مطالب مرتبط:
عامل مهم تخریب عزت نفس در افراد
دستگیری عامل تخریب یک واحد مسکونی در غرب تهران
انتشار گزارش رشد فروش و سودآوری شرکت ها عامل اصلی رشد شاخص بورس
مدیر عامل شرکت عضو پارک فناوری پردیس جزء 100 سرآمد علمی کشور شد
استاندار تهران: عامل اصلی قطعی برق رمزارزهاست
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 3 تیر 1400 ساعت 01:002021-06-23سياسي

خودویرانگری؛ عامل مهم تخریب عزت نفس در افراد


خود را با دیگران مقایسه می کنید؟ به دنبال تایید گرفتن از دیگران و یا از همه طلبکار هستید؟ از دیگران زیاد انتظار دارید؟ دیگران را قضاوت می کنید؟ به طور مداوم، - در رابطه عاطفی ضربه می خورید؟ در شغل بی ثبات هستید؟ خیلی از دیگران انتقاد می کنید؟ فکر می کنید درمورد همه چیز خیلی می دانید؟ منفی نگر هستید؟ اگر یکی از این ویژگی ها را دارید به شما پیشنهاد می کنیم حتما این مطلب را مطالعه کنید.

مهرداد ارجمندی سخنران و مدرس آموزش های سخنرانی در رابطه با عزت نفس اظهار کرد: عزت نفس غرور نیست، گستاخی، سر سپردگی، خوب صحبت کردن و اعتماد به نفس هم نیست.

وی با اشاره به ویژگی های افرادی که عزت نفس پایینی دارند بیان کرد: زیاد حرف زدن، مسخره کردن، بُت کردن دیگران، بی ثباتی در انتخاب شغل، مقایسه کردن خود، راضی کردن همه، شکست در روابط عاطفی، منفی نگری، بدگویی درمورد دیگران، ثابت کردن خود به دیگران، طلبکار بودن از دنیا، غر زدن و عذرخواهی زیاد یا گستاخی کردن، از جمله ویژگی های افرادی است که از عزت نفس پایینی برخوردار هستند.

این مدرس آموزش های سخنرانی با مطرح کردن سوالی مبنی بر این که عزت نفس افراد از چه زمانی تخریب شد؟ تصریح کرد: موارد متعددی وجود دارند که باعث تخریب عزت نفس در افراد می شوند که یکی از آن ها فرهنگ خشن است.

زمانی که اغلب ما فرزندان خود را غلام و کنیز خطاب کردیم و در تربیت آن ها دست به تنبیه بدنی زدیم باعث تخریب عزت نفس آن ها شدیم.

ارجمندی گفت: هدف گذاری اشتباه، از دیگر عوامل تخریب عزت نفس است که در ترک سیگار هم قصه همین است؛ به طوری که وقتی فرد ناگهان سیگار را ترک می کند ناخودآگاه، من وجودی اش، آن را پس می زند.

وی ادامه داد: خودویرانگری یا کامل گرایی از دیگر موارد آسیب زننده به عزت نفس فرد است.

یعنی افراد به میزان کامل گرایی شان به عزت نفس خود آسیب می زنند و وقتی ترس از تنهایی داشته باشند هم باعث می شوند که عزت نفسشان دچار مشکل شود.

زیرا وقتی حال فرد با خودش خوب نیست هیچ کس دیگری هم نمی تواند حال او را خوب کند.

این مدرس آموزش های سخنرانی افزود: اِهمال کاری از دیگر عوامل تخریب کننده عزت نفس است؛ به طوری که ناخودآگاه فرد به این امر عادت می کند که حتما همیشه باید یک زور بالای سر او باشد تا بتواند این کار را انجام دهد.

ارجمندی اظهار کرد: رفتار های خارج از چارچوب اخلاق از دیگر موارد تخریب کننده عزت نفس است.

یادمان باشد انسانی که به خود احترام نمی گذارد و برای خود ارزش قائل نیست، نمی تواند برای دیگران نیز ارزش قائل باشد.

وی بیان کرد: خودپذیری نامشروط یا غیر شرطی، آگاهانه زیستن، مسئولیت پذیری، جراتمندی، هدفمندی و یکپارچگی شخصیت، شش ستون عزت نفس هستند که افراد باید به آن توجه کنند.

