مطالب مرتبط:
ورود واکسن کرونا به گیلان و آغاز تزریق دوز دوم این واکسن
180 هزار گیلانی واکسن کرونا دریافت کردند/ تداوم تزریق دوز دوم تا هفته آینده
تزریق روزانه هشت میلیون دوز واکسن کرونا
آغاز تزریق دوز دوم واکسن کرونا در یزد
نگاهی به عوارض واکسن کرونا بعد از تزریق + اینفوگرافی
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 تیر 1400 ساعت 09:352021-06-22پزشكي

عوارض تأخیر در تزریق دوز دوم واکسن کرونا


از کندی روند واکسیناسیون در ایران که بگذریم، حالا چالش دیگری بر سر راه واکسیناسیون عمومی قرار گرفته است؛ چالشی به نام کمبود واکسن و فاصله زمانی که بین تزریق دوز اول و دوم واکسن کرونا اتفاق افتاده است.

- شهروندان بالای 70 سالی که دوز اول واکسن کرونا را تزریق کرده اند، حالا با پرسش ها و نگرانی های زیادی برای تزریق دوز دوم واکسن مواجه اند، اگرچه مسئولان وزارت بهداشت این اطمینان را داده اند که به زودی محموله های جدید واکسن خارجی وارد کشور می شود.

اما موضوع دیگری که سؤالات زیادی برای مردم به وجود آورده، امکان جایگزینی واکسن ایرانی به جای خارجی در مرحله دوم واکسیناسیون است.

نیما طائفه شکر، دکترای ایمونولوژی از انگلستان، فوق دکترای ایمونولوژی از دانشگاه وسترن کانادا و محقق ایرانی در زمینهٔ مکانیسم های کووید19 در سیستم ایمنی بدن در گفت وگو با ایسنا، به پرتکرارترین پرسش های این روزهای مردم درباره فاصله زمانی بین تزریق دوز اول و دوم واکسن کرونا، طولانی شدن فاصله تزریق دو دوز واکسن و عواقب آن، استفاده از دو نوع مختلف واکسن در دوز اول و دوم و عوارض احتمالی واکسن های کرونا پاسخ می دهد.

ابتدا در مورد دوزهای اول و دوم واکسن کرونا توضیح دهید.

تمام واکسن هایی که فعلاً برای مقابله با ویروس کرونا در دنیا استفاده می شود، به غیراز واکسن جانسون - جانسون، دو دوز با فاصله زمانی سه تا چهار هفته دارند.

دوز اول واکسن، دوز اصلی و شروع کننده پاسخ ایمنی است و دوز دوم واکسن به عنوان تقویت کننده مطرح می شود که باعث تقویت پاسخ ایمنی در بدن شده و پاسخ ایمنی قوی (از لحاظ کمی و کیفی) و ماندگارتری ایجاد می کند.

بدون در نظر گرفتن جهش های ویروس، با تزریق دوز اول واکسن ایمنی نسبی در حدود 40 تا 50 درصد ایجاد می شود، اما برای ایجاد ایمنی کامل حداقل باید دو هفته از تزریق دوز دوم واکسن ها گذشته باشد تا ایمنی بدن بتواند کامل شود، بنابراین تزریق هر دو دوز واکسن توصیه می شود.

این موضوع یکی از دلایلی است که برخی افراد بعد از تزریق دوز اول واکسن دوباره به ویروس کرونا آلوده می شوند و یا بعد از گذشت مدت کمتری از تزریق دوز دوم واکسن به ویروس آلوده می شوند.

در موارد نادر برخی افراد بعد از تزریق دوز دوم و باگذشت دو هفته بازهم آلوده می شوند، اما بیشتر این افراد فرم خفیف و بدون علامت بیماری را می گیرند.

آیا با تزریق واکسن کرونا افراد می توانند پروتکل های بهداشتی را رعایت نکنند و ماسک نزنند؟ خیر، حتی با تزریق دوز دوم واکسن کرونا هم افراد باید پروتکل های بهداشتی را همچنان رعایت کنند تا درصد زیادی از جامعه واکسینه شود.

