مطالب مرتبط:
افراد با اعتماد به نفس چه ویژگی هایی دارند؟
توصیه هایی برای پیشگیری از گرمازدگی در تابستان
قاب هایی در ستایش تنهایی
ترفند هایی برای رهایی از بوی رنگ در خانه
نبوغ شریعتی با چه مؤلفه هایی تبیین می شود؟
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 تیر 1400 ساعت 08:452021-06-22اقتصادي

ناگفته هایی جدید از خشکی زاینده رود


طی یک دهه اخیر همواره اصفهانی ها و به خصوص کشاورزان شاهد خشکی زاینده رود هستند، اما امسال با کاهش بارش ها شرایط تا جایی پیش رفته که طی 9 ماه گذشته، - ایسنا/اصفهان طی یک دهه اخیر همواره اصفهانی ها و به خصوص کشاورزان شاهد خشکی زاینده رود هستند، اما امسال با کاهش بارش ها شرایط تا جایی پیش رفته که طی 9 ماه گذشته، قطره ای آب بر بستر خشک این رودخانه جریان نیافته است، اگرچه معاون برنامه ریزی شرکت آب منطقه ای اصفهان در بررسی خشکی زاینده رود به عوامل و اتفاقات بسیاری اشاره می کند.

زاینده رود به عنوان بزرگترین رود و جریان دائمی آب منطقه مرکزی ایران با سرچشمه گرفتن از رشته کوه های زردکوه در چهارمحال و بختیاری، در کویر مرکزی ایران حدود 200 کیلومتر به سمت شرق پیش می رود و در نهایت به تالاب گاوخونی می ریزد.

متاسفانه از دهه 80 به دلایل مختلفی این رودخانه دائمی در مقاطعی از زمان خشک و یا بنا بر فشارهای اجتماعی در مقاطع کوتاهی باز و بسته می شود.

کارشناسان از جمله دلایل اصلی خشکی زاینده رود را بارگذاری بیش از اندازه بر این رودخانه و طرح های انتقال آب به یزد، کاشان و .

پیش از اجرای طرح های انتقال آب می دانند، همچنین برداشت بی رویه سالیانه آب در بالادست رودخانه در محدوده سد تا پل کله توسط پمپاژ، استقرار صنایع بزرگ، پالایشگاه، نیروگاه ها در کنار رودخانه از دیگر عواملی است که بر شرایط بحرانی زاینده رود دامن زده است و متاسفانه طی چند سال گذشته به نوعی برخی فشارهای اجتماعی مردم و کشاورزان موجب شده که این رودخانه دائمی در مقطعی از زمان باز و در مقاطعی دیگر بسته شود.

معاون برنامه ریزی شرکت آب منطقه ای اصفهان در گفت وگو با ایسنا با تشریح وضعیت خشک زاینده رود و گلایه کشاورزان از تحویل ندادن حقابه هایشان، توضیح می دهد: باید توجه داشت که براساس میزان آب موجود در هر سال، میزان حق آبه هر بخش متغیر است، بنابراین در یک سال همانند سال آبی جاری که بارندگی کاهش شدید داشته و حجم آب ورودی به سد زاینده رود کم است، متناسب با آن میزان حق آبه بخش کشاورزی کاهش می یابد.

بابک ابراهیمی با بیان اینکه بیشترین آسیب ناشی از بی آبی و خشکی زاینده رود، متحمل کشاورزان اصفهان شده است، تاکید می کند: با بررسی شرایط هواشناسی حوضه طی هشت سال گذشته، می توان مشخص کرد که در این سال ها چه میزان آب در حوضه زاینده رود تولید شده، میزان حق آبه کشاورزان چه میزان بوده و چه میزان از آن به کشاورزان تحویل داده شده است.

وی درباره اینکه چرا در سال های ترسالی برنامه ریزی برای سال های خشکسالی نمی کنیم، می گوید: در حوضه آبریز زاینده رود عدم تعادل بین منابع و مصارف آب و بارگذاری بیش از ظرفیت منابع آبی، عامل مهمی در خشکی زاینده رود است.

رقابت بر سر مصرف هر چه بیشتر بین بخش های مختلف حوضه، عدم استقرار مدیریت به هم پیوسته منابع آب و نبود سازمان حوضه آبریز مانع از اجرای تصمیمات فنی و علمی در سطح این حوضه شده است، بنابراین شاهد بروز بخشی نگری های مضر در سطح حوضه آبریز رودخانه هستیم.

