مطالب مرتبط:
رویکرد مرد شماره 8 پاستور به برجام و فرجامش چیست؟
شروط مجلس برای بازگشت آمریکا به برجام چیست و انتخابات چه تاثیری بر مذاکرات داشت؟
همکار مرد ویزیتور و ارتباط با مشتری
آمریکا: توافق برجام با ایران ضروری و ناکافی است
زنده شدن مرد 59 ساله پس از 7 سال
-103 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 تیر 1400 ساعت 09:402021-06-22سياسي

رویکرد مرد شماره 8 پاستور به برجام و فرجامش چیست؟


رویکرد مرد شماره 8 پاستور به برجام و فرجامش چیست؟ سید ابراهیم رییسی هشتمین رییس جمهور کشورمان در اولین نشست خبری خود با رسانه ها در پاسخ به سوالی درباره اینکه برجام چه اهمیتی برای شما دارد و چه پیامی به آمریکایی ها دارید؟ رییس جمهور منتخب مردم روز گذشته .

- سید ابراهیم رییسی هشتمین رییس جمهور کشورمان در اولین نشست خبری خود با رسانه ها در پاسخ به سوالی درباره اینکه برجام چه اهمیتی برای شما دارد و چه پیامی به آمریکایی ها دارید؟ رییس جمهور منتخب مردم روز گذشته در نشست خبری خود نکات و رویکردش نسبت به برجام، اعتماد به آمریکا و مذاکرات وین را اعلام کرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازروز نو ، انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم 28 خرداد ماه برگزار و یک روز بعد نتیجه آن اعلام شد که بر اساس آن حجت الاسلام رییسی رییس جمهور منتخب سیزدهم ملت شد.

یکی از مهم ترین مسائلی که در یکی دو دهه اخیر فراروی رییس جمهور در کشور ما قرار گرفته است برجام و فرجامش بود.

برنامه جامع اقدام مشترک به اختصار برجام که توافق جامع و نهایی هسته ای وین و در غرب توافق هسته ای ایران یا توافق ایران نیز نام گذاری می شود، در راستای توافق جامع بر سر برنامه هسته ای ایران و به دنبال تفاهم هسته ای لوزان، در روز سه شنبه 23 تیر 1394 (14 ژوییه 2015) در وین اتریش بین ایران، اتحادیه اروپا و گروه 1+5 (چین، فرانسه، روسیه، انگلیس و ایالات متحده آمریکا به علاوه آلمان) بسته شد.

مذاکرات رسمی برای طرح جامع اقدام مشترک دربارهٔ برنامه اتمی ایران با پذیرفتن توافق موقت ژنو بر روی برنامه هسته ای ایران در نوامبر 2013 آغاز شد و به مدت 20 ماه کشور ها درگیر مذاکره بودند که در آوریل 2015 تفاهم هسته ای لوزان شکل گرفت.

بر اساس این توافق، ایران ذخایر اورانیم غنی شده متوسط خودش را پاکسازی خواهد کرد و ذخیره سازی اورانیوم با غنای کم را تا 98 درصد قطع می کند، تعداد سانتریفیوژ ها را حدود دو سوم و حداقل به مدت 15 سال کاهش می دهد.

در نتیجه این توافقنامه که تاییدیه پایدار متعهدین آن را به همراه دارد، ایران از تحریم های علیه ایران شورای امنیت ملل متحد، اتحادیه اروپا و ایالات متحده (تحریم های ثانویه) بیرون آمد.

این دور از مذاکرات برنامه هسته ای ایران و گروه 1+5 از ظهر روز شنبه 27 ژوئن 2015، در هتل کوبورگ در شهر وین اتریش با حضور جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و هیئت های کارشناسی دو طرف آغاز شد.

ضرب الاجل تعیین شده زمان این مذاکرات، روز سی ام ژوئن تعیین شده بود که سه بار به ترتیب تا سوم، دهم و سیزدهم ژوییه تمدید شد.

در 18 اردیبهشت 1397، ترامپ رییس جمهور آمریکا رسما از برجام خارج و بازگشت تحریم ها به صورت گذشته را اعلام کرد.

رویکرد دولت سیزدهم به برجام سید ابراهیم رییسی هشتمین رییس جمهور کشورمان در اولین نشست خبری خود با رسانه ها در پاسخ به سوالی درباره اینکه برجام چه اهمیتی برای شما دارد و چه پیامی به آمریکایی ها دارید؟ گفت:کشور های اروپایی و آمریکا نگاه کنند ببینید درباره برجام چگونه اقدام کردند.

