موضوعات داغ: - شوراي نگهبان - باشگاه فوتبال - ليگ برتر بيستم - دانشگاه آزاد اسلامي - طرح موزاييكي - فرهاد مجيدي - خانم بازيگر - استقلال و سپاهان - دروازه بان اسبق پرسپوليس - منچستريونايتد - شرايط عمومي و اختصاصي - ورزش مازندران - شهردار مينوشهر - محمد عمده غياثي - مديريت ناصحيح - سيد عبدي افتخاري - تيم فوتبال ليورپول انگليس - فرماندار شيراز - گواهينامه رانندگي - واكنش - مركز تحقيقات علمي حكومت اسلامي - دوره آموزشي - برجام

مطالب مرتبط:
جزییات مهمترین تغییرات کنکور
مهمترین اخبار در هفته ای که گذشت/ از زمزمه حذف محمود احمدی نژاد از مجمع تشخیص تا تغییرات مهم در مجلس
جزییات اعطای کارت رفاهی با سقف حداکثر 7 میلیون تومان
افشای اسامی برخی عوامل مرتبط با ترور شهید سلیمانی + جزییات
چند نکته درباره 5 تغییر کنکور
-107 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 3 تیر 1400 ساعت 20:052021-06-24دانش

جزییات مهمترین تغییرات کنکور


مهار یکه تازی مطلق کنکور در تعیین تکلیف بی چون وچرای سرنوشت داوطلبان ورود به دانشگاه، بار دیگر طی ماه های اخیر با ورود شورای عالی انقلاب فرهنگی به مسئله ایجاد تغییرات اساسی در نظام سنجش و پذیرش دانشجو کلید خورد.

- البته اجرایی نشدن قوانینی که در 2 دهه گذشته درباره حذف کنکور به تصویب رسیده بود و همچنین برخوردهای شعاری با این موضوع، بیم هایی ایجاد کرده بود که شاید دود سفیدی که از دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره ساماندهی نظام سنجش و پذیرش دانشجو بلند شده است هم مانند همان قوانین و مصوبات اجرانشده قبلی، شکل شعاری و ظاهری به خود بگیرند.

اما روز سه شنبه، اول تیرماه 1400، در هشتصد و چهل و دومین جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست حسن روحانی رییس جمهوری، تصمیماتی درباره جراحی نظام سنجش و پذیرش دانشجو در ایران گرفته شد که می توان گفت از مهم ترین تصمیمات 52 سال گذشته در زمینه کنکور بوده است.

5 تصمیم جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی در زمینه سیاست ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش دانشجو که به تصویب نهایی نیز رسیده است علاوه بر کمرنگ کردن نقش یک آزمون چندساعته در تعیین سرنوشت و مسیر زندگی دانش آموزان متقاضی ورود به آموزش عالی، تأثیر عملکرد و تلاش های دانش آموزان در دوران مدرسه را به معیاری کلیدی برای ورود به دانشگاه تبدیل کرده و در عین حال نوعی استقلال و اختیار برای دانشگاه ها در زمینه تعیین شرایطی برای پذیرش دانشجو فراهم آورده است.

نمرات پایه دوازدهم دوبرابر مؤثرتر از پایه یازدهمطرح ساماندهی نظام سنجش و پذیرش کنکور در مقطع کارشناسی در مجموع دارای 13 ماده است که با تصویب 6 ماده اصلی آن، پروژه رنگ باختن کنکور چند قبضه شده و دیگر راهی برای برگشت ندارد.

براساس این مصوبات که قرار است از سال 1402اجرایی شود و براساس اعلام دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی به طور قطعی در کنکورهای 1400 و 1401 اعمال نخواهند شد، سهم سوابق تحصیلی دانش آموزان در نظام سنجش و پذیرش دانشجو به 60درصد می رسد و سهم کنکور 40درصد خواهد بود.

علیرضا منادی سفیدان، رییس کمیسیون آموزش مجلس و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در این باره به همشهری گفت: از سهم 60درصدی که به سوابق تحصیلی دانش آموزان اختصاص داده شده است، معدل پایه یازدهم به اندازه 20درصد و معدل پایه دوازدهم به میزان 40درصد تأثیر خواهد داشت.

