موضوعات داغ: - رتبه بندي معلمان - لايحه رتبه بندي معلمان - مجمع تشخيص مصلحت نظام - اميرالمومنين - مجمع تشخيص مصلحت - باشگاه استقلال - مجمع عمومي سازمان ملل - محموله واكسن - باشگاه پرسپوليس - پايگاه خبري تحليلي - دبير شوراي آموزش پزشكي و تخصصي - اسيد هاي چرب اشباع - چنگلوايي - مهران رسام - مركز مقابله با شايعات سايبري - حسين سيبي - مراكز خدمات كشاورزي - تعزيرات حكومتي همدان - جريان حكمت ملي عراق - رضا حسن زاده - آردان - رضا پاپي - گرمتون

مطالب مرتبط:
ثابت نبودن ارزش پول ملی؛ مشکل اصلی صادرات خرما
خلیفه: در حال حاضر وقت آن نیست که تکواندو را تضعیف کنیم/ رشد ایران تیمی است، رشد دنیا در تک چهره ها
پانزی، کیف پول های جعلی و فروش توکن های بی ارزش؛ کلاهبرداری های رایج حوزه ارزهای دیجیتال
حذف صفرها از پول ملی مجددا درکمیسیون اقتصادی مجلس بررسی شد
حذف صفر ها از پول ملی به کجا رسید؟
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 تیر 1400 ساعت 09:252021-06-22اقتصادي

تضعیف ارزش پول ملی عامل اصلی رشد پایه پولی بود/ راهکارهای یک اقتصاددان برای علاج بحران نقدینگی و تورم


یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه، تضعیف ارزش پول ملی عامل اصلی رشد پایه پولی بود گفت: برخی به بهانه حذف رانت بدنبال زمین زدن ریال هستند اما راهکار های کوتاه مدت و بلند مدت کنترل نقدینگی مشخص است.

- ، اصلی ترین بیماری اقتصاد ایران عدم فهم کافی نسبت به موضوعات است.

امروزه همه از روبنای اقتصاد سخن میگویند و دریای به عمق یک سانت را مشاهده میکنند.

اما با کنار زدن این روبنای اقتصادی متوجه پیوستگی عظیم مسائل و پیچیدگی این علم نسبت به سیاست متفاوت ایران در جهان امروز میشویم.

به گفته صمصامی نقدینگی معلول بسیاری از بیماری های اصلی اقتصاد ایران است و همین رشد بی رویه نقدینگی در کنار رشد منفی اقتصادی در سال های اخیر وضعیت اقتصاد ایران را در بحرانی قرار داده است.

در این گفتگو قصد داریم تا با مشاهده اقتصاد ایران از عینک حسین صمصامی عضو هیات علمی اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی به ملاحظات اقتصادی بپردازد.

تسنیم: اگر بخواهید مبدا و ریشه های وضعیت اقتصادی امروز را بیان بفرمایید چطور توضیح می دهید؟صمصامی: در خصوص مواجه با مشکلات امروز اقتصاد و به خصوص شرایط جنگ اقتصادی، راهکار برون رفت را می توان در مقاطع بلندمدت، میان مدت و کوتاه مدت طراحی کرد.

در خصوص راه حل بلندمدت، طراحی نهادها و نظام های متناسب با اجرایی کردن دستورات شرع مقدس اسلام در اولویت اول قرار دارد.

متاسفانه ریشه اصلی مشکلات اقتصاد امروز ما، استفاده از نهادها و نظامات سرمایه داری غربی برای اجرایی کردن دستورات ناب اسلامی است.

متاسفانه جریان تفکر لیبرال در علوم انسانی در دانشگاه ها به خصوص در رشته اقتصاد و در متون درسی، این التقاط را آموزش و ترویج میکنند و در این خصوص واقعا یک انقلاب فرهنگی دیگری لازم است.

اما در این مجال قصد ورود به این موضوع را ندارم و تنها هدف بررسی و ارایه راهکارهای کوتاه مدت جهت برون رفت از وضعیت موجود اقتصاد است.

تسنیم: تهدید اصلی در اقتصاد ایران امروز را چه میدانید؟ آیا میتوان دقیق صحبت کرد؟صمصامی: یکی از بزرگترین تهدیدها در شرایط فعلی که البته می توانست فرصت برای اقتصاد ایران باشد، نقدینگی است.

