موضوعات داغ: - رتبه بندي معلمان - كيميا عليزاده - فرهاد مجيدي - دانشگاه آزاد اسلامي - دانشگاه آزاد - رشيد مظاهري - ليلا بلوكات - فوق العاده ويژه - هفته بيست و نهم ليگ برتر - مجري تلويزيون - هواپيماي بدون سرنشين - معاون سازمان امور مالياتي - پنجره پرسپوليس - جنت شهر - گزينه پيشنهادي وزارت بهداشت - شليك چند خمپاره به شهرك صدر بغداد - آيت الله مرتضي مقتدايي - اسپانسرينگ - مايكل اولونگو - مقامات امنيتي - رييس انجمن تيروكمان معلولان - غنا - ماركو مانكوسو

مطالب مرتبط:
دام های مولد را قاچاق می کنند
گام نخست دولت سیزدهم در حوزه سیاست خارجی چه باشد؟
موافقت دولت اسپانیا با عفو جدایی طلبان کاتالونیا
کلامی با وزیرارشاد دولت آقای رییسی!
همه باید به رییس جمهور منتخب و دولت بعدی برای موفقیت کمک کنیم
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 2 تیر 1400 ساعت 06:002021-06-23اقتصادي

کشتار دام های مولد و بی توجهی دولت


در حالی که طی ماه های اخیر، هشدارهای زیادی درباره کشتار دام های مولد به دلیل کمبود نهاده و علوفه شنیده می شود، دولت تاکنون اقدام موثری انجام نداده است .

- در حالی که طی ماه های اخیر، هشدارهای زیادی درباره کشتار دام های مولد به دلیل کمبود نهاده و علوفه شنیده می شود، دولت تاکنون اقدام موثری انجام نداده است .

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار مهر"، در حالی که طی ماه های اخیر، هشدارهای زیادی درباره کشتار دام های مولد به دلیل کمبود نهاده و علوفه شنیده می شود، دولت تاکنون اقدام مؤثری در این حوزه نداشته است، در همین راستا فعالان بخش خصوصی درباره عدم امکان جبران این خسارت و از بین رفتن ذخایر ژنتیکی کشور اظهار نگرانی می کنند ضمن اینکه گفته می شود با ادامه این روند بزودی کشور در حوزه تأمین گوشت قرمز نیز دچار چالش شدید می شود.

نگران نسل کشی هستیم در همین زمینه علی اصغر ملکی، رییس اتحادیه گوشت گوسفندی اخیراً در گفتگو با خبرنگار مهر" گفته بود: نگرانی ما در حال حاضر کشتن بره ماده هاست که به نوعی نسل کشی محسوب می شود.

وی ادامه داد: کشتن بره ماده های مولد به آینده کشور ضربه می زند و از برج 5 به بعد دچار کمبود دام و چالش در این حوزه خواهیم شد.

ملکی با بیان اینکه بره ماده ها به دلیل خشکسالی، شرایط نامطلوب مراتع و کمبود شدید علوفه و همچنین نهاده های دامی کشتار می شوند، گفت: این بره ها وزن بسیار کمی هم دارند و حداکثر 10 تا 12 کیلوگرم گوشت از آنها حاصل می شود در حالی که در حالت نرمال میزان گوشت استحصالی باید حداقل 23 کیلوگرم گوشت بدون دنبه باشد.

تا دو ماه آینده با کمبود دام و گوشت مواجه می شویم وی درباره اینکه پیش بینی می کنید وضعیت بازار گوشت در هفته های آینده به چه صورت باشد؟، ادامه داد: در یک تا دو ماه تغییر و تحول خاصی در بازار گوشت نخواهیم داشت با توجه به عرضه ای که وجود دارد اما اگر این روند ادامه یابد تا دو ماه آینده با کمبود مواجه می شویم.

( گفت: دولت سیاستگذاری و برنامه ریزی درستی در زمینه تأمین علوفه و خوراک دام نداشته و به همین دلیل موفق به مدیریت بازار این محصولات نشده است.

وی ادامه داد: تنها اقدام دولت در زمینه مدیریت بازار خوراک دام، توزیع نهاده ها از طریق سامانه بازارگاه بوده که ایرادات این سامانه نیز چالش های زیادی را برای تولیدکنندگان ایجاد کرده است.

کشتار دام های مولد، هشدار مهمی که شنیده نمی شود اکبری گفت: تا 100 درصد نهاده مورد نیاز دامداری های بزرگ از طریق سامانه بازارگاه تأمین می شود اما دامداری های کوچک تر و واحدهایی که در استان های دور افتاده تر هستند بین 30 تا 40 نهاده مورد نیازشان را می توانند از طریق بازارگاه تأمین کنند این در حالی است که همین دامداری ها شصت درصد شیر و دامداری های بزرگ چهل درصد شیر کشور را تأمین می کنند.

