالیت های چند ماهه اخیر مجموعه تحت مدیریتش و برخی از حاشیه ها، انتقادات و ابهامات مطرح شده در رسانه ها و فضای مجازی طی روزهای گذشته پرسش هایی را مطرح کنیم.

آنچه می خوانید بخش اول گفتگوی صریح خبرگزاری مهر" با امیرحسین سمیعی آهنگساز، خواننده و پژوهشگر موسیقی است که قبل از حضور در کسوت مدیریت امور موسیقی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران علاوه بر فعالیت های متعددی که در حوزه های مختلف موسیقی داشته، در مؤسسه شهرستان ادب نیز به فعالیت در عرصه موسیقی مشغول بود و حالا به عنوان یک مدیر با چالش هایی مواجه شده که علاوه بر ارائه گزارش فعالیت های انجام گرفته، می بایست به آنها پاسخ می داد.

* آقای سمیعی بد نیست از همین ابتدا برویم سراغ مهم ترین حاشیه این روزهای امور موسیقی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران که موجب انتشار مطالبی درباره هزینه کرد برگزاری کنسرت های آنلاین در زیر مجموعه شهرداری تهران طی ماه های گذشته و انتشار میزان مبلغ پرداختی به خوانندگان این کنسرت ها توسط شهرداری شد، اعداد و ارقامی که در صورت صحت می تواند دربرگیرنده حاشیه های دیگری هم باشد که می بایست پاسخ منطقی به آن بدهید.

خوب شد که پرسش اول این گفتگو با حاشیه ای آغاز شد که بحث این روزهای برخی از افراد در فضای مجازی است و من لازم است درباره آن توضیحاتی را ارائه دهم.

ببینید فرآیند تولید اثر فرهنگی در شهرداری تهران دربرگیرنده ابعاد مختلفی است که هر مجموعه تحت نظرش به فراخور نوع فعالیتی که برایش تعریف شده کارهایی را انجام می دهد.

پس بر همین اساس فرآیند تولید در معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران و سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران دو مقوله جدای از یکدیگرند که اگرچه هر دو پسوند شهرداری تهران را دارند، اما با فعالیت های جداگانه ای روبه رو هستند که بحث های مربوط به بودجه و هزینه کرد نیز شامل این تفکیک و جداسازی می شود.

سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در فرآیند مدیریتی خود وارد عرصه کنسرت های آنلاین به غیر از چند کنسرت بسیار محدود با سبکی غیر از موسیقی پاپ، نشده و هرگونه مطلب و متنی که در آن از پرداخت مبالغ سنگین به خوانندگان این کنسرت ها توسط سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران منتشر شده، تکذیب می شود اما در این چند روز مطالبی را در فضای مجازی مشاهده کردم که اصلاً به فعالیت های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران مربوط نمی شود چرا که در برگزاری کنسرت های آنلاین تحت پوشش شهرداری تهران ما متولی ماجرا نبودیم، بلکه همکاران ما در مجموعه معاونت اجتماعی و فرهنگی بودند که صفر تا صد اجرای پروژه را به عهده داشتند اما متأسفانه به دلیل عدم آگاهی برخی از دوستان در رسانه ها به اشتباه نام سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در حاشیه های مربوط به پرداخت دستمزدها درج شده بود.

جالب اینجاست که سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران طی دو سال اخیر با بودجه های انقباضی بسیار پرفشاری روبه رو بوده که حتی اگر می خواستیم توان پرداخت دستمزدهایی که در این مطالب حاشیه ای منتشر شد را هم نداشتیم.

پس بنده باز هم تاکید می کنم که سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در فرآیند مدیریتی خود وارد عرصه کنسرت های آنلاین به غیر از چند کنسرت بسیار محدود با سبکی غیر از موسیقی پاپ، نشده و هرگونه مطلب و متنی که در آن از پرداخت مبالغ سنگین به خوانندگان این کنسرت ها توسط سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران منتشر شده، تکذیب می شود.

کما اینکه در حوزه واقعی بودن یا واقعی نبودن ارقام دستمزدها باید دوستان ما در معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران پاسخ لازم را بدهند.

زیرا ما در ماجرای برگزاری کنسرت های آنلاین خوانندگان مطرح متولی اصلی نبودیم.

فعالیت های سازمان در حوزه موسیقی به هیچ عنوان در مسیر فعالیت های معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران نیست، و این نهاد زیر مجموعه شهرداری به صورت کاملاً مستقل در برگزاری کنسرت های آنلاین برخی از خوانندگان شناخته شده اقدام کرد.

