مطالب مرتبط:
فراهم شدن آموزش های مهارتی برای زنان سرپرست خانواده در تبریز
محسنی اژه ای: مشکلات اقتصادی، سازوکارهای کاهش ورود پروند ه های قضایی را کم اثر کرد
معاون پژوهش حوزه علمیه خراسان: قرارگاه های علمی آموزشی حوزه اتاق فکر موضوعات تخصصی هستند
حمایت اجتماعی از کودکان کار با استفاده از ظرفیت خانواده
زنان جوان جویای کار طعمه دو برادر شیاد
-14 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 3 تیر 1400 ساعت 00:152021-06-23سياسي

حل مشکلات حوزه زنان و خانواده با ورود علمی و پرهیز از کار غیراصولی


مسئول دفتر امور زنان و خانواده دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز گفت: مهم ترین راهکار برای حل مشکلات حوزه زنان و خانواده ورود علمی، کارشناسانه و پرهیز از کار غیراصولی در این حوزه است.

- "، حسین عقابی؛ دانشگاه آزاد اسلامی دفتر امور زنان و خانواده را 27 شهریور 1397 -که تا قبل از آن با عنوان شورای زنان فرهیخته فعالیت داشت- تشکیل داد و نفیسه فیاض بخش با حکم دکتر محمدمهدی طهرانچی رییس دانشگاه به عنوان مشاور ریاست دانشگاه در امور زنان و خانواده و رییس کارگروه ویژه این امور منصوب شد تا دانشگاه با هدف تبیین جایگاه شایسته زن تراز اسلام در راستای پیشبرد منویات مقام معظم رهبری مبنی بر حفظ و تقویت بنیان خانواده برای هدایت و حمایت از سرمایه های ارزشمند گامی مؤثر و سازنده بردارد.

دفتر امور زنان و خانواده دانشگاه آزاد اسلامی چهار هدف عمده؛ مسئله شناسی زنان در جامعه ایران، پژوهش در حوزه زنان و خانواده، تربیت کادر بانوان متخصص و مورد نیاز جامعه در راستای تحقق دانشگاه اسلامی و توسعه و تعالی کشور و تبیین وضعیت زنان ایرانی و تحولات آینده را دنبال می کند و در چشم اندازی 5 ساله وظایف و اهداف خود را بر مبنای آموزه های اسلامی و با توجه به راهبرد سند دانشگاه اسلامی پایه گذاری کرده و بر همین اساس به دنبال بازیابی هویت و جایگاه اصلی یک زن تراز اسلام در ابعاد مختلف فردی، خانوادگی، معنوی، اجتماعی و علمی بوده و از طرف دیگر وظایف اصلی یک زن را به عنوان کانون حیاتبخش جامعه فراموش نکرده است.

نفیسه فیاض بخش مشاور رییس دانشگاه آزاد اسلامی در امور زنان و خانواده و رییس کارگروه ویژه این امور هم سال گذشته به منظور برداشتن گام های مؤثر در زمینه زن و خانواده، نمایندگان استان های دانشگاه آزاد اسلامی را به عنوان مسئول دفتر امور زنان و خانواده در هر استان منصوب کرد.

بیشتر بخوانید: به منظور پیگیری اهداف دفاتر امور زنان و خانواده دانشگاه آزاد اسلامی در استان ها و تشریح ظرفیت ها و فعالیت های حوزه زنان و خانواده با مسئولان مربوط گفت وگو کرده است که در این سلسله گفت وگوها و در این شماره گفت وگو با فاطمه حاجیلویی مسئول دفتر امور زنان و خانواده دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز را می خوانیم.