وی اضافه کرد: در واقع تخصیص ارز 4200 تومانی برای واردات نهاده های دامی و توزیع دولتی این نهاده ها منجر به ایجاد رانتی بزرگ برای عده ای خاص شده و باقی دامداران را در تنگنا قرار داده است.

اکبری توضیح داد که معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی ابتدا قرار بود که بر اساس اجرای طرح هویت گذاری دام ها اقدام به توزیع نهاده کند اما از آنجایی که اجرای این طرح و پلاک گذاری دام ها، کار دشواری بود دولت موفق به اجرای آن نشد.

وی تصریح کرد: این نحوه توزیع نهاده های دامی منجر شده که عده ای خاص هر روز قدرتمندتر و اتحادیه ها و دامداری های کوچک تر ورشکست شوند.

اکبری با اشاره به اینکه شرایط موجود منجر به کشتار گاوهای شیری و تلیسه شده است، افزود: کشتار دام های مولد اتفاقی است که در آینده به راحتی قابل جبران نخواهد بود.

دولت باید برای واردات علوفه اقدام می کرد رییس هیأت مدیره اتحادیه سراسری دامداران ایران در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه خشکسالی نیز باعث شده که فشار مضاعفی بر تولیدکنندگان وارد شود، گفت: کشور ما همواره با شرایط خشکسالی مواجه بوده اما امسال این شرایط حادتر از دوران گذشته است.

اکبری ادامه داد: خشکسالی و عدم بارندگی در زمان رشد گندم و جو دیم منجر به عدم رشد این محصولات شد و در نتیجه علوفه هم ایجاد نشد بنابراین دامداران در تأمین علوفه خشبی نیز به شدت تحت فشار هستند.

وی با بیان اینکه برخی استان ها محدودیت هایی را در زمینه خروج علوفه خشبی به دیگر استان ها اعمال کرده اند، گفت: در حال حاضر با کمبود شدید کلش، کاه، یونجه و سیلو در کشور مواجه هستیم و اگر چه می توانیم نهاده های دامی شامل جو، ذرت و سویا را با قیمت های بالاتر تأمین کنیم اما علوفه خشبی اصلاً یافت نمی شود.

اکبری تاکید کرد که دولت با توجه به شرایط باید سیاست گذاری و اقدام به واردات علوفه خشبی می کرد که متأسفانه کوتاهی کرده است.

براساس این گزارش بیش از یکسال است که تولیدکنندگان در چنین شرایط دشواری قرار گرفته اند و روند واردات و تأمین نهاده های دامی در سال جاری نشان می دهد که دولت چندان تمرکزی برای حل ریشه ای این مسأله ندارد، در همین زمینه موسی رهنمایی، قائم مقام نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور در گفتگو با خبرنگار مهر" با بیان اینکه مرغداران و دامداران کشور در شرایط بسیار دشواری به سر می برند، افزود: متأسفانه یک سال و نیم است که تولیدکنندگان فریاد می زنند شرایط مطلوب نیست اما کسی صدای آنان را نمی شنود.

بازارگاه بنزی است که بنزین ندارد! این فعال بخش خصوصی نحوه واردات غلات و نهاده های دامی به کشور را افتضاح خواند و گفت: شیوه توزیع نهاده ها در سامانه بازارگاه مطلوب است و دامداران از آن رضایت دارند اما این سامانه مانند بنزی است که بنزین ندارد بنابراین نمی تواند حرکت کند.

وی تاکید کرد: اینکه واحدهای بزرگ دامداری کشور تنها به اندازه مصرف یکروز یا یک هفته خود غله دارند، ریسک بسیار بزرگی است، کشور ما سالیانه به حدود 12 میلیون تن غله نیاز دارد و دستگاه های متولی باید فکری برای این مساله می کردند و چاره ای برای آن می اندیشیدند، دامدار و مرغدار که نمی توانند به دام ها و مرغ ها بگویند مدتی خوراک نخورید تا نهاده تأمین شود ضمن اینکه حاکمیت باید به گونه ای برنامه ریزی کند تا واحدهای تولیدی برای سه تا چهار ماه ذخایر غله و خوراک داشته باشند.