آمریکا، برجام را نقض کرد و اروپایی ها به تعهداتشان عمل نکردند.

وی ادامه داد: آمریکا بر اساس برجام موظف به لغو همه تحریم ها بود، اما این کار را نکرد، به آمریکایی ها می گویم به تعهدات خود برگردید و به تعهدات خودتان عمل کنید.

اروپایی ها هم تحت تاثیر فشار های آمریکا قرار نگیرند و به تعهدات خودشان عمل کنند.

مطالبه ملت ایران این است که آمریکا و اروپایی ها به تعهدات خود عمل کنند و دولت مردمی حق مردم را دنبال خواهد کرد.

تیم مذاکره کننده هسته ای کار را دنبال می کنند، گزارشات را به ما دادند، تیم سیاست خارجی من درحال بررسی گزارش های مذاکره کنندگان است.

رییسی ادامه داد: در مورد تحریم ها هم آمریکا موظف است که تمامی تحریم های ظالمانه را رفع کند و آنچه بار ها در این دولت تاکید شده و در دولت ما هم تاکید می شود رفع تحریم ها و راستی آزمایی است.

سوال است که چرا علیرغم اینکه دولت و ملت ایران به تعهدات خود عمل کردند آن ها کوتاهی می کنند.

آمریکا باید پاسخ بدهد که چرا نسبت به تعهداتش کوتاهی می کند، اروپا پاسخ دهد چرا همگامی و همراهی با آمریکا را پیشه کرده است.

باید به تعهدت خود عمل کنند و در این زمینه که مطالبه ملت ایران است مجدانه دنبال خواهیم کرد.

رییس جمهور هشتم کشورمان معتقد است در بُعد سیاست خارجی دنیا باید بداند وضعیت با این حضور حماسه ساز مردم تغییر کرده و وضعیت جدید پیش روی دنیا است.

باید در سیاست خارجی بدانند تا امروز فشار حداکثری بر مردم ما کارساز نشده و باید تجدیدنظر کنند.

ملت ما نشان داده مقاومت و ایستادگی دارد و باید بدانند سیاست خارجی دولت ما از برجام شروع نمی شود و در برجام هم محدود نخواهد شد.

ما تعامل را با همه دنیا به عنوان اصل تعاملی گسترده و متوازن در سیاست خارجی دنبال خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه در مذاکرات نیز هر مذاکره ای که منافع ملی در آن تضمین شود، مورد حمایت خواهد بود ادامه داد:، اما ما وضعیت اقتصادی و شرایط مردم را به این مذاکرات گره نخواهیم زد و اجازه نخواهیم داد که مذاکره برای مذاکره باشد.

اجازه نخواهیم داد که مذاکرات فرسایشی شکل بگیرد، بلکه باید هر نشستی با نتیجه همراه باشد.

نتیجه محوری موضوع ماست و باید آورده ای برای ملت بزرگ ایران داشته باشد.

در راستای آورده برای ملت ایران و رفع محدودیت ها، تحریم ها و راستی آزمایی مسئله را دنبال خواهیم کرد.

وی گفت: آمریکا براساس برجام موظف به لغو همه تحریم ها بود، اما اینکار را نکرد، به آمریکایی ها می گویم به تعهدات خود برگردید و به تعهدات خودتان عمل کنید.

اروپایی ها هم تحت تاثیر فشار های آمریکا قرار نگیرند و به تعهدات خودشان عمل کنند.

مطالبه ملت ایران این است که آمریکا و اروپایی ها به تعهدات خود عمل کنند و دولت مردمی حق مردم را دنبال خواهد کرد.

برجام موازنه قدرت ملی را کاهش داد ابراهیم متقی استاد دانشگاه تهران درباره رویکرد دولت سیزدهم در قبال برجام گفته است: مذاکره مجدد اجتناب ناپذیر است، ولی بهتر است در حوزه های دیگر وارد مذاکره نشویم.

مشکل عمده سیاست و جامعه ما، سیاست خارجی و روابط فردی مان این است که خیلی صورت مسئله را درک نمی کنیم و اگر صورت مسئله را درک کنیم مطمئنا جامعه افراد و عقلانیت جمعی دارد که بتواند راه حل پیدا کند.