آنا: آسیب ها و چالش های حوزه زنان و خانواده در جامعه کنونی را چگونه ارزیابی می کنید؟ حاجیلویی: نخستین آسیبی که می توان در حوزه زنان و خانواده از آن نام برد، هویت گم شده زن مسلمان بوده که با وجود جایگاه والای زن و خانواده در اسلام در جامعه به صورت کامل و درست محقق نشده در صورتی که در قانون اساسی جمهوری اسلامی به کرامت و شخصیت انسان تأکید و در بند 6 اصل دوم این قانون، ایمان به کرامت و ارزش والای انسانی و آزادی توأم با مسئولیت او در برابر خداوند به عنوان یکی از پایه های نظام جمهوری اسلامی شمرده شده است.

این توجه و تأکید درباره زنان، دوچندان بوده و قانون در موارد متعددی بر پاسداشت شخصیت انسانی زن و رشد او تأکید کرده است.

در بخشی از مقدمه قانون اساسی، پس از معرفی خانواده به عنوان واحد بنیادین جامعه و کانون رشد و تعالی انسان درباره شخصیت انسانی زن آمده است: زن در چنین برداشتی از واحد خانواده از حالت(شیء بودن) و یا (ابزار کار بودن) در خدمت اشاعه مصرف زدگی و استثمار خارج شده و با بازیافتن وظیفه خطیر و پرارج مادری در پرورش انسان های مکتبی، پیشاهنگ و خود همرزم مردان در میدان های فعال حیات است و در نتیجه، پذیرای مسئولیتی خطیرتر و در دیدگاه اسلامی برخوردار از ارزش و کرامتی والاتر خواهد بود.

دفتر امور زنان و خانواده استان البرز با تشکیل مدرسه تعالی زن و خانواده ایرانی در پی شناسایی و پرداختن به مسائل حوزه زنان و خانواده در سطح نخبگان، استادان و بخشی از سیاست گذاران و فعالان حوزه زن و خانواده است.

در اصل بیست و یکم قانون اساسی نیز آمده است که دولت موظف است حقوق زن را در همه جهات با رعایت موازین اسلامی تضمین و زمینه های مساعد برای رشد شخصیت زن و احیای حقوق مادی و معنوی او را ایجاد کند این در حالی است که در این چند دهه با سیاست گذاری ها، برنامه ریزی ها، قانون گذاری ها و اقدامات اجرایی مرتبط با زنان را نتوانسته ایم به گونه ای سامان دهیم که کرامت و ارزش انسانی زن و خانواده را آن گونه که قانون اساسی جمهوری خواسته، محقق کنیم.

تلاش های زیادی برای ارتقای شخصیت فردی و جایگاه اجتماعی زنان در نظام جمهوری اسلامی صورت گرفته و رشد و پیشرفت فوق العاده زنان در جهات علمی، اجتماعی و .

بعد از انقلاب و عبور از دوران سیاه رژیم پهلوی را نمی توان نادیده گرفت؛ اما با رسیدن به زن و خانواده در تراز انقلاب اسلامی فاصله بسیار زیادی داریم.

یکی مهم ترین چالش ها و آسیب های فرهنگی و اجتماعی در حوزه زن و خانواده این است که هویت متزلزل بسیاری از دختران و زنان جوانی که محصول دستگاه های آموزشی هستند، درک درستی از هویت زن مسلمان و مقام و منزلت زن در اسلام ندارند و با هجمه رسانه های غربی فقط به عرضه مد و آرایش و جاذبه های جنسی روی آورده اند.

چالش دیگر اینکه سیستم آموزشی در تربیت صحیح و عقلانی غیرمقلد ناموفق بوده و نتوانسته سبک زندگی اسلامی درست و متناسب با زمانه و طبع مخاطب را معرفی کند.

الگوی معرفی شده در اکثر سریال های تلویزیونی و یا سینما و یا حتی برنامه های خاص کودکان در تضاد با فرهنگ درست اسلامی و از ارائه چهره موفق از زن مسلمان ایرانی و خانواده متعالی عاجز بوده و موج مخرب الگوسازی هنرپیشگان، خوانندگان و تبدیل آنها به ستاره های محبوب نسل جوان نیز مزید بر علت است.