در سال جاری با توجه به میزان بارش ها از بهمن سال گذشته، مشخص بود که سال آبی بسیار خشکی را پیش رو خواهیم داشت.

کاهش بارش ها موجب خشکی زاینده رود نشده است معاون برنامه ریزی شرکت آب منطقه ای اصفهان با اشاره به دسته بندی عوامل موثر در بروز عدم تعادل بین منابع و مصارف آب، می گوید: برخی عوامل مردم زا و دسته ای دیگر عوامل طبیعی هستند که به نوعی طبیعت در آن نقش دارد.

در حوزه عوامل طبیعی، مهمترین اتفاق در حوضه زاینده رود مربوط به گرمایش زمین است.

امروز نه تنها دما در این حوضه افزایش یافته، از سوی دیگر شاهد کاهش میزان بارش ها به صورت جزیی و تغییر الگوی زمانی، مکانی و نوع بارش ها هستیم، اما به صراحت می گویم این عوامل موجب خشکی رودخانه زاینده رود نشده است.

وی تصریح می کند: آنچه در کل کشور و همچنین در حوضه زاینده رود موجب خشکی رودخانه ها شده، عوامل مردم زا است؛ این عوامل در نهایت موجب افزایش مصارف در بخش های مختلف کشاورزی، شرب، صنعت می شود.

وی می گوید: اگرچه فعالیت های فنی مهندسی مانند طرح های آبخیزداری با هدف کنترل رسوب ورودی به سدها و جلوگیری از فرسایش خاک مورد تاکید است، اما فعالیت های غیراصولی آبخیزداری با هدف کنترل آب و توسعه مصارف بخش کشاورزی خود تبدیل به یکی از عوامل موثر بر خشکی رودخانه شده است؛ این قبیل فعالیت ها در حوضه های باز مانند کارون با رعایت برخی مبانی مفید است، اما حوضه های بسته ای مانند زاینده رود می تواند باعث بارگذاری بیشتر بر حوضه و در نهایت خشک شدن رودخانه و تالاب شود.

میزان پمپاژ از رودخانه زاینده رود زیاد است ابراهیمی با اشاره به برخی اقدامات فنی مهندسی در حوضه زاینده رود، می افزاید: متاسفانه در این حوضه میزان پمپاژ از رودخانه زیاد است و کشاورزان به خصوص در بالادست صرف نظر از وضعیت اقلیمی هر سال از رودخانه و دیگر منابع آب در حد نیاز برداشت کرده و حتی دامنه مصارف را به برداشت از منابع تجدیدناپذیر آب توسعه داده اند که در نهایت منجر به افت سفره های زیرزمینی و فرونشست زمین شده است.

وی می گوید: اگرچه توسعه شبکه های نوین آبیاری در برخی حوضه ها مناسب و اصولی است، اما اجرای این قبیل طرح ها در حوضه خشکی همچون زاینده رود به خصوص در بخش های میانی و انتهایی جای اشکال دارد.

معاون برنامه ریزی شرکت آب منطقه ای اصفهان با ذکر مثالی توضیح می دهد: این روش ها در محدوده مطالعاتی دامنه و داران (که در بالادست سد زاینده رود واقع است) اجرا شده و نتیجه آن فرونشست زمین بوده است، چراکه بخشی از آب برداشتی از آبخوان توسط چاه ها که در شرایط طبیعی و سنتی به آبخوان برگشت داده می شد، در این روش ها با تصور اینکه آب اضافه ای وجود دارد، ذخیره و صرف توسعه کشاورزی شده است، در این شرایط دیگر آب برگشتی به آبخوان حذف و در نهایت با افت سطح آب های زیرزمینی و به دنبال آن فرونشست زمین مواجه شده ایم.

وی با اشاره به دبی پایه رودخانه ها، می گوید: دبی پایه رودخانه ها از محل آب های زیرزمینی تامین می شود به این معنی که در زمان هایی که سطح آب های زیرزمینی بالاتر از تراز کف رودخانه است، آب زیرزمینی وارد رودخانه ها می شود، اما زمانیکه سطح این آب افت پیدا می کند، ورود آب به رودخانه قطع و در نتیجه رودخانه به خصوص در ایام تابستان خشک می شود.

