مطالب مرتبط:
جمالو: همه با هم علیه اعتیاد و مواد مخدر متحد شویم
جمالو: همه با هم علیه اعتیاد و مواد مخدر متحد شویم
اعتیاد به شیشه با مصرف مکمل لاغری گلوریا/ تشخیص محصول اصل و تقلبی تنها با یک پیامک
همه با هم علیه اعتیاد و مواد مخدر متحد شویم
جمالو: همه با هم علیه اعتیاد و مواد مخدر متحد شویم
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 4 تیر 1400 ساعت 03:552021-06-24سياسي

رابطه اختلالات شخصیتی با گرایش افراد به اعتیاد/دشواریهای رهایی ذهن از مصرف مواد


مدیر تیم تخصصی اختلالات روانشناختی و روانپزشکی انجمن ازدواج و خانواده کشور، گفت: اعتیاد به مصرف مواد در عین حال که می تواند عامل ایجاد کننده برخی اختلالات شخصیت و اختلالات روانشناختی نظیر افسردگی و اضطراب باشد؛ - می تواند زاییده همین اختلالات نیز باشد.

به این معنا که برخی اختلالات شخصیتی و اختلالات روانپزشکی گرایش افراد به مواد مخدر را افزایش می دهد، بنابراین رابطه متقابلی میان این دو حوزه وجود دارد.

دکتر حشمت الله رحیمی در گفت وگو با ایسنا، در آستانه روز جهانی "مبارزه با مواد مخدر"، اظهار کرد: اعتیاد به مواد مخدر در یک بافت چند وجهی متاثر از عوامل مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و روانی شکل می گیرد.

از سوی دیگر از جمله مولفه های اثر گذار بر این عوامل بیرونی، عوامل روانشناختی فردی است.

این کارشناس پیشگیری از آسیب های اجتماعی و خانواده درباره تاثیر عوامل روانشناختی فردی بر اعتیاد افراد، ادامه داد: افراد مختلف درون یک جامعه نسبت به مشکلات اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و روانی موجود در جامعه پاسخ های متفاوتی می دهند و پاسخ برخی از آنها ممکن است به صورت گرایش به مواد مخدر و اعتیاد بروز کند که ریشه آن به عوامل روانشناختی باز می گردد.

این روان درمانگر تصریح کرد: در واقع به لحاظ پزشکی اثبات شده است که در بسیاری مواقع نوعی استعداد ژنی در افراد دارای بیماری های اعتیادی وجود دارد که این استعداد ژنی اگر با مشکلات مربوط به فرزندپروری، رفتارهای ناسازگارانه والدین درون منزل و عدم آموزش حل مساله و گرایش به پاک کردن صورت مساله و نه حل آن به هنگام بروز مشکلات و… همراه شود، منجر به گرایش بیشتر فرزندان برای مصرف مواد مخدر و اعتیاد به آن می شود؛ به طوری که بعضا عدم آموزش صحیح حل مساله به فرزندان باعث شده است، فرزندان به هنگام بروز مشکلات و شرایط اضطراب آور در بحران های زندگی از مصرف مواد به عنوان راه حلی برای فروکش کردن اضطراب خود استفاده کنند تا به آرامش نسبی برسند.

رحیمی گفت: اینگونه، افراد سعی در حل مشکلات به طور مقطعی دارند و از همین جهت با گذشت زمان مشکلات سهمگین تر می شود و فرد برای فرار از آنها مجددا به مصرف مواد پناه می برد.

از این رو بسیار اهمیت دارد والدین به فرزندان بیاموزند که "راه حل محورانه" به مسائل نگاه کنند و نه اینکه با پاک کردن صورت مساله سعی در ایجاد آرامش نسبی برای خود داشته باشند.

مدیر تیم تخصصی اختلالات روانشناختی و روانپزشکی انجمن ازدواج و خانواده کشور، از ابتدای تجربه مصرف مواد مخدر با عنوان "ماه عسل مواد" یاد کرد و گفت که در ابتدای مصرف مواد، افراد تصور می کنند که انرژی بیشتری دریافت می کنند و فکرشان بازتر می شود، درحالی که آرام آرام این حس افزایش انرژی ناشی از مصرف مواد و قدرت تعقل در آنها کاهش پیدا می کند به طوری که فرد مصرف کننده پس از گذشت مدتی امکان حل مشکلات پیچیده را نخواهد داشت و بعضا تنها بر روی یک جنبه خاص از مشکلات می تواند متمرکز کند و نهایتا خشم و اضطراب ناشی از مشکلات در او باقی می ماند و فروکش نمی کند.

