مطالب مرتبط:
شروط مجلس برای بازگشت آمریکا به برجام چیست و انتخابات چه تاثیری بر مذاکرات داشت؟
همکار مرد ویزیتور و ارتباط با مشتری
آمریکا: توافق برجام با ایران ضروری و ناکافی است
زنده شدن مرد 59 ساله پس از 7 سال
مواضع رییسی در سیاست خارجی چه کسانی را ناامید و امیدوار کرد؟ /کسانی که می گفتند برجام خیانت است امروز از اجرای آن حرف می زنند 
-107 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 تیر 1400 ساعت 09:352021-06-22سياسي

رویکرد مرد شماره 8 پاستور به برجام و فرجامش چیست؟


سید ابراهیم رییسی هشتمین رییس جمهور کشورمان در اولین نشست خبری خود با رسانه ها در پاسخ به سوالی درباره اینکه برجام چه اهمیتی برای شما دارد و چه پیامی به آمریکایی ها دارید؟ - رییس جمهور منتخب مردم روز گذشته در نشست خبری خود نکات و رویکردش نسبت به برجام، اعتماد به آمریکا و مذاکرات وین را اعلام کرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازروز نو ، انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم 28 خرداد ماه برگزار و یک روز بعد نتیجه آن اعلام شد که بر اساس آن حجت الاسلام رییسی رییس جمهور منتخب سیزدهم ملت شد.

یکی از مهم ترین مسائلی که در یکی دو دهه اخیر فراروی رییس جمهور در کشور ما قرار گرفته است برجام و فرجامش بود.

برنامه جامع اقدام مشترک به اختصار برجام که توافق جامع و نهایی هسته ای وین و در غرب توافق هسته ای ایران یا توافق ایران نیز نام گذاری می شود، در راستای توافق جامع بر سر برنامه هسته ای ایران و به دنبال تفاهم هسته ای لوزان، در روز سه شنبه 23 تیر 1394 (14 ژوییه 2015) در وین اتریش بین ایران، اتحادیه اروپا و گروه 1+5 (چین، فرانسه، روسیه، انگلیس و ایالات متحده آمریکا به علاوه آلمان) بسته شد.

مذاکرات رسمی برای طرح جامع اقدام مشترک دربارهٔ برنامه اتمی ایران با پذیرفتن توافق موقت ژنو بر روی برنامه هسته ای ایران در نوامبر 2013 آغاز شد و به مدت 20 ماه کشور ها درگیر مذاکره بودند که در آوریل 2015 تفاهم هسته ای لوزان شکل گرفت.

بر اساس این توافق، ایران ذخایر اورانیم غنی شده متوسط خودش را پاکسازی خواهد کرد و ذخیره سازی اورانیوم با غنای کم را تا 98 درصد قطع می کند، تعداد سانتریفیوژ ها را حدود دو سوم و حداقل به مدت 15 سال کاهش می دهد.

در نتیجه این توافقنامه که تاییدیه پایدار متعهدین آن را به همراه دارد، ایران از تحریم های علیه ایران شورای امنیت ملل متحد، اتحادیه اروپا و ایالات متحده (تحریم های ثانویه) بیرون آمد.

این دور از مذاکرات برنامه هسته ای ایران و گروه 1+5 از ظهر روز شنبه 27 ژوئن 2015، در هتل کوبورگ در شهر وین اتریش با حضور جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و هیئت های کارشناسی دو طرف آغاز شد.

ضرب الاجل تعیین شده زمان این مذاکرات، روز سی ام ژوئن تعیین شده بود که سه بار به ترتیب تا سوم، دهم و سیزدهم ژوییه تمدید شد.

در 18 اردیبهشت 1397، ترامپ رییس جمهور آمریکا رسما از برجام خارج و بازگشت تحریم ها به صورت گذشته را اعلام کرد.

رویکرد دولت سیزدهم به برجام سید ابراهیم رییسی هشتمین رییس جمهور کشورمان در اولین نشست خبری خود با رسانه ها در پاسخ به سوالی درباره اینکه برجام چه اهمیتی برای شما دارد و چه پیامی به آمریکایی ها دارید؟ گفت:کشور های اروپایی و آمریکا نگاه کنند ببینید درباره برجام چگونه اقدام کردند.

