مطالب مرتبط:
استخدام مجری برنامه های مالی و اقتصادی در خراسان رضوی
استخدام کارشناس برنامه ریزی و تولید، کارشناس بازرگانی داخلی و کارشناس HSE
دولت جدید باید محور برنامه های خود را بر اساس سیاست های اقتصاد مقاومتی بنا کند
استخدام کارشناس برنامه ریزی و کنترل پروژه در شرکت آبسان زلال در اصفهان
حل معضل جمعیت در گرو حل مشکلات اقتصادی است
-187 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 تیر 1400 ساعت 09:502021-06-22سياسي

سیاست های کلی خانواده، یک سند شفاف و روشن برای برنامه ریزی است/ مشکلات اقتصادی، سم مهلک برای خانواده است


حوزه/ حجت الاسلام حسین عندلیب مدرس سطوح عالی حوزه با اشاره به سیاست های کلی خانواده اظهار داشت: سیاست های کلی خانواده، یک سند شفاف و روشن برای برنامه ریزی است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل از13 شهریورماه سال 1395 بود که حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در اجرای بند یک اصل 110 قانون اساسی سیاست های کلی خانواده را که پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب شده است، ابلاغ کردند.

از سوی دیگر نهاد مقدس خانواده و ضرورت تشکیل آن، همواره مورد تأکید خداوند متعال و اهل بیت (ع) بوده است، از همین رو در گفت وگو با حجت الاسلام حسین عندلیب مدرس سطوح عالی حوزه، به تبیین مفهوم خانواده محوری و بررسی سیاست های کلی خانواده ابلاغی رهبر معظم انقلاب پرداختیم که در ادامه می آید.

یکی از فلسفه های بسیار مهم خانواده آرامش است خانواده در اندیشه و تفکر اسلامی، فلسفه های متعددی دارد.

یکی از فلسفه های بسیار مهم خانواده آرامش است که قرآن کریم با صرافت به آن اشاره کرده است.

وَ مِنْ آیاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُمْ مِنْ أَنْفُسِکُمْ أَزْواجاً لِتَسْکُنُوا إِلَیْها وَ جَعَلَ بَیْنَکُمْ مَوَدَّهً وَ رَحْمَهً إِنَّ فی ذلِکَ لَآیاتٍ لِقَوْمٍ یَتَفَکَّرُون (روم /30).

به نظر می رسد این آرامش، فقط به زوجین اختصاص ندارد، بلکه آرامش فرزندان و درنهایت آرامش جامعه نیز مراد است؛ به عبارت دیگر در یک دسته بندی، سه مدل آرامش در تشکیل خانواده نهفته وجود دارد: آرامش زوجین، آرامش فرزندان و آرامش جامعه.

فلسفه دیگر خانواده، رشد و تعالی است.

انسان با داشتن خانواده سالم و ارزشی می تواند به رشد و تعالی برسد.

جامعه سالم در گرو خانواده سالم است و خانواده سالم می تواند جامعه سالم را پدید آورد.

اگرچه تأثیرات جامعه بر خانواده قابل انکار نیست، اما یکی از فلسفه های مهم خانواده این است که می تواند افراد را رشد و تعالی داده و درنتیجه، جامعه را تعالی بخشد.

واژه رشد معنا و مفهوم گسترده ای دارد و رشد در همه جنبه ها و ساحت ها را شامل می شود.

پس این فلسفه اصلی خانواده است که به رشد انسان کمک می کند و او را به سمت انسان برتر، آرمانی و الهی سوق می دهد.

اگر به واژه خانواده محوری در تاریخ ایران نگاه کنیم، خواهیم دید این ادبیات بعد از سیاست های کلی خانواده که از مقام معظم رهبری ابلاغ شد، در مباحث خانواده، خود را بیشتر نشان داده است.

