مطالب مرتبط:
صحت سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران تایید شد
آغاز روز سرنوشت ساز برای فوتبال ایران
جهادی از جنس ساخت و ساز؛ از کمک های مومنانه تا روشنگری سیاسی
به جمهوری اسلامی ایران افتخار می کنیم
محسنی اژه ای: برای رسیدن به استقلال کامل سیاسی باید متکی به اقتصاد و تولید خودمان باشیم
-14 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 3 تیر 1400 ساعت 01:352021-06-23سياسي

تصمیمی سرنوشت ساز در اقتصاد سیاسی جمهوری اسلامی


آیا ما می توانیم طرحی از اقتصاد سیاسی را پیش بکشیم که در عین حفظ استقلال و منافع اقتصادی ما به تأسیس بازار و تولید ملی در کشورهای هم پیمانمان منجر شود؟ - به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه رسانه های دیگر خبرگزاری آنا"، علیرضا بلیغ، انتخابات ریاست جمهوری 1400 با همه فراز و نشیب های دراماتیکش به پایان رسید.

اکنون سیدابراهیم رییسی با شعار دولت مردمی و ایران قوی سیزدهمین رییس جمهوری اسلامی ایران است.

لختی درنگ درباره این شعار این پرسش را پیش می کشد که چگونه دولت مردمی زمینه ساز ایران قوی خواهد شد؟ سیاست در ایران گرفتار دو تصویر از گذشته است؛ گذشته متأثر از سنت ایرانی-اسلامی که اصولگرایان با نظر به آن آینده را به محاق می برند و گذشته غرب که اصلاح طلبان آن را آینده ایران را می پندارند و آن را تدارک می کنند.

آنچه جمهوری اسلامی را به توفیق رسانده یا به شکست کشانده یا حاصل یک سنتز خلاق میان این دو نیرو و یا غلبه یک جانبه یکی از اینها بر دیگری بوده است.

هر یک از این دو وجهه نظر در اقتصاد نیز طرحی برای خود دارند که البته هر یک به تنهایی برای قدرتمند ساختن اقتصاد ایران عقیم و فراتر از آن فاقد توجه به یک مرکز ثقل مهم در اقتصاد سیاسی جمهوری اسلامی است.

اما آن دو طرح چیست و آن مرکز ثقل مهم کدام است؟ ایده اساسی اصلاح طلبان برای اقتصاد ایران جذب سرمایه گذاری خارجی، داشتن سهمی مشخص از اقتصاد جهان بر اساس مزیت نسبی تعیین شده برای ایران از سوی نظام جهانی -که طبعاً حوزه انرژی و در آنجا هم خام فروشی است- و در صورت امکان واردات تکنولوژی است.

نحوه کنشگری ایران در حوزه سیاست خارجی متناسب با چنین طرحی در اقتصاد باید تأکید بر راهبرد دیپلماسی و مذاکره با قدرت های جهانی به رهبری امریکا در راستای تنش زدایی و گشایش عرصه برای تعیین سهم ایران از اقتصاد و بازار جهانی در قامت یک کشور نرمال و جانمایی شده است.

اگر در این مسیر و بر اساس موقعیتی که برای ایران تعریف و مزیتی که به صورت نسبی برای او شناسایی می شود دستیابی به تکنولوژی مهیا باشد باید آن را نیز در عداد اهداف دیپلماتیک دولت گنجاند، اما این هدف تا جایی قابل پیگیری است که راهبرد اصلی سیاست خارجی یعنی تنش زدایی را خدشه دار نکند.

پیگیری شعار آزادی سیاسی – اجتماعی در عرصه سیاست داخلی نیز به زعم آنان تلاش برای شکستن مقاومتی است که به ظاهر از مشروطه تا کنون تنها مانع جدی در برابر تحقق پیشرفت و توسعه یافتگی ایران بوده است.