علت ایمنی زایی متفاوت واکسن های کرونا در افراد چیست و چرا برخی افراد بعد از تزریق دوز دوم واکسن بازهم به بیماری مبتلا می شوند؟ این مسئله پیچیده است و راه درازی در مطالعات پیش رو دارد تا پاسخ های علمی و قابل قبولی برای آن داشته باشیم، اما ایمنی زایی و ایمنی حفاظتی دو مسئله مجزا هستند، به این معنا که ایمنی زایی یعنی تولید پاسخ ایمنی ممکن است حفاظتی نباشد و در حضور پاسخ های ایمنی که ایجاد می شود، ایمنی محافظتی نباشد و نتواند جلوی عفونت را بگیرد.

این مسئله در افراد مختلف می تواند متغیر باشد و مطالعات نشان داده پاسخ های ایمنی حتی در جوامع ثروتمند در مقایسه با جوامع فقیر و کم درآمد می تواند متفاوت عمل کند.

بدون در نظر گرفتن فاکتور واکسن شامل نوع واکسن، دوز واکسن، محل و راه های تزریق، سایز سوزن، زمان تزریق دوزها و فاصله آن که مهم است، به صورت کلی تر فاکتورهای اصلی دیگری نیز داریم که باعث تغییرات متفاوت پاسخ ایمنی در افراد می شود، ازجمله فاکتورهای رفتاری مثل مصرف الکل و سیگار، تغذیه و ورزش، فاکتورهای محیطی مثل مکان جغرافیایی، فصل ها، سموم، اشعه، فاکتورهای میزبان شامل سن، جنس، ژنتیک و سابقه بیماری، فاکتور میکروبیوم های روده (میکروارگانیسم هایی که به صورت هم زیست در دستگاه گوارش انسان زندگی می کنند و نقش مهمی در سلامت انسان ایفا می کنند) و نهایتاً ایمنی پایه یا ایمنی آموزش دیده به این معنی که فرد به ویروس های مشابه مبتلا شده باشد، این فاکتورها دلایل پیچیده ای هستند که باعث می شود افراد پاسخ های ایمنی متفاوتی در مقابل واکسیناسیون داشته باشند.

تأخیر در تزریق دوز دوم واکسن ها چه عوارضی می تواند داشته باشد و آیا تأخیر در فاصله زمانی تزریق دوز دوم واکسن، می تواند تزریق دوز اول را بی تأثیر کند؟ مطالعات زیادی در این مورد نداریم، در حال حاضر مطالعه ای وجود ندارد که فاصله بیش از چهار ماه بین تزریق دوز اول و دوم واکسن کرونا را بررسی کرده باشد، البته مطالعات محدودی داریم که در مورد واکسن فایزر و آسترازنکا وقتی دوز دوم واکسن با فاصله زمانی سه ماه از دوز اول تزریق می شود ایمنی سلولی و آنتی بادی بهتری تولید می شود.

علت این موضوع به صورت کلی این است که در این فاصله زمانی بین تزریق دوز اول و دوم، سلول های ایمنی یا پاسخ ایمنی بلوغ بهتری پیدا می کنند، بنابراین وقتی فاصله زمانی بیشتر می شود و دوز دوم را بعد از سه ماه دریافت می کنیم، پاسخ ایمنی بهتری ایجاد می کند.

اینکه ایمنی یک دوز واکسن چقدر می تواند ماندگار و اثربخش باشد کاملاً مشخص نیست، البته در مورد سینوفارم و اسپوتنیک مقاله ای نیست، فقط در مورد اسپوتنیک در یک خبرگزاری یکی از مسئولان انستیتوی تحقیقاتی گامالیا در مسکو گفته بود دوز دوم با فاصله سه ماه می تواند تزریق شود، اما به طورکلی در مقاله ای در مورد این دو واکسن وجود ندارد و فعلاً توصیه بر دریافت دوز دوم با فاصله سه تا چهار هفته است.

این موضوع که ایمنی بدن بعد از تزریق دوز اول واکسن کاهش پیدا می کند، درست است؟ خیر، این طور نیست که اگر مثلاً به جای سه ماه، سه و یک هفته از تزریق دوز اول واکسن کرونا بگذرد ایمنی به طور محسوس پایین بیاید، البته نظر کلی محققان این است که چهار تا شش ماه بعد از تزریق دوز اول واکسن، این احتمال وجود دارد که به صورت معناداری پاسخ ایمنی کاهش پیدا کند، حتی اگر دوز دوم تزریق نشود، اما بازهم این به مفهوم ناپدید شدن کامل پاسخ ایمنی نیست که در دوز اول ایجاد شده است.