خانواده محوری به این معناست که سیاست ها، قوانین، استراتژی ها، راهبردها و تمام برنامه های ما با توجه به خانواده صورت گیرد؛ یعنی نهاد خانواده در کانون سیاست گذاری ها و برنامه ریزی ها قرار گیرد و همه سیاست ها، قوانین دستورالعمل ها، آیین نامه ها و بخش نامه ها با توجه به خانواده محوری و سند ابلاغی مقام معظم رهبری انجام شود؛ زیرا اولاً به آن تأکید شده و ثانیاً حمایت همه جانبه از خانواده، حمایت از جامعه است و ثالثاً تصویب قوانین کارآمد و طرح ریزی برنامه هایی که محور آن خانواده است، نشان دهنده جایگاه بالای خانواده خواهد بود.

اگرچه خانواده یک نهاد است، ولی این به آن معنا نیست که ما از اجزا غافل باشیم؛ یعنی ما با نگاه ویژه به نهاد خانواده، به اجزا نیز دقت داریم و نتیجه این می شود که نه اجزا فدای کل می شود و نه کل قربانی اجزا می گردد و در موارد تعارض بین کل و جزء، با در نظر گرفتن مصالح کل، جزء را کنار می گذاریم.

نگاه نهادی به این معناست که ما خانواده را به صورت کل می بینیم نگاه نهادی به این معناست که ما خانواده را به صورت کل می بینیم و البته اجزای آن را نیز می بینیم و به صورت حداکثری تلاش می کنیم، مصلحت اعضا را نیز در نظر بگیریم؛ چون مهم ترین عنصر برای قانون گذاری، لحاظ کردن مصالح اعضای خانواده، جامعه و حکومت است.

درواقع این سه، جورچین را تشکیل می دهند که اگر بخواهیم سیاست گذاری کرده و قانون وضع کنیم، باید اعضای خانواده را در نظر بگیریم و نهاد را به مصلحت کل می بینیم و از سوی دیگر، مصالح حکمت را نیز در نظر می گیریم.

این امور را در یک دایره می چینیم و براساس این ها تصمیم می گیریم پس نگاه ما به خانواده، نهادی است؛ اما نهاد نباید ما را از این که به اعضا توجه کامل داشته باشیم، غافل کند.

نباید حقوق اعضای خانواده در نگاه نهادی به خانواده، تضییع شود.

نگاه نهادی با عنایت به رعایت و حفظ حداکثری مصالح اعضای خانواده باید صورت گیرد.

نگاه اسلام نیز کل نگر است نگاه اسلام نیز کل نگر است؛ یعنی از مجموع آن می توان این را استنباط کرد که اسلام به واسطه حقوق، تکالیف و مقرراتی که قرار داده مجموعه ای به نام خانواده را اعتبار می بخشد و در اینجاست که می توانیم مدعی شویم خانواده ای داریم از دید اسلام و با شرایط خودش.

شاهد ما بر این که نگاه اسلام به خانواده، یک نگاه نهادی است، بعضی از روایات است.

در روایتی داریم که ارزشمندترین نهاد، خانواده است.

پس نگاه یک نگاه نهادی است؛ البته این به این معنا نیست که در مورد اجزا چیزی نگوید.

اتفاقاً در مورد اجزا نیز حرف دارد، ولی می گوید کل و نهاد و تأثیرگذاری و کارکرد آن مهم است.

ناگفته نماند که مواد خام این کل در آموزه های دینی ما وجود دارد و کشف و استنباط آن را باید در مجموعه علوم اسلامی جستجو کرد.

خانواده در تعریف های رسمی، متشکل از زن و مردی است که به صورت قانونی و شرعی به عقد یکدیگر درآمده اند، اما به نظر می رسد با توجه به توصیه ها و تشویق های اسلام دارد، نمی توانیم جایگاه فرزند را در خانواده نادیده بگیریم.

نقش فرزندان در خانواده مهم است و نمی توانیم ارتباط این خانواده تشکیل شده با خانواده مافوقش را قطع کنیم.

از دیدگاه اسلام، خانواده هسته ای خانواده مطلوبی نیست از دیدگاه اسلام، خانواده هسته ای خانواده مطلوبی نیست، اما امروزه در دنیا و نیز در کشورمان، شاهد خانواده این نوع خانواده هستیم و می بینیم که زوجین از پدر، مادر، خواهر و برادر جدا شده اند و آن را به یک تماس تلفنی یا دیدوبازدید هفته ای، ماهانه و حتی سالانه محدود کرده اند که درنتیجه آن، معاضدت خانواده گسترده از بین رفته است.

