موضوعات داغ: - ريحانه پارسا - فرهاد مجيدي - سامانه ثبت نام واكسيناسيون - امام موسي كاظم - بسكتبال ايران - سياوش يزداني - محموله واكسن - واكسيناسيون - دبيركل سازمان ملل - رييس قوه قضاييه - مشاوره روانشناسي - مدير كل دامپزشكي استان كردستان - مدارس استعدادهاي درخشان - همسر كشي - شهرستان راز و جرگلان - تيم بسكتبال ذوب آهن - عليرضا بيراوند - توانگري مالي - طرح ياري گران زندگي - رفتن رضا سخندان - ال ديگو - علايم راهنمايي و رانندگي - سرقت پرايد

مطالب مرتبط:
استخدام فروشگاه زنجیره ای افق کوروش
کارمند فروشگاه زنجیره ای هفت
استخدام فروشگاه زنجیره ای ویوان
استخدام کارمند خانم فروشنده جهت فروشگاه خودرو
استخدام در فروشگاه افق کوروش
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 3 تیر 1400 ساعت 01:152021-06-23اقتصادي

مال ها و فروشگاه های زنجیره ای صنوف خرد را می بلعند؟


یک پژوهشگر حوزه سیاست گذاری و مدیریت سازمان های صنفی ضمن تشریح تحولات پیش روی خرده فروشی ها، پیش بینی کرد که احتمالا در آینده تعداد جامعه صنفی کاهش و جامعه کارگری افزایش می یابد و این موضوع به دلیل تبعات مختلفی که دارد باید مورد توجه سیاستگذاران قرار گیرد.

- یک پژوهشگر حوزه سیاست گذاری و مدیریت سازمان های صنفی ضمن تشریح تحولات پیش روی خرده فروشی ها، پیش بینی کرد که احتمالا در آینده تعداد جامعه صنفی کاهش و جامعه کارگری افزایش می یابد و این موضوع به دلیل تبعات مختلفی که دارد باید مورد توجه سیاستگذاران قرار گیرد.

هادی حدادی، در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه پنج کلان حوزه در حوزه اصناف تاثیر گذار است، اظهار کرد: چالش اول برای اصناف افزایش بی رویه تعداد هایپرمارکت ها است که نمونه بارز آن در غرب تهران ایجاد شده است.

این نوع فروشگاه ها روند خرده فروشی را دچار اختلال کرده و هر هایپر مارکت ممکن است باعث شود تا 50 خرده فروشی فعالیت خود را متوقف کنند که هرکدام ممکن است تا سه نفر شاغل داشته باشند.

به گفته وی، کلان روند دوم فروشگاه های زنجیره ای هستند که ابعاد متوسط دارند به شدت در حال گسترش هستند و برخی از برندهای آنها حتی قصد دارند در سال شعبه های خود را چهار برابر کنند.

این فروشگاه ها عمدتا در سطح محلات تغییراتی ایجاد می کنند.

این پژوهشگر حوزه سیاستگذاری روند سوم را فروشگاه های مجازی عنوان کرد که با شیوع ویروس کرونا گسترش پیدا کردند و گفت: اهمیت این موضوع از آنجایی است که دیگر فقط اصناف مربوط به محصولات غذایی را تحت تاثیر قرار نمی دهد، بلکه طیف گسترده تری از فروشگاه های مختلف خرده فروشی ممکن است از این وضعیت دچار مشکل شوند.

حدادی عامل دیگر تاثیرگذار بر فعالیت اصناف را کاهش قدرت خرید خانوار طی 10 سال اخیر عنوان کرد که بعد از شیوع ویروس کرونا فشار بیشتری بر صنوف وارد کرده و گفت: آخرین عامل تغییر سطح سواد و طبقه اجتماعی صنوف است.

جمعیت اصناف کم می شود به گفته وی، در مجموع شبکه توزیع خرده فروش در حال از دست دادن سهم بازار خود است و بخش بزرگی از نیروی کار اصناف در آینده مشاغل خود را از دست خواهند داد و بر تعداد طبقه کارگر افزوده خواهد شد.

به عبارت دقیق تر بخش بزرگی از جامعه که دارای استقلال مالی از دستگاه های بروکراتیک دولت بودند به سمت استخدام در شرکت های بزرگ و از دست دادن استقلال مالی خود حرکت می کنند و طبقه متوسط که در تحولات سیاسی معاصر هم موثر بودند به سمت طبقات پایین تر حرکت می کنند.

بنابراین در جابجایی نیروهای سیاسی آینده نیز تحولات رخ می دهد و نمایندگی این افراد در گروه های سیاسی و سیاست گذاران در کشور به حاشیه رانده خواهند شد.

