مطالب مرتبط:
گسترش عدالت در گام دوم انقلاب با اجرای سند تحول/ نگاهی به فرآیند تدوین و مختصات سند تحول قضایی؛ از «مردم محوری» و «قضازدایی» تا «ارتقاء حقوق عامه» و «هوشمندسازی فرآیندهای قضایی»
اجرای سند تحول قضایی متکی به اشخاص نیست و با تغییرات مدیریتی دچار سستی نخواهد شد
اجرای سند تحول قضایی متکی به اشخاص نیست
کاهش آسیب ها جزو دغدغه های مجموعه قضا است/لزوم همراهی بیشتر معتمدان با دستگاه قضا
صداقت و شهامت از ضروریات دستگاه قضا
-84 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 تیر 1400 ساعت 10:002021-06-22سياسي

آیا اجرای سند تحول در دستگاه قضا تداوم می یابد؟


سند تحول قضایی که از ابتدای ریاست حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رییسی در قوه قضاییه به عنوان مرام نامه حکمرانی قضایی در حال اجراست اکنون با تغییراتی که در پی انتخابات ریاست جمهوری ایجاد خواهد شد، - این سوال را ایجاد کرده که آیا اجرای برنامه تحولی در دستگاه قضا تداوم می یابد؟ به گزارش سایت قطره و به نقل ازایمنا"، سند تحول قضایی به عنوان سندی متعالی برای احقاق حقوق مردم سرلوحه همه اقدامات قضایی در دو سال و نیم گذاشته بوده و در اجرای این سند تلاش شده تا آرمان عدالت به واقعیت نزدیک شود.

تحولی که نتیجه آن باید آنگونه که رییس قوه قضاییه می خواهد، چشیدن طعم شیرین عدالت برای همه مردم باشد.

اما اکنون با انتخاب حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رییسی به عنوان هشتمین رییس جمهوری ایران، سوال این است که آیا اجرای برنامه تحولی در دستگاه قضایی با قوت قبل تداوم می یابد یا ممکن است مانند برخی اسناد، مرامنامه ها و منشورها به کتابچه ای برای تزیین کتابخانه های اداری تبدیل شود؟ سند تحول قضایی بر اساس برنامه ای آغاز شد که حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رییسی قبل از تصدی سمت ریاست دستگاه قضا آن را خدمت مقام معظم رهبری (مدظله العالی) ارائه و با موافقت و استقبال ایشان نسبت به مفاد این برنامه، تحولات وارد بخش اجرایی شد.

در حکم انتصاب حجت الاسلام والمسلمین رییسی به ریاست قوه قضاییه هر چند معظم له برنامه پیشنهادی قاضی القضات را مفید و کارساز دانستند اما به هشت نکته محوری اشاره فرمودند.

تاکید بر زمانبندی، رعایت مردمی بودن، انقلابی بودن و ضد فساد بودن، ریشه کنی فساد از درون قوه قضاییه و سلامت نیروی انسانی به ویژه قضات، گسترش عدل و احیا حقوق عامه و آزادی های مشروع و نظارت بر اعمال قانون، برخورد قضایی بدون ملاحظه این و آن، استفاده از جوانان صالح و انقلابی و فاضل در مسئولیت ها، عزیز و گرامی داشتن قاضی و دادگاه و هم افزایی و همکاری با قوای مجریه و مقننه نکات مورد توجه مقام معظم رهبری (مدظله العالی) برای اجرای تحول در دستگاه قضا بود.

برنامه تحولی دستگاه قضا با محوریت قانون اساسی، سند چشم انداز جمهوری اسلامی ایران در افق 1404، سیاست های کلی نظام به ویژه سیاست های کلی امنیت قضایی و سیاست های کلی قضایی، بیانات حضرت امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب، اسناد و مطالعات انجام شده در زمینه تحولات راهبردی قوه قضاییه، اخذ نظرات صاحبنظران درون و بیرون قوه قضاییه و با توجه به بازخوردها و نتایج حاصل از اجرای آن تدوین و نسخه ارتقا یافته سند تحول قضایی ششم دی ماه سال گذشته توسط رییس دستگاه قضا و با عنوان سند تحول قضایی تصویب و 30 آذر 1399 به عنوان مبنای عمل دستگاه قضا تا انتهای سال 1402 از سوی رییس قوه قضاییه به رؤسای کل دادگستری استان ها ابلاغ شد.

رسیدگی به تظلمات، تعدیات، شکایات، حل و فصل دعاوی و رفع خصومات، احیای حقوق عامه، گسترش عدل و آزادی های مشروع، نظارت بر اجرای صحیح قوانین و حسن جریان امور، کشف جرم، تعقیب و مجازات و تعزیر مجرمان و اجرای حدود و مقررات مدون جزایی اسلام، پیشگیری از وقوع جرایم و دعاوی، اصلاح مجرمان و حمایت از حقوق مالکیت اشخاص هفت مأموریت محوری قوه قضاییه و مبنای تدوین سند تحول قضایی است.

