مطالب مرتبط:
گزارش ظریف به رییسی در خصوص آخرین تحولات سیاست خارجی
مواضع رییسی در سیاست خارجی چه کسانی را ناامید و امیدوار کرد؟ /کسانی که می گفتند برجام خیانت است امروز از اجرای آن حرف می زنند 
4 مؤلفه سیاست خارجی دولت انقلابی
حاشیه دیدار استقلال و پدیده| برخورد گرم استقلالی های دهه 80 در بین دو نیمه/ بوسه دوباره رمضانی بر پیراهن استقلال
حاشیه دیدار استقلال و پدیده| برخورد گرم استقلالی های دهه 80 در بین دو نیمه/ بوسه دوباره رمضانی بر پیراهن استقلال
-14 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 تیر 1400 ساعت 08:502021-06-22سياسي

دهه هشتادی ها وارد سیاست می شوند، آنها چه می خواهند؟


به نظر می رسد متولدان دهه 80 در ازای نادیده گرفتن شان توسط جامعه، در پی ثابت کردن اتحاد و توانایی هایشان هستند، فضای امن و ساکت حوصله شان را سر می برد و سر پرشورشان در پی اقدام و مطالبه است! - به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه رسانه های دیگر خبرگزاری آنا"، رییس جمهور، رییس همه جمهور است؛ چه آنها که پای صندوق های رای آمده اند و چه آنها که یا خودشان نیامده اند یا اصلا به سن رای دهی نرسیده اند.

آن روزی که امام خمینی(ره) به عنوان رهبر یک جامعه به صورت رسمی اعلام کرد سربازان من، اکنون در گهواره اند، کمتر کسی به معنای واقعی این جمله فکر کرده بود.

سال ها گذشت تا نخبگان تعلیم و تربیت به این نتیجه برسند که باید از خشت اول این دیوار را به درستی بنا کرد و بحران های جوانان، فساد اخلاقی و بی تعهدی افراد به دیگران را در سنین بالا نمی توان مداوا کرد.

ماجرای دهه هشتادی ها یک بار دیگر این واقعیت را نمایان کرد! آن روزها که برای رفتارهای متفاوت شان فقط اصطلاحات مختلف انتخاب می کردیم و آنها را از متن جامعه به یک حاشیه جدا می راندیم؛ از بزرگ شدن شان غافل ماندیم! هیچ متوجه نشدیم به سن کنشگری نزدیک می شوند و از قضا هیچ قانونی مبنی بر الکترال بودن رای متولدان دهه های دیگر وجود ندارد و همانقدر که رای یک دهه پنجاهی اثر دارد، همان میزان تاثیر را، رای یک دهه هشتادی هم دارد.

از همه اینها که بگذریم، به یک تفاوت اساسی بین متولدان 80 و نسل ماقبل آنها یعنی متولدان 70 می رسیم.

متولدان دهه 70 عمدتا فرزندان کسانی بودند که جنگ را درک کرده بودند و خاطره تلخ آن و سختی هایی که ناخواسته در مسیر زندگی تجربه کرده بودند، باعث شده بود در پی آن باشند که فرزندان شان در یک فضای امن نسبی بزرگ شوند و فقط به فکر تحصیل و کار و آینده شان باشند.

اما به نظر می رسد متولدان دهه 80 در ازای نادیده گرفتن شان توسط جامعه، در پی ثابت کردن اتحاد و توانایی هایشان هستند، فضای امن و ساکت حوصله شان را سر می برد و سر پرشورشان در پی اقدام و مطالبه است! القصه، آقای رییس جمهور، حالا که در مناظرات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، شما و رقبای تان در فرصت های متفاوت به نوجوانان اشاره کرده اید، از صحبت درباره سلیقه موسیقایی شان تا برنامه برای رفع مشکلات شان، هوشیار باشید که این نسل به خوبی رصد کرده و آنچه وعده داده شده است را مطالبه می کند.