شرایطی که بسیاری پنداشتند این ما بودیم که به عنوان متولی اصلی برگزاری کنسرت ها برنامه ریزی کردیم.

البته که همکاری با هنرمندان توانمند و صاحب هنر باعث افتخار ماست، ولی باید گفت در این مدت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران این سعادت را پیدا نکرد که با هنرمندان معروف غیر از برگزاری کنسرت هنر برای همه آن هم در زمان مدیریت جناب ربوخه همکاری داشته باشد.

حتی همین آلبوم تهران من به آهنگسازی محمدرضا چراغعلی و خوانندگی محمد معتمدی نیز از جمله پروژه های خارج از سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران بوده که آن هم به همت دوستان ما در معاونت اجتماعی فرهنگی شهرداری صورت گرفته است.

* مواردی که به آن اشاره کردید، دربرگیرنده نکات زیادی است، اما از آنجا که نمی خواهم از چارچوب این گفتگو خارج شوم، ترجیح می دهم سئوالاتم روی فعالیت های بخشی از سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران متمرکز کنم که طی سال های گذشته به ویژه از زمان حضور جناب شهاب مرادی در کسوت مدیر سازمان موجب ظهور و بروز حاشیه هایی در حوزه موسیقی شد.

شرایطی که مدیران قبلی را با چالش های متعددی مواجه کرد و اکنون بد نیست شما به عنوان یک مدیر با پیشینه ای موسیقایی، از نحوه تعامل با یک مدیر روحانی با تفکری متفاوت تر در رأس مدیریت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران بگویید.

من معتقدم سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در دوره مدیریت حجت الاسلام امرودی در بی حاشیه ترین دوران خود حضور دارد، که چنین روندی قطعاً به نوع مدیریت خاص ایشان باز می گردد که نشان از توانمندی و نوع نگاه مناسبی دارد که به مقوله فرهنگ و هنر دارد.

محور اساسی فعالیت مدیریت امور موسیقی سازمان در برگیرنده ابعاد و مسائل مختلفی است که به فراخور میزان بودجه اختصاص پیدا کرده و برخی اولویت ها دچار تغییراتی می شود.

این محورهای اساسی، هم می تواند مرتبط با مسائل شهروندی و دغدغه های اجتماعی و فرهنگی زندگی شهروندان باشد و هم مبتنی بر اتفاقات و رویدادهای ملی که در برهه های زمانی مختلف کارکردهای جداگانه دارند.

یکی از این محورها که طی ماه های اخیر در کنار دیگر فعالیت های ما مورد توجه قرار گرفت، توجه به محور مقاومت بود که طی یکی دو سال گذشته با آن مواجه بودیم.

در این چارچوب اتفاقاتی در کشور و منطقه افتاد که نمی توانستیم به آن بی تفاوت باشیم.

یکی از این موارد و اتفاقات شهادت حاج قاسم سلیمانی بود که مربوط به روزهای اول حضورم در سازمان می شد و با توجه به شرایط و بحران اقتصادی کشور ما را به سمت و سویی هدایت کرد که با وجود تمام مشکلاتی که داشتیم، اما این سیاست مهم را پیگیری کنیم.

مشغول رایزنی و فراهم آوردن بستری هستیم که بتوانیم در آینده ای نزدیکی حمایت بیشتری از گروه های موسیقی برای اجرای برنامه در فرهنگسراها داشته باشیم که این مجموعه ها نیز بتوانند به فراخور موضوعات و گونه های مختلف در خدمت شهروندان برای شنیدن موسیقی خوب باشند ما بر این باور بودیم شهر و شهروندان نمی توانستند از این مسائل دوری کنند، کما اینکه مراسم تشییع پیکر حاج قاسم، این نکته را به ما بیشتر از هر زمانی تاکید کرد که نباید به مفاهیمی چون مقاومت و ارتباط آن با زندگی شهروندی بی تفاوت بود.

بنابراین شروع به تولید کارهایی که کردیم که در اولویت قرار داشت.

در این راه اگر چه به دلیل پاندمی نتوانستیم آن طور که باید امکانات خوبی را در اختیار شهروندان قرار دهیم.

اگرچه همچنان مشغول رایزنی و فراهم آوردن بستری هستیم که بتوانیم در آینده ای نزدیکی حمایت بیشتری از گروه های موسیقی برای اجرای برنامه در فرهنگسراها داشته باشیم که این مجموعه ها نیز بتوانند به فراخور موضوعات و گونه های مختلف در خدمت شهروندان برای شنیدن موسیقی خوب باشند.

