مطالب مرتبط:
توسعه حوزه علمیه خراسان شمالی نتیجه سفر رهبر انقلاب به استان است
افزایش 300 درصدی کشتار دام مولد در خراسان رضوی
افزایش 300درصدی کشتار دام مولد در خراسان رضوی
دام پیک پنجم برای کودکان
پرداخت تسهیلات حمایتی جهت توسعه کشت گیاهان دارویی در یزد
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 5 مرداد 1400 ساعت 01:252021-07-26سياسي

توسعه ژئوتوریسم خراسان در دام بی برنامگی ها


عضو هیات علمی پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی گفت: مشهد می تواند به منطقه ای شاخص برای زمین گردشگری یا ژئوتوریسم تبدیل شود اما متاسفانه برنامه مشخصی برای توسعه این امر در منطقه وجود ندارد.

- مژگان ثابت تیموری در گفت وگو با ایسنا به بررسی قابلیت های ژئوتوریسمی خراسان رضوی پرداخت و اظهار کرد: ژئوتوریسم یا زمین گردشگری بیش از 100 سال است که در کشورهایی مانند انگلیس و استرالیا مورد توجه قرار گرفته است.

این کشورها به عنوان کشورهای پیشرو در این زمینه قالب علمی و ساختارمند خود را پیدا کرده اند.

وی افزود: در حال حاضر نیز در کشور محققان برجسته ای وجود دارند که همکاری آن ها با نهادهای بین المللی مانند یونسکو و اساتید مرتبط این حوزه، غنای دانش ژئوتوریسم را در کشور افزایش داده است.

عضو هیات علمی پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی ادامه داد: در حال حاضر فلات ایران به دلیل جوان بودن و ویژگی های خاص زمین شناسی، یکی از شاخص ترین مناطق برای دیدن تغییرات زمین شناختی است.

مشهد و به عبارت بهتر دشت مشهد نیز در همین محدوده قرارگرفته است، البته با وجود این قابلیت در خراسان رضوی به این مسئله آنچنان که باید توجه نشده و هنوز برنامه مشخصی برای توسعه زمین گردشگری یا ژئوتوریسم در منطقه وجود ندارد.

ثابت تیموری خاطرنشان کرد: خوشبختانه در سال های اخیر با پیگیری های انجام شده و همین طور برگزاری دوره های آموزش راهنمایان زمین گردشگری با مجوز وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی توسط جهاد دانشگاهی باعث شد این فضا شکل دیگری به خود بگیرد.

وی عنوان کرد: البته باید گفت که هدف از این کار جلب توجه کارشناسان و سرمایه گذاران حوزه معدن و زمین شناختی به این مسئله بوده است و در ارتباط با این موضوع سخنرانی هایی نیز انجام شد و تا حدودی در حوزه توسعه زمین گردشگری آگاهی بخشی صورت گرفت، همچنین در این راستا به قابلیت ها و خصوصیات ویژه زمین شناختی و ویژگی های معدنی استان و مشهد که از آن به عنوان جاذبه زمین شناختی یاد می شود، پرداخته شد.

معادن پتانسیل های زیادی برای جذب گردشگر و کسب درآمد دارند عضو هیات علمی پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی ادامه داد: در جلسات آگاهی بخشی، سعی شد تا به معادن صرفا به عنوان یک موهبت طبیعی قابل برداشت در حوزه معدن توجه نشود و از پتانسیل های آن برای جذب گردشگر و کسب درآمد استفاده شود.

در گذشته از معادن و مناطق مختلف زمین شناختی بازدیدهای علمی و آموزشی انجام می گرفت که متاسفانه در قالب گردشگری عام نبوده است.

ثابت تیموری ابراز کرد: با توجه به اینکه دشت مشهد از جاذبه های زمین شناختی زیادی برخوردار است میزان توجهات علاقه مندان به آموزش راهنمایان زمین گردشگری در خانه معدن، سازمان نظام مهندسی معدن و مجموعه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نسبت به گذشته که اطلاعات خاصی در این حوزه وجود نداشت، بیشتر شد.