افت آب های زیرزمینی و تاثیر بر خشکی زاینده رود ابراهیمی با تاکید بر اینکه متاسفانه طرح های توسعه ناکارآمد و غیراصولی کشاورزی در زاینده رود، موجب خشکی این رودخانه شده است، ادامه می دهد: با کاهش آورد رودخانه در بخش های میانی و پایانی رودخانه و توسعه چاه های نیمه عمیق و عمیق در مناطق برخوار، نجف آباد و .

موجب شده سطح آب های زیرزمینی در این مناطق تا عمق 150 تا 200 متر پایین رود که این موضوع نیز خود موجب خشکی زاینده رود شده است.

وی درباره برخی صحبت ها مبنی بر حکمرانی آب، می گوید: باید دید در شرایط فعلی آیا تصمیم گیری در حوزه آب تنها با شرکت آب منطقه ای است؟ با نگاهی به دو سال آبی گذشته و در شرایطی که وضعیت ذخیره آب سد زاینده رود مناسب بود، به دلیل برخی فشارهای اجتماعی، در دو سال نسبت به توزیع آب برای کشاورزان آن هم در فصل تابستان اقدام کردیم، در حالیکه هر دو سال وزارت نیرو مخالف چنین تصمیمی بود، اما تصمیم گیری نهایی برآیند تصمیمات ذینفعان و ذی مدخلان متعدد بوده است.

وی با بیان اینکه اصل بی آبی سال جاری ناشی از کاهش بارش ها و بخشی از آن به برداشت های بالادست برمی گردد، می گوید: اگرچه امسال همانند سال آبی 97-96 بدون شک خشکسالی موجب بی آبی و خشکی زاینده رود شده است، اما در سه سال گذشته نیز پس از عبور از شرایط بحرانی سال 96-97 و با وجود بارش های خیلی خوب در سطح حوضه، به دلیل آنچه بالاتر توضیح داده شده، این آب به درستی حفظ و مدیریت نشد.

معاون برنامه ریزی شرکت آب منطقه ای اصفهان تصریح می کند: مدیریت بحران حکم می کرد در سال های ترسالی، آب را برای سال های خشکسالی ذخیره می کردیم.

سد زاینده رود بهترین سازه آبی منطقه خشک مرکزی ایران وی درباره اینکه چرا به جای تحویل آب به کشاورزان خسارت نکشت پرداخت نمی شود، تاکید می کند: باید منبع مالی پرداخت این خسارات مشخص شود، البته اکنون در طرح سازگاری با کم آبی، صنایع به ازای برداشت میزان آب مشخصی باید بخشی از این هزینه را پرداخت کنند و به نوعی به ازای تامین آب پایدار این صنایع و کاهش آب در بخش کشاورزی، باید خسارت پرداخت کنند.

ابراهیمی درباره اینکه برخی وجود سد زاینده رود را عاملی برای خشکی این رودخانه می دانند، می گوید: برخی سدها در جهان و شاید در کشور همانند بسیاری از ابزارها و سازه ها ممکن است به اشتباه احداث شده باشند، اما معتقدم که سد زاینده رود جزو بهترین سازه های آبی در منطقه خشک ایران مرکزی است.

وی تاکید می کند: اینکه امروز مصارف ما در بالادست سد زاینده رود نزدیک 80 هزار هکتار است، ارتباطی با سد زاینده رود ندارد؛ تصور کنیم اگر این سد نبود، در سال های خشک همانند امسال، اصلا آبی به پایین دست رودخانه نمی رسید و منبعی برای تامین آب شرب و حتی صنعت نداشتیم.

معاون برنامه ریزی شرکت آب منطقه ای اصفهان با اعتقاد بر اینکه صنعت تاثیری زیادی در خشکی زاینده رود نداشته است، توضیح می دهد: میزان آب تولیدی در حوضه زاینده رود بین 1000 تا 1200 میلیون مترمکعب است که از این میزان تنها 6 درصد آب توسط صنایع برداشت می شود، از سوی دیگر باید توجه داشت که مجموع اشتغال تعریف شده در بخش صنعت بسیار بیشتر از بخش کشاورزی است.

به هیچ یک از صنایع قول و وعده آب جدید نداده ایم وی درباره برخی طرح های توسعه صنایع در اصفهان، می گوید: ما به هیچ یک از صنایع قول و وعده آب جدید نداده ایم و شاید یکی از دلایلی که صنایع به سمت آب بسیار گران قیمت انتقالی از خلیج فارس به اصفهان رفته اند، همین است البته همواره به صنایعی همچون فولاد و ذوب آهن تاکید شده که می توانند پساب شهرهای اطراف را جمع آوری و تصفیه و در نهایت استفاده کنند.