* فکر می کنم برای دستیابی به چنین نقطه ای، اول باید ارزیابی نسبی از نحوه عملکرد سازمان داشته باشید که کم انتقاد هم نیست، به خصوص که امروز فرهنگسراها بنا به هزار و یک دلیل تأثیر و دستاورد گذشته را ندارند.

طبیعتاً دستاوردهای تولیدی و فرهنگی فرهنگسراها به نسبت گذشته با تغییر و تحولات زیادی مواجه شدند.

تغییراتی که قطعاً دربرگیرنده ابعاد مختلفی است که بهتر است مدیران ارشد سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران درباره آن توضیح دهند.

اما من بازهم هم مجبورم یک نکته را دوباره یادآوری کنم و آن مسائل اقتصادی است، ما در همین چندماه تمام تلاشمان را انجام دادیم تا حتی در روزهای کرونایی نیز برنامه های موسیقایی فرهنگسراها را تعطیل نکرده و شرایطی را ایجاد کنیم که هم در برگزاری کنسرت ها، هم در برگزاری کارگاه های آموزشی و هم نشست های پژوهشی و تخصصی کارهای مؤثری انجام دهیم.

اما باید اذعان کنیم که هم در حوزه تولید و هم در حوزه اجرا دستمان به لحاظ اقتصادی خالی بود و اصلاً شاید به همین جهت بود که به سمتی رفتیم که خودمان بر اساس تخصص و پیشینه هنری دست به تولید اثر بزنیم.

نکته دیگر اینکه فرهنگسراها به دلیل قرار گرفتن در این شرایط ویژه کرونایی بود که در کنار فعالیت های محدود هنری که به جهت رعایت پروتکل ها به وجود آمد، تبدیل به قرارگاه های جهادی شدند که در آن ماسک تولید می کردند.

جایی که امروز من و شما با هم گفتگو می کنیم، یک ساختمان بلند مرتبه در مرکز شهر تهران است که منظره خوبی هم برای تماشای شهر دارد؛ جایی که یک مدیر می تواند با یک بودجه مناسب و یک تماس تلفنی می تواند به یک آهنگساز یا یک خواننده سوپراستار و انعقاد یک قرار داد مالی مناسب سفارش کار دهد.

اما باور کنید این نکات در این شرایط نابسمان بودجه یک شرایط رویایی است که از دور قشنگ و زیباست همین جایی که امروز من و شما با هم گفتگو می کنیم، یک ساختمان بلند مرتبه در مرکز شهر تهران است که منظره خوبی هم برای تماشای شهر دارد؛ جایی که یک مدیر می تواند با یک بودجه مناسب و یک تماس تلفنی به یک آهنگساز یا یک خواننده سوپراستار و انعقاد یک قرار داد مالی مناسب سفارش کار دهد.

اما باور کنید این نکات در این شرایط نابسمان بودجه یک شرایط رویایی است که از دور قشنگ و زیباست.

اما شما بدانید همه بدنه سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران اکنون در دریای پرتلاطمی هستند که با وجود تمام مشکلات راهی جز تولید ندارند، تولیداتی که بر اساس سیاست های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برای مناسبت های مختلف در نظر گرفته شده اند و به نوعی تنها راه زنده ماندن فعالیت های یک مجموعه موسیقایی هستند.

متأسفانه پاندمی کرونا" مقولات آموزشی سازمان را تعطیل کرد، در نتیجه ما واقعاً شرایط گسترده تری را برای فعالیت موسیقایی نداشتیم پس باید هم برای رسیدن به اهداف و اولویت های کاری و هم برای قرار گرفتن در یک جریان موسیقایی کار تولید می کردیم.

کارهایی که بودجه چندانی هم نداشتند و ما را وارد شرایطی کردند که خودمان بر اساس ظرفیت های موجود سازمان وارد می شدیم.

یعنی به کارگیری موزیسین ها و متخصصانی که در درون سازمان سابقه موسیقایی داشته و می توانند در این زمینه به ما کمک کنند.

چون ما برای برون سپاری به شدت در مضیقه مالی هستیم و می بایست به طراحی و اجرای فعالیت هایی بپردازیم که در عین قرار گرفتن در کوران مشکلات دربرگیرنده نکات مثبتی هم بود.

ما در این راستا بود که از جوانان بااستعداد استفاده کردیم تا بتوانیم کار را پیش ببریم و برای آنکه این ظرفیت ها بتوانند در خدمت موسیقی قرار گیرند، شرایط را به گونه ای فراهم ساخته و امکاناتی را برای آنها به وجود آوردیم که زودتر وارد محیط عملی کار موسیقی شوند.