در شرایط موجود حجم و رشد نقدینگی و نحوه عمکرد آن، کمتر از تهدید حمله عراق و داعش در منطقه برای اقتصاد ایران نیست.

گرچه تهدید حمله عراق و داعش به همت دلاور مردان غیورکشور دفع شد، اما تهدید نقدینگی همچنان وجود دارد و شدت آن سال به سال بیشتر می شود.

گسترش فعالیتهای نامولد (سفته بازی در بازار ارز و سکه، مسکن، خودرو و بازارهای دست دوم بورس) و ایجاد درآمدهای کلان برای اقشار خاص جامعه، شکاف طبقاتی را به شدت گسترش داده و تهدید بسیار جدی برای کشور ایجاد کرده است.

در طول تاریخ بعد از انقلاب تقریبا همواره رشد نقدینگی بیش از رشد اقتصادی بوده و این شکاف در سال های اخیر به شدت افزایش یافته است.

به عنوان نمونه در سال گذشته رشد نقدینگی 6.

40 درصد و رشد اقتصادی در نه ماهه -1 درصد (مرکز آمار ایران) بوده است.

از عوامل اصلی رشد نقدینگی به ترتیب، رشد شدید تسهیلات دهی بانک ها به خصوص بانک های خصوصی، سیاست ارزی نامناسب بانک مرکزی به خصوص از سال 91 تاکنون و رسمیت دادن به بازار ارز آزاد مختل شده در تعیین نرخ ارز" و تضعیف شدید ارزش پول ملی و ساختار نامناسب بودجه کشور را میتوان نام برد.

رشد شدید تسهیلات دهی بانکهاتسنیم: می توانیم دقیق تر پیرامون مواردی که فرمودید صحبت کنیم؟صمصامی: گرچه سیستم بانکی سهم قابل توجه ای در تسهیل فعالیتهای اقتصادی و تجهیز و تخصیص منابع مالی کشور دارد، اما این نقش برای اقتصاد امروز ما بسیار پرهزینه است.

در سال گذشته بانکها حدود 1900 هزار میلیارد تومان یعنی حدود سه برابر منابع بودجه عمومی کشور تسهیلات پرداخت کردند.

درحالیکه رشد تسهیلات بانکی در سال 99 دو برابر شده و بیش از 50 درصد این تسهیلات در بخش خدمات و بازرگانی پرداخت شده، اما رشد اقتصادی و سرمایه گذاری در 9 ماهه منفی است.

سیاستهای نامناسب ارزیدر سالهای گذشته سیاست گذاری نامناسب ارزی و تضیف شدید ارزش پول ملی به بهانه تبعیت از سازوکار بازار، موجباب رواج سفته بازی و انحراف نقدینگی از بخش واقعی اقتصاد، رواج قاچاق و فرار سرمایه و از بین بردن میلیاردها دلار منایع ارزی و ایجاد رانتی تقریبا معادل بودجه عمومی کشور برای اقشار خاصی را فراهم کرد.

این رانت به صورت افزایش قیمت از جیب و سفره مردم (عمدتا قشر متوسط و به پایین) برداشته شده است.

نرخ تورم در دو سال اخیر بیش از 30درصد بوده است.

همچنین تضعیف پول ملی، موجب افزایش خالص دارایهای خارجی بانک مرکزی که عامل اصلی رشد پایه پولی بود را موجب شد.

به رغم این پیامدهای سو ء بر اقتصاد، همچنان این شیوه سیاستگذاری ادامه دارد و نکته حایز اهمیت آن است که صاحبان منافع و البته برخی نا آگاهانه به بهانه حذف رانت، به دنبال تضعیف بیشتر پول ملی کشور هستند.

ساختار نامناسب بودجه دولتاتکاء دولت به درامدهای ناشی از فروش نفت که متاسفانه در بودجه سال جاری بیشتر هم شده است و وابستگی آن به تبدیل ریالی توسط بانک مرکزی و همچنین کسری بودجه دولت که در نهایت از منابع نظام بانکی و بانک مرکزی تامین میشود از یک سو،و بازدهی بالای بخش سفته بازی و غیرمولد در مقابل بخش واقعی و مولد اقتصاد از سوی دیگر، موجب هدایت این حجم نقدینگی ایجاد شده از این محل در بخش غیر مولد شده است.

در شرایط موجود سود بخش غیرمولد بسیار بالا، جذاب و بسیار کم دردسر است، در مقابل کسب سود از فعالیتهای تولیدی بسیار پایین ، غیرجذاب و پردردسر است.