اجرای سند تحول قضایی را با قوت پیگیری می کنیم رییس قوه قضاییه 13 دی 1399 در نخستین جلسه ستاد راهبری اجرای سند تحول قضایی که با حضور اعضای ستاد راهبری اجرای سند تحول قضایی شامل معاون اول قوه قضاییه، رییس دیوان عالی کشور، دادستان کل کشور، رییس حوزه ریاست، معاون حقوقی و امور مجلس معاون راهبردی، رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات و صاحبنظران برگزار شد، گفت: اجرای سند تحول قضایی را با قوت پیگیری می کنیم.

رییسی خاطرنشان کرد: تحول یک جهش و حرکت جمعی برای از بین بردن نواقص، کاستی ها و ضعف هاست و شناخت وضع موجود، شناخت نسبت به وضع مطلوب و کم کردن فاصله وضع موجود و مطلوب مورد نظر است.

رییس قوه قضاییه اظهار کرد: در تحول میل به شتاب گرفتن وجود دارد، البته این به معنای شتابزدگی نیست و باید حرکت پویا باشد و ایستایی وجود نداشته باشد و باید از مشهورات نادرست اجتناب و آنچه که باید عملی شود.

سند تحول قائم به شخص نیست همچنین غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه سند تحول قضایی را مرامنامه حکمرانی قضایی در دوران تحول و گام دوم انقلاب اسلامی دانست و گفت: این سند، سند خدمت به مردم و سند اعتماد به شهروندان و استمداد از آنها در برپایی عدالت و دادگستری است که اجرای آن اجماع ملی و همکاری همه نهادهای حاکمیتی را می طلبد.

حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه ای معاون اول قوه قضاییه نیز پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری و انتخاب حجت الاسلام والمسلمین رییسی به عنوان هشتمین رییس جمهور، در نشست خبری که به مناسبت هفته قوه قضاییه برگزار شد، اعلام کرد: سند تحول قائم به شخص نیست و حتماً با همه توان این سند اجرا و ارتقا می یابد و اجرای آن پیشرفت خواهد داشت.

وی ادامه داد: این سند موقتی نیست بلکه با تجربه 40 سال گذشته و آسیب شناسی توسط نخبگان تدوین شده و قوه قضاییه بنا دارد با کمک سایر قوا و مردم با اصلاح و ارتقای سند با شدت بیشتر به اجرای آن ادامه دهد.

سند تحول قضایی با تغییرات مدیریتی دچار سستی نمی شود همچنین حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رییسی نیز 31 خرداد در آستانه هفته قوه قضاییه در جلسه شورای عالی مسئولان قضایی گفت: سند تحول یک سند بالادستی است که همواره نقشه راه پیش روی همکاران قضایی خواهد بود.

رییسی تاکید کرد: اجرای سند تحول قضایی قائم به شخص نیست و با تغییرات مدیریتی دچار سستی نمی شود و مسیر ارتقای دستگاه قضا با حضور چهره های اثرگذار و برجسته در این مجموعه، با قوت ادامه خواهد داشت.

واژه تحول از ابتدای تغییر مدیریت در دستگاه قضایی با روی کار آمدن حجت الاسلام والمسلمین رییسی به عنوان یکی از اصلی ترین شاخص های مدیریت وی مورد توجه قرار گرفت و این واژه نشانگر تغییر شرایط موجود و میل به پیشرفت در گام دوم انقلاب است تا ساختار دستگاه قضایی به سمت وضع مطلوب و ایده آل پیش رود و متعالی ترین هدف آن هم اجرای عدالت در جامعه است.

در این مدت تغییرات تحول گرایانه قضایی رقم خورده و ریل گذاری های خوبی انجام شده که به بیان آمار و ارقام و مشاهدات عینی مردم در دستگاه قضا می توان این تغییرات را ملاحظه کرد اما به اذعان مقامات عالی رتبه قضایی رسیدن به وضعیت ایده آل و ارتقای سطح رضایتمندی مردم علاوه بر همت مضاعف مسئولان قضایی و همه کارکنان این قوه نیازمند همکاری قوای مقننه و مجریه است و از همه مهمتر مردم و سازمان های مردم نهاد در این نگاه تحولی به عنوان کنشگران فعال در نظر گرفته شده اند.

واقعیت این است که اسناد بالادستی بسیار است اما آنچه اهمیت دارد عزم عمل به این اسناد است.