دروس عمومی از کنکور حذف می شودوی افزود: بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، سنجشی که در کنکور انجام می شود فقط مربوط به دروس تخصصی خواهد بود و در بخش سوابق تحصیلی نیز دروس عمومی مورد ارزیابی و سنجش قرار خواهد گرفت.

محسن حاجی میرزایی، وزیر آموزش وپرورش، نیز در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: با تصمیم شورای عالی انقلاب فرهنگی، تأثیر سوابق تحصیلی در پذیرش دانشگاه به 60درصد ارتقا یافت.

نتایج امتحان پایه دوازدهم سهم عمده ای در قبولی در رشته های پرمتقاضی خواهد داشت.

یعنی اهمیت یافتن اهداف دوره های تحصیلی و کاستن از تأثیرات آسیب زای کنکور بر نظام آموزشی تربیتی.

سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در این باره می گوید: با تأثیر 60 درصد سوابق تحصیلی و 40 درصد آزمون کنکور، علاوه بر اضطراب زدایی از داوطلبان کنکور به خصوص در رشته های پرمتقاضی، فرصتی فراهم می شود تا عمق یادگیری دانش آموزان سنجش شود.

واقعیت این است که دانش آموز 12 سال تحصیل می کند و این 12 سال تحصیل باید در موفقیت او برای ورود به دانشگاه بروز داشته باشد.

ماجرای انتقاد به افزایش تأثیر سوابق تحصیلی در پذیرش دانشجوهر چند افزایش سهم سوابق تحصیلی در نظام سنجش و پذیرش دانشجو به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده اما با انتقادهایی نیز از سوی برخی اعضای این شورا همراه بوده است؛ به طوری که حسینعلی شهریاری، رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در جلسه اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، انتقادهایی با این مضمون مطرح کرده که با افزایش سهم سوابق تحصیلی در پذیرش دانشجو، نوعی بی عدالتی آموزشی در حق دانش آموزانی که در مناطق محروم با امکانات کم تحصیل می کنند در مقایسه با دانش آموزانی که در شهرها و مناطق با امکانات بیشتر به مدرسه می روند و می توانند معلم خصوصی بگیرند، ایجاد می شود.

سوگیری به سمت مناطق محروم در سهمیه هااین عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در گفت وگو با همشهری تصریح کرد: در پی تذکر درباره این بی عدالتی، مقرر شد تا این بی عدالتی از طریق امتیازاتی که در سهمیه ها برای دانش آموزان مناطق محروم لحاظ می کنند، به نوعی جبران شود.

موضوع دیگری که برخی منتقدان افزایش سهم سوابق تحصیلی در پذیرش دانشجو عنوان می کنند، رقم خوردن بی عدالتی آموزشی بین دانش آموزانی است که در مدارس غیرانتفاعی و دولتی تحصیل می کنند.

علیرضا منادی سفیدان، رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و عضو حقوقی شورای عالی انقلاب فرهنگی در این باره به همشهری می گوید: آنچه که در سوابق تحصیلی درنظر گرفته می شود، نمرات امتحانات نهایی و سراسری است بنابراین شائبه اینکه دانش آموزان مدارس غیرانتفاعی در برخی موارد مورد ارفاق قرار گیرند و به این خاطر از دانش آموزان مدارس دولتی جلو بزنند، اصلا امکان ندارد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در واکنش به انتقادها تصریح می کند: مرکز سنجش آموزش وپرورش این امکان را فراهم کرده که در امتحانات نهایی دانش آموزان، سؤالات استاندارد شده در سراسر کشور مورد آزمون قرار بگیرد و امیدواریم که این روش شرایطی را فراهم کند که داوطلبان به صورت عادلانه تر به دانشگاه وارد شوند.

برگزاری 2 کنکور در سالاعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین تصویب کرده اند که آزمون کنکور برای دروس تخصصی 2بار در سال برگزار شود و نتایج امتحانی که از لحاظ سوابق تحصیلی و اختصاصی کنکور سراسری گرفته می شود تا 2سال اعتبار داشته و دانش آموزان می توانند از نتایج آن تا 2 سال استفاده کنند.

عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره این مصوبه نیز می گوید: اینکه کنکور 2 بار در سال برگزار شود، موجب برداشته شدن فشار و اضطراب از روی دانش آموزان شده و آنها دیگر از این بابت نگرانی ندارند که پس از شرکت در کنکور، تا سال دیگر فرصت دیگری نخواهند داشت.

تعیین شرط معدل برای ورود به هر دانشگاهمصوبه دیگر شورای انقلاب فرهنگی ناظر بر اختیار دادن به دانشگاه ها در پذیرش نهایی دانشجو است؛ به این ترتیب که دانشگاه های کشور می توانند برای پذیرش دانشجو حدنصاب معدل درنظر بگیرند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره جزییات این مصوبه هم گفت: دانشگاه های کشور می توانند یک حد نصاب برای معدل بگذارند و براساس آن مشخص کنند که تا چه معدلی را پذیرش می کنند و اگر معدل داوطلب از میزان مشخصی پایین تر باشد، این اختیار به دانشگاه ها داده می شود که داوطلب را پذیرش نکنند.

کدام ماده های طرح جراحی کنکور هنوز تصویب نشده اند؟منادی سفیدان، رییس کمیسیون آموزش مجلس در گفت وگو با همشهری در تشریح ماده های دیگر طرح ساماندهی سنجش و پذیرش دانشجو که هنوز به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی نرسیده است، از تخصیص 30درصد ظرفیت پذیرش دانشجویان پزشکی از فارغ التحصیلان دوره لیسانس و همچنین بحث و بررسی ماده مربوط به سهمیه ها نام برد و گفت: البته همه سهمیه ها حفظ می شوند منتها یک تغییراتی هم ممکن است ایجاد شود.

حال باید دید این تغییرات به نفع سهمیه است یا به ضرر آن.

حسینعلی شهریاری، عضو کمیسیون بهداشت مجلس، نیز درباره پذیرش دانشجوی پزشکی از لیسانس، تأکید کرد: درصورتی موافق پذیرش دانشجوی پزشکی از لیسانس هستم که ظرفیت فعلی پذیرش دانشجوی پزشکی از دیپلم حفظ شود.


کلید واژه ها: شورای عالی انقلاب فرهنگی - شورای عالی انقلاب - انقلاب فرهنگی - پذیرش دانشجو - شورای عالی - ساماندهی نظام سنجش و پذیرش - کنکور - دانشجو - فرهنگی - انقلاب - پذیرش - شورای - تصمیمات - تغییرات - قوانین - نظام - عالی - سنجش - تعیین تکلیف - گذشته - حسن روحانی - حذف کنکور - داوطلبان - ساماندهی - دبیرخانه - ورود - در ایران - مهم ترین - مصوبات - سرنوشت

