مطالب مرتبط:
دولت کوبا از اثربخشی 92 درصدی واکسن آبدالا خبر داد
رشد 71 درصدی مجازات های جایگزین حبس در یزد
رشد 48 درصدی بودجه وزارت ارتباطات در سال 1400
جهاد برای امید آفرینی در دولت آینده
رشد 40 درصدی محصولات سیب زمینی، پیاز و سیر در ایذه
-23 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 تیر 1400 ساعت 09:002021-06-22اقتصادي

رشد 13 درصدی مناطق حفاظت شده در دولت تدبیر و امید


تا سال 1392 حدود 273 اثر طبیعی، پارک ملی و منطقه حفاظت شده در کشور وجود داشت که در دولت تدبیر و امید و تا سال 1399 به 309 منطقه افزایش یافت که نشان از رشد 13 درصدی دارد، - در کنار آن هوشمند کردن پارک ملی گلستان و حفاظت و احیا 19 گونه جانوری در معرض تهدید از دیگر اقدامات دولت بود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازپرسون"،انسان ها تنها موجودات زنده روی کره زمین نیستند در حقیقت انسان فقط یک صدم درصد جمعیت حیات روی کره زمین را تشکیل می دهند و فقط یکی از تقریبا هشت میلیون گونه جاندار بر روی این کره خاکی است با این وجود احتمالا انسان بی رحم ترین آنهاست چرا که به تنهایی 50 درصد حیات طبیعی را از بین برده است در واقع تخریب و تکه تکه شدن محیط های طبیعی، گسترش شهرنشینی، توسعه زیرساخت های حمل و نقل و یا بهره برداری بیش از حد از منابع بر تنوع زیستی تأثیر گذاشته است.

همه این مخلوقات خداوندی دقیقا عین انسان حق زندگی دارند حقی که گاهی بر اثر بلایای طبیعی و بیشتر از آن به دلیل زیاده خواهی و جاه طلبی انسان ها تهدید می شوند، به طوری که با این روند حیوانات یکی یکی به زمین افتند و از بین می روند، گونه های گیاهی نابود می شوند ، رودخانه ها خشک و تالاب ها بی آب می شوند، به اعتقاد کارشناسان اکنون از دست دادن تنوع زیستی سریع تر از هر زمان دیگری در جهان در حال وقوع است، بسیاری از گونه های جانوری و گیاهی، هم از لحاظ تعداد جمعیت گونه و هم از نظر گسترش جغرافیایی، در حال نابودی هستند، اگر از دست دادن گونه بخشی از تاریخ دوره طبیعی زمین باشد، فعالیت های انسانی شتاب این انقراض را بیشتر کرده است به طوری که در حال حاضر شتاب انقراض تنوع زیستی 100 تا 200 برابر بیش از حد طبیعی است.

بسیاری از دانشمندان معتقدند، دیگر هیچ شکی وجود ندارد که انقراض ششم آغاز شده است، در واقع دانشمندان درباره ظهور موج جدیدی از انقراض به عنوان انقراض ششم به عنوان نتیجه فعالیت های انسانی هشدار می دهند، تردیدی وجود ندارد که فعالیت های غیر مسوولانه بشر حیات کره زمین را مختل کرده است که اگر این روند ادامه یابد نه تنها دیگر موجودی بر روی کره زمین باقی نخواهد ماند بلکه حیات انسان نیز به خطر می افتد بر این اساس دنیا به فکر نجات کره زمین و موجودات آن برآمده است که در ایران سازمان حفاظت محیطزیست به طور عام و معاونت محیط طبیعی و تنوع زیستی آن به طور خاص این وظیفه را برعهده دارد.

در واقع رسالت معاونت طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست، محافظت از این جانداران در مقابل انسان ها و خطرات طبیعی است که یکی از وظایفش مطالعه و شناسایی نمونه های تنوع زیستی است به طوری که تا سال 1392 حدود 27 هزار و 900 گونه شناسایی و ساماندهی شده بود و بانک اطلاعات آنها تکمیل شده بود اما در دولت یازدهم و دوازدهم این تعداد به 64 هزار و 320 گونه رسید که شاهد رشدی 95 درصدی در این زمینه هستیم.