سند تحول قضایی به عنوان یک سند جامع می تواند روح تغییر و تحول را در همه اقدامات قضایی جاری و ساری کند هرچند باید به طور مستمر با مقیاس و خط کش نظارت میزان پیشرفت سند اندازه گیری شود در غیر این صورت پس از چندی اجرای برنامه های مبتنی بر این نقشه راه کمرنگ و به فراموشی سپرده می شود.

منبع: ایرنا
کلید واژه ها: حجت الاسلام والمسلمین - قضایی - سید ابراهیم رییسی - دستگاه قضا - سند تحول قضایی - ابراهیم رییسی - تحول - سند تحول - حجت الاسلام - سید ابراهیم - انتخابات ریاست جمهوری - تحول قضایی - قوه قضاییه - دستگاه - رییس - تداوم - رییس قوه قضاییه - ابراهیم - انتخابات ریاست - انتخاب - برنامه - نامه - جمهوری - دستگاه قضایی - ریاست جمهوری - رییس جمهوری - عدالت - ریاست - رییسی - حقوق مردم

آخرین اخبار سرویس:
نیازمند مشاور خانم و اقا/در منطقه کهرم و دانشکده

دعوت به همکاری جهت تبلیغات

کشور نیاز به یک تحول اقتصادی دارد

تاکید گروه دوستی پارلمانی ایران و ایرلند بر گسترش روابط

شناور پوتین در اختیار فرمانده نیروی دریایی ایران

اصلاح طلبان اصراری برای دستیابی به قدرت ندارند/ اصلاحات یک رویکرد مطمئن و همیشگی برای پویایی جوامع است/ اصلاح طلبان در آینده سیاسی ایران نقش موثری خواهند داشت

رهبر انقلاب: دستگاه مدیریت کشور باید علوی باشد

دعوت به همکاری در ارایشگاه زنانه

استخدام نیرو برای کارخانه تولیدی لوازم بهداشتی و..

تشکیل تیم برای استارت آپ

جهاددانشگاهی پیوند بین دانشگاه و صنعت را به خوبی محقق کرده است

جمع آوری 150 معتاد پر خطر و متجاهر در شهر خرم آباد

استخدام اپراتور - کارگرساده

روحانی نزدیک به آیت الله مصباح: دولت اسلامی موظف است مردم را به بهشت ببرد

جهاد دانشگاهی حلقه واسط علم و صنعت است

جهاددانشگاهی پیوند بین دانشگاه و صنعت را به خوبی محقق کرده است

کدخدایی: سخت ترین لحظه در شورای نگهبان زمانی بود که می خواستم اعلام کنم صلاحیت فردی احراز نشده است

تصاویر / بزرگداشت شهدای سایت پدافندی سوباشی

فقط مشاغل گروه یک در تهران مجاز به فعالیت هستند

فیلم / غدیر مهدوی

تصاویر/ مراسم گرامیداشت سالروز تاسیس نماز جمعه و جشن عید غدیر در پردیسان

جهاد دانشگاهی حلقه واسط علم و صنعت است

استخدام نیروی برای کافه رستوران با بیمه و مزایا

نیازمند مشاور قوئ

همراهی سالمند با سویت و حقوق

کنگره شعر ترکی غدیر گام بلندی در وحدت کشورهای اسلامی است

طراح سایت مسلط به وردپرس برای تغییرات جزیی

استخدام مربی مهد کودک

توضیحات کدخدایی درباره کناره گیری از سخنگویی شورای نگهبان

تصاویر/ نشست خبری تبیین برنامه های بنیاد فرهنگی امامت

فریاد می زنیم اما نمی گذاریم حتی یک نفر از آواز ما رؤیای تجزیه ایران را در سر بپروراند

تصاویر/ کنگره ملی مکتب اخلاقی اصفهان

دو چالش اساسی تجدیدپذیرها برای توسعه

خیانت بوی خاص خودش را می دهد/ اثرات روانی روابط فرازناشویی در زوجین

تصاویر/ مراسم رونمایی ترتیل خوانی تند قرآن کریم«آوای معرفت» در اصفهان

آزادی 157 تن از مددجویان ندامتگاه تهران بزرگ از زندان به مناسبت عید سعید قربان

تولید 6 کلیپ پاسخ به شبهات ولایت امیرالمؤمنین(ع) به زبان عربی و انگلیسی

کارگر انبار

استخدام منشی شرکت فنی مهندسی طرح سازان آرمان

نیروی متخصص اینستاگرام

به چند فروشنده خانم و آقا در کفش فروشی نیازمندیم

دیدار سه جانبه روسای مجلس آذربایجان، ترکیه و پاکستان

انتخابات شورای شهر بومهن و پردیس ابطال شد

کشور نیاز به یک تحول اقتصادی دارد

رهبر انقلاب درگذشت حجت الاسلام حسینی را تسلیت گفت

تشریح نحوه برگزاری مراسمات عزاداری محرم

توضیحات کدخدایی درباره کناره گیری از سخنگویی شورای نگهبان

فرودگاه های استان تهران به مناسبت مراسم تحلیف بسته می شوند

بررسی عملکرد دیوان محاسبات در کمیسیون برنامه

استخدام همکار در کافه رستوران

به چند نیروی خانم جهت کار در رستوران نیازمندیم

آب و سد؛ تمدن ساز و تمدن سوز

تسلیت رییسی در پی درگذشت حجت الاسلام سیدرضا حسینی

پیام تسلیت حجت الاسلام محسنی اژه ای برای درگذشت ابوالزوجه رییس دفتر مقام معظم رهبری