آخرین اخبار سرویس:
17 فوتی و 842 مورد جدید کرونا در سیستان و بلوچستان

برگزاری آزمون کارشناسی ارشد

ادامه رشد جایگاه علوم پزشکی اهواز در رتبه بندی وبومتریکس

زمان اعلام نتایج اولیه کنکور ارشد 1400/پرمتقاضی ترین گروه آزمایشی چه بود؟

آخرین مهلت ثبت نام در دوره های بدون آزمون دانشگاه آزاد

برگزاریِ آزمونِ کارشناسیِ ارشد در دانشگاه کاشان

اولویت با اعتدال در سیاست است

لزوم آزادی شیخ زکزاکی توسط دولت نیجریه

موفقیت شاعران استان مرکزی در جشنواره کشوری شعر امید

رقابت دختران و پسران در آزمون کارشناسی ارشد 1400

اعلام دانشگاه علوم پزشکی استان: شناسایی 803 بیمار جدید مبتلا به کرونا

کنکور سراسری کارشناسی ارشد 1400

خسارت باران به شالیزارهای برنج

ارتقای 38 پله ای رتبه دانشگاه ایلام در نظام رتبه بندی وبومتریکس

آخرین مهلت ثبت نام در دوره های بدون آزمون دانشگاه آزاد

گزارش ابلاغ مصوبات هیات امنای دانشگاه های مازندران

آغاز واکسیناسیون استادان دانشگاه آزاد اسلامی

حریرچی: دانشگاه آزاد اسلامی ظرفیت واکسیناسیون روزانه 300 هزار نفر را دارد

پشت صحنه برنامه تلوزیونی سلام تهران

مریم سرگزی کنکور ارشد 1400 در دانشگاه سیستان و بلوچستان

گردش مریخ نورد چینی روی سیاره سرخ

آخرین روز کنکور کارشناسی ارشد در دانشگاه صنعتی شاهرود از دریچه دوربین

برگزاری پویش ملی عیدانه در اعیاد قربان و غدیر از سوی جمعیت دانشجویی امام حسن مجتبی (ع) آذربایجان غربی

برگزاری وبیناری درباره ویژگی های جدید اسکوپوس

دانشگاه صنعتی اصفهان دستورالعمل اسکان در خوابگاه های دانشجویی را منتشر کرد

روشی که امکان بازیافت و استفاده دوباره از نانوسیم ها را فراهم می کند

تلاش دانشگاه علمی کاربردی برای اخذ مجوز برگزاری کلاس حضوری

تاسیس رشته شعر درمانی در واحد تهران مرکزی

مهدیه کرمانی آخرین روز کنکور کارشناسی ارشد 1400

برگزاری محفل شعر امید با شرکت 1200 شاعر/ ادامه روند کشف استعداد در دانشگاه آزاداسلامی

گشت و گذار 700 متری مریخ نورد چین بر روی سطوح ناهموار

ادامه جولان کرونا در لرستان با سه فوتی جدید

کنکور سراسری کارشناسی ارشد 1400

ادامه رشد جایگاه علوم پزشکی اهواز در رتبه بندی وبومتریکس

دانشگاه پیام نور دماوند شاهد رقابت پیش از هزار داوطلب کنکور کارشناسی ارشد بود

فوری / شیلا خداداد تغییر جنسیت داد + عکس

مالزی در مقطع کارشناسی ارشد بورس تحصیلی ارائه می دهد

ساخت ویلچر برقی عبور از پله برای اولین بار در ایران

ابلاغ ماده واحده «تشکیل دفتر همکاری حوزه های علمیه و وزارت آموزش و پرورش»

ابلاغ مصوبه «راهکار های جذب، نگهداشت، تعامل مؤثر و بازگشت نخبگان»

کدام رشته ها پرمتقاضی ترین در کنکور ارشد بود؟

ماراتن نفس گیر کنکور کارشناسی ارشد به روز آخر رسید

2 دانشجوی دانشگاه فردوسی به آلمان اعزام می شوند

دستاوردهای علمی خواجه نصیرالدین طوسی/مردی که موجب احداث بزرگترین رصدخانه جهان در ایران شد

آموزش علوم و فنون کشاورزی در مرکز توان افزایی و مهارت آموزی | وقتی دانشجویان با نیازهای صنعت همسو می شوند