از مشکلات دیگر در عرصه اجتماعی به ویژه در استان البرز با مهاجرپذیر بودن و وجود زندان های متعدد در آن که خانواده زندانیان را به این استان می کشد، مشکل بسیاری از زنان سرپرست خانوار است که به مشاغل سخت و طاقت فرسا یا مشاغلی که تناسبی با شأن انسانی آنها ندارد، روی آورده اند.

از دیگر مسائل، امیدآفرینی در مادران و دختران بوده که باید در راستای ارتقای کیفیت زندگی دختران و زنان به ویژه تفریح مناسب و مفید برای اوقات فراغت فضاهای مناسب و با ایده هایی نو و جذاب در این حوزه فعالیت کرد.

موضوع فرزندآوری و بحران جمعیت به عنوان بحران کنونی کشور، رابطه مستقیم با برنامه ریزی در سلامت و فضای فرهنگی و رفاهی بانوان دارد که باید در راستای آماده سازی بستر آرام و ایمن برای مادری در ارگان ها و گروه های مختلف برنامه ریزی کرد و این امر همت همگانی سازمان های دولتی و غیردولتی برای حمایت مالی و غیرمالی بانوان و مادران را به دنبال دارد.

بالارفتن سن ازدواج و آمار فزاینده طلاق در کشور و به ویژه در استان البرز مسئله نگران کننده ای بوده که باید برای کنترل و کاهش آن برنامه ریزی جدی صورت پذیرد.

لحاظ نشدن دیدگاه برنامه ریزی جنسیتی مبتنی بر نگرش های دینی و خلأهای قانونی، نبود برنامه ریزی تربیتی متناسب دختران در سیستم آموزشی که به بحران هویت در دختران ختم شده و نقش پذیری مسئولیت های زنانه مانند همسری و مادری را دچارِ مخاطره کرده، نبود شناخت درست سیاست گذاران فرهنگی از قواعد و ضوابط فعالیت در حیطه زنان که باعث ناکارآمدی برنامه ای فرهنگی در حوزه زنان شده، نبود توجه به مشکلات زنان در تجمیع نقش مادری و مسئولیت های اجتماعی که باعث ایجاد سختی هایی شده و فعالیت صحیح اجتماعی یا مادری را تحت الشعاع قرار می دهد، نبود توجه به سوء استفاده های سیاسی از موقعیت زنان در کشور که باعث بروز مشکلات عدیده سرمایه گذاری دشمن در این ناحیه شده، نبود تقویت نقش زنان در توسعه تربیت دینی و انقلابی در کشور و مبارزه با تهاجم فرهنگی رسانه ها و نبود توجه به نقش فوق العاده زنان در اقتصاد مقاومتی و احیای مشاغل بومی باعث تضییع حقوق بانوان و ناموفق بودن برنامه ها در حیطه های مختلف می شود.

آنا: راهکارها و پیشنهادهای شما برای رفع مشکلات و معضلات حوزه زنان و خانواده چیست؟ حاجیلویی: مهم ترین راهکار برای رفع مشکلات و معضلات حوزه زنان خانواده ورود علمی و کارشناسانه و پرهیز از کار غیراصولی در این حوزه است.

ورود به مباحث زنان به صورت علمی و دقیق در برنامه ریزی های عمومی و فرهنگی و .

کشور، برنامه ریزی درست برای جلب مشارکت صحیح زنان و جلوگیری از سوءاستفاده در این حوزه، ورود علمی و کارشناسانه برای شناخت و کنترل برنامه ریزی های تهاجمی در مباحث زنان و خانواده به ویژه در حیطه رسانه، الگوسازی صحیح برای کودکان و نوجوانان در بحث زنان و خانواده، تکریم هرچه بیشتر مقام مادری و بالابردن ارزش آن در جامعه و برنامه ریزی برای بسترسازی فرزندآوری در ارگان ها و سازمان های مختلف با ایجاد قوانین و منافع از دیگر راهکارهای رفع مشکلات حوزه زنان و خانواده است.