در صدر اسلام ما با خانواده گسترده وجود داشت.

از نتایج خانواده گسترده، توزیع دردها، غم ها، سختی ها، خوشی ها، شادی ها و رشد مادی در بین تمام اعضای خانواده بود؛ لذا برخی از اخبار ما هم به تعبیر برخی از آقایان، منطبق بر آن خانواده است؛ خانواده گسترده ای که همه به یکدیگر کمک می کنند.

وقتی خانواده گسترده به خانواده هسته ای تغییر شکل می دهد، طبیعتاً کارکرد واقعی خود را نیز از دست خواهد داد.

در سیاست های جمهوری اسلامی به نظر می رسد که غریب به اتفاق سیاست گذاران، به خانواده به چشم یک نهاد نگاه می کردند، اما در عمل این چنین نیست و بر حقوق اعضای خانواده تمرکز شده تا بر حفظ و استحکام نهاد خانواده.

برای حقوق بانوان، شرایط ضمن عقد اضافه شد و بعد از انقلاب اسلامی یا برای حفظ حقوق خانم ها طلاق عسر و حرجی پررنگ شد و یا دیه زنی که سرپرست هست و در سوانح از بین می رود، هم اندازه دیه مرد شد.

سیاست های تشویقی مثل اعطای سهام که اخیراً مجلس تصویب کرده برای متولدین 1400 و یا یارانه و مانند آن، همه سیاست های تشویقی از عضو خانواده است نه از خانواده به معنای نهاد خانواده.

آیا به موضوعات و مسائل ریشه ای در خانواده، توجه عملیاتی شده؟ ناگفته نماند که این مسائل و موضوعات ریشه ای، قانون گذاری شده و ما کشوری هستیم آکنده از قوانین بسیار زیاد؛ ولی آیا در قوانین و مقرراتی که وضع شد، درصحنه عملیاتی و اجرای برنامه، به سه عنصر ازدواج، تحکیم خانواده و اشتغال توجه کامل شده است؟ ما چقدر برای حمایت از خانواده گام برداشته ایم یا چقدر برای حمایت از اشتغال که ارتباط مستقیم با خانواده دارد، کاری درخور توجه، کرده ایم؟ چقدر از فرزندآوری حمایت کرده ایم؟ در حوزه قوانین و مقررات به قوانین اصلاحی نیاز داریم که البته سیاست های کلی خانواده که مقام رهبری ابلاغ کرده اند، تابلوی راهنماست و باید در عمل از آن ها استفاده کرد و در راستای آن ها باید، برنامه ریزی کاربردی و مفید انجام داد.

ابتدا باید سیاست های کلی خانواده را تعریف، مفهوم شناسی و معنا شکافی کنیم آقای بولیک، یکی از اندیشمندانی است که در حوزه سیاست گذاری کار کرده است.

او در فصل ششم یکی از کتاب های خود معرفی سیاست های عمومی مهم ترین و بهترین روش سیاست گذاری را روش دکترینی می داند.

روش دکترینی؛ یعنی نظریه پردازان در سیاست، نقش آفرینی کنند.

از صحبت بولیک این نتیجه گرفته می شود که باید دید نظریه پردازان تا چه اندازه در سیاست گذاری های ما در حوزه خانواده تأثیرگذار بوده اند.

آیا به معنای واقعی کلمه، دکترین اندیشه اسلامی و یا دکترین علوم اسلامی در حوزه خانواده در سیاست ها خودشان را نشان داده اند؟ به نظر می رسد ما دکترینی که در حوزه خانواده داشتیم، همه نظریه پردازی های کلی بوده که فقط منجر به سیاست های کلی می شود.

پس ما می گویم ابتدا باید سیاست های کلی خانواده را تعریف، مفهوم شناسی و معنا شکافی کنیم و سپس باید سیاست های جزیی تر را طرح ریزی کرده و برنامه های کاربردی را از دل آن بیرون آوریم و پس از تعریف راهبردها، آن ها را اجرایی کنیم.