آمریکا، برجام را نقض کرد و اروپایی ها به تعهداتشان عمل نکردند.

وی ادامه داد: آمریکا بر اساس برجام موظف به لغو همه تحریم ها بود، اما این کار را نکرد، به آمریکایی ها می گویم به تعهدات خود برگردید و به تعهدات خودتان عمل کنید.

اروپایی ها هم تحت تاثیر فشار های آمریکا قرار نگیرند و به تعهدات خودشان عمل کنند.

مطالبه ملت ایران این است که آمریکا و اروپایی ها به تعهدات خود عمل کنند و دولت مردمی حق مردم را دنبال خواهد کرد.

تیم مذاکره کننده هسته ای کار را دنبال می کنند، گزارشات را به ما دادند، تیم سیاست خارجی من درحال بررسی گزارش های مذاکره کنندگان است.

رییسی ادامه داد: در مورد تحریم ها هم آمریکا موظف است که تمامی تحریم های ظالمانه را رفع کند و آنچه بار ها در این دولت تاکید شده و در دولت ما هم تاکید می شود رفع تحریم ها و راستی آزمایی است.

سوال است که چرا علیرغم اینکه دولت و ملت ایران به تعهدات خود عمل کردند آن ها کوتاهی می کنند.

آمریکا باید پاسخ بدهد که چرا نسبت به تعهداتش کوتاهی می کند، اروپا پاسخ دهد چرا همگامی و همراهی با آمریکا را پیشه کرده است.

باید به تعهدت خود عمل کنند و در این زمینه که مطالبه ملت ایران است مجدانه دنبال خواهیم کرد.

رییس جمهور هشتم کشورمان معتقد است در بُعد سیاست خارجی دنیا باید بداند وضعیت با این حضور حماسه ساز مردم تغییر کرده و وضعیت جدید پیش روی دنیا است.

باید در سیاست خارجی بدانند تا امروز فشار حداکثری بر مردم ما کارساز نشده و باید تجدیدنظر کنند.

ملت ما نشان داده مقاومت و ایستادگی دارد و باید بدانند سیاست خارجی دولت ما از برجام شروع نمی شود و در برجام هم محدود نخواهد شد.

ما تعامل را با همه دنیا به عنوان اصل تعاملی گسترده و متوازن در سیاست خارجی دنبال خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه در مذاکرات نیز هر مذاکره ای که منافع ملی در آن تضمین شود، مورد حمایت خواهد بود ادامه داد:، اما ما وضعیت اقتصادی و شرایط مردم را به این مذاکرات گره نخواهیم زد و اجازه نخواهیم داد که مذاکره برای مذاکره باشد.

اجازه نخواهیم داد که مذاکرات فرسایشی شکل بگیرد، بلکه باید هر نشستی با نتیجه همراه باشد.

نتیجه محوری موضوع ماست و باید آورده ای برای ملت بزرگ ایران داشته باشد.

در راستای آورده برای ملت ایران و رفع محدودیت ها، تحریم ها و راستی آزمایی مسئله را دنبال خواهیم کرد.

وی گفت: آمریکا براساس برجام موظف به لغو همه تحریم ها بود، اما اینکار را نکرد، به آمریکایی ها می گویم به تعهدات خود برگردید و به تعهدات خودتان عمل کنید.

اروپایی ها هم تحت تاثیر فشار های آمریکا قرار نگیرند و به تعهدات خودشان عمل کنند.

مطالبه ملت ایران این است که آمریکا و اروپایی ها به تعهدات خود عمل کنند و دولت مردمی حق مردم را دنبال خواهد کرد.

برجام موازنه قدرت ملی را کاهش داد ابراهیم متقی استاد دانشگاه تهران درباره رویکرد دولت سیزدهم در قبال برجام گفته است: مذاکره مجدد اجتناب ناپذیر است، ولی بهتر است در حوزه های دیگر وارد مذاکره نشویم.

مشکل عمده سیاست و جامعه ما، سیاست خارجی و روابط فردی مان این است که خیلی صورت مسئله را درک نمی کنیم و اگر صورت مسئله را درک کنیم مطمئنا جامعه افراد و عقلانیت جمعی دارد که بتواند راه حل پیدا کند.