بنابراین توصیه می شود در صورت وجود دوز دوم واکسن حتماً تزریق شود و این کار عمداً به تأخیر نیفتد.

شنیده ام برخی افراد تزریق دوز دوم را عمداً به تأخیر می اندازند چون معتقدند تزریق دوز دوم واکسن بعد از سه ماه اثر دهی بهتری دارد، اما همان طور که پیش تر اشاره کردم با توجه به فاکتورهای مختلفی که می تواند اثرگذار باشد مثل سن، جنس، ژنتیک و .

این کار لزومی ندارد و به نظرم اشتباه است.

مطالعات هم در شرایط پاندمی و برای پاسخ دادن به سؤالات در شرایط پاندمی انجام شده تا محققان ایده ای داشته باشند که اگر واکسنی در دسترس نبود و فاصله بین دوزها افزایش پیدا کرد وضعیت ایمنی به چه صورت خواهد بود.

اگر افراد زیادی دوز دوم واکسن را تزریق نکنند و فاصله بین دوزها در افراد زیادی افزایش پیدا کند، این احتمال وجود دارد که ایمنی نسبی به طور مؤثر ویروس را از بین نبرد و باعث می شود ویروس زنده بماند، جهش پیدا کند و پیک های بعدی شدیدتری داشته باشیم آیا باید مراقب بود فاصله زمانی بین تزریق دوزهای اول و دوم واکسن کرونا طولانی نشود؟ بله، صد در صد باید تعادل را نگه داریم و درحال حاضر تمرکز بیشتر کشورها افزایش تزریق دوز دوم است.

در این زمینه مهم ترین مسئله جهش های ویروس است، به عنوان مثال جهش هندی را داریم که در ایرآن هم دیده شده است.

جهش هندی (دلتا) نشان داده در بین گونه های ویروس قابلیت بالایی در گریز از سیستم ایمنی و انتقال پذیری دارد، تحقیقات نیز نشان داده با یک دوز واکسن آسترازنکا و فایزر در جهش هندی فقط 30 درصد اثربخشی در جلوگیری از بیماری علامت دار دارد و این مقدار با دوز دوم به 80 درصد می رسد، بنابراین حتماً تزریق دوز دوم واکسن ضروری است.

این جهش جدید ویروس در آمریکا و انگلیس بیشتر در افراد واکسینه نشده و افرادی که یک دوز واکسن را گرفته اند دیده شده که نشان می دهد ایمنی نسبی با یک دوز واکسن در مقابل این جهش کم اثرتر است.

موضوع دیگر مقاومت ویروس و به وجود آمدن ویروس های جدید است، اگر افراد زیادی دوز دوم واکسن را تزریق نکنند و فاصله بین دوزها در افراد زیادی افزایش پیدا کند، یعنی یک جمعیت میلیونی در مدت زمان زیادی منتظر دوز دوم واکسن باشند، و یا افرادی که بعد از تزریق دوز اول دوباره آلوده شدند، این احتمال وجود دارد که ایمنی نسبی به طور مؤثر ویروس را از بین نبرد و باعث می شود ویروس زنده بماند، جهش پیدا کند و پیک های بعدی را شدیدتر داشته باشیم.

بنابراین شاهد یک نوع مقاومت ویروس و جهش خواهیم بود که البته به طورکلی کم اتفاق می افتد، اما اگر در جوامعی که میزان عفونت بالاست واکسن کم تزریق شده و یا فاصله دوز اول و دوم در افراد زیادی طولانی شده، آثار مخرب تری به جای می گذارد.

برخی افراد فکر می کنند با تزریق دوز اول واکسن در برابر بیماری ایمن شده اند.

فاصله بین تزریق دو دوز واکسن کرونا باعث می شود برخی افراد دچار اشتباه شوند و فکر کنند دوز اول واکسن ها مؤثر است، ایمنی حاصل شده و نیاز به تزریق دوز دوم نیست، درن تیجه باور اشتباهی در جامعه به وجود می آید و راضی کردن این افراد برای تزریق دوز دوم هم سختی های خاص خودش را دارد.