اما بین گفت وگوهای مناظره جای نیازهای اساسی تر نوجوانان میان حرف های نامزدان ریاست جمهوری خالی بود! 1)در یکی از جلسات مناظره، مهرعلیزاده ابراز نگرانی کرده بود که جوان هایمان هزار دلیل برای رفتن دارند و یک دلیل برای ماندن ندارند؛ بله حق با شماست! اما کمی بیشتر دقت کنید، آنها که هنوز به جوانی نرسیده اند، کلاس آیلتس رفتن را شروع نکرده اند و هنوز برای دانشگاه های کانادا درخواست پذیرش ارسال نکرده اند، امیدشان به آینده ای است که به دستان رییس جمهور منتخب رقم می خورد! و آقای رییس جمهور باید خیلی مراقب باشد که هر اقدامش یکی از هزار دلیل رفتن است یا همان یک دلیل ماندن! 2) رای اولی بودن فی نفسه شوق خاصی دارد، اما مدیوم نگاه تان کسانی را ببیند که امسال این شوق را پس زده و برای خالی بودن جای اعتماد به پای صندوق ها نیامده بودند! اعتماد، عمل را در پی دارد و اگر جای خالی اش به درستی پر نشود، می تواند دلیلی برای اقدام های غیرعقلانی اما از سر ناامیدی باشد! 3) سال هاست هرجا سخنی از عدالت به میان می آید، عدالت آموزشی از تیترهای مهم آن است، این مهم هیچ وقت تا قبل از این 17ماهه درگیری با کرونا، این همه نزدیک و قابل درک نشده بود.

وقتی همان اتاقک های کوچک که فقط نام مدرسه را یدک می کشیدند و در هر نیمکت سه نفر می نشستند که هرکدام از یک پایه و روستای مختلف بودند هم تعطیل شدند؛ وقتی همه روستاها اینترنت نداشتند یا اگر نت بود، دستگاهی نبود که با اتصال به آن در کلاس های مجازی شرکت کنند؛ دیدیم که عدالت آموزشی خیلی از مرحله عقب مانده است.

حالا اگر مساله تهران-ایران را کنار بگذاریم، جمع بسیاری از افرادی که به میدان انتخابات آمده بودند، از همین نیمکت ها بلند شده اند و امیدشان بر این است که بعد از این همه وعده ای که در مناظرات مبنی بر مبارزه با فساد و اجرای عدالت شنیده اند، خودشان آخرین نسلی باشند که این قسم از آموزش ناعادلانه را تجربه کرده اند! 4) نسل 80 نسل جامعه اطلاعاتی است، چم و خم دنیای مجازی را بلد است و هرقدر در دنیای واقعی، فضای نامطلوب را تجربه کند، با مهارت فراوان می تواند آنچه مطلوب است را در فضای مجازی مطالبه کرده و درباره اش جریان سازی کند؛ فضای مجازی زمین بازی این نسل است و قواعدش را آنها تنظیم و تعیین می کنند.

پس رییس جمهور باید آگاه باشد که با فیلترینگ، نادیده گرفتن مطالبات وایرال شده یا قطعی اینترنت، نه تنها نمی توان این نسل را کنترل کرد بلکه با این اقدامات، آنها را ناراضی، خشمگین و محروم از حقوق مسلم شان می کند.

5) آقای رییس جمهور، تا دو دهه گذشته اگر کسی از سنین نوجوانی شروع به پس انداز مالی می کرد، می توانست به پشتوانه هرچند اندک مالی خود امیدوار بوده و نسبت به آن اطمینان خاطر داشته باشد، اما امروز قیمت دلار که مثل سن ملکه انگلیس همواره رو به افزایش است، معین زندگی ما شده است؛ و مساله اینجاست که این عدم ثبات اقتصادی، امید به آینده و حتی انگیزه برای مولد بودن را از افراد سلب کرده است.

سنین نوجوانی همان مرحله ای است که افراد با توجه به توانایی هایشان تصمیم می گیرند که در آینده در کدام حوزه مشغول فعالیت شوند؛ درحالی که این عدم ثبات اقتصادی نوجوان را مجاب می کند که به عنوان دلال و در نقش واسط وارد بازار کار شود که همین امر چرخه تولید را ناقص می کند.

واقعیت این است که کسی با شنیدن شعار تولید داخلی، مجاب به ورود به این عرصه نمی شود، اگر فضا مهیا نباشد و امکانات لازم برای تولید فراهم نشود و اگر نوجوان حس امنیت مالی را از سنین کمتر درک نکرده باشد، حاضر به صرف نیروی خود در عرصه تولید نخواهد بود.