اراده، بخش کوچک فرآیند ترک اعتیاد این روانپزشک ادامه داد: از جمله تصورات غلط افراد این است که فکر می کنند فرد مصرف کننده مواد برای ترک اعتیاد خود نیازمند اراده ای قوی است، در حالی که اراده تنها بخش کوچکی از ترک رفتار اعتیادی محسوب می شود و علیرغم اینکه شرطی لازم است، ولی کافی نیست.

متهم کردن فرد مصرف کننده به بی ارادگی تنها مشکل اعتیاد را پیچیده تر می کند چراکه گاها کشمکش های درونی و بیرونی مصرف مواد آنقدر قوی است که از اراده خارج می شود و نمی توان گفت اراده شرط اصلی ترک مواد است.

وی معتقد است که اعتیاد به طور خزنده و آرام آرام افراد را درگیر و وابسته مصرف مواد می کند و از این رو نمی توان گفت دقیقا از چه زمانی وابستگی آغاز می شود.

رحیمی ادامه داد: تمام افرادی که اعتیاد را آغاز می کنند تصور دارند که هر زمان که اراده کنند می توانند اقدام به ترک کنند در حالی که اعتیاد بسیار خزنده و آرام آنها را به مرحله ای می رساند که چاره ای جز مصرف ندارند.

مرز مشخصی میان اعتیاد به مواد و مصرف غیر اعتیادگونه آن وجود ندارد و پس وابستگی، ترک مواد بسیار سخت خواهد شد.

رهایی ذهن از مصرف مواد دشوار است این کارشناس پیشگیری از آسیب های اجتماعی و خانواده با بیان اینکه پروسه ترک اعتیاد در ظاهر ساده و در باطن پیچیده است، تصریح کرد: بخش کوچکی از ترک اعتیاد رها کردن مصرف و ماده است که شاید کار سختی هم نباشد اما بخش اعظم آن به رها شدن ذهن فرد از مصرف ماده معطوف می شود که دشوار است.

به طوری که کشمکش مصرف اولین مواد پس از ترک، ذهن فرد را مشغول می کند که قابلیت کنترل آن بسیار سخت است.

این به معنای غیر ممکن بودن ترک اعتیاد نیست بلکه به معنای اهمیت مداومت و مراقبه کامل در آن است چراکه پس از ترک خطر بازگشت به اعتیاد هرلحظه وجود دارد.

این روان درمانگر از دست دادن دوستان و آشنایان دلسوز را از جمله چالشهای بزرگ اعتیاد به مواد دانست و افزود: هنگامی که افراد درگیر و وابسته مواد می شوند آرام آرام دوستان دلسوز را از دست داده و وجه اشتراک آنها و دوستان جدیدشان "مصرف مواد" می شود.

از سوی دیگر خانواده دائما در حال کمک برای ترک است درحالی که فرد تمایلی به ترک ندارد و پس از مدتی خانواده نیز از ترک اعتیاد او دلسرد شده و او را رها می کنند.

مشکلات گذشته ای که فرد برای فرار از آنها و کسب آرامش به مصرف مواد پناه برده بود نیز در این مقطع زمانی بیشتر شده، امکان اشتغال با نیروی کامل همانند گذشته برای فرد وجود ندارد و نهایتا تمام این مسائل هزینه اقتصادی، روانی و اجتماعی زیادی را به فرد تحمیل می کند.

به گفته وی اگرچه چشم انداز اولیه درمان اعتیاد بسیار ناامید کننده است اما ابتدا باید مسائلی که فرد قصد فرار از آنها و رسیدن به آرامش از طریق مصرف مواد را داشته است باز شوند و سپس همانگونه که آرام آرام فرد درگیر اعتیاد شد، با تمرین و مداومت و استفاده از تجارب دیگران آرام آرام اعتیاد خود را ترک کند.

نکته حائز اهمیت این است که ترک اعتیاد زمان بر و نیازمند حمایت اجتماعی و خانوادگی است چراکه بازتوانی ذهنی زمان بر است.