وی اضافه کرد: البته موضوعی که در این قسمت کمی روند کار را کند کرد این بود که افراد بازدیدکننده، مناظر طبیعی مرتبط با زمین را در قالب اکوتوریسم و طبیعت گردی و زمین را جدای از طبیعت و موجودات زنده پیرامون یا روی آن می دانستند، بنابراین آن را در حوزه اکوتوریسم و طبیعت گردی قرار می دادند.

عضو هیات علمی پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی بیان کرد: از زمانی که این علم به ایران و همین طور به خراسان ورود پیدا کرد و در افراد علاقه مند شناخت لازم پیدا شد، بحث زمین را جدای از مباحث موجودات زنده روی آن قرار دادند و اخیرا تورهای مناسب و تعریف شده ای برگزار می شود که با اقبال خوبی از سوی مردم روبه رو شده است.

ثابت تیموری ادامه داد: به عنوان مثال دره شمخال به عنوان یک جاذبه زمین شناختی بسیار زیبا که مرتبط با حوزه زمین، آب و طبیعت غیر زنده است برای بسیاری از مردم جالب توجه بوده و تنها طی کردن مسیر رسیدن به این دره، دیدن منظره زیبای داخل آن و دیدن فضای منحصر به فرد لایه های زمین برای مردم بسیار جذاب خواهد بود.

غار مغان یکی از زیباترین مقاصد ژئوتوریسمی استان وی تشریح کرد: مواردی چون کوه ها، آبشارها، دره ها و دست کندهایی چون انواع معادن فعال و غیرفعال، غارهای متنوعی وجود دارد که یکی از جاذبه های مهم زمین شناختی در اطراف و داخل مشهد به شمار می آیند.

یکی از کهن ترین این غارها که برای علاقه مندان بازدیدکننده بسیار جذاب بوده، غار مغان واقع در کوه های خلج در جنوب شرق مشهد است و از گذشته های بسیار دور و بیش از 50 سال گذشته مقصد سفر و بازدید علاقه مندان بوده است.

مسیر بسیار زیبا و چشم انداز طبیعی پیرامون آن، وجود ستون های آهکی منحصر به فرد درون آن حتی بدون آگاهی از کلید واژه زمین گردشگری نیز این غار را مقصد جذاب سفر به درون زمین قرارداده است.

غار مغان لزوم تربیت راهنمایان و مفسران ژئوتوریسم جهت استفاده در تورهای گردشگری عضو هیات علمی پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی با اشاره به اینکه این روزها آگاهی مردم نسبت به این مسئله بیشتر شده است، اظهار کرد: نیاز است تا راهنمایان متخصص و مفسران زمین گردشگری تربیت و از آن ها در برگزاری تورهای ژئوتوریسمی استفاده شود و به اصطلاح در دستور کار دفاتر خدمات مسافرتی قرار گیرند تا علاقه مندان شرکت کننده در این تورها علاوه بر بازدید از جاذبه های بصری، اطلاعات زمین شناسی بیشتر و مستندی نیز دریافت کرده و سفری هدفمندتر را تجربه کنند.

آن ها درک می کنند که عملا ساختار این زمین ساخت یا جاذبه زمین شناسی به چه ترتیب بوده و در چه تاریخی شکل گرفته است.

به واقع دشت مشهد به عنوان یکی از دشت های جذاب برای علاقه مندان به حوزه زمین شناسی و زمین گردشگری مطرح است که می توان انواع سنگ های رسوبی، آبرفتی، آتشفشانی و جاذبه های مرتبط با سازندهای زمین شناختی را در اطراف آن مشاهده کرد.

ثابت تیموری در خصوص برقراری ارتباط بین زمین گردشگری با سایر حوزه های گردشگری و برگزاری تورهایی از این دست خاطرنشان کرد: این موضوع به ترکیب تور و افراد شرکت کننده در آن بستگی دارد؛ در تور برگزار شده باید سلیقه افراد شناسایی شود و بر اساس ذائقه مشتری، تورهای زمین شناختی از تورهای عمومی تفکیک و برای تامین رضایت گردشگران خاص تورهای ترکیبی فراهم شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر خانه معدن همچنین در حال پیگیری است تا بتواند معادن متروکه، فعال و نیمه متروکه خود را برای استفاده ای بهینه و دوگانه به کار گیرد، به این معنی که در زمینه استخراج کانسارها و منابع معدنی نیز در زمینه زمین گردشگری و گردشگری معدن مورد بهره برداری قرار گیرند.