پرونده برگزاری کنکور ارشد 1400 بسته شد / اعلام نتایج نهایی، مهرماه

دوره ی آموزشی فروغ غدیر با استقبال بی نظیر کارکنان فولاد خوزستان برگزار شد

کرونا جان یک دوبلور را گرفت/ شیرین بهرامی درگذشت

نتایج اولیه آزمون کارشناسی ارشد؛ شهریور

امروز مهلت نام نویسی دوره های بدون کنکور دانشگاه آزاد تمام می شود

دانشگاه آزاد شیراز میزبان 1500 داوطلب در کنکور ارشد بود

تلاش دانشگاه علمی کاربردی برای اخذ مجوز برگزاری کلاس حضوری

دانشگاه آزاد شیراز میزبان 1500 داوطلب در کنکور ارشد بود

امروز؛ آخرین مهلت ثبت نام کارشناسی بدون آزمون دانشگاه آزاد اسلامی

تلاش دانشگاه علمی کاربردی برای اخذ مجوز برگزاری کلاس حضوری

رقابت 2171 داوطلب ارشد در مراکز پیام نور فارس

آغاز واکسیناسیون معلمان از امروز در سراسر کشور

توزیع گوشت قربانی و غذای نذری بین نیازمندان شهر داراب

برپایی مرکز واکسیناسیون در دانشگاه آزاد اسلامی ورامین

امروز؛ آخرین مهلت ثبت نام کارشناسی بدون آزمون دانشگاه آزاد

امروز، آخرین مهلت ثبت نام در دوره های بدون آزمون دانشگاه آزاد

آخرین مهلت ثبت نام در دوره های بدون آزمون دانشگاه آزادامروز 8 مرداد

دانشگاه آزاد اسلامی ممسنی میزبان 860 داوطلب کنکور کارشناسی ارشد

توزیع بیش از 400 پرس غذا بین نیازمندان مینابی

امروز؛ آخرین مهلت ثبت نام کارشناسی بدون آزمون دانشگاه آزاد

مجله «مطالعات کاربردی تندرستی در فیزیولوژی ورزش» دانشگاه شهید مدنی موفق به اخذ رتبه «ب» شد

امروز، آخرین مهلت ثبت نام در دوره های بدون آزمون دانشگاه آزاد

امروز، آخرین مهلت ثبت نام در دوره های بدون آزمون دانشگاه آزاد

برپایی مرکز واکسیناسیون در دانشگاه آزاد اسلامی واحد ورامین

بر پایی 14 مرکز واکسیناسیون در واحدهای دانشگاهی استان تهران

تاسیس مدارس عالی مهارت در واحد خراسان رضوی

جذب دانشجویان غیر ایرانی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد

شناسایی ترکیبات ضد پیری ممکن شد / از نابودی تومور های سرطانی تا طراحی مواد زیستی برای ترمیم زخم ها

تأثیر «طرح الف و ب» بر ارتباط پژوهشی استادان با خارج از دانشگاه

هفته اول مرداد دانشجویان چگونه گذشت؟ / از رقابت کنکوری ها تا برگزاری جشن های غدیر

کاهش حجم تومور مغزی با کلاه مغناطیسی

تخت می تواند آلوده ترین نقطه خانه شما باشد

شعرخوانی دکتر ولایتی در محفل جشنواره شعر امید

برای نخستین بار نور پشت یک سیاهچاله رصد شد

آتنه فقیه نصیری چقدر شکسته شده + عکس

دانشگاه آزاد می تواند روزانه واکسیناسیون 300 هزار نفر را انجام دهد

دراجرای طرح ساماندهی آموزش، مصلحت اندیشی شد/وزیر آینده با نهادهای بالادستی تعامل جدی برقرار کند

دراجرای طرح ساماندهی آموزش، مصلحت اندیشی شد/وزیر آینده با نهادهای بالادستی تعامل جدی برقرار کند

تربیت نیروهای متخصص برای ورود به صنعت و بازار کار | 5 مدرسه عالی مهارت راه اندازی می شود

به تدوینگر گرافیکارنویسنده طنزنیازمندیم

چرا زمان با گذر عمر سریع تر می گذرد؟

خبرنگاران ایلامی واکسینه می شوند

پایان واکسیناسیون دانشجویان دانشگاه آزاد تا 15 آبان ماه

آغاز واکسیناسیون فرهنگیان ایلامی

آغاز واکسیناسیون دانشگاه تهرانی ها

عکس یکتا ناصر بدون آرایش و عصبانی

27 شهریورماه؛ زمان آغاز سال تحصیلی جدید چهار دانشگاه در تهران

پیکر محمدسرور رجایی فردا به خاک سپرده می شود

27 شهریورماه؛ زمان آغاز سال تحصیلی جدید چهار دانشگاه در تهران

پخت طعام غدیر در قزوین به روایت تصویر

27 شهریورماه؛ زمان آغاز سال تحصیلی جدید چهار دانشگاه در تهران

شیراز میزبان کنفرانس سنجش و ایمنی پرتو های یونساز و غیریونساز

آغاز واکسیناسیون اهل قلم

تصاویر| کنکور کارشناسی ارشد 1400

امکان تخلف در روند تحصیل و ارائه مدرک دانشگاه آزاد اسلامی وجود ندارد

جزییات مهمترین تغییرات کنکور

جزییات مهمترین تغییرات کنکور