رهنمایی با اشاره به اینکه خشکسالی در سالجاری نیز مزید بر علت شده است، افزود: در جیره غذایی دام همواره یک بالانسی وجود دارد به عنوان مثال اگر غله فراوان باشد در جیره از علوفه خشبی کمتر استفاده می شود و یا بالعکس؛ اما با توجه به خشکسالی امسال برای دامداران این امکان وجود ندارد که کمبود نهاده های دامی را با جایگزینی علوفه خشبی تأمین کنند.

وی با اشاره به تأثیرات روانی کمبود خوراک در نابسامانی های بازار نیز گفت: وقتی که کمبودی ایجاد می شود همه دچار وحشت می شوند و تلاش می کنند تا نهاده بیشتری خریداری و ذخیره کنند و همین مساله نیز به بحران بازار دامن می زند.

خشکسالی به کمبود نهاده های دامی و خوراک دامن زده است رهنمایی با تاکید بر اینکه شرایط فعلی تولید بسیار بسیار بسیار بحرانی است، اضافه کرد: اتفاقی که سال گذشته برای مرغ افتاد با ادامه این روند برای دام نیز رخ می دهد و دامداری به گونه ای نیست که مانند مرغ بتوان کاهش تولید آن را در مدت زمان کوتاهی جبران کرد.

وی با اشاره به گرانی علوفه های خشبی که تولید داخل هستند، افزود: هم اکنون قیمت کاه و کلش که ارزش غذایی زیادی هم ندارد به کیلویی 2,500 تومان رسیده در حالی که دو سال قبل کیلویی 500 تومان بوده است.

رهنمایی اضافه کرد: کمبود نهاده های دامی و افزایش مصرف علوفه های خشبی در کنار خشکسالی پیش آمده از جمله دلایل این امر است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به افزایش چشمگیر هزینه های تمام شده تولید، گفت: هم اکنون قیمت تمام شده تولید هر کیلوگرم شیرخام بین 6 هزار و 500 تا 7 هزار تومان است اما همچنان شیر را از دامدار کیلویی 4 هزار و 500 تومان خریداری می کنند ضمن اینکه در بحث گوشت قرمز نیز با افزایش هزینه های تولید مواجه هستیم به عنوان مثال قیمت تمام شده تولید هر کیلوگرم گوسفند در شرایط فعلی بین 70 تا 80 هزار تومان است اما هم اکنون قیمت خرید هر کیلوگرم گوسفند زنده از دامداران بین 45 تا 55 هزار تومان است.

وضعیت گوسفندداران اسفبارتر از سایر دامداران است رهنمایی تصریح کرد: این در حالی است که مصرف کنندگان نیز این کالا را چندین برابر قیمت منطقی آن خریداری می کنند و مشخص نیست چه کسانی این میان سود می کنند؟ وی همچنین با اشاره به اینکه در شرایط کنونی وضعیت گوسفندداران بسیار اسفبارتر از دامداران دیگر است، گفت: گوسفند بیشتر تولید گوشت می کند و تک محصولی است همچنین به دلیل استفاده از مراتع آنها بیشتر از خشکسالی متأثر هستند.

رهنمایی اضافه کرد: هم اکنون میش های آبستن مولد به کشتارگاه فرستاده می شوند و این اتفاق در حوزه دام سنگین نیز مشاهده می شود که مولدها را حذف می کنند و این براِی آینده کشور بسیار خطرناک است اگر به همین منوال پیش رویم طی سال های آینده با خسارات هنگفتی در حوزه سرمایه ژنتیکی دامی مواجه خواهیم شد.

میش های آبستن به کشتارگاه می روند وی ادامه داد: قبلاً دامداران گاوهایی را که آبستن نبودند و تا 20 کیلوگرم شیر می دادند، نگهداری می کردند اما هم اکنون گاوهای غیرآبستن را که 30 کیلوگرم شیر می دهند، به کشتارگاه می فرستند چرا که برای آنها نگهداری این دام ها صرفه اقتصادی ندارد.

رهنمایی تصریح کرد: اگر هر چه سریع فکری برای این وضعیت نشود و مانند یکسال و نیم گذشته مسئولان با بی تفاوتی از کنار این هشدارها رد شوند، با چالشی مواجه می شویم که جبران آن ممکن نیست.

کاهش جمعیت دامی کشور علاوه بر ایجاد کمبود و چالش های جدی در بازار، مجدداً کشور را جزو واردکنندگان عمده گوشت قرمز قرار می دهد و در این زمینه چند دهه به عقب برمی گردیم؛ این چالش هم اکنون نیازمند تدبیر و چاره جویی است.