مسئله برجام بخشی از رفتار سیاسی ایران و نظام بین الملل است.

مشکل اول ما این است که تحلیلمان نسبت به سیاست بین الملل بر اساس قالب های منشوری ملل متحد است؛ یعنی مطابق نگاه ساختاری سیاست بین الملل که معطوف به امنیت سازی است، نیست.

متقی در ادامه بیان کرد: در نتیجه احساس می کنیم ساختار، منفعل یا بی تفاوت است و احساس بعدی مان این است که بازی ای که می کنیم برد-برد است.

دیپلماسی یکی از ابزار های اصلی سیاست خارجی است، اما موضوع اصلی سیاست خارجی مسئله منافع ملی است، آن هم در ساختار نظام بین الملل که ماهیت تهاجمی دارد.

برجام موازنه قدرت ملی ما را کاهش داد و، چون آمریکا بازی اش سیاست موازنه قدرت است و ما امروز قدرتمان کاهش پیدا کرده پس آمریکایی ها فشار بیشتری را وارد می کنند.

ایران 1400؛ با برجام یا بدون برجام زمانی که برجام امضا شد، همه متفق القول بودند که موفقیت برجام می تواند زمینه ای برای توافقات بعدی ایجاد کند و در واقع هدف امضا کنندگان برجام این بود که با اجرای آن زمینه بی اطمینانی میان ایران و آمریکا را از بین ببرد، امری که با ورود ترامپ به کاخ سفید دو برابر شد.

با مروری بر تاریخ آنچه بر ایران پسا برجام از سال 1394 گذشت و لیست کردن نقاط قوت و ضعف آن کفه سنگینی به سمت ضعف ها می رود.

ضعف هایی که در ابتدا بسیار کوچک نمایی برای آن ها صورت گرفت و از برجام در کشور غول چراغ جادو ساخته شد، اما با خروج آمریکا از آن در صورتی که ایران به تمام تعهدات خود پایبند مانده بود اوج سیاست های آمریکایی دشمن شماره یک ایران در برابر چشم جهانیان قرار گرفت.

بر کسی پوشیده نیست که گره اصلی امروز بحث تولید تسلیحات هسته ای توسط ایران نیست، چون همه امضا کنندگان برجام صد درصد مطمئن هستند که ایران توانمندی تولید تسلیحات هسته ای و فناوری آن را در اختیار دارد اما خودش نمی خواهد تسلیحات هسته ای تولید کند و می خواهد برنامه هسته ای اش برنامه صلح آمیز بماند.

سیاست کلی کشور در شرایط فعلی نیز این است که آمریکا باید همه تحریم ها را لغو کند، بعد ایران راستی آزمایی خواهد کرد و در صورت لغو واقعی تحریم ها، بدون هیچ مشکلی به تعهدات برجامی خود بازخواهد گشت و در صورتی که برخی می گویند نباید فرصت سوزی کرد از طرفی هم اما نباید با این کشور رابطه ای بر مبنای عجله و دستپاچگی بنا کرد که سال ها بعد نتوان عهده دار آن شد.


کلید واژه ها: رییس جمهور - رییس جمهور منتخب - رییس - جمهور - سید ابراهیم رییسی - انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم - نشست خبری - ابراهیم رییسی - برجام - سید ابراهیم - آمریکایی ها - انتخابات ریاست جمهوری - آمریکا - حجت الاسلام رییسی - آمریکایی - منتخب - رسانه ها - رییسی - کشورمان - ابراهیم - انتخابات ریاست - خبری - کشور - نشست - پاستور - سیزدهم - ریاست جمهوری - حجت الاسلام - مذاکرات وین - شماره

آخرین اخبار سرویس:
بسیج اساتید کشور درگذشت مسعود اخوان فرد را تسلیت گفت

جشن عید غدیر در بیت الزهرا(س) مسکو برگزار می شود

مقام بلند پایه ارتش: به هیچ کس اجازه تعرض به تمامیت ارضی کشور را نمی دهیم

ساخت 40 باب منزل مسکونی توسط گروه جهادی ستاد نماز جمعه در یزد

درخواست امام جمعه اهواز برای آزادی زندانیان اعتراضات+فیلم

کسب رتبه اول خدمات الکترونیک توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