به نظر می رسد ازآنجاکه مبنای سیاست گذاری ها دکترین است، باید بخشی از کاربر آن متمرکز شود، ولی نه آن قدر که چند سال روی زمین بماند و به برنامه های کاربردی و عملیاتی تبدیل نشود.

اگر بخواهیم به سیاست هایمان نمره دهیم، نسبتاً نمره قابل قبولی می گیرد، ولی باید دانست که سیاست ها به اصلاح و توجه نیاز دارد.

سیاست های کلی خانواده، یک سند شفاف و روشن برای برنامه ریزی است سیاست های کلی خانواده، (ابلاغیه مقام معظم رهبری) یک سند شفاف، روشن و حتی بهترین سند برای برنامه ریزی است.

درواقع گذشته از نظام قانونی، به نوعی، نظام عملیاتی و اجرایی ماست و اینجاست که باید درصحنه اجرا و عملیات، خانواده حمایت شود، نه این که سیاست گذاری ها انجام و ابلاغ شود، اما اقدام مؤثری دیده نشود.

فشار و مشکلات اقتصادی، سم مهلک خانواده است فشار و مشکلات اقتصادی، سم مهلک خانواده است، اقتصاد خانواده از ناحیه فشارهای اقتصادی آسیب شدید دیده است.

یکی از مؤلفه های مهم، سیاست های اقتصادی است و البته ناگفته نماند سیاست های فرهنگی نیز بسیار مهم است و برای ازدواج باید اندیشه افراد اصلاح شود، ولی از سوی دیگر، جنبه اقتصادی هم مهم است و جوانی که قصد ازدواج دارد، باید شغل هم داشته باشد تا دغدغه نان آوری او کمتر باشد.

پس نتیجه می گیریم که یکی از عوامل اثرگذار، اقتصاد خانواده است.

وقتی اقتصاد خانواده دچار آسیب شود، پدر خانواده مجبور است چند نوبت کار کند و فرصتی برای تربیت و رشد معنوی فرزندان نداشته باشد.

درواقع، وقتی اقتصاد خانواده آسیب ببیند و مرد خانواده شغل نداشته باشد، فرزندان هم یا کودک هستند یا محصل و همسر نیز معمولاً خانه دار است، خانه خودبه خود به خوابگاه تبدیل می شود و ما از این منزل توقع هم افزایی و مهربانی و لتسکنوا الیها و ده ها کارکرد دیگر داشته باشیم.

در سند ابلاغیه مقام معظم رهبری به خوبی به چشم می خورد که عنصر و نهادی که می تواند جامعه را نجات داده و به اهداف عالی نظام کمک کند و بتواند آرمان های انقلاب اسلامی را تحقق بخشد، خانواده مترقی، پیشرفته و رشد یافته است و به همین علت است که باید در تمام قوانین و برنامه ها، خانواده محوری لحاظ گردد و باید گفت که تکلیف بسیار بزرگ برای دولت، مجلس و قوه قضاییه ایجاد کرده است.

اگر با نگاه فقهی به این سیاست ها بنگریم، خواهیم دید این ها، حکم حکومتی رهبر انقلاب است و بر همه مسئولان نظام اجرایی کردن آن واجب است.

آن ها باید گزارش دستاوردهایشان را ارائه دهند که البته کارهایی ارزشمند صورت گرفته، اما کافی نیست.

در قوای سه گانه باید به این امر مهم دقت شود که قوانین موضوعه چقدر توانستند خودشان را با خانواده محوری همراه کنند و به چه میزان قوه قضاییه توانست روند دادرسی را به سمت تحکیم و کمک به خانواده پیش ببرد.

قوه مجریه چقدر توانست از خانواده حمایت کند و البته سهم قوه مجریه زیاد است و در زمینه اجرا می تواند کمک های شایانی داشته باشد.

این سیاست های کلی برای قوه مقننه بسیار ضروری است، اما در ساحت اجرا قوه مجریه نقش زیادی دارد.

آیا سازمان ورزش و جوانان و دیگر سازمان ها توانسته اند اصلی ترین مشکلات خانواده را حل کنند؟ اگرچه دستاوردهایی داشته اند، اما هنوز با مطلوب فاصله زیادی داریم.