حدادی با بیان اینکه در چنین شرایطی جریان مالی و سرمایه به سمت شرکت های بزرگ و انحصاری بیشتر پیش می رود، گفت: احتمالا گروه های بزرگتر درآمدی و گروه های بزرگ تری که درآمد کمتر دارند حرکت می کنیم که خود تأثیرات اقتصادی و اقتصاد سیاسی مهمی در پی خواهد داشت.

وی با بیان اینکه این تحولات تغییرات روانشناختی نیز برای کسانی که استقلال مالی و تصمیم گیری خود از دولت و بخش خصوصی را از دست می دهند نیز دارد، اظهار کرد: این شرایط تبعات سنگین در حوزه خانوادگی و اجتماعی در آینده خواهد داشت و حتی ممکن است تبعات سیاسی و امنیتی نیز داشته باشد.

این مسئله که یک فرد بعد از 10 تا 20 سال استقلال در فضای مالی و اقتصادی به یک باره به سطح پایین تری وارد شود، به راحتی حل نمی شود.

بنابراین نماینده اصناف در کشور مانند اتاق اصناف و سازمان های مشابه در حال حاضر ضعیف عمل می کند و نقش آفرینی آنها در فضای سیاستگذاری کشور هیچ نسبتی با این روند کلان دارد.

هر فروشگاه زنجیره ای ممکن است 50 خرده فروشی سنتی را تعطیل کند او همچنین گفت که نتایج برخی پژوهش ها در این حوزه نشان می دهد با تاسیس هر فروشگاه زنجیره ای تا شعاع پنج کیلومتری فعالیت اصناف خرد تحت تاثیر قرار می گیرد و با کسادی مواجه می شود و مطابق آمارهای تجربی تاسیس هر فروشگاه زنجیره ای می تواند باعث تعطیلی 50 واحد خرده فروشی سنتی شود.

همچنین در حال حاضر فروشگاه های زنجیره ای سهمی حدود 15 درصد از بازار خرده فروشی کشور را در دست دارند و سهم بازار فروش اینترنتی و آنلاین خرده فروشی نیز حدود چهار تا پنج درصد از کل بازار خرده فروشی تخمین زده می شود که البته سالانه رشدی بالایی را تجربه می کند.

این در حالی است که به گفته وی، سهم زنجیره خرده فروشی مدرن در کشورهای تازه توسعه یافته و نیمه توسعه یافته حدود 54 درصد و در کشورهای توسعه یافته 82 درصد است؛ بنابراین فاصله ایران با دیگر کشورهای جهان در این زمینه بسیار زیاد است و فضای زیادی وجود دارد که این بخش گسترش یابد.

البته در سال گذشته در سبد خرید مردم به صورت میانگین 50 درصد سهم کالاهای اساسی بود که رشدی حدود 20 درصدی نسبت به سال ‍ های گذشته داشته و این درحالی است که کالاهای اساسی برای خرده فروشی ها سودزا نیستند.

چه باید کرد؟ این پژوهشگر حوزه سیاست گذار در پاسخ به این سوال که در چنین شرایطی چه راه حل هایی وجود دارد، اظهار کرد: در دنیا الگوهای مختلفی وجود دارد و بستگی دارد نگاه سیاستگذاران به اقتصاد نگاه لیبرالی و رقابت بازار باشد یا نگاه نهادگرا باشد و به سمت نهادهای تنظیم گر حرکت کنیم.

آنچه مهم است این است که گروه های نماینده جمعیت اصناف که حدود هفت تا 9 میلیون نفر شاغل در این حوزه فعالیت می کنند و با خانواده آنها بیش از 21 میلیون نفر جمعیت دارند و تاثیرات مهمی در تاریخ سیاسی ایران داشتند باید به این تحولات توجه کنند، نسبت به آنها حساس باشند و الگوهای کشورهای دیگر را برای اتخاذ راه حل بررسی کنند.

به گفته وی، در حال حاضر اصناف نسبت به 100 سال پیش استقلال خود را نسبت به دولت و حاکمیت از دست داده اند و بیشتر تحت کنترل هستند و کمتر نقش سیاستگذاری دارند، به طوری که رابطه آنها با دولت در حال حاضر منجر به حل مسئله نمی شود.

آنها حتی رابطه خود را با گروه های سیاسی از دست دادند و گروه دیگری هم جایگزین آن ها نشده که رابطه صنوف با این گروه منجر به حل مشکلات شان شود.

از طرف دیگر صنوف نیز با این روش های قدیمی مثل میانجی گری و حل تعارضات از طریق ریش سفیدان و نوین سازی باقی مانده اند و نمونه ناتوانی در حل تعارضات در انتخاباتی صنفی قابل مشاهده است.