این مدرس آموزش های سخنرانی با اشاره به راهکار های افزایش سریع عزت نفس تصریح کرد: افراد باید خود واقعی را بپذیرند، انتظار کمتری از دیگران داشته باشند، هدف خود را بنویسند و برای این منظور اقدام کنند، با جسارت نه بگویند، تا از آن ها خواسته نشده صحبت نکنند، سکوت کنند، داشته هایشان را به خود یادآوری کنند و با دیگران ارتباط بسیار صمیمانه ای داشته باشند.

ارجمندی گفت: عزت نفس یک سازه مستحکم است که افراد را از شکست ها، افسردگی ها و چالش ها نجات می دهد؛ به طوری که اگر آن ها از عزت نفس بالایی برخوردار نباشند در مشکلات و چالش های زندگی به راحتی دچار تعارض و بهم ریختگی می شوند و یا از هدف خود دست می کِشند.

به عبارت دیگر، عزت نفس، شبیه یک ضربه گیر عمل می کند که اگر افراد به آن مسلح نباشند به احتمال زیاد ضربه های زندگی مثل ضربه های روحی، مالی و سایر ضربه ها آن ها را از پای در می آورند.

وی ادامه داد: عزت نفس، اعتماد به نفس نیست و فردی که اعتماد به نفس بالایی دارد لزوما از عزت نفس بالایی برخوردار نیست و همان طور که افراد سرماخورده علائمی را از خود نشان می دهند افرادی با عزت نفس پایین هم یک سری ویژگی هایی را با خود به همراه دارند.

این مدرس آموزش های سخنرانی افزود: در دهه هفتاد میلادی، یک نهضت در آمریکا شروع شد به نام نهضت عزت نفس که ناتانیل برندن از پیشگامان آن بود و اعتقاد داشت که عزت نفس همه چیز است و بدنبال آن، تحقیقی انجام شد که نشان داد افراد با عزت نفس بالا دارای شغل خوب، جایگاه اجتماعی مناسب و از زندگی رضایت بخشی برخوردار هستند و این افراد به بهداشت فردی خود اهمیت زیادی می دهند، ورزش می کنند، دارو نمی خورند و جالب این که درآمد آن ها حداقل سه برابر مردم عادی بود و بعد از آن، یک گروه دیگر از روانشناسان در مخالفت با گروه قبل اعلام کردند عزت نفس همه چیز نیست.

امّا هردوی این دو گروه در یک چیز مشترک بودند آن هم این که عزت نفس یک سپر بلا یا ضربه گیر است و وقتی انسان دچار چالش، سختی و مشکلات کوچک و بزرگ می شود عزت نفس، آسیب را به حداقل می رساند.

ارجمندی بیان کرد: همه ما افرادی را دیده ایم که با خراب شدن اتومبیل، جدا شدن از یک رابطه عاطفی و یا هر چالش کوچک و بزرگ دیگری به شدت دچار مشکل می شوند و روز ها یا شاید هفته ها در آشوب هستند.

وی اظهار کرد: وقتی با افراد در خصوص اهمیت به خود و دوست داشتن خویشتن صحبت می کنیم مخاطبان، آن را با غرور اشتباه می گیرند.

این در حالی است که غرور و خودپسندی یعنی این که من ارزشمندم و دیگران این طور نیستند، امّا عزت نفس یعنی من و شما هر دو انسان هستیم و همین کافی است تا هر دو با تمام نقاط قوت و ضعفمان قابل احترام باشیم.

این مدرس آموزش های سخنرانی تصریح کرد: یک فرد مغرور پر از حسادت و خودبرتربینی است، امّا یک شخصی با عزت نفس بالا چیزی به نام برتر نمی شناسد چراکه او اساسا خودش را با دیگری مقایسه نمی کند که تر یا ترین داشته باشد.

به طور کلی، اگرچه حال دل افراد مغرور خوب نیست، امّا فرد با عزت نفس یک آرامش ناب را تجربه می کنند.

ارجمندی گفت: گاهی پیش می آید که افرادی، تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس را نمی دانند و با بیان جملات غیرمودبانه و با پررویی تمام، در مقابل فرد دیگر یا در یک جمع، از خود به عنوان فردی با عزت نفس یاد می کند که این موضوع کاملا اشتباه است چراکه فرد با عزت نفس، اصولا خیلی حرف نمی زند مگر این که از او بخواهند و در صحبت های یک فرد با عزت نفس چیزی جز احترام به خود و دیگری وجود ندارد در حالی که فرد گستاخ بیشتر به دنبال دیده شدن از طریق بی احترامی به دیگری است.

