مطالب مرتبط:
دبیر مجمع نمایندگان گلستان: دولت سیزدهم به توسعه زیرساخت ها در گلستان توجه داشته باشد
مذاکرات وین رو پیشرفت است/ فرصت هایی برای توافق با دولت جدید ایران وجود دارد
تلاش برای گسترش همکاری دانشگاه شیراز و مؤسسه تحقیق و توسعه دانشمند
تلاش دشمن برای ایجاد ناامنی در انتخابات/ دولت و مجلس ولایی مایه برکت است
وزیر احتمالی ارتباطات دولت رییسی کیست؟
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 3 تیر 1400 ساعت 00:402021-06-23اقتصادي

دولت جدیدسرزمین فرصت های ناشناخته راکشف کند/فارس پیشران توسعه شود


استان فارس سرزمین فرصت هایی است که تاکنون توسط دولت ها به خوبی دیده نشده است، دولت جدید از این فرصت ها باید بهره برداری کند تا فارس پیشرانی برای توسعه کشور شود.

- استان فارس سرزمین فرصت هایی است که تاکنون توسط دولت ها به خوبی دیده نشده است، دولت جدید از این فرصت ها باید بهره برداری کند تا فارس پیشرانی برای توسعه کشور شود.

خبرگزاری مهر" گروه استان ها: استان فارس به خصوص مرکز آن شیراز یکی از مهم ترین مناطق در کشور است که می تواند اقتصاد کشور را تحت تأثیر قرار دهد.

البته فارس تنها در اقتصاد سرآمد نیست بلکه در بسیاری از حوزه ها نظیر فرهنگ، گردشگری، علم، هنر، ادب و پزشکی و… نیز می تواند حرف های زیادی برای گفتن داشته باشد.

مهم ترین چالشی که در استان فارس وجود دارد آن است که مسئولان کلان استان به درستی نمی توانند نقشه راهی را برای مدیریت فارس ترسیم، تدوین و اجرایی کنند این مشکل طی هشت سال اخیر که نه بلکه طی 12 سال گذشته تداوم داشته و هر مدیر کلانی که به استان فارس آمده یا نتوانسته یا نخواسته است از توانمندی های استان به حد مطلوبی استفاده کند.

واحدها و بنگاه های اقتصادی، حجم قابل قبول کشت محصولات کشاورزی، وجود قابل توجه صنایع خرد، قطب پزشکی، گردشگری و گردشگری مذهبی ازجمله معیارهایی است که فارس را نسبت به سایر مناطق کشور متمایز ساخته است و این پتانسیل ها می تواند موجبات شکوفایی فارس را فراهم کند.

اکنون زمان آن رسیده تا پیش از اینکه دولت سیزدهم تشکیل شود نگاهی به مطالبات مردم فارس از رییس جمهور آینده داشته باشیم.

رییس جمهور منتخب درباره فارس چه گفت؟ در ابتدا نگاهی به دیدگاه شخص اول قوه مجریه به استان فارس داشته باشیم.

آیت الله سید ابراهیم رییسی در گفت وگوی تلویزیونی با مردم فارس در خصوص ویژگی های فارس گفت: فارس می تواند به عنوان قطب فرودگاهی و چهارراه ریلی در کشور فعالیت کند، ازاین رو زیرساخت های لازم باید در استان بیش از هر زمان دیگری تقویت شود.

رییسی با تأکید بر اینکه فارس جلوه گاه تمدن و دریچه فرهنگ و تمدن ایران اسلامی است، بیان کرد: استان فارس در تمامی بخش های کشاورزی، خدمات و صنعت در کشور قطب بوده و فارس در حوزه گردشگری سلامت در جهان شگفتی آفریده است.

آیت الله رییسی ادامه داد: یکی از مهم ترین فعالیت هایی که باید در استان فارس صورت بگیرد، توجه به توسعه در این استان است.

لازم به ذکر است که فارس دارای ویژگی ها و پتانسیل هایی است که اگر تمامی این ویژگی ها مورد بهره برداری قرار بگیرند آمارهای بیکاری در استان فارس به شدت کاهش خواهد یافت.