به نظر می رسد اتاق اصناف در میانجیگری بین اعضا و دولت هم شکست خورده است به طور کلی این سازمانها دچار سکته شده اند و نیاز به تغییرات جدی دارند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: خرده فروشی - جامعه کارگری - جامعه - سیاست - فروشگاه های زنجیره ای - افزایش - صنفی - حوزه - فروشی - تعداد - پیش بینی - فروشگاه - پژوهشگر - کارگری - سازمان - مدیریت - اصناف - تشریح - موضوع - آینده - غرب تهران - مورد - قرار - بینی - کاهش - گفت وگو - اختلال - زنجیره - تهران - نمونه

آخرین اخبار سرویس:
مرکز درمانی اقلید راه اندازی شد

چرا قیمت خودروهای تاکسی افزایش یافته است؟

استخدام بازاریاب تلفنی در شرکت بازرگانی نرسی در البرز

قطع آب مشترکان پر مصرف تهرانی از امروز

استخدام مهندس کشاورزی در گل استایل در اصفهان

توقف تولید تیبا قطعی شد / جایگزین تیبا

تحلیل بنیادی وپارس + مشخصات کامل نماد وپارس در بورس

آبیاری شالیزارهای نیکشهر با آب قنات حاشیه رودخانه ها

تاملی بر بازار داغِ جهیزیه دست دوم و طلاهای اجاره ای نوعروسان

اولاد: وزارت راه و شهرسازی مثل یک تعاونی مسکن اداره شد! / مدیریت محمد اسلامی تحکمی و فرد محور است

انعقاد 80 قراداد برای واگذاری 25 هکتار زمین در شهرک های صنعتی

قیمت بالای بلیت هواپیما و جلسه ای که برگزار نمی شود!

تجدید چالش های اقتصادی و سیاسی در عمان؛ محدودیت ذخایر و افت تولید نفت در بلندمدت

کارخانه سیمان اصفهان در چرخه تولید با 40 درصد ظرفیت

فهرست مراکز واکسیناسیون کرونا در چهارمحال و بختیاری

ابتلای بیش از 198 میلیون نفر به کرونا در جهان

اعتبار 15 میلیاردی برای طرح های هادی روستایی مراغه

آخرین گزارش شهردار تهران

واردات دانه های روغنی صنعت این بخش را نجات می دهد| لزوم حذف ارز 4200 تومانی

تخصیص 15 میلیارد برای طرح های هادی روستایی مراغه

سیمان متهم ردیف اول جهش قیمت مسکن؛ بهانه برای گرانی فراهم شد

شهردار باید با مدل کوانتوم مدیریت کند

«معجزه آبخیزداری»|آبخیزداری محور توسعه روستایی/ درخواست های متعدد کشاورزان برای آبخیزداری و آبخوانداری

خودرو تارا به نمایندگی های ایران خودرو رسید + عکس

احتمال کاهش قیمت خودرو در صورت توافق ایران با 1+5/ بازار به برجام گره خورد

کاهش 30درصدی میزان تولد در سه سال گذشته

تیر خلاص کرونا به اقتصاد گردشگری همدان| عرصه ای که بیکاری جولان می دهد

پیش بینی بورس برای هفته دوم مرداد/ صنایع پیش رو کدامند؟

قطع آب مشترکان پر مصرف تهرانی از فردا

 اولین انتصاب رییسی چه باید باشد؟

وقفه موقت در فروش خودرو با قیمت قطعی

قیمت طلای جهانی، امروز 1400/05/09

صنایع دستی صادراتی اما فراموش شده در مازندران

تبدیل پلاستیک به پروتیین خوراکی با ژنراتور غذایی!

خبر بد برای مالکان این خودروها + جزییات

قیمت بیت کوین، امروز 1400/05/09

ویدئو / حال بدِ تالاب انزلی را کسی گردن نمی گیرد

ویدئو / حال بدِ تالاب انزلی را کسی گردن نمی گیرد

آدرس غلط روحانی درباره عملکرد مناطق آزاد/ سکوی صادرات یا قاچاق؟!