ایجاد سامانه هوشمند تشخیص زودهنگام حریق در پارک ملی گلستان گلستان به عنوان قدیمی ترین پارک ملی ثبت شده در کشور درگیر مشکلاتی همچون بروز آتش سوزی های بسیار است از این رو سازمان حفاظت محیط زیست با کمک وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات درصدد ارتقاء حفاظت الکترونیکی آن با استفاده از هوشمندسازی پارک برآمد که در این راستا در سال 1398 تفاهم نامه ای میان سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات منعقد شد تا در پارک ملی از اینترنت استفاده شود که در دولت دوازدهم این امر میسر و اکنون پارک ملی گلستان هوشمند اداره می شود و قرار است به بیشتر نقاطی که همواره خطر آتش سوزی آنها را تهدید می کند راه اندازی شود.

در راستای هوشمند کردن پارک، دوربین های حرارتی در نقاط حادثه خیزی که شناسایی شده اند نصب می شوند که در صورت وقوع حادثه ای ، اطلاعات را در لحظه ارسال می کنند که در صورت بروز آتش سوزی پیامک به صورت خودکار ارسال می شود.

افزایش مناطق حفاظت شده مناطق چهارگانه در قالب پارک های ملی، آثار طبیعی ملی، پناهگاه های حیات وحش و مناطق حفاظت شده با هدف حفاظت از گونه های ارزشمند گیاهی و جانوری تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد که تا سال 1357 وسعت این مناطق بیش از هشت میلیون هکتار بود، روزی که دولت یازدهم روی کار آمد وسعت این مناطق حدود 17 میلیون هکتار بود که با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و توجه ویژه دولت به محیط زیست و حفاظت از عرصه های طبیعی وسعت مناطق تحت مدیریت سازمان محیط زیست به حدود 19 میلیون هکتار رسید که پیش بینی می شود تا نیمه اول سال 1400 به 19 میلیون و 500 هکتار افزایش یابد.

در جلسه 6 بهمن ماه 1399 شورای عالی محیط زیست بود که 14 منطقه به مناطق حفاظت شده کشور اضافه شد و با این حساب اکنون مناطق تحت مدیریت سازمان محیط زیست از 290 منطقه به 309 منطقه رسیده است به طوری که 32 پارک ملی، 53 پناهگاه حیات وحش، 184 منطقه حفاظت شده و 40 اثر طبیبعی ملی با مساحتی حدود 19 میلیون و 100 هزار هکتار در پهنه کشور قرار دارد.

حفاظت و احیا 19 گونه در معرض تهدید حدود هزار و 170 گونه مهره دار در ایران وجود دارد که براساس فهرست سرخ IUCN ( فهرست سرخ گونه های در خطر تهدید سازمان حفاظت جهانی ) حدود 78 گونه از آنها در معرض تهدید قرار دارد، بر این اساس سازمان حفاظت محیط زیست تهیه برنامه عمل حفاظت از گونه های در خطر انقراض و تهدید را در برنامه کاری خود قرار داده و تاکنون موفق به تهیه این برنامه برای 9 گونه جانوری از جمله خرس قهوه ای، خرس سیاه، گوزن زرد، تمساح پوزه کوتاه ( گاندو) ، سمندر لرستانی ، لاک پشت فراتی، میش مرغ، غاز پیشانی سفید و پلنگ شده است.

با توجه به اهمیت موضوع تهیه برنامه عمل حفاظت از 10 گونه جانوری دیگر مانند شوکا، گورخر، آهو، قوچ و میش ، هوبره، بالابان ، ماهی قزل آلای خال قرمز، سمندر غار زی، افعی لطیفی و اردک سر سفید را در دست اجرا دارد که حتی برنامه عمل برخی از تهیه و برای تصویب و اجرایی شدن به استان ها ابلاغ شده اند.

افزایش ذخیره گاه زیستکره ذخیره گاه زیست کره، مناطق حفاظت شده طبیعی - زیستی بین المللی هستند که علاوه بر حفاظت، دستاوردهایی مانند ارائه سایت های مطالعاتی کم نظیر به دانشمندان و تجربه مهارت انسان در پشتیبانی از توسعه پایدار را نمایان می کنند، اعلام ذخیره گاه های زیست کره برای جلوگیری از تغییرات برگشت ناپذیر و بهره برداری ناپایدار از منابع طبیعی، در عین نیاز به بهره برداری از طبیعت (باتوجه به رشد روزافزون جمعیت) شکل گرفته و به یکی از تقسیم بندی های مهم حفاظتی جهان تبدیل شده است.

ایران کشوری پهناور و دارای تنوع زیستی و طبیعی وسیعی است و اکنون 13 ذخیره گاه زیست کره با نام های گلستان، میانکاله، ارسباران، ارومیه، ارژن و پریشان، گنو، حرا، هامون، دنا، تنگ صیاد، سبزکوه، توران، کویر و کپه داغدر برنامه انسان و کره مسکون یونسکو ثبت شده است.