او افزود: فارس می تواند به عنوان قطب فرودگاهی و چهارراه ریلی در کشور فعالیت کند لذا زیرساخت های لازم باید در استان فارس بیش از هر زمان دیگری تقویت شود تا این مهم محقق شود البته در این میان نباید حمایت از واحدهای کوچک و متوسط فراموش شود زیرا این بخش ها مولدان چرخه صنعت در استان هستند.

وی در خصوص اهمیت روستاها هم عنوان کرد: با توجه به ویژگی هایی که در روستاهای استان فارس وجود دارد و پتانسیل های 36 شهرستان استان، باید شرایط روستاها به گونه ای باشد که شاهد مهاجرت معکوس باشیم این در حالی است که با قطع دست دلالان بخش کشاورزی می توان زمینه تقویت زنجیره تولید در استان را نیز فراهم کرد.

او با اشاره به صادرات یادآور شد: فارس نقشی در صادرات منطقه ای ندارد این در حالی است که ظرفیت های موجود در استان فارس برای اینکه نقش پررنگی در حوزه صادرات داشته باشد قابل توجه بوده و می تواند زمینه ساز شکوفایی اقتصاد کشور باشد.

چرخش اقتصاد فارس توسط گردشگری یک استاد دانشگاه و کارشناس گردشگری در گفت وگو با خبرنگار مهر" گفت: گردشگری می تواند چرخه اقتصاد فارس را به حرکت دربیاورد و عاملی برای توسعه فارس در تمامی ابعاد شود.

مهدی غریب در ادامه بیان کرد: در حوزه گردشگری باید به این نکته توجه کرد که فعالیت ها بر اساس دلار یا هر نوع پول خارجی انجام می شود و این موضوع نشان دهنده ورود ارز به کشور است.

در کنار این مسئله باید به این موضوع نیز پرداخت که ورود گردشگران به استان یا کشور زمینه فعالیت سایر بخش های اقتصادی را نیز فراهم می کند برای مثال با ورود هر گردشگر به فارس فعالیت بخش های مختلف نظیر صنایع دستی، سیستم هوایی، رستوران داران و … فعالیت می کنند و کسب درآمد دارند.

گردشگری طبیعی و تاریخی در کنار گردشگری سلامت می تواند اقتصاد فارس را متحول کند زیرا جمعیت قابل توجه ای در جهان به دنبال گردشگری سلامت و پزشکی هستند وی در ادامه متذکر شد: یکی از اصلی ترین خواسته های فعالان گردشگری در استان فارس از رییس جمهور جدید توسعه فعالیت های جذب گردشگر در کشور و فعال شدن سیستم گردشگری در ایران با تعاملات بین المللی است که می توان با ورود ارز به کشور زمینه افزایش سرانه درآمد را فراهم کند.

غریب در ادامه متذکر شد: گردشگری طبیعی و تاریخی در کنار گردشگری سلامت می تواند اقتصاد فارس را متحول کند زیرا جمعیت قابل توجهی در جهان به دنبال گردشگری سلامت و پزشکی هستند و پول های قابل توجهی در گردشگری سلامت در جهان هزینه می شود و می توان با استفاده از ظرفیت موجود در حوزه علوم پزشکی از این موقعیت بهترین استفاده را کرد.

در این رهگذر یک استاد دانشگاه و مدرس اقتصاد در گفت وگو با خبرنگار مهر" گفت: فارس استانی کشاورزی محور است اما با افزایش نیروهای انسانی تحصیل کرده، یکی از مطالبات مهم مردم، حرکت اقتصاد استان به سمت صنعتی شدن است.

صنعتی شدن فارس انتظار مردم است محسن اسلامی در ادامه بیان کرد: یکی از مطالباتی که مردم فارس از دولت ها دارند صنعتی شدن و کاهش وابستگی به صنعت کشاورزی است.

لازم به ذکر است که طی چهار دهه اخیر میزان کشت محصولات مختلف کشاورزی اعم از زراعی و باغی در فارس افزایش یافته بود و استان می کوشید تا با بهره گیری از ظرفیت موجود در حوزه کشاورزی تأمین کننده بخش قابل توجهی از امنیت غذایی کشور باشد که تا حدودی نیز در این بخش موفق بود.

اسلامی افزود: تأمین 10 درصد از نیاز غذایی کشور نشان دهنده توانمندی فارس در بخش کشاورزی است اما اکنون که زنگ تنش و بحران کم آبی در فارس بیش از هر زمان دیگری به گوش می رسد آیا صرفه اقتصادی دارد که همچون گذشته نسبت به تولید محصولات پرآب بر کشاورزی اقدام کرد؟ که مسلماً پاسخ خیر است.