اما دال مرکزی اصولگرایان در اقتصاد توزیع ثروت است که با شعار عدالت پی گرفته می شود.

اگرچه نمی توان به روشنی تحقق این ایده را دست کم در برخی نهادهای حاکمیتی که اصولگرایان مسئولیت آن را بر عهده دارند مشاهده کرد اما به هر حال در سطح ایدئولوژیک این شعار همواره مطرح شده و به طور مثال در ادواری که اصولگرایان اکثریت مجلس را دست گرفته اند قوانینی در این راستا تصویب شده است.

ضلع مکمل این ایده در سیاست خارجی به تحکیم روابط سیاسی-امنیتی-نظامی با محور مقاومت، تمایل به شرق خاصه همکاری با چین و روسیه و فقدان راهبرد فعال برای حل مناقشات با اروپا و از مسیر دیپلماتیک می انجامد.

در سیاست داخلی نیز مطابق انتظار شکلی از محافظه کاری در پایبندی به سنت ها و مناسک در اولویت است.

همین منطق محافظه کارانه موجب شده تا به دلیل فقدان دینامیسم، بدنه اصوگرایی در بیرون از حاکمیت اولاً نیروی مورد اعتماد حاکمیت برای فعالیت های اقتصادی باشد و ثانیاً این فعالیت اقتصاد بنابر سنت پیشین متمرکز بر تجارت شود تا صنعت و تولید.

اما در شرایط فعلی واقعیت این است که نه سرمایه گذاری خارجی از مسیر تنش زدایی و ادغام ایران در نظام جهانی ممکن و کافی است و نه ایده عدالت توزیعی.

توجه استراتژیک رهبر انقلاب به تولید در چند سال گذشته همان حلقه مفقوده طرح اقتصادی دو جریان سیاسی اصلی کشور است.

اما حمایت از تولید نیز فرمی شعاری پیدا کرده است.

آنچه در واقعیت تولید را از زمین بلند می کند طرحی برای ائتلاف با نیروهای مولد است.

نیروهای مولد آن کسانی هستند که به رغم شرایط تحریمی توانایی فعالیت تولیدی خود را حفظ کرده و حتی ارتقا بخشیده اند یا این که استعداد خویش برای بازیگری در صحنه اقتصاد کشور را به رخ کشیده اند اما موانع سیاسی و ساختاری دولت بر سر راهشان آنها را از گردونه خارج کرده و اگر شرایط مهیا شود می توانند هم پیمانان خوبی برای دولت در طراحی و اجرای بازی های بزرگ اقتصادی باشند.

تحریم نفت، تحریم بانکی، کسری بودجه و کاهش شدید ظرفیت تولید و.

عملاً ایده توزیع ثروت برای بهبود شرایط اقتصادی مردم را ناکارآمد می کند.

آنچه امروز ضروری است احیاء چندین چرخه به موازات یکدیگر است که البته بحث درباره هر یک مجالی مستوفا می طلبد که باید در آینده به آن پرداخت.

برخی از چرخه های موازی عبارتند از: احیاء تولید از طریق ائتلاف سیاسی با نیروهای مولد، همزمان فرآیند بازارسازی برای پذیرش ظرفیت تولید و در کنار آنها اصلاح نظام بانکی و مالیاتی و.

در جهت برقراری عدالت.

این موارد را می توان محورهای اساسی تر طرح دولت سیزدهم برای تحول دانست.

اما یکی از چالش های اصلی این طرح که می تواند لحظه ای خطیر در اقتصاد سیاسی جمهوری اسلامی باشد فرآیند بازارسازی است.

به میدان آوردن نیروهای مولد در چارچوب طرح اقتصاد سیاسی دولت برای آینده ایران نیازمند خلق بازار برای مصرف مازاد تولید است.

بخشی از این نیاز با افزایش قدرت خرید مردم ممکن می شود که البته نیازمند اصلاحات ساختاری مانند نظام بانکی و مالیاتی نیز هست.