در واقع تعداد ذخیره گاه های زیست کره در هشت سال دولت تدبیر و امید رشد داشته است به طوری که سه ذخیره گاه زیست کره تنگه صیاد در چهارمحال و بختیاری، هامون در سیستان و بلوچستان و کپه داغ در استان خراسان شمالی افزوده شده و مساحت آن از سه میلیون و 192 هزار و 75 هکتار به هفت میلیون و 186 هزار و 106 هکتار افزایش یافت.

192 منطقه شکار ممنوع منطقه شکار ممنوع زیستگاه هایی با ویژگی های بارز است که جمعیت جانوری آن ها به دلیل شکار بی رویه رو به کاهش است از این رو به حمایت نیاز دارند، برای مدتی محدود و به طور معمول 3 تا 5 سال، شکار ممنوع می شود، چنانچه جمعیت جانوری منطقه ای در این دوره ترمیم شود، می توان آن را با توجه به سایر معیارها، به عنوان یکی از مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست ایران تعیین کرد.

راهکار تعیین مناطق شکار ممنوع را می توان پشتوانه ای برای حفاظت از ذخایر طبیعی کشور و نوع آزمون برای بررسی قابلیت های مناطق، برای پیوستن به مجموعه مناطق حفاظت شده دانست.

سازمان حفاظت محیط زیست 153 منطقه در نقاط مختلف کشور را به عنوان مناطق شکار ممنوع معرفی کرده بود که در دولت یازدهم و دوازدهم به 192 منطقه افزایش یافت.

افزایش پارک ملی پارک ملی به محدوده ای از منابع طبیعی، از جمله جنگل، مرتع، بیشه های طبیعی، دشت، رودخانه، دریاچه و کوهستان گفته می شود که نمایان گر نمونه های برجسته ای از مظاهر طبیعی هستند، دولت ها به منظور حفظ همیشگی وضعیت زیست بوم و همچنین ایجاد محیط مناسب برای تکثیر و پرورش جانوران وحشی و رشد گیاهان در خطر انقراض و برای جلوگیری از دخالت های مخرب انسانی، این مناطق را تحت حفاظت قرار می دهند که در ایران پارک های ملی یکی از مناطق چهارگانه حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست است.

تا سال 1392 حدود 28 پارک ملی در کشور وجود داشت که در دولت تدبیر و امید و توجه ویژه به این بخش، تا سال 1399 به 32 پارک افزایش یافت که رشد 14 درصدی را نشان می دهد.

رشد 22 درصدی پناهگاه حیات وحش رده ای از مناطق حفاظت شده پناهگاه حیات وحش هستند، محدوده هایی با زیستگاه های طبیعی نمونه برای جانوران وحشی که به منظور حمایت از جمعیت گونه های جانوری و افزایش سطح کیفیت آن ها، انتخاب می شوند.

کمترین وسعت پناهگاه های حیات وحش باید به حدی باشد که ضمن رفع نیاز گونه های جانوری، پیوستگی و ارتباط متقابل واحدهای آن ها را نیز تضمین کند.

این مناطق، محیط های مناسبی برای فعالیت های آموزشی و پژوهشی به ویژه در ارتباط با حیات وحش به شمار می آیند، بهره برداری های مصرفی و سازگار و همچنین فعالیت های گردشگری کنترل شده در پناهگاه های حیات وحش مجاز است.

با توجه به اینکه دولت یازدهم و دوازدهم دولتی محیط زیستی بود از این رو توجه ویژه ای به محیط زیست و محیط طبیعی داشت که بر این اساس با اقدامات صورت گرفته میزان پناهگاه حیات وحش رشدی 22 درصدی داشته است به طوری که تا سال 1392 حدود 44 پناهگاه حیات وحش در کشور وجود داشت که تا سال 1399 به 54 پناهگاه افزایش یافت.

رشد 10 درصدی مناطق حفاظت شده منطقه حفاظت شده، یکی از مناطق چهارگانه حفاظت محیط زیست ایران است، سازمان محیط زیست تعریف مناطق حفاظت شده را اراضی به نسبت وسیع با ارزش حفاظتی زیاد که با هدف حفظ و احیای رویشگاه های گیاهی و زیستگاه های جانوری انتخاب می شوند، می داند، مناطق حفاظت شده، محیط های مناسبی برای اجرای برنامه های آموزشی و پژوهش های زیست محیطی به شمار می آیند.