این استاد اقتصاد در ادامه عنوان کرد: با نگاهی کلی به میزان اشتغال و مصرف منابع آب در فارس می بینیم که بخش صنعت هم در بخش اشتغال زایی و هم در بخش مصرف آب در جایگاه سوم قرارگرفته و پیش از آن نیز بخش کشاورزی و مصارف خانگی خودنمایی می کنند از رو برای اینکه استان فارس به سمت صنعتی شدن حرکت کند باید در گام نخست دولت جدید نسبت به ایجاد صنایع مادر تخصصی در فارس اقدام کند تا میزان اشتغال بخش صنعت در فارس افزایش یابد.

او ادامه داد: با افزایش یافتن ایجاد اشتغال و جذب سرمایه گذاران در بخش صنعت به مرور اشتغال و فعالیت در بخش کشاورزی کاهش یافته یا با تغییر الگوی کشت شاهد خواهیم بود که میزان اشتغال در این بخش کاهشی بوده و به جای آن اشتغال زایی در بخش صنعت و خدمات افزایش می یابد.

اسلامی افزود: با رونق گرفتن فعالیت های صنعتی در فارس افق فعالیت های بنگاه های اقتصادی نیز گسترش یافته و مدیران بخش خصوصی و سرمایه گذاران واحدهای صنعتی به دنبال بازارهای جدید خواهند رفت و این موضوع مصداقی بارز برای افزایش صادرات محصولات تولیدی از مبدأ استان فارس به مقاصد مختلف و بازارهای جهان است.

اسلامی معتقد است زیرساخت های اقتصادی نظیر صنایع کوچک، خطوط ریلی، خطوط حمل ونقل و … پس از جذب سرمایه گذاری های کلان به مرور و به موازات طرح های سرمایه گذاری در فارس ایجاد می شوند و نگرانی در این بخش نیز وجود نخواهد داشت زیرا بخش خصوصی در مکانی اقدام به سرمایه گذاری می کند که بتواند دسترسی سریع و راحتی به منابع داشته باشد و استان فارس نیز دارای تمامی این پتانسیل ها است.

اصلی ترین مطالبه مردم فارس از دولت جدید فراهم کردن زمینه های لازم برای جذب سرمایه گذاری ها و سرمایه در گردش است به گفته این استاد اقتصاد، اصلی ترین مطالبه مردم فارس از دولت جدید فراهم کردن زمینه های لازم برای جذب سرمایه گذاری ها و سرمایه در گردش است.

آنچه مسلم است استان فارس دارای توانمندی ها و پتانسیل های مختلفی در تمامی حوزه ها است و می توان با بهره برداری از ظرفیت های بالقوه ای که در استان فارس وجود دارد نسبت به توسعه استان و همچنین اقتصاد کشور اقدام کرد.

پیگیری توسعه در کشور بدون استفاده از ظرفیت های موجود در استان فارس نتایج مطلوبی نخواهد داشت زیرا استان فارس بخش قابل توجهی از ظرفیت های کشور را به خود اختصاص داده است.

کشاورزی فارس ظرفیت ایجاد صنایع تبدیلی را فراهم کرده است.

وجود بالغ بر 3500 اثر تاریخی ثبت شده در استان ظرفیت های بزرگی را در حوزه گردشگری ایجاد کرده و درعین حال علم پزشکی نیز در استان فارس باعث شده که این استان یکی از قطب های گردشگری پزشکی و درمانی کشور و حتی منطقه باشد.

فارس سرزمین فرصت هایی است که تاکنون شناخته نشده، دولت سیزدهم باید این ظرفیت ها را شناسایی کرده و برای هرکدام برنامه جدی داشته باشد.


کلید واژه ها: استان فارس - فارس - فرصت ها - استان - بهره برداری - فرصت - دولت - توسعه کشور - سرزمین - کشور - توسعه - مهم ترین - دولت ها - اقتصاد - جدید - اقتصاد کشور - توسط - خبرگزاری - هایی - بهره - مسئولان - مدیریت - یکی از - مناطق - تدوین - پزشکی - شیراز - قرار - گروه - نقشه

آخرین اخبار سرویس:
افتتاح چهار طرح گردشگری در قشم

استخدام حسابدار و کارپرداز در توسعه تجارت بنیان ساز در آذربایجان شرقی

فریب خوردن سیستم کاملا خودران تسلا توسط کره ماه!