این اتفاق در کشوری مثل آمریکا افتاد، البته فاصله دوزهای دوم طولانی مدت نبود و مثل بقیه کشورها برای تأمین واکسن مشکلات آن چنانی نداشتند، اما نزدیک به 10 درصد از مردم آمریکا که میلیون ها نفر می شود دوز دوم را تزریق نکردند.

در کشورهایی مثل ایران که واکسیناسیون قطره چکانی است و دوز دوم با مشکلاتی مواجه شده این مسئله جدی تر خواهد بود و احتمالاً افراد زیادی موفق به دریافت دوز دوم واکسن نمی شوند، این یعنی جهش های جدید ویروس و از دست دادن زمان زیاد برای ایمنی جمعیت در برابر ویروس.

باید توجه داشت که پاسخ های ایمنی فقط مربوط به سیستم های ایمنی به اصطلاح ضعیف و قوی در افراد نیست، تعداد ویروس های در حال گردش در جامعه نیز مهم و تعیین کننده است، درحالی که ایمنی وسیع تر و گسترده به وسیله واکسیناسیون و تزریق به موقع دوز دوم واکسن، گردش و انتقال پذیری ویروس را به صورت محسوس کاهش می دهد.

در مجموع تزریق یک دوز واکسن از دیدگاه اپیدمولوژیک در کوتاه مدت فوایدی دارد و می تواند در بخش زیادی از جامعه ایمنی نسبی ایجاد و از بستری و مرگ جلوگیری کند، اما این فاصله دوز اول و دوم باید تعادل حفظ شود و طولانی مدت نشود، چون اگر فاصله دوز اول و دوم طولانی و ایمنی حاصل از دوز اول قوی نباشد که گفته شد در مورد جهش های ویروس به این صورت است، باعث می شود پیک های بزرگ تری داشته باشیم.

این درحالی که است که احتمالاً دوز سوم واکسن را هم در مورد افراد سالمند و دچار نقص ایمنی داشته باشیم و مطالعاتی در چندین کشور در مورد دوز سوم واکسن با فاصله زمانی 10 تا 12 هفته در حال انجام است که دوز سوم باهدف قرار دادن جهش های آفریقایی در مطالعات بالینی نتایج خوبی نشان داده است.

در کشورهایی مثل ایران که واکسیناسیون قطره چکانی است و دوز دوم با مشکلاتی مواجه شده، احتمالاً افراد زیادی موفق به دریافت دوز دوم واکسن نمی شوند، این یعنی جهش های جدید ویروس و از دست دادن زمان زیاد برای ایمنی جمعیت در برابر ویروس.

آیا امکان تزریق واکسن کرونا از دو برند مختلف در دو مرحله وجود دارد؟ ترکیب واکسیناسیون مسئله جدیدی نیست و قبلاً این مسئله را در مورد واکسن های آنفلوانزا و هپاتیت B داشتیم، اما در مورد واکسن های کووید دلیل اصلی این ترکیب، کمبود برخی واکسن ها و کمک به افزایش واکسیناسیون در کشورها است، البته عوارض نادری که در مورد لخته خون در آسترازنکا دیده شد دلیل دیگری بود که برخی از کشورها به این روش روی بیاورند.

چهار مطالعه مهم در انگلیس، اسپانیا، آلمان و کانادا نشان داد امکان این کار وجود دارد و عوارض جدی هم گزارش نشده، یعنی افرادی که واکسن آسترازنکا را در دوز اول دریافت کردند وقتی واکسن فایزر را در دوز دوم دریافت کردند ایمنی بهتری در مقایسه با دو دوز آسترازنکا ایجاد شد و عوارض کوتاه مدت مثل واکسن های قبلی بود.

کسانی که در دوز اول واکسن های خارجی دریافت کرده اند می توانند واکسن ایرانی تزریق کند؟ ترکیب واکسن هایی که اشاره شد بر اساس مطالعات بالینی بود که انجام گرفت، اما ضمن ستایش تلاش های محققان داخلی و اینکه در طولانی مدت برای کنترل کامل کرونا واکسن های داخلی یک ضرورت است، اینکه برخی از مسئولان چنین صحبتی مطرح کرده که بعد از دوز اول واکسن خارجی می توان دوز دوم را واکسن ایرانی تزریق کرد بسیار تعجب برانگیز است، چون کمترین اطلاعاتی در مورد فازهای بالینی واکسن های ایرانی نداریم و اثربخشی و عوارض واکسن ها مشخص نیست، حتی در مورد برخی واکسن ها، فازهای بالینی تکمیل نشده و مثلاً واکسن فخرا هنوز در فاز دوم بالینی است.