این درحالی که گردش نقدینگی در اقتصاد به نفع بخش غیر مولد است.

گرچه رهبری در مورد تهدیدات نقدینگی در سالهای اخیر مکرر هشدار داده اند و در 24/4/1397 فرمودند: یک کارگروه قویّ فعالِ شب و روز کار، معین بشوند فقط برای اینکه فکر کنند ببینند با مسئله ی بانکها و نقدینگی چه جوری بایستی برخورد کنند.

البته کارگروهی که بخواهند بنشینند و هفته ای یک جلسه داشته باشند، فایده ندارد؛ باید یک کارگروه دائمِ شبانه روزی .

سوال اصلی اینجاست که چرا با گذشت بیش از دو سال از این دستور مقام معظم رهبری، مشکلات ناشی از رشد نقدینگی بیشتر شده است؟لازم به ذکر است که رشد نقدینگی در سال97-1.

23 در سال 98-3.

31 و در سال 99 -6.

40 درصد شده است.

حجم نقدینگی از 1883 هزار میلیارد تومان در سال 97 به 3476 هزار میلیارد تومان در سال 99 رسیده است، یعنی 84 درصد رشد.

در سال 1399 نسبت به سال قبل بیش از 1000 هزار میلیارد تومان به نقدینگی کشور اضافه شده یعنی 5.

1 برابر کل بودجه عمومی کشور در این سال.

البته این موضوع نیاز به بررسی بیشتر دارد و میتواند ناشی از کم کاری کارگروه و یا به دلیل عدم اشراف به ماهیت نقدینگی و چگونگی کنترل آن و یا عوامل دیگر باشد.

تسنیم: این مباحثی که فرمودید، حقیقتا مباحث اصلی و ریشه های نقدینگی در اقتصاد ایران است.

اما راه حل را چه میدانید؟صمصامی: راه حل کوتامدت و بلندمدت وجود دارد که در اینجا کوتاه مدت آن مطرح می شود که بسیار مهم است.

استفاده از ابزار مالیات جهت هدایت نقدینگی و تامین درآمدهای دولت و کنترل رشد نقدینگی.

استفاده از ابزار مالیات و جذب سودهای کوتاه مدت و بالا در بخش غیر مولد و غیر جذاب کردن بخش غیر مولد موجب می شود: درامدهای مالیاتی دولت افزایش و وابستگی به نفت کمتر شود.

نقدینگی به سمت فعالیتهای مولد سرازیر شود.

افزایش تولید رشد صادرات غیرنفتی و درآمدهای ارزی را به دنبال دارد.

جهت استفاده دقیق و صحیح از ابزار مالیاتی یک بستر بسیار بسیارمهم الزم است و آن توانایی رصد فعالان و بازیگران اقتصادی است.

این مهم از طریق ایجاد پایگاه های اطلاعاتی در وزارت اقتصاد و سازمان مالیاتی امکان پذیر است که در واقع شرط لازم برای فرماندهی اقتصاد است.

در این زمینه تلاشهای خوبی در دستگاه های ذیربط انجام شده اما کافی نیست.

با توجه به وضعیت و امکانات و بسترهای موجود اطلاعاتی و فناوری اطلاعات و تجربه حقیر در مدت سرپرستی وزارت اقتصاد در سال 1387، با یک تلاش جهادی با نظارت مستقیم همه قوا این پایگاه اطلاعاتی در کمتر چهار ماه امکان تحقق دارد.

گرچه متاسفانه در آن سال تلاش برای ایجاد این پایگاه اطلاعاتی که البته در کوتامدت به پیشرفتهای قابل توجه ای رسید، ابتر ماند.

در شرایط موجود و در کوتاه مدت یکی از مهمترین راههای برون رفت از وضعیت موجود، ایجاد این پایگاه اطلاعاتی و استفاده دقیق و هوشمند از ابزار مالیاتی است.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: اقتصاد - اقتصاد ایران - نقدینگی - ایران - ارزش پول ملی - اقتصادی - عامل اصلی - پایه پولی - کارشناس اقتصادی - پول ملی - کنترل نقدینگی - مشاهده - راهکار - صمصامی - بیماری - حسین صمصامی - تضعیف - بحران - امروز - اقتصاددان - عامل - کنار - پایه - ارزش - پولی - کارشناس - متفاوت - بحرانی - مسائل - معلول