استخدام کارشناس فروش خانم با حقوق ثابت و بیمه در شرکت دایوپارس در مشهد

خشکسالی با علوفه ایران چه کرد؟

پایین بودن کرایه و بروز مشکل در سوخت رسانی به جایگاه ها

اسلامی و راه های تحقق ساخت سالانه یک میلیون مسکن

استخدام کارشناس فروش در صفر تا صد تجارت ایرانیان در تهران و البرز

از روز عید غدیر معلمان واکسینه می شوند

استخدام کارشناس خرید، کارشناس بازرگانی و کارشناس فروش در تهران

گرمای 50 درجه در استان بوشهر/ مصرف آب و برق مدیریت شود

هزینه رهن و اجاره آپارتمان در زمزم

ابلاغ حقوق ورودی برخی ورق های سرد و گرم فولادی

مهم ترین حوادثی که در چهارم مرداد ماه رخ داد

استخدام مهندس صنایع غذایی و تکنسین مکانیک در مازندران

معاون استاندار خوزستان: آورده آبی امسال استان 10 میلیارد متر مکعب کاهش داشت

استخدام حسابدار در یک شرکت معتبر در پاکدشت

مردم مناطق محروم پیشتاز در کمک به توسعه عتبات

رکورد شکنی دوباره مصرف برق همزمان با اوج گیری گرما

کاروانسرای تاریخی نیک پی مرمت شد

18 درصد مصرف برق استان زنجان در بخش خانگی است

استخدام کارشناس فروش منطقه در گروه صنعتی ملی شیمی در تبریز

استخدام کارشناس فروش موسسه آموزشی با حقوق ثابت و بیمه در بوشهر

استخدام کارشناس نقشه کشی صنعتی در مجتمع طراحی و تولیدی مصنوعات فلزی سنگین

چگونه مثل وارن بافت ثروتمند شویم؟

احتمال فرونشست زمین در گلشهر گلپایگان/وزارت نیرو برداشتهای غیرمجاز آب را مدیریت نکرد

احداث سدکوچری موجب خشکسالی گلپایگان شده است/اجازه برداشت آب نداریم

خشک شدن برخی قناتهای گلپایگان درپی پدیده فرونشست زمین

70 میلیون پاداش برای مدیران بانک تجارت| رقمی چشمگیر نیست!؟

استخدام تراشکار در صنایع تولیدی رزن صاف در همدان

استخدام کارشناس فروش در رسپینا سیال پایا در تهران

استخدام کارمند اداری در بازرگانی استیل پاسارگاد در شهرک صنعتی سپهر

استخدام پرسشگر در شرکت بین المللی بازرگانی فیروز فام آریا در فارس

استخدام کارمند فروش با بیمه تکمیلی، حقوق ثابت و پورسانت در خوزستان

چندین کشور در جهان برای بالا بردن ایمنی واکسن های کرونا از انواع متفاوت را ترکیب می کنند

تورم در برزخ /در امتداد گرانی ها /پرش مرغ به سکوی 40هزار تومان!

چگونگی پرداخت حق بیمه کسری از ماه

مهندس یا تکنسین فنی ماشین نساجی بافندگی ،مکانیکی

نیازمند تراشکار یا فرزکار cnc

استخدام بازاریاب بومی با درآمد عالی

نماینده فروش

کار در منزل (سازه های چوبی)

فروشنده خانم کتابفروشی و لوازم تحریر

وعده هایی برای حفظ تولید صنایع سیمان و فولاد

حمایت تبلیغات اسلامی استان مرکزی از طرح های قرآنی / نیاز استان به محصولات مکتوب و الکترونیکی

استخدام کارشناس فروش منطقه با پاداش و بسته ها و هدایای مناسبتی در فارس

از واکسیناسیون سریع خوشحال باشیم یا نگران؟!