با این وجود در سال های اخیر از محل آب خام هیچ تخصیص جدیدی به طرح های توسعه صنایع اصفهان نداده ایم.

ابراهیمی درباره نقش مدل های مختلف کشاورزی در خشکی زاینده رود، توضیح می دهد: امروز نوع کشت پایین دست تاثیری در خشکی این رودخانه ندارد.

بزرگنمایی کشت برنج در اصفهان وی درباره برخی انتقادات نسبت به کشت برنج در اصفهان، توضیح می دهد: بخش های حاشیه ای رودخانه زاینده رود به طور سنتی و از دیرباز و به گواه طومار شیخ بهایی مبادرت به کشت برنج در مقادیر محدود می کردند.

البته این مقدار کشت برنج در استان بسیار محدود بوده و بیشتر بزرگنمایی شده است.

معاون برنامه ریزی شرکت آب منطقه ای اصفهان تصریح می کند: حیات اصفهان و خوزستان به آبی است که در زاگرس تولید می شود، می گوید: خوزستان همانند اصفهان در منطقه ای خشک و کویری قرار دارد و همانند اصفهان طی سال های مختلف طرح های توسعه صنعت و توسعه کشت برنج داشته است.

وی تصریح می کند: کشت برنج در اصفهان کمتر از 4 هزار هکتار است که در مقایسه با استان های دیگر مانند استان خوزستان (که گاها به 186 هزار هکتار نیز می رسد) مقدار قابل توجهی نیست اگرچه همچنان این شرکت در تلاش است با هم اندیشی کشاورزان منطقه، این مقدار را نیز حذف کند.

چرا برخی کشاورزان اقدام به حفر چاه های غیرمجاز می کنند؟ ابراهیمی با اشاره به برخی تاکیدات مبنی بر بستن چاه های غیرمجاز، می گوید: شرکت آب منطقه ای اصفهان برای عدالت در توزیع آب نسبت به مسدود کردن چاه های غیرمجاز تلاش می کند و به این تلاش ادامه خواهد داد، اما باید دید چرا بخشی از کشاورزان اقدام به حفر چاه های غیرمجاز می کنند.

وی با اشاره به آثار منفی طرح های توسعه کشاورزی و وقوع خشکسالی ها و بارگذاری بر سفره های آب زیرزمینی در حوضه زاینده رود، اظهار می کند: باید قبول کرد که امروز به دلیل افت آب های زیرزمینی، فرونشست زمین در بسیاری از دشت های ما اتفاق افتاده است که این فرونشست در برخی از دشت های ما بحرانی تر است.

معاون برنامه ریزی شرکت آب منطقه ای اصفهان با بیان اینکه براساس تصاویر ماهواره ای در مناطق نجف آباد، برخوار، کوهپایه، دامنه و داران و مناطق مرکزی و شمالی استان شاهد فرونشست زمین هستیم، توضیح می دهد: از سال 63 تا 93 میانگین افت سطح آب زیرزمینی در آبخوان های مناطق دامنه و داران بیش از 35 متر، منطقه مهیار جنوبی 20 متر، نجف آباد 30 متر و اصفهان و برخوار 40 متر بوده است.

ابراهیمی تصریح می کند: فرونشست زمین به معنای مرگ آبخوان، مرگ کشاورز و مرگ یک تمدن است، تا جایی که امروز با خشکی زاینده رود، در اصفهان با دو منبع فرونشست و ریزگردها مواجه هستیم.

انتهای پیام
کلید واژه ها: خشکی زاینده رود - زاینده رود - زاینده - اصفهان - کاهش بارش ها - شرکت آب منطقه ای اصفهان - کاهش بارش - کشاورزان - معاون برنامه ریزی - خشکی - آب منطقه - شرکت آب منطقه ای - اصفهانی - رودخانه - تالاب گاوخونی - یک دهه - منطقه مرکزی - برنامه ریزی - منطقه - شرایط - مرکزی - آب منطقه ای - ایران - امسال - دائمی - چهارمحال - رفته - بارش - کاهش - شاهد