استفاده از معادن به این شیوه قابل ارزش است؛ چراکه سرمایه گذار در دوره غیرفعال بودن معدن می تواند از این راه درآمدزایی داشته باشد.

پارک کوهسنگی یکی از جاذبه های زمین گردشگری مشهد است عضو هیات علمی پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی پارک کوهسنگی را به عنوان یکی از جاذبه های مهم زمین شناختی مشهد معرفی و اظهار کرد: پارک کوهسنگی یکی از جاذبه های مهم مرتبط با زمین گردشگری در دل شهر مشهد است که به صورت یک سازه زمین شناسی جذاب و خارج شده از دل زمین به صورت سنگی یک پارچه در میانه دشت مشهد نمایان است.

ممکن است افرادی که تا امروز از آن دیدن کرده اند از زاویه زمین شناسی به آن توجه نکرده باشند و این در صورتی است که این منطقه تاریخ زمین و تاریخ تمدن انسان را نیز به ما معرفی می کند.

پارک کوهسنگی ثابت تیموری افزود: اگر داستان شکل گیری آثار زمین شناختی برای گردشگران به خوبی تفسیر شود قطعا برای آن ها جذاب خواهد بود و ورود گردشگران متنوعی را به این محدوده ها موجب خواهد شد.

کوه های اطراف مشهد مانند پارک خورشید و کوه پارک، خود یک جاذبه زمین شناختی است که حضور مفسران و کارشناسان مرتبط با حوزه زمین گردشگری را می طلبد؛ بررسی این موضوعات علاوه بر اشتغال زایی می تواند جذابیت بازدید از آن مناطق را نیز افزایش دهد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی - ژئوتوریسم - گردشگری - جهاد دانشگاهی - عضو هیات علمی - کشور - کشورها - هیات علمی - پژوهشکده - عضو هیات - خراسان - دانش - زمین - علمی - خراسان رضوی - توسعه - منطقه - بین المللی - هیات - جهاد - استرالیا - گفت وگو - برنامه - قابلیت - اساتید - محققان - افزایش - تیموری - انگلیس - همکاری

آخرین اخبار سرویس:
وزارت امور خارجه: دیپلماسی فعالی را برای تقویت مناسبات با دستگاه های دیپلماسی کشورهای عضو شانگهای به کار می گیریم

خطیب زاده: عضویت ایران در شانگهای پیشرانی مهم برای سیاست خارجی آسیامحور ماست

آغاز واکسیناسیون افراد بالای 18 سال استان تهران از سه شنبه هفته آینده

ماجرای اربعین ظرفیت گفت و گوی شیعیان با دنیا را دارد

واکنش رییسی به اعطای دکتری افتخاری | عنوان طلبگی را ترجیح می دهم

تسلیت امام جمعه تبریز در پی درگذشت مادر شهید عبدی قویدل

جریان اصلاحات دچار سکته راهبردی شده است / هشدار مسجدی به زوار ایرانی درباره کردستان عراق / واکنش برادر رییس دولت اصلاحات به درخواست محاکمه روحانی / امام جمعه یاسوج: از هر خانواده ای دو فرزند متولد شود

درخواست های مردمی در سفرهای استانی رییس جمهور سریعاً پیگیری می شود

«آرام جعفری» چهره دیگرش را نشان داد/ عکس

اعطای دکترای افتخاری دانشگاه ملی تاجیکستان به آیت الله رییسی

حمله هکری به سیستم رای گیری الکترونیکی روسیه

از قرن سوم هجری شیعیان حَمَله علوم بوده اند

ارسال نامه های مردمی به دولت بدون پاسخ نمی ماند

دومین روز سفر رییس جمهور کشورمان به تاجیکستان

صدای استاد حوزه از گرانی دارو بلند شد

سخنرانی آیت الله رییسی در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای

گزارشی از برگزاری روز نخست مدرسه تابستانی شبهه پژوهی «از عاشورا تا اربعین»

رمزگشایی از کتاب «راز سر به مهر»؛ ناگفته هایی از مذاکرات هسته ای و برجامی - 18/ از نگرانی روس ها در مورد توافق ایران با غرب تا مکالمه مهم عباس عراقچی و ریابکوف

باید با نگاه فرهنگی، شأن جهانی اصفهان را حفظ کنیم

آیا لاغر شدن ما را قد بلندتر می کند؟

اعطای دکترای افتخاری دانشگاه ملی تاجیکستان به آیت الله رییسی

صدای استاد حوزه از گرانی دارو بلند شد

شازده کوچولوی پنجشیر را ببینید!