آقای خاتمی! اطلاعات اشتباه به شما دادند! /مردم غم نان دارند نه اینترنت

10 نکته درباره سفر جهانگیری به خوزستان / تازه اول ماجراست، منتظر بحران بزرگتر باشید

رویای بلدیه پولدار یا واقعیت اداره تهران با قرض،تراکم فروشی وقطع درخت؟

لزوم تسریع در افزایش 2500 مگاواتی تولید برق/ ناترازی صنعت برق حل شود

واکسیناسیون بدون تعطیلی

وزیر نیرو صادرات آب به کویت را تکذیب کرد

اقتصاد دیجیتال، واقعیتی که نمی توان از آن فاصله گرفت

پرونده محکومان آبان 98 دوباره بررسی می شود

نماهنگ | پدر همه پدران

بازدید رییس اداره قرآنی تبلیغات اسلامی لرستان از مؤسسات قرآنی الیگودرز

جزییات اخذ بهای خدمات ارائه شده به مهاجران و اتباع خارجی تصویب شد

مراسمات محرم همانند سال قبل برگزار می شوند/ افزایش نظارت بر مبادی ورودی و خروجی چهارمحال و بختیاری

نتیجه بررسی اعتراض داوطلبان رد صلاحیت شده انتخابات هپکو و آذرآب تا پایان هفته اعلام می شود

روایت لحظه آخری دولت از شکست برجام/ چه چیزی آمریکا را دوباره پای میز مذاکره کشاند؟

نشست تبیین ابعاد شخصیتی مرحوم فرج نژاد به میزبانی خبرگزاری رسا

به علت کمبود تولید واکسن کرونا، روسیه به هیچ کشوری واکسن ارسال نمی کند

موافقت رییس جمهور با اجرای سند پیشران توسعه استان لرستان

مردم با رأی خود اولین شاکله نظام سازی را فراهم کردند

دستور مهم محسنی اژه ای در مورد پرونده محکومان آبان 98

فرآیند افزایش 2500 مگاواتی تولید برق در کشور تسریع شود

تقدیر محسن رضایی از تلاش های سپاه در خوزستان

نشست ویژه رییس جمهور منتخب با مدیران و کارشناسان صنعت برق

دهه امامت و ولایت فرصتی برای انجام کارهای خداپسندانه است

مدیرعامل بیمه میهن به مناسبت درگذشت رییس بنیاد مسکن تسلیت گفت

نامه محسن رضایی به فرمانده کل سپاه

تحلیل چرخه توسعه ناموزون خوزستان

گزارشی که ارائه آن ضروری است !

گزینه های اصلی ریاست بنیاد مسکن مشخص شدند

تسلیت مقامات و شخصیت های کشور در پی درگذشت رییس بنیاد مسکن

عیدی خدا در دهه ولایت

بدون شرح!

باید با حفظ وحدت، حقانیت غدیر تبیین شود/ همه ما وظیفه تبلیغ غدیر را داریم

ناو سهند و ناوبندر مکران در رژه عظیم دریایی روسیه شرکت کردند

گردان سایبری توسط بسیج دانش آموزی قزوین راه اندازی می شوند

بیش از هزار میلیارد به بیت المال بازگشت/آزادسازی 140 هکتار اراضی دولتی نظرآباد

آغاز ثبت نام آزمون کارشناسی رسمی مرکز وکلا و کارشناسان رسمی قوه قضاییه

جهاد کشاورزی مسئول اصلی مدیریت مصرف آب است

دستور محسنی اژه ای برای بررسی مجدد پرونده محکومان آبان 98 و آزادی معترضین خوزستان

جین تنگ و چسبان با شما چه می کند؟

سازمان بازرسی اعلام کرد: توقف طرح آبرسانی غدیر دلیل معضل آب خوزستان

ناترازی صنعت برق هرچه سریع تر رفع شود/ از ظرفیت دانشگاه ها و نخبگان استفاده کنید

امید به «بودن یا نبودن» تک دوره تجمیعی قبل از 92

رییسی: رفع مشکلات خوزستان جزو اولویت های اصلی دولت آینده خواهد بود

اطلاعات منتشرشده از معاملات شهرداری کامل است

خدمات رسانی درمانی گروه جهادی بقیه الله(عج) به مردم بشاگرد

اسکودا: بروز تخلفات گسترده در آزمون وکالت شایعه است! / تعقیب قانونی مدعیان تخلف!