مسئله برجام بخشی از رفتار سیاسی ایران و نظام بین الملل است.

مشکل اول ما این است که تحلیلمان نسبت به سیاست بین الملل بر اساس قالب های منشوری ملل متحد است؛ یعنی مطابق نگاه ساختاری سیاست بین الملل که معطوف به امنیت سازی است، نیست.

متقی در ادامه بیان کرد: در نتیجه احساس می کنیم ساختار، منفعل یا بی تفاوت است و احساس بعدی مان این است که بازی ای که می کنیم برد-برد است.

دیپلماسی یکی از ابزار های اصلی سیاست خارجی است، اما موضوع اصلی سیاست خارجی مسئله منافع ملی است، آن هم در ساختار نظام بین الملل که ماهیت تهاجمی دارد.

برجام موازنه قدرت ملی ما را کاهش داد و، چون آمریکا بازی اش سیاست موازنه قدرت است و ما امروز قدرتمان کاهش پیدا کرده پس آمریکایی ها فشار بیشتری را وارد می کنند.

ایران 1400؛ با برجام یا بدون برجام زمانی که برجام امضا شد، همه متفق القول بودند که موفقیت برجام می تواند زمینه ای برای توافقات بعدی ایجاد کند و در واقع هدف امضا کنندگان برجام این بود که با اجرای آن زمینه بی اطمینانی میان ایران و آمریکا را از بین ببرد، امری که با ورود ترامپ به کاخ سفید دو برابر شد.

با مروری بر تاریخ آنچه بر ایران پسا برجام از سال 1394 گذشت و لیست کردن نقاط قوت و ضعف آن کفه سنگینی به سمت ضعف ها می رود.

ضعف هایی که در ابتدا بسیار کوچک نمایی برای آن ها صورت گرفت و از برجام در کشور غول چراغ جادو ساخته شد، اما با خروج آمریکا از آن در صورتی که ایران به تمام تعهدات خود پایبند مانده بود اوج سیاست های آمریکایی دشمن شماره یک ایران در برابر چشم جهانیان قرار گرفت.

بر کسی پوشیده نیست که گره اصلی امروز بحث تولید تسلیحات هسته ای توسط ایران نیست، چون همه امضا کنندگان برجام صد درصد مطمئن هستند که ایران توانمندی تولید تسلیحات هسته ای و فناوری آن را در اختیار دارد اما خودش نمی خواهد تسلیحات هسته ای تولید کند و می خواهد برنامه هسته ای اش برنامه صلح آمیز بماند.

سیاست کلی کشور در شرایط فعلی نیز این است که آمریکا باید همه تحریم ها را لغو کند، بعد ایران راستی آزمایی خواهد کرد و در صورت لغو واقعی تحریم ها، بدون هیچ مشکلی به تعهدات برجامی خود بازخواهد گشت و در صورتی که برخی می گویند نباید فرصت سوزی کرد از طرفی هم اما نباید با این کشور رابطه ای بر مبنای عجله و دستپاچگی بنا کرد که سال ها بعد نتوان عهده دار آن شد.


کلید واژه ها: رییس جمهور - رییس جمهور منتخب - انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم - هسته ای - جمهور - برجام - هسته ای ایران - رییس - انتخابات ریاست جمهوری - توافق - برنامه هسته ای ایران - توافق هسته ای ایران - نشست خبری - هسته - سید ابراهیم رییسی - حجت الاسلام رییسی - ایران - انتخابات ریاست - برنامه هسته ای - ابراهیم رییسی - برنامه - جامع - توافق هسته ای - آمریکا - سیزدهم - ریاست جمهوری - برنامه هسته - حجت الاسلام - مذاکرات وین - سید ابراهیم

آخرین اخبار سرویس:
دوره آموزشی خدمت سربازی در زمان کرونا چگونه است؟

حضور رییس مجلس سنای پاکستان در مراسم تحلیف رییسی

پایان بزرگترین رویداد قرآنی دانش آموزی کشور در سمنان به روایت تصویر

واکنش ها به طرح صیانت مجلس ادامه دارد! +عکس

ولادت امام موسی کاظم (ع) خجسته باد

توییت جدید قالیباف درباره طرح جنجالی مجلس / اینستا و واتساپ باید اصلاح شود

آغاز واکسیناسیون خبرنگاران از فردا

صدیقی، امام جمعه تهران: دینی که پاسخگوی نیازهای مادی و اقتصادی جامعه نباشد، برای بشریت مناسب نیست