اما در بخش دیگر هم نیازمند حضور موزیسین های خبره بودیم که در این راستا سعی کردیم هرچند محدود اما شرایط همکاری را داشته باشیم که امیدوارم دوستان محدودیت های مالی ما در این زمینه را ببخشند.

به هر حال پرورش استعدادها امسال تازه به بار نشسته و ما از این پس استعدادهای مهمی از جوانان را هم در حوزه های آواز ایرانی، کلاسیک ایرانی و پاپ خواننده ها و هم در مورد آهنگسازان خواهیم داشت.

بنده بازهم تاکید می کنم که محور اصلی فعالیت های ما، رویکرد جدی برای تولید موسیقی انقلاب و ژانرهای مختلفی که با آنها طرف حساب هستیم، بوده است؛ اینکه این ژانرهای مختلف اساساً چه حرف هایی می خواهند بزنند، چقدر جدی هستند و چقدر کاربردی می شوند.

اینها نکات مهمی است که باید و حتماً روی آنها کار کارشناسی انجام دهیم و متوجه شویم که کارهای ما تا چه حد و اندازه هایی توانسته به گوش مخاطبان جدی موسیقی و شهروندان برسد.

* البته در همین چارچوب شائبه هایی به وجود آمده که بسیاری از آثار در حوزه تولید، اغلب با نام جنابعالی به عنوان خواننده یا آهنگساز منتشر شده است.

این یعنی آغاز یک حاشیه و چالش که ممکن است برای هر مخاطبی شائبه برانگیز باشد.

شائبه هایی که نشأت گرفته از برخی شبهات مالی درباره قراردادهای میلیاردی با بدنه مالی سازمان فرهنگی هنری است! اول اینکه در سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران مانند هر مجموعه دولتی دیگری سیستم های نظارتی و بازرسی دقیقی وجود دارد که به طور کامل وظیفه نظارت بر عملکرد مدیران و کارکنان در حوزه های مختلف مالی را بر عهده دارند و به طور حتم اگر در این زمینه خطایی صورت پذیرد قبل از اینکه ماجرا بخواهد رسانه ای شود، برخوردهای قانونی و انضباطی لازم در این مورد صورت می گیرد.

بنابراین چه من و چه هر مدیری در سازمان بخواهد خارج از حد و حدود وظایف خود مرتکب اشتباهی شود، قطعاً باید منتظر عواقب این تخلف باشد.

در بسیاری از مناسبت هایی که ما اقدام به تولید اثر می کردیم، خیلی از دوستان هنرمند به محض دریافت پیشنهادات ماه علاقه ای به همکاری نداشتند.

در بهترین حالت هم به قدری دستمزدهای بالایی را برای تولید اثر مطالبه می کردند که در همان ابتدا ماجرا به همکاری نینجامد سازمان طی ماه های اخیر در بدترین شرایط مالی و بودجه ای قرار داشته که همین مساله روند فعالیت های ما را با اختلالات زیادی مواجه ساخته و ماجرا را به سمتی برده که می بایست مدیریت بیشتری در حوزه هزینه ها و صرف بودجه می کردیم.

اما خب در این شرایط ناموزون که تقریباً تمامی فعالیت های ما در تعطیلی بود، ما حسب وظیفه ای که به عهده داشتیم، می بایست به تولید ادامه می دادیم که بر این اساس، تولید اثر برای مناسبت های مختلف با همین شرایط بودجه ای از مهم ترین محورها بود.

در این راه استفاده از ظرفیت های داخلی یکی از کاربردی ترین راهکارهایی بود که می توانستیم انجام دهیم.

البته شاید باور نکنید اما ما در همین چارچوب هم پولی برای جذب آهنگساز نداشته و به همین جهت از ظرفیت های تخصصی مان استفاده کردیم.

این را هم بگویم استفاده از این ظرفیت تخصصی که در حوزه های آهنگسازی، خوانندگی، تنظیم و موارد مشابه به آن اشاره می کنم، منظور این نیست که به این ظرفیت ها دستمزدی پرداخت می شود.

واضح است که هر آنچه در این زمینه انجام گرفته، با بودجه صفر بوده که مدارک و مستندات آن نیز موجود است.

نکته دیگر اینکه که لازم است کمی بی پرده درباره آن صحبت کنم، مربوط به همین حوزه های خوانندگی و آهنگسازی می شود.

اینکه در بسیاری از مناسبت هایی که ما اقدام به تولید اثر می کردیم، خیلی از دوستان هنرمند به محض دریافت پیشنهادات ما علاقه ای به همکاری نداشتند.