بنابراین، افراد هیچ گاه نباید روی بی ارزشی خود با گستاخی و تحقیر کردن دیگران در پوش بگذارند و بدنبال آن، باید خود را بپذیرند و اصلاح کنند.

وی ادامه داد: افرادی که عزت نفس بالایی دارند یک استقلال فکری هم دارند.

این در حالی است که یک سر سپرده، هرچه دیگران می گویند را اطلاعت می کند.

بنابراین، مبانی عزت نفس می گوید فرد باید تا جایی احترام بگذارد که به عزت نفس او ضربه ای وارد نشود و خط قرمز هر انسانی باید عزت نفس او باشد و صرفا انسان بی اصول یا بی ستون می تواند هر آن چه دیگران می گویند را اطاعت کند و کسی که ستون های عزت نفس را در خود تقویت می کند مطیع صد در صدی نیست.

زیرا آن وقت دیگر خودش نیست بلکه کسی است که دیگران می خواهند.

این مدرس آموزش های سخنرانی افزود:عزت نفس، لزوما خوب صحبت کردن در جمع نیست.

عموم مردم، وقتی فردی را هنگام صحبت کردن در جمع می بینند او را با عزت نفس خطاب می کنند که این موضوع نشان می دهد انسان می تواند در یک حوزه خاص اعتماد به نفس داشته باشد و یا سیاستمداری که به زیبایی در جمع صحبت می کند، امّا در پشت پرده هیچ اصول ارزشی ندارد یک فرد بااعتماد به نفس، اما با عزت نفس پایین است.

بنابراین، افراد باید به کلمات آگاه باشند وگرنه توانایی در یک حوزه لزوما عزت نفس نیست چرا که خطایی در ادراک انسان وجود دارد به نام خطای هاله ای و این خطا به این شکل عمل می کند که عموم مردم یک ویژگی را به عنوان معیار درنظر می گیرند و کل وجود فرد را قضاوت می کنند.

به طور مثال؛ اگرچه خوب صحبت کردن در جمع یک ویژگی از کل شخصیت یک فرد است، امّا کل شخصیت او با عزت نفس قضاوت می شود.


کلید واژه ها: عزت نفس - سخنران - مقایسه - اعتماد به نفس - رابطه عاطفی - مقایسه کردن - ویژگی - عاطفی - رابطه - افراد - صحبت کردن - منفی - پیشنهاد - سخنرانی - انتخاب - طلبکار - انتظار - اعتماد - مطالعه - انتقاد - یکی از - روابط - قضاوت - اشاره - آموزش - مسخره - تخریب - تایید - عامل - شکست

آخرین اخبار سرویس:
تایپ ساده با گوشی

راه اندازی سامانه پایش مواد کودی در استان سمنان

مشهدالرضا(ع) آماده استقبال از عید بزرگ ولایت

حل مشکل هر واحد تولیدی سبب اشتغال و کاهش ارتکاب جرم در جامعه می شود

2 نماینده قم راهی کابینه رییسی می شوند؟ /ذوالنوری تنها ماند

واردات 200 میلیون تن خاک فسفات از سوریه به ایران

رییسی در دیدار وزیر خارجه قطر: اولویت سیاست خارجی دولت آینده ایران، همسایگان خواهند بود

عکس دیده نشده از «آقا و خانم بازیگر» در رستوران/ عکس

مسئول قرارگاه محرومیت زدایی سپاه: بیش از 6000 سری جهیزیه در هرمزگان توسط سپاه توزیع شد

استخدام کارمند اداری در شرکت آفاق خودرو موتور در تهران

ده ها کمپین در «فارس من»؛ منتقدان طرح «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی» چه می گویند؟

ذخایر فسفات جهان

درباره کمیسیون از راه رسیده شورای شهر بیشتر بدانید/ تغییر ترکیب کمیسیون های شورا نسبت به فراخور نیاز هر دوره

راهپیمایی مردم ایذه در محکومیت اغتشاشات اخیر خوزستان/ صف مطالبه گران از آشوب طلبان جداست