نسبت به ترک اعتیاد کمالگرا نباشید مدیر تیم تخصصی اختلالات روانشناختی و روانپزشکی انجمن ازدواج و خانواده کشور با تاکید بر اینکه نباید نسبت به ترک اعتیاد "ایده آل گرا" و "کمال گرایانه" فکر کرد، گفت: نباید نسبت به ترک اعتیاد تصور کمال گرایانه داشت بلکه در صورت مصرف مجدد باید دوباره به سوی ترک اعتیاد رفت چراکه افراد در هر نوبتی که به سوی پروسه ترک پیش می روند توانمندی بیشتر و انرژی بیشتری در مقابله با وسوسه مصرف مواد پیدا می کنند.

وی در عین حال این را هم گفت که نباید اعتیاد را مساله ای ساده در نظر گرفت.

تمام افرادی که اکنون به مواد اعتیاد پیدا کرده اند روز نخست مصرف تصور نمی کردند تا این اندازه وابسته مصرف مواد شوند.

این روانپزشک با بیان اینکه اعتیاد اصلی ترین دلیل اختلافات خانوادگی و مشکلات و آسیب های اجتماعی است، تصریح کرد: این تصوری غلط است که تنها افراد با موقعیت های اجتماعی پایین، تحصیلات کم و وضع اقتصادی پایین به سوی مواد می روند، بلکه اعتیاد به سراغ کسانی می رود که تصور دارند در برابر اعتیاد مصون اند.

نمایان شدن کم کاریها در "حوض اعتیاد" رحیمی اعتیاد را به "حوضچه " تشبیه کرد و گفت: کم کاری والدین، معلمین، دولتمردان و… در برابر پیشگیری از اعتیاد همگی در حوضچه اعتیاد خود را نمایان می کند.

زمانی که مسئولان نتوانند میزان مشارکت افراد جامعه را در مسائل اجتماعی افزایش دهند و معضلات مختلف اجتماعی و اقتصادی و روانی زندگی را کاهش دهند اعتیاد در آن جامعه افزایش پیدا می کند چراکه افراد این توانایی را در خود نمی بینند که به مشکلات "مساله مدارانه" نگاه کنند.

این کارشناس پیشگیری از آسیب های اجتماعی و خانواده با بیان اینکه مشکلات اجتماعی و روانی افراد را به سمت مصرف مواد سوق می دهد ولو اینکه شاهد افراد متمکن درگیر اعتیاد به مواد هستیم، توصیه کرد: برای پیشگیری از گسترش اعتیاد به مواد، باید شیوه های فرزندپروری در جامعه و مدل های ازدواج دگرگون شود.

مشاوره پیش از ازدواج باید جدی تلقی شود و حل مسائل زناشویی و مسائل درون خانواده باید در وضعیت بهتری قرار گیرد.

رحیمی در پایان با تاکید بر اهمیت کمک گرفتن از مشاوران و روانشناسان در حل مسائل و مشکلات زندگی و اثر آن بر جلوگیری از مصرف مواد، گفت: افراد در مواجهه با مسائل و مشکلات به جای کمک گرفتن از مشاوران و روانشناسان سعی در نادیده گرفتن مساله و فرار از آن را دارند که در این بین ممکن است به مصرف مواد نیز پناه ببرند.

افراد باید متوجه شوند تنها نیستند و می توانند برای حل مسائل خود از روانشناسان کمک بگیرد.

باید پرداختن به مساله اعتیاد از منظر اجتماعی در دستور کار دولتمردان قرار گیرد.


کلید واژه ها: اختلالات - روانشناختی - مواد مخدر - مواد - اعتیاد - روانپزشکی - اعتیاد به مواد مخدر - اختلالات روانپزشکی - مصرف مواد - عوامل روانشناختی - آسیب های اجتماعی - عوامل - شخصیت - اجتماعی - خانواده - مخدر - گرایش - رابطه - افراد - مصرف - کارشناس - افسردگی - اقتصادی - پیشگیری - گفت وگو - ازدواج - اضطراب - افزایش - آستانه - رحیمی

آخرین اخبار سرویس:
امیرالمؤمنین، سرچشمه حکومت جهانی اسلام

کتاب «آداب اسلامی» نوشته حجت الاسلام محمود اکبری منتشر شد.