در این شرایط چطور می توانیم حرف از ترکیب و تزریق واکسن ایرانی به عنوان دوز دوم بزنیم، آن هم در جمعیت زیاد که کار غیرعلمی و غیراخلاقی است! مسیر علمی واکسیناسیون در دنیا مشخص است و شامل انجام آزمایش ها پیش بالینی، بالینی، گزارش نتایج، بررسی و انتشار آن ها و سپس تزریق همگانی واکسن می شود.

از سوی دیگر شفاف سازی و جلب اعتماد عمومی برای پذیرش واکسن بسیار مهم است، اما چطور می توان بدون در نظر گرفتن این موارد مهم به واکسیناسیون همگانی و کنترل پاندمی به صورت مؤثر امیدوار باشیم؟ بنابراین امیدواریم با انتشار نتایج، شفاف سازی و جلوگیری از شتاب زدگی و تحت فشار قرار دادن سازمان های مربوطه مثل سازمان غذا و داروی کشور و وجود اطلاعات کافی بهتر بتوانیم در مورد واکسن های ایرانی اظهارنظر کنیم.

اینکه برخی از مسئولان اعلام کرده اند می توان واکسن ایرانی را به عنوان دوز دوم تزریق کرد تعجب برانگیز است، چون کمترین اطلاعاتی در مورد فازهای بالینی واکسن های ایرانی نداریم و اثربخشی و عوارض واکسن ها مشخص نیست، حتی فازهای بالینی برخی واکسن ها تکمیل نشده است.

درباره خاصیت آهنربایی بدن افراد و ارتباط آن با تزریق واکسن توضیح دهید.

بعد از مطالعات ادوارد جِنِر و شروع گسترده واکسیناسیون در اوایل 1800 میلادی که اثرات آن را در جلوگیری از بیماری های مختلف و نجات میلیون ها انسان در سال را دیدیم؛ همیشه شایعات و اطلاعات غلط بخشی از سیر تاریخی و علمی واکسیناسیون بوده است و خاصیت آهنربایی نیز اولین و آخرین مورد نخواهد بود.

ترکیبات واکسن مشخص است و در ترکیبات و فرمولاسیون واکسن ها ماده ای که قابلیت ایجاد میدان مغناطیسی و جذب فلزات در بدن را داشته باشد وجود ندارد، شرکت های سازنده نیز این شایعات را به کلی رد کرده اند.

اگر ماده ای با خاصیت جذب مغناطیسی در واکسن بود و در بدن منتشر می شد باید باعث ایجاد مسمومیت و آسیب به اندام ها و ارگان های مختلف بدن می شد، درحالی که چنین چیزی ندیده ایم.

در چنین مواردی توصیه می شود افراد به منابع معتبر و افراد متخصص حوزه های مربوطه مراجعه کنند، چون درست کردن این گونه شایعات و همکاری در نشر آن نتیجه ای جز به مخاطره انداختن سلامت مردم و جامعه به همراه نخواهد داشت.

انتهای پیام
کلید واژه ها: واکسن - واکسیناسیون - واکسن کرونا - تزریق دوز اول و دوم واکسن - تزریق - واکسیناسیون عمومی - ایران - کرونا - سیستم ایمنی بدن - ایرانی - واکسن ایرانی - وزارت بهداشت - سیستم ایمنی - فاصله زمانی - محقق ایرانی - دیگری - خارجی - مرحله دوم - روند - پرسش - شهروندان - چالش - در ایران - دانشگاه - اطمینان - مکانیسم - مسئولان - گفت وگو - محموله - نگرانی

آخرین اخبار سرویس:
افراد دارای علائم سرماخوردگی برای واکسیناسیون کرونا اقدام نکنند

دادستان اصفهان: اخذ ویزیت مجدد برای ملاحظه نتایج آزمایش تخلف است

آغاز واکسیناسیون خبرنگاران در اهواز

مهم ترین دلایل سردرد پس از خواب

نشانه های هشدار دهنده فشارخون بالا

اعمال سهمیه بندی جدید برای بیمارستان ها

محققان ایرانی برای مهار آسیب مغزی راهکار ارائه کردند

رکورد تولید آنتی بیوتیک در کشور شکسته شد

این دختر عجیب تا کبود نشود غذا نمی خورد!