در بهترین حالت هم به قدری دستمزدهای بالایی را برای تولید اثر مطالبه می کردند که در همان ابتدا ماجرا به همکاری نینجامد.

گو اینکه عده ای از این هنرمندان بزرگوار سعی می کردند در پشت پرده باقی بمانند تا اینکه بخواهند طیف وسیعی از طرفداران را درگیر کنند.

خود من بارها و بارها با فلان چهره صحبت می کردم تا در کاری حضور داشته باشند، اما آن ها می گفتند ما نمی توانیم این قطعه را بخوانیم.

حتی در برخی موارد کار به جایی می رسد که من به شاگردان خودم و برخی از هنرمندان مستعد عرصه خوانندگی پیشنهاد کار می دادم اما آن ها در پاسخ به چنین پیشنهادی می گفتند: نمی توانیم ریسک این مسئله را بپذیریم .

در چنین شرایطی باید یک نفر برخی از کارها را انجام می داد تا پروژه ها به سرانجام برسد.

ما در این فرآیند دغدغه های متعددی داشتیم و می دانستیم کاری که انجام می شود، قطعاً دربرگیرنده ریسک بالایی است که موجب ایجاد ابهامات و صحبت هایی هم می شود.

اما بنده و همکارانم به دلیل اعتقادی که در این شرایط داشتیم تمام تلاشمان را انجام دادیم تا کارها به بهترین شکل ممکن به مرحله تولید برسد.

به هر حال برخی از مناسبت ها به گونه ای بود که بعضی ها احساس می کردند خوانندگی و آهنگسازی در چنین آثاری یک نقطه ریسک محسوب می شود پس وارد چنین مفاهیم و محتوایی نمی شدند.

بعضی هم به قدری مطالبات مالی سنگینی برای حضور در کارها داشتند که واقعاً در توان ما نبود.

* البته در این چارچوب برخی از منتقدان هم اعتقاد داشتند به دلیل کثرت حضور جنابعالی در اغلب قطعات به عنوان خواننده، مباحثی چون انحصاری کردن و کلید واژه های مشابه مطرح می شود… اتفاقاً مساله دیگری که می توانم در این مجال به آن اشاره کنم، انتشار برخی از شبهات و مطالب بر علیه بنده مبنی بر انحصاری کردن تولید این قطعات به خوانندگی من بود که واقعاً دور از انصاف و عدالت مطرح شد که بنده در اینجا فقط به این نکته اشاره می کنم که من پیش از ورود به سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، یک هنرمند موسیقی بودم که یکساله هم موزیسین نشدم.

کما اینکه پیش از حضورم در کسوت مدیریت امور موسیقی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در همکاری با مجموعه های مختلف فرهنگی هنری کشور به عنوان آهنگساز و خواننده کار انجام می دادم.

اما متأسفانه برخی از دوستان برخی از مطالبی را به من نسبت دادند که نه به سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران ارتباط دارد و نه به چیز دیگری؛ به هر حال بنده بارها پیش آمده که به عنوان خواننده از جایی سفارشی دریافت می کنم که یا به آن پاسخ منفی می دهم یا مثبت؛ این فرآیند هم اصلاً ارتباطی به مدیریتم در سازمان ندارد.

به هر حال من یک هنرمند فعال حوزه موسیقی هستم که در جریان تولیدات این حوزه سعی می کنم حضور مستمری داشته باشم که قطعاً منجر به سواستفاده از موقعیت کاری هم نخواهد شد.

* حالا که از تخصص در مدیریت صحبت کردید، آیا این پیشینه هنری و موسیقایی توانسته در چارچوب مدیریتی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران گره ای از مشکلات در روزهای کرونایی را باز کند یا نه، این نفوذ مدیریتی و لابی هاست که در مجموعه شما فارغ از پیشینه تان، کارها را پیش می برد؟ بنده پیش از حضور در امور موسیقی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، مدیریت بخش موسیقی مؤسسه شهرستان ادب را به عهده داشتم که خوشبختانه حضور در این فضا به دلیل کارهای زیربنایی که انجام گرفت تبدیل به تجربه ارزشمندی شد.

اما یکی از مهم ترین نکاتی که در این مجموعه برایم تبدیل به تجربه ای ماندگار شد، مرتبط با حوزه مشاوره است.