امام جمعه تهران: دینی که پاسخگوی نیازهای مادی و اقتصادی جامعه نباشد، برای بشریت مناسب نیست

کتاب «مهارت های شادی آفرین» منتشر شد

مخالفت یک مقام قضایی با طرح مجلس برای فضای مجازی / معاون دادستان قم: »طرح صیانت« از چاله درآمدن و درچاه افتادن است

در آینه هر آینه تصویر علی بود

ثبت ملی 18 میراث ناملموس به استاندار آذربایجان غربی ابلاغ شد

فعال سیاسی اصلاح طلب: روحانی چاره ای نداشت جز اینکه از اصلاح طلبان در دولتش استفاده کند

نماینده مجلس: طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی در مجلس تصویب نشده

دیدار عیدانه استاندار خراسان جنوبی با نماینده ولی فقیه

هشدار مطهری در مورد طرح مجلس برای اینترنت

وزیر اطلاعات به دیدار آیت الله جوادی آملی رفت

پویش یک وعده با علی(ع) در استان اردبیل اجرایی شد

پیوند فاطمی 20 زوج جوان در شهرستان کهنوج برگزار شد

آخرین نامه ظریف به دبیرکل سازمان ملل منتشر شد

اخبار 18:30 شبکه 5 سیما؛ 8 مرداد

بهره برداری از مسجد بقیه الله الاعظم در ساری+ گزارش

شماره جدید خط حزب الله منتشر شد

ببینید | رونمایی از مدل موی بسیار جالب و خبرساز یک بز در ترکیه

میزان حق، علی شد و نهج البلاغه اش

اولیانوف: هدف از گفت وگوهای وین احیای برجام به شکل اصلی آن است

فرهنگ غدیر با برطرف شدن مشکلات به وجود می آید

هدف مذاکرات وین احیای برجام است، نه بیشتر و نه کمتر

حضور رییس مجلس سنای پاکستان در مراسم تحلیف رییسی

57 درصد روس ها از عملکرد پوتین راضی هستند

واکنش وزیر ارشاد به طرح صیانت مجلس

ظریف: 6 سال عدم اجرای برجام از سوی غرب را مستند کردم

درخواست مسکو برای اضافه نشدن مفاد جدید به برجام

کتابخانه مرکزی رشت بعد از 17 سال افتتاح شد

بهره برداری از مسجد بقیه الله الاعظم در ساری

دولت جدید به آمریکا اعتماد ندارد

نمی توان به غرب اعتماد کرد

آغاز واکسیناسیون خبرنگاران از شنبه در سراسر کشور

57 درصد روس ها از عملکرد پوتین راضی هستند

ایران با خانواده های جان باختگان آتش سوزی ترکیه ابراز همدردی کرد

پرویز پرستویی: اینترنت را که جمع کردید، به مشکلات پیش پا افتاده ای مثل فقر رسیدگی کنید!

سفر یک روزه معاون رییس جمهور به گیلان

امام جمعه پیشوا: نگاه مسئولان به داخل باشد

همکاری مردم با دولت جدید برای حل مشکلات جامعه

جلب رضایت مردم و میزان پذیرش اجتماعی باید در اولویت مجلس باشد

رییس مجلس سنای پاکستان در مراسم تحلیف رییسی حضور خواهد داشت

تجربه بزرگ دولت دوازدهم، بی فایده بودن اعتماد به غرب است

قالیباف: عمده ادعا ها درباره «طرح صیانت» خلاف واقع است

پاسخ به چند شایعه درباره آخرین دیدار هیات دولت روحانی با رهبر انقلاب

اعلام نتایج اولیه آزمون کارشناسی ارشد در دهه اول شهریور

سفیر ایران در سوئد ضرب و شتم یک ایرانی در بازداشتگاه را محکوم کرد

شیخ اشراق از نگاه فیلسوف برجسته کشور/ بسیاری گمان می کنند شیخ اشراق هستند! شیخ یک سخن بی دلیل نگفت

شاهکار ‎«ساترا» در لغو ‎کنسرت تهران در دقیقه نود!