عارف و خاتمی هم می آمدند، شانس پیروزی نداشتیم/ روحانی غیر از «برجام» هیچ نسخه ای نداشت

رییسی دکترا گرفت

استخدام نگهبان و نیروی خدمات آقا و خانم

اظهارات عجیب قاضی زاده درباره دارایی های بنیاد شهید

ضرورت تقویت روابط دانشگاه های ایران و تاجیکستان

تحریم آمریکا علیه چند شخص به اتهام ارتباط با حزب الله و نیروی قدس سپاه

دستیار وزیر خارجه در گفت وگو با فارس: عضویت دائم ایران در سازمان شانگهای اعلام شکست پروژه منزوی سازی ایران توسط آمریکا و غرب بود

(ویدیو) مراسم عقد زوج جوان اهل فسا در یک آمبولانس!

بیانیه پایانی نشست سازمان همکاری شانگهای

رییسی: شاهد هجوم گسترده غرب به حقوق انسان ها و هویت فرهنگی جوامع دیگر هستیم/ لزوم تقویت روابط دانشگاه های ایران و تاجیکستان

اعطای دکترای افتخاری دانشگاه ملی تاجیکستان به رییسی

اختصاص 780 میلیارد تومان برای اجرای پروژه های اجرایی خوزستان

آماده ایم تجربیات دانشگاه های ایران را در اختیار کشورهای همسایه قرار دهیم

رییسی: روابط دانشگاه های ایران و تاجیکستان تقویت شود/عنوان طلبگی را ترجیح می دهم

روابط دانشگاه های ایران و تاجیکستان بیش از پیش تقویت شود

تسلیت امام جمعه تبریز در پی درگذشت مادر شهید عبدی قویدل

رییسی: عنوان طلبگی را ترجیح می دهم

ارسال نامه های مردمی به دولت بدون پاسخ نمی ماند

خروج خراسان شمالی از وضعیت قرمز کرونایی

استخدام کارمند بیمه با حقوق ثابت و پاداش در نمایندگی بیمه ما-غرب تهران

عنوان طلبگی را ترجیح می دهم

عملیات اجرایی طرح گردشگری حوضیان الیگودرز به زودی آغاز می شود

«بدون تعارف» با دریادلان سهند و مکران

نماهنگ «ساعت دلتنگی» پیش روی مخاطبان قرار گرفت

اورژانس نسبت به اعتراض نیروهای فوریت های پزشکی خویشتنداری کند

روابط دانشگاه های ایران و تاجیکستان تقویت شود/ عنوان طلبگی را ترجیح می دهم

داشتن روحیه انقلابی رمز موفقیت در همه عرصه ها است

امام جمعه کرج: من با لباس دیگری رفتم نانوایی زمانی که باید باز باشد دیدم بسته است/ مردم را اذیت نکنید / با متخلفان برخورد قانونی کنید

تسلیت مدیر مدرسه علمیه معصومیه در پی درگذشت حجت الاسلام درخشان پور

حضور رییس جمهور دراجلاس سران سازمان همکاری شانگهای

پذیرش عضویت دائم ایران در شانگ های گامی بزرگ به سوی روابط توسعه یافته با همسایگان است

پلوسی: حمله به ساختمان کنگره مانند 11 سپتامبر بود

ایجاد ارتباطی نزدیک، صادقانه و عزتمندانه با مردم و حفظ کرامت آنان راهبرد مرکز ارتباطات ریاست جمهوری است

منطقه ما مهد علم، فرهنگ و تمدن است/ باید روابط دانشگاه های ایران و تاجیکستان بیش از پیش تقویت شود/ از اعطای دکترای افتخار تشکر می کنم اما عنوان طلبگی را ترجیح می دهم

واکنش خطیب زاده به پذیرش عضویت دائم ایران در سازمان همکاری شانگهای

مسئول نمایندگی ولی فقیه در سازمان بسیج مستضعفین: لازمه پاسداشت ارزش های انقلاب و شهدا داشتن سعه صدر است