آمار کرونا کرمانشاه 5 مرداد؛ 1 فوتی و 277 ابتلای جدید

تاثیر زردچوبه بر مهار کرونا ثابت شد

گریم متغیر عجیب محسن تنابنده و نیوشا ضیغمی ! + عکس های

تزریق روزانه واکسن کرونا در گلستان 5رقمی شد

اینفوگرافیک | عوارض هولناک و باورنکردنی انداختن پا روی پا هنگام نشستن

مسئله کمبود تخت در بیمارستان ها/ واکسیناسیون سرعت می گیرد؟

مهم ترین علائم ابتلا به کرونای دلتا در کودکان

مدافعان سلامت خسته تر از گذشته/ گیلان در چند قدمی بحران کرونا

بالگرد اورژانس هوایی از سمنان رفت/ چرا قرارداد بهره برداری از بالگرد زودتر امضا نشد؟

آمار کرونا اردبیل 5 مرداد؛ 4 فوتی و 87 ابتلای جدید

مدافعان سلامت خسته تر از گذشته/گیلان در چند قدمی بحران کرونا

فوت دو بیمار کرونایی در کهگیلویه و بویراحمد طی 24 ساعت گذشته

راه اندازی اورژانس کرونای اطفال بیمارستان مسیح دانشوری

نمکی: دنیا از کنترل کرونا در ایران حیرت زده است

طرز تهیه رول عدسی، غذای خوشمزه ترکی

دشمن بیماری های قلبی

غذاهایی که چربی دور شکم را از بین می برند

واکسیناسیون معلمان از 9 تا 25 مرداد انجام می شود

تمرینات ورزشی برای تقویت عضلات پشت و کاهش درد

دلایل شایع خشکی مو چیست؟ + چگونه از مو های خشک مراقبت کنیم؟

فواید فوق العاده لوبیا قرمز

هرچه که باید درباره ناخن بدانید

مشاهده پرنده کمیاب بادخورک کوهی در گیلان پس از چندین سال

محل جوش ها روی صورت چه اطلاعاتی به ما می دهد؟

خواص گریپ فروت

بررسی مشکلات مربوط به بیماران پروانه ای در کمیسیون بهداشت

19هزار مراجعه سرپایی کرونا در تهران طی روز گذشته/ اعمال سهمیه بندی جدید برای بیمارستان ها

844 مبتلای جدید به کرونا در آذربایجان غربی

واکسیناسیون معلمان از 9 تا 25 مرداد انجام می شود

روند پرشتاب کرونا در کرمانشاه/ بستری ها به مرز 550 نفر رسید

آسیب کرونا به چشم انسان چیست؟

واکسیناسیون معلمان از 9 تا 25 مرداد انجام می شود

طرز تهیه کل جوش، غذایی سنتی و ساده

با میوه خوش طعم چیکو یا ساپودیلا و خواص آن آشنا شوید

مرگ های کرونایی در گروه 80 سال به بالا چقدر کاهش داشته است؟

اثر مصرف زردچوبه در پیشگیری از کرونا اثبات شد

توجه ویژه به سرطان اطفال در نخستین مرکز یون درمانی کشور

مضرات مصرف بیش از اندازه آب داغ

(تصاویر) واکسیناسیون در زندان زنان

تصاویر | واکسیناسیون در زندان زنان استان تهران

روند پرشتاب کرونا در کرمانشاه/ بستری ها به مرز 550 نفر رسید

انستیتو پاستور: واکسن پاستوکووک برای کودکان زیر 18 سال ایمنی دارد

3 ماسک تخم مرغ برای داشتن پوستی سالم

خدمات پزشکان فوق تخصص ریه

شدت بیماری کرونا قابل پیش بینی است

653 بستری کرونایی و 6 فوتی

طی 24 ساعت گذشته 19 هزار مراجعه سرپایی کرونا در تهران داشتیم

تمیز کردن ظروف چدنی سوخته و قدیمی

راه اندازی مرکز واکسیناسیون خودرویی در مهاباد

2 فوت کرونایی دیگر در کهگیلویه و بویراحمد/ بستری شدن 368 بیمار کرونایی در بیمارستان ها

مرگ های کرونایی در گروه 80 سال به بالا چقدر کاهش داشته است؟

مطالبه به حق بازنشستگان برای افزایش مستمری

اگر این موارد را بدانید، دیگر غذای کنسروی نمی خورید!