خوب است متصدیان قوای سه گانه، سازمان ها، نهادها و ادارات سیاست های تشویقی، حمایتی و تحکیمی خانواده را اعمال کنند؛ ولی متأسفانه شاهد این هستیم که به توصیه های مقام معظم رهبری و برخی دیگر از اندیشمندان دلسوز، توجه لازم نشده و به آن از جنبه سیاسی نگریسته اند.

در تصور برخی افراد، آرمان به معنای آرزویی دست نیافتنی است، اما واقعیت این است که باید همت گمارد و درصحنه عمل مجدانه عمل کرد و با برنامه ریزی دقیق و کارآمد از یک سو و با نظارت و مدیریت از سوی دیگر، این آرمان ها را به واقعیت و فعلیت رساند.

نباید برخی تنبلی و کسالت مدیریتی و علمی خود را این گونه توجیه کنند که آرمان ها بر فراز قله هاست و نمی توان به آن دسترسی داشت.

درست است که آرمان ها و آرزوها می توانند بر فراز قله ها باشند، اما همت آدمی و حرکت او به سمت قله، کار را ساده می کند.

متأسفانه روزمرگی ها در طیف گسترده اتفاق می افتد و به بهانه های مختلف، از ارائه برنامه های کاربردی و مؤثر خودداری می شود.

تحکیم بنیان خانواده نیازمند راهکارهای علمی و عملی است.

به نظر می رسد باید نگاهمان را تغییر دهیم و برخوردهای افراط وتفریطی نکنیم و تا آنجایی که می توانیم برای این آرمان ها قدم برداریم.

به نظر می رسد باید سازمان ها، نهادها و دستگاه هایی که در حوزه خانواده فعالیت دارند، تجمیع شوند و با یک ریاست و مدیریت واحد و دارای قدرت و اختیارات لازم و کافی بتوانند برای خانواده کاری کنند.

من نمی گویم وزارت خانواده تأسیس کنند که بگویند این بار مالی دارد و بودجه اش با سیاست های کلی نمی خواند و شورای نگهبان هم آن را رد کند، بلکه منظور من، هدفمند کردن فعالیت هاست.

اگر فعالیت های عرصه خانواده هدفمند و هوشمندانه شود، بسیاری از مشکلات خانواده از بین می رود.

موضوع مهم تا تأسیس نیست، بلکه موضوع ادغام ظرفیت های موجود و توانمندسازی آن ها با مدیریت قوی و واحد بر این حوزه است.

باید به خانواده به مانند نهادی مقدس نگریسته شود در سطح عمومی و در فرهنگ عامه باید قداست خانواده موردنظر باشد، خانواده باید به چشم نهادی مقدس نگریسته شود و حتی باید برای آن احترام قائل شد.

این موضوع در فرهنگ ما و در فرهنگ بسیاری از کشورهای دیگر وجود دارد و ما نمی خواهیم آن را نفی کنیم.

در فرهنگ بازار قدیم، اگر سرپرست خانواده ای نمی توانست از عهده مخارجش برآید، همه دورهم جمع می شدند و هرکسی در حد توان خود کمک می کرد تا مشکلات او حل شود تا مبادا نزد زن و فرزندش شرمنده شود.

رهبر معظم انقلاب در همین سیاست های کلی خانواده به ارتباط خانواده و مسجد اشاره کرده است.

مسجد باید کارکردهای اصلی و صدر اسلام را پیدا کند.

یکی از کارکردهای اصلی مسجد، مرکز مراجعه مردم و حل مشکلات مردم است.

ازدواج مردم و آسیب های اجتماعی آنجا باید حل شود.

امروزه نیز برخی از مساجد کشور فقط مکان عبادت نیستند، بلکه صندوق قرض الحسنه و کلاس های آموزشی خانواده و ده ها مورد دیگر دارند که آن ها را به مساجد تراز اول تبدیل کرده است.

این گونه است که مردم از مسجد استقبال بیشتری دارند؛ زیرا می بینند که مسجد به کارکردهای ذاتی خود برگشته است.

مسجد نیز باید خانواده محور باشد.