آخرین اخبار سرویس:
صادرات کشاورزی روسیه امسال 16 درصد جهش کرد

«نیما» به بوستان دوستدار توانیابان تبدیل می شود

استخدام طراح و گرافیست در موسسه تجاری - بازرگانی در محدوده ی جردن

مصرف انرژی در آلمان 4.3 درصد جهش کرد

استخدام کارشناس فروش با حقوق ثابت، بیمه و بیمه تکمیلی، پورسانت در تهران

بررسی عملکرد سیستم تصفیه فاضلاب در گلابدره 

استخدام 3 عنوان شغلی در یک شرکت معتبر در 9 استان کشور

رفع برخی محدودیت های برقی کارخانجات سیمان/بهانه ازدلالان گرفته شد

استخدام 3 عنوان شغلی در یک شرکت معتبر در تهران

صادرات کشاورزی روسیه امسال 16 درصد جهش کرد

قیمت خانه در تهران متری چند است؟

پرچمداران انرژی تجدیدپذیر در جهان

استخدام در کسب و کار انلاین همراه با هزینه اینترنت

پذیرش دایرکتوری اینستاگرام همراه پرداخت هزینه اینترنت

جذب دایرکتور اینستاگرام با پرداخت هزینه اینترنت

استخدام کارمند فروش با حقوق ثابت و پاداش در سعادت آباد

پذیرش دایرکتور با درامد روزانه و پرداخت هزینه اینترنت

استخدام کارشناس پشتیبانی و فروش مشتریان با حقوق، بیمه، پاداش در رشت

استخدام کارمند دفتری

استخدام PHP Backend Developer در مجموعه جورچین در خراسان رضوی

کسب و کار انلاین همراه با پرداخت هزینه اینترنت در خانه

استخدام کارشناس فروش با حقوق ثابت و پورسانت در شرکت فنی مهندسی فاواش در قم

طرز تهیه دسر «بادام یخی»

سبحانیان: آثار زیادی در صف انتشار باقی مانده اند/با کاهش چاپ کتاب مواجه شدیم

استخدام 7 عنوان شغلی در یک فست فود معتبر در فارس

استخدام کارشناس فروش بازاریابی حرفه ای با حقوق ثابت، بیمه، پورسانت و پاداش

استخدام کارمند اداری در شرکت راهکار تجارت پایا در تهران

استخدام کارشناس تولید با بیمه، اسکان، وعده غذایی از کهگیلویه و بویراحمد

سود سه سال گذشته شستا معادل دو برابر کل 18 سال قبل از آن است

بیستمین فروش فوق العاده ایران خودرو آغاز شد

استخدام کارشناس فروش تابلو برق در شرکت تابلو صنعت توان در تهران

استخدام ASP.NET Developer در یک شرکت معتبر در ظفر - تهران

استخدام 3 عنوان شغلی در یک شرکت معتبر در البرز

استان اصفهان روزانه نیازمند 600 تن گوشت مرغ است

استخدام 3 عنوان شغلی در یک شرکت معتبر در 9 استان کشور

روشهای مشاهده «سوابق بیمه» با کدملی + مراحل و جزییات

استخدام مسئول دفتر با سرویس رفت و برگشت و بیمه در شهرک صنعتی کمشچه

استخدام کمک حسابدار با بیمه و مزایا در شرکت روبین صنعت دقیق در تهران

استخدام مهندس صنایع با بیمه تکمیلی در توسعه صنایع نفت و گاز سرو در تهران

استخدام کارشناس فروش با حقوق ثابت، بیمه تکمیلی، پورسانت در کرج و تهران

با این ترفندها در روزهای داغ خانه خود را خنک نگه دارید

سدها و تونل های انتقال آب کارون کدامند؟

سن خورشید چگونه محاسبه می شود؟

کدام نمادهای بورسی متوقف شده اند؟

درامد زایی با موبایل هوشمند همراه با پرداخت هزینه اینترنت

با گوشی هوشمند دارمدزایی کن(همراه با پرداخت هزینه اینترنت)

درامد زایی با دایرکتور بصورت تسویه روزانه

استخدام کارشناس تامین و خرید در شرکت ایرانیان سپهر آسمان در تهران

استخدام در کارگاه تولیدی تریکو

ساخت و نصب اسکلت فلزی

استخدام کارشناس مسئول انبار در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام گرافیست در یک شرکت معتبر تولیدی در تهران