ما در تولید پوئم سمفونی راه روشن آمدیم و با نگاهی ساختارشکنانه آهنگسازی کار را به یک جوان متولد سال 73 سپردیم که اگر چه از سن و سال پایینی برخوردار است اما تحصیلکرده هنرستان موسیقی و نوازنده ای بسیار توانمند است که قطعاً در آینده حرف های زیادی برای گفتن دارد اینکه اگر یک نفر در جایی تخصصی ندارد، می تواند با به کارگیری و استعانت از مشاوران متخصص شرایط بهتری را در حوزه مدیریتی خودش فراهم کند.

چارچوبی که بنده طی سال های گذشته آن را تجربه کردم و همواره تلاش کردم وقتی به عنوان مشاور در یک مجموعه حضور پیدا می کنم، تلاش داشتم بهترین و کارآمد ترین مشاوره ممکن را به مدیریت آن نهاد یا مجموعه ارائه دهم.

در سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران نیز چنین رویکردی وجود دارد.

کما اینکه چه از سوی مدیریت سازمان و چه از سوی معاونت هنری این مجموعه ماجرا به گونه ای برنامه ریزی شده که همواره از ما به عنوان مشاوران تخصصی حوزه موسیقی استفاده کرده و فضای کار را به سمتی می برند که همه تصمیم گیری ها در نهایت تعامل و تبادل افکار و البته امکانات موجود اتخاد شود.

در حوزه مدیریت امور موسیقی سازمان هم ماجرا به همین شکل است، کما اینکه بنده در این مجموعه نیز نهایت تلاشم را انجام می دهم تا از مشاوران متخصص موسیقی در حوزه های مختلف بهره مند شوم.

البته اینکه چقدر حسن نیت در مشاوره های مرتبط با حوزه موسیقی وجود دارد، خود علامت سوال بزرگی است که بعداً می توانیم به آن بپردازیم، اما در مجموعه ما کوشش شده تا این مشاوره ها در جهت بهره برداری بیشتر و تولید محصولات مؤثر و ماندگار صورت پذیرد.

در این راه ریسک پذیری توأم با منطق نیز یکی دیگر از اهداف ما در مدیریت موسیقی سازمان است که روی این نکته نیز تاکید ویژه ای داریم.

به طور مثال ما در تولید پوئم سمفونی راه روشن آمدیم و با نگاهی ساختارشکنانه آهنگسازی کار را به یک جوان متولد سال 73 سپردیم که اگر چه از سن و سال پایینی داشت اما تحصیلکرده هنرستان موسیقی و نوازنده ای بسیار توانمند است که قطعاً در آینده حرف های زیادی برای گفتن دارد.

قطعاً در این شرایط کار ما یک ریسک محسوب می شود اما ما نهایت تلاشمان را می کنیم که این بار سن و سال و پیشینه عقب تر از خلاقیت هنری قرار گیرد.

یعنی اگر نفوذ و لابی در این چارچوب وجود داشت قطعاً یک آهنگساز 27 ساله نمی توانست آهنگساز یک پروژه مهم باشد.

من معتقدم اثری چون پوئم سمفونی راه روشن اثری ارزشمند و جسورانه از یک جوان ایرانی است که تفکر کم نظیری در آن نهفته است.

شما وقتی چارچوب این اثر در حوزه ارکستراسیون، فرم و آنالیز بررسی کنید، متوجه می شود آنچه انجام گرفته یک ریسک توأم با منطقی است که قطعاً در سال های بعد نتایج و جایگاهش را خواهید دید.

موفقیتی که با بودجه ای بسیار اندک به سرانجام رسید و اکنون کار را به جایی کشانده که تعدادی از مجموعه ها درخواست اجرای پوئم سمفونی های راه روشن و سرباز را از ما دارند.

اینها بخشی از مدیریتی است که توانسته با بهره مندی از مشاوره های قوی و نه منفعت طلبانه شرایط را به سمت و سویی بکشاند که توانمندی ها بیشتر از لابی و نفوذ مورد توجه قرار گیرند.

و به قول شهید مرتضی آوینی: کسی که تخصصی ندارد و کاری را می پذیرد بی تقواست.

ا دامه دارد…
کلید واژه ها: فعالیت - سازمان فرهنگی هنری - شهرداری تهران - سازمان - مدیر - پیروزی انقلاب اسلامی - موسیقی - حاشیه - شهرداری - انقلاب اسلامی - فرهنگی - تهران - مختلف - ارائه - هنرمندان - روند - پاسخ - هنری - خبرگزاری - مأموریت - اولویت - پیروزی - اسلامی - فعالان - انقلاب - یکی از - مشغول - تأسیس - ابهام - کشور

آخرین اخبار سرویس:
آمادگی ایتالیا برای ارسال کمک جهت واکسیناسیون پناهجویان افغانستانی در ایران