6) نوجوان امروز، همچون نوجوان های چندین نسل قبل خود، همواره شنیده است که: دو صد گفته چون نیم کردار نیست! و راستش را بخواهید، همواره خود را در میدان شنیدن سخن های بدون پشتوانه و عمل یافته است و اگر بنا بر تربیت نسل باشد، بخش زیادی از این تربیت حاصل تعامل با محیط اطراف است، پس آنچه امروز بر دوش شماست بار سنگینی است که این جریان را خلاف آنچه تاکنون بوده است، پیش ببرید و مرد عمل باشید.

7) این نسل جنگ هشت ساله را ندیده است، اما سال هاست جنگ های منطقه ای، موشک های نقطه زن، جنگ اقتصادی و ماجرای برجام را مثل قوت روزانه به جان خریده است؛ همواره خود را میان خاورمیانه پرآشوب دیده و اخبار روزانه اش حمله داعش و طالبان و نرخ تورم و شاخص بورس بوده است! و این همه یعنی اینکه به جای جنگ فیزیکی در میان یک جنگ روانی نابرابر دست و پا می زده و راستش را بخواهید خسته و فرسوده شده است.

آرامش روانی حلقه مفقوده آن است، این اصل متاسفانه از توجه حکومت و حتی والدین دور مانده است.

وقتی ماجرای قتل بابک خرمدین به دست خانواده اش با همه جزییات آن تشریح می شود و کسی حواسش به نوجوانی نیست که خانه را هم ناامن ببیند و فکر کند که اگر با عقاید خانواده اش مساله داشت، ممکن است به دست آنها کشته شود، یک ضربه دیگر به پیکره زخمی امنیت روانی نوجوان زده می شود.

8) باور اغلب افراد جامعه این است که نوجوان دهه 50 می توانست اسلحه به دست بگیرد و به جنگ دشمن خارجی برود اما امروزه نمی توان چنین حسابی روی نوجوانان دهه هشتادی باز کرد! اما راستش را که بخواهید، اگر دقیق تر نگاه کنید اسلحه دست نوجوان امروز را می بینید.

در میان این همه آشوب و وقتی دنیا هر روز یک بازی جدید رو می کند که آنها را از پا بیندازد، علی رغم شکایت شان از وضعیت موجود و برخلاف نارضایتی شان از نادیده گرفته شدن، پای صندوق می آیند یا اگر نمی آیند برایش دلیل و برهان دارند، مطالبه می کنند و هنوز نگاه شان رو به آینده است.

آقای رییس جمهور، راستش را بخواهید، نسلی که بتوانید رویشان حساب باز کنید همین نسل 80 است که پایان دوره ریاست جمهوری شما دیگر جوان شده اند، پس لطف بفرمایید و در کارتابل روزانه تان یک جای خالی برای رسیدگی به مطالبات شان در نظر بگیرید.

منبع: روزنامه خراسان انتهای پیام/
کلید واژه ها: دهه هشتادی ها - دهه هشتادی - پای صندوق های رای - تعلیم و تربیت - دیگر - صندوق های رای - فساد اخلاقی - جمهور - جامعه - واقعی - رییس - توان - خبرگزاری - سربازان - توانایی - خشت اول - اخلاقی - نخبگان - واقعیت - گهواره - مطالبه - گزارش - اعلام - اقدام - بحران - دیوار - تربیت - سیاست - تعلیم - افراد

آخرین اخبار سرویس:
طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی طبق اصل 85 قانون اساسی بررسی می شود

مهار کرونا در هرمزگان نیازمند به اختصاص اعتبار ویژه دارد

کنگره ملی مکتب اخلاقی اصفهان

تصاویر نامعتبری که در بحران ها مشتری پیدا می کند/ استفاده از ترفند آمدنیوز در اعتراضات

خبر خوش رییس کمیسیون آموزش مجلس برای فرهنگیان

ترجمه حدیث نصب شده بر کتیبه حسینیه امام خمینی (ره) در آخرین دیدار هیئت دولت با رهبر انقلاب

4 سال یا 20 سال؛ کوه یخ فساد چند سال دارد؟

زمان دقیق مراسم تحلیف آیت الله رییسی + جزییات

زمان برگزاری مراسم تحلیف رییس جمهور منتخب

دود طرح صیانت از فضای مجازی به چشم دولت رییسی می رود

سازمان سنجش: برای سوال های سخت کنکور امسال، نمره منفی اعمال نمی شود

نتایج انتخابات سراسری 2020 میانمار باطل اعلام شد

طرح «حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی» در کمیسیون مشترک بررسی می شود

پلتفرم های خارجی مخالفان جدی طرح صیانت از فضای مجازی هستند/ موضوع این طرح مسدودسازی نیست

نماهنگ | غدیر؛ عیدی برای مردم

صدور مجوز مرکز جامع تصویربرداری پزشکی در گناوه

کارگران محور تولید و پیشرفت جامعه هستند

امام جمعه شیراز: اختلاس از سگ گردانی بدتر است، اما آن پنهان و این آشکار!