آنا: درباره ظرفیت زنان و خانواده در استان البرز و نقش دانشگاه آزاد اسلامی بگویید.

حاجیلویی: اصلی ترین ظرفیت استان البرز وجود تعداد قابل توجه بانوان فرهیخته دارای تخصص و انگیزه و علاقه مند برای شرکت در فعالیت های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی در استان بوده که اگر به صورت منظم و علمی به ویژه اندیشکده ای ساماندهی شوند، می توانند بسیاری از مشکلات استان در حیطه های مختلف را حل کنند.

دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج با تعداد زیاد دانشجو و هیئت علمی خانم ظرفیت بسیار خوبی برای برنامه ریزی امور مختلف در حوزه زنان و خانواده را داراست.

آنا: برنامه های دفتر امور زنان و خانواده استان البرز را برشمارید.

حاجیلویی: دفتر امور زنان و خانواده استان البرز با وجود شورای علمی به صورت اندیشکده مطالعات راهبردی زنان و خانواده استان البرز و با تشکیل مدرسه تعالی زن و خانواده ایرانی در پی شناسایی و پرداختن به مسائل حوزه زنان و خانواده در سطح نخبگان، استادان و بخشی از سیاست گذاران و فعالان حوزه زن و خانواده است.

هر فصل حداقل یک رویداد مسئله محور به صورت دوره برنامه ریزی می شود.

هدف این مدرسه توانمندسازی فعالان حوزه زنان و خانواده و ارتقای سطح تصمیم گیری در این حوزه در سطح استان و کشور است.

برای آشنایی با نحوه کار به صورت اندیشکده ای -که در واقع فعالیت علمی ناظر به حل مسئله در اجتماع است- در کشور برنامه ریزی شود و دفتر امور زنان و خانواده دانشگاه آزاد اسلامی در هر استان در قالب اندیشکده فعالیت کند.

موضوع بحران جمعیت ازجمله بحث های مورد توجه و برنامه فصلی سال قبل بوده که با حضور استادان مطرح کشوری و فرهیختگان از استان های مختلف برگزار و انعکاس خوبی داشت.

موضوع عفاف و حجاب که در قالب دوره بهداشت گفت وگو و روابط اجتماعی به صورت مجازی برگزار شد و مشکلات این حوزه با نگاهی جدید و مسئله محور مورد کنکاش قرار گرفت و به شبهات این حوزه به صورت کاملاً علمی پرداخته شد.

پنج کارگروه علمی با حضور استادان شکل گرفته است که مسائل حوزه زنان و خانواده شناسایی و به صورت طرح در جلسات شورای علمی مطرح و پیگیری می شود.

ازجمله طرح های پیش رو آموزش سواد رسانه در خانواده بوده که در حال پیگیری است.

آنا: رویکردهای مدنظر دفتر امور زنان و خانواده در دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟ حاجیلویی: رویکردهای مدنظر دفتر امور زنان و خانواده دانشگاه آزاد اسلامی رویکردی کاملاً علمی و مسئله شناسانه بوده و رویکرد بسیار مطلوبی است که می تواند مشکلات را به صورت ریشه ای و علمی حل کند.

آنا: ارزیابی شما از طرح تعالی درس دانش خانواده در دانشگاه آزاد اسلامی چیست؟ حاجیلویی: طرح تعالی درس دانش خانواده طرح بسیار خوبی است که می تواند دانشجویان را در مسیر درستی برای تشکیل خانواده و مدیریت صحیح زندگی خود قرار دهد و لازمه آن همکاری و هماهنگی مسئولیت های مختلف در دانشگاه است.