حجت الاسلام والمسلمین شهرستانی: برای توسعه و پیشرفت کشور گاهی لازم است مدیریت را از جهان بگیریم

زاکانی: آینده درخشانی پیش روی نظام جمهوری اسلامی قرار دارد

طرح «شفافیت آراء» در کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس نهایی شد

5 برنامه حمایتی برای توسعه فناوری سلول های بنیادی میان دانش آموزان

سربازان زینت نظام هستند/همایش روز سرباز درسپاه ناحیه گچساران برگزارشد

انتقاد رییس سابق صداوسیما از علی عسگری

برخورد قاطع دستگاه قضا با مخلان تولید/ رویه های غلط اصلاح شود

ریاست اداره خدمات اطلاعات دبیرخانه «جی یی سی اف» به ونزوئلا سپرده شد

نماینده زاهدان: برجام از اولویت اول نظام خارج شده

اختیارات مدیران استانی بنیاد شهید افزایش می یابد

استان ایلام در طرح های آبخیزداری و آبخوانداری پیشرو می باشد

ازغدی: فلسفه وجود انقلاب و صدور آن نهی از منکر است

آمادگی ایتالیا برای ارسال کمک جهت واکسیناسیون پناهجویان افغانستانی در ایران

اخبار 18:30 شبکه 5 سیما؛ 1 مهر

تجلیل از ایثارگران شاغل در شورا های حل اختلاف چهارمحال و بختیاری

سیاست دولت جدید گسترش همه جانبه روابط با آفریقاست

دیدار های امروز امیر عبداللهیان در نیویورک

دل و قلوه عاشقونه بهاره خانم رهنما و حاجی جلو چشم 5 میلیون آدم!

تعدادی کارگر ساده بسته بند با امکانات عالی نیازمندیم.

سالروز تاسیس دفتر تحکیم وحدت

منظور از مکاتب روانشناسی چیست؟

دو دستگاه آمبولانس به اورژانس زابل اهدا شد

قالیباف: مردم در اوج عقلانیت و برنامه ریزی جنگ را اداره کردند

آیت الله اعرافی به استان البرز سفر کرد

آمادگی وزارت جهاد کشاورزی برای اتمام پروژه های نیمه تمام ایلام

غبارروبی و گلباران قبور مطهر شهدا در شیراز

ببینید | تصاویر و سخنان تازه منتشر شده از استاد محمدرضا شجریان

تداوم ارتباط شهرداری با نظام پزشکی تهران برای ارتقای سلامت شهروندان

دیدار وزیر امورخارجه کشورمان با وزیر خارجه نیجریه

انقلاب اسلامی استکبار را به خاک سیه نشانده/ دفاع مقدس از جنس تکلیف است

آغاز کوچ پاییزه عشایر استان اردبیل

آغاز نهمین دوره انتخابات نظام مهندسی از فردا

سیاست دولت جدید گسترش همه جانبه روابط با آفریقاست

نماز جمعه این هفته در کرمانشاه اقامه می شود

وحدت نیرو های مسلح رمز پیروزی در دفاع مقدس

جزییاتی از سرنوشت احتمالی برجام از زبان یک عضو کمیسیون امنیت ملی

انتقاد رییس سابق صداوسیما از علی عسگری

ایجاد تحولات در نیروی زمینی ارتش با برنامه ریزی در حال انجام است

به رسمیت شناخته شدن مکتب جعفری

استخدام مددکار اجتماعی در انجمن اهدای عضو ایرانیان در محدوده ونک - تهران

تمام کادر آموزشی مدارس اسلامشهر واکسینه شدند/ گلبانگ زنگ شکوفه ها در مدارس

تجدید میثاق با شهدا در گلستان شهدای اصفهان

غبار روبی و گلباران قبور مطهر شهدا در شیراز

تکمیل طرح های ایستگاه پمپاژ بدره در هیئت دولت پیگیری می شود

درخواست از وزیر بهداشت برای افزایش سرانه و ظرفیت پزشکی

آیت الله حسینی بوشهری: جهادگران در مواسات و کمک های مومنانه پیشگام باشند

مراسم میهمانی لاله ها در گلزار شهدای کرمان

سربازان نمونه کهگیلویه تجلیل شدند

مشکلات واحدهای تولیدی ناشی از تصمیمات غلط است

تصاویر/غبارروبی و عطر افشانی گلزار شهدای بادرود همزمان با هفته دفاع مقدس

برجام از اولویت اول نظام خارج شده / ترکیب تیم مذاکره کننده در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی مشخص می شود