آخرین اخبار سرویس:
پیشرفت فیزیکی 90 درصدی عملیات روسازی پروژه احداث باند دوم سه راهی رضی – امیرکندی

واکسیناسیون زندانیان علیه ویروس کرونا به طور رسمی آغاز شد

صادرات ایران به عراق 54 درصد افزایش یافت

پیشرفت فیزیکی 90 درصدی عملیات روسازی پروژه احداث باند دوم سه راهی رضی – امیرکندی

ممنوعیت عرضه ماسک های فاقد کد بهداشتی

استخدام کارشناس خرید خارجی و کارشناس خرید داخلی در شرکت رعد در اصفهان

جدول قطعی برق اصفهان 7 مرداد 1400

5 نکته درباره انواع خشکسالی و پیامدهای آن

استخدام منشی و کارپرداز در شرکت بهار تجارت پارتاک در اصفهان

سید حمید حسینی: دخالت دولت در بخش کشاورزی و مسکن افزایش می یابد

رفع خستگی و افزایش هورمون خوشبختی با ماساژ این قسمت از بدن

استخدام حسابدار ارشد در پدیده صنعت اوج در تهران

قیمت جهانی نفت خام رشد کرد/ برنت 75 دلاری شد

ویدیو | بدبختی «مرغ»! | پس از یک سال و نیم مردم همچنان در صف مرغ دولتی هستند

افتتاح نخستین موزه زیر آب با اشیاء 2500 ساله در یونان

تعطیلی نانوایی ها + جزییات

ادامه «ممنوعیت سفر» به شهرهای قرمز و نارنجی + جزییات و مبلغ جریمه

بستری های مبتلا به کرونا در گلستان از 1400تَن گذشت

پس لرزه های گرانی گوشت بر بازار سوسیس و کالباس

توقیف اموال حاصل از فعالیت نامشروع، عامل بازدارنده پولشویی است/ درآمد بالای جرائم منجر به افزایش مرتکبین به آن می شود

بهره برداری از تصفیه خانه کارخانه الکل اقلید

رفع محدودیت برقی 36 کارخانه سیمان

عملیات ریل گذاری خط آهن خاش -زاهدان با ثبت چندین رکورد پایان یافت

شهردار نیویورک: واکسن کرونا بزن 100 دلار هم بگیر

جزییات مصوبه بسته حمایتی کمک به تامین مسکن زنان خانوار

تحلیلگر بازار بورس سرمایه

کارگر مکانیک و باطری ساز

نیازمند به یک سرمایه گذار

دعوت به همکاری از استاد کاران صنایع دستی

جزییات مصوبه بسته حمایتی کمک به تامین مسکن زنان خانوار

جزییات مصوبه بسته حمایتی کمک به تامین مسکن زنان سرپرست خانوار

کابینه اقتصادی دولت سیزدهم مجمع الجزایری بدون فرمانده خواهد بود

میلیاردها دلار از پول مردم تونس به سرقت رفت

ورود اولین محموله واکسن کرونا به کشور توسط بخش خصوصی

قیمت دلار 7 مرداد 1400 روی 24 هزار و 499 تومان ثابت ماند

بی ثباتی بازار سرمایه در پی مشخص نبودن برنامه های دولت سیزدهم| شاخص در همین کانال باقی می ماند