آیا در نهادها و سازمان های دولتی و خصوصی به موضوع مهم خانواده محوری، اهمیت داده می شود؟ آیا مسائلی مانند مرخصی زایمان و مشوق های فرزندآوری و در پی آن حمایت های لازم صورت می گیرد؟ اگر این گونه نباشد به این معناست که این سازمان ازنظر مبانی مشکل دارد و پول و منفعت برای آن ها بیشتر از کارمندانش اهمیت دارد.

اما اگر سازمان ها و نهادها خانواده را باور کنند و به قوانین احترام بگذارند و هر کاری که از دستشان در راستای حمایت از خانواده برمی آید، انجام دهند، وضعیت بهبود خواهد یافت.

من منکر حمایت دولت از مشاغل نیستم، اما خانواده محوری یک اصل است و اصول نباید نادیده گرفته شود.

فقه خانواده باید موردتوجه مدیران نهادها و سازمان ها قرار گیرد.

سکولارها قائل به حضور حداقلی هستند، ولی ما حضور حداقلی را قبول نداریم.

باید برای حریم خصوصی خانواده احترام قائل شد، ولی نباید از صیانت خانواده غافل شویم و با کوتاهی در قواعد فیلترینگ، موجب شویم محتوای غیراخلاقی و ضد خانواده در دسترس خانواده قرار گیرد.

اگر از جایگاه مقدس خانواده درک درستی نداشته باشیم، به یقین آن را آماج آسیب هایی قرار خواهیم داد که یا جبران نخواهد شد و یا این که جبران آن سال ها زمان نیاز دارد.

اگر خانواده محوری در رأس تمام سیاست ها و برنامه ها قرار گیرد، خواه ناخواه، بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.


کلید واژه ها: خانواده - رهبر معظم انقلاب - سیاست - رهبر معظم انقلاب اسلامی - حجت الاسلام - برنامه ریزی - حضرت آیت الله خامنه ای - مجمع تشخیص مصلحت نظام - آیت الله خامنه ای - مجمع تشخیص مصلحت - انقلاب اسلامی - برنامه - انقلاب - حوزه - قانون اساسی - ابلاغ - شفاف - رهبر - عالی - روشن - حسین - مدرس - آیت الله - خامنه ای - گفت وگو - اهل بیت - مشکلات - اندیشه - خداوند - اسلامی

آخرین اخبار سرویس:
صفحه نخست روزنامه های سه شنبه

تذکر عضو شورای شهر تهران به وزارت ارتباطات درباره وضعیت خانه مستوفی الممالک

بازدید از پیش اعلام نشده رییس دادگستری بوشهر از شورای حل اختلاف دشتستان

نماینده ولی فقیه درسیستان وبلوچستان درگذشت رییس بنیادمسکن را تسلیت گفت

راه اندازی سامانه پاسخگویی به سئوالات حقوقی مردم در دادگستری هرمزگان

رییسی برای انتخاب اعضای کابینه، با سعه صدر کامل عمل کرده است

رحمانی فضلی: وزیر کشور هیچ اختیاری در «عزل و نصب شهرداران» ندارد/ قانون باید اصلاح شود

رییسی مطالبات مردم را به سهم خواهی ها ترجیح دهد

عذرخواهی نامزدهای جانشینی مرکل از «اظهارات و رفتارهای ناشایست»

پلتفرم «همدم» فقط برای مجردها نیست!/همدم به متاهل ها مشاوره می دهد

یک هزار مددجوی ایلام کولر رایگان دریافت می کنند

«مرصاد» سند صلح طلبی ایران است/ منافقین همتایان داعش و هیتلرند

تعطیلات 6 روزه پایتخت در مقابله با کرونا بی اثر بوده است

ستاد مقابله با کرونا در تهران جلسه ویژه ای تشکیل دهد

امروز آخرین مهلت دریافت کارت آزمون ارشد

رییسی مطالبات مردم را به سهم خواهی ها ترجیح دهد

درخواست 50 میلیارد تومانی مشاور روحانی از جهانگیری یک هفته مانده به پایان عمر دولت

واکسیناسیون 3 هزار نفر از جامعه هدف بنیاد شهید قزوین

توزیع اطعام علوی در میان نیازمندان شهر کرمان

خبر تذکر رهبر انقلاب به رییسی تایید شد +ویدئو

چرا راه آهن ایران در یونسکو ثبت شد؟

رنج و عطش کم آبی به شهر لیردف جاسک رسید

در تمام شهر های قرمز فقط 7 شغل تعطیل است، حتی تهران!