تصاویر/ بازدید مسئولان از نمایشگاه «قله عاشورا تا دریای ظهور» در تفت

شتاب مضاعف در روند واکسیناسیون گروه های مختلف شغلی ضروری است

پُر بازدید های اول مهر خبرگزاری صدا و سیمای فارس

عدم شفایت انتقال معاون سازمان سنجش آموزش کشور به دانشگاه علامه

نوید وزیر فرهنگ برای اعطای تسهیلات به هنرمندان

فیلم | تجلیل از پیشکسوتان روحانی عرصه جهاد و مقاومت

قالیباف در رشت: ایران به برکت حضور مردم در صحنه جزو 10کشور برتر دنیا از نظر توان نظامی است

دستور الکاظمی برای تشدید تدابیر امنیتی در مراسم اربعین

قالیباف: ایران جزء 10 قدرت برتر نظامی دنیاست

تاکید رییس جمهور بر شتاب مضاعف در روند واکسیناسیون گروه های مختلف شغلی

رتبه بندی معلمان تا ماه آینده تصویب می شود

دو برابر شدن ظرفیت تخلیه وبارگیری در بندر خرمشهر

قدرت دیپلماسی ایران ناشی از قدرت میدان، نیروهای مسلح و فرهنگ شهادت است

معافیت تحریمی سران طالبان تمدید شد

لزوم معرفی حضور برجسته زنان در دفاع مقدس

رویکرد وزارت کشور انتخاب استاندارهای مردمی است

حکم رییس دولت طالبان برای ملا عبدالغنی برادر

احیای مذاکرات تا پیش از نوروز امسال

17بیمارستان صحرایی برای درمان بیماران کرونا راه اندازی شد

درخواست فرانسه از ایران برای بازگشت به برجام با چاشنی اتهام زنی

امام جمعه اندیمشک: تکریم شهدا یک وظیفه است

آیین غبارروبی گلزار شهدای بندر ماهشهر برگزار شد

برگزاری رژه شناورها در هندیجان به مناسبت هفته دفاع مقدس

استخدام کارمند دفتری در یک نمایندگی بیمه در هرمزگان

درخواست اعلام موضع مراجع عظام تقلید و جامعه مدرسین حوزه های علمیه درباره طب اسلامی

فرماندهی جوان به نام محمود کاوه

رییس مرکز حفاظت اطلاعات قوه قضاییه: مسئول صیانت از زندانیان هستیم

ببینید | لالایی خوانی رسول نجفیان به سبک مادران دوران جنگ تحمیلی

اربعین مسیری است که شهدای ما انتخاب کردند

ماجرای لیست انتصابات احتمالی در شهرداری تهران

10 کاندیدا در مسیر رسیدن به صندلی شهرداری رشت

حضرت آیت الله علوی گرگانی: مراقب باشیم هواهای نفسانی و دنیا طلبی ما را آلوده نسازد

روند لایروبی شبکه فاضلاب شهر اهواز کند است

طالبان: شروط جامعه بین الملل غیرقابل قبول است

تنظیم واردات خودرو با آزادسازی فرق دارد/ مجلس قبل هم دنبال ساماندهی بازار خودرو بود

تونس | حزب النهضه: تعلیق قانون اساسی غیرقابل قبول است/ رییس جمهور به دنبال استبداد مطلق است

ظرفیت بخش معادن در قم مورد غفلت واقع شده است

نیکوکاران می توانند با استخدام زندانیان در مسیر اصلاح و تربیت به ما کمک کنند

قالیباف: ما کم کاری کردیم/کارنامه قابل قبولی نداریم

قالیباف: ایران جزء 10 قدرت برتر نظامی دنیاست

سفرهای استانی برای رفع مشکلات در دستور کار بنیاد شهید قرار دارد

خبر ایسکانیوز تایید شد؛ سعید محمد دبیر شورای عالی مناطق آزاد شد

رییسی: شتاب در روند واکسیناسیون ضروری است

آینده درخشانی پیش روی نظام جمهوری اسلامی قرار دارد

ما مسئولین کم کاری کردیم/مدیریت ما کارنامه قابل قبولی ندارد

ستاد مرکزی اربعین: مرزهای زمینی تا پایان ایام اربعین بازگشایی نخواهد شد

ایجاد تحولات در نیروی زمینی با برنامه ریزی در حال انجام است

نمایشگاه شهید شاخص کشوری بسیج حقوق دانان در کرمانشاه افتتاح شد

کنسرت های آنلاین، قراردادهای کلان و چند ابهام دیگر/ بی حاشیه ایم

کنسرت های آنلاین، قراردادهای کلان و چند ابهام دیگر/ بی حاشیه ایم