چه بسا به شکل توزیع بن کالا در خصوص برخی کالاها بتوان بازار مصرف داخلی را گسترش داد.

اما این راهبرد به تنهایی نمی تواند معضلات بزرگ اقتصادی ما را حل کند.

بنابراین باید به سمت خلق بازار مصرف خارجی رفت.

برپایی دولت و بازار ملی به معنای تأکید بر حفظ استقلال است و این برای کشورهایی که همواره ما را به چشم تأمین کننده مواد خام و انرژی یا صاحب نیروی کار ارزان خدمت برای کارخانجات مونتاژی یا بازار مصرف کالاهای تولیدی خود می بینند پیام خوبی ندارد.

ایران هنوز مجوز عضویت در سازمان تجارت جهانی را به دست نیاورده است.

البته در شرایط نابرابر اقتصادی فعلی عضویت در این سازمان معلوم نیست چه سرنوشتی برای تولید در ایران رقم بزند.

اما حتی با فرض عضویت ایران در این سازمان آیا تجربه چالش های قدرت های اقتصادی مانند چین و امریکا بر سر موضوعاتی مانند تعرفه گمرکی این پیام را برای ما ندارد که حتی اگر تولید باکیفیت جهانی داشته باشیم کشورهای توسعه یافته هرگز به راحتی بازار خویش را به روی کالاهای کشوری مستقل و انقلابی چون ایران نخواهند گشود؟ با فرض امتناع خلق چنین بازاری فرصت اصلی پیش روی ایران برای بازارسازی استفاده از ظرفیت متحدان سیاسی خویش و کشورهای محور مقاومت است.

بحران اصلی دقیقاً در این نقطه خفته است.

ایده جهانی انقلاب اسلامی و طرح سیاسی آن برای گریز از یکسان سازی جهانی دعوت به استقلال است.

اما در شرایط فعلی گویی استقلال جمهوری اسلامی خود در گرو وابستگی متحدانش به اوست.

به عبارت دیگر محور مقاومت به بازار مصرف ایران تبدیل می شود و آنها متأثر از اقتدار نظامی-سیاسی-امنیتی ایران و البته محصولات با قیمت تمام شده پایین تر از دیگر کشورها و هزینه حمل و نقل بسیار کمتر، ناگزیر از خام فروشی برای تأمین هزینه مصرف کالاهای ایرانی خواهند بود.

این مزیت نسبی و شرایط ناپایدار اقتصادی کشورهای محور مقاومت عملاً اتهام تشکیل امپراتوری را متوجه ایران خواهد کرد آن هم در شرایطی که ایران هرگز به لحاظ گفتار سیاسی و توانمندی های تبلیغاتی و رسانه ای از عهده حفظ یک ساختار امپراتوری برنمی آید.

اما فراتر از آن مسأله این است که اساساً امپراتوری ایده ای کاملاً علیه طرح سیاسی جمهوری اسلامی یعنی دعوت به استقلال است و در صورت پیگیری آن عملاً قدرت های بزرگ اقتصادی-سیاسی جهان به تدریج معادلات میان ما و متحدان استراتژیکمان بر هم خواهند زد؛ آنچنان که شاهدیم هر از چند گاهی کشوری همچون عراق صحنه اعتراضات ضدایرانی است.

این تازه در حالی است که ما هنوز عراق را به یک بازار مصرف جدی تبدیل نکرده ایم و کشورهایی همچون ترکیه گوی سبقت را از ما ربوده اند.

اما تفاوت ما با ترکیه در این است که محور مقاومت هرگز هم پیمان سیاسی و راهبردی ترکیه نیستند بلکه کاملاً در ائتلاف با ما قرار دارند.