چرا وزارت بهداشت با ورود هلال احمر برای تسریع واکسیناسیون مخالف است؟

بی مهری به خانه تاریخی مستوفی الممالک/ تذکر به وزارت ارتباطات در تسریع بازسازی

چرا لایحه رتبه بندی معلمان اجرا نمی شود؟

فوتی های کرونایی تهران از 150 نفر عبور کرد/ هاشمی: ستاد ملی کرونا جلسه ویژه تشکیل دهد

نمازجمعه؛ مرکز مطالبات مردمی و قرارگاه تقوا و بصیرت

نمایندگان مجلس با رییس جمهور منتخب دیدار می کنند

خدمات هواشناسی در حوزه هوانوردی، 24 ساعته است

کارگر ساده جهت فست فود با جای خواب

نظریه مشورتی قوه قضاییه: تفاوتی بین دیه جنین دختر و پسر نیست

تسلیت استاندارمازندران بمناسبت درگذشت زنده یادعلیرضا تابش؛ رییس فقیدبنیاد مسکن انقلاب اسلامی

شایسته نیست مدیری به بهانه آخرین روزهای فعالیت دولت، روند خدمت رسانی را کند نماید

تجهیزات اورژانس تهران به روز نیست

چمران: حتما نباید شهردار از بدنه و یا خارج از شهرداری باشد

ترخیص محموله بزرگ مرغ وارداتی از بندر شهید رجایی در کمتر از 24 ساعت پس از صدور دستور قضایی

بازدید از پیش اعلام نشده رییس کل محاکم تهران از مجتمع قضایی خانواده دو

تاریخ ادبیات ایران، وامدار برکه با برکت غدیر است

حرکت هدفمند دولت برای گروگان گرفتن معیشت مردم

تبریک استاندارمازندران بمناسبت فرا رسیدن هفته ملی مهارت وششم مرداد روزملی کارآفرینی وآموزش های فنی وحرفه ای

برگزاری مراسم تحلیف 6 منتخب میان دوره ای مجلس

کمین گاه مرصاد پایان یک توهم دروغین

عباسی: جهاددانشگاهی تاکنون مسائل زیادی را حل کرده است/استفاده بیشتر از این ظرفیت

استخدام دستیار فیزیک در تهران

دیدار با مسئولین مشهد ونیشابور توسط منتخبین مردم در ششمین دوره شورای اسلامی شهر نیشابور

پنهانکاری شهرداری و ارتش/ شهردار شفاف سازی کند

مطالبه گری حق همه افراد در جامعه است/کارکنان درخواست های ارباب رجوع ادارات را پاسخ دهند

تشکر از پیامبر(ص) در عید غدیر؛ راهکاری برای مقابله با جریانات تکفیری + فیلم

نماز جمعه مظهر وحدت و بصیرت افزایی در انقلاب/ اوج بصیرت افزایی نماز جمعه در خطبه های رهبری در مقاطع حساس

احداث ساختمان 12طبقه در 4 ماه با اجرای طرح ملی صنعتی سازی مسکن

7 شغلی که در شهر های قرمز کرونایی تعطیل است

امام جمعه مظهر وحدت وهدایت گر افکار و سلیقه ها

فوتی های کرونایی تهران از 150 نفر عبور کرد

فوتی های کرونایی تهران از 150 نفر عبور کرد

وزیر کشور در هفته های پایانی فعالیتش از مجلس کارت زرد گرفت

حضرت علی (ع) در موقعیت های خاص: چگونگی حفظ عزت مردم در شرایط محرومیت تا رسیدگی ویژه به یهودی در راه مانده

بستری های کرونایی در تهران به 10000 رسید/ بیمارستان های ارتش و تامین اجتماعی پای کار می آیند