گران قیمت ترین خریدهای تاریخ آرسنال+عکس

مرغداران در آستانه ورشکستگی| واحدها، تولید ندارند

پرداخت حقوق نجومی در نظام مهندسی استان تهران/ وزارت راه هم قانون مجلس را دور زد

آیا بازار سیمان سامان می گیرد؟

استخدام کارمند فروش در فروشگاه نوین البرز در محدوده حصارک

مشکل تامین آرد در کارخانه های نان صنعتی و کاهش تولید

استخدام مهندس عمران به عنوان کارشناس دفتر فنی پیمانکار در تهران

ترفند هایی برای تهیه کیک ماست خانگی

فهرست گوشی های 20 میلیون تومانی در بازار+جدول

واردات 528 میلیون دلاری دارو و تجهیزات پزشکی

«تهران» شهری دوستدار سالمندان است؟

عمده نابسامانی بازارها به لغو قانون تمرکز برمی گردد /شرکت بازرگانی دولتی باید به وزارت جهاد بازگردد

«تهران» شهری دوستدار سالمندان است؟

بازار طلا در آستانه رکورد جدیدی قیمتی!

گروه جهادی که جلوی تعداد زیادی خودکشی را گرفت!/ خودکشی برای تبلت!

برداشت 16 هزار میلیارد تومانی بانک مسکن از جیب مردم

رونق تولید فرش دستبافت در روستاهای ایلام

عرضه قطره چکانی روغن موتور در بازار موجب گرانی آن شده است

پیگیری جدی برای حل مغایرت های قانونی اجرای «فوق العاده ویژه معلمان»

بیش از 7 هزار پرس غذا در بین محرومان فردیس توزیع شد

ساعت کاری ادارات لرستان تا پایان مرداد ماه اعلام شد

آغاز طرح واکسیناسیون خبرنگاران

تجهیز 4 خانه ورزش روستایی در شهرستان سمیرم

چای ماسالا سیستم ایمنی شما را تقویت می کند

صفر شدن ذخیره آب سدهای گلستان

برترین راهکارهای جهانی خروج از بحران آب

ساعت کاری ادارات لرستان تا پایان مرداد ماه اعلام شد

چرا قیمت خودروهای تاکسی افزایش یافته است؟

استخدام کارشناس انبار و کارگر انبار در خانه بازرگانی بابا جانی در تهران

استخدام مدرس موشن گرافیک در یک آموزشگاه معتبر در تهران

استخدام لیسانس حقوق در گروه سرمایه گذاری املاک سلام بیزینس در شیراز

استخدام کارشناس فروش در شرکت پارس خطوط پردیسان در فارس

توییت جالب باشگاه لورکوزن/ سردار به بوندس لیگا می رود؟+عکس

استخدام نقشه کش صنعتی آقا با مزایا در شرکت مانا صنعت داراگرد در فارس

استخدام کارشناس ارتباط با مشتری در شرکت بیمه پاسارگاد در گیلان

استخدام کارآموز (رشته شیمی ) در شرکت پترو پالا محدوده میدان ولیعصر

رشد تولید ماهانه نفت اوپک رکورد 15 ماهه زد

آسیب های واردشده به آبزی پروری خوزستان در پی تنش آبی

گران قیمت ترین خریدهای تاریخ آرسنال+عکس

گران قیمت ترین خریدهای تاریخ آرسنال+عکس

گران قیمت ترین خریدهای تاریخ آرسنال+عکس

کدام معاملات خودرو از پرداخت مالیات بر عایدی سرمایه معاف هستند؟

صعود دلار به کانال جدید

آسیب های واردشده به آبزی پروری خوزستان در پی تنش آبی

ده فرمان آیت الله در نخستین روز ریاست جمهوری

جولان جریانات جنوبی در خوزستان

برترین راهکارهای جهانی خروج از بحران آب

وزارت آموزش و پرورش نمی خواهد از ما کاغذ دریافت کند/هر زمان نگاه مان به واردات بود شاهد افزایش قیمت کاغذ بودیم

عرضه قطره چکانی روغن موتور در بازار موجب گرانی آن شده است

تولید باتری ارزان از نمک برای خودروهای برقی

شهردار باید مدیر و کارشناس باشد

هشدار درباره عواقب بی عدالتی در توزیع واکسن کرونا

اعلام زمان واریز یارانه معیشتی مرداد ماه 1400

تداوم واکنش ها به طرح جنجالی /قطع آب مشترکان پرمصرف تهرانی از امروز /وام بانک جهانی کجا خرج شد؟

تاثیر سامانه تصمیم در کاهش میزان طلاق ها

توییت جالب باشگاه لورکوزن/ سردار به بوندس لیگا می رود؟+عکس

شهردار باید مدیر کارشناس باشد

چهارمین رشد ماهانه قیمت برنت رقم خورد

روسیه و چین به دنبال کاهش وابستگی به دلار

قیمت بالای بلیت هواپیما و جلسه ای که برگزار نمی شود!

موج جدید گرانی گاز در بازار جهانی

مال ها و فروشگاه های زنجیره ای صنوف خرد را می بلعند؟

مال ها و فروشگاه های زنجیره ای صنوف خرد را می بلعند؟