انجام فعالیت های گردشگری و بهره برداری مصرفی و اقتصادی متناسب با نواحی هر منطقه و بر اساس طرح جامع مدیریت مناطق، مجاز است.

تا سال 1392 حدود 166 منطقه حفاظت شده در ایران وجود داشت که در دولت تدبیر و امید تا سال 1399 به 183 منطقه افزایش یافت که رشدی 10 درصدی را نشان می دهد.

افزایش 13 درصدی اثر طبیعی ملی آثار طبیعی ملی از نظر مقررات سازمان محیط زیست، پدیده های نمونه یا مجموعه های گیاهی و جانوری (زیست محیطی) نادر یا اشکال و مناظر کم نظیر، ویژه و غیرقابل جایگزین است که از جنبه های علمی، تاریخی یا طبیعی دارای ارزش حفاظتی هستند که به عنوان اثر طبیعی ملی، با تعیین محدوده از این مناطق حراست و حفاظت می شود که جزو مناطق چهارگانه حفاظت محیط زیست قرار دارند.

تا سال 1392 حدود 35 اثر طبیعی ملی در ایران ثبت شده بود که تا سال 1399 یعنی در دولت یازدهم و دوازدهم به 40 اثر رسید که رشد 14 درصدی را شاهد هستیم، در مجموع تا سال 1392 حدود 273 اثر طبیعی، پارک ملی و منطقه حفاطت شده داشتیم که در دولت تدبیر و امید و تا سال 1399 به 309 منطقه افزایش یافت که نشان از رشد 13 درصدی دارد.

منبع: ایرنا

آخرین اخبار سرویس:
حراست پارک جنگلی جنوب تهران

فروشنده خانم جهت قنادی نیازمندیم

خسارت سنگین سرما به کشاورزی برزیل

مقایسه دوو سیلو با کیا ریو LS + مشخصات فنی

برای خرید شارژر همراه چقدر هزینه کنیم؟

ببینید | جذابترین بدلکاری های ارشا اقدسی با خودرو

نوسانات قیمت دلار و طلا (از 9 تا 14 مردادماه 1400)+ نمودار قیمت دلار و طلا

اصلاح الگوی کشت، تنها راهکار بحران آبی خوزستان

جذب کار اینترنتی با واریزی روزانه و بدون شرایط خاص

ببینید | آتش سوزی شدید در شمال آتن پایتخت یونان

قیمت انواع گوشی های پرفروش در بازار چقدر است؟

قیمت پلاتین به قعر 7 ماهه سقوط کرد

قطع زنجیره انتقال تنها کلیدواژه مقابله با کروناست

کمک آشپز فست فود

کار در منزل با گوشی و کامپیوتر

ویزیتور و همکار فعال آشنا به منطقه

بعد از خوردن شیر تاریخ گذشته چه کنیم؟

آغاز ثبت نام «وام ازدواج» فرزندان بازنشستگان کشوری/ مهلت ثبت نام 14تا 31مردادماه

فیلم/ نتیجه بی توجهی به شیوه نامه های بهداشتی کرونا

مواد آرایشی دارای PFAS نخرید

استخدام کارمند و مدیر داخلی

استخدام فروشنده خانم

استخدام نیرو فست فود

درآمد دلاری آسان/ سیستم کپی ترید

استخدام نیروی لوازم یدکی

بازاریاب خانم با روابط عمومی قوی با پورسانت

طرز تهیه لیموناد هندوانه

قیمت انواع شامپو ضد شوره در بازار

مرکز جهان کجاست؟؛ پاسخی ساده به پرسشی پیچیده

ونزوئلا 6 صفر از پول خود را حذف می کند

استخدام کارشناس مجازی

جویای چهار نفر کارگر خانوم ماهر

استخدام نیروی خانوم با دستمزد عالی

کارگر ساده خانم و آقا

فروشنده خانم فقط

قیمت پلاتین به قعر 7 ماهه سقوط کرد

5 پرسش رایج درباره پیری پوست

عرضه 77 هزار میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی در سال جاری

یار دوقلوی دریای خزر در شرایط ناگوار محیط زیستی/از دست دادن قابلیت تجارت آبی 2 بندر شمالی