آیا ما می توانیم طرحی از اقتصاد سیاسی را پیش بکشیم که در عین حفظ استقلال و منافع اقتصادی ما به تأسیس بازار و تولید ملی در کشورهای هم پیمانمان منجر شود؟ به دیگر سخن آیا طرح ما در اقتصاد سیاسی می تواند حامل ایده فرهنگی و بنیادین انقلاب اسلامی باشد؟ آیا نقطه ای برای جمع میان این دو وجود دارد؟ آیا ایده اصناف اهل فتوت را اکنون می توان در مقیاسی منطقه ای بازسازی کرد؟ منبع: نورنیوز انتهای پیام/
کلید واژه ها: جمهوری اسلامی - ایران - اسلامی - جمهوری - اقتصاد سیاسی - انتخابات ریاست جمهوری 1400 - رییس جمهوری اسلامی ایران - انتخابات ریاست جمهوری - جمهوری اسلامی ایران - اقتصاد - ایران قوی - سیدابراهیم رییسی - گذشته - انتخابات ریاست - ریاست جمهوری - ما می توانیم - رییس جمهوری - اصلاح طلبان - سیاسی - مردمی - آینده - سیدابراهیم - اصولگرایان - تولید ملی - رییس - انتخابات - شعار - سیزدهمین - دولت - خبرگزاری

آخرین اخبار سرویس:
آغاز طرح برخورد با مخلان نظم و امنیت عمومی در «بشرویه»

ضرورت اتحاد ادیان اسلامی برای جلوگیری از انحطاط جهان/وحدت برنده ترین سلاح برای مقابله با دشمنان است

حسام الدین آشنا مجرم شناخته شد

ضرورت ارتباط موثر وزیر بعدی آموزش و پرورش با تمام ارکان نظام برای احقاق حقوق آن

جهاددانشگاهی پلی میان دانشگاه، جامعه و صنعت است/ دفاترجهاددانشگاهی در برخی از دانشگاه ها تعطیل هستند

استخدام بازاریاب و ویزیتور حضوری در تحلیل گران هوشمند آریا سیستم در سمنان

استخدام بازاریاب و ویزیتور حضوری با پورسانت و مزایا در آذربایجان غربی

وزارت کار رتبه اول شاخصه های دولت الکترونیک را کسب کرد

آستان مقدس امامزاده نورالدین(ع) جاذبه ای در قلب گردشگری سپیدان

استخدام بازاریاب و ویزیتور حضوری با پورسانت و مزایا در آذربایجان شرقی

به زودی شواهد جدیدی از تقلب در انتخابات ریاست جمهوری ارائه م دهم

استخدام مسئول کنترل کیفیت و بازرس کنترل کیفیت در نقش رنگ خجستگان در تهران

حل بحران آب از مسیر تقابل با رانت خواران و پوپولیسم می گذرد/ جام زهری که باید نوشیده شود/ احداث بسیاری از طرح های بزرگ آبی با فشارهای سیاسی نمایندگان مجلس

استخدام بازاریاب و ویزیتور حضوری در تحلیل گران هوشمند آریا سیستم در زنجان

آزادی 78 نفر از زندانیان محکومین مالی در کهگیلویه وبویراحمد

استخدام بازاریاب و ویزیتور حضوری در تحلیل گران هوشمند آریا سیستم در کردستان

اولیانوف: رسیدن به یک توافق جدید با ایران غیرممکن است

واکنش حسین شریعتمداری به طرح صیانت!

تفاوت غذاخوردن مومن و منافق در کلام پیامبر اکرم (ص)

لزوم اقناع عمومی در خصوص طرح «ساماندهی فضای مجازی»

تلاوت حامد شاکرنژاد در حرم امام رضا(ع)

عبرت آیندگان

کوچکی نژاد: زاکانی در حوزه های سیاسی موفق تر است تا اقتصادی و عمرانی

ویژگی های بهترین الگوی اسلامی برای جوانان

حزب الله: برخی طرف های بیگانه در کمین لبنان هستند/ قاتلان «علی شبلی» باید مجازات شوند