نماینده مردم خاش: جهاد دانشگاهی الگوی برتر پژوهش فرهنگ و آموزش است

راه اندازی خطوط اتوبوس “شهرک قدس” پس از تحویل اتوبوس های جدید

نهمین محموله واکسن کرونا با بیش از یک میلیون دوز وارد کشور شد

تخریب 32 استخر تفریحی در البرز

آزادسازی 140 هکتار از اراضی تغییر کاربری یافته نظرآباد

عضو شورای شهر تهران: سد گتوند در اسرع وقت بسته شود

شاهد افزایش بی تدبیری و ترک فعل ها در روزهای پایانی کار دولت هستیم

لزوم اتخاذ تمهیدات اساسی برای مقابله با بحران آب در آذربایجان شرقی

خدمت رسانی 15 مرکز درمانی نیروی دریایی سپاه به هموطنان

استخدام کارشناس تولید محتوا در شرکت تیم یار کیش در البرز

گفت وگوی چهره به چهره خانواده محکومین آبان 98 با رییس دستگاه قضا

ثبت 5 فوتی کرونایی در استان بوشهر

قالیباف درگذشت والده آیت الله شب زنده دار را تسلیت گفت

دیدار رییس قوه قضاییه با خانواده های محکومان ناآرامی های آبان 98 و بازدید از شعب کشیک مراکز قضایی تهران

پور ابراهیمی: انتصاب رییس سازمان بورس در چارچوب قانون انجام نشده است

علت درگذشت فرزانه شعاعی خبرنگار چه بود+ بیوگرافی

سازمان تبلیغات نیز از وجود دکتر فرج نژاد بهره مند بود

نامه محسن رضایی به فرمانده کل سپاه

طرح همیار آب در خراسان شمالی باید اجرایی شود

کارنامه درخشان سپاه در خوزستان؛ برگی زرین در تاریخ مردم یاری سپاه

(ویدئو) دستور اژه ای درباره محکومان آب98 و آزادی بازداشتی های خوزستان

رویداد «ابتکار مردم» برگزار می شود

دستور اژه ای درباره یکی از محکومان آبان 98 + فیلم

تقدیر محسن رضایی از تلاش های سپاه در خوزستان

استخدام کارشناس جذب و استخدام در شرکت مالتینا در البرز

استخدام مسئول دفتر در شرکت مواد مهندسی مکرر در محدوده یوسف آباد تهران

اضافه شدن پنج شهر خارجی به شبکه شهرهای دوست و خواهرخوانده شیراز

رویداد «ابتکار مردم» برگزار می شود

اهدای اولین سری تجهیزات درمانی به بیمارستان رحیمیان شهر الوند

فوریت لایحه اصلاح مصوبه بسته محرک در شرایط سخت اقتصادی ناشی از کرونا تصویب شد

اقشار بسیج پل ارتباطی بین مردم و نظام مقدس جمهوری اسلامی هستند

تماس تلفنی رییس جمهور منتخب با استاندار خوزستان

مسبب مشکلات امروز خوزستان بی کفایتی دولت روحانی است/ خوزستان مدافع همیشگی ایران بوده و خواهد بود

(تصاویر) جشن «نوسال طبری»

رییس جمهور درگذشت رییس بنیاد مسکن را تسلیت گفت

اخبار مشروح 13 یکشنبه، 3 مرداد 1400

پیکر شهید «سید احمد قریشی» تشییع شد

مقصر واقعی برداشته نشدن تحریم ها کیست؟

توزیع 110 هزار پرس غذای گرم به مناسبت عید غدیر در فارس

تغییر کاربری اراضی مولد کشاورزی چالش بزرگ در شاهرود است

غفلت از توصیه های دیروز، ریشه مصیبت های امروز

بیش از 50 محصول پرکاربرد نانویی در کشاورزی روانه بازار شدند

طرح هایی که باعث فرار مغزها می شود

اخبار نیمروزی 14 شبکه یک سیما؛ 3 مرداد

برافراشته شدن پرچم یا علی بر بام میناب

مدیرعامل: پیشرفت پروژه تعویض خط لوله مارون جلوتر از برنامه زمانبندی است

برپایی کاروان شادی غدیر در امامزاده سید مظفر(ع) قشم

برجام 1400 و آینده پیش رو

رویکرد مرد شماره 8 پاستور به برجام و فرجامش چیست؟

رویکرد مرد شماره 8 پاستور به برجام و فرجامش چیست؟