آنچه بر آموزش و پرورش در 8 سال گذشت!/ از اجرای سند 2030 تا کاهش ساعت درس دینی

والدین خطر فضای مجازی را جدی بگیرند

آغاز طرح واکسیناسیون فرهنگیان کردستان

اولویت دولت سیزدهم حل مشکلات اقتصادی و معیشتی با انتخاب وزاری کارآمد است

سردار نقدی خطاب به نمایندگان حامی طرح ضد اینترنت: از یک مشت منافق کامنت گذار نترسید

پیامبر در «خطبه غدیر» 25 بار از حضرت مهدی (عج) سخن گفتند

حضور رییس مجلس سنای پاکستان در مراسم تحلیف رییسی

توزیع 150 بسته معیشتی در رودسر

هفته نامه خط حزب الله با «عنوان برای مردم، به قصد قربت» منتشر شد

واکنش روسیه به اظهارات غریب ابادی درباره برجام

شماره جدید خط حزب الله منتشر شد

تجلیل از مادران شهدا در بیرم

شهادت جوان فلسطینی در جنوب کرانه باختری

طرح ضداینترنتی مجلس، نفوذی ها و مرزهایی که با «ایلان ماسک» فرو می ریزد

واکنش معاون هماهنگ کننده سپاه به بسته شدن صفحه اینستاگرام رییس قوه قضاییه

طرح حمایت از کاربران فضای مجازی به دنبال ساماندهی است نه فیلتر کردن

گشت و گذار بهنام بانی با دوستش + عکس

گزارشی از نشست فوق العاده الی الحبیب ویژه ستایش گران جوان اهل بیت(ع) در اهواز

شکایت گوگل به عدم همکاری مایکروسافت با دادگاه ضد انحصار

 امام جمعه کرج: دولت جدید به آمریکا اعتماد ندارد

واکنش سینمایی به طرح پرحاشیه مجلس

خط حزب الله 299 | برای مردم، به قصد قربت

خبرهای خوب از رتبه بندی معلمان در راه است

والدین خطر فضای مجازی فرزندان خود را جدی بگیرند

اظهارات رییس و نمایندگان مجلس پیرامون حواشی طرح صیانت از فضای مجازی

شیرین بهرامی گوینده و دوبلور درگذشت

مجلس صرفا به آغاز بررسی طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی رای داده است

طرح واکسیناسیون فرهنگیان کردستان آغاز شد

اولیانوف: هدف از مذاکرات وین تنها احیای برجام به شکل اولیه آن است

بازخوانی واقعه غدیر در ایلام به روایت تصویر

هفته نامه خط حزب الله با «عنوان برای مردم، به قصد قربت» منتشر شد

حمایت عجیب سردار نقدی از طرح ضداینترنت مجلس

انتقاد تند تحلیلگر اصولگرا از سردار نقدی

«لیا بوستان» پژوهشگر تاریخ اقتصاد

اشتغال زایی راهکار معضلات این «محله» شد

طرح واکسیناسیون فرهنگیان کردستان آغاز شد

داوران فصل نخست مسابقه تلویزیونی «کارویا» معرفی شدند

توییت معنی دار مقام وزارت بهداشت درباره مرگ یک درمانگر سنتی در اثر کرونا

جنجال برای طرح صیانت از فضای مجازی سیاسی کاری است

علوی تهرانی: مهم ترین پیام غدیر وحدت است / سبک زندگی و بندگی غدیری را ترویج کنیم

روسیه: طرف های برجام نباید تلاش کنند چیز جدیدی را به برجام بیفزایند

نشست فوق العاده «الی الحبیب» ویژه ستایش گران جوان آستان اهل بیت برگزار شد

علما و نخبگان جهان اسلام درباره استاد سیدهادی خسروشاهی چه گفتند؟

مشکل بیکاری زمانی در کشورمان رفع می شود که جوانان مهارت یاد بگیرند

طبخ و توزیع یک میلیون وعده غذای متبرک رضوی در سراسر کشور

ابراز همدردی ایران با خانواده های جان باختگان آتش سوزی ترکیه

توجه به مستحبات و غفلت از واجبات، مصداق افراطی گری در دین است

جزییات واریز پاداش پایان خدمت سال قبلِ 33 هزار کارمند

بازدید جمعی از ستایشگران مذهبی کشور از روستاهای محروم خوزستان

عکس| شهرام کاشانی پسر ناتنی گوگوش بود!