تیک تاک ویژگی استوری را آزمایش می کند

استخدام راننده لیفتراک در شرکت الماس کبیر شمس در شهرک صنعتی شمس آباد

استخدام اپراتور تولید با بیمه، حق شیفت و حق فنی در شهرک شکوهیه قم

حذف شرایط فروش از محصولات سایپا / مکانیسم قیمت جور قرعه کشی خودرو را کشید

حتی رویای شبیه ستاری شدن آسان نیست

استخدام کارشناس فروش تجهیزات صنعت خودروسازی،کارشناس فروش ابزارهای تراشکاری

شرایط فروش سه خودرو سایپا حذف می شود

استان بوشهر نیازمند آزمایشگاه ژنتیک است/ شتاب دهی کسب و کارها

استخدام کارگر ماهر مرغداری

یکنفر خانم جهت مراقبت از کودک خردسال نیازمندیم

3 سناریو سازمان ملل از آینده جمعیتی ایران/کاهش جمعیت کشور به 72 میلیون نفر تا سال 1479

هزینه رهن و اجاره آپارتمان در تسلیحات

جذب بیمه پاسارگاد

کار در معدن سنگ بیمه و حقوق توافقی

دعوت به همکاری صافکار،برقکار،نقاش خودرو

3 سناریو سازمان ملل از آینده جمعیتی ایران/کاهش جمعیت کشور به 72 میلیون نفر تا سال 1479

راز ژنتیکی یک گیاه نامیرا

طرح های ضرب الاجلی برای تامین آب شرب گلستان قوت گرفت/ اعتبار صفر آبرسانی در برخی نقاط گلستان

قیمت پلاتین به قعر 7 ماهه سقوط کرد

پیام مهم روسیه به ایران و پاسخ تهران

آنچه همه باید در مورد قاچاق ارز بدانند!

استخدام کارشناس فروش با حقوق توافقی و بیمه در تهران

کارگر مرغداری

منشی در دفتر مرکزی فروشگاه

امور دفتری و فروش

پیش بینی وضعیت بورس در دولت جدید

تاثیر افزایش دما بر میزان مصرف برق

تحویل قرارداد اجاره اراضی روستاهای محدوده کشت و صنعت مغان

پیری ناوگان باری، تهدید جدی است| از قلم افتادن حمل و نقل در قرارداد ایران با کشورهای «اوراسیا»!

ازدحام جمعیت و خشونت در زندان های سوئد

بازار جهانی نفت امروز پنجشنبه 14 مرداد| قیمت نفت سبک ایران 70.03 دلار

قیمت بازار جهانی فلزات غیرآهنی|امروز پنجشنبه 14 مرداد

نیلوفر رخشان تولید چادر مشکی در شهرکرد

ساماندهی بازار اجاره با راه اندازی نظام اجاره داری حرفه ای

پیش بینی وضعیت بورس در دولت جدید

7 نکته مفید برای افزایش تمرکز ذهن

فعالیت بیش از 2.3 میلیون واحد صنفی در کشور

با افزایش حقوق بازنشستگان قدرت خرید آنها تغییر کرده است؟

حذف شرایط فروش سه خودرو سایپا + جزییات

دلار افت کرد

آخرین قیمت طلا، سکه و دلار تا پیش از امروز 15 مرداد

ارز دیجیتال Efinity چیست؟ پیش بینی و آینده رمزارز

فعالیت بیش از 2.3 میلیون واحد صنفی در کشور

تشریح فاز دوم توسعه مشاغل خانگی در قم

ونزوئلا 6 صفر از اسکناس هایش را حذف می کند

رکورد تولید روزانه در گندله سازی چادرملو شکسته شد

کاهش قیمت مواد غذایی برای دومین ماه متوالی

منتظرواریز یارانه یک میلیون تومانی در هر ماه باشید!

تیشه اردوغان به ریشه لیر!

افزایش بدهی سیستم بانکی در بهار 1400

ارز دیجیتالEfinityچیست؟پیش بینی قیمت وآینده رمزارز

افزایش شدید شمار مبتلایان کرونا در جهان

افت خفیف دلار

روزی خوب برای بورس های جهانی

گمرکات میلک و گمشاد همچنان بسته هستند

حاشیه تهران مقصد جدید مستاجران+ قیمت

تیشه اردوغان به ریشه لیر!

خودروهای لوکس بابک زنجانی به مزایده گذاشته شد

رکورد سود بورس در سال جدید شکست!

مدرنا می گوید واکسن کرونایش تا شش ماه اثربخشی بالایش را حفظ می کند

روز خوب بورس های جهانی

رشد 13 درصدی مناطق حفاظت شده در دولت تدبیر و امید

رشد 13 درصدی مناطق حفاظت شده در دولت تدبیر و امید