کلید واژه ها: رییس اتحادیه گوشت گوسفندی - کشتار - دولت - مولد - اقدام - فعالان بخش خصوصی - کمبود - نهاده - علوفه - گوشت گوسفندی - رییس اتحادیه - ذخایر ژنتیکی - گوشت قرمز - بخش خصوصی - کشور - گوشت - حوزه - علی اصغر - اتحادیه - خبرنگار - نسل کشی - نگرانی - فعالان - ژنتیکی - گزارش - خصوصی - ادامه - ذخایر - خسارت - دچار

آخرین اخبار سرویس:
اختصاص 230 میلیارد تومان برای کارآفرینی نیازمندان ایلام

بازار مسکن در دولت سیزدهم رونق می گیرد

ضوابط تامین پارکینگ در کلانشهر تهران تغییر می کند

در سال 1400 تبلیغات چطور به کسب وکارها کمک می کند؟

ثبت مالکیت فکری و صنعتی 4 محصول کشاورزی تولیدی گیلان

بلاخره کدام سناریو برای رتبه بندی معلمان رقم می خورد؟

اساسنامه «صندوق های سرمایه گذاری املاک و مستغلات» تصویب شد

کاهش تولید گندم در اردبیل

پیش بینی بورس دوشنبه 4 مرداد 1400

خسارت میلیاردی سیل به بخش کشاورزی لارستان

کاهش 79 درصدی آب «خرم رود» / شرایط در ماه های پیش رو سخت تر می شود

بلاخره کدام سناریو برای رتبه بندی معلمان رقم می خورد؟

قطعی های حفاظتی، علت خاموشی برق غرب تبریز

باز کردن درهای برقی در زمان قطع برق با فناوری نانو امکان پذیر شد

کشف انبار روغن موتور احتکاری در ایلام

افزایش قیمت سیمان هیچ توجیه اقتصادی ندارد

شباهت و تفاوت های شیوه جدید فروش تویوتا لندکروز با سیستم فروش خودرو در ایران

رییسی: اعمال قانون تعارف بردار نیست، نمی شود یک بخش از دولت مجوز بدهد و بخش دیگر مخالفت کند

چرا قیمت بیت کوین در سه روز اخیر رشد کرد؟

زالی: تا آخر هفته آینده وضعیت کرونایی تهران قرمز است

تولید سالانه بیش از 340 تن ماهی سردآبی در مهاباد

واردات غیرمجاز 147 هزار تن موز

افتتاح حساب 237 هزار نفر متقاضی مسکن ملی

بهره برداری از پروژه بزرگ دامپروری منطقه ماکو

امحاء بیش از 650 کیلو گرم گوشت غیر مجاز در کرمانشاه

منشی خانم روابط عمومی بالا

منشی مطب در ساختمان پزشکان زرافشان

خیاط مزون دوز ( کار در منزل )

روش ارزان قیمت کالا، ترفند مجرمان سایبری/ پلیس فتا:بیعانه نپردازید!

همکاری در شرکت چندمنظوره(خدماتی،تولیدی،بازاریابی)

صنعت دام خراسان جنوبی نیازمند پیشرفته شدن است

ارتقاء شاخص های عملکردی شرکت لابراتوارهای رازک

استخدام خیاط خانم در کارگاه کاملا زنانه

توزیع 11 دستگاه همودیالیز در گیلان

آخرین اقدامات نوآورانه شتاب دهنده در اکوسیستم نوآوری معادن و صنایع وابسته

خسارت 8 میلیارد تومانی طوفان به زیرساخت های برق فارس

احتمال ورود 30میلیون دز واکسن کرونا به ایران

دلایل عمده وقوع حوادث ناشی از کار

برنامه های حب درویش پس از آخرین ثبت رکورد

پاداش شگفت انگیز 3000 میلیارد تومانی

شریعتمداری: وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی رتبه اول خدمات دولت الکترونیک را در بین 166 نهاد دولتی و حکومتی کسب کرد

دریای خزر چرا شناگران را به کام مرگ می کشاند؟

ارتقاء شاخص های عملکردی شرکت لابراتوارهای رازک

پیش بینی بورس برای دوشنبه 4 مرداد

قیمت گوجه فرنگی به بیش از 10 هزارتومان رسید

عقب ماندگی زیرساخت ها از طرح های معدنی؛ تولید داخل خراسان جنوبی حمایت شود

استخدام مدیر وب سایت و مدیر فروش (دستگاه های تصفیه آب) در فارس

فعلاً هیچگونه برنامه ای برای خاموشی نداریم / تذکر به مشترکین پرمصرف

استارتاپ های سلامت؛ میان بری از داروخانه تا خانه / فروش آنلاین دارو تهدید است یا فرصت؟