آنا: نقش دانشگاه آزاد اسلامی در بالابردن سطح علمی زنان جامعه چگونه بوده است؟ حاجیلویی: آمار دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی و بالاتربودن تعداد دانشجویان خانم در مقایسه با دانشجویان آقا، نقش این دانشگاه را در افزایش سطح علمی زنان تأیید می کند به ویژه که توانسته تحصیل زنان را در شهر بومی خود افراد محقق کرد و این امر باعث شده با وجود کم شدن دانشجو، دانشگاه آزاد اسلامی همچنان بتواند جایگاه خود را حفظ کند و در عرصه های مختلف بدرخشد.

آنا: استفاده از فضای مجازی تا چه اندازه در حیطه فعالیت زنان و خانواده مؤثر بوده و هست؟ حاجیلویی: دانشگاه آزاد اسلامی از همان آغاز بیماری کرونا توانست زیرساخت های آموزش مجازی را برای دانشجویان فراهم کند.

فضای مجازی در واقع فرصت ها و ظرفیت های خوبی را در اختیار فضای علمی قرار داد که آموزش مجازی گام نخست در این مسیر است.

دفتر امور زنان و خانواده استان البرز از آغاز فعالیت، جلسات شورای علمی متشکل از استادان رشته های مختلف را در این فضا تشکیل داد و توانست با تأسیس مدرسه تعالی زن و خانواده ایرانی در برنامه های مجازی، فصلی کارشناسی شده ناظر به مسئله های این حوزه با حضور استادان باتجربه را برنامه ریزی کند و مخاطبان در استان های دیگر توانستند با توجه به ظرفیت فضای مجازی از این برنامه ها استفاده کنند.

آنا: و کلام آخر.

حاجیلویی: دفتر امور زنان و خانواده دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز فعالیت خود در حوزه زن و خانواده را به صورت اندیشکده ای انجام می دهد که به نظر باعث شده به صورت مسئله شناسی و علمی کارها دنبال شود.

پیشنهاد می کنم برای آشنایی با نحوه کار به صورت اندیشکده ای که در واقع فعالیت علمی ناظر به حل مسئله در اجتماع است در کشور برنامه ریزی شود و دفتر امور زنان و خانواده دانشگاه آزاد اسلامی در هر استان در قالب اندیشکده فعالیت کند.

انتهای پیام/4121/4062/
کلید واژه ها: زنان و خانواده - دانشگاه آزاد اسلامی - خانواده - دانشگاه - دفتر امور زنان - دانشگاه آزاد - امور زنان - زنان - اسلام - اسلامی - حل مشکلات - حوزه زنان - محمدمهدی طهرانچی - مقام معظم رهبری - آزاد - مشکلات - دفتر - حوزه - رییس دانشگاه - استان البرز - پرهیز - مقام معظم - رییس - علمی - محمدمهدی - ورود - مهم ترین - طهرانچی - ارزشمند - کارگروه

آخرین اخبار سرویس:
صالحی: در دوران روحانی از منجنیق فلک سنگ فتنه می بارید

بذرپاش از گزینه های تصدی شهرداری تهران انصراف داد

اجرای 100 برنامه پدافندی در گیلان/ لزوم تخصیص اعتبارات سالانه برای جمع آوری سنبل آبی