رسانه ها باید مورد حمایت قرار بگیرند/تهدید نشانه ضعف مدیران است

امام جمعه کرج: عدم اعتماد دولت سیزدهم به غرب مورد حمایت مردم است

حضور رییس مجلس سنای پاکستان در مراسم تحلیف رییسی

نوباران آسمان گلبهار به مناسبت عید غدیر خم

دانشجویان خراسان شمالی 150 بسته معیشتی توزیع کردند

ظریف: 6 سال عدم اجرای برجام از سوی غرب را مستند کردم

هفته نامه خط حزب الله با عنوان «برای مردم، به قصد قربت» منتشر شد

پناهیان: مدیران نالایق شیطان صفت هستند

دانشجویان خراسان شمالی 150 بسته معیشتی توزیع کردند

خط حزب الله 299 | برای مردم، به قصد قربت

امام جمعه کرج: دولت جدید به صراحت اعلام کرده به دولت آمریکا اعتماد ندارد

شکار ناموفق کروکودیل

اگر مشروطه نبود، انقلاب اسلامی به وجود نمی آمد/ رسانه های خارجی به دنبال ناامن سازی کشور هستند

توییت سفیر ایران در پی ضرب و شتم یک ایرانی توسط ماموران بازداشتگاه سوئد

طرح ضداینترنتی مجلس و آینده اینترنت در جهان

دولت منتخب با شایسته سالاری امید آفرین باشد

ظریف: 6 سال عدم اجرای برجام از سوی غرب را مستند کردم

افزایش بیماران کرونایی نگران کننده است

نباید خواسته های جدید به برجام اضافه شود

مشکل بیکاری زمانی در کشورمان رفع می شود که جوانان مهارت یاد بگیرند

امام جمعه سمنان خداحافظی کرد

پارک پردیس ابهر مزین به موزه شهدا؛

ماراتن داوطلبان مازندرانی در آخرین روز آزمون کارشناسی ارشد

دوره آموزشی خدمت سربازی در زمان کرونا چگونه است؟

حضور رییس مجلس سنای پاکستان در مراسم تحلیف رییسی

پایان بزرگترین رویداد قرآنی دانش آموزی کشور در سمنان به روایت تصویر

واکنش ها به طرح صیانت مجلس ادامه دارد! +عکس

ولادت امام موسی کاظم (ع) خجسته باد

توییت جدید قالیباف درباره طرح جنجالی مجلس / اینستا و واتساپ باید اصلاح شود

آغاز واکسیناسیون خبرنگاران از فردا

صدیقی، امام جمعه تهران: دینی که پاسخگوی نیازهای مادی و اقتصادی جامعه نباشد، برای بشریت مناسب نیست

آنچه بر آموزش و پرورش در 8 سال گذشت!/ از اجرای سند 2030 تا کاهش ساعت درس دینی

والدین خطر فضای مجازی را جدی بگیرند

آغاز طرح واکسیناسیون فرهنگیان کردستان

اولویت دولت سیزدهم حل مشکلات اقتصادی و معیشتی با انتخاب وزاری کارآمد است

سردار نقدی خطاب به نمایندگان حامی طرح ضد اینترنت: از یک مشت منافق کامنت گذار نترسید

پیامبر در «خطبه غدیر» 25 بار از حضرت مهدی (عج) سخن گفتند

حضور رییس مجلس سنای پاکستان در مراسم تحلیف رییسی

توزیع 150 بسته معیشتی در رودسر

هفته نامه خط حزب الله با «عنوان برای مردم، به قصد قربت» منتشر شد

واکنش روسیه به اظهارات غریب ابادی درباره برجام

شماره جدید خط حزب الله منتشر شد

تجلیل از مادران شهدا در بیرم

شهادت جوان فلسطینی در جنوب کرانه باختری

طرح ضداینترنتی مجلس، نفوذی ها و مرزهایی که با «ایلان ماسک» فرو می ریزد

واکنش معاون هماهنگ کننده سپاه به بسته شدن صفحه اینستاگرام رییس قوه قضاییه

طرح حمایت از کاربران فضای مجازی به دنبال ساماندهی است نه فیلتر کردن

گشت و گذار بهنام بانی با دوستش + عکس

گزارشی از نشست فوق العاده الی الحبیب ویژه ستایش گران جوان اهل بیت(ع) در اهواز

شکایت گوگل به عدم همکاری مایکروسافت با دادگاه ضد انحصار

 امام جمعه کرج: دولت جدید به آمریکا اعتماد ندارد

واکنش سینمایی به طرح پرحاشیه مجلس

رابطه اختلالات شخصیتی با گرایش افراد به اعتیاد/دشواریهای رهایی ذهن از مصرف مواد

رابطه اختلالات شخصیتی با گرایش افراد به اعتیاد/دشواریهای رهایی ذهن از مصرف مواد