رتبه بندی معلمان در برزخ بودجه!/ 10 اشکال لایحه رتبه بندی

اقدام زشت هواداران بذرپاش: جعل عکس کنار ‎حاج قاسم با فتوشاپ!

برنامه قطع برق خرم آباد امروز 6 مرداد 1400+ جدول خاموشی های خرم آباد

مجلس هفته آینده جلسه علنی ندارد

تصویب کلیات طرح توسعه صنعت برق در کمیسیون انرژی

نحوه آشنایی سام درخشانی و همسرش +تصاویر

معجزه ای که شهید زین الدین دید+صوت منتشر نشده

رهبر انقلاب با استعفای آیت الله شاهچراغی از امامت جمعه سمنان موافقت کردند

برگزاری جشن ثبت جهانی اورامانات هفته آینده

کمبود نیروی انسانی از مهمترین مشکلات آموزش و پرورش است

استخدام نیروی فنی آقا

استخدام نیرو برای سالن ارایشی حمزه

رونمایی از گزارش جامع عملکرد 6 ساله شهرداری قم

رسانه ها در گسترش فرهنگ نماز جمعه اهتمام ویژه ای داشته باشند

نقش رسانه ها در ایجاد فرهنگ سازی و ترغیب مردم به کاهش مصرف آب و برق حائز اهمیت است

به یک اقا جهت همکاری در غذا خوری

مدیریت حوادث صنعتی با تعامل علمی با صنایع پیشرو

ببینید | سردار حاجی زاده: در ایران همه کار شدنی است؛ اگر نتوانستیم، نخواستیم!

فرودگاه های استان تهران به مناسبت تحلیف بسته می شوند

آیت الله العظمی صافی درگذشت حجت الاسلام حسینی گلپایگانی را تسلیت گفتند

اعتراض کاربران به طرح ضد اینترنتی مجلس

پلیس از ظرفیت نظارت مردم بیش از گذشته استفاده کند

تقدیر از روسای خانه های هلال شهرستان مهریز

برگ بَرنده «هورامان» چه بود؟

گفتگوی تلفنی وزیران خارجه ایران و جمهوری آذربایجان

ناقضین حقوق ملت و مسئولین متخلف باید محاکمه شوند

نقش موثر مداحان و شاعران در تعمیق و معرفت بخشی اربعین حسینی

همین الان آیفون، آیپد و مک خود را به روز کنید

آب و سد؛ تمدن ساز و تمدن سوز

اطلاعیه بانک سرمایه در خصوص ساعت کاری شعب این بانک در برخی استان ها

نمایندگان محترم! بستنی بخورید، به فکر بستن نباشید

ورود «عنصر خانواده» به عناصر برنامه درسی نوین

پشت پرده لغو نشدن تحریم ها در دولت روحانی /روش دولت رییسی در مذاکرات تغییر می کند؟

ببینید | شعرخوانی جواد خیابانی در ابتدای ارتباط زنده با توکیو

غلامعلیِ نوحه «یاد امام و شهدا» را بشناسید/ شاعر روضه های حاج منصور و دوست حدادیان+عکس

درس های خارج فقه هوش مصنوعی راه اندازی شود

محدودیت به بهانه مصونیت

هوش مصنوعی مجتهد تحول حوزه نمی دهد

کنایه علی لاریحانی به کاندیداهای ریاست جمهوری: انگار یکسری در غلتان از کره مریخ آمده اند!

لینکدین در قزاقستان مسدود شد

تعیین تکلیف قیمت بلیت هواپیما در جلسه امروز

تسلیت رییسی برای درگذشت مادر شهیدان غلامی

شهرداری انقلابی، فسادستیز و متعهد به الزامات جوانسازی مدیریت شهری انتخاب شود

فرمانده ارتش اوکراین برکنار شد

تعیین تکلیف قیمت بلیت هواپیما در جلسه امروز

پیام تبریک جعفر آهنگران به مناسبت گرامی داشت سالروز برگزاری نخستین نماز جمعه

آیا اجرای سند تحول در دستگاه قضا تداوم می یابد؟

آیا اجرای سند تحول در دستگاه قضا تداوم می یابد؟