سدها و تونل های انتقال آب کارون کدامند؟

استخدام فروشنده با بیمه در هوم سنتر آقاهٰا در یزد

استخدام کارشناس فروش با حقوق ثابت، بیمه و بیمه تکمیلی، پورسانت در کرج

استخدام راننده و موزع با حقوق 10 تا 12 میلیون تومان و بیمه در تهران

استخدام 5 ردیف شغلی (رشته عمران و معماری) در تهران

ورود جهاد دانشگاهی به حوزه استراتژیک تولید بذرهای هیبرید

سود سه سال گذشته شستا معادل دو برابر کل 18 سال قبل از آن است

استخدام کارشناس تحقیق بازار (CRM) با بیمه، بیمه تکمیلی و پاداش در شیراز

استخدام مترجم زبان انگلیسی با حقوق توافقی و بیمه در گروه بازرگانی بخشیان

استخدام کارمند فروش با بیمه، پاداش و امکان درآمد بالای 8 میلیون در تهران

واکسیناسیون 14 درصدی جمعیت خوزستان

با 40 میلیون تومان چه موتورسیکلتی می توان خرید؟ | کارکرد پایین مهم ترین ملاک انتخاب

محمدرضا گرایی به مدال طلا دست یافت

استخدام تکنسین برق با سرویس رفت و برگشت و بیمه در شهرک صنعتی کمشچه

استخدام کارمند اداری با بیمه در یک شرکت معتبر در گیلان

استخدام سرپرست منابع انسانی و کارشناس منابع انسانی در شهرک صنعتی شکوهیه قم

استخدام کارشناس فروش غیر حضوری با حقوق ثابت در شرکت فنی مهندسی فاواش در قم

بازار جهانی نفت امروز چهارشنبه 13 مرداد| قیمت نفت سبک ایران 73.75 دلار

زیر و بم خودرو لامبورگینی هوراکان STO مدل 2021 را ببینید

کار اینترنتی در منزل

استخدام پیک موتوری تنها در سطح شهر

دعوت به همکاری در بازاریابی

استخدام غیر حضوری در زمینه تایپ معمولی 

استخدام ادمین دورکاری با درآمد بالا

استخدام مشاور املاک در آژانس املاک ملک آرا707 در تهران

استخدام کارشناس ارشد حسابداری در شرکت بازرگانی فراسوی در تهران

اگر نمک اقیانوس ها از بین برود چه می شود؟

کووید 19 احتمال زایمان زودرس و مرده زایی را افزایش نمی دهد

استخدام آبدارچی با حقوق ثابت و بیمه در شرکت سازه صنعت بادبند در تهران

استخدام کارشناس مکانیک با سرویس و بیمه در گروه سازندگان صنعت اسپادانا

استخدام مسئول دفتر، کارشناس فنی بازاریابی و مدیر بازاریابی و توسعه بازار

استخدام کارشناس فنی در شرکت اندیشه پردازان صنعت پرشیا در تهران

استخدام کارمند فروش و بازاریابی با حقوق، پورسانت، بیمه در مجتمع چاپ کوفا

ساینای صفر در مرز 170 میلیون تومان

استخدام حسابدار ارشد خانم در شرکت معتبر تولیدی و صنعتی در شهرک وردآورد

استخدام اپراتور تولید، اپراتور کنترل کیفیت، کارشناس تولید اسید چرب در قزوین

کف بازار خبری از سیمان 40 هزار تومانی نیست

استخدام کارشناس فروش و کمک حسابدار در شرکت سحر شید سپهر در اصفهان

استخدام 5 عنوان شغلی در شرکت ماهان پخش زرین شمال در مازندران

استخدام حسابدار و کارشناس فروش در گروه تولیدی برنا صنعت در کرمان

استخدام نیروی خدماتی در شرکت کیان تجارت آژیراک در تهران

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی (الکتروموتور) در شرکت موتوژن در تهران

صورتحساب سهام عدالت تا امروز 13 مرداد 1400

مراکز معاینه فنی تهران در روز پنجشنبه تعطیل است

کووید 19 احتمال زایمان زودرس و مرده زایی را افزایش نمی دهد

استخدام کارشناس تولید محتوا و منشی آشنا به حسابداری در تهران

استخدام کارمند ارتباط با مشتری (CRM) در شرکت نیکران موتور پاسارگاد در تهران

پیش بینی استمرار خدمت حدود 50 هزار فرهنگی واجد شرایط بازنشستگی/افزایش دریافتی نیروهای خدماتی

ناگفته هایی جدید از خشکی زاینده رود

ناگفته هایی جدید از خشکی زاینده رود