رهبر انقلاب: امامت امیرالمومنین علیه السلام بر مبنای ارزش های قرآنی است

رابطه غیر اخلاقی رییس یکی از ادارات در گیلان + بازداشت

پایان فتنه انگیزی دشمنان با کمک مردم و مسئولان

مقام ارشد لیبیایی: بساط شبه نظامیان و قوای بیگانه باید از خاک لیبی برچیده شود

خریدخدمت سربازی از شایعه تا واقعیت

آغاز واکسیناسیون کارکنان شهر زیر زمینی از فردا

کارشناسی های غلط منشأ مشکلات خوزستان / تقدیر خوزستانی ها از اقدامات رییسی

رییسی: ایران ثابت کرده دوستی قابل اتکا است

فارس من| 6 ماهه شدن دردی که قرار بود 3 روزه درمان شود/ مدیران آبفا سنبل ناکارآمدی دولت روحانی

سپاه بازهم پای کار رزمایش مومنانه/ 30 هزار بسته معیشتی و 110 جهیزیه عیدانه+عکس

بالاخره مانع اصلی لغو تحریم ها پیدا شد: حسن روحانی!

اگر در سد گتوند جرم شده مجرمان شناسایی شوند

امکان تامین بخشی از آب شرب شهرهای شمالی کرمان از خط لوله خلیج فارس تا سال آینده

پیرامون اگر شبی از شب های زمستان مسافری | مهدی کربلایی لو

اخبار 20 علمی و فرهنگی شبکه 4 سیما؛ 3 مرداد

پیام تسلیت استاندار اصفهان در پی درگذشت رییس بنیاد مسکن

روستاهای تحت پوشش آب رسانی سیار در استان مرکزی به 125 روستا می رسد

صحت انتخابات شورای شهر اهواز توسط هیئت نظارت خوزستان تأیید شد

تجربه چین؛ حاکمیت حزبی بد است یا خوب

ایران شریکی مطمئن است| تهران به روابط با دوحه اهتمام ویژه ای دارد

روند واکسیناسیون در دومین روز حضور اورژانسی ها در اجرای طرح واکسیناسیون شتاب گرفت

استخدام منشی لابراتور دنداپزشکی در کلینیک دندانپزشکی مدرن در تهران

روحانی: اگر دو کار در اواخر سال 99 انجام شده بود شرایط ما بهتر بود یکی توافق و دیگری FATF / مصوبه مجلس دست و پای ما را در مذاکرات بست؛ در غیر این صورت ما در پایان 99 توافق کرده بودیم؛ سند آن موجود و توافق اجمالی بین ما و 5+1 روشن است / در FATF دولت کار خود را انجام داد و ما از لیست سیاه خارج شدیم؛ اکنون FATF در اختیار دولت نیست و یک جای دیگر گیر کرده

آزمون مهارتی و جسمانی ارتقا درجه امدادگران و نجاتگران کرمان برگزار شد

و اما چطور زندگی کنیم یا زندگی مونتنی در یک سوال و بیست جواب | علیرضا کیمیاقلم

ثبت جهانی راه آهن سراسری ایران

سومین نشست هم اندیشی به وقت اربعین برگزار می شود

واعظ آشتیانی: روحانی کشور را شخم زد

راه اندازی یک مرکز جدید واکسیناسیون عمومی کرونا | نحوه حضور دریافت کنندگان واکسن در این مرکز

صد سالگی حزب کمونیست چین؛ مبانی شکست ها و موفقیت های پکن کدام است؟ / آنچه «شی جین پینگ» گفت و آنچه نگفت

مرحوم فرج نژاد به روایت دوستان

عربستان از دوره ترامپ که آمریکا حمایتش نکرد، احساس خطر کرده است

نماینده مجلس: درصورت عدم توزیع به موقع نهاده های دامی، تا شب عید مشکل گرانی مرغ ادامه دارد/ برجام امضا نشود، قیمت ها قابل کنترل نخواهد بود

نشست هماهنگی افتتاح پروژه های مناطق آزاد به میزبانی کیش

در خاورمیانه چه خبر است؟ / اتحاد ها و ائتلاف های غیر منتظره در راه است / همه چیز به ایران و مدیترانه شرقی بر می گردد