طرز تهیه خورش قلیه میگو، ویژه خوزستان

عوارض زیاده روی در مصرف سویا را جدی بگیرید

آغاز واکسیناسیون رانندگان تاکسی علیه کرونا در منطقه 15

داروی آرتروز در افزایش احتمال زنده مانده بیماران کرونایی تاثیر ندارد

اختصاص 155میلیارد ریال اعتبار برای بیماران خاص قزوینی

آنتی بادی کرونا تا چه زمانی در بدن باقی می ماند؟

واکسیناسیون 68 درصد جمعیت سنی بالای 60 سال استان یزد

ثبت یک فوتی دیگر بر اثر ابتلا به کرونا در کرمانشاه

فعالیت مراکز واکسیناسیون در شهریار

موافقت وزیر بهداشت با تخصیص واکسن کرونا برای افراد بالای 50 سال در استان کرمان

قبل و بعد از واکسن کرونا چه کنیم ؟

خوراکیهای مفید برای افزایش هوش

حریرچی: نگرانی برای تامین واکسن نداریم

قشم میزبان برگزاری دوره آموزشی تغذیه قبل،حین و ریکاوری می شود

مراجعه 19هزار بیمار سرپایی کرونا در تهران در روز گذشته / اعمال سهمیه بندی جدید برای بیمارستانها

راه اندازی دومین مرکز واکسیناسیون ویژه تاکسیران های تهران

عاداتی که استخوان ها و مفاصل را ضعیف می کند

اسامی استان ها و شهرستان های در وضعیت قرمز و نارنجی / سه شنبه 5 مرداد 1400

19هزار مراجعه سرپایی کرونا در تهران طی روز گذشته

ثبت نام در سامانه سلامت قبل از مراجعه به مراکز واکسیناسیون

واکسن HPV چیست؟

چند روش خانگی برای رفع حالت تهوع

کمبود تخت بیماران کرونایی در تهران/ ظرفیت محدود است

16 هزار و 500 نفر در سمنان دُز دوم واکسن کرونا دریافت کردند

نمکی: همچنان در سربالایی پیک پنجم کرونا هستیم/ تمام تخت ها در استان های شمالی پر است

بستری 20 درصد غیربابلی در موج پنجم کرونا در بابل/ افزایش فوتی ها در صورت جدی نگرفتن هشدارها

آغاز واکسیناسیون رانندگان اتوبوسرانی پایتخت از فردا

آغاز واکسیناسیون رانندگان اتوبوسرانی پایتخت؛ از فردا

همچنان در سربالایی پیک پنجم کرونا هستیم/ تمام تخت ها در استان های شمالی پر است

دکتر ابوالقاسمی: بیش از 350 تخت بیمارستان بقیه الله درگیر کروناست

تزریق واکسن کرونا برای رانندگان ناوگان اتوبوسرانی پایتخت از فردا

طرح استاد مشاور دانشجویان شاهد و ایثارگر، بازنگری و تقویت می شود

واکسیناسیون رانندگان اتوبوسرانی تهران از فردا آغاز میشود

کرونای دلتا در کودکان با چه علائمی بروز می کند؟

آغاز واکسیناسیون رانندگان اتوبوسرانی پایتخت؛ از فردا

در صورت داشتن علائم کرونا به مراکز 16 ساعته مراجعه کنید

آغاز واکسیناسیون رانندگان اتوبوسرانی پایتخت از فردا 6 مرداد

تمامی ظرفیت بخش درمان میانه در حال ارائه خدمات به بیماران کرونایی است

عوارض تأخیر در تزریق دوز دوم واکسن کرونا

عوارض تأخیر در تزریق دوز دوم واکسن کرونا