افزایش پاداش شگفت انگیز از روزی 1614 میلیارد تومان به روزی 3000 میلیارد تومان

پیش بینی برداشت 10 تن عسل در سربیشه

توزیع بیش از 5 هزار تن نهاده دامی بین دامداران خراسان جنوبی

ورود بسته 10 میلیون دُز واکسن چینی تکمیل شد

پرداخت تسهیلات توسعه کشت گیاهان دارویی در یزد

افزایش شمار قربانیان کرونا

نزدیک 2 میلیارد ریال کالای قاچاق در مرزهای آذربایجان غربی کشف شد

نقض مصوبه هیات وزیران در ممنوعیت تردد خودرو بالای 2500 سی سی از سوی گمرک+سند

موبایل با قیمت 2 تا 3 میلیون تومان در بازار

چاپ پول برای صدا و سیما!

تکمیل واردات بسته 10 میلیونی واکسن کرونا از چین

قیمت خودرو در مدار گرانی

تولید 1.7 میلیارد کیلووات ساعت برق در نیروگاه بندرعباس در 4 ماه امسال

آینده تاریک در انتظار لبنیات

امنیت سرمایه گذاری باید در آذربایجان غربی تقویت شود

چرا کارآفرینان به بیزینس کوچ نیاز دارند؟

استخدام کارشناس برنامه ریزی فروش و بازاریاب و ویزیتور تجهیزات دندانپزشکی

استخدام مهندس برق در یک کارخانه تولیدی معتبر از البرز

استخدام حسابدار و مهندس معدن گرایش فرآوری در تهران

استخدام سرپرست فروش، مدیر فروش، کارشناس فروش و مدیر داخلی در مازندران

استخدام مدیر فروش در شرکت سورن پلیمر اصفهان در اصفهان

استخدام مامور خرید و تدارکات و حسابدار در ساراول در البرز

استخدام 7 عنوان شغلی در شرکت نویان توان فیدار در تهران

استخدام کارشناس مرکز تماس (دورکار) در آسان پرداخت پرشین در فارس

رسوایی بزرگ | رکورد سرعت ابرخودروی تواتارا دروغ بود!

تأمین کالا های اساسی بی وقفه ادامه دارد

استخدام کارشناس حسابداری در شرکت پایا پیشرو ماشین در تهران

رنگ های شیمیایی، تهدیدی جدی پیش پای تولید فرش خراسان جنوبی

آب مزارع کشاورزی روستاهای پایین دست شادگان رهاسازی شد

هشدار ایران خودرو درباره شیوه های جدید کلاهبرداری خرید خودرو

استخدام بازاریاب در صنایع غذایی و آشامیدنی نمونه ایرانیان در گیلان

چه زمانی تکلیف گرانفروشی ایرلاین ها مشخص می شود؟

دستگیر اخلالگر 135 میلیردی بازار مرغ

پیش بینی تولید 900 تن عسل در تنکابن

رییس جمهور منتخب: افزایش مصرف برق و دمای هوا در تابستان قابل پیش بینی است

قیمت روز محصولات گروه بهمن؛ یکشنبه 3 مرداد 1400

بهره برداری از 8 طرح در شهر های میمه و وزوان

رشد 97 درصدی ارزش صادرات از خوزستان

ویزیتور با پورسانت

استخدام ویزیتور شعبه جهان صادرات (محصولات راپیدو)

ب دو نفر بازاریاب مبتدی یا حرفه ای نیازمندیم

استخدام سوپروایزر

اختصاص هفت هزار و 900 میلیارد ریال برای آبرسانی به روستاهای خوزستان

کمک حسابدار و کارآموز حسابدار

واردات غیر مجاز 147 هزار تن موز در 15 ماه گذشته

توزیع کود یارانه ای بر اساس حواله الکترونیکی در فارس

نزدیک 2 میلیارد ریال کالای قاچاق در مرزهای آذربایجان غربی کشف شد

وام 100 میلیون تومانی اشتغال پرداخت می شود/ چه کسانی می توانند وام صد میلیونی دریافت کنند؟

شرایط ناپایدار کرونایی برای 9 شهر نارنجی آذربایجان غربی؛ افزایش شهرهای قرمز دور از ذهن نیست

قیمت طلا 4 مرداد به کدام سو می‎رود؟/ افزایش 150 هزار تومانی سکه در تعطیلات

دلار فردا گران خواهد شد؟

کشتار دام های مولد و بی توجهی دولت

کشتار دام های مولد و بی توجهی دولت