وزیر دفاع یمن: غافلگیری های زیادی برای دشمن داریم

پیگیری مشکلات معلمان حق التدریس توسط امام جمعه زاهدان

اهدای 150 دستگاه پکیج خورشیدی به عشایرآذربایجان غربی

استخدام مدیر منابع انسانی در هیربد نیرو در تهران

جنبش النهضه تونس برای برگزاری انتخابات زودهنگام اعلام آمادگی کرد

استخدام بازاریاب و ویزیتور حضوری در تحلیل گران هوشمند آریاسیستم در کرمانشاه

استخدام بازاریاب و ویزیتور حضوری در تحلیل گران هوشمند آریا سیستم در ایلام

استخدام بازاریاب و ویزیتور حضوری در تحلیل گران هوشمند آریا سیستم در بوشهر

سد «گدارخوش»صالح آباد امسال اجرایی می شود

استخدام بازاریاب و ویزیتور حضوری در تحلیل گران هوشمند آریا سیستم در هرمزگان

ربیعی: تورم نتیجه تحریم های وحشتناک بود/ دولت آینده راه دشواری در پیش دارد

ربیعی: دولت یازدهم و دوازدهم با سونامی افراطی گری ها مواجه شد

گمانه زنی درباره نوشتن یک توافق جدید توهم است

متقین همواره خود را کم کار می شناسند + فیلم

استخدام برنامه نویس #C در داده پرداز ماکان سیستم دانشمند در اصفهان

سیمای دوگانه یک رییس جمهور

نگاه رسمی تری به مؤسسات قرآنی داشته باشیم / ریالی از ارشاد دریافت نکردیم

محسن یوسفیان مدیرعامل شرکت پیشرو معادن ذوب آهن سوادکوه شد

ماجرای پیامک دفتر رییسی به یک چهره اصلاح طلب

سد «گدارخوش»صالح آباد اجرایی می شود

چه کسانی اتوبوسی به شهرداری نیرو وارد کردند؟ / موضوع استخدام های دقیقه 90 است

مسیح مهاجری: آنچه درباره دولت روحانی گفته می شود، انتقام است نه انتقاد

عدم توجه به ماهیت خلق پول یکی از ایرادات طرح بانک مرکزی مجلس است

عارف: رییسی به شعار فراجناحی بودن دولتش پایبند باشد

بیگی نژاد: برای کنترل کرونا راه های دیگری غیر از تعطیلی هم وجود دارد

وفاق بین المللی در برابر اینترنت ماهواره ای شکل می گیرد/ مقررات گذاری داخلی را متوقف نمی کنیم/ هیچ کشوری نقض حاکمیت توسط شرکت امریکایی را نمی پذیرد

یاد و نام شهدا نباید از ذهن ها فراموش شود

ضرورت بروزسانی آیین نامه قدیمی چگونگی تامین امنیت اجتماعات و راهپیمایی های قانونی / مطالبات مردم باید از تریبون رسمی، نظامند و قانونمند مطرح شود

آخرین نشست سخنگوی دولت| ربیعی: تدبیر دولت روحانی، حرف گزافی نبود/ اقتصاد فرونپاشید/ رییسی کار سختی در پیش دارد

ظرفیت های عظیم توریسم درمانی در مشهد مورد غفلت واقع شده است

ثبت نام چهاردهمین جشنواره انتخاب کارآفرینان برتر هرمزگان تا 22 مرداد

«نظام سیاسی در اسلام» منتشر شد

تبریک امام جمعه تبریز به برترین های کنکور

مرندی: حکمت بدبینی رهبر انقلاب به غرب در دولت روحانی واضح شد/ فرمایشات رهبری تعیین نقشه راه دولت بعدی است