نرخ سکه و طلا در 7 مرداد ماه/ قیمت طلا و سکه افزایش یافت

تونل البرز در منطقه 2 آزادراه تهران-شمال افتتاح شد

انتقال محموله سنگ آهن یزد به ذوب آهن فارس از طریق خط آهن یزد-اقلید

قیمت دلار امروز پنجشنبه 7 مرداد 1400

تکمیل مثلث گردشگری 3 استان با ساخت خط آهن یزد-اقلید

سیمان را به بهانه «برق» گران کردند

قیمت طلا و سکه امروز پنجشنبه 7 مرداد 1400

جزییات مصوبه بسته حمایتی کمک به تأمین مسکن زنان خانوار

راهکار دانشمندان برای کمبود آب در جهان/ محصولات کشاورزی زیر دریا کشت می شود

جدول قطعی برق کرج امروز 7 مرداد 1400

پوشش تلفن همراه در بیش از 98 درصد روستا های فارس

قیمت سکه در 7 مرداد ماه

بهره برداری آزمایشی از طولانی ترین تونل خاورمیانه در ایران

رشد رایتل با تکیه بر توان داخلی و نوآوری

جزییات مصوبه بسته حمایتی کمک به تامین مسکن زنان خانوار

تفاهم نامه چهار جانبه برای توسعه پایدار سیستان وبلوچستان امضاء شد

استخدام موتور سوار با حقوق ثابت در پیک بادپا

استخدام نظافتچی کافی شاپ با جای خواب حقوق

وسط کارفقط اقا کارگاه تولیدی پوشاک تریکو مردانه

نیازمند پرستار خانم

راه آهن اقلید-یزد به بهره برداری رسید

سرمایه گذاری تضمینی

بهره برداری از طرح های ملی وزارت راه با دستور روحانی

افزایش قیمت طلا در بازارهای جهانی

14 سری جهیزیه به نوعروسان کمیته امداد گنبدکاووس اهدا شد

قیمت دلار آزاد در 7 مرداد

تکمیل خطوط دوم ریلی با محوریت ارتقای حمل بار و افزایش سرعت قطارها

پاداش پایان خدمت بازنشستگان تهرانی پرداخت می شود؟

افزایش هزار کیلومتری آزادراه ها در 8 سال گذشته

تحریم ها مانع افتتاح قطار سریع السیر در کشور شد /خرسندی مردم از افتتاح طرح های عظیم

حمله دقیقه 90 وزیر راه به بزرگ ترین طرح مسکن سازی ایران؛ اسلامی: مسکن مهر مشکلات بزرگ و هزینه های هنگفت داشت

افتتاح 9 کیلومتر از منطقه 2 آزادراه تهران-شمال/تکمیل 5 آزادراه به طول 35 کیلومتر تا پایان سال

طولانی ترین تونل خاورمیانه در البرز به بهره برداری رسید

طرح پیش فروش ایران خودرو/ثبت نام با 90 میلیون! +جزییات

افزایش 9 دلاری قیمت طلا در بازارهای جهانی

شهردار نیویورک: واکسن بزن 100 دلار بگیر!

پرواز قیمت ها در بازار خودرو

ثانیه شماری تا مرگ تدریجی تالاب بین المللی هشیلان/ خروجی آب تالاب به صفر رسید/ کمتر از 3 هفته تا خشکی کامل + تصاویر

یک آقا جهت کار در ابمیوه فروشی شانار

کارشناس حسابداری

به تعدادی همکار خانم جهت پاسخگویی تلفن نیازمندیم

بازار یاب خانم

استخدام فروشنده

بلندترین تونل خاورمیانه در آزاد راه تهران – شمال گشایش یافت

زمان واریز وام بازنشستگان تامین اجتماعی 1400/ شروع ثبت نام مرحله دوم

مثلث ریلی یزد - فارس- اصفهان تکمیل شد

نمودار قیمت دلار امروز 7 مردادماه 1400

جدول قطعی برق مشهد 7 مرداد 1400

استخدام جوش کار ماهر co2

آیین بهره برداری از طرح های وزارت راه و شهرسازی/ بهره مندی 5 استان از خطوط ریلی

نمودار قیمت سکه امروز 7 مردادماه 1400

ویزیتور یا کارشناس فروش در لاین مراقبت و زیبایی

رفع محدودیت برقی 36 کارخانه سیمان

نمودار قیمت طلا امروز 7 مردادماه 1400

قیمت سکه امروز پنج شنبه 7 مردادماه 1400+ جدول

کرونا و تفاوت بازار مسکن ایران با جهان

اعلام جزییات بسته حمایتی کمک به تامین مسکن زنان خانوار

قیمت دلار امروز پنج شنبه 7 مرداد 1400+ جدول نرخ ارز

سرقت حدودا 5 میلیارد دلاری اموال عمومی در تونس

استخدام کارشناس فروش با حقوق و مزایای عالی در یک شرکت معتبر بیمه در تهران

قیمت طلا و سکه افزایش یافت/ سکه 11 میلیون و 170 هزار تومان شد

مسکن مهر چقدر نقدینگی خلق کرد؟

شرایط و نحوه دریافت کمک هزینه ازدواج در تامین اجتماعی

برای رهن و اجاره آپارتمان در محدوده سیزده آبان

تضعیف ارزش پول ملی عامل اصلی رشد پایه پولی بود/ راهکارهای یک اقتصاددان برای علاج بحران نقدینگی و تورم

تضعیف ارزش پول ملی عامل اصلی رشد پایه پولی بود/ راهکارهای یک اقتصاددان برای علاج بحران نقدینگی و تورم