برگزاری مراسم باشکوه جشن غدیر خم در شهرک ایثار قم

قالیباف: مسدود سازی اینستا و واتساپ برنامه مجلس نیست

نماز جمعه عامل وحدت امت اسلامی

این سگ و گربه های خنده دار را ببینید!

دولت جدید از تجربه دولت دوازدهم در اعتماد به غرب درس عبرت بگیرد

ابعاد مختلف جهاد فرهنگی امام موسی کاظم(ع) مورد توجه قرار گیرد

سردار نقدی خطاب به نمایندگان: از یک مشت کامنت گذار نترسید

انتخابات عراق به تأخیر نمی افتد

واکنش سینمایی به طرح پرحاشیه مجلس

دولت منتخب امیدهای از دست رفته مردم را احیا کند

انقلاب اسلامی زمینه دفن ابر قدرت های شرق و غرب را فراهم کرد

هدف مذاکرات وین احیای برجام است، نه بیشتر و نه کمتر

امتداد غدیر در جوامع اسلامی چگونه ممکن است؟

سردار نقدی: از یک مشت کامنت گذار نترسید

بازدید جمعی از ستایشگران مذهبی کشور از روستاهای محروم خوزستان

پیام غدیر بر فراز آسمان ایران

جزییاتی از مدت زمان دوره آموزشی سربازی در دوران کرونا

گرانی لباس زنان توطئه است

ظرفیت های بزرگ معنوی و اجتماعی دامغان

مطالبات از دولت رییسی نباید انتقام جویانه باشد

واکنش ایران به آتش سوزی گسترده در ترکیه

پیام تسلیت رهبر انقلاب، مراجع تقلید و علما در پی درگذشت حجت الاسلام حسینی گلپایگانی

ظریف: این آخرین و مهمترین نامه من بود

نماینده مردم استان ایلام: سفر وزیر بهداشت به ایلام باید لغو شود!

استایل متفاوت بهرام رادان در استادیوم + عکس

ظریف: نامه من درباره قطعنامه 2231 به دبیر کل سازمان ملل متحد به زودی به چاپ می رسد

ماموستا رستمی: بازار رها شده است

خداحافظی آیت الله شاهچراغی از امامت جمعه سمنان

روسیه: هدف مذاکرات وین احیای برجام است، نه بیشتر و نه کمتر

دعای فوق العاده مجرب حرز امام جواد(ع) برای دفع بلا و چشم زخم

ورود به موج های ششم و هفتم کرونا تا پایان سال

ارتقا کیفیت راه های روستایی مهم ترین برنامه شورای شهرستان گرمسار

ابهامات و اشکالات طرح صیانت نیازمند بررسی و اصلاح است

واکنش کنایه آمیز رقیب ابراهیم رییسی به طرح ضداینترنت مجلس

فلسفه ای از جنس نور

واکنش ایران به آتش سوزی گسترده در ترکیه

وقتی کوسه ها ماهی پناه گرفته را می بینند

دولت جدید به توان جوانان و توانمندی داخلی تکیه کند

آزادی سه زندانی به مناسبت عید غدیر در لامرد

مجید نیک نفس تشییع پیکر محمد سرور رجایی شاعر افغانستانی

عملکرد دولت یازدهم و دوازدهم درس عبرت تلخی برای مسئولین آینده است

امامان جمعه سراسر کشور: تجربه ناموفق اعتماد به غرب تکرار نشود

رویکرد مرد شماره 8 پاستور به برجام و فرجامش چیست؟

رویکرد مرد شماره 8 پاستور به برجام و فرجامش چیست؟