شهردار تهران باید روحیه انقلابی داشته باشد

اولیانوف: برجام باید به شکل اولیه احیا شود

دوره آموزشی آسیب های اجتماعی شهر تهران برگزار می شود

نظر عجیب مدیرمسئول کیهان درباره طرح صیانت اینترنت

افتتاح شعبه تامین اجتماعی شهرستان پردیس در آینده

بکارگیری ارزهای دوجانبه در همکاری های اقتصادی، تحریم ها را خنثی می کند

رسالت نوشت: انتظار انقلاب اداری از دولت مردمی

تصاویر تار به یادگیری بهتر هوش مصنوعی کمک می کند

قضاوت دولت بدون توجه به عوامل خارجی و موانع داخلی غیرمنصفانه است

پیام تسلیت امام جمعه یاسوج به مناسبت درگذشت مادر شهید «محمد سالاری»

320 هزار بسته کمک مومنانه در استان کرمانشاه توزیع شد + تصاویر

تفاوت قاریان مسابقه ای و مجلسی در کسب رتبه

ربیعی: وجود دولت تدبیر، لطف خداوند بود / سایه های شوم را از کشور دور کردیم / دولت آینده راه دشواری دارد

حسام الدین آشنا مجرم است

استخدام MDF کار ماهر جهت همکاری در کرج

«فوق العاده ویژه معلمان» محاسبه و با حقوق مردادماه پرداخت می شود

صالحی: سازمان انرژی اتمی حداکثر هوشمندی لازم را در مذاکرات و در متن برجام به خرج داد

برخی آقایان جبهه پایداری عشقشان «کــره شمالی» است

جنگ افغانستان طولانی ترین جنگ به ثبت رسیده آمریکا است/ بایدن وارث طرح ترامپ برای خروج از افغانستان بود/ دموکرات ها دیپلماسی را ترجیح می دهند

طرح | انسان معنای خودش است

حسام الدین آشنا مجرم شناخته شد

تدبیر دولت روحانی برای جلوگیری از وقوع جنگ به روایت ربیعی /تورم نتیجه تحریم های وحشتناک بود/ دولت آینده راه دشواری در پیش دارد

بهره گیری از معارف تربیتی نهج البلاغه برای تربیت نسل مؤمن و متعهد

شهردار تهران باید روحیه انقلابی داشته باشد

تفکیک وزارت راه و شهرسازی به پیشبرد برنامه های رییسی کمک می کند/ روحیه کابینه در امید مردم اثرگذار است/امیدوارم اعضای کابینه رأی خوبی از مجلس کسب کنند

طرح تفحص از عملکرد سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی در مجلس کلید خورد

اعلام جزییات بیست و هشتمین دوره مسابقات بین المللی قرآن مصر

فال روزانه امروز دوشنبه 11 مرداد 1400

مجری صداوسیما خواستار محاکمه روحانی شد! +فیلم

ربیعی: وجود دولت تدبیر، لطف خداوند بود! / دولت آینده راه دشواری دارد

ویژگی مهم جهاد دانشگاهی؛ تنوع در برنامه ها و خدمات

ربیعی: مسیری که رفتیم، اشتباه نبود

دور هفتم مذاکرات وین پس از مراسم تحلیف رییسی برگزار می شود

برخی آقایان جبهه پایداری عشقشان «کــره شمالی» است

چالش های دولت دوازدهم در چهار سالی که گذشت (اینفوگرافیک)

مشوق های ازدواج و مجردهای سن بالا

روزنامه های اقتصادی دوشنبه 11 مرداد

ربیعی: باید از دولت آینده انتظارات منطقی داشته باشیم/ تحریم حقیقتی انکارناپذیر است

قیمت روز گوشی موبایل 1400/05/11

سرلشکر موسوی: ارتش امانت ملت در دست فرماندهان است

حسام الدین آشنا مجرم شناخته شد

تصمیمی سرنوشت ساز در اقتصاد سیاسی جمهوری اسلامی

تصمیمی سرنوشت ساز در اقتصاد سیاسی جمهوری اسلامی