گردان سایبری دانش آموزی بسیجی در استان قزوین راه اندازی شد

مداحان البرزی در کلاس های قرآن شرکت می کنند

تبلیغ چند میلیونی سرنا امینی با پوشیدن کت و شلوار زنانه! + عکس

قاتل شهید مختوم نژاد باید در محل جنایت قصاص شود

تعبیر جالب صالحی برای دولت روحانی | از منجنیق فلک فتنه می بارید

مکان هایی که امسال ثبت جهانی شدند

رتبه بندی معلمان تا پایان سال اجرایی می شود؟

حسام الدین آشنا مجرم است

اجرایی شدن رتبه بندی معلمان تا پایان سال

قطع برق و گاز در انتظار مکان هایی که مراسم عروسی برگزار می کنند

اظهارات جملیه علم الهدی درباره دولت همسرش ابراهیم رییسی

مسیح مهاجری: آنچه درباره دولت روحانی گفته می شود، انتقام است نه انتقاد

مهرداد بذرپاش از حضور در شهرداری تهران انصراف داد

7 نکته طلایی برای چیدمان آشپزخانه شما

امضای اعتبارنامه رییس جمهور منتخب توسط اعضای شورای نگهبان

اعلام فراخوان دعوت به همکاری با کانون قرآن و عترت دانشگاه گلستان

درخواست و توصیه امیرمحمد زند پس از ابتلا به کرونا /عکس

آخرین نشست خبری سخنگوی دولت

امضای اعتبارنامه رییس جمهور منتخب توسط اعضای شورای نگهبان

مجتمع خدماتی سمنان در مرز مهران احداث می شود

سازش و لبخند با استکبار فایده ندارد/ مقابله با جریانات انحرافی

روحانی: در روزهای شروع به کار دولت، امید در سراسر ایران موج می زد

راهنمای ثبت برند در موسسه حقوقی پایش

دولت آینده از ظرفیت جهاددانشگاهی برای توسعه شرکت های دانش بنیان استفاده کند

آغاز طرح واکسیناسیون سراسری کارکنان ناجا از امروز

آخرین وضعیت پرونده حسام الدین آشنا

جای خالی تاق بستان در فهرست جهانی یونسکو

دولت روحانی به نان روز و شب مردم در ایام کرونا بی تفاوت بود/ معیشت دلیل عدم رعایت پروتکل های بهداشتی

سخنرانی روحانی در نشست با مدیران ارشد دولت دوازدهم آغاز شد

اولویت اصلی کشور حل مشکل اقتصادی و معیشتی است/لزوم ضابطه مند شدن پیام رسان های خارجی

مرکز همایش های بین المللی اصفهان برای آیندگان به یادگار خواهد ماند

انصراف بذرپاش از گزینه های تصدی شهرداری تهران

برگزیدگان نخستین جایزه ملی سیاستگذاری اعلام شدند

حامد طاها: خواننده نبودم، دوست داشتم راننده تاکسی شوم

حسام الدین آشنا مجرم شناخته شد

تاق بستان و جای خالی در فهرست جهانی یونسکو

ممنوع الخروج کردن زن و فرزند؛ گَزَک قدیمی مردانه

هدف گذاری وابستگی بودجه به نفت در سند چشم انداز 20 ساله میسر نشد

تغییر مدیران ناکار آمد در فارس/ توجه به معیشت مردم

آخرین جزییات انتخاب سکاندار صندلی بهشت/ انصراف گزینه های حضور در شهرداری ادامه دارد؟

مصوبه افزایش حقوق کارمندان تغییر می کند؟

واکنش به درخواست احمدی نژاد برای محاکمه روحانی

فقط می توان برجام را به شکل اولیه آن احیا کرد

مصادره مفاخر فرهنگی سوژه برنامه «ایران امروز»

اظهارات جملیه علم الهدی درباره دولت همسرش ابراهیم رییسی

دغدغه و نگرانی های مردم درباره طرح ساماندهی فضای مجازی کاملا به حق است

ستون پایه های صنعت هسته ای از هر گزندی مصون است

کتاب «نظام سیاسی در اسلام» به چاپ رسید

نشست رییس جمهور با مدیران ارشد دولت

برگزاری ویدئو کنفرانس فصلی اتحادیه جهانی دراماتراپی

عکس | امضای اعتبارنامه آیت الله رییسی در شورای نگهبان

«دوشنبه» میزبان ششمین انجمن معلمان و اساتید «جامعه همسود»

انصراف بذرپاش از گزینه های تصدی شهرداری تهران

لعیا جنیدی: برجام بازتاب حاکمیت عقل در دولت دوازدهم بود!