استخدام مدیر انبار در تولیدی نماد آلتون پارس در اردبیل

مسیر مطمئن کاهش انتظارات تورمی/ دور باطل واردات خودرو/ آب مشترکان پرمصرف پایتخت قطع می شود

استخدام سرپرست ماشین آلات از تهران جهت کار در عسلویه

استخدام کارمند فروش و بازاریابی متریال های ساختمانی در دتک گلوبال در تهران

قیمت گذاری سلیقه ای در بازار خودرو

هشدار توانیر درباره ورود گسترده دستگاه های غیرمجاز رمز ارز از چین

وعده هایی برای حفظ تولید صنایع سیمان و فولاد

آیا جریمه دیرکرد قسط بانکی ربا محسوب می شود؟

خروج خرس ها از بورس 1400

صورتحساب سهام عدالت تا امروز 5 مرداد 1400

پایان عملیات بازسازی و ترمیم خط انتقال آب خام از جعفر آباد به تصفیه خانه گرمی

دست کج سودجویان در جیب ساکنان شهر/ دریافت سودهای نجومی تنها به بهانه موقعیت مکانی واحدهای صنفی

صرفه جویی بیش از یک میلیون لیتر آب مورد نیاز نیروگاه نکا با اجرای یک پیشنهاد ابتکاری

حال و هوای بورس در فاز جدید

از مصرف این مدل هندوانه اجتناب کنید

قیمت گذاری سلیقه ای در بازار خودرو

استخدام بازاریاب در پخش مواد غذایی

نیازمند کارگر ساده هستم

نیرو مسلط برتلفن در نمایشگاه اتومبیل

استخدام کارشناس تولید و کارشناس کنترل کیفی محصول در تهران

استخدام کارشناس حسابداری و کارشناس بازرگانی محصولات کشاورزی در تهران

استخدام کارشناس بازرگانی در شرکت اشبال شیمی در تهران

استخدام کارشناس فروش خانم با مزایا در یزد

پیش بینی قیمت طلا فردا 5 مرداد

پیش بینی بورس مرداد 1400

تغییر ساعات کاری ادارات و بانک های کرمانشاه در روزهای 5و6مردادماه

برنامه قطعی برق تبریز 5 مرداد 1400+ ساعت دقیق خاموشی های تبریز

پازل ناقص شوک های قیمتی

عدلیه ضدفساد و حامی تولید/ بازندگان قیمت گذاری تعزیراتی

جزییات تسهیلات کرونایی برای تالارها

استخدام پرسشگر در شرکت بین المللی بازرگانی فیروز فام آریا در قزوین

استخدام کارشناس فروش با بیمه و سنوات در یک شرکت تولیدی و صنعتی در تهران

دست فرمان جدید خودروسازان

عدلیه ضد فساد و حامی تولید/ بازندگان قیمت گذاری تعزیراتی

نبود اعتبارات و عدم همراهی صنعت دست انداز کاربردی شدن پژوهش های دانشگاهی

تغییر ساعات کاری ادارات و بانک های کرمانشاه در روزهای 5و6مردادماه

افزایش 150 درصدی بستری بیماران کرونا در تگزاس آمریکا

کدام شرکت ها بیتکوین قبول می کنند؟

برنامه قطعی برق تبریز 5 مرداد 1400

ارزهای دیجیتالی آماده تیک آف؟

فرار مالیاتی دو میلیارد دلاری یک پالایشگاه چینی

بورس های جهانی بر سر دو راهی

بورس های جهانی بر سر دو راهی

توقف خصوصی سازی تاسیسات آب شیرین کن عربستان

قیمت لوکس ترین ماشین ظرفشویی در بازار / جدول

استخدام مدیر کارخانه در شرکت ولئو آرمکو در تهران

دنده عقب دلار

قیمت قهوه رکورد زد

افزایش نرخ ارز عامل گسترش بازار سیاه دارایی ها/ اوراق بدهی برای پروژه های عمرانی استفاده شود

تتر واقعا کلاهبرداری کرده است؟

50 محصول پرکاربرد نانویی در کشاورزی روانه بازار شده است

چرا همه از افزایش قیمت بلیت هواپیما ناراضی اند؟

استختدام نیرو کار در دفتر دکوراسیون داخلی

دولت جدیدسرزمین فرصت های ناشناخته راکشف کند/فارس پیشران توسعه شود

دولت جدیدسرزمین فرصت های ناشناخته راکشف کند/فارس پیشران توسعه شود