آیات قرآن فقط برای خواندن نیست / دولت جدید قرآن را در عمل پیاده کند

مراسم تحلیف 6 منتخب میان دوره ای مجلس برگزار شد

بازنشستگان مشمول لایحه رتبه بندی معلمان می شوند؟

اعتراض ما کاملا مسالمت آمیز بود؛ فقط آب می خواهیم

ورود بیش از 104 هزار دوز واکسن کرونا به کهگیلویه و بویراحمد

اوضاع آرام و عادی خیابان جمهوری

بیانیه ارتش به مناسبت سالروز عملیات مرصاد و گرامیداشت شهدای سایت سوباشی

سرلشکر باقری درگذشت دکتر مسعود اخوان فرد را تسلیت گفت

درخواست محسن هاشمی برای تشکیل جلسه ویژه ستاد مقابله با کرونا در تهران

نخستین جشنواره فرهنگی اَبرار در خراسان رضوی آغاز شد

1455 سری جهیزیه کمیته امداد استان کرمان توزیع شد

برگزاری مسابقه کتابخوانی پیامکی با موضوع نماز و غدیر خم در شفت

نشست کمیته ملی راهبری حمایت از جنگل های زاگرس | موافقت جهانگیری با استقرار بالگرد در کهگیلویه و بویراحمد

دهه «امامت و ولایت» فرصتی برای هدایت جامعه انسانی

پیام تسلیت آیت الله رییسی در پی درگذشت مادر شهیدان غلامی

انتخابات هیئت رییسه کمیسیون اصل 90 برگزار شد

تذکر نماینده مجلس درباره تبدیل وضعیت کارگران روزمزد

پدافند هوایی و سایت «سوباشی» در عملیات مرصاد چه نقشی داشتند؟

مدیر موسسه غدیرستان در گفت وگو با شفقنا: دانشنامه غدیر فردا رونمایی می شود/ دایره المعارف و ویکی غدیر در دست تدوین

لباس ­های فضایی برای مبارزه با کرونا

نادیده گرفتن حقابه تالاب هورالعظیم زندگی اهالی دشت آزادگان را با چالش روبرو می کند

تذکر به وزیر ارتباطات به دلیل شرایط نامناسب خانه پروانه ها

نخستین رویداد مجازی کارآفرینی ویژه مددجویان استان برگزار می شود

تقدیر امیر سرلشکر موسوی از هوانیروز ارتش

قدردانی وزیر بهداشت از رییس ستاد کل نیروهای مسلح| نمکی: بسیج کلیه امکانات نیروهای مسلح موجب دلگرمی عمیق اینجانب و همکارانم در نظام سلامت شد

رکوردهای جالب ایرانی

کاهش شدید رعایت پروتکل های بهداشتی در تهران

تشکر از پیامبر(ص) در عید غدیر؛ راهکاری برای مقابله با جریانات تکفیری

مراسم ازدواج همزمان 21 زوج در عید غدیر

غروب جاودانه آفتاب بی فروغ منافقین در عملیات مرصاد

تحقیق و تفحص از وزارت نفت در کمیسیون انرژی مجلس تصویب شد

آغاز ثبت نام «خادمیاران اربعین»

اولویت نخست دیپلماسی خارجی، توسعه مناسبات با همسایگان است

نمایندگان مجلس امروز با رییسی دیدار می کنند

لاریجانی: مشکل خوزستان فقط کمبود آب نیست

کارت زرد مجلس به وزیر کشور

وزیر کشور: در حوزه شهرداری ها با خلاء قانونی مواجه ایم

تأمین اعتبار هزار میلیاردی برای مشکلات خوزستان کُند شده است

یوسفی: به همت دولت تعمیر یخچال و کولر برای مردم آرزو شده است / البته ما هم عذرخواهی میکنیم

آغاز جلسه علنی مجلس/ سوال از وزیر کشور دستور کار امروز

آمار کتابخانه ها در استان لرستان رضایت بخش نیست

صلح و سازش در اختلاف 270 هکتاری زمین در مورموری ایلام

سیاست های کلی خانواده، یک سند شفاف و روشن برای برنامه ریزی است/ مشکلات اقتصادی، سم مهلک برای خانواده است

سیاست های کلی خانواده، یک سند شفاف و روشن برای برنامه ریزی است/ مشکلات اقتصادی، سم مهلک برای خانواده است