قالیباف: بخش خصوصی توان عبور از تحریم هایی که علیه ایران و سوریه وضع شده اند را دارند

121 رای موافق نمایندگان مجلس به طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی

هیجان و استدلال به روایت ایزابل بلانشت

شانزدهمین مرحله استانی کمک های مومنانه سپاه نینوا گلستان/ توزیع 10 هزار بسته معیشتی در گلستان

باید از ظرفیت شورا های حل اختلاف در جهت آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد بهره کافی را بگیریم

تلاش بهارستان نشینان برای تصویب «طرح ساماندهی فضای مجازی» ذیل اصل 85 قانون اساسی

طرح ساماندهی پیام رسان های اجتماعی طبق اصل 85 قانون اساسی بررسی می شود

مهمترین اعمال شب و روز عید سعید «غدیر خم»/ضرورت الگوبرداری از سیره «امیرالمومنین (ع)»

سرتیپ حاتمی درگذشت «سیدرضا حسینی» را تسلیت گفت

برنامه قطعی برق مشهد 6 مرداد 1400 + ساعات، لیست و دانلود جدول برق خراسان رضوی

کرج میزبان جشن بزرگ «عیدغدیر» می شود

ویدئو | رای مثبت نمایندگان مجلس به اصل 85 شدن طرح جنجالی صیانت از فضای مجازی

تنظیم و ابلاغ برنامه ریزی تولید عادلانه/ بار کمبود برق نباید بر دوش فولاد و سیمان باشد

نمایشگاه «تلاطم مریی» برگزار می شود/ برداشت شخصی از طبیعت

موافقت مجلس با بررسی طرح ساماندهی فضای مجازی طبق اصل 85 قانون اساسی

تصفیه خانه آب سد شهدا سنقر در صورت نیاز وارد شبکه توزیع می شود

دو انتصاب جدید محسنی اژه ای در قوه قضاییه

مهمترین راه انتقال کرونای دلتا/ بیمارستان ها توان پذیرش بیماران بیشتر را ندارد

مهار کرونا در هرمزگان نیازمند به اختصاص اعتبار ویژه دارد

شورای ششمی ها قرعه کشی کردند/آبرومند نفر اول و پیرهادی نفر آخر ارائه برنامه برای شهرداری

عکس | قاب هایی جالب از آخرین دیدار رییس جمهور و هیئت دولت دوازدهم با رهبر انقلاب

فرهنگسرای سرو با ویژه برنامه «همیشه امیر» به کمک اقشار محروم می رود

عربستان مجوز ورود عمره گزاران را صادر کرد / امیدواری به حضور ایرانیان در عمره

4 گزینه وزارت اطلاعات دولت رییسی/دو گزینه جبهه پایداری رد شدند

بررسی مخفیانه طرح ضداینترنت در مجلس /موافقت 121 نماینده با اصل 85 شدن طرح جنجالی

«علی مطهری» به بی حجابی بازیگر زن «سریال گاندو» واکنش نشان داد !

یاری سپاه قدس و هلال احمر گیلان به مردم خورستان

محسنی اژه ای دو حکم مهم صادر کرد: مظفری، رییس دیوان عدالت اداری و رحیمی معاون قضایی قوه قضاییه شدند

داماد با تراکتور به مراسم عروسی اش آمد !