رییسی: عنوان طلبگی را به دکترا ترجیح می دهم

تصمیم گیری درباره لغو تحریم ها علیه طالبان برعهده شورای امنیت است

شاهد هجوم گسترده غرب به حقوق انسان ها و هویت فرهنگی جوامع دیگر هستیم

پیام تبریک رییس مرکز اورژانس البرز به مناسبت روز اورژانس

قالیباف درگذشت پدر دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی را تسلیت گفت

بزرگداشت رییس فقید دادگاه انقلاب تهران در سمنان

اعطای دکترای افتخاری دانشگاه ملی تاجیکستان به آیت الله رییسی

مرم آثار عضویت ایران در سازمان شانگهای را در برنامه اقتصادی دولت مشاهده خواهند کرد

صحبت های ملیکا زارعی بعد از ابتلایش به کرونا

واکنش علم الهدی به اجلاس شانگهای: به عده ای غربگرا ثابت کنیم دنیا تنها آمریکا و اروپا نیست

از تصمیم سازمان همکاری شانگهای در پذیرش عضویت کامل ایران به گرمی استقبال می کنیم

موسوی: همه اضلاع «مربع قدرت شرق» کامل شد

پیام تبریک وزیر خارجه بنین به امیرعبداللهیان

دستور وزیر نفت برای تخصیص 780 میلیارد تومان برای اجرای پروژه های خوزستان

نماهنگ «ساعت دلتنگی» پیش روی مخاطبان قرار گرفت

اورژانس نسبت به اعتراض نیروهای فوریت های پزشکی خویشتنداری کند

رییسی: عنوان طلبگی را ترجیح می دهم

زاده کمند ، فرمانده قرارگاه مهارت آموزی سربازان شد

رییسی: هر تحولی که متکی بر دانش نباشد اعمال سلیقه محسوب می شود/ از اعطای دکترای افتخار تشکر می کنم اما عنوان طلبگی را ترجیح می دهم

برگزاری مراسم سالگرد درگذشت آیت الله اعرافی در میبد + فیلم

وکیلی: روحانی غیر از «برجام» هیچ نسخه ای نداشت

ماجرای عکسی که خاله شادونه از خود روی تخت بیمارستان منتشر کرد

آمریکا چند شخص را به اتهام «ارتباط با حزب الله» و «نیروی سپاه» تحریم کرد 

جامعه ای نزدیکتر با سرنوشت مشترک سازمان همکاری شانگهای را بسازیم

استفاده از ظرفیت کنفرانس شانگهای برای خنثی کردن تحریم ها موثر است

حضور صدها فلسطینی در نماز جماعت صبح مسجد الاقصی

اهدای دکترای افتخاری دانشگاه ملی تاجیکستان به رییس جمهور ایران 

شگفت انگیزترین مدرسه جهان!

خودکارآمدی؛ چرا باید خودمان را باور داشته باشیم؟

پیگیری مشکلات دانشجویان ایرانی در دیدار امیرعبداللهیان با وزیر خارجه بلاروس

سند عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای تأیید شد

استفاده از ظرفیت کنفرانس شانگهای برای دور زدن تحریم ها موثر است

خطیب زاده: پذیرش عضویت دائم ایران در شانگهای گامی بزرگ به سوی روابط توسعه یافته با همسایگان

حدیث پیامبر اکرم (ص) درباره مدارا با گرفتار و قرض گیرنده

اظهارات ضد اسلامی وزیر جدید فرهنگ بریتانیا دردسرساز شد

مراسم سالگرد فاجعه نسل کشی صبرا و شتیلا

24 بقعه متبرکه لرستان میزبان مراسم اربعین حسینی

وضعیت شبکه فاضلاب در سوسنگرد بحرانی است

تک دوز سوبراناپلاس ایمنی مناسبی را در افراد با سابقه ابتلای قبلی به کرونا ایجاد می کند

1200 مسجد در خوزستان در مهرواره اوج ثبت نام کردند

 امام جمعه کرج: مسئله نان هنوز در استان حل نشده است/ مردم را اذیت نکنید

توسعه ژئوتوریسم خراسان در دام بی برنامگی ها

توسعه ژئوتوریسم خراسان در دام بی برنامگی ها