امضای اعتبارنامه رییس جمهور منتخب توسط اعضای شورای نگهبان

تصویر سجع مُهر آیت الله العظمی سید ابوالحسن موسوی اصفهانی

اعتبارنامه آیت الله رییسی امضا شد

ضرورت احیا و برپایی روضه های خانگی در محرم

وزیر دادگستری:برای مدیران آینده خیر بخواهیم

باردار شدن فرشته حسینی سوژه شبکه های اجتماعی شد

اعتبارنامه ابراهیم رییسی امضا شد /عکسی از لحظه امضا توسط اعضای شورای نگهبان

امضای اعتبارنامه رییس جمهور منتخب توسط اعضای شورای نگهبان

سازمان مدارس صدرا بازوی کمکی آموزش و پرورش است

متاسفانه آقای روحانی برای اداره کشور در اتاق شیشه ای بود نه در میدان

ببینید | وزیری که خودش را مدیون حسن روحانی می داند

اعتبارنامه آیت الله رییسی تایید شد+ عکس

ابتلای نماینده مردم دشتستان در مجلس به کرونا

مرحوم فرج نژاد همواره با حرکات و دشمنی های ضد انقلاب مقابله می کرد

عکسی از آیت الله جنتی هنگام امضای اعتبارنامه ابراهیم رییسی

محرومیت زدایی جهادگر خلاق با «طلای کثیف»

واکنش به درخواست احمدی نژاد برای محاکمه روحانی

شکار دیدنی مرگبارترین گربه روی زمین

عزاداری سیدالشهدا(ع) با رعایت پروتکل های بهداشتی در فضای باز برگزار شود

مدیرعامل اتحادیه مؤسسات قرآنی بوشهر انتخاب شد

ربیعی: تورم حاصل تحریم های وحشتناک بود

صالحی: در دوران روحانی از منجنیق فلک سنگ فتنه می بارید

درخواست ناجا برای قصاص عامل شهادت سرباز وظیفه در محل جنایت

پیشبرد مذاکرات توطئه بدخواهان ایران را نقش بر آب کرد

یک زن ارمنی خانه ای را وقف جمکران کرد

دوره آموزش مجازی فن بیان برگزار می شود

آغاز واکسیناسیون سراسری اساتید دانشگاه پیام نور از هفته آینده

سازمان مدارس صدرا بازوی کمکی برای آموزش و پرورش است

فعالیت 78 پایگاه انتخاب رشته دانشگاه در استان کرمان

عذرخواهی یا نمک برزخم؟ /دولت روحانی؛ بدشانس ترین دولت تاریخ! /مردم نامحرم هستند؟!

قوانین نامعتبر و مشکل ساز کنار گذاشته شوند

روحانی کشور را از برهه سخت عبور داد

امضای اعتبارنامه رییس جمهور منتخب توسط اعضای شورای نگهبان

عزاداری محرم را پرشور و با رعایت پروتکل ها برگزار خواهیم کرد

تورم نتیجه تحریم های وحشتناک بود/ دولت آینده راه دشواری در پیش دارد

هادی هیربدوش آخرین نشست خبری||| سخنگوی دولت دوازدهم

ایرانیان قصد دارند ببینند آیا رییسی می تواند به وعده هایش عمل کند/اصولگرایان تاکنون از ارائه هرگونه وعده در مورد مذاکرات خودداری کرده اند

اعتماد به غرب؛ اشتباهی که باید از آن عبرت گرفت

شیخ به جرم افساد فی الارض حلق آویز شد

پیامک دفتر ابراهیم رییسی به اصلاح طلب معروف

اعتبارنامه رییسی تأیید شد

عزاداری سیدالشهدا(ع) با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی در فضای باز برگزار شو

دلتا سریعترین ویروس جهان! +فیلم

حل مشکلات حوزه زنان و خانواده با ورود علمی و پرهیز از کار غیراصولی

حل مشکلات حوزه زنان و خانواده با ورود علمی و پرهیز از کار غیراصولی