امام علی النقی (ع)، حافظ خط فکری و فرهنگی تشیع

5 شهر خارجی، شهرهای دوست و خواهرخوانده شیراز شدند

اگر زمین صاف بود چه اتفاقی رخ می داد؟

حمید صفت فردا برای آخرین بار به دادگاه می رود

رییسی: ایران ثابت کرده که دوست و شریکی مطمئن و قابل اتکاء است

موانع تامین آب فعالان بخش کشاورزی دشت مرکزی میناب مرتفع می شود

تمدید مهلت ثبت نام آزمون استخدامی بخش خصوصی تا 8 مرداد

دیدار نماینده ولی فقیه در استان با دو تن از پیشکسوتان نماز جمعه خرم آباد

احمدی نژاد و اطلاعات عجیبش! / اطلاع دارم که طالبان نقشه دارد به ایران تعرضاتی داشته باشد؟!

نژادبهرام: پاسخ اعتراض مسالمت آمیز اقدامات امنیتی نیست

توزیع 6 هزار قرص نان صلواتی در روز عید غدیر در شیراز

درخواست کمک از رییسی در مقابل طرح اینترنت مجلس

آغاز واکسیناسیون کارکنان شهر زیر زمینی از فردا

برگزاری مرحله استانی مسابقه ملی «کتاب سه دقیقه ای» در جهاددانشگاهی استان مرکزی

اولین گام رییسی برای تحقق وعده بازگشت ایرانیان به وطن چه باشد؟

تمدید مهلت ثبت نام آزمون استخدامی بخش خصوصی تا 8 مرداد

یادواره شهدای روحانی در ابهر

اگر زمین صاف بود چه اتفاقی رخ می داد؟

دستور فوری محسنی اژه ای درباره پرونده محکومان حوادث آبان 98

«بایدن برای رهبری در روز های آینده پیام خواهد داد»

بیانیه جامعه باستان شناسی خطاب به رییسی

پیام تسلیت وزیر کشور در پی درگذشت رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی

50 مدیر بومی و غیربومی کاندیدای شهرداری قزوین شدند

پیام تسلیت وزیر کشور در پی درگذشت رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی

معاون استاندار: فعالیت ادارات تهران به صورت 70 درصد دورکاری است

برگزاری نشست مجمع کانون های فرهنگی تبلیغی کشور در مشهد

«من غدیری ام» کتابخوانان فارس را فراخواند

برگزاری جشن علویون، در منازل پلدختری ها

آغاز واکسیناسیون کارکنان مترو از دوشنبه

بیش از یک میلیون دوز واکسن دیگر وارد کشور شد

بخش آی سی یو و سی سی یو بیمارستان امام رضا (ع) چالوس افتتاح شد

آیت الله خاتمی: برداشت های نادرست، قدرت تعقل و خردورزی را از تحلیل ها و نقدها می گیرد

پایان فتنه انگیزی دشمنان با کمک مردم و مسوولان

کنایه تند ابطحی به احمد خاتمی

رتبه برتر اداره کار وتعاون زرند در استان///خبر روتیتر ندارد و تیتر شما بدون فعل بی معنی است و اگر قرار است خبر نقول باشد لید رو هم درست کنید

50 مدیر بومی و غیربومی کاندیدای شهرداری قزوین شدند

پیام تسلیت حداد عادل به مناسبت درگذشت علیرضا تابش

اعمال محدودیت در فضای مجازی به کسب وکارهای نوپا و خانگی ضربه می زند

پیام تسلیت نماینده ولی فقیه در لرستان، درپی درگذشت رییس بنیاد مسکن

جزییات دیدار رییسی با وزیر خارجه قطر

خدمات مرحوم تابش در کهگیلویه و بویراحمد ماندگار است

نیروی نیمه وارد وساده برقکاری

جذب نیروی کار پاره وقت نمایندگی ومشاوره محصولات ارایشی

استخدام تعدادی فروشنده ی آقا برای بوتیک مردانه

منشی اداری و هماهنگی

صندوق دار خانم و پیک موتوری

آغاز واکسیناسیون کارکنان مترو از فردا

دعوت به همکاری اعطای کد نمایندگی بیمه سامان در آذربایجان شرقی

رییسی: ایران ثابت کرده که دوست و شریکی مطمئن و قابل اتکا است

داماد روحانی عضو هیات علمی شد

بالاخره برگ سبز خودرو سند قانونی است؟

خودویرانگری؛ عامل مهم تخریب عزت نفس در افراد

خودویرانگری؛ عامل مهم تخریب عزت نفس در افراد