طرح صیانت؛ حامی حقوق کاربران یا موجی از فیلترینگ؟

آخرین دیدار روحانی و هیئت دولت با رهبر انقلاب

ژاپن 3 میلیون دز واکسن کرونا به ایران اهدا می کند

حقوق متقابل ملت و حکومت در نگاه علوی

ویدئو | طرح جنجالی مجلس درباره اینترنت تصویب شد

درخواست اعمال اصل 85 بر طرح صیانت از کاربران فضای مجازی و پیام رسان های داخلی تصویب شد

آغاز واکسیناسیون دانشجویان دانشگاه فرهنگیان از فردا

اهتزاز پرچم مزین به نام امیرالمومنین (ع) بر فراز همدان

آغاز واکسیناسیون خبرنگاران در اهواز

طرح ملی مسکن شو تبلیغاتی بود/ دولت دوازدهم یک طرح بدون پشتوانه را اجرا کرد

طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی طبق اصل 85 بررسی می شود

انتصاب مسئول سازمان بسیج اساتید، طلاب و روحانیون کشور

آخرین دیدار رییس جمهور و اعضای هیات دولت دوازدهم با رهبر انقلاب

2 سوال ریاضی از کنکور 1400 حذف می شود

اعلام نتایج نهایی آزمون کارشناسی ارشد تا اوایل آبان

کتاب جهاد علیه سخنان نفرت انگیز دینی منتشر شد

رییس دیوان عدالت اداری منصوب شد

رویکرد شورای ششم اصفهان شفافیت و تعامل با رسانه ها است

رییس دیوان عدالت اداری منصوب شد

برگ بَرنده «هورامان» چه بود؟

«حکمت علی مظفری» رییس دیوان عدالت اداری شد

جشن عید غدیر در کویته پاکستان برگزار شد + تصویر

اینستاگرام مطالب ما را حذف می کند/ باید پلتفرم داخلی داشته باشیم

رییس دیوان عدالت اداری منصوب شد

ویدئو: ماجرای واقعه غدیر و تبلیغ ولایت امیرالمومنین(ع)

سردار فدا: با هماهنگی سپاه ولی عصر (عج) نیازمندی های استان خوزستان را احصا کردیم

5 برنامه ویژه عملیاتی بانک صادرات ایران در 1400

برگزاری دوره آموزشی آردویینو

آسیب شناسی نظام درآمدی شهرداری ها با تکیه بر تجربه شهرداری تهران

اولین ازدواج «همدم» ثبت شد

طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی: چرخش ناگهانی مجلس؛ تغییر استراتژی یا پشیمانی؟

آغاز به کار رزمایش طرح «شهید عباسپور» در کرمان/ برگزاری جشنواره به سوی روشنایی

پیام تسلیت حسین انتظامی برای درگذشت یک روزنامه نگار سینمایی

لب کارون، خشک؛ نخل ها، افتاده و سوخته

آغاز طرح واکسیناسیون رانندگان و فعالان حوزه حمل و نقل بار شهری کشور

نمایندگان با بررسی طرح «حقوق کاربران در فضای مجازی» بر اساس اصل 85 قانون اساسی موافقت کردند

رییس دیوان عدالت اداری منصوب شد

عباس عبدی: به رییسی رحم نمی کنند /با طرح صیانت می خواهند حسابی در کاسه رییسی بگذارند

قرارگاه حضرت عباس، سقای خوزستان می شود/ 620 تانکر چند هزار لیتری در مسیر خوزستان

اجرای 4346 برنامه ویژه دهه ولایت و امامت در استان بوشهر

انتشار کارنامه مرحله اول المپیاد دانش آموزی نانو

استارتاپ های خلاق حوزه اقتصاد دیجیتال حمایت می شوند

5 جایگزین داخلی برای اینستاگرام داریم

آخرین اخبار از واکسن های ایرانی کرونا

اهتزاز پرچم مزین به نام امیرالمومنین (ع) بر فراز همدان

پنجشنبه لیست کابینه به مجلس ارائه می شود

بازدید مسئولین منطقه اصفهان از شرکت هواپیماسازی ایران(هسا)

ایران؛ پنجمین کشور جهان از نظر ابتلای روزانه به کرونا!

دیدار رییس و اعضای هیأت دولت با رهبر انقلاب

لزوم بهره برداری حداکثری از امکانات برای مبارزه با بیماری کرونا

آغاز رزمایش طرح «شهید عباسپور» در کرمان/ برگزاری جشنواره به سوی روشنایی

16 مرداد؛ بررسی برنامه وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم در مجلس

توزیع 3000 بسته معیشتی توسط سازمان بسیج سازندگی کرمانشاه در آستانه عید غدیر

دهه هشتادی ها وارد سیاست می شوند، آنها چه می خواهند؟

دهه هشتادی ها وارد سیاست می شوند، آنها چه می خواهند؟